Schouwen stopt strijd over brug PZC Drieweg afgesloten Website VVV brengt Schouwen bij toerist Houtsnijhobbyisten tonen hun kunnen Partij voor Zeeland wil tweede kans voor outletcentrum Alweer vals alarm in Het Arendhuis Weinig obstakels nieuwe jachthaven Bergen op Zoom zeeland ,20 Raad Kapelle komt niet aan de koffie toe Renovatie mag zonder bouwvergunning Baas boekingsbureau moet lastercampagne tegen Tholenaar staken donderdag 16 maart 2000 KAPELLE - Een record! De gemeenteraad van Kapelle werkte woensdagavond een agenda van twaalf punten in minder dan een kwartier af. De bode had zelfs geen tijd om zijn koffiekan volledig uit te schenken, want A Verbree. die de zieke burgemeester De Groot voor het eerst als voor zitter van de raadsvergadering verving, sloot de beraadslagin gen af nog voor dat de helft van de aanwezigen koffie had ge kregen. Of het lag aan de snelle hamer van Verbree, aan de goe de voorbereiding in de com missies, de aard van de agenda punten, het voetballen op tv of aan de koffie, niemand die het weet maar iedereen toog met een instemmende blik de deur uit. door Piet Kleemans ZIER1KZEE - De provincie hoeft bij de gemeente Schou- vven-Duiveland toch geen bouwvergunning aan te vragen voor de renovatie van de Zee- landbrug. Het Schouwse college van B en W schikt zich daarmee in het oordeel van de commissie be zwaar en beroepsschriften, die een bezwaarschrift van de pro vincie tegen de eerder wel geëis te bouwvergunning gegrond heeft verklaard. De provincie is blij met het herziene besluit van de gemeente. Of ook de gemeen te Noord-Beveland haar eis voor een bouwvergunning voor het werk aan de brug laat val len, is nog niet bekend. Beiden gemeenten verschillen met de provincie van mening over de vraag of voor het ver vangen van de bestaande vang rails op de brug door betonnen barriers, al dan niet een bouw vergunning nodig is. De ge meenten stellen dat er geen sprake is van 'normaal onder houd'. maar van een ingrijpende operatie waarmee ook het aan zicht van de brug verandert. De welstandscommissie van de Stichting Dorp, Stad en Land gaat nog een stapje verder. Die oordeelt dat de barriers ernstig afbreuk doen aan het karakter van de brug. Silhouet De provincie spreekt tegen dat er sprake zou zijn van een ver andering van ingrijpende aard. Ook het silhouet van de brug wordt volgens de provincie niet aangetast. Over de esthetische kant van de zaak laat de Schouwse commissie beroeps- en bezwaarschriften zich niet uit, wel steunt zij de opvatting van de provincie dat het niet gaat om ingrijpende verande ringen. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland legt zich neer bij het advies van de commissie beroeps- en be zwaarschriften. „Wij vinden dat de commissie geen rekening heeft gehouden met onze inhoudelijke argu menten", zegt wethouder C. W. Veerhoek. „En we houden ook staande dat het aanzien van de brug wel degelijk verandert door die barriers. Dan kun je na tuurlijk als college wel op je strepen blijven staan, maar in dit geval laten wij het algemeen belang preyaleren. Je zit nu ten slotte wel met een onveilige brug." Bakzeil J. J. Dingemanse van de afde ling beheer van de directie in frastructuur en vervoer van de provincie is blij met het Schouwse besluit. ,.Ze hebben nog net op tijd bakzeil gehaald. Daar zijn wij als provincie heel blij mee. maar we zitten nog wel met het probleem dat de ge meente Noord-Beveland over deze kwestie nog geen besluit genomen heeft. Voorzover ik weet heeft ook daar de commis sie beroeps- en bezwaarschrif ten het bezwaarschrift van de provincie gegrond verklaard, maar het college kan dat in the orie nog naast zich neerleggen, al zou het mij hogelijk verbazen als ze dat zouden doen", zegt Dingemanse. Stremming Mocht de gemeente Noord-Be veland onverhoopt toch roet in het eten gooien, dan zit de pro vincie Zeeland met een enorm probleem. ..Dan