Speelplaatsen liggen In verkeerde wijken Ambon heeft veel steun nodig PvdA-dissidenten stap dichterbij afscheid fractie Busje met aanhanger kantelt 5 PZC zeeland vrijdag 17 maart 2000 w 17 Muziekdag in Middelburg Middelburg moet ook drastisch saneren -Scholieren actief op boomfeestdag Patiënt met Alzheimer moet uit isolement Kunsttoren in Goes Winkeldieven aangehouden VLISSINGEN - Een 71-jarige man uit Oost-Souburg heeft donderdagmorgen bij een aanhouding een dagvaarding ge kregen voor winkeldiefstal bij een bouwmarkt in Vlissingen. De man probeerde een decoupeerzaag te stelen maar toen hij zag dat het personeel hem in de gaten kreeg, zette hij het ap paraat terug. Desondanks ging het alarm af op het moment dat hij de winkel verliet. De man bleek een tang ter waarde van een paar tientjes te hebben weggenomen. 's Middags werd in een Middelburgse schoenenwinkel een 16- jarig meisje uit Vlissingen aangehouden voor winkeldiefstal. Ze had een paar schoenen gestolen. Een 28-jarige Vlissinger had in zijn woonplaats bij een supermarkt een grote hoeveel heid goederen gestolen. De man is in verzekering gesteld. Politie bekeurt 75 (brom)fietsers MIDDELBURG - Tijdens een grootscheepse verkeerscontro le bij de spoorwegovergang bij de Schroebrug in Middelburg zijn donderdagochtend 75 bekeuringen uitgereikt aan fiet sers en bromfietsers. De meeste boetes werden uitgeschreven voor het rijden door rood verkeerslicht (38) en voor opgevoer de brommers (16). Vijf mensen negeerden het rode spoorlicht en zes bromfietsers hadden geen certificaat bij zich. De overi ge bekeuringen werden gegeven voor het rijden zonder helm, voorrem en bel. Twee brommers maakten te veel geluid en twee mensen lieten hun brommer onterecht doorgaan voor snorfiets. Zij hadden een oranje in plaats van een geel plaatje op de brommer bevestigd. Kapitein berispt na aanvaring DEN HAAG - De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het Nederlandse vrachtschip Majestic berispt voor een aanvaring op de Westerschelde, twee jaar geleden. De kapi tein voer met zijn koelvriesschip in het Oostgat voor de Wal- cherse kust, ter hoogte van Kaapduin, toen hij plots een groot Zweeds vrachtschip zag opdoemen. De schepen probeerden nog van elkaar weg te draaien, maar raakten elkaar toch aan de zijkant en liepen lichte beschadigingen op. Volgens de Raad voeren beide schepen te hard en te veel in het midden van de vaargeul. Ze hadden ook mistsignalen moeten geven omdat het zicht slecht was. De Raad oordeelt dat beide kapi teins en beide loodsen aan boord in de fout zijn gegaan, maar de Raad kan alleen de Nederlandse kapitein een officiële be risping geven. Axel wil meer licht op Zuidsingel AXEL - Delta Nutsbedrijven moet snel een oplossing vinden voor de verlichtingsproblemen aan de Axelse Zuidsingel- De lichtmasten langs die straat vallen geregeld uit, wat zowel voor de verkeersveiligheid als de sociale veiligheid een slech te zaak is. „Ik weet niet of er opmerkelijk meer wordt ingebro ken, maar er moet eens wat gebeuren. De verlichtingsproble men spelen al jaren", zei P. Snoodijk (Gemeentebelangen Groot Axel) donderdag in de commissie openbare werken. Een ambtenaar meldde dat het nutsbedrijf problemen had met het vinden van de storingsoorzaak. Dat de verlichting het begin deze week niet deed, lag overigens niet aan een storing. Bij werkzaamheden aan de Kinderdijk was een kabel losge trokken, waardoor niet alleen de Zuidsingel, maar ook nog een aantal andere straten zonder verlichting zat. Beter zicht op kruising Buitenweg AXEL - Om automobilisten die de Bastionstraat in Axel uit komen enig overzicht te geven, wil de gemeente Axel een par keerverbod instellen voor twaalf meter Buitenweg. Vanaf de hoek met de Bastionstraat in de richting van zaadhandel Kos ter zouden de eerste twaalf meter geen auto's langs de stoep mogen staan. