Subsidie Euregio verdriedubbelt Brommers op de weg is wennen Toch vroege opbouw paviljoens zeeland donderdag 16 maart 2000 19 Het Gors zegt cliënten Den Berg niet goed te kunnen opvangen Vechtersbaas krijgt zestig uur werkstraf Brussel en overheid verhogen steun tot 70 miljoen voor projecten RKC Y-deelbestuur podiumkunsten krijgt vertrouwen commissie Nieuwe verkeersregel door Roelf Reinders GOES - Stichting Het Gors is geen alternatief voor ouders die hun verstandelijk gehandicapte kinderen bij Arduin-locatie Huize Den Berg in Goes willen weghalen. Dat zegt directeur J. Hulstein. Hij zegt dat Het Gors een semi-murale instelling is 'met huizen op de hoek' die geen instituutszorg kan bieden. Volgens woordvoerder H. Co- nijn van het Verband van Ver ontruste Ouders rond Huize Den Berg is het logisch om eerst met Het Gors te gaan praten als alternatief voor Den Berg. De ouders van het Verband dreigen ongeveer vijftig kinderen en fa milieleden van de Arduin-loca tie weg te halen als ze hun zin niet krijgen. Het Verband heeft geen vertrouwen meer in Ar duin-directeur P. van den Beemt en wil dat hij vertrekt. De ou ders zijn bang dat Van den Beemt het Den Berg-terrein aan de 's-Heerhendrikskinderen- straat opdoekt en dat hun kin deren verspreid over de regio moeten gaan wonen. Als Van den Beemt niet vertrekt, moet Den Berg volgens het Ver band los komen van Arduin. Als ook dit niet lukt, zijn zij van plan hun dreigement uit te voe ren en willen zij hun kinderen naar een andere instelling ver huizen. Directeur Hulstein zegt dat Het Gors niet de instituuts zorg kan geven die de ouders van het Verband willen omdat hij daar geen geld voor krijgt. „Het Gors kan als semi-murale instelling geen intramurale in stituutszorg bieden. Daar heb ben wij geen officiële erkenning voor. Wij kennen geen afge schermd terrein, onze cliënten wonen gedeconcentreerd in wij ken op de hoek. Wij kunnen pas aan instituutszorg denken als de regelgeving verandert." Hulstein zegt dat de situatie bij Den Berg een 'intern Arduin probleem' is. „Er wordt gewerkt aan een oplossing en ik hoop dat die er komt." Maar als ouders van het Verband hun kinderen uiteindelijk toch bij Den Berg weghalen en bij Het Gors aan kloppen, wil hij 'zeker'naar hun luisteren. Het Gors geeft zorg aan ongeveer vierhonderd ver standelijk gehandicapten in Midden- en Noord-Zeeland. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 19-jarige man uit Wemeldinge is woens dag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot zestig uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 16 mei vorig jaar in het uitgaanscentrum van Goes deelgenomen aan een vechtpartij. De vechtersbaas verklaarde gis teren op de zitting zijn vriend te hulp te zijn geschoten. Met als gevolg dat hij zelf klappen had gekregen en daarop had gerea geerd door terug te slaan en te schoppen. „Ze waren met zijn tweeën met mijn maatje aan het vechten. Dan kan ik moeilijk doorlopen", bagatelliseerde hij zijn aandeel. De slachtoffers hadden echter verklaard door vier Wemeldingse jongeren, on der wie de verdachte, te zijn aangevallen. Die stelling werd nog eens bevestigd door een van de daders. De slachtoffers kwa men er met kneuzingen en blau we plekken vanaf. Politierechter G. Nomes zag de verklaringen als voldoende be wijs voor openlijke geweldple ging- Inbraak NIEUW NAMEN - In een wo ning aan de Tybaertstraat in Nieuw Namen is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. De dieven hebben op de bene denverdieping alle kasten en ia den doorzocht. Ze zijn er van