Klappen in kerk van Armeniërs Italië vreest terugkeer Savoyes PZC Lage bloeddruk varia Schisma dreigt in Almelo homeopathie Heer Bommel en het Nieuwe Denken puzzel Citaat recept het weer O GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 anvm donderdag 16 maart 2000 door Bert Janssen De Armeense Kerkvereni- ging Almelo is diep ver deeld. Het kerkbestuur, be staande uit zonen van vaders die opgroeiden in de cultuur van de aga's. de alleenheersers in Koer- distan, vormt het ene kamp. De andere groep, onder wie veel nieuwe en armere kerkgangers, vraagt om vrije verkiezingen. Er vallen klappen, tot onder het Christusbeeld. Onder zijn linkeroog zit een donkerbruine bobbel, de neus is dik en kan gebroken zijn. ..Ener zit bolletjes op mijn hoofd en schouders", zo schetst de Alme lose Armeniër Z. Asikian (40) de opgelopen kwetsuren. Hij wil er geen drama van maken. „Ik schaam mij ervoor om zoiets over de Armeense kerkgemeen schap te moeten vertellen." Het broeit echter onder de elfhon derd leden. Ze zijn ernstig ver deeld en dat gaat niet aan de rest van de mensheid voorbij. Asikians gezicht bewijst dat er behoorlijke tikken zijn uitge deeld. Eerst afgelopen zondag, m de SO Manakerk in Hengelo. Daarzijnhij en vijf makkers, al len tegenstanders van het be stuur. geslagen. Ze wilden een zelf uitgeschreven vergadering schorsen. Reden was dat de le denlijst niet zou deugen. De op gekomen 460 leden wilden ech ter de bijeenkomst voortzetten, waarop de zes 'dwarsliggers' zijn aangepakt. De politie moest er aan te pas komen om de zaak te sussen. Asikian laat het zien, op veel lijsten met namen van opgekomen gemeenteleden zit bloed. Motief Het liep maandag opnieuw uit de hand. dit keer in de Almelose wijk Windmolenbroek. Zo'n 35 Armenen gingen elkaar daar te lijf met stenen, stokken en een vuurwerkpistool. Tegenstan ders wilden verhaal haalden bij een voorman, een nazaat van de twee families die de kerkge meenschap opbouwden. Het zijn zonen van vaders die op groeiden in de cultuur van de aga's. Zij zouden geen invloed dulden van 'nieuwelingen'. Het diepste motief achter de ru zie? „Rechtvaardigheid", zegt Asikian. „Het bestuur moet zich aan de regels houden en demo cratische verkiezingen toe staan." Zijn kamp wil op korte termijn een vergadering beleg gen. Met een goede ledenlijst moet er een afspiegeling van de kerkgemeenschap komen Wat de dissidenten betreft gebeurt dat onder notarieel toezicht. Is een afsplitsing niet verkieslij ker? Asikian: „Als twee mensen niet willen, dan kun je niet op één boot. Het zit er in." Voorzitter O. Gelici gooit de deur daarvoor niet dicht. „Het is een optie." Het is evenwel nog de vraag of twee afzonderlijke kerken zich zullen kunnen be druipen. Roerganger Gelici haalt een brief tevoor schijn van de aartsbisschop in Parijs, de roerganger voor de Armeense kerkleden in Neder land. Diens boodschap luidt dat het huidige bestuur van de kerk rechtmatig is gekozen. 'Jullie dienen de vruchtbare uitslag van jullie verzoening aan elkaar te begroeten', zo verordineert de aartsbisschop de rebellen. Het verweer van de critici op de ze oproep? Asikian- „Het hoofd weet niet wat hier precies ge beurt. Hij leeft niet mee en doet niet genoeg pogingen om de breuk te herstellen." Hoe moet het nu verder? Asikian kijkt, zijn gezwollen linkeroog is bloeddoorlopen. „We hebben maar één doel. een kerk. een ge meenschap en vrede." GPD door Jacques van Dam Bloeddruk werd vroeger met de hand gemeten. De artsen hadden een grondige kennis van de polskwaliteiten. Daarmee konden ze de ziektetoestand vaak goed inschatten. In de reguliere geneeskunst en in de homeopathie heeft men niet genoeg aan het meten van