moet je óf besluiten om het Noord-Bevelandse deel van de brug - en dan praat ik over enkele honderden meters- niet te renoveren óf je moet de hele operatie een jaar uitstellen en dat kost een hoop geld, niet al leen voor ons maar ook voor be drijven die hun bedrijfsvoering nu op de komende stremming van de brug hebben afgestemd. De Drieweg op de plaats waar de rotonde komt. foto Willem Mieras door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Vanaf maandag 20 maart is de Drieweg bij Heinkenszand, tus sen de Heinkenszandseweg en Clara's Pad, voor alle verkeer afgesloten. Dat is nodig, omdat ter hoogte van het Kruissewegje een rotonde wordt aangelegd. De werkzaamhe den zullen drie weken duren. Gemeente-opzichter P. de Jonge verwacht geen grote problemen gedurende de drie weken dat de weg dichtgaat. Volgens hem heeft de gemeente goede maatregelen geno men, en zijn er voor het autoverkeer goede alternatieve routes. De gemeente heeft alle bedrijven in Hein kenszand en op het industrieterrein ver zocht om hun transport in de periode van de afsluiting zoveel mogelijk te beperken. Het verzoek werd gedaan omdat de alternatieve routes voor het vrachtverkeer niet optimaal zijn. De bedrijven tonen over het algemeen begrip, zegt opzichter De Jonge. „We heb ben nog geen negatieve geluiden gehoord." De gemeente wil dat ook het andere verkeer Heinkenszand tijdens de werkzaamheden zoveel mogelijk ontziet. Daarvoor zijn al ternatieve routes uitgewerkt. Vooral de Sloeweg zal gedurende de afsluiting meer verkeer te verduren krijgen. Volgens de plannen zijn de werkzaamheden op 10 april afgerond. Die datum is onder voorbehoud, want slecht weer kan voor vertragingen zorgen. De rotonde die wordt aangelegd, moet gaan dienen als ontsluitmgsweg voor de nieuwe wijk Over de Dijk. Daar komen ruim 150 huizen te staan. Het woonzorgcentrum Dijkstede is inmiddels bijna klaar. door Caroline Moerland BREDA - J. Withagen van boe kingsbureau Mc Donald Music Productions uit Hoogerheide moet stoppen met de lastercam pagne tegen zijn voormalige werknemer W. van Leeuwen uit Tholen. Bovendien moet hij een rectifi catie sturen naar enkele klanten bij wie hij de Tholenaar heeft zwartgemaakt en mag hij geen contact meer met hem zoeken. Dat heeft de president van de rechtbank in Breda woensdag bepaald in het kort geding dat Van Leeuwen tegen zijn vroege re baas heeft aangespannen. Als Withagen het vonnis niet opvolgt, kost hem dat duizend gulden per overtreding.De ruzie tussen Withagen en Van Leeu wen begon toen de Tholenaar, die sinds 1998 werkte als arties tenbemiddelaar bij Mc Donald Music Productions, vorig jaar juni een dagje vrij nam, Volgens zijn werkgever gebeurde dat zonder zijn toestemming en hij ontsloeg hem op staande voet. In afwachting van de uitkomst van de ontslagprocedure, ging Van Leeuwen verder met het op zetten van zijn eigen boekings bureau, dat hij in 1995 is begon nen. Na een tijdje merkte hij dat zijn voormalige werkgever allerlei beschuldigingen aan zijn adres rondstrooide in de artiestenwe- rel dZo stuurde Withagen faxen naar klanten waarin hij Van Leeuwen 'onbetrouwbaar onfris' noemt. De eigenaar van Mc Donald Music Productions zegt dat hij dit deed om de ar tiestenbranche tegen Van Leeu wen te beschermen. Reputatie De president van de rechtbank P. Paalvast stelt in zijn vonnis dat het er niet toe doet of het waar is waarvan Van Leeuwen wordt beschuldigd. Duidelijk is dat de beschuldigingen zijn re putatie kunnen aantasten. Het mogelijke belang van de arties tenbranche weegt daar niet te genop. Het verzoek om schade vergoeding door Van Leeuwen is afgewezen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De site is al een tijdje te bezoeken, maar de VVV van Schouwen-Duiveland heeft woensdag haar website officieel in gebruik genomen. In Theater Mondragon werd www.vvv- schouwenduiveland.nl/ aan ge nodigden en pers gepresen teerd. 