EU laakt onteigening grond in Zimbabwe .-"WATER Met burgemeester Tibéri blijf je lachen inwiiiVfin PZC I ZOA Helmut Kohl moet van FDP en SPD parlement mijden Zwarten bezetten boerderijen blanken buitenland Rel na uitlating Chirac over maffia Sint Maarten Kudde overlevers keert terug Straw liet zich volgens België inpakken Russen nemen bolwerk Tsjetsjeense rebellen in van onze redactie buitenland HARARE - De Europese Unie heeft er gisteren bij de regering van Zimbabwe op aangedron gen een einde te maken aan de illegale bezetting van ruim vier honderd boerderijen door zwar te activisten, onder wie oorlogs veteranen. De EU noemt de actie 'onaanvaardbaar in een democratisch land'. De EU constateert dat het aan tal bezetters van grond van blanke boeren nog steeds stijgt. Ook wordt 'schade toegebracht aan bezittingen' en is sprake van 'dreigementen en geweld pleging'. De unie meent dat door de bezettingsacties het recht op eigendom en andere grondwet telijke rechten worden geschon den. Boerenleiders zeggen dat acti visten, die bewapend zijn met speren, bijlen, messen en vuur wapens, nu 433 boerderijen be zet houden. Het aantal boerde rijen dat deze maand tot dusver onder de acties te lijden heeft gehad, wordt echter gesteld op 549. De bezetters worden er on der meer van beschuldigd dat zij bomen omhakken en gewassen stelen. De EU wijst erop dat de bezet tingsacties waarschijnlijk na delige gevolgen zullen hebben voor het werk op de boerderijen, zoals het oogsten. Zo'n gang van zaken zou rampzalig kunnen worden, mede doordat in Zimbabwe sprake is van een economische crisis en voedsel voorraden door overstromingen verloren zijn gegaan. Proces De Zimbabwaanse Bond van Handelsboeren spande dinsdag voor het Hooggerechtshof een proces aan om de staat te gelas ten de bezetters te verwijderen. Er is geen datum vastgesteld voor de behandeling van de klacht en eerdere klachten zijn genegeerd. De bezetters worden geleid door voormalige guerrillastrijders uit de Zimbabwaanse onafhan kelijkheidsoorlog die woedend zijn over een nederlaag in een landelijk referendum. De rege ring van president Mugabe had de kiezers verzocht haar te machtigen tot versnelling van de onteigeningsprocedures van grond. De boeren zouden vol gens het voorstel hun grond moeten inleveren, zonder dat ze voor hun verlies gecompenseerd zouden worden. AP van onze redactie buitenland PHILIPSBURG - Politici in Sint Maarten hebben giste ren een verklaring van de Franse president Chirac ge- eist naar aanleiding van de geruchtmakende uitspraak die het Franse staatshoofd zou hebben gedaan. Chirac zou hebben gewaarschuwd dat het Nederlandse gedeelte van het eiland door de maffia is geïnfiltreerd. De krant Daily Herald haalt in de editie van dinsdag Chi rac aan, die zou hebben ge zegd dat de maffia haar acti viteiten in St. Maarten - het Nederlandse deel van het ei land - opvoert en dat de be woners van het aangrenzen de Franse gedeelte maar beter op hun hoede kunnen zijn. De krant baseert het ci taat op een verklaring van een afgevaardigde van St. Martin, Amelldie afgelopen zondag aanzat bij een lunch met Chirac. 