Weer tekorten ambulancedienst ZMik Auto over de kop op A58 Kamervragen na beschuldigingen oud-vishandelaar Schoolkampioenen in de voorleesring 15 Resultaat over 1999 en eerdere vuiltjes belopen bijna twee miljoen gulden Nu mobiel bellen vanaf minder dan 7 cent per minuut. Met Libertel Budget. Lek leiding oorzaak van brand in kolencentrale Autokraken zeeuwse almanak Pestkoppen donderdag 16 maart 2000 door Rolf Bosboom GOES - Ambulancedienst Be- velanden stevent opnieuw af op een aanzienlijk financieel te kort. Het verlies over 1999 be draagt volgens de eerste cijfers ongeveer een miljoen gulden. De kans is groot dat de gemeen ten in de regio daarvoor op draaien. De ambulancedienst sloot het boekjaar 1998 al af met een te kort van 850.000 gulden» De eer ste geluiden over de jaarreke ning 1999 zijn niet veel anders. Opnieuw wordt gesproken over (Advertentie) Boekenweek| in DE DRVKKERY tot en met 25 maart gratis bij aankoop van ten minste ƒ24,50 aan boeken Harry Mulisch Het theater de brief en de waarheid zwerven door de bibliotheek van de klassieke oudheid met de cd-rom Lectori salutem ƒ14,95 doe mee aan onze prijsvraag Lvctor et vinco wedstrijdformulieren in de winkel vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie Sala cattabia (salade met kip) ƒ13,50 Patina volgens Apicius (vegetarische notenomelet) ƒ17,50 Klassieke Ossobuco ƒ21,50 vrijdag 17 maart 16.00 uur Romeins debat leerlingen van Nehalennia debatteren over.de genomineerden van De Gouden Uil zaterdag 18 maart 1 1.00 - 12.30 lezing Herodotus] door Hein L. van Dolen op ons Forvm Romanum zaterdag 18 maart 14.30- 16.30 uur klassieke muziek Carine Gregory, (alt)hobo Aagje Ottervanger, piano de Winkel IKERY Beeld Geluid een vergelijkbaar verlies. Daar naast zijn er enkele zaken die nog doorwerken uit de jaren 1996 en 1997 en die het tekort opstuwen tot rond het miljoen. Dat opnieuw een beroep moet worden gedaan op de vijf ge meenten in de regio, acht voor zitter D. J. van der Zaag het 'meest waarschijnlijk'. Hij ver wacht niet dat het ministerie bijspringt. De ambulancedienst doet nog wel een beroep op de ziektekostenverzekeraar. „Maar als die niet betaalt - en daar wijzen de tekenen op - dan komen we bij de gemeenten te recht." De extra miljoenen die minister Borst inmiddels heeft vrijge maakt voor de Zeeuwse ambu lancezorg, baten volgens Van Camera's bij Philips Lighting zijn legaal TERNEUZEN - De bewakings camera's op de spaarlampenaf deling van Philips Lighting Ter- neuzen blijken daar legaal te staan. Omdat overal in de fabriek bordjes hangen met daarop de waarschuwing dat het registra tiesysteem aanwezig is, zijn de camera's toegestaan. De vak bonden maakten zich twee we ken geleden nog kwaad, omdat ze de indruk kregen dat de ca mera's waren neergezet om het personeel in de gaten te houden. De Philips-directie zou bang zijn dat werknemers uit wraak voor de overplaatsing van de spaarlampenafdeling naar Po len de nieuwe machines zouden vernielen. De camera-opnames konden in dat geval dienen als bewijsmateriaal. Zowel CNV- bestuurder N. Boogaard als OR- voorzitter A Canrinus maken zich niet meer druk om de came ra's. Politie deelt 67 boetes uit bij controles MIDDELBURG - Bij controles in Middelburg en Ritthem heeft de politie woensdagmiddag 67 boetes uitgedeeld. De politie controleerde op de Rouaanse Kaai, de Bierkaai en de Kleverskerkseweg in Mid delburg en de Sloeweg in Rit them. Voor het niet dragen van de gordel kregen 59 bestuurders