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Het afscheid van H. Akdag en P. Kraan van de fractie van de PvdA-Middel- burg is een stap dichterbij geko men. De afdelingsvergadering van de in crisis verkerende par tij heeft woensdag een commis sie benoemd, die opnieuw on derzoek moet doen naar de on rust binnen de fractie. De be voegdheden van deze commis sie zijn volgens Akdag zo sum mier, dat hij en P. Kraan geen en kele reden zien om zich nu te houden aan de fractiediscipline, die de partij van hen eist. Een onafhankelijke commissie, bestaande uit H. Lander, J. Lili- paly en J. Wolf. moet voor de zo mer een rapportage over het functioneren van de Middel burgse PvdA-fractie aan de af delingsvergadering voorleggen. De ledenvergadering van de PvdA heeft daartoe woensdag avond besloten. Aanleiding wa ren de uitlatingen van Akdag en Kraan dat zij zich niet wensen te houden aan de conclusies van het rapport Wolf/Boelhouwer. Hierin stond onder meer dat de twee voortaan geen minder heidsstandpunt mochten inne men en niet meer gezamenlij k in een commissie zitting mochten hebben. Door hieraan geen ge hoor te geven, handelen de twee politici volgens de partijvoor zitter H. van Meerkerk in strijd met de besluiten van de afde lingsvergadering van de PvdA Spreekwoord Akdag zegt dat hij en Kraan de taak van de commissie Lilipaly bij voorbaat kansloos achten. „Ik gebruik daarvhor een Ara bisch spreekwoord: Als je weet waar je heen wilt, moet je eerst weten waar je vandaan komt." De afdelingsvergadering is na melijk woensdag niet ingegaan op het verzoek van Akdag en Kraan om de commissie Lilipa ly meer onderzoek te laten ver richten naar de oorzaak van de onenigheid binnen de fractie. „Het rapport van Wolf en Boel houwer is nu niets meer dan een soort roddelblad", vindt Akdag. Ook het verzoek van de twee PvdA-politici om wel gezamen lijk deel te mogen nemen aan commissies, is woensdagavond afgewezen. Akdag ergert zich er verder aan dat van hem en Kraan stemdiscipline wordt ge vraagd. „Ik acht dat in strijd met de principes van de PvdA waar het volgens mij traditie is om via een stemverklaring an ders dan de rest van de partij te stemmen. Er wordt nu gesugge reerd dat wij de oorzaak van de problemen zijn, dat is onwaar. Wij houden alleen niet van ach terkamertjespolitiek. Troef Akdag zegt dat hij en Kraan zich nu over him posities binnen de fractie beraden. „Als er geen oplossing komt, zullen wij ons van de fractie afscheiden. We blijven lid van de partij, maar zullen binnen de gemeenteraad een eigen fractie vormen." Als gevolg van de weigering van Akdag en Kraan om zich aan de aanbevelingen van Wolf en Boelhouwer te houden, vindt er 1 april een extra ledenvergade ring plaats. De vertrouwens kwestie zal dan aan de orde worden gesteld. Akdag zegt nog een troef in handen te hebben. „Mocht onze positie ter discus sie staan, dan zal het landelijk bestuur zich daar nog over moe ten buigen." MIDDELBURG - De Stichting Evenementen Middelburg (SEM) houdt zaterdag een mu ziekdag in het centrum van Middelburg. Op de Markt staat een podium opgesteld waar omstreeks 11.30 uur een optreden begint met all round muziekgezelschap Champagne Charlie. Rond 14.00 uur maakt de band plaats voor de Big Band van de Zeeuw se Muziekschool, die oude en nieuwe jazz- en dixielandmu- ziek spelen tot 17.00 uur. In de winkelstraten zijn 's mid dags een Mexicaans