door gegaan met onder andere communicatieapparatuur, sie raden, geld en waardepapieren. door Wout Bareman BRUGGE - De Euregio Schel- demond kan voor de komende zes jaar rekenen op een veel ho gere Europese subsidie. Ontvin gen de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland de afge lopen vijf jaar ongeveer 24 mil joen van 'Brussel', tot 2006 krij gen de drie waarschijnlijk zo'n 35 miljoen gulden toegeschoven voor grensoverschrijdende sa menwerking. Dat bedrag wordt dan nog eens verdubbeld door bijdragen (co financiering) van overheidsin stanties (ministeries, provincies en gemeenten) en betrokken in stellingen en organisaties. In to taal is er voor projecten straks zo'n 70 miljoen gulden beschik baar. Nog dit voorjaar wordt het definitieve bedrag bekend. De Europese Commissie verdeelt het geld voor grensoverschrij dende activiteiten onder de lid staten. Nederland haalde tij dens de Euro-top in Berlijn onverwacht veel geld binnen (347 miljoen euro), België kreeg 104 miljoen. 'Den Haag' heeft de Euregio Scheldemond infor meel al laten weten dat voor de derde Interreg-periode 9,8 mil joen euro beschikbaar wordt ge steld. In België moeten de be dragen nog worden verdeeld over de gewesten en vervolgens 'over de regio's. Euregiosecreta- ris A van Trigt rekent op een bij- Doedag MIDDELBURG - Creativiteits centrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg wordt zaterdag 18 maart een doedag kaarten maken gehouden. De hele dag tussen 10 en 16 uur staat in het teken van het voor jaar. Er kunnen verschillende j soorten technieken worden uit geprobeerd, waaronder 3-d knipwerk, draai kaarten met zeegezichten of babykaarten, stempelkaarten en kaarten met stofjes. Van 12 april tot en met 6 mei exposeert Multi Colour het weefwerk van de weefkring Walcheren. De titel van de expo sitie is 'over de streep' en is te be zichtigen tijdens de openingsu ren van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. drage van de Vlaamse regering van vier tot vijf miljoen euro. „Aanvankelijk hadden we erse- rieus rekening mee gehouden dat het overgrote deel van de Europese bijdragen naar andere gebieden zou gaan. maar dank zij de besluiten van Berlijn gaan we er zelfs enorm op vooruit." Van Trigt verwacht dat de Eure gio medio mei een operationeel programma voor de komende zes jaar bij de Europese Com missie kan indienen. „Die heeft dan nog een klein half jaar no dig voor de beoordeling dus we moeten ervan uitgaan dat er vanaf 2001 daadwerkelijk geld beschikbaar is voor nieuwe pro jecten. De financiering van In- terreg II is inmiddels afgerond, al lopen die activiteiten nog ruim een jaar door. Organisaties en instellingen die voor de nieu we periode met plannen rondlo pen, adviseren we nu alvast met de voorbereidingen voor een subsidieaanvraag te beginnen. De beslissing over de toeken ning van financiële bijdragen vergt straks namelijk ook onge veer een half jaar, dus dan heb ben ze wat voorsprong." Van Trigt zei dat woensdagmiddag in Brugge na afloop van de ver gadering van de Scheldemond- raad. Outlet De drie Euregioprovincies wis selen nog dit voorjaar van ge dachten over de vestiging van fabriekswinkels (factory outlet centers) in de grensstreek. Dat gebeurt op aandringen van zo wel Vlaamse als Zeeuwse be stuurders. Maakten Vlaamse le den van de Scheldemondraad zich een jaar geleden nog zorgen over de vestiging van een fa briekswinkel in Zeeuws-Vlaan- deren, na het negatieve advies van Gedeputeerde Staten is die zorg nu overgeslagen naar de Zeeuwse kant van de grens. De afgelopen