emeenten staken concurrentie Dissidenten bezorgen wethouder nederlaag in Middelburgse raad I Pronk houdt in senaat vast aan sluiten Borssele Aardappels onder zeil IC 35 75 75 75 Militairen verdacht van deelname aan drugsbende lieuwe stichting moet werving bedrijven regelen Top5 Hrv Last-Minutes naar verre -VK bestemmingen. 1. Hawaï 2. Australië MK, 3. Aruba 4. Indonesië Wït 5. Ned. Antillen 20fói Bei goedkoper via Teie2. Bel gratis 0800-1602. Geld terug van PSD Provincie beschuldigt telers van slordigheid bij graven bassins zeeuwse almanak Doelgroep MIDDEN zeeland door Joost Bosman ANTWERPEN - Onder de ne gen verdachten die zondag in Terneuzen zijn aangehouden in verband met drugssmokkel zijn enkele militairen. De Belgische rijkswacht heeft maandagochtend op een schip in Antwerpen een tiende ver dachte gearresteerd. Het gaat om een 43-jarige Filipijn. De man is volgens een woordvoer der van de Nijmeegse politie verantwoordelijk geweest voor de overheveling van de onder schepte drugspartij van een zeeschip op een kleiner schip, ter hoogte van Terneuzen. „De man was opvarende van het zeeschip, en hij kwam in aan merking als degene die de drugspartij heeft overgezet", aldus de politiewoordvoerder. Volgens hem is aan de Belgi sche procureur des konings (of ficier van justitie) om uitleve ring van de verdachte gevraagd. Of dat op korte ter mijn lukt, is afhankelijk van de medewerking van de verdachte zelf. „Werkt hij mee, dan kan er een verkorte uitleveringspro cedure worden gestart en zal het niet lang duren voordat hij aan Nederland kan worden uitgeleverd." Cocaïne Bij de actie van afgelopen zon dagmiddag werd onder leiding van de Nïjmeegse politie aan de Terneuzense Westkolkstraat 55 kilo cocaïne in beslag geno men. De straatwaarde van de drugs, vermoedelijk afkomstig uit Colombia, wordt geschat tussen de drie en tien miljoen gulden. De aanhouding van de eerste negen verdachten ge schiedde door een arrestatie team van de politie Gelder land-Zuid, geassisteerd door een aanhoudingseenheid van de politie Zeeland en een heli kopter van het Korps Landelij ke Politiediensten. De politie gaat de komende da gen verder met het onderzoek en sluit niet uit dat er meerdere arrestaties volgen. Omdat onder de verdachten militairen zijn, is ook de Ko ninklijke Marechaussee bij het onderzoek betrokken. poor Maurits Sep IDDELBURG - Gemeenten orden verplicht te melden dat sen bedrijf zich binnen hun •enzen wil vestigen. Ook de 'erkoop van een bedrijfsterrein oet worden doorgegeven. De Itichting Economische Promo- ie en Acquisitie Zeeland (SE- 'AZ) eist dat om te voorkomen dat de onderlinge concurrentie blijft bestaan. Deze harde afspraken worden opgenomen in de overeenkomst die de Zeeuwse gemeenten en de irovincie sluiten voor de op- •ïchting van de SEPAZ. Dat zal nnnenkort gebeuren. Over de r irecieze formulering van de neldingsplichten moet nog vorden besloten door het be- ;tuur van de stichting, 'rovinciale Staten drongen in ;Jseptember vorig jaar aan op trenge afspraken binnen de IEPAZ. Het provinciebestuur ad zich groen en geel geërgerd •jAan Middelburg en Goes, die ru- :iënd over straat rolden toen Vliddelburg het Waterschap ,r Zeeuwse Eilanden met een lu cratief bod uit Goes weghaalde. tAls gemeenten zo voor de eigen ,zaak zouden blijven vechten, had het geen zin de promotie van en acquisitie voor bedrij- Jventerreinen op provinciaal ni- eveau te regelen, meenden Pro- jjvinciale Staten. Drankrijder aover de kop :,j|i Behalve de twee meldingsplich ten, wordt ook periodiek over legd door de stichting en de ge meentelijke acquisiteurs. Dat moet ertoe leiden dat alge meen bekend is welke bedrijven zich waar willen vestigen en wat ervoor nodig is hen inder daad naar Zeeland te halen. Alle gemeenten hebben inmid dels toegezegd mee te doen aan de SEPAZ. De