'Hij zei dat in St. Maarten de maffia diep is ge worteld', verklaarde Amell. Het bureau van de president in Parijs weigerde te reage ren op het bencht. De lunch in kwestie was 'onofficieel', aldus het enige commentaar. De Democratische Partij van senator Laveist van St. Maarten eist dat Chirac zijn verklaring hard maakt. La veist vraagt zich af of de Franse leider voorstelt een grens met douanecontrole tussen beide gedeelten in te stellen. Momenteel is er geen controle op het verkeer tus sen de twee eilanddelen. Laveist wil verder dat de An tilliaanse premier Pourier een onderzoek instelt. AP Junta verbiedt demonstraties in Pakistan ISLAMABAD - De militaire re gering van Pakistan heeft giste ren een verbod uitgevaardigd tegen openbare politieke bij eenkomsten, stakingen en de monstraties. Dat heeft het Pa kistaanse staatspersbureau APP bekendgemaakt. Politieke bijeenkomsten achter gesloten deuren mogen wel, maar het gebruik van luidspre kers is verboden. De maatregel is het eerste verbod op politieke activiteiten sinds generaal Mus harraf de regering van premier Sharif omver wierp vorig jaar ■oktober. Volgens APP wil de regering met het verbod 'de terugkeer van or de en harmonie in de maat schappij bevorderen' om 'de veiligheid en welvarendheid' van de burgers te waarborgen. Het verbod komt tien dagen voor het bezoek van de Ameri kaanse president Clinton aan Pakistan. Clinton brengt 25 maart enkele uren door in de hoofdstad Islamabad tijdens zijn Azië-rondreis. RTR/AFP Opnieuw doden door onlusten op Molukken JAKARTA - Zeker 25 mensen zijn de afgelopen dagen gedood in de noordelijke Molukken toen het Indonesische leger zich mengde in gevechten tussen christenen en moslims. Dat heb ben functionarissen van het In donesische leger gisteren ge zegd. Een legerwoordvoerder zei dat vele anderen gewond raakten bi] de gevechten op dinsdag. Dorpelingen van het afgelegen Bosso vochten met bewoners van het nabijgelegen eiland Kayoa. De situatie in het gebied blijft gespannen. De bloedige strijd tussen chris tenen en moslims op de Moluk ken heeft het afgelopen jaar vol gens officiële cijfers het leven gekost aan 1700 mensen. Men senrechtenorganisaties schat ten het aantal doden vele malen hoger. ANP PARIJS - Als iemand zich heeft laten inpakken in de zaak-Pino- chet, dan is het wel de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken Jack Straw. Dat heeft zijn Belgi sche collega Louis Michel ge zegd in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met de Franse krant Libération. i Straw besloot op 3 maart de J» Chileense oud-dictator na 503 dagen gevangenschap naar zijn vaderland te laten terugkeren 1 vanwege diens vermeende wan- kele gezondheidstoestand. 'Het is duidelijk dat Pinochet i volkomen in staat was voor de rechter te verschijnen', aldus J Michel, die zegt zelf 'al het mo gelijke te hebben gedaan op ge- rechtelijk vlak'. De Belgische bewindsman zegt geen gevoel van opluchting te hebben gehad omdat men door het besluit van Straw verlost was 'van de doorn Pinochet'. Michel: 'In België tenminste niet.' 'Als je de balans opmaakt van wat gebeurd is, stel je vast dat het nooit meer als vroeger zal zijn voor dictators', aldus Mi chel. „Mannen als Pinochet of Milosevic (president Joegosla vië) zullen nooit meer rustig kunnen slapen. De zaak-Pino- chet heeft aangetoond, dat we moeten ophouden met de diplo matie van beleefdheden en vriendelijkheden.' AFP ARVAJ CHEER - Mongoolse kinderen spelen in de sneeuw terwijl herders van hun stam met hun beesten terugkeren in hun tijdelijke kamp in de provincie Uvurkhangai in Mongolië. De zeer strenge winter heeft de veestapel van de Mongolen gedecimeerd. Dat is een zware slag voor de nomaden, die voor hun levensonderhoud bijna volledig afhan kelijk zijn van hun kudden. foto Chien-min Chung/AP Jean Tibéri. door Cees van Zweeden PARUS - Als burge meester laat Jean Ti béri de drollen opzui gen, de fonteinen spuiten en de metro op tijd rijden. Maar voor miljoenen Parijze- naars gaat Tiberi de geschiedenis in als de man van het schan- Sinds