Kort geding om tunnel bij Gent Koffieshop maakt weg vrij voor theater PZC Jarige pensioenbond wil meepraten Hoeve Biezenpolder schrapt plan voor groepslogement Beloning en boete wijzen boer naar juist gebruik landbouwgif Baan in België trekt schoolverlaters niet zeeland 20 Bedrijven in Vlaamse Kanaalzone vrezen faillissement bij verhuizing CDA'er pleit voor behoud ziekenhuizen Kinderboerderij krijgt cheque donderdag 23 maart 2000 door René Hoonhorst AXEL - Een beetje vreemd is het wel, vindt voorzitter A van Ham van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen. Degenen die er het meest baat bij hebben, zijn geen lid van de jubilerende bond. De gepen sioneerden maken zich immers sterk voor de toekomstige in komensvoorziening van men sen die nu nog werken. De tweehonderd Zeeuws- Vlaamse afdelingsleden heb ben hun (betaald) arbeidzame leven allemaal achter zich. En kele leden zijn vervroegd uit getreden. maar de meesten hebben de pensioengerechtig de leeftijd al kortere of langere tij a terug bereikt Ook voor hen blijft het belangijk om lid te zijn van de Bond voor Pensi oenbelangen. Van Harn wijst op een succesje van enkele ja ren geleden. „Het maximum pensioen ging vroeger uit van veertig dienstjaren. Mensen die langer dan veertig jaar heb ben gewerkt, kregen niets over die extra jaren. Dat is sinds '96 veranderd." De Nederlandse Bond van Pen sioenbelangen - vroeger Ne derlandse Bond van Gepensio neerden - werd in de vorige eeuw opgericht voor werkne mers van (semi-)overheidsor- ganen. ambtenaren van het Rijk. provincies en gemeenten, onderwijzers en leraren en werknemers van organisaties als Rijkswaterstaat, water schappen en de PTT. Die kon den zich destijds niet bi] een vakbond aansluiten en wilden wel hun belangen en die van hun nabestaanden laten be hartigen. Ruim driekwart eeuw later (toen de Oost-Zeeuws-Vlaam se afdeling op 8 december 1949 werd opgericht bestond de lan delijke bond al 25 jaar) is er nog steeds een taak weggelegd voor de Bond voor Pensioenbelan gen. betoogt Van Ham. ..Er komen nogal wat verande ringen op ons af. Wordt de AOW in de toekomst belast en komt er een integratie met het pensioen? Hoe ontwikkelt het flex-pensioen zich en komt er een pensioen over het gemid delde loon of blijft het systeem van zeventig procent over het laatsverdiende loon voorlopig in stand? Vragen die nogal wat consequenties kunnen hebben voor het inkomen van mensen na afloop van hun carrière." De Nederlandse Bond voor Pensi oenbelangen wil meediscussië- ren over de beantwoording van die vragen. ABP-kapitaal Zo wil de bond ook een vmger in de pap krijgen bij het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds. de uitkeringsverstrek ker van wie de meeste leden him pensioen krijgen. „Werk gevers en werknemers zitten in het bestuur van het ABP. De ge pensioneerden, die het grootste bedrag van het ABP-kapitaal bijelkaar hebben gebracht, ontbreken echter in het be stuur. Wij willen ook meepraten over wat er met het beheerde kapi taal moet gebeuren", stelt de voormalige Axelse onderwij zer Van Ham. De gepensioneerdenbond is destijds puur voor de materiële geneugten van de aangesloten leden opgericht. Met het wel zijn van de leden bemoeide de bond zich niet. Daar waren de ouderenbonden en andere or ganisaties voor. Afdelingen kunnen echter, als ze dat wil len, nog wel eens een sociaal gezicht opzetten. „Dat bete kent niet dat we een feest hou den op onze jubileum vergade ring. Met een gebakje en een A van Harn van de Bond voor Pensioenbelangen. foto Charles Strijd drankje gedenken we de