'Schouwen-Duiveland: De kroon op Zeeland', zo kopt de startpagina. De homepage is een bron van toeristische infor matie over het eiland. Restau rantjes en overnachtingsplaat sen zijn per stad of dorp te vinden. Een extra service voor potentiële toeristen is de route planner. „Wie vanuit Groningen een jeugdherberg in Burgh- Haamstede zoekt, kan door zijn postcode in te voeren een route beschrijving en een kaartje op vragen," vertelt B. Roessingh van de VW Schouwen-Duive land enthousiast. En omdat Schouwen-Duiveland voor toe risten meer is dan alleen 'zon, zee en strand', laat de site ook zien wat het eiland te bieden heeft aan natuur, cultuur en wa- t ersportmogelij kheden De evenementenkalender wordt wekelijks bijgewerkt. ..Als je het goed wilt doen - en dat willen we - kost dat tijd," legt Reissingh uit. Naast het onderhoud wordt ook aan nieuwe items voor de site gewerkt. De VVV is druk bezig met de installatie van een web cam op het eiland. „Zo kun je continu zien wat voor weer het hier is." Ook is de bedoeling de informa tie toegankelijk te maken voor buitenlandse toeristen. Nu kun nen bezoekers kiezen voor de Nederlandse of Duitse versie van de homepage, maar op ter mijn wil de VW meerdere talen aanbieden. door Mieke van der Jagt door Richard Hoving MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) dringt aan op een nieuw onderzoek naar de gevol gen van de komst van een facto ry outletcentrum naar Zeeuws- Vlaanderen. Een meerderheid in Provinciale Staten voelt hier voorlopig weinig voor. Het college van Gedeputeerde Staten nam onlangs het besluit om geen mega-winkelcomplex voor afgedankte merkartikelen toe te staan in Zeeuws-Vlaan- deren. Volgens het dagelijks provinciebestuur zijn de econo mische gevolgen voor bestaan de winkelcentra in de regio 'on aanvaardbaar' Het college baseert zich op een studie van het onderzoeksbureau BRO uit Vught. Niet overtuigd De PvZ gaat het dagelijks pro vinciebestuur vrijdag tijdens een vergadering van Provincia le Staten om opheldering vra gen. De driemansfractie is niet overtuigd van de argumenten die het college aanvoert. De ge meenten Sas van Gent en Hulst, twee van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten die plan nen hebben voor de ontwikke ling van een outletcentrum, hebben eerder al in felle be woordingen gereageerd op het standpunt van GS. Woordvoerders van twee van de drie collegepartijen, WD en CDA noemen de reactie van de PvZ voorbarig. Zij wijzen erop dat begin volgende maand in de Statencommissies economie en ruimte, milieu en water over het onderwerp wordt gesproken. Ook de SGP, met zeven zetels de grootste oppositiepartij, wacht volgens fractievoorzitter W. Ko- lijn liever tot de commissiever gaderingen. Vooruitlopend op de behande ling in de verschillende commis sies scharen zowel CDA als WD zich achter het college. Hoewel de SGP vraagtekens heeft bij de gevolgde procedures komt het GS-besluit niet onverstandig over, zegt fractievoorzitter Ko- lijn. Gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening) heeft eerder al te ken nen gegeven niets in een nieuw onderzoek te zien. „We blijven niet aan de gang." PvZ-Statenlid J. P. Hageman heeft weinig vertrouwen in een commissiebehandeling. De nota met het standpunt van GS staat ter kennisneming op de agenda, stelt hij vast. „Dat biedt weinig mogelijkheid tot discussie." De commotie die in Zeeuws-Vlaan- deren is ontstaan, rechtvaardigt volgens Hageman, ook behan deling in de eerstkomende Sta tenvergadering. De PvZ vraagt om een nieuw on derzoek, omdat de twee reeds bestaande studies elkaar tegen spreken. Het Rotterdamse ad viesbureau Kolpron stelde vorig jaar mei een rapport op in op dracht van de gemeente Sas van Gent. Kolpron concludeerde dat de komst van een factory outletcentrum nauwelijks na delen opleverde voor de regio. Het bureau BRO dat onlangs onderzoek deed voor de provin cie, hield rekening met een forse inkomstenderving voor de Zeeuws-Vlaamse middenstand na de komst van een mega-win kelcomplex in Sas van Gent, Hulst of Terneuzen. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft het dagelijks bestuur van de gemeente eerder deze week opgedragen om opnieuw met het college van GS te gaan praten over het outlet-besluit. Provinciale Staten moet ge vraagd worden de discussie open te houden, totdat dit over leg heeft plaatsgevonden. Zangavond KAPELLE - De Stichting Woord Daad houdt op zater dag 18 maart een zang en orgel avond in de Nederlands her vormde Kerk in Kapelle. Op het programma staat een optreden van mannenkoor Ichtus uit Sliedrecht onder begeleiding van organist André van Vliet. De avond begint om 19.30 uur. Flessenactie Sint Philipsland Sint Philipsland - Jongerensoos 't Keldertje in Sint Phlipsland zamelt op woensdag 29 maart lege statiegeldflessen in. De opbrengst van deze flessen actie wordt gebruikt om voor de jeugd van vier tot achtien jaar een bijzondere koninginnedag te organiseren. Inwoners van Sint Philipsland kunnen van 13 tot 18 uur hun statiegeldflessen klaar zetten. KAPELLE - De houtsnijwerk club - met de nadruk op werk - in Kapelle exposeert de ko mende maand in het gemeen tehuis. Schalen, beeldjes, re liëfs en paardenmessen zijn gemaakt door de veertien le den die de club nog over heeft. „Dat zijn er te weinig" zegt Cocky Sulsters, het jongste lid. „We willen er graag leden bij hebben en misschien dat zo'n tentoonstelling helpt" Dat is natuurlijk bij lange na de enige reden niet, dat een ex positie werd ingericht in de vi trinekasten en aan de wanden van de het van het gemeente huis. De leden willen ook graag laten zien wat ze kun nen. Want amateuristisch is het al lang niet meer. De club, opgericht vanuit het ouderen werk, bestaat al zeker 25 jaar en de leden inspireren en hel pen elkaar om tot steeds beter werk te komen. Houtsoorten De krullen van verschillende houtsoorten vliegen je in de kelder van De Vroone in Ka pelle op woensdagochtend rond de oren. De ene is bezig een varkentje te kappen uit een stukje hout wat niet zo ge schikt is. Maar het varkentje kijkt er niet minder vrolijk om en de kunstenaar ook niet. Een ander kapt aan een afbeelding van Kees Mol uit Waarde ach ter drie paarden. Het voor beeld is een plaatje uit de krant en het materiaal is een paneel- Enkele leden bewerken met aandacht de verschillende soorten hout tot kunstwerkjes. foto Willem Mieras tje van iroko, een houtsoort waar trappen van gemaakt worden: keihard maar met een prachtige kleur. Cocky Sulster kapt een zeil boot uit meranti en er wordt gebeiteld aan mahonie, eiken, beuken en essen. Maar linden- hout, daar zijn ze het met z'n allen over eens, is het beste: zacht, fijn van nerf, mooi van glans maar er is bijna niet aan te komen. Linden worden nu eenmaal zelden gekapt en het duurt een eeuwigheid voordat er een nieuwe, kaprijpe linde gegroeid is. Ook voor paardenmessen, de typisch Zeeuwse mesjes met twee paardjes erbovenop, is het materiaal moeilijk te krij gen. Ideaal is buxus of palm hout, wat vroeger gebruikt werd voor het draaiwerk van molens. Van stukjes die afvie len sneden molenaars en hout bewerkers vroeger paarden messen in de spaarzame vrije tijd. Al is de houtsnijwerkclub voortgekomen uit Welzijn voor Ouderen, er is geen leef tijdsgrens meer. Iedereen kan lid worden en hoeft niet me teen duur gereedschap aan te schaffen. Beitels en gutsen heeft de club wel beschikbaar voor beginnelingen en ook een heleboel goede raad. De tentoonstelling in het ge meentehuis is tijdens kantoor uren toegankelijk voor het pu bliek. door Alwin Baart 's-Heer Arendskerke - Toneel club 's-Heer Arendskerke speelt op zaterdag 25 maart de klucht Alweer vals alarm. In dit toneelstuk worden de rol len van een traditioneel echt paar omgedraaid. De