een boete. Verder reden er vijf door rood licht. Eén bromfietser was op pad zonder helm en een automobiliste reed rond met een verlopen rijbewijs. De politie controleert de komende tijd in tensief op de busroute Goese Korenmarkt-Korendijk in Mid delburg, die tijdelijk wordt af gesloten voor autoverkeer. (Advertentie) der Zaag de Bevelandse dienst niet. „Het is heel prettig dat dat geld er komt, maar dat is pas vanaf 2000. Maar hoe gaan we dan om met 1998 en 1999? Daar praat niemand over." Aanrijtijd Van der Zaag wijst erop dat de dienst in die jaren al wel het plan-Don heeft uitgevoerd, dat is bedoeld om aan de maximale aanrijtijd van vijftien minuten te kunnen voldoen. Vooral van wege de eilandenstructuur van de provincie vergt dat extra in vesteringen. „We zijn bewust op een tekort afgestevend om aan de wet- en regelgeving te vol doen", aldus Van der Zaag. Het verbaast de voorzitter dan ook niet dat er voor 1999 op nieuw een tekort van naar ver wachting 8,5 ton uitrolt. Dat er nog eens zo'n anderhalve ton bovenop komt als erfenis van vroegere jaren, vindt hij wel ui terst merkwaardig. „Er blijken wat 'vuiltjes' uit 1996 en 1997 te zijn, Ik heb er moeite mee die te accepteren, omdat de rekenin gen over die jaren al definitief zijn vastgesteld. Ik wil daarom eerst horen wat de verklaring is." Directeur N. Verstraete van de ambulancedienst zegt niet uit gebreid te kunnen ingaan op de eerste cijfers, „Het gaat nog om een jaarrekening in concept, dus ik vind het moeilijk om daar definitieve uitspraken over te doen. Of het tekort nu pakweg zes ton wordt of een miljoen, kan ik daarom ook nog niet zeg gen. De accountants van Deloit- te Touche moeten eerst nog een aantal zaken voor ons uit werken." Waar de 'vuiltjes' uit de voor gaande jaren vandaan komen, is Verstraete nog een raadsel. „Er is een aantal zaken dat nader onderzoek vereist. Ik heb zelf geen flauw idee waar dat pre cies in zit, want ik ben pas in dienst gekomen Verstraete, afkomstig uit de Zeeuws-Vlaamse ambulance wereld, wordt directeur van de organisatie die ontstaat door de fusie van de diensten boven de Westerschelde. Dat samengaan moet'in principe' 1 april een feit zijn, al zal het langer duren voordat de organisaties in el- DONDERDAG 23 MAART Het Zeeuwse Gezicht OPENBAAR DEBAT over kunst in de openbare ruimte Stadhuis, Markt te Middelburg 20.00 uur, toegang gratis Leonie Jansen van basisschool De Welle in Kruiningen leest voor tijdens de halve finale in Goes. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Scholieren uit de gemeenten Rei- merswaal en Schouwen-Duiveland stre den woensdag in Goes om een plaats in de Zeeuwse finale van de voorleeswedstrijd. In zorgcentrum Het Gasthuis lazen acht kinderen uit de groepen 7 en 8 van de ba sisschool voor uit hun favoriete boek. Ca- rolien Govers uit Rilland nam aan het ein de van de middag de hoofdprijs mee naar huis. Ruim vijftig mensen hadden zich woens dagmiddag verzameld in de hal van Zorg centrum Gasthuis in Goes. Onder hen be vonden zich zenuwachtige moeders, enthousiaste leraren, luidruchtige klas genootjes en natuurlijk de voorlezers zelf. Sommige toeschouwers hadden er be hoorlijk wat werk van gemaakt. Met spandoeken en ingestudeerde yells wer den de deelnemers aan de halve finale van de voorleeswedstrijd aangemoedigd. De acht voorlezers hadden zich geplaatst door op hun eigen school kampioen te worden. Na een praatje van presentator Gert Jan Verburg, mocht Andrea Tatsis uit