Te lange wachtlijst kost geld PZC Rechterhand Peper moet bonnen tonen Arts bepaalt welke medische zorg illegalen krijgen s Mokumers maken hondentoilet van Museumplein binnenland donderdag 16 maart 2000 Lekkere Carve-ski volgens alarmcentrale bottenbreker Ziekenhuizen moeten werk op elkaar afstemmen Waterspiegel MANFIELD Fijnste Scotch J Val minister haalt Chinese media [s- doorCarine Neefjes en en AMSTERDAM - De grasmat ,et fvan één miljoen gulden op het ii- Museumplein in Amsterdam is a- een modderpoel met honden poep. Nu het groen er in 'het cul tureel kloppend hart' van de hoofdstad zo beroerd bij ligt, houdt zelfs de keurige bewoner tvan het chique Zuid zich niet meer aan de regels. Zonder 'poepzakje' laten ze massaal hun honden uit op de kaal ge trapte grasmat. j.Een half jaar nadat het Muse- Advertentie) j JENEVER VOORDEEL Verdachte slaat agent bewusteloos DORDRECHT - Een achttienjarige Dordtenaar heeft giste ren een 56-jarige politieman in de rechtbank in Dordrecht be wusteloos geslagen. Dat gebeurde toen de agent de man, die als verdachte voor de Raadkamer moest verschijnen, wilde fouilleren. De Dordtenaar weigerde, raakte buiten zinnen en stompte het slachtoffer midden in het gezicht waardoor deze met zijn hoofd tegen een muur viel. Hoewel collega's te hulp schoten, lukte het de man om de agent nog een keer in het gezicht te stompen. Dit keer viel de wetsdienaar tegen de grond en raakte enige tijd buiten bewustzijn. In het ziekenhuis werd een hersen schudding en een gekneusde kaak geconstateerd. ANP van onze redactie binnenland NOORD WIJK - De zogenoem de carve-ski zorgt deze winter voor een forse toename van het aantal botbreuken. In de krokusvakantie braken 45 Nederlanders hun winter sportvakantie noodgedwon gen af. Vorig jaar waren dat er nog vijftien a twintig. Dat meldt de coördinerende alarmcentrale Eurocross. Het aantal botbreuken ligt dit jaar drie tot vier keer zo hoog als in voorgaande jaren. De kwetsu ren zijn ook ernstiger. Woordvoerder IIKoornstra van Eurocross wijt de groei van het aantal botbreuken aan de opmars van de carve-ski. Deze zeer populaire lange latten hebben de klassieke ski's in middels verdrongen van de in ternationale sneeuwpistes. Carve-ski's zijn in het midden smaller dan aan de uiteinden. Ook zijn ze iets korter dan klas sieke ski's. Koornstra noemt de cijfers verontrustend. „Wij raden mensen aan zich goed voor te bereiden op de carve-ski. De techniek lijkt hetzelfde, maar is het niet. Neem alsjeblieft van tevoren lessen." Volgens R. van Vegchel, woord voerder van Nederlandse Ski Vereniging, heeft onderzoek nog nooit aangetoond dat car- ve-skiën gevaarlijker is dan het klassieke skiën. Hij zoekt dc oorzaak van het hoge aantal botbreuken in de extreme drukte op de pistes. „Het sei zoen kwam laat op gang na een stille periode rond het millen nium. Bij grote drukte komen mensen eerder met elkaar in botsing." Verder staat ook een groot aantal wintersporters op het snowboard, wat ook de no dige bot- en beenbreuken ople vert, aldus Van Vegchel. ANP Opgelicht bij yoodoo-sessie ROTTERDAM - Een Rotter- lams echtpaar is voor ruim 0.000 gulden opgelicht door wee vrouwen die een zoge- luamde black voodoo-sessie ianboden. )e sessie moest genezing bieden roor het ongemak dat de man an een been ondervindt. Us voorbereiding op de bijeen- ;omst moest het echtpaar een evende kip, een bolletje rode vol en een pakje sigaretten ko- len. Een ander advies was zo- ■eel mogelijk geld en sieraden te verzamelen en daar drie dagen >p te slapen. De Rotterdammers -ergaarden voor meer dan I0.000 gulden aan kostbaarhe- len. Na het bezoek van de twee ouwen miste het paar het geld in de sieraden. De vrouwen ver rokken met de mededeling dat ,e een uurtje gingen bidden in le kerk, maar zijn sindsdien poorloos. ANP SSL-dreigement )EN HAAG - De steden Am- iterdam en Rotterdam vinden lat minister Netelenbos (Ver teer) veel