Heilsleger wil opvang overnemen PZC zeeland donderdag 16 maart 2000 z 17 Jeugd krijgt les in motorcrossen Stichting voor behoud watertoren gaat door tot de laatste snik Huizenhoog Majoor presenteert plannen voor dak-en thuislozenzorg in Terneuzen Minidrempeis bij Spui en Magrette Aftreden Peper levert geen vertraging op voor advies over herindeling Burgemeester Barbé opent werkplaats voor mensen met taakstraf Gereedschap uit auto's gestolen AXEL - In Axel zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee auto's opengebroken. Daarbij is gereedschap gestolen. In de Johannastraat werden uit een bedrijfsbus onder andere boormachines, een slijper en een drukmeter gestolen. De waarde van de spullen bedraagt enkele duizenden guldens. In de Pieter Bruegelstraat ver dwenen uit een bedrijfsauto on der meer een boormachine, een zaagmachine en een accuboor machine. Rommelmarkt KOEWACHT - Basisschool De Eikelaar houdt zaterdag 18 maart de jaarlijkse rommel markt. Van 10.00 tot 14.00 uur wordt op de speelplaats een gro te hoeveelheid tweedehands spullen aangeboden. Verder draait geregeld het rad van avontuur en staan er verschil lende spelletjes opgesteld. Er is tevens de mogelijkheid om met de huifkar een rondje door Koe wacht te maken. Er worden ook wafels verkocht en clown Fran cesco di Creatore komt de rom melmarkt opluisteren. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het aftreden van minister B. Peper van Binnenlandse Zaken zal niet van invloed zijn op het werk van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten. Voorzitter F. de Zeeuw vindt dat het advies dat zijn stuurgroep moet uit brengen over een mogelijke herindeling geen extra ver traging mag oplopen. De Zeeuw stelt dat de zeven gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen moeten weten waar ze aan toe zijn en dat ze recht hebben op duidelijk heid over hun al dan, niet zelfstandig voortbestaan. Hij heeft er bij Binnenlandse Zaken op aangedrongen het ingeslagen traject voort te zetten ondanks het aftreden' van Peper. De Stuurgroep Krachtige Gemeenten brengt begin april een advies uit over de bestuurlijke con stellatie van Zeeuws-Vlaan- deren. Dit gebeurt op basis van een onderzoek van Ad-' viesbureau De Beuk. Het bu reau heeft in 1999 een regio foto van bestuurlijk Zeeuws- Vlaanderen opgesteld. Hoewel er in Zeeuws-Vlaan- deren al driftig gespeculeerd wordt over de inhoud van het stuurgroepadvies, wil De Zeeuw geen mededelingen doen. „Volgens afspraak komt het advies in de eerste week van april. En gezien de belangen voor de gemeenten mag de verschijning van het rapport geen verdere vertra ging oplopen." SLUISKIL - Een ertstanker passeert woensdag Sluiskil. Het schip op het Kanaal Gent-Terneuzen vaart richting Westerschelde en zorgt dat het dorp trilt en zich even nietig voelt. foto Peter Nicolai door Joost Bosman TERNEUZEN - De leerwerk plaats voor mensen met een taakstraf in Terneuzen gaat op woensdag 29 maart officieel van start. Burgemeester R. Barbé zal op die dag de officiële openings handeling verrichten. De werk plaats wordt ingericht in het pand aan het Schelpenpad waarin nu ook het OMNI-pro- ject is gevestigd. De leerwerkplaats is opgezet door Reclassering Nederland en biedt plaats aan tien mensen die een taakstraf hebben gekregen. De delinquenten zullen er acti viteiten van verschillende aard verrichten. Zo houden ze zich onder meer bezig met houtbe werking, schilderwerk en licht reparatie werk. Het project is uniek voor Zeeland, omdat de werkplaats speciaal is opgezet voor mensen met een alternatie ve straf en eigen opdrachten vergaart. Bovendien