Tibéri vijf jaar geleden de fakkel overnam van Jacques Chirac, die naar het Elysée Paleis verhuis de, was het majestueuze stadhuis een onuit puttelijke bron van vermaak. Tibéri deed zijn politieke vrienden luxe appartementen ca deau. Hij zorgde dat één van die vrienden, als regionaal bestuurder, zijn vrouw Xavièra 200.000 francs fourneerde voor een rapportje van 36 pagina's vol spelfouten. Maar het verhaal waar de pers deze week de Parijzenaars op trakteerde, was ook niet te versmaden. Jean Tibéri had bijna 1500 spoken op een kieslijst laten zetten. Volgend jaar moet de stad naar de stembus om een nieuwe burge meester te kiezen, en een van de kandidaten is uiteraard Tibéri zelf. Tibéri is echter niet de enige kandidaat voor het burgemeesterschap binnen zijn partij, de RPR van president Chirac. Frangoise de Pana- fieu, een gerespecteerd parlementariër, meent dat de burgemeesterssjerp ook haar goed zou passen. En Philippe Séguin, een gefrustreerde zwaargewicht, wil zijn politieke nadagen ook wel slijten in het immense appartement van het stadhuis. Ontslag Toen Tibéri begin deze maand lucht kreeg van het voornemen van Frangoise de Panafieu om zich kandidaat te stellen, was zijn reactie ge zwind. Tibéri ontsloeg de vrouw gewoon, die behalve parlementariër ook adjunct-burge meester van Parijs was. 's Lands politici waren verbijsterd over deze machiavellistische streek. Een van hen, oud minister Madelin van Financiën, sprak: „Het stadhuis van Parijs is met het eigendom van een man, een clan of zelfs een partij." De Panafieu schreef in een communiqué aan de pers: 'Jean Tibéri verdraagt geen concurrentie. Hij is een gevangene van zijn eigen intoleran tie.' Tibéri liet echter de storm van kritiek uit woeden en plande zijn volgende meesterzet: de spoken. De kandi daat van de RPR voor het burgemeester schap moet worden gekozen door de afdeling-Parijs van de partij en het gelukkige toeval wilde dat Tibé ri zelf secretaris was van die afdeling. Onlangs was de kies lijst met leden van de plaatselijke afdeling plotseling sterk ge zwollen. Voor de lan delijke partijtop was dat gezien de impopulariteit van Tibéri een ontwikkeling die zij gaarne nader wenste te onderzoeken. De ergste vermoedens werden bevestigd: de burgervader had op enorme schaal gefraudeerd. Ten minste 1484 van de door Tibéri opgegeven mensen bleken ofwel geen lid van de RPR te zijn, ofwel naar een andere stad verhuisd te zijn, ofwel gewoon dood te zijn. Voor partij- leidster Michèle Alliot-Marie, bijgenaamd MAM, was de maat volTibéri werd gisteren af gezet als secretaris van de afdeling. foto Pierre Verdy/EPA Chantage Daarmee is de RPR echter nog niet van Tibéri af. Hij kwalificeerde het besluit van MAM als 'autoritair, dictatoriaal, fascistisch en stalinis tisch', en kondigde aan desnoods als onafhan kelijk kandidaat in de ring te treden. Maar er ger nog voor de partij is dat Tibéri op het idee zou kunnen komen om Jacques Chirac te chan teren. Toen Chirac in 1995 Tibéri naar voren schoof als zijn opvolger, vroeg iedereen zich af waar om hij zijn prestigieuze baan aan een lichtge wicht had gegeven. Maar Tibéri was gedurende vele jaren een trouwe vazal geweest op het stadhuis. Veel van de corrupte praktijken die nu aan het licht zijn gekomen, zo zeggen critici, vinden hun oorsprong in het tijdperk-Chirac. Chirac wilde iemand in het stadhuis die zijn mond zou houden. Zo iemand was Tibéri. Chirac dreigt nu door Tibéri in diens val mee gesleept te worden. Als hij Tibéri in bescher ming neemt, associeert hij zich met een politi cus die nog maar door zes procent van