te weinig geld uittrekt voor de stations die in beide ste len de Hogesnelheidslijn-Zuid noeten bedienen, lierdoor komen de stedelijke ileutelprojecten rond Rotter- m Centraal en de Amster- lamse Zuid-as volgens de ge- neenten 'onnodig en ernstig in evaar'. Als Netelenbos de pro lemen niet oplost gaan de ge- ïeenten zich beraden of het invol is hun werkzaamheden lan het sleutelproject voort te :etten. ANP pagina 7: NS zoeken partners van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ziekenhuizen die niet genoeg hun best doen om de wachtlijsten voor operaties en behandelingen te bekorten, krijgen voortaan minder geld van de overheid. Op die manier wil minister Borst (Volksge zondheid) ziekenhuizen onder druk zetten patiënten sneller te helpen. Borst ontving gisteren in Sche- veningen de resultaten van het project verkorting doorstroom- tijden, een initiatief van haar ministerie. Daaruit blijkt dat veel wachtlijsten onnodig lang zijn door langs elkaar heen wer kende medici. Het komt te vaak voor dat een patiënt van de ene naar de andere arts wordt door verwezen, voordat er uiteinde lijk met de behandeling wordt begonnen. Volgens het rapport kan de tijd tussen het moment waarop een diagnose wordt gesteld en de uiteindelijke operatie in veel gevallen fors worden verkort als artsen en ziekenhuisafdelingen hun werk beter op elkaar af stemmen. Deze doorstroming leidt niet alleen tot kortere wachtlijsten, maar ook tot min der kosten. Borst roemt in haar reactie op de onderzoeksresultaten de ma nier waarop sommige zieken huizen de wachtlijsten nu te lijf gaan. Zo is de behandeling van knieklachten in het Twenteborg Ziekenhuis in Almelo nu moge lijk binnen vier weken in plaats van zeven maanden. In het Maasland Ziekenhuis in Sittard kunnen mensen met suikerziek te nu binnen een week worden geholpen. Vroeger was dat ze ven maanden. Dat scheelt veel voetamputaties. Borst stelt deze manier van werken als voor beeld voor alle ziekenhuizen. Ook D. Dees, voorzitter van het platform aanpak wachtlijsten, vindt dat dit voorbeeld navol ging verdient. „Mensen hoeven minder vaak naar het zieken huis en ligger er minder lang in" aldus Dees in Scheveningen. Ook de geestelijke gezondheids zorg kan er volgens hem haar voordeel mee doen. Doorstroming De ziekenhuizen zeggen in een reactie dat een betere doorstro ming in het ziekenhuis wel effi ciënt is voor de patiënt, maar niet voor het ziekenhuis als or ganisatie. Vice-voorzitter Huffmeijer van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen: „Verder valt me op dat je bij dergelijke projecten onmiddellijk een politicus hoort zeggen: 'je ziet dat het anders kan, dat gaan we dan overal doen en wel morgen'. Dat vind ik de dood in de pot voor dit soort initiatieven." Ook hij ziet het belang van het doorstroomproject. Maarerzijn nog meer initiatieven die het zelfde beogen. „Ziekenhuizen moeten kiezen wat het beste bij hen past," aldus Huffmeijer. Jaarlijks heeft Borst ruim hon derd miljoen gulden beschik baar voor de aanpak van wacht lijsten. De ziekenhuizen wijten de lange wachttijden voor een ingreep vooral aan personeels gebrek. Volgens Borst kan ech ter veel worden bereikt met effi ciënter werken. Ziekenhuizen die zich extra inspannen, krij gen meer geld uit het potje voor de wachtlijsten. GPD/ANP (Advertentie) DEN HAAG - Een bezoeker van het stadhuis van Den Haag weer spiegelt in een met water gevulde glazen bol. De 'vissenkommen' zijn onderdeel van een kunstwerk, gemaakt door de Fran^aise Brigitte Nahon. Het geheel bestaat uit honderd vijftig bollen en is vervaardigd uit geslepen glas. Het is een van de kunstwerken die in Den Haag te zien zijn in het kader van het We reld Waterforum, dat morgen begint. foto Marcel Antonisse/ANP umplein voor 35 miljoen gulden opnieuw is ingericht, zijn er maar liefst dertien ontwerpfou ten geconstateerd. Eén van de ergste is de drainage van de grasmat waardoor