kunnen ook personen die hun straf al achter de rug hebben en op de arbeidsmarkt moeilijk bemid delbaar zijn er werkervaring opdoen. B. Hendrikse van het arrondis sement Middelburg benadrukt dat de werkplaats nauwelijks concurrentie zal opleveren voor commerciële bedrijven. „Hetri- sico bestaat wel, maar de func ties die de taakgestraften krij gen zijn heel specifiek. Je kunt denken aan bijvoorbeeld het repareren van meubels voor asielzoekers. Bij dat soort acti viteiten is de verdringing be trekkelijk gering. Maar er be staat een grijs gebied, en we moeten goed in de gaten houden dat we anderen het brood niet uit de mond stoten", aldus Hen drikse. Beperkt Volgens hem zullen de 'werkne mers' niet voortdurend alle tien aanwezig zijn aan het Schel penpad. ..Sommigen hebben een taakstraf van veertig uur en komen dus maar een paar uur in de week of in het weekend. An deren hebben 240 uur opgelegd gekregen en zullen weken van 35 uur draaien." Ondanks de landelijke veranderingen die op stapel staan voor het alternatief straffen (steeds meer elektro nisch toezicht, de verdubbeling van het aantal uren tot 480), zal de voorziening in Terneuzen be perkt blijven tot tien mensen. „Dat is het maximale aantal dat een werkmeester aankan", ver klaart Hendrikse. SPUI - De provincie begint maandag 20 maart met de herin richting van de N685, tussen Spui en Magrette. De werk zaamheden duren tot 1 juni. Het werk bestaat uit het aanleg gen van minidrempeis, voetpaden en rode fietsstroken, het verbeteren van de straatverlichting en het aanbrengen van een dunne asfaltlaag op de hoofdrijbaan. De weg wordt van 23 april tot en met 28 mei geheel afgesloten. Dat is noodzake lijk voor de aanleg van de drempels en het aanbrengen van de asfaltlaag. De woningen en bedrijven blijven bereikbaar, maar al het andere verkeer wordt omgeleid. Tijdens de rest van de werkzaamheden zal van tijd tot tijd slechts een weg helft beschikbaar zijn. Het verkeer wordt dan met verkeers lichten geregeld. Agressieve bromfietser krijgt boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 19-jarige man uit Oost-Souburg conform de eis veroordeeld tot 1.000 gulden boete plus 500 gulden voorwaar delijk. Ook moet hij de 1.400 gulden schade, toegebracht aan een motorhelm van een hoofdagent, betalen. De Souburger had 22 juni vorig jaar geweigerd zijn bromfiets, die voor een technisch onderzoek naar het politiebureau moest worden gebracht, af te staan. Hij zag daarbij kans om op zijn brommer weg te rijden. De verdachte werd later in Middelburg opgespoord in de woning van zijn neef. Zijn woe de koelde hij op de motorhelm van de agent die hij op straat kapot gooide. Controle tijdens renovatie brug ZIERIKZEE - De politie gaat scherp in de gaten houden of weggebruikers zich houden aan de snelheidslimiet van 50 ki lometer per uur die geldt tijdens de zes maanden durende re novatie van de Zeelandbrug. Gedurende de werkzaamheden - die begin april van start gaan - kan het wegverkeer tot 18 sep tember gebruik blijven maken van de brug, maar heeft ze minder ruimte dan nu. Dat kan volgens de politie tot'gevaar lijke situaties leiden, niet in de laatste plaats voor de wegwer kers. De vaste flitscamera op de brug is weggehaald. De politie gaat mobiel controleren. Rechter bestraft diefstal en heling MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Vlissingen is woensdag in Middelburg veroordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf. Politierechter G. Nomes achtte diefstal en heling bewezen. De Vlissinger had 7 juni vorig jaar samen met een 46-jarige Rotterdammer een aantal pallets