de Parij- zenaars serieus wordt genomen. Maar indien hij Tibéri laat vallen, loopt hij het risico dat de burgervader een boekje open doet over zijn 20- jarige regime in Parijs. GPD (Advertentie) VLUCHTEN o.v.v. Noodhulp Mozambique In de uitvoering wordt samengewerkt met TEAR fund. VLUCHTELINGEN Tel: 055 3680838 info@ZOAweb.org Apeldoorn de Russische troepen hielden hen tegen. In de nacht van dins dag op woensdag slaagden de rebellen er echter in naai' het westen te vluchten. RTR/AP van onze redactie buitenland KOMSOMOLSKOJE - In het zuiden van Tsjetsjenië hebben Russische troepen dinsdag na negen dagen van hevige gevech ten Komsomolskoje veroverd. Het militaire hoofdkwartier van de Noordelijke Kaukasus maakte dat gisteren bekend. De gevechten om het rebellen- bolwerk zijn voor de Russen dramatisch verlopen. Meer dan 150 militairen kwamen om het leven. Het ging om een van de grootste verliezen in de gevech ten in Tsjetsjenië. Het Russische leger is nu bezig de huizen in Komsomolskoje uit te kammen in de hoop rebellen leider Roeslan Gelajev te vin den. Het leger heeft berichten dat hij en zijn familie zich in het dorp bevinden. Tsjetsjeense rebellen hadden het dorp op 6 maart ingenomen nadat de Russen hen in Argoen- kloof een zware slag hadden toegebracht. Volgens de Russi sche minister van Defensie Ser- gejev bevinden zich buiten het dorp nog steeds rebellen, maar wordt het gebied dat zij beheer sen steeds kleiner. Zo'n 120 rebellen probeerden dinsdag uit te breken uit Kom somolskoje, zei Sergejev, maar donderdag 16 maart 2000 Hulporganisatie uit Mali na moord BAMAKO - De Franse hulporganisatie Actie tegen Honger trekt zich terug uit Mali na de moord op drie Nederlandse toe risten. Ook de Amerikaanse organisatie USAid overweegt weg te gaan. Dat heeft de BBC gisteren gemeld. Overvallen op buitenlanders komen vaak voor in het noorden van het land, maar moorden tot nu toe niet. De Nederlanders waren vorige week met doorgesneden kelen gevonden op een afgelegen plek in de Sahara. Zij waren met een auto uit Alge rije naar Mali gereisd. De vijf mannen die verdacht worden van de moord, hebben bekend. Bij hun thuis waren spullen gevonden van de drie slachtoffers, zoals satelliettelefoons en bankbiljetten. De lichamen van de drie werden 9 maart gevonden en zijn in middels overgevlogen naar Nederland. DPA/ANP Gedeporteerden terug naar Israël JERUZALEM - Bewoners van twee Arabische dorpen die tij dens de Israëlische onafhankelijkheidsoorlog van 1948 wer den gedeporteerd, mogen naar hun land terugkeren. Minister Beilin van Justitie benadrukte dat Ikrit en Baram, aan de noordgrens, speciale gevallen waren omdat Israël bij de uitzetting aan de bewoners had beloofd dat zij na de ge vechten naar huis mochten. Volgens Israël zijn er niet meer dan een miljoen vluchtelingen en hun nakomelingenmaar Palestij nen beci j feren hun aantal op zo'n vier miljoen. Israël heeft aangegeven bereid te zijn tot een vorm van compensatie, maar de Palestijnen willen het recht op terugkeer. AP Nominatie Bush en Gore is zeker AUSTIN - De Democraat Al Gore en de Republikein George Bush kunnen de nominatie van hun partijen voor de presi dentsverkiezingen niet meer ontgaan. Beiden wonnen dins dag een reeks voorverkiezingen in enkele staten van de VS. Volgens voorspellingen wonnen Bush en Gore de 'primaries' in Tennessee, Oklahoma, Florida, Louisiana, Mississippi en Texas met groot gemak. Er stonden 341 Republikeinse afge vaardigden en 566 Democraten op het spel. RTR/AFP Gedichten van Goethe ontdekt STRAATSBURG - In het archief van een adellijke familie uit