weken groeide de ge ruchtenstroom over verschil lende initiatieven in het Vlaam se grensgebied (Oostakker. Eeklo, Wachtebeke). GS hebben hun Vlaamse collega's inmid dels een informatiepakket over de situatie in Zeeuws-Vlaande ren toegestuurd met het drin gende verzoek op korte termijn te komen tot afspraken; er zou een code moeten worden ont wikkeld. Strandtenthouders zijn druk in de weer met de opbouw van hun etablissementen. foto Wim van Vossen door Ali Pankow RENESSE - De strandtenthouders aan de Schouwse kust hebben woensdag de mate rialen voor hun paviljoens naar het strand gebracht om daar binnen enkele dagen hun etablissementen te laten herrijzen. Het op bouwen van de paviljoens start veertien da gen eerder dan aanvankelijk gedacht. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft de Strandpaviljoen houders Vereniging Schouwse Kust VSSK) daar persoonlijk toestemming voor ver leend. De ondernemers kregen eerder dit jaar van de gemeente Schouwen-Duiveland geen fiat eerder dan 1 april hun strandtenten op te bouwen. De gemeente volgde daarmee de richtlijnen van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat (RWS). Bij een vroege Pa sen maakte deze instantie in het verleden weieens een uitzondering op deze regel, maar voor dit jaar hield RWS aanvankelijk vast aan de datum van 1 april. Strandtent houder J. C. Kristelijn liep vast in eindeloos overleg met ambtenaren over de in zijn ogen rechtsongelijkheid voor exploitanten op Schouwen-Duiveland en besloot zich dan maar rechtstreeks tot de staatssecretaris te wenden. Onvoldoende De bewindsvrouwe erkende ruiterlijk on voldoende te kunnen duidelijk maken waarom RWS op de Waddeneilanden 15 maart als begintijdstip hanteerde en op Schouwen-Duiveland 1 april. Ze besloot af te wijken van het advies van haar eigen di rectie Zeeland van RWS en verleende de VSSK alsnog toestemming twee weken eer der te gaan bouwen. „Wij zijn in feite nooit tegen die datum van 15 maart geweest, maar hielden ons aan de bestaande richtlijnen", zegt wethouder C. W. Veerhoek. Nu de staatssecretaris daar zelf een uitzondering op maakt, heeft de ge meente er verder ook geen enkel bezwaar te gen dat de paviljoens twee weken eerder verrijzen. „Dat hebben we de strandtent houders veertien dagen geleden al laten we ten", aldus de wethouder. De Vxies heeft ook meegedeeld te streven naar meer samenhang in het beleid ten aan zien van strandpaviljoens. Zij heeft het voornemen een algehele beleidslijn op te ne men in de derde Kustnota die dit jaar moet verschijnen. Parallel daaraan wil zij initia tieven ontplooien om deze beleidslijn in de regio nader uit te werken. Overigens zijn de Schouwse strandtenthou ders nog lang niet echt tevredenDe meesten zouden hun paviljoen het liefste het hele jaar op het strand laten staan. Daar hebben ze echter nog geen toestemming voor. Vol gens de huidige richtlijnen moeten de strandtenten op 1 oktober dit jaar weer zijn opgedoekt. „Voorlopig geldt de vergunning inderdaad tot die datum, maar je weet na tuurlijk nooit wat er tussentijds weer wordt besloten", houdt wethouder Veerhoek een slag om de arm. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De commissie Welzijn van de gemeente Vlis- singen heeft haar vertrouwen uitgesproken in het voltallige deelbestuur podiumkunsten van de Raad voor Kunst en Cul tuur Vlissingen (RKCV). Daar mee hoopt de raadscommissie te bereiken dat het conflict tussen het deelbestuur en coördinator Klaas Overdam spoedig wordt opgelost. Die verklaring bracht de com missie woensdagavond naar buiten, nadat zij twee uur ach ter gesloten deuren over deze kwestie had vergaderd. De raadsleden wilden het bij de verklaring laten, omdat 'anders personen onnodig beschadigd kunnen worden'. De crisis rond de podiumkun sten in Vlissingen ontstond ruim een half jaar geleden. Het deel bestuur, met F. Haverkort en P. Sonke, en coördinator K. Over dam van Bureau Uit in Vlissin gen stonden lijnrecht tegenover elkaar. Uiteindelijk leidde dat er toe dat het deelbestuur Over dam naar huis stuurde. Over dam is werknemer van de ge meente, en als het ware door de werkgever gedetacheerd naar podiumkunsten. Het Vlissingse gemeentebestuur accepteerde de handelwijze niet en greep in. Wethouder L. C. Poppe-de Looff stuurde het deelbestuur weg en haalde organisator Overdam te rug. Het deelbestuur werd vervangen door een interim-be stuur dat geleid werd door Pop pe-de Looff. De RKCV reageerde daarop dat de gemeenteraad zijn vertrou wen in het deelbestuur podium kunsten moest uitspreken, want anders zou"»de voltallige RKCV (met deelbesturen kunsteduca tie en beeldende kunst) opstap pen. Enkele raadsleden zeiden gisteravond dat dat niet de re den is geweest om het vertrou wen in dat deelbestuur uit te spreken. De raadscommissie doet dat 'vooral voor de tot nu toe verrichte werkzaamheden van het deelbestuur binnen het Vlissingse podiumbeleid'. Begrip Woensdagavond toonde de raadscommissie welzijn begrip voor de ingreep van'het Vlis singse college om Klaas Over dam terug te halen. Want, was de summiere verklaring van de raadscommissie 'daardoor was de organisatie van het Bevrij dingsfestival veiliggesteld'. Belangrijke aanleiding voor de bestuurlijke daadkracht was dat door het conflict het Bevrij dingsfestival op losse schroeven was komen te staan. Vrijwilli gers van de Vlissingse festivals en de popgroep Blof schaarden zich begin februari en masse achter Overdam. De popgroep meldde Vlissingen op 5 mei niet te zullen aandoen als de organi satie van het festival niet in handen zou zijn van Overdam. Blof is dit jaar door het comité 4 en 5 mei uitverkoren om vijf fes tivals in Nederland aan te doen. Het afsluitende concert zou in Vlissingen plaatsvinden. Dat was ook reden voor de provincie om haar ongerustheid over het conflict uit te spreken. De raadscommissie vindt nu dat het college van B en W duidelij ker moet aangeven wat de ver antwoordelijkheden, taken en bevoegdheden van het deelbe stuur van de RKCV zijn. De raadsleden 'gaan ervan uit dat het college van B en W en het (deel)bestuur van de RKCV zul len samenwerken aan het her stellen en verbeteren van de re latie. Ook vinden de raadsleden het noodzakelijk dat de werk wijze van het Bureau Uit in Vlis singen nader wordt bekeken. Dienstverlening voor heler MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft woensdag een 29-jarige man uit Rotterdam wegens he ling conform de eis veroordeeld tot 140 uur werkstraf. De verdachte had in februari 1998 in Rotterdam met een ge stolen pinpas, die op naam stond van een man uit Krabben- dijke, vierduizend gulden uit een geldautomaat van Holland Casino genomen. Hij deed dit op verzoek van een gokverslaafde, die hem de pinpas had ver schaft. Als beloning kreeg hij 500 gulden. Na zijn aanhouding bleek de man ook een Seiko- horloge. afkomstig van een wo ninginbraak in Dordrecht, op zak te hebben. Hij vertelde het horloge in een restaurant te hebben gekocht van een horlo ge-dealer. Nomes achtte in bei de zaken heling bewezen. Het slachtoffer uit Krabbendijke heeft het geld grotendeels van de verzekering teruggekregen. AXEL Electro World Van Cadsand, Stationsstraat 7 GOES Van den Berge, Gasthuisstraat 2-4. ST. JANSTEEN Electro World Weemaes, Hoofdstraat 7. VLISSINGEN Louis Hemelaar, Spuistraat 82. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Gevangenisstraf voor dealers MIDDELBURG - Een 50-jarige Vlissinger en zijn 55-jarige huisgenoot zijn door de recht- bank in Middelburg veroor deeld tot acht maanden gevan- genisstraf voor het dealen in harddrugs. De 50-jarige man moet tevens zesduizend gulden aan de staat betalen in het kader van de Plukze-wetgeving. De mannen, die alle twee al der tig jaar in de drugsscene vertoe ven, hebben vorig jaar geduren de een periode van drieënhalve maand in heroïne en cocaïne ge handeld. Toen de politie vorig jaar oktober een inval in het pand in de Bonedijkestraat deed, trof zij daar dertien gram cocaïne en acht gram heroïne aan. De Vlissingers hadden zelfs een kamer ingericht, waar hun klanten rustig konden gebrui ken. Tegen de 50-jarige man en zijn 55-jarige huisgenoot waren res pectievelijk gevangenisstraffen van tien en negen maanden ge- eist. Officier van justitie H. den Har- tog had berekend dat er 22.000 gulden met de handel was ver diend. Ze had de rechtbank ge vraagd dat bedrag aan de Vlis singers te ontnemen. door Ben Jansen BeoVision Avant BANG S.OLUFSEN Advertentie Veel automobilisten zijn er nog steeds niet aan gewend. De reactie is reflex- matig korzelig wanneer een bromfietser op een weg met fietspaden ineens tussen de auto's opduikt. Dóór zou de politie eens iets aan moeten doen, in plaats van argeloze autobestuurders te flitsen die drie kilometer te hard rijden. De politie doet er echter niets aan. Sterker nog, de politie treedt sinds begin deze maand op tegen bromfietsers die van een fietspad gebruik blijven maken op plaatsen waar ze op de gewone rijbaan horen te rijden. Drie maanden geleden is de bromfietser binnen de bebouwde kom verhuisd van het fietspad naar de rijbaan. Dat wil zeg gen: op sommige plaatsen en onder som mige omstandigheden. Dat maakt de nieuwe maatregel er voor automobilis ten er niet helder op. Op de ene weg rijden bromfietsen keurig op het fietspad en op de andere moeten autobestuurders er re kening mee houden dat ze de rijbaan met bromfietsers moeten delen. Aan de on duidelijkheid draagt ook het vaak moei lijk waar te nemen verschil bij tussen bromfietsen en snorfietsen. De laatste rijden langzamer - of worden in elk geval verondersteld dat te doen - en zijn aan de voorzijde voorzien van een oranje plaat. Bromfietsen hebben een gele plaat en hun berijders dragen een helm - of wor den in elk geval verondersteld dat te doen. Nieuwe borden De gemeenten hebben voorzieningen moeten treffen om de op 15 december van kracht geworden verkeersmaatregel in de praktijk uit te voeren. Dat betekent dat nieuwe borden zijn geplaatst en stro ken zijn aangelegd om bromfietsers van het fietspad op de gewone rijbaan te lei den en weer terug. Bij de verkeersambtenaren van de gemeenten Goes, Terneuzen en Vlissingen zijn geen reacties binnengekomen die erop duiden dat weggebrui kers moeite hebben met de manier waarop de nieuwe regels in de verkeerssituatie is ingepast. Bij de ge meente Terneuzen zijn wat vragen bin nenkomen naar aanleiding van de ver mindering van het aantal rijstroken op de rotonde Driewegen. Om ruimte te ma ken voor de bromfietser en het snelheids- remmende effect te verhogen, moeten auto's en motoren hier van twee rijstro ken naar één. Sommige weggebruikers hebben er moeite mee dat ze naar de lin kerrijstrook