bij een transportbedrijf in Krabbendijke weggenomen. Daarnaast had de verdachte een gsm voor 125 gulden van iemand gekocht, terwijl hij kon ver moeden dat de zaktelefoon van diefstal afkomstig moest zijn. De Rotterdammer werd bij verstek veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk. Politie onderzoekt gedrag agent MIDDELHARNIS - Het bureau interne zaken van de politie Rotterdam-Rijnmond is een disciplinair onderzoek begonnen naar de gedragingen van een 49-jarige hoofdagent van de ba siseenheid Goeree-Overflakkee. De zaak kwam dinsdag naar buiten naar aanleiding van een recente aanhouding van de diender. De agent was tegen een lantarenpaal gebotst en ver volgens doorgereden. Vermoedt wordt dat er alcohol in het spel was, al dan niet in combinatie met medicijnen. De poli tieman zit al enige tijd ziek thuis. Het onderzoek loopt sinds eind vorig jaar. in verband met twee eerdere aanrijdingen waarbij de hoofdagent was betrokken. De botsingen vonden plaats buiten werktijd. Wethouder opent JIP TERNEUZEN - Wethouder J. Baart zal vrijdag 31 maart om 15.00 uur de officiële openings handeling verrichten voor het Jongeren Informatie Punt (JIP) in de bibliotheek van Terneu zen. Het JIP biedt jongeren de moge lijkheid vragen te stellen over onder meer school, werk, rela ties, ontspanning en studiefi nanciering. Tijdens de opening zullen naast Baart directeur H. Spenkelink van de bibliotheek Terneuzen en directeur R. 01- denziel van de Stichting Maat schappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen het woord voeren. Vergadering De Steltkluut TERNEUZEN - Natuurbe schermingsvereniging De Stelt kluut houdt maandagavond 20 maart een planologievergade ring in Walstraat 7 in Terneu zen. Belangstellenden worden uitgenodigd mee te praten en mee te denken. Ter sprake komt onder andere de vraag of natuurbeheerders, landbouwers en overheden op het goede spoor zitten en of nieuwbouwplannen voor wo ningen of industrie afgewogen moeten worden tegen de belan gen van het milieu en de natuur. De vergadering begint om 19.30 uur en bezoekers moeten zich vooraf melden bij A Pauwe: 0115 432187. Jamsessie op school TERNEUZEN - Op het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu zen wordt woensdag 22 maart een jamsessie gehouden met et nische muziekinstrumenten. Gastdocent Menno Jurgen de Bruin geeft uitleg over de djem- be, dum-dums en bata drums. Slagwerkgroep Heikant laat deze instrumenten horen, in combinatie met de klassieke rit mische instrumenten. De leer lingen van het Zeldenrust-Stee- lantcollege zullen na de les, waarin ze ook leren hoe ze de in strumenten kunnen maken, sa men met de slagwerkgroep een schoolconcert geven. De Bruin studeerde zowel in de klassieke als in de lichte richting slag werk aan het Rotterdamse con servatorium. Hij werkte mee aan diverse musicalproducties. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het Leger des Heils wil voor een bedrag van zeven tot acht ton per jaar de ex ploitatie van de dag- en nacht- opvang voor dak- en thuislozen in Terneuzen op zich nemen. Nu wordt deze opvang verzorgd door het ZCAD en AZZ. Het Le ger des Heils wil met deze orgas- isaties gaan samenwerken. Ook is het leger van plan het project 'Grijs genoegen', een project voor thuiswonende ouderen, in de Terneuzense regio te starten. Naast de al beslaande 24-uurs- opvang in Hoeve La Salette in Vogelwaarde, stelt het leger een zogeheten bed-bad-broodvoor- ziening voor in Terneuzen. Deze is bedoeld voor dak- en thuislo zen die geen gebruik kunnen of willen maken van internaten of pensions. Daarnaast denkt het Leger des Heils aan een servicecentrum voor dagopvang waar ontheem den onder meer kunnen eten, zich kunnen wassen, met geld leren omgaan en medische en sociale hulp kunnen krijgen. 