Kwaad werkt louterend in De bitterzoet V Sprankelende Barbier van Sevilla Folkloredans uit Moldavië Melissa Etheridge in Ahoy Aluin en RO zetten tanden in Griekse tragedie 12 Gitarist Leo Kottke heeft nog lol op het podium 13 Modelbouwers helemaal gek van treintjes 15 woensdag 22 maart 2000 Gerard Goossens tekent en schildert natuur op Terschelling 17 Zeven Oscarnominaties voor Cider House Rules 18 De Poolse Staatsopera By torn voert morgen, donderdag, de opera De Barbier van Sevilla op in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. De komische opera van Rossini is Nederlands boventiteld. Het uit 1816 daterende stuk is een comedia dell'arte, een ko misch meesterwerk met ra zendsnelle verkleedpartijen, verstoppen, hilarische misver standen, sprakelende muziek en een wereldberoemde ouver ture. De Poolse Staatsopera boekte er veel succes mee in Duitsland, Frankrijk, Dene marken, Oostenrijk, Canada en de Verenigde Staten. De Barbier van Sevilla vertelt het komische verhaal van Graaf Almaviva, die verliefd is op de mooie en rijke Rosina. Deze liefde is wederzijds, maar wordt niet geaccepteerd door Rosina's voogd Dokter Bartolo, die ook met haar wil trouwen. Dan verschijnt de in ventieve barbier Figaro ten to nele, die het verliefde stel graag een handje val helpen. De Barbier van Sevilla van de Poolse Staatsopera By- torn. Stadsschouwburg De Maagd, donderdag, 20.15 uur kleurrijke kostuums maken van The Colors of Dance een wervelende voorstelling. The Colors of Dance van JOC, zaterdag in Stads schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom, 20.15 uur, en woensdag 29 maart in de Stadsschouwburg in Middelburg Jos Brink Even leek het erop dat Jos Brink zich altijd aan de musical zou blij ven wijden. Met zijn nieuwe show Over en weerkeert hij terug naar zijn oude stiel: cabaret. Lucie de Lange - voor Brink een oude be kende - en Paul van Ewijk doen met hem mee, Henk Bokkinga zit aan de vleugel. Over en weer is vrijdag 24 en za terdag 25 maart te zien in de Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). Hollandia speelt 'De bitter zoet' donderdag in de Stadsschouwburg in Mid delburg en vrijdag in het Zuidlandtheater in Terneu- zen, aanvang 20.00 uur •Vlnr: Henk Bokkinga, Jos Brink, Lucie de Lange en Paul van Ewijk. foto Joris van Bennekom De populaire Amerikaanse zangeres Melissa Ethe- ridge geeft dinsdag een concert in Ahoy' Rotter dam. nu eens behoefte aan een well- made play met spitse dialogen en een raar, bizar verhaal dat de mensen op het puntje van hun stoel krijgt. Ik zou het ma- gisch-realistisch willen noe men omdat de duivel erin zit, maar het is heel concreet en wordt op het scherp van de snede gespeeld." Johan Simons, die in 1976 af studeerde aan de toneelschool in Maastricht, richtte in 1985, samen met Paul Koek, thea tergroep Hollandia op, voort gekomen uit een fusie van het regionaal theater in Noord- Holland en toneelgroep 8 Ok tober, waar de uit Middelburg afkomstige actrice Vivian Lampe deel van uitmaakte. Tijdens een korte periode als acteur bij de Haagse Comedie was Simons tot de conclusie gekomen dat zijn toekomst in het regisseren zou liggen. „We speelden onze eerste pro ductie, Bruidssuikers van Karl Valentin, in theater De Brakke Grond en ik dacht, dit is een zinloze weg, dit is eind examen doen in Amsterdam. Ik kom van het platteland (ge boren en getogen in Heerjans- dam), evenals Paul Koek, en we-besloten ons terug te trek ken op het platteland om in een soort isolement onze eigen dingen te maken en een eigen taal te ontwikkelen Volkscultuur Hollandia maakte sindsdien vooral naam - afgezien nog van het hoge niveau van de ac teurs - met producties op loca tie, zoals het voetbalstadion van AZ, een sluis in Zaandam, het gemeentehuis van Den Haag en de hallen van KLM Cargo. Nu Johan Simons bij Het Zuidelijk Toneel in Eind hoven Ivo van Hove gaat op volgen als artistiek leider, wat wellicht leidt tot een fusie van dit gezelschap met Hollandia, wil hij deze tendens in het zui- Scène uit'De bitterzoet', n t °P de V00rgr0nd Vlnt F<*ia van Huêt. Bert Luppes en Frieda Pittoors en links den van het land voortzetten. Het is nog toekomstmuziek, maar volgens Simons is Zee land rijk aan geschikte loca