Blik probleem in Dreischor Ambulancedienst Bevelanden zit weer met tekort PZC Camera's Philips Lighting zijn legaal Houtsnij hobbyisten tonen hun kunnen Toename verkeer bij tweede haven Bru baart fracties zorgen zeeland 20 Nijpend tekort aan parkeerruimte Vlissingse bibliotheek ziet lezers weglopen Wedstrijden voor solisten en emsembles Boete van 600 gulden voor veroorzaken van dodelijk ongeval Baas boekingsbureau moet lastercampagne tegen Tholenaar staken donderdag 16 maart 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - De bewa kingscamera's op de spaarlam penafdeling van Philips Ligh ting Terneuzen blijken daar legaal te staan. Omdat overal in de fabriek bordjes hangen met daarop de waarschuwing dat het registratiesysteem aan wezig is. zijn de camera's toe gestaan. De vakbonden maakten zich twee weken geleden nog kwaad, omdat ze de indruk kregen dat de camera's waren neergezet om het personeel in de gaten te houden. De Philips- directie zou bang zijn dat werknemers uit wraak voor de overplaatsing van de spaar lampenafdeling naar Polen de nieuwe machines zouden ver melen. De cameraopnames konden in dat geval dienen als bewijsmateriaal. CNV-bestuurder N. Boogaard meldde twee weken geleden na te zullen gaan of dc Registra tiekamer. die waakt over de privacy van burgers, dat goed zou vinden. ..Het is toegestaan. Er is geen speciale toestem ming nodig om de camera's te plaatsen, omdat de medewer kers door de bordjes op de hoogte worden gesteld van de aanwezigheid ervan", ver klaart Boogaard. Wel wijt hij de commotie rond de camera's aan de Philips-directie. „Ze bonden de kat op het spek door zo onhandig te doen over het doel van de camera's. Terwijl ze gewoon 'waken over uw en on ze eigendommen'. Net zoals dat in de Hema of V&D ge beurt. Waarom zeggen ze dat dan niet gewoon?", aldus Boogaard, die zegt er verder geen woord meer aan vuil te willen maken. Ook onderne mingsraadvoorzitter A Canri- nus maakt zich met meer druk over de camera's. „Het was een storm in een glas water." Wie met de auto naar het dorpshuis komt, heeft moeite een parkeerplek te vinden. foto Janne Wolterbeek Werkstraf en boete voor rit zonder rijbewijs MIDDELBURG - Een 33-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is woensdag door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot een boete van 350 gulden en veertig uur onbetaal de arbeid. De man reed in mei 1999 in zijn auto over de Paul Krugerstraat in Vlissingen. Toen de politie hem aanhield, bleek dat hij geen rijbewijs had en dat zijn auto niet was verzekerd. De man erkende dat hij geen rij bewijs had, maar zijn auto zou wel degelijk verzekerd zijn ge weest. „De premie voor de ver zekering werd maandelijks in gehouden. Misschien is het fout gegaan met de betaling, vlak voordat ik ben aangehouden."' Kantonrechter M. Klarenbeek vroeg of de man bij zijn verzeke ringsmaatschappij had nage vraagd of zijn auto inderdaad verzekerd was op die bewuste dag in mei. Dat had hij niet ge daan. „Er is de laatste jaren zo veel gebeurd, dat ik dingen over het hoofd heb gezien. Dit is één van die dingen." De man had zich over een lange re periode al verscheidene ma len schuldig gemaakt aan het rijden zonder rijbewijs. Dat was voor officier van justitie J Groen aanleiding een gevange nisstraf van twee weken te eisen. Voor het met verzekeren van zijn auto eiste Groen een boete van 720 gulden. Als het aan de officier lag, kreeg de man ook zijn in beslag genomen auto niet terug, waarvan de waarde rond de tweeduizend gulden werd ge schat. Op verzoek van de man zette Klarenbeek de gevangenisstraf om in dienstverlening, zodat hij zijn baan niet zou kwijtraken. Omdat de man zijn auto niet te rugkreeg, bracht hij de geëiste boete terug tot 350 gulden. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt zaterdag 25 maart in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg de jaarlijkse wedstrij den voor solisten en kleine en sembles instrumentaal. Er zijn 33 inschrijvingen en dat is mmder dan vorig jaar, toen er ook al een teruggang in het aan tal deelnemers werd geconsta teerd. De wedstrijden beginnen 's morgens om 10 uur. Zangavond Woord Daad KAPELLE - De Stichting Woord Daad houdt op zater dag 18 maart een zang en orgel- avond in de Nederlands her vormde Kerk in Kapelle. Op het programma staat een optreden van mannenkoor Ichtus uit Sliedrecht. André van Vliet zal het koor aan het orgel begelei den. Het 120 leden tellende mannenkoor zal vooral psalmen en andere geestelijke liederen ten gehore brengen. De avond begint om 19.30 uur. Inbraak in auto ZIERIKZEE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Rogge- plaat in Zierikzee is woensdag ochtend vroeg communicatie apparatuur gestolen. De waarde bedraagt enkele hon derden guldens. door Rolf Bosboom GOES - Ambulancedienst Be- elanden stevent opnieuw af op een aanzienlijk financieel te kort. Het verlies over 1999 be draagt volgens de eerste cijfers ongeveer een miljoen gulden. De kans is groot dat de gemeen ten in de regio daarvoor op draaien. De ambulancedienst sloot het boekjaar 1998 al af met een te kort van 850.000 gulden. De eer ste geluiden over de jaarreke ning 1999 zijn niet veel anders. Opnieuw wordt gesproken over een vergelijkbaar verlies. Daar naast zijn er enkele zaken die nog doorwerken uit de jaren door Famke van Loon DREISCHOR - De verkeerssi tuatie in Dreischor blijft pro blemen opleveren. Vorig jaar werd al besloten vrachtverkeer en touringcars uit de smalle straatjes in het centrum van het dorp te weren. Nu staat een ver keersprobleem van een ander soort op de agenda: het parkeer probleem bij het Dorpshuis. Dat er rondom het Dorpshuis in Dreischor een groot tekort aan parkeerplaatsen is, bleek deze week maar weer eens. Op het tijdstip dat de dorpsraad een openbare vergadering had geor ganiseerd. was in de peuter speelzaal in het dorpshuis tegelijkertijd een tweede bij eenkomst aan de gang. Het ge volg was dat in de kleine straat jes een plekje voor de auto moeilijk te vinden was. Her en der stonden dan ook auto's op de stoepen geparkeerd. „Je moet heel ver weg of fout parkeren en dat is een slechte situatie." stel de de voorzitter van de dorps raad K. van Gastel vast. De dorpsraad van Dreischor maakt zich nu sterk voor een nieuw parkeerterrein. Een in woonstervan het dorp denkt dat 1996 en 1997 en die het tekort opstuwen tot rond het miljoen. Dat opnieuw een beroep moet worden gedaan op de vijf ge meenten in de regio, acht voor zitter D. J. van der Zaag het "meest waarschijnlijk'. Hij ver wacht niet dat het ministerie bijspringt. De ambulancedienst doet nog wel een beroep op de ziektekostenverzekeraar. „Maar als die niet betaalt - en daar wijzen de tekenen op - dan komen we bij de gemeenten te recht." De extra miljoenen die minister Borst inmiddels heeft vrijge maakt voor de Zeeuwse ambu lancezorg, baten volgens Van der Zaag de Bevelandse dienst niet. „Het is heel prettig dat dat de extra plekken door omwo nenden gebruikt zullen gaan worden, zodat het parkeerpro bleem rond het Dorpshuis zal blijven bestaan. Haar angst is dat er snel nóg meer behoefte aan parkeergelegenheid zal ontstaan. Van Gastel benadrukt nogmaals de noodzaak van de situatie bij het Dorpshuis en stelt dat het niet de bedoeling is „van het dorp een parkeers- plaats te maken." Er ligt nu een plan op tafel om op het terrein tussen de servicewo ningen van Stapelhof en dat van A Klaasse een parkeerplaats voor 22 auto's aan te leggen. Op het betreffende perceel staat weliswaar een oude garage van de gemeente, maar deze zal wor den gesloopt, aldus van Gastel. „Daarnaast is A Klaasse bereid een stuk grond te ruilen met de gemeente, zodat er meer ruimte voor parkeergelegenheid komt." Die extra ruimte zou be tekenen dat het mogelijk wordt een 'dubbele rij' aan te leggen Om het parkeerterrein bij het Dorpshuis te realiseren is in middels al in het kader van 'leef baarheid kleine kernen' een subsidie toegekend. Na onder zoek bleek er echter één pro bleem te zijn. Op een deel van geld er komt, maar dat is pas vanaf 2000. Maar