dienen te gaan. In de ge meente Vlissingen is ervoor gekozen de plaatsen waar de bromfietser het fiets pad dient te verruilen voor de rijbaan, zoveel mogelijk bij de bebouwingsgrens te leggen. Dat draagt bij aan de duide lijkheid, heeft beleidsmedewerker ver keer Fred Slager geconstateerd. Ook bij de politie zijn de ervaringen posi tief. Volgens woordvoerder Sj aak de Bes te van de politie Zeeland zijn weinig klachten binnengekomen en opmerkelij ke problemen zijn uitgebleven. Op enke le plaatsen is geconstateerd dat stroken Henry Louwerse, Piet Mesu en Bram Wisse (vlnr) vinden het positief dat ze op de weg niet meer hoeven af te remmen voor fietsers. foto Ruben Oreel die bromfietsers van het fietspad op de weg moeten voeren verbeterd dienen te worden. Vooral fietsers, zo blijkt uit de reacties die de politie heeft vernomen, zijn blij met de maatregel, omdat zij zich op het fietspad nu minder vaak uit de voeten hoeven te maken voor aansnel lende bromfietsers. De politie heeft bromfietsei's ruim de gelegenheid gege ven aan de nieuwe situatie te wennen. Sinds 1 maart kan een vermanend ge sprek over de plaats die de bromfietser in het verkeer dient te kiezen, vergezeld gaan van een bekeuring. Tot nu toe zijn er nog maar weinig uitgeschreven. De poli tie heeft de afgelopen maanden gesigna leerd dat bromfietsers de neiging hebben bij grote drukte op de rijbaan te kiezen voor het veel rustiger fietspad. Daar zal nadrukkelijker op worden gelet. Het is Aart Lodder van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) opgevallen dat maar weinig bromfietsers zich tussen het autoverkeer mengen. „Dat draagt er ook toe bij dat automobilisten verrast reageren wan neer ze een bromfietser tegenkomen op een weg waar die vóór 15 december niet mocht komen. Daardoor houd je er als automobilist onvoldoende rekening mee." Het ROVZ maakt veel werk van het analyseren van cijfers over verkeers ongelukken. Over gegevens die het effect van de bromfietsmaatregel kunnen ver duidelijken, beschikt hij nog niet. Lod der: „De helft van het bromfietsverkeer speelt zich buiten de bebouwde kom af en daar geldt de nieuwe verkeersregel niet. Je krijgt dus te maken met kleine getal len, waardoor het moeilijk zal zijn vast te stellen in welke mate de veranderingen hebben bijgedragen tot de verkeersvei ligheid." Die verwachting wordt onder steund door de ervaringen in Tiel, een van de gemeenten waar - vooruitlopend op de algemene invoering - met de nieu we verkeersmaatregel is geëxperimen teerd. De ongevalscijfers bleken er niet door beïnvloed. Twijfel En de bromfietsers zelf dan. Uit een en quête die het ROVZ vóór 15 december heeft gehouden, bleek.dat meer dan de helft van jonge bromfietsers twijfelden of het er voor hen wel veiliger op zou wor den. Henry Louwerse uit Serooskerke, Piet Mesu uit Vrouwenpolder en Bram Wisse uit Aagtekerke (alle drie 16 en leer ling van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren in Middelburg) reage ren drie maanden na de invoering verdeeld. De een vindt de nieuwe regel, de borden en de aanpassingen aan fiets paden en wegen duidelijk genoeg, de an der heeft er meer moeite mee („en heus niet omdat ik te hard rij"). Tussen de au to's rijden wordt als 'best gevaarlijk' be oordeeld, al moet worden erkend dat au tomobilisten bromfietsers voldoende ruimte geven. Hét grote voordeel van de nieuwe verkeersregel is volgens de drie dat bromfietsers minder vaak hoeven af te remmen voor fietsers. „Nu kun je ten minste doorrijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33