stichting wordt onderge bracht bij Zeeland Seaports in Terneuzen. Dat wordt het cen trale loket voor bedrijfsvesti ging in Zeeland. Bedrijven die daar aankloppen, worden door verwezen naar de gemeente die het beste aan hun wensen kan voldoen. Komen bedrijf en ge meente niet tot overeenstem ming, dan verwijst die gemeente het bedrijf terug naar de stich ting. Die kan dan op zoek naar een alternatief. Het budget voor de provinciale promotie en ac quisitie bedraagt twee ton per jaar. De provincie betaalt 80.000 gulden, de gemeenten de rest. De begroting voor de SE PAZ komt inclusief huisvesting en lonen uit op 445.000 gulden per jaar. De provincie draagt daaraan 195.000 gulden bij, de gemeenten 0,67 cent per inwo ner - samen 250.000 gulden. De stichting wordt voor drie jaar opgericht. Over twee jaar vindt een evaluatie plaats. )ij Yerseke tJ^ERSEKE - Een 42-jarige au tomobilist uit België is maan dagavond met zijn auto over de d( <op geslagen. ,i3 De man raakte op de Postweg ,|)ij Yerseke de macht over het ituur kwijt, kwam in de berm terecht en sloeg uiteindelijk aver de kop. De man bleef onge deerd. Hij bleek drie keer meer te hebben gedronken dan is toe gestaan. Bovendien had hij geen 'eldig rijbewijs. De Belg kreeg e, sen boete van 1500 gulden. THOLEN - Nadat de pootaardappelen de grond in zijn gegaan, leggen deze Thoolse akkerbouwers een deken van doorzichtig plastic over de bedden. Daaronder kan het gaan broeien wat de groei van de planten bevordert. foto Wim van Vossen/ANP Advertentie 1 W cent/p.min WW cent/p.min f W cent/p.min f W cent/p.min f W cent/p.min Telefoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten en gewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor het gewenste nummertoetsen is voldoende. U betaalt per seconde en ontvangt gratis een gespecificeerde rekening. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook u thuis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper. Spraakmakend goedkoper. door Arjan van Westen MIDDELBURG - PvdA-wet- houder P. Brakman (infrastruc tuur) heeft dinsdagavond in de gemeenteraad van Middelburg een gevoelige nederlaag geleden bij behandeling van het ver keersplan. De raad nam het 2,7 miljoen gulden kostende plan aan, maar dankzij een door de SGP-fractie ingediend amen dement is het raadsvoorstel in grijpend veranderd. Het voor stel werd door de dissidente PvdA'ers H. Akdag en P. Kraan aan een meerderheid geholpen. De gemeente Middelburg gaf eerder het verkeersbureau Goudappel en Coffeng opdracht om aanbevelingen te doen voor een betere doorstroming van het verkeer in de Zeeuwse hoofd stad. Vooral in de zomer ont staan er opstoppingen door de toeristenstroom, de vaak geslo ten spoorovergang en de open staande bruggen. Alle frdcties zijn het er over eens dat het verkeersplan van Cof feng een eerste stap is om nog voor de zomer voor een snellere doorstroom van het verkeer te zorgen. Over de manier waarop zijn de partijen verdeeld. H. van Klinken van de SGP- fractie diende tijdens de behan deling van het verkeersplan een amendement in. Volgens hem is de verkeerssituatie in Middel burg er nu vooral bij gebaat dat de eerder genomen maatregel om van de Poelendaeleweg ge deeltelijk eenrichtingsverkeer te maken weer wordt opgehe ven. Deze maatregel zou alleen maar opstoppingen in de hand hebben gewerkt. Het was gis teravond al gauw duidelijk dat veel fracties de SGP zouden vol gen. Brakman is fel gekant tegen het opnieuw tweerichtingsverkeer maken van de Poelendaeleweg. Allereerst is hij het er niet mee eens dat deze maatregel voor extra drukte heeft gezorgd. Be langrijker vindt hij dat het gun stige effect van het eenrich tingsverkeer pas in combinatie met de nieuwe maatregelen te zien zou zijn. „Laten we dat toch eerst afwachten", verzocht de wethouder de raad met klem. Bovendien