hoe gaan we dan om met 1998 en 1999? Daar praat niemand over." Aanrijtijd Van der Zaag wijst erop dat de dienst in die jaren al wel het plan-Don heeft uitgevoerd, dat is bedoeld om aan de maximale aanrijtijd van vijftien minuten te kunnen voldoen. Vooral van wege de eilandenstructuur van de provincie vergt dat extra in vesteringen. „We zijn bewust op een tekort afgestevend om aan de wet- en regelgeving te vol doen", aldus Van der Zaag. Het verbaast de voorzitter dan ook niet dat er voor 1999 op nieuw een tekort van naar ver- het beoogde terrein zit een bouwbestemming. P. de Winter van verkeerszaken bij de ge meente Schouwen-Duiveland adviseerde de dorpsraad in deze kwestie een brief naar de ge wachting 8,5 ton uitrolt. Dat er nog eens zo'n anderhalve ton bovenop komt als erfenis van vroegere jaren, vindt hij wel ui terst merkwaardig. „Er blijken wat 'vuiltjes'uit 1996 en 1997 te zijn. Ik heb er moeite mee die te accepteren, omdat de rekenin gen over die jaren al definitief zijn vastgesteld. Ik wil eerst ho ren wat de verklaring is." Directeur N. Verstraete van de ambulancedienst zegt niet uit gebreid te kunnen ingaan op de eerste cijfers. „Het gaat nog om een jaarrekening in concept, dus ik vind het moeilijk om daar definitieve uitspraken over te doen. Of het tekort nu pakweg zes ton wordt of een miljoen, kan ik daarom ook nog niet zeg- meente te sturen waarin ze ver zoeken deze bouwbestemming om te zetten De procedure loopt nog en het blijft allemaal een voorlopig plan. De secretaris van de gen. De accountants van Deloit- te Touche moeten eerst nog een aantal zaken voor ons uit werken." Waar de 'vuiltjes' uit de voor gaande jaren vandaan komen, is Verstraete nog een raadsel. „Er is een aantal zaken dat nader onderzoek vereist. Ik heb zelf geen flauw idee waar dat pre cies in zit, want ik ben pas in dienst gekomen." Verstraete, afkomstig uit de Zeeuws-Vlaamse ambulance wereld, wordt directeur van de organisatie die ontstaat door de fusie van de diensten boven de Westerschelde. Dat samengaan moet 'in principe' 1 april een feit zijn, al zal het langer duren voordat de organisaties in el- dorpsraad K van der Werve zegt wel dat hij hoopt dat het snel rond komt. „Hopelijk zijn ze de volgende keer stenen aan het leggen. Het is immers hard no dig." kaar zijn geschoven. Verstraete is de opvolger van D. G. Murre, die tijdelijk de zaken waarnam. Door het ontstaan van een nieu we organisatie moet de stich ting waaronder de Bevelandse ambulancedienst valt, worden opgeheven. Dat betekent dat er een oplossing moet komen voor de tekorten van 1998 en 1999, samen waarschijnlijkeen kleine twee miljoen gulden. Van der Zaag: „Het lijkt me verstandig om alles in één keer aan de ge meenten voor te leggen." Die hebben eind vorig jaar over 1998 al een voorschot van een half miljoen verstrekt om te voorkomen dat de ambulance dienst in liquiditeitsproblemen zou komen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met het plan voor een tweede jachthaven bij het Bruse recreatieproject Aqua- delta heeft de Schouwse poli tiek geen moeite. Mits er maar voldoende aandacht wordt ge schonken aan aanpassing van de toeleidende wegen. Dat bleek woensdagavond tij dens de vergadering van de commissie grondgebiedszaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken. Tijdens die ver gadering vroeg Schouwen-Dui- velands dagelijks bestuur de commissieleden 'een positieve grondhouding' in te nemen met betrekking tot de plannen van Den Daas Beheer BV om de jachthaven Bruinisse met acht honderd plaatsen uit te breiden. De uitbreiding, daar zitten de politieke fracties - GroenLinks uitgezonderd - niet mee, zo bleek woensdagavond. Ze ma ken zich wel zorgen over de ver- keersaantrekkende werking die van een dergelijk riante jacht haven uitgaat. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De nieuwe me diatheek 't Spui in Vlissingen heeft sinds de opening, een half jaar terug, 270 lezers verloren. Die zijn overgestapt naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De uitleenfrequentie van 't Spui is daardoor met dertig procent gedaald. Directeur Cees Hamann zegt de terugloop te hebben ingecalcu leerd. Als de tarieven stijgen, vertrekken er leden Hamann: „Dat is bij andere bibliotheken gebeurd bij de invoering van een kwartje leengeld naast het abonnementsgeld. Uit onder zoek blijkt dat 27 procent van de leden het lidmaatschap opzegt. Later herstelde zich dat weer een beetje. Daarop hopen wij ook." Belangrijke grondgedachte van de nieuwe mediatheek 't Spui is door Lukas Fransen MIDDELBURG - 'Een noodlot tige samenloop van omstandig heden', noemde officier van justitie J. Groen het ongeval, waarbij een 79-jarige vrouw on der een bestelbus kwam en het leven liet. De 55-jarige bestuur der van de bus uit Yerseke werd woensdag door de kantonrech ter in Middelburg veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden en drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De man moest in maart 1999 voor zijn werk in Klundert zijn. Toen hij daar met zijn bestelbus weg wilde rijden, ging het mis. „Ik hoorde aan de rechterzij kant van de bus een tik. Toen ik iemand 'ho, ho!' hoorde schreeuwen, ben ik acuut ge stopt. In mijn spiegel zag ik een vrouw op de grond liggen." Kantonrechter M. Klarenbeek vroeg zich af hoe de man de vrouw over het hoofd heeft kun- door Caroline Moerland BREDA - J. Withagen van boe kingsbureau Mc Donald Music Productions uit Hoogerheide moet stoppen met de lastercam pagne tegen zijn voormalige werknemer W. van Leeuwen uit Tholen. Bovendien moet hij een rectifi catie sturen naar enkele klanten bij wie hij de Tholenaar heeft zwartgemaakt en mag hij geen contact meer met hem zoeken. Dat heeft de president van de rechtbank in Breda woensdag bepaald in het kort geding dat Van Leeuwen tegen zijn vroege re baas heeft aangespannen. Als Withagen het vonnis niet opvolgt, kost hem dat duizend gulden per overtreding.De ruzie tussen Withagen en Van Leeu wen begon toen de Tholenaar, die sinds 1998 werkte als arties tenbemiddelaar bij Mc Donald Music Productions, vorig jaar juni een dagje vrij nam. Volgens zijn werkgever gebeurde dat zonder zijn toestemming en hij „Het geeft een behoorlijk logis- I tiek probleem", stelde SGP/GP- V'er P van der Meiden. CDA'er R. J. van der Wekken sloot zich daar volmondig bij aan, evenals de fracties PvdA WD, D66 en RPF. GroenLinks ontpopte zich als enige tegenstander van uitbrei- ding van de jachthaven. „Het wordt daar veel te massaal", 1 motiveerde H. de Vries haar keuze tegen de bouw van een I mega-jachthaven. Onder druk van wethouder ruimtelijke or dening C. W. Veerhoek legde zij uit dat ze niet alleen op het ver keer over de weg, maar ook dat 1 over het water doelde. Het laat ste vooral in combinatie met de beperkte capaciteit van de bij watersporters erg populaire sluis bij Bruinisse. Dat kwam De Vries op een sneer van Veerhoek te staan. „Het be heersplan voor de Grevelingen - dat zich niet verzet tegen dit plan - is eerder aan de orde ge weest in commissieverband en ik kan me niet herinneren dat GroenLinks daar toen tegen heeft geprotesteerd." dat lezers nooit meer zullen mis- grijpen. Daarvoor is een reorga nisatie van het systeem nodig. „Want in de oude Vlissingse bieb aan de Lange Zelke vond 54 procent van de lezers niet het gezochte boek." 't Spui wil een communicatie huis en ontmoetingsplek zijn. Daarom hecht Hamann niet al leen aan cijfers die een negatief beeld op de uitleenfrequentie werpen. „Misschien is het lees- I gedrag wel gestegen en hebben klanten met succes informatie ingewonnen over allerlei zaken, I van bijstandsregelingen tot tuintips tot surfen op Internet." 