de bloeddruk. De uitkomst heeft slechts een geringe waarde voor de medicijnkeuze. Belang rijker zijn andere symptomen. Flauwvallen en duizeligheid kan wijzen op lage bloeddruk. Maar veel vaker zijn deze ver schijnselen te wijten aan hyper ventilatie of aan een daling van de glucoseconcentratie in het bloed (omdat men al een hele tijd niets heeft gegeten). Welke klachten wijzen op een lage bloeddruk? De patiënt zal zeggen dat hij snel moe is en meer slaap behoeft. Als hij lang moet staan en/of last heeft van stress, dan krijgt hij te kampen met duizeligheid, buikklachten, flikkeringen voor de ogen. ga pen, een snellere ademhaling en een onregelmatige polsslag. Het zweet breekt hem uit en hij dreigt flauw te vallen Hyper ventilatie. shock, bloeddrukda ling en een dalmg van het gluco segehalte in het bloed kunnen gelijktijdig of in combinatie op treden. Zelfs bloedarmoede kan zulke klachten te zien geven Licht Ik beperk me nu tot constitutio nele hypotensie. Dat wil zeggen een lage bloeddruk die te maken heeft met alle eigenschappen (aangeboren en verworven) van de patiënt. Het kan gaan om lange, magere, bleke personen met een een ingezakte li chaamshouding. Meestal een langwerpig gelaat en een scher- (Advertentie) ■HSBSSHS Links Emanuel Filiberto, in het midden diens moeder Marina Doria en rechts Victor Emanuel door Hans Geleijnse Als het tegenzit voor Italië, dan gaan vandaag de lands grenzen op een kier voor de mannelijke leden van het in 1946 verbannen koningshuis van Savoye. Het Europees Par lement stemt vandaag namelijk over een mensenrechtenmotie die de koninklijke ballingschap 'wreed, ongebruikelijk en niet passend in het moderne Europa' noemt. De Italiaanse media hebben voorspeld dat de resolu tie wordt aanvaard. Dat zou een enorme opsteker betekenen voor 'kroonprins' Victor Emanuel (63) en zijn 28- jarige zoon Emanuel Filiberto, die zich bij voorkeur 'prins' laat noemen. Beide Emanuels voe ren al j aren verbeten strij d tegen het in de grondwet vastgelegde verbod voor mannelijke Savoy es om Italiaans grondgebied te betreden. Vorig jaar bracht Vic tor de zaak al voor het Europese Hof van de Rechten van de Mens. Het Europees Parlement is on machtig om nationale wetge ving te wijzigen. Maar het ve nijn voor Italië zit in de staart van de resolutie. Daarin wordt de Europese Commissie ge vraagd om de kwestie-Savoye aanhangig te maken bij het Eu ropese Hof van Justitie. Dat heeft wel de bevoegdheid om Italië tot wetswijziging te dwin gen. Vooral links Italië heeft weinig op met het voormalige vorsten huis. Behalve samenwerking met de fascistische dictator Mussolini wordt het ook lafheid verweten. Koning Victor Ema nuel Hl - grootvader van de kroonpretendent - vluchtte in 1943 met zijn familie naar het door de geallieerden bevrijde zuid-Italië. Dat werd door veel Italianen als desertie ervaren. De huidige president Ciampi noemde drie jaar geleden de Sa voyes 'verraders'. Hij vocht des tijds als officier aan het front in Albanië. Ciampi was naar eigen zeggen verbijsterd over het ge drag van de koning en voelde zich 'totaal in de steek gelaten'. Ciampi's bittere woorden dien den vooral om de toenmalige premier Prodi terug te fluiten van een grondwetswijziging die de ballingschap van de Savoyes ongedaan moest maken. Prodi, nu voorzitter van de Europese Commissie, was er niet van on der de indruk, maar gelukkig voor Ciampi gooide de kroon prins zijn eigen glazen in. Victor Emanuel staat te boek als een ongeleid projectiel en be wees dat door in televisie-inter views te weigeren excuses aan te bieden voor de handtekening van zij n grootvader onder de be ruchte anti-joodse rassenwet ten die Mussolini in 