afge lopen vijftig jaar. De toespraak van landelijk secretaris L. Rousseau over heden en toe komst van onze pensioenen is belangrijker", vindt Van Harn, die ervan uitgaat dat de bond zelf over vijftien jaar niet aan zijn pensioen toe is. De gouden jubileum vergade ring van de afdeling wordt morgen vanaf 14.00 uur gehou den in cultureel centrum De Halle in Axel. door Wout Bareman GENT - Dertien bedrijven in de Vlaamse Kanaalzone spannen een kort geding aan tegen de stad Gent. de provincie Oost- Vlaanderen en het Vlaams Ge west. Ze protesteren tegen de plannen voor aanleg van een tunnel onder het Kanaal Gent- Terneuzen ten noorden van Gent. De directies vrezen dat hun ondernemingen noodge dwongen moeten verhuizen. Voor een aantal bedrijven zou dat onvermijdelijk leiden tot sluiting. Het stadsbestuur van Gent on derzoekt de mogelijkheid om ter hoogte van het Sifferdok een tunnel aan te leggen, die de Kennedylaan en de R4 tussen Zelzate en Gent op de westelijke kanaaloever met elkaar moet verbinden. Het gaat om een alternatief voor de Rodenhuizetunnel (noorde lijker, richting Zelzate) waar over al dertig jaar wordt ge praat. Het tracé van de tunnel DEN HAAG - CDA-Kamerlid S. Buijs heeft woensdag in de Vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid een lans ge broken voor het behoud van vol waardige kleine ziekenhuizen, zoals dat in Zierikzee. Volksge- zondheid-minister E. Borst (D66) moet deze volgens Buijs ook met extra financiële midde len waarderen. Teveel kleine ziekenhuizen zijn de laatste jaren langzaam maar zeker ontmanteld of opgeslokt door grote instellingen. Dat gaat veelal sluipendenvijs, hield Buijs minister Borst voor. De kindergeneeskunde wordt als eerste weggehaald, en daar na vallen allerlei andere takken van ziekenhuiszorg als domino stenen om. Buijs noemde verlos kunde, kleine operatieve ingre pen en de eerste hulp. ..En uiteindelijk verdwijnt het kleine ziekenhuis helemaal", schetste het Goese Kamerlid het sluitstuk van dit 'dominospel'. „Dat wordt ook nog door het ministerie van Volksgezondheid gestimuleerd, omdat er aan zie kenhuizen fusiebonussen wor den gegeven van vijf tot tien miljoen gulden." Bereikbaarheid Buijs vindt dat een zeer slechte zaak. Niet het budget van een ziekenhuisorganisatie moet volgens hem uitgangspunt van beleid zijn. maar de bereikbaar heid voor de patiënten. De fu siebonus moet daarom afge schaft worden, aldus de CDA'er, en omgezet worden m een geld stroom om het draagvlak voor kleine, regionale ziekenhuisin- stellingen te versterken. Want juist regionale ziekenhuizen spelen een grote rol in het sa menspel met onder anderen huisartsen en verloskundigen. „De menselijke maat moet te rugkeren in de gezondheids zorg". wreef Buijs minister Borst onder de neus. Minister Borst kreeg gisteren nog niet de kans om te reageren. Zij komt volgende week aan de beurt. Buijs had de indruk dat vrijwel alle Kamerfracties zijn pleidooi konden onderschrij ven. Afhankelijk van de reactie van Borst, zal hij een motie in dienen om de minister op te roe pen de fusiebonus om te zetten in een premie voor kleine zie kenhuizen. Borst is er in princi pe niet op tegen dat kleinere ziekenhuizen veranderen in po liklinieken met alle specialis men. „Wordt het echt ingewik keld, dan kunnen patiënten naai een groot ziekenhuis." kruist het terrein van de dertien bedrijven, die nu via de rechter proberen hun voortbestaan vei lig te stellen. Ze bieden samen werk aan ongeveer driehonderd mensen. Gent wil met de aanleg van de tunnel (kostprijs ruim 300 mil joen gulden) de verkeersdruk