't Spui maakt deel uit van een experiment dat tot 2002 loopt. In het land wordt de mediatheek nauwlettend gevolgd. Vertegen woordigers van meer dan zestig I gemeenten hebben al een rondleiding gemaakt door het gebouw en naar de 'marketing- visie' geïnformeerd. nen zien. „Ze was een bejaarde vrouw van 79 jaar en liep heel langzaam." De man moest het antwoord schuldig blijven. Het slachtoffer overleed twaalf dagen later in het ziekenhuis in Breda en de man had het daar nog heel moei- lijk mee. „Ik sta er mee op en ga er elke dag mee naar bed"zei hij in tranen. „Het is een probleem wat wel vaker voorkomt bij vracht- en bestelauto's: de dode hoek", zei Groen. De officier eiste een geldstraf van 600 gulden en drie maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Klarenbeek kon zich daar in vinden en vonniste conform. Diefstal ZIERIKZEE - In de Verre- nieuwstraat in Zierikzee is dinsdagavond de bromfiets van een 54-inwoner van die plaats gestolen. ontsloeg hem op staande voet. In afwachting van de uitkomst van de ontslagprocedure, ging Van Leeuwen verder met het op zetten van zijn eigen boekings bureau, dat hij in 1995 is begon nen. Na een tijdje merkte hij dat zijn voormalige werkgever allerlei beschuldigingen aan zijn adres rondstrooide in de artiestenwe reld. Zo stuurde Withagen faxen naar klanten waarin hij Van Leeuwen 'onbetrouwbaar en onfris' noemt. De eigenaar van Mc Donald Music Productions zegt dat hij dit deed om de ar tiestenbranche tegen Van Leeu wen te beschermen. De president van de rechtbank P. Paalvast stelt in zijn vonnis dat het er niet toe doet of het waar is waarvan Van Leeuwen wordt beschuldigd. Duidelijk is dat de beschuldigingen zijn re putatie kunnen aantasten. Het mogelijke belang van de arties tenbranche weegt daar niet te genop. Het verzoek om schade vergoeding door Van Leeuwen is afgewezen. Enkele leden bewerken met aandacht de verschillende soorten hout tot kunstwerkjes. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De houtsnijwerkclub - met de nadruk op werk - in Kapelle exposeert de komende maand in het gemeentehuis. Schalen, beeldjes, reliëfs en paarden- messen zijn gemaakt door de veertien leden die de club nog over heeft. „Dat zijn er te weinig" zegt Cocky Sulsters, het jongste lid. „We willen er graag leden bij hebben en misschien dat zo'n tentoonstelling helpt" Dat is natuurlijk bij lange na de enige reden niet, dat een expositie werd ingericht in de vitrinekasten en aan de wanden van de het van het gemeentehuis. De leden willen ook graag laten zien wat ze kunnen. Want amateuristisch is het al lang niet meer. De club, opgericht vanuit het ouderenwerk, bestaat al zeker 25 jaar en de leden inspireren en helpen elkaar om tot steeds beter werk te komen. De krullen van verschillende houtsoorten vliegen je in de kelder van De Vroone in Kapelle op woensdagochtend rond de oren. De ene is bezig een varkentje te kappen uit een stukje hout wat niet zo geschikt is. Maar het varkentje kijkt er niet minder vrolijk om en de kunstenaar ook niet. Een ander kapt aan een afbeelding van Kees Mol uit Waarde achter drie paarden. Het voorbeeld is een plaatje uit de krant en het materiaal is een paneeltje van iroko, een houtsoort waar trappen van gemaakt worden: keihard maar met een prachtige kleur. Cocky Sulster kapt een zeilboot uit meranti en er wordt gebeiteld aan mahonie, eiken, beuken en essen. Maar lindenhout, daar zijn ze het met z'n allen over eens, is het beste: zacht, fijn van nerf, mooi van glans maar er is bijna niet aan te komen. Linden worden nu foto Willem Mieras eenmaal zelden gekapt en het duurt een eeuwigheid voordat er een nieuwe, kaprijpe linde gegroeid is. Ook voor paardenmessen, de typisch Zeeuwse mesjes met twee paardjes erbovenop, is het materiaal moei lijk te krijgen. Ideaal is buxus of palmhout, wat vroe ger gebruikt werd voor het draaiwerk van molens. Van stukjes die afvielen sneden molenaars en houtbe werkers vroeger paardenmessen in de spaarzame vrije tijd. Al is de houtsnijwerkclub voortgekomen uit Welzijn voor Ouderen, er is geen leeftijdsgrens meer. Iedereen kan lid worden en hoeft niet meteen duur gereedschap aan te schaffen. Beitels en gutsen heeft de club wel be schikbaar voor beginnelingen en ook een heleboel goede raad. De tentoonstelling in het gemeentehuis is tij dens kan tooruren toegankelijk voor het publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42