Waterfront krijgt beperkt horeca Contact met elkaar houden is belangrijk PZC Tholen vindt kap bomen terecht PZC Enthousiasme voor buurtbusproject Sluipverkeer bij Tholen-zuid moet worden uitgebannen Veroorzaken dodelijk ongeluk beboet zeeland 17 Thools college past bestemmingsplan aan voor toelaten 'zachte' gelegenheid /- ^mpési donderdag 16 maart 2000 door Rolf Bosboom THOLEN - De gemeente Tho- len vindt niet dat zij verkeerd heelt gehandeld hij het kappen van de bomen aan de Molen- vlietsedijk en de Ten Ankerweg in Tholen-Stad. Het college van burgemeester en wethou ders heeft het bezwaarschrift van omwonenden daarom on gegrond verklaard. Begin november vorig jaar gin gen 82 bomen in beide straten tegen de vlakte in verband met de reconstructiewerkzaamhe den zoals de aanleg van een ro- tonde. Pas twee weken later, op 16 november, verleende de ge meente zichzelf een kapver- gunning. Omwonenden kwamen in het geweer en beschuldigden de gemeente van illegale bomen- kap. Zij wezen erop dat er geen inspraakprocedure was ge volgd. Het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland- Zuid diende namens hen een bezwaarschrift in. Het college acht de bezwaren niet gegrond, omdat het van mening is dat het algemeen be kend was dat de bomen zouden verdwijnen. In verband met de reconstructie van de wegen was het noodzakelijk dat de 82 bomen zouden worden geveld. Dat is tijdens de hoorzittingen over de werkzaamheden ook meegedeeld. ,,De bewoners van de Ten An kerweg en de Molenvlietsedijk waren dus niet geheel onwe tend van het feit dat deze bo men gekapt werden", aldus B en W. ,,Een gedeelte van de bo men was overigens rijp om ge kapt te worden." Geen plicht De omwonenden hadden er ook grote moeite mee dat de ge meente zichzelf geen plicht tot herplanten heeft opgelegd. Volgens het college is dat 'niet van belang', omdat het al de bedoeling is dat er andere bo men komen. Het gaat waarschijnlijk om 72 exemplaren, tien minder dan er verdwenen zijn. Aan de Ten Ankerweg komen prunusbo men, aan de Molen vlietsedijk worden haagbeuken aange plant. Het gaat volgens de ge meente om 'duurzame bomen', die dus lang kunnen blijven staan. Het planten van bomen die al een behoorlijke omvang heb ben, een wens van de omwo nenden, achten B en W niet haalbaar. Dat zou een te grote investering voor de gemeente betekenen. „Hoe groter de om vang van de bomen, hoe duur der ze worden." Het Bureau voor Rechtshulp heeft de bomenkap ook gemeld aan de officier van justitie in Middelburg, die de politie eind vorig jaar heeft gevraagd een onderzoek in te stellen. Als daarbij strafbare feiten wer den geconstateerd, zou er proces-verbaal worden opge maakt. De uitslag van het on derzoek van de politie is nog niet bekend. door Esme Soesman THOLEN - Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen passen het bestem mingsplan Waterfront dusda nig aan dat er in de toekomstige wijk bij Tholen-stad uitsluitend ruimte bestaat voor een 'zachte' horecagelegenheid. Hieronder wordt een geluidsarme inrich ting verstaan zoals een koffie huis, theehuis of bistro. Daarmee houdt het college vast aan het standpunt dat ze ten tij de van het voorontwerp-be stemmingsplan al heeft ingeno men. Een klein restaurant of een tentje waar koffie gedronken kan worden is prima. Voor za ken als een discotheek is in de nieuwe wijk echter geen plaats. Het nieuwe plan moet verrijzen op de landtong voor het stadje Tholen, tussen de baai van de Eendracht en het Schelde-Rijn- kanaal. Het project, waarvoor een overeenkomst met de Ster ner Groep is getekend, voorziet in zo'n honderd wonmgen en appartementen in de duurdere prijsklasse. Ten goede Er staat in het voorontwerpbe stemmingsplan beschreven, dat toevoeging van een beperkte horecagelegenheid de woon- en verblijfskwaliteit