vrouw zoekt een baan buitenhuis en de man gaat het huishouden be stieren. Deze rolwisseling leidt De spelers van de toneelclub 's- Heer Arendskerke. foto Willem Mieras tot allerlei komische situaties. Het toneelstuk wordt geregis seerd door Addie Nijsse en de personages worden onder ande ren gespeeld door Marijke Ha melink, Ad Huisson en Anne- miek Rottier. Toneelclub 's-Heer Arendsker ke bestaat vijf jaar en dit is de vierde keer dat een toneelstuk wordt opgevoerd. Ook dit jaar is er weer een loterij. De voorstel ling begint om 20.00 uur in dorpshuis Het Arendhuis in 's- Heer Arendskerke. Na afloop kan het publiek nog wat eten en drinken. Kaarten zijn te bestel len via 0113-563514. Toegang vanaf 12 jaar. Diefstal ZIERIKZEE - In de Verre- nieuwstraat in Zierikzee is dinsdagavond de bromfiets van een 54-inwoner van die plaats gestolen. door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - De aan leg van een nieuwe jachthaven in de Binnenschelde bij Bergen op Zoom zal de vaardruk op de Oosterschelde niet merkbaar verhogen. Dat heeft het Over legorgaan Nationaal Park Oos terschelde laten weten aan Ber gen op Zoom. De gemeente wil haar jachthaven verplaatsten en het aantal ligplaatsen verho gen. Op het ogenblik heeft Bergen op Zoom een te kleine jachthaven m de Theodorushaven. Met 125 ligplaatsen is de jachthaven al tsjokvol en de wachtlijst voor een ligplaats wordt langer en langer. Volgens het onderzoek van Arcadis is er behoefte aan maar liefst driehonderd lig plaatsen. De jachthaven moet dus een nieuwe locatie krijgen. In de Theodorushaven is niet al leen geen plaats voor de boten, maar de locatie is onaantrekke lijk en ook gevaarlijk. Het aan tal vaarbewegingen in de haven groeit sterk en daardoor neemt de kans op aanvaringen toe. Bo vendien kunnen de industriële gebruikers van de haven de ex tra ruimte goed gebruiken. Arcadis Heidemij Advies kreeg de opdracht van Bergen op Zoom om vier verschillende mo dellen te onderzoeken. Kop van 't Hoofd; Oude Vissershaven via de Buitenhaven; Oude Visser shaven via de Calandweg en Zoommeer Kop van 't Hoofd. De voorkeur ging uit naar de gefa seerde aanleg van Kop van 't Hoofd via de Calandweg naar de Oude Vissershaven. Voorlo pig richten de plannen zich al leen op de Kop van 't Hoofd. In het oorspronkelijke plan zou den daar 155 ligplaatsen moe ten komen, maar de gemeente Bergen op Zoom wil die fase verzwaren en het aantal lig plaatsen verhogen tot circa 250 tot 300. Volgens Arcadis is daar onder andere behoefte aan om dat er in Zeeland nauwelijks meer uitbreidingsmogelijkhe den meer voorhanden zijn. Bergen op Zoom was bang dat het verplaatsen van de jachtha ven de vaardruk op de Ooster schelde zou verhogen. Maar volgens het Overlegorgaan Na tionaal Park Oosterschelde is die angst ongegrond. Afhankelijk van de hoogte van de mast kunnen boten uit Ber gen op Zoom kiezen voor twee verschillende vaargebieden. Ze kunnen de Eendracht op richting het noorden of het Zoommeer op en via de Bergse- diepsluis naar de Oosterschel de. Het overlegorgaan verwacht eigenlijk niet dat veel boten voor die laatste optie zullen kie zen. „De beperkte capaciteit van de sluis zal een obstakel zijn. Het aantal boten dat zo de Oosterschelde opkomt zal een marginaal effect op de vaar- drukte hebben. Voorlopig wordt alleen de Kop van 't Hoofd tot jachthaven om gebouwd. Maar de mogelijk heid om ook in de Calandweg en vervolgens in de oude Visserha ven ligplaatsen aan te leggen houdt de gemeente nog open. Volgens het onderzoeksbureau zal de Kop van 't Hoofd vooral populair zijn bij vaste ligplaats- houders. Voor hen is een goede verbinding met open water be langrijk. Maar de oude Visser shaven zou een prachtige plek zijn voor passanten die het liefst vanaf hun boot gelijk in de his torische binnenstad van Bergen op Zoom willen staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34