'Grijs genoegen' moet zelfstan dig wonende ouderen uit hun sociaal isolement halen met be houd van hun zelfredzaamheid. Majoor H. van Vliet van het Le ger des Heils benadrukte woensdag tijdens de commissie vergadering volksgezondheid, dat zijn organisatie meer wil doen dan mensen alleen van de straat houden. „We moeten mensen terug in de maatschap- pi] krijgen. Dat betekent daklo- zenbegeleiding en -ondersteu ning", aldus Van Vliet. Hij hield dan ook een vurig pleidooi voor een integrale aanpak en samen werk! ng tussen de versch i llende maatschappelijke organisaties en het leger bij de problematiek. Wel moeten de verschillende vormen van opvang (slaaphuis, dagopvang en methadonver- strekking) gescheiden worden, zo stelde Van Vliet. Bij de huidi ge dag- en nachtopvang aan het Schelpenpad in Terneuzen, mo menteel nog verzorgd door het ZCAD en AZZ, is dat niet het geval. „De ervaring leert dat daklozen zonder verslaving in een fuik worden getrokken, wanneer de methadonverstrek- king op dezelfde locatie ge schiedt als waar zij op dat mo ment verblijven", verklaarde Van Vliet. Bovendien wil het le ger vanwege de hoge investe ringskosten van de gemeente de toezegging dat het niet al na één of twee jaar bedankt wordt voor de bewezen diensten. Hoewel een officieel raadsvoor stel nog opgesteld moet worden, omarmden de commissieleden de offerte van het Leger des Heils. Wel vonden ze de prijs wat aan de hoge kant. „Voor dat geld kun je tien mensen een jaar lang in een drie sterrenhotel on derbrengen", rekende C. van Burg (SGP) voor. „We moeten het ook op lange termijn kunnen blijven betalen." Van Vliet pareerde dat zijn orga nisatie een bepaalde mate van kwaliteit eist aan de eigen dienstverlening. „Wordt er be knibbeld op die kwaliteit, dan beginnen we er gewoon niet aan. Collega-instanties die wel ge noegen nemen met minder bud get, komen daardoor veelal in de problemen", waarschuwde de majoor. De hoge kosten liggen volgens hem onder meer in het feit dat er wegens veiligheids garanties in het slaaphuis 's nachts altijd twee medewer kers aanwezig moeten zijn. „Biedt Terneuzen ons bijvoor beeld voor een symbolisch be drag beschikbare panden aan, dan valt er in de exploitatiekos ten natuurlijk heel wat te schui- F. de Zeeuw kan stadhuis Axel niet openen AXEL - Voorzitter F. de Zeeuw van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten zal niet het ver- nieuwde stadhuis van Axel ope nen op 19 inei. De Zeeuw was hiertoe benaderd door het college van Burge meester en Wethouders van Ax el. Hoewel hij vereerd is met de uitnodiging ziet De Zeeuw geen kans om naar Zeeuws-Vlaande ren te komen. Hij is verhinderd wegens verplichtingen in het buitenland. Het is niet bekend of Axel inmiddels een andere kandidaat-lintknipper heeft gevonden. Zoeken naar salamanders .AARDENBURG - De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) houdt donderdagmiddag 23 maart een amfibiënexcursie dn de polders rondom Aarden- buig. 