licht voor project kernen neer Jeugd Noordgouwe zet caravan J 1 PZC zeeland Op Drift kweekt jeugdtalent Alzheimerpatiënt moet uit isolement Pleidooi voor helderheid mm Bijeenkomst ouderenbond SCHARENDDKE - De ANBO afdeling Middenschouwen houdt woensdag 29 maart een bijeenkomst in de verenigings zaal van de Hervormde kerk in Scharendijke. Mevrouw B. Blikman geeft tij dens deze bijeenkomst een dia presentatie met als titel 'Zierik- zee nader bekeken'. Verder draagt zij enkele zelf geschre ven streekverhalen voor en en kele verhalen van onder meer Simon Carmiggelt. De bijeen- komt begint om 13.30 uur. r i Oliebollenactie kerk Haamstede I HAAMSTEDE - De hervormde t' gemeente Haamstede houdt za- terdag 18 maart een oliebollen- actie. H De volgens oud Schouws recept vervaardigde lekkernijen wor- ^*11 den huis-aan-huis aangeboden R inde kernen B urgh en Haamste- 1 de en de buitenwijken daarvan. De verkopers gaan omstreeks MÉ; 9.00 uur op pad. De opbrengst is 'bestemd voor onderhoud aan het interieur van de hervormde I kerk. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Spelers van Op Drift repeteren voor de eenakter Parfum. door Ali Pankow RENESSE - Vijf maal één is de titel van een nieuw avondvullend programma van toneelvereniging Op Drift in Renesse, dat op de zaterdagen 1 en 8 april in het plaatselijke dorpshuis wordt opgevoerd. Het pro gramma bestaat uit vijf eenakters, die variëren van absurdisme tot een klucht. Alle spelers van de club werken aan het programma mee. Er is ook een plek ingeruimd voor tien nieuwe jeugdleden, die zich presenteren onder de naam De Drifters. Voorzitter Hans de Hamer van Op Drift heeft een belangrijk aandeel in de samenstelling van 'Vijf maal één'. Hij schreef drie van de vijf stukken, regis seert die ook en speelt tevens in twee eenakters mee. Volgens de voorzitter was het van belang dat de vol tallige toneelvereniging zich weer eens presenteerde. Daarom ging de voorkeur uit naar een gevarieerd pro gramma in plaats van één avondvullende voorstel ling. Met losse eenakters kunnen er meer stijlen en meer spelers aan bod komen. Daarnaast wil hij bezien of er belangstelling is voor een jeugdafdeling binnen de Renesser toneelvereni ging. Hij polste of kinderen uit groep acht van basis school 't Staepel'of in Renesse zin hadden om een to neelstukje in te studeren. Tien jongens en meisjes meldden zich aan en De Hamer schreef daarop een eenakter voor hen. Het is de satire B&W geworden, met een vette knipoog naar de lokale politiek. Het verhaal speelt zich af binnen de vergaderkamer van een college van burgemeester en wethouders. De auteur zegt herkenbare 'Schouwse problemen' te hebben bedacht. Hij schreef er rollen in voor onder meer de wethouders Kees, Gerrie, Pia en Daan. voor burgemeester Jack en diens vrouw, voor twee koffie dames en voor een demonstrant. De Hamer wil na de opvoeringen peilen welke kinde foto JanneWolterbeek ren officieel jeugdlid van Op Drift willen worden. Zij krijgen de garantie dat ze minstens elk jaar een keer in een voorstelling zullen meespelen. Het bestuur hoopt op deze wijze te investeren in de toekomst van de to neelvereniging. 'Vijf maal een' biedt verder de eenakter Een gezellige tante, een kort absurdistisch stukje over een doodzie ke vrouw die merkwaardige bezoekers aan haar zie kenhuisbed krijgt. Het spel No more heroes getuigt van een persoonlijke aanklacht tegen de oorlog. Ver tel me nog een verhaaltje van Jean Lenox Toddy biedt in enkele scènes een herkenbaar beeld van de relatie tussen moeder en dochter in verschillende leeftijdsfa sen. De gevarieerde toneelavond wordt besloten met het kluchtige stukje Pa rfum waarin het draait om lek kere geurtjes en een slippertje. De voorstellingen op 1 en 8 april in het dorpshuis in Renesse beginnen om 20.00 uur. Op 1 april is er na afloop muziek van The Evergreens. ad| ke loor Ali Pankow VotziERIKZEE - Het voorstel tot §\iitvoering van het pilotproject sociale ontwikke- ling in de gemeente Schouwen- puiveland' is donderdagavond de commissie maat aangelegenheden OI&oor alle raadsfracties enthou siast ontvangen, ëeiSchouwen-Duiveland 1S een de vier gebieden in Neder- ?1"§tand clie door het Rijk zijn aan- 'Pejgewezen voor een onderzoek 