de Elzas zijn twee tot nog toe onbekende gedichten van de achttiende-eeuwse schrijver/dichter Johann Wolfgang von Goethe ontdekt. De vondst werd gisteren gepresenteerd in de universiteitsbibliotheek in Straatsburg. Het gaat om twee liefdesgedichten die Goethe op 26-jarige leeftijd schreef voor de toen zeventien jaar oude Anne-Elisa- beth Schoenemann uit Frankfurt, bijgenaamd 'Lili'. Goethe noteerde de versjes in het reisdagboekje dat hij bijhield tij dens een zomervakantie in Zwitserland in 1775. Enkele jaren nadat de twee jaar durende relatie tussen Goethe en Lili ten einde liep, trouwde Lili met de bankierszoon Ber nard-Frederic von Turkheim. Het archief van de familie Turkheim, dat 26.000 documenten telt, is sinds 1998 in het be zit van de Straatsburgse bibliotheek. AP Spielberg maakt film Kubrick af LOS ANGELES - Stanley Kubricks onvoltooide filmproject AI. (Kunstmatige Intelligentie) wordt afgemaakt door Ste ven Spielberg, aldus de Amerikaanse regisseur gisteren. Kubrick werkte jarenlang aan AI., maar kwam er nooit aan toe het verhaal af te schrijven en te verfilmen. Een jaar gele den overleed Kubrick, na de voltooiing van 'Eyes Wide Shut „Stanley was al achttien jaar aan het nadenken over dit pro ject", zei Kubricks goede vriend Spielberg over AI. „Ik ben van plan zoveel mogelijk van zijn visie op het scherm te bren gen, gecombineerd met elementen die ik zelf inbreng." AP van onze redactie buitenland BERLIJN - Parlementsleden van de Duitse regeringspartij SPD en de FDP hebben oud bondskanselier Helmut Kohl gisteren veroordeeld voor zijn voornemen om terug te keren in het parlement. Vanwege het partijfinancieringsschandaal van de CDU heeft Kohl al bijna vier maanden niet meer aan het politieke leven deelgenomen, maar vorige week kondigde hij aan dat hij zou terugkeren. Verwacht wordt dat Kohl mor gen zijn plaats weer inneemt in het parlement, bij een speciale zitting waarin de eerste vrije verkiezingen in Oost-Duitsland worden herdacht na de val van de Muur. Kohl leidde in hetzelf de jaar, 1990, de hereniging van Duitsland. Maar de sociaal-democraten riepen hem gisteren opnieuw op om zijn parlementszetel op te geven. Ze vinden dat Kohl de namen moet noemen van de do noren die hem in de jaren negen tig, toen hij bondskanselier was, illegaal geld hebben gegeven voor de partijkas van de CDU. Kohl wil zijn parlementszetel behouden, omdat hij zijn parle mentaire onschendbaarheid verliest als hij ontslag neemt. Zowel het parlement als de Duitse justitie is een onderzoek begonnen naar de betrokken heid van Kohl bij mogelij ke cor ruptie in de tijd dat hij bonds kanselier was. Boetes De SPD had voor gisteren een debat aangevraagd over Kohls aankondiging dat hij 6,3 mil joen mark bijeen had vergaard waarmee de CDU de op handen zijnde boetes voor de illegale donaties kan voldoen. De FDP, een coalitiepartner van de CDU in Kohls kanselierstijd, be schuldigde Kohl ervan dat hij zich met het geld probeerde vrij te kopen. Hij verdient daarom niet langer een plaats in het par lement, aldus de FDP. De parlementaire onderzoeks commissie maakte gisteren be kend dat enkele belangrijke ge tuigen in het CDU-schandaal geen verklaringen willen afleg gen voor de commissie. De ge tuigen doen een beroep op hun recht om te zwijgen, omdat ook het Openbaar Ministerie een onderzoek tegen hen heeft ge opend. Een van die getuigen is Horst Weyrauch, die voor de CDU een netwerk van geheime bankrekeningen zou hebben be heerd. Hij zou vandaag door de commissie worden gehoord. AP Advertentie 's Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5