het regenwa ter niet goed wegloopt. Met slecht weer ziet de weidse vlak te, omgeven door het Rijksmu seum, het Van Gogh- en Stede lijk museum en het statige Concertgebouw, er uit als een modderbad. De kwaliteit is zo slecht dat tot 1 juli geen grote evenementen kunnen worden gehouden. Leverancier van de grasmat is aannemer Arcadis die ook di verse grasmatten aan voetbal stadion Amsterdam Arena heeft geleverd. Arcadis hult zich in stilzwijgen over de ooi-zaken van de drassige mat op het Mu seumplein. Het bedrijf heeft de mankementen beschreven in een vertrouwelijkrapport, maar beheerder stadsdeel Oud-Zuid deelt de conclusies niet. Een contra-expertise van het ad viesbureau Omegam moet uit wijzen wie verantwoordelijk is voor het moeras in het culturele stadshart. Het stadsdeel stelt Arcadis aan sprakelijk voor alle problemen. Het gras is immers niet alleen nat maar ook veel te kort waar door er grote, kale plekken ont staan. In de Arena bleven het kleine sprietjes omdat er te wei nig licht en lucht was. Dat is in het Museumkwartier zeker niet het geval: het groen ligt onder de blote hemel en is niet omgeven door hoge muren. Een ander in het oog springend mankement is de kapotte licht lijn van 1,2 miljoen gulden dat als een pad dwars over de gras vlakte loopt. Eén van de para- depaardjes van de Deense land schapsarchitect Sven-Ingvar Andersson die van het nieuwe plein een 'weidse, open ruimte' maakte. De defecte lichtlijn wordt veroorzaakt door een lek in de ondergrondse parkeerga rage waar de elektnciteitskas- ten zitten. De garage is echter in beheer van ING-Vastgoed. Een woordvoerder verwacht dat de reparatie nog zeker een maand duurt. Ondanks alle klachten is het plein nog nooit zo geliefd ge weest bij recreanten, zeggen omwonenden. „Voorheen zag je hier alleen maar rondscheuren de auto's", vertelt buurtbe woonster Meta Bolten die de grasmat als achtertuin ge bruikt. Ze wijst naar de hon dendrollen. „Eén ding is de ont werper vergeten: een speciale poep-plek voor honden." GPD De grasmat op het Museumplein is een grote kale modderpoel. foto Roland de Bruin/GPD Box Offer van 149,95 voor 119," c)e pump in de kleuren zwart, blauw en donkerbruin maat 36 t/m 41 ■te (halve maten) verkoopinfo tel. 073 6230844 www.manfield.com ANWB looft hoofd-zij-airbag DEN HAAG - Hoofd-zij-airbags vergroten de kans om een ongeval te overleven. Dat stelt de ANWB na proeven met bot singen in de flank van de auto. Van de ongevallen met fatale of ernstige afloop is 21 procent een ongeval waarbij de auto aan de zijkant wordt geraakt. Auto's die tegen een boom of mast botsen, zorgen jaarlijks voor 34 procent van alle verkeersdoden. Daarbij zijn onge lukken waarbij meerdere auto's of objecten waren betrokken, niet meegerekend, Een hoofd-zij-airbag komt uit de zijkant van de auto en zorgt voor een buffer tussen hoofd en portier. ANP National Geographic vertaald HAMBURG - Er komt een Nederlandstalige editie van het wetenschappelijk tijdschrift National Geographic. De eerste Nederlandse versie van het roemrijke blad uit de Verenigde Staten verschijnt eind dit jaar. Dat maakte de uitgever van het blad, Gruner+Jahr in Ham burg, gisteren bekend. Gruner+Jahr verwierf samen met het Spaanse concern RBA Editores in Barcelona de licentie voor de Nederlandstalige editie, die ook in Vlaanderen verschijnt. Beide uitgeverijen publiceren sinds september de Duitse, Franse en Poolse edities. National Geographic geldt met vijf tig miljoen lezers als het grootste wetenschapsblad. ANP Crèche mag pedoseksueel weren ZWOLLE - Een Zwolse pedoseksueel krijgt zijn baantje bi] de crèche van het Opvang Centrum in Zwolle niet terug. De bestuursrechter in Zwolle heeft dat bepaald nadat de ge meente in juni 1998 de toestemming voor het verrichten van vrijwilligerswerk met behoud van uitkering. De man heeft geen strafblad en zegt zijn gevoelens volledig onder controle te hebben. Omdat