Muziekclubs financieel in de knel PZC zeeland donderdag 16 maart 2000 w 20 Bevelanden zit weer met tekort Schouwen staakt gevecht om renovatie Zeelandbrug □•ES Verenigingen willen verhoging van subsidie uit 1988 Ambulancedienst Drieweg Heinkenszand afgesloten 1200 door Rolf Bosboom GOES - Ambulancedienst Be velanden stevent opnieuw af op een aanzienlijk financieel te kort. Het verlies over 1999 be draagt volgens de eerste cijfers ongeveer een miljoen gulden. De kans is groot dat de gemeen ten in de regio daarvoor op draaien. De ambulancedienst sloot het boekjaar 1998 al af met een te kortvan 850.000 gulden. De eer ste geluiden over de jaarreke ning 1999 zijn niet veel anders. Opnieuw wordt gesproken over een vergelijkbaar verlies. Daar naast zijn er enkele zaken die nog doorwerken uit de jaren 1996 en 1997 en die het tekort opstuwen tot rond het miljoen. Dat opnieuw een beroep moet worden gedaan op de vijf ge meenten in de regio, acht voor zitter D. J. van der Zaag het 'meest waarschijnlijk'. Hij ver wacht niet dat het ministerie bijspringt. De ambulancedienst doet nog wel een beroep op de ziektekostenverzekeraar. „Maar als die niet betaalt - en daar wijzen de tekenen op - dan komen we bij de gemeenten te recht." De extra miljoenen die minister Borst inmiddels heeft vrijge maakt voor de Zeeuwse ambu lancezorg, baten volgens Van der Zaag de Bevélandse dienst niet. „Het is heel prettig dat dat geld er komt, maar dat is pas vanaf 2000. Maar hoe gaan we dan om met 1998 en 1999? Daar praat niemand over." Van der Zaag wijst erop dat de dienst in die jaren al wel het plan-Don heeft uitgevoerd, dat is bedoeld om aan de maximale aanrijtijd van vijftien minuten te kunnen voldoen. Vooral van wege de eilandenstructuur van de provincie vergt dat extra in vesteringen. „We zijn bewust op een tekort afgestevend om aan de wet- en regelgeving te vol doen", aldus Van der Zaag. Het verbaast de voorzitter dan ook niet dat er voor 1999 op nieuw een tekort van naar ver wachting 8,5 ton uitrolt. Dat er nog eens zo'n anderhalve ton bovenop komt als erfenis van vroegere jaren, vindt hij merk waardig. „Er blijken wat 'vuil tjes' uit 1996 en 1997 te zijn. Ik heb er moeite mee die te accep teren, omdat de rekeningen over die jaren al definitief zijn vast gesteld. Ik wil daarom eerst ho ren wat de verklaring is." Directeur N. Verstraete van de ambulancedienst zegt niet uit gebreid te kunnen ingaan op de eerste cijfers. „Het gaat nog om een jaarrekening in concept, dus ik vind het moeilijk om daar definitieve uitspraken over te doen. Of het tekort nu pakweg zes ton wordt of een miljoen, kan ik daarom ook nog niet zeg gen. De accountants van Deloit- te Touche moeten eerst nog een aantal zaken voor ons uit werken." Raadsel Waar de 'vuiltjes' uit de voor gaande jaren vandaan komen, is Verstraete nog een raadsel. „Er is een aantal zaken dat nader onderzoek vereist. Ik heb zelf geen flauw idee waar dat pre cies in zit, want ik ben pas in dienst gekomen." Verstraete, afkomstig uit de Zeeuws-Vlaamse ambulance wereld, wordt directeur van de organisatie die ontstaat door de fusie van de diensten boven de Westerschelde. Dat samengaan moet 'in principe' 1 april een feit zijn, al zal het langer duren voordat de organisaties in el kaar zijn geschoven. Verstraete is de opvolger van D. G. Murre, die tijdelijk de zaken waarnam. Door het ontstaan van een nieu we organisatie moet de stich ting waaronder de Bevelandse ambulancedienst valt, worden opgeheven. Dat betekent dat er een oplossing moet komen voor de tekorten van 1998 en 1999, samen waarschijnlij k een kleine twee miljoen gulden. Van dei- Zaag: „Het lijkt me verstandig om alles in één keer aan de ge meenten voor te leggen." De provincie wil de bestaande vangrails op de Zeelandbrug vervangen door betonnen barriers. Dat mag nu van Schouwen-Duiveland zonder bouwvergunning, maar de vraag is of Noord-Beveland ook daartoe besluit. foto Janne Wolterbeek Provincie mag barriers zonder vergunning monteren door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie hoeft bij de gemeente Schou wen-Duiveland toch geen bouwvergunning aan te vragen voor de renovatie van de Zee landbrug. Het Schouwse college van B en W schikt zich daarmee in het oordeel van de commissie be zwaar en beroepsschriften, die een bezwaarschrift van de pro vincie tegen de eerder wel geëis te bouwvergunning gegrond heeft verklaard. De provincie is blij met het herziene besluit van de