én de gewen ste boulevardfunctie van Wa terfront ten goede komt. Dat geldt niet alleen voor horeca, maar ook voor aan huis gebon den bedrijvigheid. Hieraan zijn wel voorwaarden verbonden; Overeenkomst Slachtveld getekend REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zoals een duidelijke plaats in de wijk en een goede bereikbaar heid. Bovendien mogen derge lijke niet-woonfuncties niet ten koste gaan van de leefbaarheid van de wijk. Een te grote ver- keers- en parkeerdruk moet, al dus het plan. worden voorko men. Het plan om de landtong via een loopbrug met het vaste land te verbinden, is in een eerder sta dium gestrand. Hoewel de brug op veel belangstelling kon reke nen bleek de verbinding te veel problemen op te werpen voor de aan de haven gelegen bedrijven en de beroepsvaart. Wat de ho- recavoorziening betreft hoort schrappen niet meer tot de mo gelijkheden. Met de Sterner Groep zijn al bindende afspraken gemaakt. De SGP-fractie heeft zich als enige Thoolse partij tegeij het voorontwerp-bestemmings plan uitgesproken. Deze partij zag op de landtong liever een wandelpark gerealiseerd. THOLEN - Burgemeester H. A van der Munnik van de gemeen te Tholen zet vandaag, donder dag, zijn handtekening onder de exploitatieovereenkomst met Kondor Wessels Projecten (KWP). Daarmee wordt, zij het niet met toeters en bellen, het officiële startsein gegeven voor de ont wikkeling van het Slachtveld in Tholen-stad. Dit nabij bedrij venterrein Noord gelegen ge bied gaat plaats bieden aan twee supermarkten en een tien tal woningen. De C1000 en AU bert Heij nn u nog gevestigd aan respectievelijk de Eendrachts- weg en de Kotterstraat, worden in het nieuwe winkelcentrum aan het Slachtveld onderge bracht. De verwachting is dat het project in 2001 wordt gerea liseerd. Inbraak in auto ZTERIKZEE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Rogge- plaat in Zierikzee is woensdag ochtend vroeg communicatie apparatuur gestolen. De waarde bedraagt enkele hon derden guldens. Een buurtbus zal volgens de inwoners van Anna Jacobapolder het openbaar vervoer in de regio sterk verbeteren. foto Willem Mieras door Esme Soesman ANNA JACOBAPOLDER - De ver wachtingen ten aanzien van het buurt busproject op Sint Philipsland zijn hooggespannen. A Verstra te van de stichting VrouwenNetwerk Tholen en nauw betrokken bij de problematiek van het openbaar vervoer, reageert in eerste instantie positief op de plannen van vervoersonderneming BBA De stichting maakt zich al langere tijd sterk voor verbetering van het open baar vervoer op Sint Philipsland. Door een gebrek aan menskracht staat de in zet momenteel op een laag pitje. Het plan van BBA om buurtbussen tussen Anna Jacobapolder en Steenbergen te laten rijden, heeft het vuur echter weer aangewakkerd. „Dit kan best weieens interessant zijn", zegt Verstrate. „Als je zelf iets probeert op te zetten, stuit je op heel veel problemen. Alleen al in prak tische zin. Hoe regel je bijvoorbeeld verzekeringen? Wat dat betreft is het handig als je een gesprekspartner hebt, zoals BBA" Het VrouwenNetwerk is voorstander van vraagafhankelijk ver voer. In samenwerking met de vervoers- ondernemer kan gekeken worden in hoeverre buurtbussen 'flexibel' zijn in te zetten. De buurtbus is inderdaad, bevestigt buurtbuscoördinator A van Dongen van BBA meer aan de eigen bevolking. De vrijwillige chauffeurs worden ge zocht onder de plaatselijke bevolking en zij worden vervolgens aangestuurd door een bestuur dat uit vertegenwoor digers van de bevolking, chauffeurs en de BBA bestaat.,Zij wonen in de omge ving. Wij weten dingen alleen maar van horen zeggen. Stel dat mensen niet naar Steenbergen maar naar Sint Annaland vervoerd willen worden, dan kunnen we daar iets aan doen." BBA wil, zodra de Thoolse gemeenteraad haar