1938 afkon digde. Volgens Victor stelden die wetten niet veel voor. „Bo vendien, wat had ik er mee te maken, ik was toen nog niet eens geboren", zei hij verontwaar digd. Joodse gemeenschap Het schandaal dat daarop volg de dwong de regering-Prodi de grondwetswijziging op een laag pitje te zetten. Zelfs de van neo- fascistisch in democratisch- rechts veranderde Nationale Alliantie vond dat de Savoyes eerst hun verontschuldigingen aan de joodse gemeenschap moeten aanbieden alvorens over terugkeer naar Italië te spreken. Een andere voorwaarde van rechtse politici, die in hun hart niets tegen de Savoyes hebben, D Toonder Studio's pe neus. Ook dikke, gedrongen en opgeblazen mensen kunnen kampen met een constitutionele lage bloeddruk. Vaak ontstaan er pas klachten als deze mensen geen lichamelijke en psychische arbeid meer verrichten. Licht, zon en sport is vaak de beste the rapie. Bepaalde homeopathische me dicijnen kunnen baten. Aller eerst Phosphoricum acidum (fosforzuur). Dat is toepasbaar wanneer geestelijke uitputting wordt gevolgd door lichamelij ke vermoeidheid. De patiënt kan lijden aan enorme ver moeidheid overdag en slape loosheid 's nachts. Het betreft meestal jonge mensen die snel groeien en waar lichamelijk en geestelijk te veel van wordt ge vergd. Ze hebben een bleek ge zicht en wallen onder de ogen. Studie, liefdesverdriet en uit puttende ziekte kunnen een symptoombeeld ontwikkelen dat vraagt om Phosphoricum acidum. Deze patiënten hebben ook last van duizeligheid, die verergert tegen de avond en bij staan en lopen. Mensen die baat hebben bij Sili- cea (kwarts) zijn duizelig en hebben daarbij het gevoel naar voren te vallen. Zijn zijn uitge put, met name 's ochtends. De patiënt is meestal mager en kou welijk. Toch zal hij snel transpi reren op het hoofd en heeft hij last van stinkende zweetvoeten. De pols is snel en onregelmatig. Het laatste voorbeeld is Ammo nium carbonicum (ammonium- carbonaat). Dat is goed voor corpulente mensen met een nei ging tot hartzwakte. De pols is zwak en snel. Hij is snel ver moeid klaagt over zware benen, heeft de neiging tot flauwvallen is angstig en heeft koud zweet. Jacques van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle De maan scheen vredig door de ingestorte muur naar binnen, maar de rust werd alweer verstoord door een beginnende beweging in de puinmassa. W-waarom heb je dat gedaan?" vroeg de grijsaard bijna schrei end. „Nu hebben die jongens zich pijn gedaan!" „Hun eigen schuld", zei Tom Poes. „Als u me nu even helpt, zullen we ze met die balk het huis uit jagen, en dan..." De ander liet hem echter niet uitspreken. „Ik dacht het welriep hij klagend. „Je hebt lef! Maar daarvan zijn we hier niet gediend. Laten we wel wezen! Dat leidt alleen maar tot ellende. Die jongens verveelden zich. Hadden zin in een verzetje. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1. Vis;2. lijfeigene; 3. grote deur; 4. teelaarde; 5. zoogdier; 6. bloedgever; 7. insect; 8. ademhalingsorgaan; 9. deel v.e. dier; 10. zeeschildpad; 11. toon; 12. gramschap; 13. zuivelproduct; 14. patroon. Hans Belterman 1 T G O E N IJ E N 2 N S L E A N A F 3 P O K O E R T L 4 B H U E M R U S 5 P O A A U R D w 6 D O I S N O Z R 7 O L I S B M E L 8 L A O R N T G E 9 L P IJ O K O A T 10 K L A S R E V T 11 K L E A R N K G 12 E T O E O F R N 13 K S W A B R K E 14 R B O A A U W S Oplossing gisteren: elders s-f-e-l-p aarde-k-o a-i-dieet basis-e-j --e--knie porter ij-e--u paniek Haricots verts met roquefort foto Pino Farinacci/EPA is dat de kroonpretendenten pas het land in kunnen nadat zij trouw aan de grondwet hebben gezworen. Victor Emanuel vindt dat belachelijk, omdat geen enkele Italiaan