looporkest of de Orginal Zealand Streetpa- rade Jazzband te vinden. Sing-in VLISSINGEN - Gospelkoor Testymony treedt zondag 19 maart op tijdens een sing-in in de Eben Haëzer kerk aan de Kasteelstraat in Vlissingen. Het thema van de avond is 'Toe komstgericht'. R. van de Toorn zal spreken. Aanvang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Veel Zeeuwse basisscholen doen dit jaar weer mee met de nationale boom feestdag op woensdag 22 maart. !Het thema dit jaar is 'Bomen voor eeuwen'. Behalve het plan ten van bomen en struiken vin- iden ook andere activiteiten Iplaats. JOok scholen in de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Vee- Ire doen mee aan deze vieren dertigste boomfeestdag. Wet- touder Van Dijk-Sturm plant iamen met leerlingen van de "iddelburgse Regenboog- hooi 75 knotwilgen. De eerste •oom wordt om 10.00 uur ge- ilant aan het A C. van Beestpad in het Prooijenspark. "n Domburg wordt de tuin bij iet nieuwe gemeentehuis van 'éere ingeplant. Scholen uit de :ernen Gapinge en Veere gaan knotwilgen knotten in het Veer- se bos. In Vrouwenpolder wordt dit ook gedaan op de Meeldijk. In samenwerking met staats- g bosbeheer wordt gesnoeid en "geplant in het Westkapelse bos. In Zoutelande en Meliskerke i worden bomen en struiken ge- "^Iplant. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG - Rond kwart voor vijf donderdagmiddag is op de A58 ter hoogte van de watertoren in Oost-Souburg een bestelbusje met aanhaliger gekanteld. Het busje reed in de richting van Goes en was net het verkeerslicht gepasseerd. Toen de 38-jarige bestuurder uit de gemeente Borsele afremde om de afrit op te gaan, begon de aanhanger te slingeren. De man bleef ongedeerd. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De problemen met drinkwater op Ambon zijn schrijnend. In Ambon-stad al leen al heeft zestig procent van de circa 200.000 inwoners geen schoon drinkwater. Dat is de boodschap die een delegatie be stuurders van de Molukken deze dagen brengt tijdens het Tweede Wereld Water Forum in Den Haag. Voorafgaand aan de con ferentie deden zij Vlissingen aan, om de stedenband met de Nederlandse zusterstad aan te halen. J. Papilaya, voorzitter van de gemeenteraad van Ambon, ont moette de Vlissingse burge meester A van Dok-van Weele twee weken geleden in Jakarta. Van Dok legde een bezoek af aan Indonesië met een Nederlandse handelsdelegatie van het minis terie van economische zaken. „We hebben met haar over de problemen van Ambon gespro ken en over de projecten die Vlissingen als zusterstad met Ambon zal uitvoeren. Toen is de afspraak gemaakt het bezoek aan de waterconferentie met Vlissingen uit te breiden", zegt Papilaya. Met de stuurgroep Vlissin- gen/Ambon heeft de Molukse delegatie gisteren over de Vlis singse plannen in de Molukken gesproken. Er zal onder andere in Seri op Ambon een kleinscha lig visserijproject worden opge zet om de positie van de tradi tionele visser te verbeteren. „Dat is een goed idee. Ook dit soort hulp kunnen we gebrui ken", erkende Papilaya. Strijd De huidige onlusten op de Mo lukken dringen zich op de voor grond. De strijd tussen moslims BROUWERSHAVEN - Vrijwil lige hulpverleners op Schou- wen-Duiveland lopen vaak op tegen een nauwelijks te door breken isolement bij de zorgver lening aan Alzheimerpatiënten. Het doorbreken van dat isole ment was het thema van de cur sus 'Omgaan met dementerende ouderen', die donderdag in Brouwershaven werd gegeven. „De mensen die het meemaken leven in een situatie die angst en onrust met zich meebrengt. Wat je dan ook vaak ziet is dat men sen zich afsluiten", vertelt K. Steur, één