Krab- bendijke het spits afbijten. Het werd stil in de zaal toen de leerlinge van basis school De Zevensprong onwennig het po dium opliep. Na een babbeltje met de pre sentator, vertelde ze wat over het boek dat ze bij zich had. Vervolgens las ze haar fa voriete deel uit We zijn niet alleen van R. L. Stine voor. En hoewel het voorlezen prima ging, was ze duidelijk opgelucht toen ze vijf minuten later weer kon gaan zitten. De zeven andere scholieréh zaten toen nog in spanning, maar brachten het er allemaal prima van af. Jury Nadat de enige mannelijke voorlezer, Paul van Nieuwenhuijze uit Zonnemaire, als laatste zijn zegje had gedaan, trok de driekoppige jury zich terug voor beraad. De jury bestond uit Jennie Boonman van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ), lerares G. Steketee en A Bos namens de bewoners van het zorgcen trum. Terwijl de jury in conclaaf was vermaakte entertainer Peter Hert het publiek met liedjes van de Vengaboys, Blof en Guus Meeuwis. De gespannen sfeer was in een mum van tijd weg en al snel ontstond er een polonaise, waarin zowel ouders als deelnemers meeliepen. De jury vond Carolien Govers van basis school de Horizon uit Rilland de beste, Eva Verwijs uit Yerseke werd tweede. Ca rolien, die al voor de tweede keer mee deed, had voorgelezen uit het boek Mor genster van Ellen Tij singer. Volgens de j uiy deed ze dat op een heel betrokken ma nier. „Je wist de spanning prima op te bouwen," sprak Jennie Boonman. „En daarom mag jij naar de Zeeuwse finale." Die finale vindt plaats op 15 april in Mid delburg, maar voor die tijd zijn er nog hal ve finales met scholieren uit andere Zeeuwse gemeenten. In het Goese Gast huis strijden de komende twee woensda gen leerlingen uit Borsele. Goes, Kapelle en Tholen om de andere twee finaleplaat sen. De winnaar van de Zeeuwse finale zal de provincie op 24 mei vertegenwoordigen in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Daar vindt dan de landelijke finale van de voorleeswedstrijd plaats. Advertentie Abonnementskosten 19,95 per maand Gesprekskosten* Piek Dal Lokaal 18,7 ct /min. 10 ct./min. Nacht- en weekendtarief 6,7 ct./min. Interlokaal 55 ct./min. 30 ct./min. 30 ct./min. Mobiel 75 ct./min. 50 ct./min. 50 ct./min. Piek- ma t/m vr 08.00 - 20.00 uur. Dal-, ma t/m vr 20.00 - 24.00 uur. Nacht- en weekendtarief: ma t/m vr 00.00 - 08.00 uur, za 00.00 uur tot zo 24.00 u Het actie-abonnement van Libertel waarmee u mobiel belt voor de prijs van vast. Als u voor 22 mei kiest voor Libertel Budget geniet u voortaan van alle gemakken van mobiel bellen. Bovendien betaalt u nu tot 3 april geen aansluitkosten. Voor meer informatie en de actievoorwaarden kunt u bellen naar 0800-0560. We horen graag van u. s Hulpverleners halen op de A58 de inzittenden uit de vernielde auto. Hall© wereld "Bellen en betalen per seconde n; n starttarief van 10 cent per gesprek en prijswijzigingen voorbehouden. Libertel Budget is o.a. verkrijgbaar bij Libertel City Point, Libertel Business Point, BelCompany. Dixons. Expert. Halfords. The Phone House en T for Telecom door Frank Balkenende RILLAND - De zuidelijke rij baan van rijksweg A58 is- woensdag ter hoogte van Ril land twee uur gestremd ge weest, nadat een auto over de kop was geslagen. Daarbij raakte een 42-jarige inzittende uit Zundert gewond aan haar hoofd en hand. De 44-jarige be stuurder, ook uit Zundert, bleef ongedeerd. Hij reed vanuit Goes richting Bergen op Zoom en was bij Ril land door onbekende oorzaak de