daartoe wordt verplicht. „Ik ben geen ambtenaar, maar een burger. Zo eenvoudig ligt het echter niet. Victors weigering om net als overheidsdienaren de eed van trouw af te leggen, wordt uitgelegd als onwil om zich neer te leggen bij Italië's status als re publiek. In 1946 spraken de Ita lianen zich bij een referendum uit voor afschaffing van de mo narchie. Victors vader Umberto II kon na een maand koning schap opkrassen. Victor Emanuel woont in Genè- ve, zijn zoon Filiberto ook. Een paar jaar geleden probeerde de prins zich in te kopen bij zijn grote liefde, voetbalclub Napo- li. Dat liep spaak. Filiberto, die geregeld 'clandestien' in Italië verblijft en zelfs optrad als voetbalcommentator voor de Italiaanse televisie, heeft een extra reden om een officiële te rugkeer af te dwingen. Zijn ver loofde Natasja Andress, nicht van actrice Ursula, woont in Ro me. GPD Er staat een noordwestenwind, eerst 5 Beaufort later afnemend naar 4 Beaufort. Goed zicht en een kustwatertemperatuur van 6 graden. Er is geen kans op mist, noch onweer. Waterstanden DONDERDAG Hoog water 16 MAART uur cm uur cm Vlissingen 10.45 168 23.29 158 Terneuzen 11.10 192 23.50 182 Bath 12.05 229 --. Roompot Buiten 10.46 129 23.25 115 Zierik zee 12.05 133 Stellendam Buiten 11.01 123 23.44 106 Wemeldinge 12.20 151 Krammersl. West 12.06 139 Hansweert 11.38 206 VRIJDAG Hoog water 17 MAART uur cm uur cm Vlissingen 11.59 196 Terneuzen 12.17 221 Bath 00.46 220 13.12 264 Roompot Buiten 11.45 148 Zierikzee 00.55 118 13.35 151 Stellendam Buiten 12.04 142 Wemeldinge 01.00 135 13.35 170 Krammersl. West 00.45 125 13.45 156 Hansweert 00.15 195 12.45 235 Laag water uur cm uur crr 04.36 155 17.26 151 04.55 162 17.46 16» 05.50 187 18.36 19 04.34 119 17.14 118 05.35 131 18.25 13Ö 04.34 080 17.05 078 05.45 143 18.30 141 05.35 129 18.37 131 05.14 177 18.06 181 Laag water uur cm uur cm 05.55 175 18.26 173 06.22 18418.52 184 07.16 209 19.48 213 05.55 132 18.34 125 06.55 142 19.40 134: 05.40 085 21.00 079 07.05 154 19.45 146 07.06 143 19.40 141 06.45 200 19.16 20Z Hoe gaat dat?" „Een mooi verzetje", zei Tom Poes. „Ze moeten zich toch ergens uitleven", jammerde de oude. „Dat doen ze graag hier, bij mij. Het geeft nog een mooi doel aan mijn le ven. Wat moetje verder wanneer je oud bent? Jij bent onsociaal! Ga weg!" Tom Poes keek aarzelend naar de puinhopen, waaruit de jongens van de Hopbende zich begonnen los te maken. Toen haalde hij de schouders op en liep het huis uit, dat al spoedig achter hem in elkan der werd geslagen. Hij begon te begrijpen, dat hij nog maar weinig inzicht in het Nieuwe Denken had. L Lagedwkijeöed H HogsJnjkgeaed -1Jl_ Witesneeu* malige sneeuw zwaresneeuw lichte regen matige regen zware regen onweer <7V hagel Europa: Stabiel Roquefort is een van de meest gegeten en gewaardeerde kaassoorten van Frankrijk. De Romeinen waren er, twee duizend jaar geleden, al verzot op. De kaas wordt gemaakt van schapenmelk en kenmerkt zich door een vrij sterke geur en een bijzonder subtiele smaak. Dat laatste is dan ook de reden dat Roquefort zich ook in de keuken uitstekend op haar plaats weet. Koude geblancheerde haricots verts met Roquefort worden in kleine Franse restaurants in midden Frankrijk niet bij, maar direct na de hoofdgerechten als een salade opgediend. Voor 4 personen: 4 x 75 gram haricots verts, in bosjes bijeen gebonden; zout; 4 grote rijpe tomaten, ontveld, in plakken gesneden; witte pe per uit de molen; ca. 11/2 eetl. olijfolie (extra vièrge); 100 gram Roquefort; 4 eetl. crème fraiche. Enkele toeven veld- of waterkers. Zet de bosjes haricots verts op in ruim kokend water waaraan een beetje zout is toegevoegd. Laat de boontjes niet veel