van de initiatiefne mers van de cursus. Steur is lid van de werkgroep Schouwen- Duiveland van de Alzheimer- vereniging 'Rond de Schelde'. De werkgroep kwam samen met de Vrijwillige Hulpdienst Brou wershaven tot het initiatief deze cursusdag op touw te zetten. Ook de Alzheimersoos in Ver pleeghuis Cornelia richt zich op het doorbreken van het isole ment. Het blijkt in de praktijk echter ontzettend moeilij k men sen te bewegen naar de bijeen komsten toe te gaan. De eerste stappen ter verbete ring van de situatie moeten vooral thuis worden gezet.T. de Vos van de Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven bena drukte dat de vrijwilliger een luisterend oor moet bieden. „Er zijn veel alleenstaande Alzhei merpatiënten. Zij hebben be hoefte aan een iemand die bij voorbeeld een boodschapje met ze doet." Zij is zelf werkzaam in de thuiszorg en ziet dagelijks de dementerende bejaarden ver eenzamen. ekl eqdoor Arjan van Westen VoMIDDELBURG - Het aantal gfcpeclplaatsen in Middelburg erW>et drastisch omlaag. Dat n blijkt uit de rapportage speel ruimteplan Middelburg. De ge- (d^neente is tot de ingreep genood- in%aakt, omdat de bevolking van °ide Zeeuwse hoofdstad vergrijst, ietjevens blijkt uit het plan dat z%eel speelplaatsen nu in ver ifieerde wijken liggen en dat er volvoer tieners niet de juiste voor- 'gfeieningen zijn. peT ^Verspreid over heel Middelburg k<feijn er nu zo'n 132 speelterrei nen. Dit moeten er 83 worden. r <fc)e bevolkingsopbouw in een %lad verandert namelijk voort durend. Wijken waarin twintig 2e|aar geleden veel kinderen dtkvoonden, zijn veranderd in wij- 'rijien waar nauwelijks meer g jeugd woont. Geconstateerd '°«jwordt verder dat in Middelburg ^gtiet accent te veel ligt op kleine rojpeelplekken voor peuters en >g( ge Reizen nieuw iSthema 't Spui _VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen wil vijf acti viteiten per week gaan organi seren. April wordt de maand van de reizen. In mei is het thema Japan en in - juni staat het spannende boek centraal. Elke vrijdagavond in april wordt er van 19.00 tot 1 GO 30 uur op het thema reizen r gevarieerd. Op de eerste vrijdag staat Suriname in de belang- 1 stelling, daarna volgen China, Gezondheid en Reizen en ten - slotte Dagtripjes in Nederland. - Tussendoor vinden allerlei acti- viteiten plaats, die kunnen vari- 1 eren van internetworkshops en 5 signeersessies van schrijvers tot f optredens van muziek- of thea- t tergezelschappen. De media- 1 theek in de Spuistraat wil een ontmoetingsplek en informatie- _Jhuis worden. kleuters. Daarnaast blijkt uit de rapportage dat veel speeltoe stellen aan vervanging toe zijn. Ze voldoen niet meer aan de vei ligheidseisen. Stoepranden Het terugbrengen van het aan tal speelplaatsen is niet de enige voorgestelde verandering in het speelplaatsen-beleid van de ge meente Middelburg. Het moet vooral anders. Kinderen gaan immers op een speelse manier met hun omgeving om. Met stoepranden kun je bijzonder leuke balspelletjes doen. De plannenmakers van de gemeen te Middelburg zijn zich hiervan bewust en leggen in de rappor tage nadruk op speelterreinen in plaats van speeltoestellen, De speelplaatsen moeten rommeli ger en ruimer worden, zodat de kinderen er hun eigen spel kun nen creëren. Voor de Stromenwijk/'t Zand en de wijk Griffioen zijn de plan nen al nader uitgewerkt. Het probleem in de Stromenwijk is dat het aanbod van speelterrei nen er onevenwichtig is. Het ontbreekt er aan spannende plekken voor de iets oudere jeugd. Dat het huidige beleid is gericht op kleine speellocaties, is volgens het rapport niet in overeenstemming met de demo