zou het terugdraaien van de maatregel 'ernstige fi nanciële consequenties' heb ben. Brakmans vurige pleidooi leek succes te hebbenDe fractie AOV Unie55+, die het amende ment eerder ondertekende, trok zich terug. Stemming Bij stemming bleek dat 13 van de 25 aanwezige gemeente raadsleden het SGP-voorstel steunden. P. Kraan en H. Akdag, tot voor kort fractiegenoten van Brakman, stemden voor wijzi ging van het raadsvoorstel. De raad boog zich gisteren over de plannen om op korte termijn de verkeerssituatie te verbete ren. Brakman: „Deze maatrege len zijn dan ook niet de panacee voor alle kwalen." Nog voor de zomer wordt nu de rijkstroken- indeling op het Groene Woud en het Tangent verandert. De weg wordt hier met een rijstrook verbreed. Verder komt er een verkeerslichtinstallatie die voor een groene golf zorgt. Een amendement van de WD werd door de wethouder overgeno men. De WD pleitte ervoor om het werk op het Groene Woud in fasen uit te voeren. door Richard Hoving AARDENBURG - De provincie Zeeland beschuldigt een aantal fruittelers van het overtreden van de Ontgrondingenwet. De telers hebben bij het graven van zoetwaterbassins geen rekening gehouden met mogelijke arche ologische vondsten. Het Open baar Ministerie in Middelburg heeft de zaak in onderzoek. Ruim dertig fruittelers hebben een vergunning aangevraagd voor het aanleggen van bassins om regenwater op te vangen. Tijdens vorstperiodes wordt het zoete water over de boomgaard gesproeid. Het water bevriest en vormt een beschermend laagje ijs om de bloesem. De provincie heeft de noodzakelijke ontgron dingsvergunning voor het aan leggen van de bassins onder strenge voorwaarden afgege ven. Ongeveer de helft van alle wa terbassins is gerealiseerd. Uit een recente controle van de pro vincie is naar voren gekomen dat meerdere telers zich niet aan de voorwaarden hebben gehou den. In twee gevallen is er vol gens het dagelijks provinciebe stuur sprake van een 'grove overtreding'. Telers uit Aardenburg en Ka- pelle zijn tegen alle regels in zonder begeleiding van het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum aan de slag gegaan. In overleg met provinciaal archel- oog R. van Dierendonk heeft het provinciebestuur onlangs aan gifte gedaan tegen beide fruitte lers. Het Openbaar Ministerie is gevraagd de zaak te onderzoe ken en proces-verbaal op te ma ken. Groter Een aantal keren heeft de pro vincie vastgesteld dat de bas sins veel groter zijn geworden dan in de afgegeven vergunning overeen is gekomen. Daarnaast is gebleken dat sommige telers de kades van de waterbekkens te hoog en te steil hebben afge werkt. Bij de rondgang kwam ook naar voren dat er rond de bassins te weinig ruimte is over gelaten voor beplanting. De graafwerkzaamheden wor den uitgevoerd door Arcadis Heidemij Advies. Net als de fruittelers was ook deze onder neming volgens de provincie volledig op de hoogte van de voorwaarden die in de ontgron dingsvergunning staan. Omdat de vergunningen op naam staan van de telers worden zij, en niet Arcadis Heidemij Advies, ver antwoordelijk gesteld voor het overtreden van de regels. De 31 fruittelers die een ont grondingsvergunning hebben aangevraagd, zijn aangesloten bij de Coöperatie Zoetwater voorziening Zeeland (CZZ). Voorzitter W. de Jager van de CZZ is niet onder de indruk van de beschuldigingen aan het adres van de telers. Hij ontkent niet dat er fouten zijn gemaakt. Maar aan de aard van de over treding tilt Jager niet zo zwaar. „Overal gaat wel eens iets mis." Hotelgast bekogelt personeel TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft maan dagavond een amokma- kende hotelgast tijdelijk ondergebracht in een cel in het politiebureau. De gast, een 31-jarige man uit Kerkrade, was ontevreden over de bedie ning en begon het barper- soneel uit te schelden en gooide een glas bier naar het personeel. De politie bracht de dronken man over naar het bureau. Een barbediende deed aangif te van een poging tot mis handeling. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De elektriciteits bedrijven hoeven in de discussie met het kabinet over terugdrin ging van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) geen voorstel te doen voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Dat ver zoek zal aan dovemansoren ge richt zijn, verklaarde minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (Vrom) dinsdag in de Eerste Kamer. Pronk zei dit vooral tegen de Eerste-Kamerfracties van WD en CDA samen een meerderheid in de Senaat. Zij pleitten bij de behandeling van de begroting 2000 van het ministerie van Vrom voor het langer openhou den van Borssele, onder meer omdat dit een forse bijdrage le vert aan de vermindering van de CO,-uitstoot. Of de energiesec tor zonder Borssele bereid is een akkoord te sluiten met het kabi net over een CO,-beperking, is overigens de vraag. Dat wordt nog lastig voor Pronk, omdat van de elektriciteitsbedrijven veel wordt gevraagd in het ka der van het beleid tegen opwar ming van het klimaat. WD-senator N. Ketting, oud directeur van de Samenwerken de Elektriciteits Productiebe drijven (SEP), verpakte zijn pleidooi voor het openhouden van Borssele een tikkeltje cy nisch. Hij feliciteerde Pronk met de recente vernietiging van de regeringsbeslissing tot slui ting van Borssele door de Raad van State. „Dat de kerncentrale Borssele blijft draaien na 2004 is een meevaller voor de minis ter. Dat betekent direct een ver mindering van de CO,-uitstoot met 1,4 megaton. Dat helpt! Zijn CD A-collega en oppositie lid J. van Gennip pakte het ka binet harder aan. Ook hij greep terug op het vonnis van de Raad van State. „Hoe is het moge lijk", vroeg hij zich af, „dat de rijksoverheid zo heeft kunnen klungelen en slordig is omge gaan met eigen voorschriften en rechtsregels." Van Gennip toonde zich bewust van de onopgeloste problema tiek van het kernafval. Maar kernenergie verdient volgens hem het voordeel van de twijfel, omdat andere vormen van ener gieopwekking leiden tot uitput ting van olie, gas en steenkolen en tot een hogere CO,-uitstoot. Probleemloos De vernieuwde kerncentrale Borssele kan, stelde Van Gen nip, nog tien tot vijftien jaar probleemloos elektriciteit pro duceren. Pronk liet zich niet vermurwen. Er is in de Tweede Kamer een beslissing genomen. Die gaat hij uitvoeren. Het kabi netsbesluit om Borssele te slui ten moet opnieuw juridisch worden onderbouwd. „Wij zul len dat foutje repareren", hield Pronk zich op de vlakte, omdat daar nog op wordt gestudeerd. Door de dichte mist was er dinsdag urenlang geen veerdienst tussen Vlissingen en Breskens. Chauffeurs die daarom rechtsomkeer wilden maken om via Kruiningen-Perkpolder of de Liefkenshoektunnel de Schelde te passeren konden bij het kantoortje op het veerplein het voor de overtocht betaalde geld te rugkrijgen. foto Dirk-Jan Gjeltema. Voor vijf piek had de jonge Vlissinger het eerste exem plaar van een nieuw 'Neder lands mannenblad' aange schaft. Het kleurige 'lijfblad voor de man' bleek volgens een beproefd recept samen gesteld: mooie dames, auto's, horloges, gsm'etje, sieraden en andere dure speeltjes die de meeste lezers zich toch niet kunnen veroorloven. Ondanks de bepaald niet ver rassende formule vroeg de uitgever in een bijgevoegd formulier de lezer om zijn mening over het magazine, zodat het blad nog meer op De Lezer kon worden toege sneden. Vraag dertien maakte duide lijk wie het blad als zijn grote concurrenten ziet. Op de vraag 'welke mannenbladen lees je geregeld?' waren ant woorden mogelijk als MAN, Penthouse, Voetbal Interna tional, Playboy en... Donald Duck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19