lan ger dan 5 minuten koken. Dompel ze onmiddellijk daarna on der in ijskoud water. Laat ze volkomen afkoelen en daarna uit lekken. Wrijf intussen de Roquefort door een fijne zeef. Roer de crème fraiche door de puree. Presentatie: leg de in plakken gesneden tomaten dakpansge wijs als een rondje in het midden op de borden. Strooi er wat zout en peper over en besprenkel ze met olijfolie. Leg de haricots verts erbovenop. Schep het Roquefortmeng- sel bovenop de boontjes. Schik toeven veld- of waterkers er naast. Boven de Britse eilanden ligt al enige dagen een hogedrukgebied. En normaal gesproken zorgen gebieden van hoge druk voor stabie le weersomstandigheden. Zoals het er nu uitziet, blijft het de komende dagen nog boven de Britse eilanden liggen. De gevolgen hiervan zijn dat het de rest van de week in ieder geval droog blijft. Wel is er iedere dag bewolking, maar de zon zal ook zeker iedere dag proberen door te breken. Met name vrijdag en zaterdag lijken vrien delijke dagen te worden. De temperatuur ligt rond de 12 graden, maar vanaf zondag wordt het wat frisser. Ook in Frankrijk komen op klaringen voor en de maxima liggen ook hier rond de 12 graden. Onbewolkt is het in Spanje en Portugal. In het noorden loopt de temperatuur op tot circa 16 graden en in het zuiden stijgt het kwik tot 26 graden. Dit is ook het weerbeeld voor Noord-ltalië, maar dan met maxima rond 20 graden. In het zuiden ontstaan enige buien en hier blijft de temperatuur steken bij 17 graden. Turkije ondervindt hinder van een storing met vooral in het westen zeer veel regen. In het oos ten blijft het echter droog met redelijk wat zonneschijn. Ook op de Balkan, in Polen en Wit-Rusland is het weer onstabiel met af en toe buien. Op de Balkan wordt het maximaal zo'n 6 a 7 graden In Roemenië kan daar misschien nog een graadje bij bijkomen. Er zit geen beweging in de weerkaar- Door: Frank Dubbocag ten. Van vandaag tot en met zaterdag zijn de verschillen in het luchtdrukpatroon minimaal. Een hogedrul gebied boven de Britse eilanden werpt de komende dagen een blol kade op met als gevolg dat storingen van het noordwesten uit in verzwakte vorm naar ons toekomen. Vandaag wordt het weer be heerst door veel wolkenvelden, die afkomstig zijn van een storing net ten oosten van Nederland. Een grijs beeld dus en bovendien kaj er enige tijd (lichte) regen vallen. De trend is dat het in de loop van de dag iets vriendelijker zal worden vanuit het westen. De regen trekt weg naar het oosten en ondanks de hoge luchtdruk (rond 103(1 millibar) zal de zwakke voorjaarszon het moeilijk hebben om door de bewolking heen te prikken. In vergelijking met een langjarig ge- j middelde maximumtemperatuur van 8 graden wordt het vandaag meteen graad of 9 net iets zachter dan normaal. De wind is matig van kracht uit het westen tot noordwesten. Ook komende nacht blijven de wolkenvelden in de meerderheid. Het voordeel is dat de temperatuur niet fel kan dalen en zal uitkomen op een graad of 6. Morgen wordt er vochtige Noordzeelucht aangevoerd waardoor het overwegend grijs zal zijn. Toch kunnen er met enig ge- Ifr; c<' - luk enkele zonnestralen aan schouwd worden. Het blijft 10 droog en het kwik klimt naar #6 een graad of 9. In het week einde draait de wind geleide lijk naar het noordoosten en bij een meest droog weer beeld met wat zon wordt het zo'n 10 graden. Het begin vol gende week ziet er droog uit met wat zon en temperaturen van circa 10 graden. Vooruitzichten donderdag onder 18.51 vrijdag op 6.53 max. min. wind 6° NW 4 11° 7° NW 4 Maan donderdag onder 5.14 I v k F Cl vrijdag op 15.23 Nautisch bericht Zeeland: Stilstand Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4