1 Tnaar de voorwaarden voor sa- 5 k(jmenhangend beleid specifiek gericht op de problematiek in !1' ^kleine kernen. Het Rijk draagt 1 Tnegen ton bij in de kosten van il,5 miljoen gulden. Dat geld is ^fbestemd voor het opstellen van ''tzogeheten sociale structuur- 3ru|schetsen voor alle zeventien ikernen op Schouwen-Duive- structuurschetsen moeten r01|inzicht bieden in het belang van voorzieningen, in het ë^ontbreken ervan en in de effec- van ontwikkelingen als ver- ie7grijzing en ontgroening in een ve%lattelandsgebied. Een volgen- ■IS$de stap is het opstellen van een sociaal structuurplan voor ge- [heel Schouwen-Duiveland. aarbij moet vooral de samen- lang tussen de verschillende leidssectoren als ouderenbe leid, jeugdbeleid, zorg, veilig- leid, cultuur, accommodaties volkshuisvesting voorop ;taan. duidelijke taal structuurschetsen vooralle ker nen. Volgens beleidsambtenaar E Babijn zullen daarin zo veel mogelijk reeds bestaande dorpsplannen worden geïnte greerd. De meeste dorpsplan nen zullen echter wel eerst geac tualiseerd moeten worden. Meerdere commissieleden in formeerden naar de invloed van dit pilotproject op diverse be leidsnota's die de gemeente nog in voorbereiding heeft. Volgens wethouder Van der Wekken biedt het lokaal sociaal beleid een extra stimulans om bij het opstellen van die nota's al direct te streven naar samenhang tus sen de verschillende beleidssec toren. Omslachtig WD-fractievoorzitter J. J. Ge- leijnse vroeg zich af of het hele pilotproject niet wat omslachtig was. Hij kon zich best indenken dat de structuurschetsen straks belangrijk inzicht kunnen bie den in de behoeften van de di verse kernen, maar meende dat het misschien ook best wat sim peler zou kunnen. Desalniette min gaf hij het pilotproject het voordeel van de twijfel. Binnen het project 'duurzame sociale ontwikkeling' draait het vooral om de leefbaarheid in de kleine kernen, zoals hier Zonnemaire. foto Janne Wolterbeek L, Laten we wel streven naar hel- Kerheid en wollige taal zo veel mogelijk vermijden", pleitte woordvoerder C. Flikweert [(SGP/GPV). Hij had zich nogal gestoord aan het ambtelijk taal gebruik in de toelichting bij dit [pilotproject. Volgens wethou der D. van der Wekken, die don derdagavond zijn collega P. W. Berrevoets-Ringelberg verving, kan er vanaf nu in alle duide lijkheid aan heldere producten {worden gewerkt. -jln de eerste plaats zijn dat de teitsnet." Het lijkt een tactische overweging de caravan nu al vast ergens te plaatsen.„Dat heeft de stichting Jeugd ons ge adviseerd. Als je eerst toestem ming vraagt, moet je eindeloos wachten. We hopen de boel zo een beetje te versnellen." De werkgroep in oprichting is deze week begonnen met het werven van fondsen. Er wordt gecollecteerd voor Jantje Beton. De opbrengst komt deels ten goede aan de inrichting van het eigen honk. Ook zal een bloem bollenverkoop worden georga niseerd. „We krijgen tijdens het inzamelen heel goede reacties op onze plannen", vertelt Rob bert. „Mensen met jonge kinde ren beseffen dat het belangi'ijk is dat die later ook ergens naar toe moeten kunnen." Vlag Als er genoeg geld binnen is om echt van start te gaan, zal de werkgroep officieel worden op gericht en wordt het mogelijk subsidie aan te vragen. Op dit moment opereert de jeugd nog onder de vlag van de plaatselij ke dorpsraad. We willen uit eindelijk een eigen werkgroep vormen, zodat de dorpsraad er niet op aangekeken wordt als er problemen komen." Lievense verwacht niet dat het gebeurt, maar van de medewerker van de Stichting Jeugd heeft hij ge leerd dat het belangrijk is voor uit te kijken. „Het is goed je af te vragen wat er allemaal kan ge beuren. Dan ben je voorbereid." door Margreet van den Broek NOORDGOUWE - De jongeren in Noordgouwe zijn het zat om steeds op straat te moeten rond hangen en van elke vernieling de schuld te krijgen. De plannen voor een eigen stek zijn in een vergevorderd stadium. „We zet ten gewoon een caravan achter het schoolplein en dan zien we wel wat er gebeurt", zegt Rob bert Lievense, jeugdvertegen- woordiger in de dorpsraad en mede-oprichter van een zelf standige jeugdwerkgroep. Het klinkt als een impulsief plan, maar het tegendeel is waar. „We wilden het eerst alle maal