verminderen op de Kennedy laan. die bij de grens aansluit op de Tractaatweg naar Terneu- zen. De Vlaamse Kanaalzone gemeenten vrezen dat de verkeersstroom na de inge bruikname van de Westerschel- detunnel snel zal groeien. Ook de druk op de wegen in Gent- Noord zou door de aanleg van de Vlaamse kanaaltunnel afne men. Voorkeur De stuurgroep van het ROM- project Kanaalzone (naar het voorbeeld van het project Ge biedsgerichte Benadering in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone) spreekt haar voorkeur uit voor de Sifferdoktunnel. Ook de ge meenten Zelzate en Evergem zijn voor de meest zuidelijke op lossing. De bedreigde bedrijven vinden dat er nooit een weten schappelijk verantwoorde stu die is uitgevoerd naar de plaats waar de tunnel zou moeten wor den aangelegd: onder het Siffer dok of onder het Rodenhuize- dok. Ze noemen 'de plotse keuze voor de Sifferdoktunnel onver klaarbaar en onverantwoord' en de doodsteek voor de onder nemingen, die een verhuizing vermoedelijk niet zullen overle ven. De directies vinden dat de rechtbank een onafhankelijke deskundige moet aanstellen, die in de eerste plaats onderzoekt hoe de bedrijven schadeloos kunnen worden gesteld. Sluiskil De stad Gent is voor de financie ring van het tunnelproject hele maal afhankelijk van geldelijke steun van het Vlaams Gewest. Het stadsbestuur en de ROM- stuurgroep verwachten dat 'Brussel' voor het eind van dit jaar de knoop zal doorhakken. Gent heeft de Vlaamse regering overigens ook gevraagd mee te denken over de mogelijkheid te participeren in de bouw van een kanaaltunnel bij Sluiskil. De vervanging van de kanaalbrug door een tunnel bevordert de be reikbaarheid van de Gentse ha ven. Koffieshop Checkpoint heeft een tijdelijk onderkomen betrokken. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Koffieshop Checkpoint is eindelijk ver huisd naar de tijdelijke locatie op het parkeerterrein aan de Westkolkstraat. Het oude pand zal binnenkort worden gesloopt in verband met de komst van het nieuwe theater. Daarvan wordt de eerste paal vandaag geslagen. Volgens wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) moet binnen twee jaar de per manente vestiging van de kof fieshop, enkele tientallen meters verder naar het zuid westen, voltooid zijn. Dan is de bouw van het nieuwe theater klaar en de gemeente wil geen vermenging van het theater publiek en bezoekers aan de koffieshop. Van der Hoofd erkent dat de onderhandelingen met de kof fieshop over het tijdelijke on derkomen (te) lang hebben geduurd. Maar de wethouder denkt dat die situatie zich niet zal herhalen. Dat de gesprek ken met Checkpoint zo moei zaam verliepen, schrijft hij toe aan het feit dat de uitbater van de koffieshop over elk detail met zijn advocaat wilde over leggen. De gemeente heeft ech ter geleerd van de afgelopen onderhandelingen, aldus Van der Hoofd. Wel houdt hij een stok achter de deur: „De plan nen voor de permanente vesti ging van Checkpoint moeten zo snel mogelijk klaar zijn, zo dat de bouwprocedures paral lel lopen aan de bouw van het theater." Van der Hoofd wil ook nog een wijd verbreid mis verstand uit de wereld helpen; de gemeente heeft het tijdelij ke onderkomen van Check point niet in zijn geheel betaald, maar slechts een ge deelte daarvan. „We hebben altijd met het café Checkpoint onderhandeld, niet met de kof fieshop. Daarom heeft de ge meente alleen de 'containers' betaald, waarin het café is ge vestigd. Het bovengedeelte, waar de koffieshop zit. en de brug daar naartoe heeft de uit bater zelf bekostigd." Naar verluidt zou de beoogde