ties. Vooralsnog kan deze provincie kennis maken met Hollandia via De bitterzoet. ,|É)ennis Potter wilde een tegenstroom vormen tegen mensen als Joop van den Ende. Hij komt als mij nwerkerszo o n uit dë volks- c ul turn- en kende heel goed het kleinburgerlijke milieu waar in dit stuk zich afspeelt, wat daar de angsten of fantomen zijn. Dethematiekdoetde mensen rillen op hun stoelen Het verhaal gaat overhet echt paar Broex (gespeeld door Bert Luppes en Frieda Pittoors en dochter Carrie (Carola Aronsj, die na een ernstig au to-ongeluk thuis wordt ver pleegd, omdat ze verlamd is en niet meer in staat een zinnig woord uit te brengen. De moe der is èrvan overtuigd dat het allemaal goed kan komen, ter wijl de vader geen enkele ver wachting koestert. Deze uit zichtloze situatie verandert wanneer zich een jongeman aandient, een indringer, die gezien kan worden als een me tafoor voor de duivel, een rol van Fedja van Huêt (die straks ook te zien is in de 'Zeeuwse7 film 'Wilde Mossels'). De vader bekijkt hem met wantrouwen, tnaar de moeder beschouwt ;hem als de ideale schoonzoon „Wat Potter met clit stuk wil aangevèn,^is dat als we in aan raking komen met het kwaad en daar doorheen gaan, dat niet wil zeggen dat wij daarna ook zelf kwaad handelen, maar evengoed gelouterd tot inzicht kunnen komerj. Een mooi voorbeeld daarvan ligt bij meneer Broex. Wanneer de duivel inzet op diens rechts- reactionaire ideeën en daarin te ver gaat, réhliseert meneer Broex zich wafc de gevolgen zijn van zijn denken." Vertaler Peer Wittenbols heeft De bitterzoetuit 1976, in taal- «P de achtergrond Carola Arons. foto Ben van Duin gebruik,situatie en tijdsbeeld aangepast aan het huidige Ne derland. In 1978 werd een tele visiefilm van het stuk opgeno men, maar de BBC-directeur verbood uitzending, omdat hij het weliswaar 'briljant ge schreven', maar ook 'misse lijkmakend' vond. Pas in 1988 verscheen het in Engeland op het scherm. „Dit stuk grijpt je bij de strot. je wordt flink door elkaar ge schud. Ook mensen die niet of nauwelijks naar het theater gaan, genieten er enorm van. Theater is de kunst van het hier en nu, maar vaak wordt alles dood gerepeteerd. Bij ons heb je voortdurend het gevoel, oh, het kan echt mis gaan of wat spannend of wat wordt die vrouw ineens kwaad, onge looflijk. De techniek is niet het doel, maar het middel om het publiek bij de kladden te vat ten." „Een voorstelling is voor mij goed wanneer het publiek na afloop in eerste instantie praat over de probleemstelling die naar voren is gebracht en pas daarna zegt: wat was dat mooi gespeeld! Dat vind ik belang rijk. Er zit in dit stuk natuur lijk een enorme troost aan het slot. Dat ervaar je als een schok, als een wonder wat in eens gebeurt. Ik weet zeker dat je aan het eind een brok in je keel hebt." The Colors of Dance van het Moldavische gezelschap JOC. The Colors of Dance is een wervelend folklorespektakel van het academisch dansensemble JOC uit Moldavië. De tachtig topartiesten van JOC brengen een afwisselende voorstelling op de planken met indrukwekkende groeps- dansen, kleurrijke kostuums en opzwepende muziek. De Engelse schrijver Dennis Potter (1935-1994) beoogde een verbreding van de belangstelling voor goed drama. Ook op de Nederlandse televisie waren daar treffende voorbeelden van te zien, zoals 'The singing detective' en 'Lipstick on your collar'. Het succes van de voorstelling De bitterzoet Brimstone and Treacle) door theatergroep Hollandia was vorig seizoen van dien aard, dat het stuk voor een korte periode wederom op het repertoire werd ge nomen en nu ook in Zeeland is te zien. door Frans Doeleman „Het is een lach en een traan, een beetje volkstheater eigen lijk", karakteriseert regisseur Johan Simons (53) het toneel stuk De bitterzoet, „Het is heel herkenbaar voor een breed pu bliek. Hollandia maakt vaak exclusieve dingen, maar ik had Regisseur Johan Simons Het JOC bestaat uit professio nele dansers en musici die, na jarenlange studie aan ballet school en conservatorium, aan de extreem hoge selectie-eisen voor internationale tournees hebben voldaan. Zij vormen samen een perfecte eenheid. De afwisselende muziek, spec taculaire groepsdansen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11