volgens het boekje doen, maar dan duurt het eeuwen", weet Lievense uit ervaring. Twee jaar geleden boden Noordgouwse jongeren wet houder P.Berrevoets meer dan honderd handtekeningen aan, maar volgens Robbert wachten ze nog steeds op een reactie. Er werd steun bij de Stichting Jeugd gezocht om een geschikte locatie te vinden voor een eigen onderkomen. Dat bleek makke lijker gezegd dan gedaan; elk voorstel stuitte op bezwaren van de gemeente of bewoners. Uitkomst Een door onderwijzer Bas Vos geschonken caravan moet uit komst bieden. Het ding staat nu nog in een weiland en laat zich slecht vervoeren over de drassi ge grond. „Als hij kan worden InmessMÉ IHfP Robbert Lievense op het schoolplein waar straks het mobiele jeugdhonk moet komen te staan. foto Janne Wolterbeek vervoerd, zetten we hem achter de school neer. Dan kunnen we er vast gebruik van maken. Mocht de gemeente er bezwaar tegen hebben, dan hopen we in overleg een betere locatie te vin den." Lievense heeft er al één op het oog. „Het einde van de Brou werijstraat zou ideaal zijn. Daar staan we buiten het cen trum en kunnen we wel aange sloten worden op het elektrici- Kapitein berispt na aanvaring DEN HAAG - De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het Nederlandse vrachtschip Majestic berispt voor een aanvaring op de Westerschelde, twee jaar geleden. De kapi tein voer met zijn koelvriesschip in het Oostgat voor de Wal- cherse kust, ter hoogte van Kaapduin, toen hij plots een groot Zweeds vrachtschip zag opdoemen. De schepen probeerden nog van elkaar weg te draaien, maar raakten elkaar toch aan de zijkant en liepen lichte beschadigingen op. Volgens de Raad voeren beide schepen te hard en te veel in het midden van de vaargeul. Ze hadden ook mistsignalen moeten geven omdat het zicht slecht was. De Raad oordeelt dat beide kapi teins en beide loodsen aan boord in de fout zijn gegaan, maar de Raad kan alleen de Nederlandse kapitein een officiële be risping geven. Winkeldieven aangehouden VLISSINGEN - Een 71-jarige man uit Oost-Souburg heeft donderdagmorgen bij een aanhouding een dagvaarding ge kregen voor winkeldiefstal bij een bouwmarkt in Vlissingen. De man probeerde een decoupeerzaag te stelen maar toen hij zag dat het personeel hem in de gaten kreeg, zette hij het ap paraat terug. Desondanks ging het alarm af op het moment dat hij de winkel verliet. De man bleek een tang ter waarde van een paar tientjes te hebben weggenomen. 's Middags werd in een Middelburgse schoenenwinkel een 16- jarig meisje uit Vlissingen aangehouden voor winkeldiefstal. Ze had een paar schoenen gestolen. Een 28-jarige Vlissinger had in zijn woonplaats bij een supermarkt een grote hoeveel heid goederen gestolen. De man is in verzekering gesteld. Politie bekeurt 75 (brom)fietsers MIDDELBURG - Tijdens een grootscheepse verkeerscontro le bij de spoorwegovergang bij de Schroebrug in Middelburg zijn donderdagochtend 75 bekeuringen uitgereikt aan fiet sers en bromfietsers. De meeste boetes werden uitgeschreven voor het rijden door rood verkeerslicht (38) en voor opgevoer de brommers (16). Vijf mensen negeerden het rode spoorlicht en zes bromfietsers hadden geen certificaat bij zich. De overi ge bekeuringen werden gegeven voor het rijden zonder helm, voorrem en bel. Axel wil meer licht op Zuidsingel AXEL - Delta Nutsbedrijven moet snel een oplossing vinden voor de verlichtingsproblemen aan de Axelse Zuidsingel. De lichtmasten langs die straat vallen geregeld uit, wat zowel voor de verkeersveiligheid als de sociale veiligheid een slech te zaak is. „Ik weet niet of er opmerkelijk meer wordt ingebro ken, maar er moet eens wat gebeuren. De verlichtingsproble men spelen al jaren", zei R Snoodijk (Gemeentebelangen Groot Axel) donderdag tijdens de vergadering van de com missie openbare werken. Een ambtenaar meldde dat het nuts- bedrijf problemen had met het vinden van de storingsoor zaak. Dat de verlichting het begin deze week niet deed, lag overigens niet aan een storing. Bij werkzaamheden aan de Kinderdijk was een kabel losgetrokken, waardoor niet alleen de Zuidsingel, maar ook nog een aantal andere straten zonder verlichting zat. Beter zicht op kruising Buitenweg AXEL - Om automobilisten die de Bastionstraat in Axel uit komen enig overzicht te geven, wil de gemeente Axel een par keerverbod instellen voor twaalf meter Buitenweg. Vanaf de hoek met de Bastionstraat in de richting van zaadhandel Kos ter zouden de eerste twaalf meter geen auto's langs de stoep mogen staan. Invoering van die maatregel komt de verkeers veiligheid ten goede en geeft bewoners van de Buitenweg toch genoeg mogelijkheden hun auto voor hun huis te zetten. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Vrijwil lige hulpverleners op Schou wen-Duiveland lopen vaak op tegen een nauwelijks te door breken isolement bij de zorgver lening aan Alzheimerpatiënten. Het doorbreken van dat isole ment was het thema van de cur sus 'Omgaan met dementerende ouderen', die donderdag in Brouwershaven werd gegeven. „De mensen die het meemaken leven in een situatie die angst en onrust met zich meebrengt. Wat je dan ook vaak ziet is dat men sen zich afsluiten", vertelt K. Steur, één van de initiatiefne mers van de cursus. Steur is lid van de werkgroep Schouwen- Duiveland van de Alzheimer- vereniging 'Rond de Schelde'. De werkgroep kwam samen met de Vrijwillige Hulpdienst Brou wershaven tot het initiatief deze cursusdag op touw te zetten. Ook de Alzheimersoos in Ver pleeghuis Cornelia richt zich op het doorbreken van het isole ment. Het blijkt in de praktijk echter ontzettend moeilijk men sen te bewegen naar de bijeen komsten toe te gaan. De eerste stappen ter verbete ring van de situatie moeten vooral thuis worden gezet. Daarbij is een belangrijke rol voor vrijwilligers weggelegd. „Het is van belang ze een ver trouwensrelatie met deze men sen opbouwen", vond van Steur. T. cle Vos van de Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven be nadrukte dat de vrijwilliger een luisterend oor moet bieden. „Er zijn veel alleenstaande Alzhei- merpatiënten. Zij hebben be hoefte aan een iemand die bij voorbeeld een boodschapje met ze doet"aldus De Vos. Zij is zelf werkzaam in de thuiszorg en ziet dagelijks de clementerende bejaarden vereenzamen. De organisatoren willen met de cursus handvatten geven om be ter contact te krijgen met de pa- Natuurexcursie SCHUDDEBEURS - Kinderen tussen 8 en 12 jaar kunnen mor gen, zaterdag, mee met een ex cursie van de Jeugd Natuur Vo gelwacht. Bij Schuddebeui's zal gezocht worden naar padden en braakballen en er wordt geluis terd naar het geklepper van de reigers. Verzamelen om 10.00 uur bij de parkeerplaats aan de Donkereweg in Schuddebeurs. De excursie duurt tot 12.00 uur. tiënten, hun partners én de fa milieleden. 's Ochtends werd een aantal basisregels voor de omgang met de dementerende zelf besproken. „Van belang is dat je als vrijwilliger de levens loop van de persoon kent, zijn hobbies kent en je iets weet van de omgeving waarin de betrok kene zit", vat De Vos samen. Na de lunch werd de aandacht gericht op de familieleden van de Alzheimerpatiënt. „Kinde ren hebben vaak een gevoel van onmacht. Daarnaast ontstaan er geregeld conflicten binnen de familie in dit soort situaties; zo kan er discussie ontstaan over de te volgen behandeling of over opname of niet", aldus Steur. Goes breidt betaald parkeren uit GOES - In de Frans den Hollanderlaan in Goes geldt vanaf maandag 20 maart betaald parkeren. Van de dertig parkeer plaatsen worden er 23 van meters voorzien; de overi ge zeven zijn gereserveerd voor vergunninghouders. Het tarief voor de meters bedraagt, net zoals elders in de binnenstad, 1,75 gul den per uur. De maatregelen vormen een staartje van de uit breiding van het betaald parkeren in het centrum, die vorig jaar is doorge voerd. Daardoor is het parkeren op het Hollan- diaplein, het terrein bij de Oude Singel en het GGD- terrein (op zaterdag en donderdagavond) sinds vorige zomer niet meer gratis. Eind vorig jaar werd betaald parkeren op het Molenplein geïntro duceerd. De aanpak is tot dusverre weinig succesvol, want de pleinen staan sindsdien grotendeels leeg. De over last voor de directe omge ving is echter toegeno men, door automobilisten die een gratis plaatsje zoe ken. Een onderzoek, dat binnenkort wordt gepre senteerd, moet duidelijk maken hoe de parkeer problemen verder kunnen worden opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35