akkoord heeft gegeven aan het plan, zo'n twintig chauffeurs proberen aan te trekken. Volgens Van Dongen, die in Noord-Bra bant twintig van zulke projecten met in totaal 440 vrijwilligers heeft lopen, hoeft dat niet zo'n probleem te zijn. „Mensen doen graag iets voor hun buurman of buurvrouw; het is een soci aal gebeuren. En het gaat uiteindelijk maar om een paar uurtjes in de week." Het VrouwenNetwerk hoopt dat het project tevens een bijdrage levert aan de terugkeer van vrouwen in het ar beidsproces. Ellende R. Wagemaker, inwoonster van Anna Jacobapolder en moeder van vier kin deren, hoopt met de buurtbus enkele van de problemen die ze nu met het openbaar vervoer ondervindt te kun nen ondervangen. Drie van haar kinde ren gaan elders naar school en dat le vert dagelijks ellende met lange wacht tijden en slechte aansluitingen op. Twee van haar kinderen vertrekken bij voorbeeld 's ochtends - ongeacht de tijd waarop de school begint - om zes voor half acht uit Anna Jacobapolder. Pas om vijf voor acht kunnen zij een over stap maken in het nabij gelegen Sint Philipsland. Ook aansluiting op de te rugweg ontbreekt. Een derde kind van Wagemaker gaat in Goes op school en moet daarvoor eerst naar Bruinisse rij den. Voorheen werd dat door weer en wind op een scooter gedaan; sinds kort beschikt hij over een rijbewijs. Wagemaker hoopt dat vooral het ken nen van de chauffeurs voordelen voor de bevolking zal opleveren. „Dat je zo'n chauffeur nog even thuis kunt bellen als je kind om twee uur hier of daar staat. Dan is die openbaar vervoerkaart z'n geld eindelijk meer waard." Wage maker is per kind per maand zo'n 130 gulden kwijt aan vervoerskosten. Zij is vastbesloten, als de mogelijkheid zich voordoet, zitting te nemen in het be stuur. „Als het goed is, hebben wij hier nog j aren mee te maken. Dus daar wil ik best iets voor doen." Wijksteunpunt voor ouderen in Kortgene geopend door Alwin Baart KORTGENE - Koffie drinken, een spelletje Rummicub spelen of gewoon even bijpraten. Vanaf vandaag, donderdag kunnen ouderen in Kortgene daarvoor terecht in het wijksteunpunt in de Willem Alexanderstraat. Het steunpunt werd woensdag geopend door C. Schippers, se cretaris van de Stichting Wo nen, één van de inititiatiefne- mers. De stichting, beheerder van de twee bejaardentehuizen in Wissenkerke en Colijnsplaat, wil daarmee de leemte vullen die ontstond nadat in 1993 Het Pension tehuis werd gesloten. Dit bejaardentehuis was ook voor ouderen die niet in dit be jaardentehuis woonden een ontmoetingsplaats. Inrichting De stichting Wonen Noord-Be veland heeft bij dit project sa mengewerkt met de Stichting Welzijn Ouderen, Oosterschelde Thuiszorg en Woonzorg Neder land. De gemeente Noord-Beve land subsidieert het steunpunt met 10.000 gulden per jaar. Daarvan worden de kosten die Enkele bezoekers van het nieuwe wijksteunpunt genieten van een kopje koffie. foto Willem Mieras Rechter bestraft diefstal en heling MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Vlissingen is woensdag in Middelburg veroordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf. Politierechter G. Nomes achtte diefstal en heling bewezen. De Vlissinger had 7 juni vorig jaar samen met een 46-jarige Rotterdammer een aantal pallets bij een transportbedrijf in Krabbendijke weggenomen. Daarnaast had de verdachte een gsm voor 125 gulden van iemand gekocht, terwijl hij kon ver moeden dat de zaktelefoon van diefstal afkomstig moest zijn. De Rotterdammer werd bij verstek veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk. Boete wegens rijden onder invloed GOES - Een 20-jarige inwoonster van de gemeentë Veere is dinsdagavond op de Nansenbaan in Goes betrapt op rijden onder invloed. Ze kreeg hiervoor een boete van vierhonderd gulden en een rijverbod van twee uur. Controle