hij zich gediscrimineerd voelde, stapte hij naar de rechter. De rechter oordeelde gisteren dat het werk in de crèche niet passend is. Het kan geen stap zijn naar betaalde arbeid omdat werk in de kinderopvang volgens de rechter voor de man niet of nauwelijks is weggelegd wegens zijn geaardheid. ANP Tekort aan vaccin tegen gele koorts AMSTERDAM - In Nederland bestaat een tekort aan vaccin tegen gele koorts, een ziekte, die veel voorkomt in Afrika. Vol gens het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersadvisering (LCR) zijn eenpersoonsdoses momenteel niet te leveren. Al leen doses voor vijf personen zijn verkrijgbaar. Dat betekent dat instanties soms afzonderlijke spreekuren moeten organiseren om reizigers te vaccineren. Het centrum raadt reizigers aan vaccinatiecentra langs te gaan. Het LCR stelt dat organisatorische problemen nooit een reden mogen zijn om van vaccinatie af te zien. Gele koorts is een leverziekte die wordt overgebracht door muggen. De ziekte kan dodelijk zijn. ANP Mgm WffffWWfl BH GALLGALL van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Ook secretaris generaal Kuijken, rechterhand van de afgetreden minister Pe per op het ministerie van Bin nenlandse Zaken, moet zijn de claraties openbaar maken. Dat bepaalde de Alkmaarse recht bank gisteren in een kort ge ding, aangespannen door de journalist Berts. Berts, die onder meer voor het weekblad Nieuwe Revu werkt, zegt aanwijzingen te hebben dat Kuijken in het verleden onj uiste declaraties bij het ministerie heeft ingediend. De hoogste ambtenaar van het ministerie zou onder meer kosten voor zijn huwelijk ten laste van de werk gever hebben gebracht. Volgens Berts weigerde de se cretaris-generaal begin dit jaar elke medewerking bij het open baar maken van diens eigen de claraties met het argument dat ambtenaren ondergeschikt zijn aan hun ministèren daarom niet vallen onder de Wet Openbaar heid van Bestuur. De rechter heeft deze motivatie nu verwor pen, De adviseurs van de afgetreden minister scherpen intussen de messen voor de tegenaanval die zij morgen gaan doen op het eindrapport van de Rotterdam se commissie die Pepers decla raties onderzoekt. Advocaat H. Mentink en de accountants J.C.A Gortemaker en B. Prins hebben de feiten bestudeerd die de onderzoekscommissie tegen Peper heeft verzameld. De drie adviseurs zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat er geen sprake is van onregelmatighe den in het declaratiegedrag van Peper. Bovendien bestaat in het 'Pe perkamp' grote ergernis over vermeend lekken door mensen uit het onderzoeksteam. Moge lijk zou Peper leden van het team kunnen aanklagen wegens smaad. Eigen houtje De onderzoekers zelf zouden, als fraude in het rapport wordt aangetoond, niet van plan zijn op eigen houtje aangifte te doen bij het Openbaar Ministerie. Zo'n stap valt hoogstens van de gemeenteraad te verwachten, die daar op z'n vroegst pas na het debat van volgende week donderdag over beslist. Niet geheel toevallig toevallig toont het Historisch Museum Rotterdam vanaf morgen rela tiegeschenken die ooit zijn overhandigd aan Peper. De gif ten worden tot en met 9 april tentoongesteld. De tentoonstel ling heeft als titel: 'In Rotter dam, waar alles kan'. De veelgeplaagde oud-minister krijgt twee jaar wachtgeld. De zestien jaar die hij als burge meester diende, tellen bij de be rekening van het wachtgeld niet mee. Alleen de duur van zijn mi nisterschap (1998-2000) is be palend, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. De wachtgeldregeling betekent dat Peper het eerste jaar tachtig procent van zijn maandsalaris (17.988 gulden) krijgt en het tweede jaar zeventig procent. Dat zijn lange burgemeester schap niet wordt meegerekend, komt doordat Peper uit vrije wil dit ambt verliet voor zijn post in Den Haag. GPD/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Artsen moeten bepalen welke medische behan deling een