grafische ontwikkeling van de wijk. Tieners hebben er name lijk geen eigen plek. Ze gebrui ken de speelplaatsen van de kleintjes nu als hangplek. Hier een oplossing voor vinden, is niet eenvoudig. In de Stromen- wijk/ 't Zand is nauwelijks plaats voor de aanleg van een skatebaan of een verhard sport- veldje. Voor de Stromenwijk/ 't Zand wordt een aantal voorstellen ge daan. Het trapveldje aan de Ko- ninginnelaan moet verhard worden en de recreatieve func tie van het Toorenvliedtpark moet versterkt worden Aan de randen van het park zouden bij voorbeeld meer struiken en bos jes aangelegd kunnen worden. Aanbevolen wordt dat het buurthuis meer activiteiten voor 12- tot 16-jarigen gaat or ganiseren. Knelpunten in de wijk Griffioen zijn de vele verkeerswegen, die de wijk in een aantal zones ver delen. Ook in de Griffioen vol doet het aanbod niet aan de vraag. Tieners en jongeren vor men een belangrijke groep in de wijk. Veel hangen er volgens de rapportage rond op de Euro- markt. Een plek die daar niet geschikt voor is. Voorgesteld wordt een terrein aan de Euro palaan geschikt te maken als multifunctioneel speelterrein en ontmoetingsplaats. GOES - Negen dolenthousiaste verstandelijk gehandicapten zijn de afgelopen week druk in de weer geweest met het maken van een kunstwerk. Donderdagmiddag werd de kleurrijke fantasietoren onthuld in de Prins van Oranje, het oude theater aan de Nieuw- straat in Goes. Het project was een activiteit van een overkoepelend orgaan van ge handicaptenorganisaties in Zeeland en Vlaanderen. Negen ver standelijk gehandicapten uit België en Nederland zijn samen met de Goese kunstenaar Gerard Verkerke vier dagen lang aan het kunstwerk bezig geweest. foto Willem Mieras vi De Anibonese delegatie in Vlissingen met in het midden J. Papilaya die uitleg geeft, foto Ruben Oreel en christenen op de Molukken heeft het afgelopen jaar volgens officiële cijfers het leven gekost aan 1.700 mensen. Mensenrech tenorganisaties schatten het aantal doden veel hoger. „Maar het is geen geloofsoorlog, zoals vaak wordt gedacht. Wij zijn met een gemengde delegatie van moslims en christenen naar Ne derland gereisd. Als het een ge loofsoorlog zou zijn, zouden wij niet met elkaar aan één tafel kunnen zitten en met elkaar kunnen spreken." Indonesië zit midden in een de mocratiseringsproces. Er is- aandacht voor het terugdringen van de rol van het leger en uit breiding van de macht van de regio's. Daar is niet iedereen het mee eens. Papilaya geeft aan dat mensen die dat proces van voor uitgang tegenwerken, de provo cateurs worden genoemd. „Die kunnen in het leger zitten, maar het kunnen ook gewone burgers zijn. Zij zetten moslims en christenen tegen elkaar op om onrust te zaaien en om er zelf be ter van te worden." Steeds meer Molukkers raken ervan overtuigd dat ze boos moeten worden op 'de provoca teurs en niet op de buren'. „We willen weer zoals vroeger vreed zaam met en naast elkaar leven. Daarvoor moet eerst de innerlij ke kwaadheid worden over wonnen." De bestuurders merken op dat de Molukken aan een opbouw wil beginnen. „Maar we hebben nog wel problemen. Ongeveer 50.000 vluchtelingen van de ei landen rondom ons zijn naar Ambon getrokken. Daardoor is er nog meer werkloosheid en is zuiver drinkwater ook een pro bleem." De waterinstallaties op Ambon zijn verouderd of vernietigd tij dens de gevechten, legt Papi laya uit. De sanitaire voorzie ningen blijven daardoor onder de maat en dat heeft weer nega tieve gevolgen voor de algemene gezondheid op de Molukken. „Ook daarover zullen we in Den Haag spreken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17