macht over het stuur verlo ren, waarna de auto enkele ina- kaar zijn geschoven. Verstraete is de opvolger van D. G. Murre, die tijdelijk de zaken waarnam. Door het ontstaan van een nieu we organisatie moet de stich ting waaronder de Bevelandse ambulancedienst valt, worden opgeheven. Dat betekent dat er een oplossing moet komen voor de tekorten van 1998 en 1999, samen waarschijnlijk een kleine twee miljoen gulden. Van der Zaag: „Het lijkt me ver standig om alles in één keer aan de gemeenten voor te leggen." Die hebben eind vorig jaar over 1998 al een voorschot van een half miljoen verstrekt om te voorkomen dat de ambulance dienst in liquiditeitsproblemen zou komen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - CDA-Kainerlid A van Ardenne-van der Hoeven heeft Kamervragen gesteld over een forse overschrijding van Europese visquota door Neder landse vissers. Zij heeft dit ge daan naar aanleiding van uitla tingen eerder deze week van C. de Ridder, die in Arnemuiden een vishandel heeft gehad. De Ridder beweert dat in Ne derland nog steeds te veel vis wordt aangevoerd. De Neder landse overheid weet daarvan, heft btw op de grijze vis en laat vissers belasting betalen over de winst, aldus de beschuldigingen van de voormalig vishandelaar. Hij heeft de Europese Commis saris voor Visserij, H. Fischler, in een brief om onderzoek ge vraagd. Het CDA in de Tweede Kamer is gealarmeerd door de stevige aantijgingen. Kamerlid Van Ar denne-van der Hoeven eist op heldering van staatssecretaris G. H. Faber (PvdA) van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij Zij wil met name van de be windsvrouwe weten of visfrau- de 'van deze omvang' plaats vindt met medeweten van ambtenaren van haar ministe rie. En of Faber bereid is de door De Ridder geuite beschuldigin gen te onderzoeken. Visfraude Het ministerie van LNV heeft begin deze week, toen De Ridder naar buiten trad, direct alles met kracht ontkend. Volgens een woordvoerder zal er af en toe wel een visje door de contro le glippen, maar overtredingen van regelgeving komen in elke bedrijfstak voor De Ridder handelde eind jaren tachtig in vis, die buitenom de vismijn in Vlissingen werd aan gevoerd. Zijn bedrijf is op de fles gegaan na justitieel onderzoek naar die activiteiten. Omdat het BORSSELE - De brand op de kolencentrale Borssele is ver oorzaakt door een lek in de poe- derkoolleiding. Dat blijkt uit onderzoek door de Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ). De schade wordt geraamd op een kleine 70.000 gulden. De steenkool die door EPZ wordt gebruikt om elektriciteit te maken, wordt eerst vermalen tot poeder. De leiding waardoor het poeder in de ketel wordt ge bracht, bleek te lekken. Daar door is poeder op het isolatie materiaal aan de buitenkant van de ketel gekomen. Omdat de leiding rechtstreeks de brand haard in gaat, kon het poeder vlam vatten. Hoe het lek is ont staan. weet EPZ nog niet. Dat wordt de komende dagen on derzocht. EPZ is woensdagochtend be gonnen met het repareren van het lek. Verwacht wordt dat dat zaterdagochtend klaar is. Dan zal de kolencentrale weer in ge bruik worden genomen. EPZ stelde die direct na het ontdek ken van de brand buiten wer king. Andere energiecentrales in Nederland namen de stroom- productie over. De hoge schadekosten, naar schatting 60.000 tot 70.000 gul den, hebben vooral te maken met arbeidsloon en materiaal kosten voor de reparatie van het lek. Hoeveel inkomsten- EPZ misloopt, omdat de kolencen