illegaal, die bij hen aanklopt om hulp, nodig heeft. De politiek kan geen medisch oordeel vellen, zo zei minister Borst van Volksgezondheid gis teren in de Tweede Kamer. Indien daarbij blijkt dat een medische handeling noodzake lijk is en een illegaal die niet zelf kan betalen, kan die door de overheid vergoed worden. Borst vond daarmee in een de bat over de Koppelingswet WD-Kamerlid Kamp lijnrecht tegenover zich. Kamp voorspel de dat mensen speciaal naar Ne derland zullen komen vanwege de medische voorzieningen. Ook is hij bang dat illegalen die allerlei medische zorg krijgen ervan uit gaan dat zij dan wel mogen blijven en dat is nou juist niet de bedoeling van de Koppe lingswet. Volgens coalitiepartners PvdA en D66 legt Kamp de wet ver keerd uit. Daarin is bepaald dat illegalen geen recht hebben op sociale voorzieningen, maar dat zij wel de noodzakelijke medi sche zorg moeten krijgen. Het is aan de arts van geval tot geval te bepalen of een handeling daar onder valt, aldus minister Borst. Daarbij kan het gaan om alles wat vergoed wordt door het Zie kenfonds of door de Algemene Wet op de Bijzondere Ziekte kosten. WD en CDA vonden dat veel te ruim. „Dat betekent wel degelijk dat alle zorg toe gankelijk is",aldus Kamp. De minister merkte nog eens op dat niet alles dat onder Ziekenfonds en AWBZ valt, ift alle gevallen Gesprekken Defensie hervat DEN HAAG - Staatssecretaris Van Hoof van Defensie en de de fensiebonden hebben gisteren de impasse doorbroken in het overleg over personeelsmaatre- gelen uit de Defensienota. Twee weken geleden liep het eerste overleg tussen overheids personeel en de staatssecretaris nog vast. Het ijs is nu gebroken, omdat de bonden meer inspraak krijgen in het hele pakket ar beidsvoorwaarden. ANP strikt noodzakelijk zal zijn en dus automatisch vergoed wordt. Een handeling is noodzakelijk als de illegaal*in levensgevaar is of een gevaar is voor zichzelf of zijn omgeving omdat hij bij voorbeeld een besmettelijke ziekte heeft. Borst wees er op dat illegalen uit angst voor ontdekking maar mondjesmaat naar de dokter gaan. „De gemiddelde illegaal kost maar eenvijfde van wat de gemiddelde legale Nederlander kost",voerde zij aan. Vorig jaar vroegen artsen voor vijf miljoen aan vergoeding voor hulp aan illegalen. Een deel van de illegalen betaalt de behandeling uit eigen zak, merkt Borst op. Want hoewel zij niet in het ziekenfonds kunnen, zijn sommigen van hen particu lier verzekerd. GPD (Advertentie) WHISKY VOORDEEL Ballantines Blended Scotch Whisky g 70ci 9799 I I f GALL&GALL door Jan van der Made HONGKONG - Minister Peper heeft met zijn aftreden de Chinese pers gehaald. Het ontslag van de bewindsman werd gisteren gemeld in de Fazhi Ribao, het Dagblad van het Wetssys- teem, die wordt uitgegeven in Peking. 'Bulamu Peibo', zoals de voormalige Neder landse bewindsman in de krant heet, 'kondig de zijn ontslag aan na eigen gebruik van pu blieke fondsen'. De krant meldt dat Peper openbare gelden ge bruikte om zijn eigen huis op te knappen en 'na zijn buitenlandse reizen vele cadeaus mee naar huis nam'. De krant maakt ook melding van het rapport van de Rotterdamse onderzoekscom missie dat morgen openbaar wordt gemaakt. Peper is geen onbekende in China. In zijn hoe danigheid als burgemeester van Rotterdam be zocht hij het land diverse malen, mede om de relatie met zusterhavenstad Shanghai op peil te houden. Het is geen toeval dat de zaak Peper aandacht krijgt in China. Peking is bezig met de grootste anti-corruptiecampagne uit haar geschiede nis. Vorige week werd de voormalige vice-gou- verneur van de provincie Jiangxi geëxecuteerd wegens corruptie. Dinsdag werd bekend dat Huang Faxing, een ambtenaar betrokken bij het Drie-Klovendamproject, ter dood werd veroordeeld omdat hij 300.000 gulden bestemd voorde verhuizing van boeren had gebruikt om in een hotel te investeren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3