tijdens renovatie brug ZIERIKZEE - De politie gaat scherp in de gaten houden of weggebruikers zich houden aan de snelheidslimiet van 50 ki lometer per uur die geldt tijdens de zes maanden durende re novatie van de Zeelandbrug. Gedurende de werkzaamheden - die begin april van start gaan - kan het wegverkeer tot 18 sep tember gebruik blijven maken van de brug, maar heeft ze minder ruimte dan nu. Dat kan volgens de politie tot gevaarlijke situaties leiden, niet in de laatste plaats voor de wegwerkers. De vaste flitscamera op de brug is weggehaald. De politie gaat mobiel controleren. Agressieve bromfietser krijgt boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 19-jarige man uit Oost-Souburg conform de eis veroordeeld tot 10 0 0 gulden boete plus 5 00 gulden voorwaar- delijk. Ook moet hij de 1.400 gulden schade, toegebracht aan een motorhelm van een hoofdagent, betalen. De Souburger had 22 juni vorig jaar geweigerdzijn bromfiets, die voor een technisch onderzoek naar het politiebureau moest worden gebracht, af te staan. Hij zag daarbij kans om op zijn brommer weg te rijden. De verdachte werd later in Middelburg opgespoord in de woning van zijn neef. Zijn woe de koelde hij op de motorhelm van de agent die hij op straat kapot gooide. Politie onderzoekt gedrag agent MIDDELHARNIS - Het bureau interne zaken van de politie Rotterdam-Rijnmond is een disciplinair onderzoek begonnen naar de gedragingen van een 49-jarige hoofdagent van de ba siseenheid Goeree-Overflakkee. De zaak kwam dinsdag naar buiten naar aanleiding van een recente aanhouding van de diender. De agent was tegen een lantarenpaal gebotst en ver volgens doorgereden. Vermoedt wordt dat er alcohol in het spel vyas, al dan niet in combinatie met medicijnen. De poli tieman zit al enige tijd ziek thuis. Het onderzoek loopt sinds eind vorig jaar, in verband met twee eerdere aanrijdingen waarbij de hoofdagent was betrokken. De botsingen vonden plaats buiten werktijd. Inbraak in auto's Zierikzee ZIERIKZEE - In Zierikzee is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in twee auto's. De ene auto stond ge parkeerd in Haringvlietstraat, de andere op het Zeesterpad. Uit beide voertuigen werd voor enkele honderden guldens aan geluidsapparatuur gestolen. dé voormalige woning met zich meebrengt, zoals de huur en de gas- en elektriciteitsrekening, betaald. De stichting Wonen Noord-Beveland heeft de in richting van het steunpunt gefi nancierd. Ook de gemeente Noord-Beve land maakt van het wijksteun punt gebruik. E. van Leeu waai den van de gemeente is regelmatig aanwezig om men sen te helpen met bijvoorbeeld het invullen van de huursubsi dieformulieren. „Ouderen heb ben toch vaak enige drempel vrees om bij ons aan te kloppen. Het is daarom aantrekkelijk om hier, in een huiskamersfeer, er voor de mensen te zijn", licht zij toe. Een andere mogelijkheid van het wijkcentrum is dat men sen daar dagelijks gezamenlijk him Tafeltje-dekje-maaltijd nuttigen. Daarnaast zal de handwerkclub van het Neder landse Rode Kruis één keer in de twee weken gebruik maken van de locatie. Aan het eind van het jaar wordt bekeken of het initiatief een succes is. Directeur R. Oosdijk van de stichting Wonen: „Als dit project goed loopt dan gaan we in Kamperland ook een wijk steunpunt beginnen. Een bewoonster van één van de aangrenzende ouderenwonin gen is positief over het initiatief: Als het slecht weer is weten we waar we naartoe moeten. An ders zit je maar de hele dag bin nen. Nu heb je even een loopje. En het is belangrijk een band te houden met elkaar." Een andere bezoekster reageert nog afwachtend: „Op Kortgene zijn we niet zo verenigingsach- tig. Maar het ziet er keurig uit, dat moet ik eerlijk zeggen." Voorlopig is het wijkcentrum alleen nog geopend op dinsdag en donderdagmiddag