thea ter-exploitant F. Lievens niet gelukkig zijn met een koffie shop in de buurt van de nieuwe schouwburg, ook al komt de permanente vestiging iets ver derop te liggen dan het tijdelij ke onderkomen nu. Van der Hoofd weet echter niets van onvrede bij de exploitant. „Als de permanente vestiging bin nen twee jaar klaar is. gaat Lievens gewoon akkoord. Dan blijven de bezoekersstromen goed gescheiden." door Sheila van Doorsselaer EEDE - De familie De Milliano ziet af van de plannen om een groepsverblijf te vestigen bij hun te verbouwen boerderij aan de Biezenstraat in Eede. Hier mee komt de familie de omwo nenden gedeeltelijk tegemoet, die absoluut niet willen dat de accommdatie er komt omdat ze overlast vrezen. De plannen voor bed-and-breakfast accom modaties blijven wel overeind. Hoewel De Milliano water bij de wijn doet, zijn de omwonenden nog steeds niet tevreden. Zij willen de afspraken zwart op wit zien. Veertig omwonenden van Hoeve de Biezenpolder kwamen woensdagavond naar café De Vriendenkring in Eede om daar samen met wethouder G. van Daele en de familie De Milliano te praten over de bezwaren te gen de plannen. De raadsfrac ties hadden aangedrongen op dit gesprek. De omwonenden vrezen geluidsoverlast en denken daarnaast hinder te on dervinden van voornamelijk jongeren met een glaasje op. Zij dienden onlangs een handteke- ningelijst in. Hun grieven zijn voornamelijk gericht op de groepsvoorziening voor vijftig personen, die de familie in haar varkensstal wilde maken De Milliano zei gisteren dat deze groepsvoorziening niet door gaat. In plaats daarvan zal de familie de bed-and-breakfast moge lijkheid uitbreiden tot zo'n twintig plaatsen. Ook de mini- camping met vijftien stand- CLINGE - Kinderboerderij de Cantecleerhoeve in Clinge is woensdagmiddag verblijd met een gift van 6662 gulden van de Onderlinge Rundvee Ver zekering Zeeuws-Vlaanderen regio oost. Na bijna honderd jaar heft deze verzekerings maatschappij de rundveetak op en gaat verder met alleen een paarden verzekering. Daarom belsoten leden het geld dat nog in kas is, te schen ken aan een goed doel. Beheerder Ad van Hi 1st van de Cantecleerhoeve was dinsdagmiddag blij verrast met de gift. „We gaan nieuwe kippenhokken maken en op zoek naar een tweedehands tractor.Het geld dat over blijft is hopelijk voldoende yoor een jong kalf." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Landbouwers worden in de toekomst indivi dueel aangesproken op het ge bruik van bestrijdingsmidde len. Ondernemers die veel gewasbeschermingsmiddelen blijven gebruiken, krijgen te maken met heffingen. Voorlo pers worden beloond via de be lastingen. Staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wil met dit nieuwe beleid het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw scherp terugdringen. Het beleid dat tot nu toe is ge voerd. dat gericht was op de hele landbouw, heeft volgens haar onvoldoende resultaten opgele verd. Vooral het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen in de akkerbouw is nog te hoog. Met een individuele aanpak, waarbij bedrijven zich kunnen laten certificeren, denkt Faber meer succes te boeken. Boeren worden direct met hun neus op de feiten gedrukt. Doel is dat agrariërs in hun hele bedrijfs voering rekening houden met een zo minimaal mogelijk ge bruik van bestrijdingsmidde len. Dat kan, volgens Faber. Voorlo pers in de landbouw laten dat zien. Tegelijkertijd is er een kleine groep landbouwers, zo'n vijf procent, die zich weinig ge legen laat liggen aan de nadeli ge milieueffecten van bestrij dingsmiddelen. Die