gemeente. Of ook de gemeen te Noord-Beveland haar eis voor een bouwvergunning voor het werk aan de brug laat val len, is nog niet bekend. Vangrails Beiden gemeenten verschillen met de provincie van mening over de vraag of voor het ver vangen van de bestaande vang rails op de brug door betonnen barriers, al dan niet een bouw vergunning nodig is. De ge meenten stellen dat er geen sprake is van 'normaal onder houd', maar van een ingrijpende operatie waarmee ook het aan zicht van de brug verandert. De welstandscommissie van de Stichting Dorp, Stad en Land gaat nog een stapje verder. Die oordeelt dat de barriers ernstig afbreuk doen aan het karakter van de brug. De provincie spreekt tegen dat er sprake zou zijn van een ver andering van ingrijpende aard. Ook het silhouet van de brug wordt volgens de provincie niet aangetast. Over de esthetische kant van de zaak laat de Schouwse commissie beroeps- en bezwaarschriften zich niet uit, wel steunt zij de opvatting van de provincie dat het niet gaat om ingrijpende verande ringen. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland legt zich neer bij het advies van de commissie beroeps- en be zwaarschriften. „Wij vinden dat de commissie geen rekening heeft gehouden met onze inhoudelijke argu menten", zegt wethouder C. W. Veerhoek. „En we houden ook staande dat het aanzien van de brug wel degelijk verandert door die barriersDan kun j e na tuurlijk als college wel op je strepen blijven staan, maar in dit geval laten wij het algemeen belang prevaleren. Je zit nu ten slotte wel met een onveilige brug." J. J. Dingemanse van de afde ling beheer van de directie in frastructuur en vervoer van de provincie is blij met het Schouwse besluit. „Ze hebben nog net op tijd bakzeil gehaald. Daar zijn wij als provincie heel blij mee, maar we zitten nog wel met het probleem dat de ge meente Noord-Beveland over deze kwestie nog geen besluit genomen heeft. Voorzover ik weet heeft ook daar de commis sie beroeps- en bezwaarschrif ten het bezwaarschrift van de provincie gegrond verklaard, maar het college kan dat in the orie nog naast zich neerleggen, al zou het mij hogelijk verbazen als ze dat zouden doen", zegt Dingemanse. Stremming Mocht de gemeente Noord-Be veland onverhoopt toch roet in het eten gooien, dan zit de pro vincie Zeeland met een enorm probleem. „Dan moet je óf besluiten om het Noord-Bevelandse deel van de brug - en dan praat ik over enkele honderden meters- niet te renoveren óf je moet de hele operatie een jaar uitstellen en dat kost een hoop geld, niet al leen voor ons maar ook voor be drijven die hun bedrijfsvoering nu op de komende stremming van de brug hebben afgestemd." door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Vanaf maandag 20 maart is de Drie weg bij Heinkenszand, tussen de Heinkenszandseweg en Cla ra's Pad, voor alle verkeer afge sloten. Dat is nodig, omdat ter hoogte van het Kruissewegje een rotonde wordt aangelegd. De werkzaamheden zullen drie weken duren. Gemeente-opzichter P. de Jonge verwacht geen grote problemen gedurende de drie weken dat de weg dichtgaat. Volgens hem heeft de gemeente goede maat regelen genomen, en zijn er voor het autoverkeer goede alterna tieve routes. De gemeente heeft alle bedrij ven in Heinkenszand en op het industrieterrein verzocht om hun transport in de periode van de afsluiting zoveel mogelijk te beperken. Het verzoek werd ge daan omdat de alternatieve rou tes voor het vrachtverkeer niet optimaal zijn. De bedrijven to nen over het algemeen begrip, zegt opzichter De Jonge. „We hebben nog geen negatieve ge luiden gehoord." De gemeente wil dat ook het an dere verkeer Heinkenszand tij dens de werkzaamheden zoveel mogelijk ontziet. Daarvoor zijn alternatieve routes uitgewerkt. Vooral de Sloeweg zal geduren de de afsluiting meer verkeer te verduren krijgen. Volgens de plannen zijn de werkzaamhe den op 10 april afgerond. Die datum is onder voorbehoud, want slecht weer kan voor ver tragingen zorgen. De rotonde die wordt aange legd, moet gaan dienen als ont- sluitingsweg voor de nieuwe wijk Over de Dijk. Daar komen ruim 150 huizen te staan. Het woonzorgcentrum Dijkstede is inmiddels bijna klaar. Gereedschap uit auto's gestolen AXEL - In Axel zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee au to's opengebroken. Daarbij is gereedschap gestolen. In de Johannastraat werden uit een bedrijfsbus onder andere boor machines, een slijper en een drukmeter gestolen. De waarde van de spullen bedraagt enkele duizenden guldens. In de Piet er Bru egelstraat verdwenen uit een bedrijfsauto onder meer een boormachine, een zaagmachine en een accuboormachine. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gezamenlij ke blaasmuziekverenigingen Vlissingen zitten in financiële nood. Zij krijgen vanaf 1988 ge meentelijke subsidie, maar die tegemoetkoming is vanaf dat jaar op hetzelfde peil gebleven. Het levensonderhoud van de vier verenigingen is daarente gen duurder geworden. De ver enigingen met in totaal 350 ac tieve leden, voorspellen dat door deze beknotting de mu zieklessen aan kwaliteit inboe ten en dat het ledental terug loopt. Die noodkreet slaken Vlijt en Volharding. Ons Genoegen. Caecilia en Onda in een brief aan de Raad voor Kunst en Cul tuur Vlissingen. Zij verwachten spoedig een antwoord van het deelbestuur podiumkunsten van de RKCV ..Door de interne problemen in de RKCV, wordt onze bnef wellicht met met voorrang behandeld, blijft hij langer liggen dan goed is. We hopen wel dat we spoedig uitge nodigd worden voor een gesprek met dat deelbestuur van de RK CV, want anders lopen we de subsidieverhoging mis", rea geert G. van Goethem, voorzit ter van muziekvereniging Cae cilia. Met alle nare gevolgen van dien, vult de voorzitter aan. De mu ziekverenigingen vinden dat zij een bijdrage leveren aan een le vendig en vitaal kunstklimaat en dat zij daardoor ook in de pas van de RKCV lopenIn kunstno ta's hamert de RKCV er regel matig op dat het belang van amateurpodiumkunst niet on derschat moet worden. Sociaal De muziekverenigingen stellen ook een sociaal maatschappelij - ke functie te vervullen, door de deelname van jongeren aan het muzikale verenigingsleven te bevorderen „Nieuwe leden kunnen daardoor gemakkelijk kennismaken met verschillende instrumenten. Die hoeven ze niet direct te kopen. Die instru- De EP: Winkels bij u in de buurt zijn: 's-Gravenzande, EP:Stevens, Vaartplein 8, (0174) 41 55 23. Heenvliet, EP:Velgersdijk, Markt 18-19, (0181) 66 43 91. Middelburg, EP:Minet, Segeersstraat 25-27, (0118) 61 30 60. Rotterdam, EP:Pols Kristina Stores, Wolphaertsbocht 51(010) 429 72 22. Rotterdam, EP:Radio Boelaars, Van Beethovensingel 40-42, (010) 418 10 93. Steenbergen, EP:Hoppenbrouwers, Kaaistraat 65-67, (0167) 54 05 00. Voor meer adressen raadpleeg 0900-3001090 of internet http://www.ep.nl ■HBUmnWHBi EP:ElectronicPartner menten zijn duurder geworden, net als bladmuziek. Kortom, de subsidiëring sluit niet meer aan bij het huidige prijspeil." Jaarlijks verzorgt de Stichting NEB, (het Nederlands Instituut voor de Blaasmuziek, de Drum- en Showband en Majorettes) een subsidieaanbeveling voor de gemeenten. Volgens de ver enigingen volgt Vlissingen die aanbevelingen niet op. Die aan beveling wordt onder meer ge baseerd op het aantal leden. ..In 1988 kregen we al minder dan aanbevolen werd. daarna zijn we, zelfs zonder inflatiecorrec tie, niets omhoog gegaan." Het is de eerste keer dat de vier verenigingen gezamenlijk naar buiten treden. Als de RKCV be sluit om over te gaan tot de sub sidieverhoging, dan zal beke ken worden of het huidige eigen budget van de RKCV toereikend is. „Is dat niet het geval dan zal de RKCV moeten overleggen met de gemeente Vlissingen om meer geld te krijgen. Dan zal de begroting aangepast moeten worden." De Drieweg op de plaats waar de rotonde komt. foto Willem Mieras Het kostte wat moeite maar het is toch gelukt een betrouwbare, stille, krachtige Bosch wasautomaat voor weinig. En voor elk type kleding heeft deze topmachine een zuinig programma met een optimaal wasresultaat. Z'n supersnelle, dus superdroge centrifuge is instelbaar op vier standen, omdat een lager toerental uw tere kleding makkelijk strijkbaar en in perfecte conditie houdt. Maar de belangrijkste reden waarom we deze Bosch voor u geselecteerd hebben, is z'n waanzinnig lage prijs. Want een wasmachine die zo goed wast en zuinig met water en energie omgaat, voor zo weinig geld, dat is echt uniek! Bosch WFB 2405 wasmachine Capaciteit 4,5 kg Centrifugetoerental: 1200/600 omw./min. Restvochtpercentage: 53% Bontewas 60°: 65 liter/1,0 kWh/115 minuten Programmakiezer Temperatuur traploos instelbaar Handige 4 toetsbediening Draaiknop voor centrifugetoerentallen Waterniveau-automaat Speciale lichte en snelprogramma's Onbalansbeveiliging Afmetingen (h x b x d) 85 x 60 x 58 cm €473.75 ElectromcPartner TOEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20