'Belangstellenden kunnen de .medewerkers van de SLZ hel pen meezoeken naar de alpen- watersalamander die voorkomt in de poelen in de polders. De •excursie wordt voorafgegaan door een instructie, die wordt gehouden in een lokaal van na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje aan de Philipsweg 9a in Oostburg. De instructie be gint om 13.30 uur. door Joost Bosman TERNEUZEN - „Het is het paard achter de wagen span nen", beseft ook J. Harte van de stichting tot behoud van de wa tertoren in Terneuzen. Woens dag diende een hoorzitting voor de gemeentelijke bezwaren- en beroepencommissie tegen de sloop van de watertoren aan de Scheldeboulevard. Het is al te laat, want de ont manteling van het bouwwerk is in volle gang. Deze week zijn slopers uit Oosterhout in op dracht van aannemer Van der Poel begonnen met de asbest verwijdering. „De hoorzitting was slechts een formaliteit. Maar we gaan door tot de laatste snik. Al was het maar om de Ter neuzense politiek nog één keer een hak zetten", aldus Harte, die vindt dat de sloopvergunning door de gemeente veel te ge makkelijk is afgegeven. Wel is dit de laatste actie van de stichting. In januari verloor ze haar zaak al voor de rechter in Middelburg. Eind januari vond de eerste hoorzitting plaats, waarbij omwonenden bezwaar aantekenden tegen de bouw van de woontorens die Van der Poel op de plaats van de watertoren wil bouwen. De zitting van gis teren had vooral betrekking op de sloopvergunning van het bouwwerk. Harte beseft dat de klachten tegenover de commis sie geen schijn van kans maken. „We haken nu dan ook af. Want tegen Van der Poel willen we geen spel spelen. Wel zullen we als stichting over een paar maanden met een ludieke actie van het toneel verdwijnen." Een andere aanwezige maakte bij de commissie bezwaar tegen de asbestverwijdering, die vol gens hem gevaarlijk is voor de omwonenden. Een andere be zwaarmaker vreest overlast voor de buurt Java als de toren straks echt ontmanteld zal wor den. Overigens heeft Van der Poel nog steeds geen bouwvergun ning gekregen, omdat de be zwaren tegen de verkorte (arti kel 19) procedure van de bestemmingsplanwijziging nog niet zijn afgehandeld. Een ge meentewoordvoerder verwacht dat Van der Poel de vergunning in mei zal krijgen. door Sheila van Doorsselaer WESTDORPE - Jonge motor crossers nemen vanaf april één woensdag in de maand bezit van het motorcrossterrein van de Stichting Finland Circuit in Westdorpe. Onder deskundige begeleiding krijgen ze theorie- en praktijkles. Hierdoor zijn ze sportief bezig en het houdt ze van de straat. De voorzitster van de stichting, Marijke He- melsoet, werd op het idee ge bracht door de toespraak van de vader van de in januari doodge slagen Daniel van Cotthem op station Vlaardingen-Oost. De vader pleitte voor een wereld waarin meer wordt gewerkt aan opvoeding, correctie en respect voor anderen. „De motorcrosslessen zijn een soort vervangende opvang voor de jeugd", zegt Hemelsoet. „Er zijn genoeg jonge crossers die helemaal geen plek hebben om fatsoenlijk te trainen. Vaak gaan ze mee met hun vader of broer, maar je kunt die kinderen niet het circuit op sturen als er volwassenen aan het crossen zijn. Wij hebben hier tijd en ruimte over op het circuit, dus stellen we dat voor de jeugd be schikbaar." Hemelsoet heeft een partner gevonden in H. Decler- cq, voorzitter van de Vlaamse Jeugd Motorcross Opleiding. Zijn vereniging zal de lessen be geleiden. De lessen zijn bedoeld voor kin deren van vijf tot vijftien jaar. De lessen in motorcrossen op het terrein in Westdorpe moeten kinderen tussen de vijf en vijftien jaar een nuttig tijdverdrijf bieden. foto Charles Strijd Voorwaarde is wel dat ze be schikken over een motor, van 50 tot 125 cc. De lessen zijn ver deeld in theorie en praktijk en de cursisten worden ingedeeld op leeftijd. Als de oudere kinde ren theorieles krijgen, kunnen de jongsten het circuit op. Er zijn voldoende ervaren motor crossers aanwezig om een oogje in het zeil te houden. Opgeven kan bij Hemelsoet in Westdorpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47