trale vier dagen lang geen stroom kan leveren, wil woord voerder R. Kok niet zeggen. „Dat weten we wel, maar dat zeggen we niet. We leven tegen woordig in een vrije energie markt. Dergelijke gegevens ver strekken we dus niet meer. Dat is interne bedrijfsinformatie." ministerie de visfraude alsmaar niet onder controle kreeg, moest CD A-minister G. Braks van LNV in 1990 aftreden onder zware politieke druk. De rust is begin jaren negentig teruggekeerd in de visserij, on der meer dankzij de oprichting van beheersgroepen, waann vissers zelf de verantwoorde lijkheid hebben genomen voor het beheer van de visquota. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van LNV is blijven con troleren. Overtredingen wor den, volgens gegevens van het ministerie, nauwelijks meer ge constateerd. AXEL - Uit twee auto's in Axel is in de nacht van dinsdag op woensdag gereedschap gesto len. In de Johannastraat werden uit een busje een boormachine, slij per, drukmeter met een totale waarde van duizenden guldens gestolen. Een boor, accuboor en zaagmachine verdwenen in de Pieter Brueghelstraat uit een bedrijfsauto. De waarde daar van is niet bekend. Vrijdag 17/03 Roompot, Kamperland en De Parel, Domburg Familiebuffet vanaf 17.00 uur met 1 uur bowlen volw. 26,50 p p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 16,- p.p.* kinderen t/m 5 jr. gfcltis! Zondag 19/03 Roompot, Kamperland 10.00 - 12.00 uur Wandeling oiv. gids gratis! 12.00 - 14 00 uur Familiebrunch volw. 23,50 p.p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 13,- p.p.* kinderen t/m 5 jr. gfcltis! Zondag 26/03 De Banjaard, Kamperland Brunch 11.00-14.00 uur met aansluitend zwemmen in het subtropisch zwemparadijs volw. 28,50 p.p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 18,- p.p.* kinderen t/m 5 jr. gfcltis! Woensdag 05/04 Roompot, Kamperland en De Parel, Domburg Kinderfeestje (frietmenu bowlen of zwemmen) 9,50 p.p.* T HEATERTIPS In Theater De Parel, Domburg Zondag 19/03 't Kliekske 'Nen toffen avond' Een Vlaamse 'avond' met muziek en Vlaamse caféspelen 15.00 uur, entree 27,50 p.p.* Zondag 02/04 Samba Salad 'In mijn droom' voor kinderen van 4 tot 8 jr kind. t/m 3 jr. gratis! kind. t/m 12 jr. 10,- p p volw. 15,- p.p.* H.IIUII.IIIJ Huur eens een camper! Reizen, slapen en genieten in een volledig ingenchte luxe camper voor 4, 5 of 6 pers. Weekend (vr.-ma.) al vanaf 750,- incl. 100 km vrij reizen per dagl (Exd. bijkomende kosten.) RESERVEER SNEL, WANT VOL VOL! To u ristSliop Markt 65c, 4331 LK Middelburg Tel; 0118 - 674300 Fax:0118-674333 Deze prijzen gelden alleen ah u van tevoren via bovenstaand nummer reserveert. foto Willem Mieras len over de kop sloeg. De brand weer moest het tweetal uit het autowrak bevrijden. Beiden zijn voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Door het onge val ontstond een file van vijf ki lometer. De politie leidde het verkeer over de vluchtstrook. Vader is onderwijzer. Dus ook pa, weet de vijfjarige Je roen uit Oost-Souburg, zit gewoon op school. En heeft het daar ook wel eens moei lijk. Deze week kwam hij dan ook in niet zo'n beste stem ming thuis, 's Avonds aan ta fel, klaagde hij dat de klas zo rumoerig was geweest, en dat een paar klierende pestkop pen het hem knap lastig had den gemaakt. Jeroen keek zijn vader enigs zins meewarig aan en besloot hem een wijze raad mee te ge ven. „Als ze je dwars zitten pa, dan zeg je dat toch ge woon tegen de juf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29