groep is, blijkt uit onderzoeken, goed voor een kwart van alle vervui ling die de landbouw veroor zaakt. Het ministerie van LNV denkt die categorie achterblijvers be ter op te kunnen sporen door de invoering van een certifice ringssysteem. Bedrijven wor den doorgelicht door een onaf hankelijke instantie die een soort keurmerk verstrekt en ad viezen geeft. Dat wordt geen verplichting, maar onderne mers die niet meedoen, zullen te zijnertijd extra worden gecon troleerd en moeten heffingen betalen. Het nieuwe gewasbescher- mingsbeleid is nodig, vindt Fa ber, om de verontreiniging van water (zowel oppervlakte- als grondwater) te beperken. Ook de consument zou erom vragen, al blijkt dat niet altijd uit hun koopgedrag. Komend seizoen nemen enkele honderden bedrijven deel aan praktijkproeven met verschil lende systemen van certifice ring. De Tweede Kamer praat er eind dit jaar over. Het nieuwe beleid loopt tot 2010De bedoe ling is dat alle telers tegen die tijd gecertificeerd zijn. zodat zij kunnen laten zien hoe schoon zij produceren. In de Europese Unie loopt Ne derland met dit beleid voorop Dat was ook het geval met hét oude beleid, dat mede door het uitblijven van een gemeen schappelijk bestrijdingsmidde- lenbeleid slechts gedeeltelijk is geslaagd. Dat Europese beleid wordt nu na 2003 venvacht. Het ministerie van LNV wil des ondanks doorgaan. De Neder landse landbouwsector gebruikt relatief veel bestrij dingsmiddelen. En zij is het aan zichzelf verplicht schoner te produceren, als zij de top van de consumentenmarkt wil blijven bedienen, stelt LNV. Bang voor scheve concurrentieverhoudin gen is Faber niet. „Je kunt beter vooroplopen, dan te wachten tot Brussel iets verplicht." Steun Landbouw- en tuinbouworga nisatie LTO Nederland steunt in een eerste reactie de nieuwe aanpak, die 'kansen biedt voor boer en tuinder'. Zij juicht het toe dat LNV direct aansluiting zoekt bij de praktijk, waarbij de landbouwers worden aange sproken op hun individuele ver antwoordelijkheid. Met Hart en Stem TERNEUZEN - De gemengde zangvereniging Met Hart en Stem viert zaterdag 25 maart het vijftienjarig bestaan met een speciale voorstelling in de Grote Kerk in Terneuzen. Aan de zangavond werken ver der mee Mannenkoor Elim uit 's Gravenpolder, organist Bram van Wijck. Het repertoire van beide koren bestaat uit psalmen en andere geestelijke liederen. Naast koorzang staat er ook sa menzang op het programma, Het concert begint om 19.15 uur. De toegang is gratis. plaatsen blijft. De horecaver- gunning zou echter van de baan zijn. Van Daele verwachttte in de raadscommissie nog dat er na een gesprek niks van de bezwa ren van omwonenden zou over blijven. Hij had het mis. „On danks de toezeggingen, zullen wij doorgaan met het maken van bezwaren", zegt woord voerder B. Lockef eer. „We wil den dat er concrete afspraken gemaakt zouden worden, maar dat is niet gebeurd. Alleen maar vage antwoorden hebben we ge kregen. Als Hoeve de Biezenpol der niet loopt, en er wil een grote groep komen logeren, willen we nog wel eens zien of De Milliano dje bezoekers weigert." door Barend Pelgrim ANTWERPEN - Nederlandse schoolverlaters willen niet graag in België werken. De ani mo bij Vlaamse studenten om over de grens een baan te zoeken is groter, maar ook niet overwel digend. Dat blijkt uit onder zoek dat de Universiteit Antwerpen verrichtte naar op vattingen over grensarbeid bij laatstejaars scholieren en stu denten in Vlaanderen en Neder land. Slechts tien procent van de on dervraagde Nederlanders zegt bezuiden de landsgrenzen te willen solliciteren. Van