van 2 tot 4 uur. Als het een succes is worden de openingstijden verruimd. Voor bewoners van Geersdijk en Kats die het steunpunt willen bezoeken wordt vervoer gere geld. door Esme Soesman SINT MAARTENSDIJK - Met de aanleg van zes kruispuntpla teaus en borden op 28 locaties is de inrichting van Tholen-zuid als zestig kilometergebied nog niet compleet. Van cruciaal be lang is om ook de toevoer van auto's te verminderen. Dat kan bijvoorbeeld met de invoering van een pasjessysteem voor ver keer dat vanaf de Gortzakweg de polder inrijdt. Voor die maatregel wordt door Waterschap Zeeuwse Eilanden verwachtingsvol uitgekeken naar de plannen van de ruilver kavelingscommissie Oud-Vos- semeer. Landbouwverkeer en hulpverleningsdiensten moeten de mogelijkheid behouden het vooral door agrariërs en recre anten gebruikte gebied vanaf de kant van de Oesterdam m te rij den. Het overige verkeer past beter op de provinciale weg thuis, aldus beleidsmedewerker verkeer van het schap K. Slab- bekoorn. ..Daar merk je niet zo veel van een paar honderd au to's meer of minder. Maar dat doe je zeker wel op de polderwe gen", stelde hij woensdagavond tijdens een inloopavond van het schap in Haestinge in Sint- Maartensdijk vast. Suggesties Belangstellenden konden zich tijdens deze bijeenkomst laten informeren over de maatregelen die het schap wil nemen om Tholen-zuid - nog dit jaar - in een zestig kilometergebied om te dopen. Bovendien is, aldus Slabbekoorn, het schap gebaat bij suggesties die door Tholena- ren zelf worden gedaan. De landbouw heeft die bijdrage in een eerder stadium al gelé verd. Naar aanleiding van de kritiek van de ZLTO zijn ver- keersremmende maatregelen in de breedte afgewezen. Met de plateaus kunnen landbouwers akkoord gaan, vertelt ZLTO- voorzitter L. Hage.Het feit dat er door het waterschap naar de landbouw is geluisterd, wordt door Hage gewaardeerd. Die waardering viel ook te beluiste ren bij C. H. R. Koopman uit Sint-Maartensdijk, die als be langstellende - en oud-water- schapsman - de inloopavond bezocht. Zijn advies aan het schap is om het zuidelijk deel van Tholen gefaseerd tot zestig kilometergebied te verklaren. Nu wordt heel het gebied ten zuiden van de provinciale weg tussen Tholen en Stavenisse in één keer aangepakt. Het nut van de maatregelen is echter, bracht Slabbekoorn naar voren, al be wezen. Op onder meer de Har- togsweg zijn in het kader van de ruilverkaveling al in 1997 kruispuntplateaus aangelegd. Sindsdien hebben zich daar, stelt hij, geen ongelukken meer voorgedaan. In april wordt, na de afronding van de inspraak, een verkeersbesluit genomen. In oktober worden de werkzaam heden gestart. door Lukas Fransen MIDDELBURG - 'Een noodlot tige samenloop van omstandig heden', noemde officier van justitie J. Groen het ongeval, waarbij een 79-jarige vrouw on der een bestelbus kwam en het leven liet. De 55-jarige bestuur der van de bus uit Yerseke werd woensdag door de kantonrech ter in Middelburg veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden en drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De man moest in maart 1999 voor zijn werk in Klundert zijn. Toen hij daar met zijn bestelbus weg wilde rijden, ging het mis. „Ik hoorde aan de rechterzij kant van de bus een tik. Toen ik iemand 'ho, ho!' hoorde schreeuwen, ben ik acuut ge stopt. In mijn spiegel zag ik een vrouw op de grond liggen." Het slachtoffer overleed twaalf dagen later in het ziekenhuis in Breda en de man had het daar nog heel moeilijk mee. „Ik sta er mee op en ga er elke dag mee naar bed", zei hij in tranen. De officier eiste een geldstraf van 600 gulden en drie maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Klaren- beek kon zich daar in vinden en vonniste conform.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31