de Vla mingen wil één op de vijf wel in Nederland aan de slag. De vak bonden zijn verrast door de uit komst van het onderzoek en vin den dat er betere voorlichting moet komen. Grensarbeiders £ijn mensen die werken in het ene land maar wo nen het buurland en daarvoor heen en weer pendelen. Vanuit Nederland werken zo'n zesdui zend mensen in België terwijl dat er andersom 15.600 zijn. De grootste groep Nederlandse grensarbeiders met een baan in Vlaanderen, zo'n 75 procent, woont in Zeeland en Noord- Brabant. Het wetenschappelijk onderzoek naar de mening over grensarbeid onder jongeren is verricht in opdracht van de In terregionale Vakbondsraad (IVR) Schelde/Kempen, het vrijwillig samenwerkingsver band tussen Belgische en Ne derlandse vakorganisaties. Radicaal tegen Onderzoekers P. Bursens en D. Mortelmans zeiden gisteren bij de presentatie in Antwerpen dat laatstejaars niet wakker lig gen van grensarbeid. Zowel in Vlaanderen als in Nederland spreekt ongeveer de helft van de geënquêteerde jongeren zich ra dicaal uit tegen grensarbeid. Deze groep weigert om hoe dan ook aan de andere kant van de grens aan het werk te gaan, ter wijl dertig procent alleen onder uitzonderlijke omstandigheden in het buitenland aan de slag wil. „Over twee jaar zit wel bij iedereen Europa in de porte monnee, maar Europa blijkt nog lang niet in de hoofden van de mensen te zitten", zei onder zoeker Bursens daarover. Avonturiersgeest Voorzitter A Dekker van de IVR is verrast over het gebrek aan Europese oriëntatie onder jon geren. Hij had verwacht dat de jeugd in de onderzochte leef tijdscategorie (17 tot 26 jaar) wat meer 'avonturiersgeest' aan de dag zou leggen. „Juist bij de ze mensen zou je een ruimere be langstelling voor Europa ver wachten." Op de vragen van de onderzoe kers brengen ondervraagden een aantal bezwaren naar voren tegen werk in België. Zo zijn ze onzeker of de genoten opleiding wel past bij een baan daar, vraagt men zich af of de werklo- catie niet te ver is van de eigen woonplaats en twijfelen ze of ze zich wel zullen thuisvoelen in hun werkkring. Als voornaam ste bezwaar worden echter ad ministratieve beslommeringen aangevoerd; er worden ook pro blemen verwacht op fiscaal vlak. Dekker vindt dat frappant. „Men is er van overtuigd dat de fiscaliteit en de sociale verzeke ringen een hoofdrol spelen, ter wijl die in realiteit veel minder belemmerend zijn. Daarom kun je de vraag stellen of de beeld vorming over werk in het bui tenland niet verkeerd is." Dek ker zegt dat er samen met de overheden gewerkt moet wor den aan de Europese oriëntatie van scholieren. Binnenschip gekraakt in sluis van Terneuzen TERNEUZEN - Het Luxem burgse binnenschip Filos (1214 ton) is woensdagmorgen klem geraakt in een sluis in Terneu zen. Daarbij werd het anker van het schip naar binnen gedrukt. Ook een schip dat naast de Filos gemeerd lag, raakte licht be schadigd. De Filos lag helemaal voorin de sluis bij laag water. Tijdens het- nivelleren van het waterpeil in de sluis schoof het schip naar voren, tot binnen de draaicirkel van de sluisdeur. De schipper die druk doende was met het verhelpen van een oliealarm in de machinekamer had hier geen erg in. Toen de deur werd ge opend, draaide deze tegen het anker van de Filos dat naar bin nen werd gedrukt. Daarbij ont stond een gat in de scheepshuid boven de waterlijn. De sluisdeur bleef onbeschadigd. De Filos was meteen lading kunstmest onderweg van Ter neuzen naar Duitsland en is eerst naar een scheepswerf ge gaan voor reparatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 112