NAVO versterkt troepen Kosovo Haringvlietsluizen gaan op een kier Kok bepleit goedkoper Internet *6 Spanningen in Servische provincie lopen op Borst prikkelt ziekenhuizen Strandpaviljoens verrijzen vroeger Ajax takelt verder af Top Studiefinanciering verliest vertrouwen OR en minister Hermans 4 WEKEN Mozambique mag aflossen uitstellen PZC Hongerrij Waarschuwing voor aanval op Montenegro CDA en VVD vallen voor tucht uit VS 'OOI 243e jaargang no. 65 ionderdag 16 maart 2000 osse nummers 1,85 10c NW4 Grijze start Eerst vrij veel wolkenvelden, later kans op enkele opklaringen bij een graad of 10. Ziekenhuizen die nog steeds lange wachtlijsten hebben, krij gen geen extra geld meer van minister Borst van Volksge zondheid. Ziekenhuizen die de lijsten hebben verkort, mogen wel een beroep op haar doen. Borst voert de maatregel in naar aanleiding van een project waarbij is aangetoond dat ziekenhuizen wel degelijk efficiënter kunnen werken. Met de lente in aantocht bouwen strandtenthouders aan de Schouwse kust hun paviljoens op. Dat mogen ze dit jaar veer tien dagen eerder dan het de gemeente lief is. Die hield zich aan de richtlijn van Rijkswaterstaat om pas per 1 april de paalcafés te laten verrijzen. De verenigde pa vilj oenhouders op Schouwen-Duiveland kregen van staatssecreta- ris De Vries persoonlijk toestemming voor een ver- T Q vroegde opbouw. De honderdste verjaardag van Ajax wordt overscha duwd door ontluisterend spel op de vaderlandse velden. De Amsterdam mers werden gisteravond door degradatiekandi daat Fortuna Sittard naar een 2-0-nederlaag ge speeld. Doelman Fred Grim werd twee keer ge passeerd door treffers van Mat- O thew Amoah. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 11; jong: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19, 21 en 23; sport: 24,25 en 26 door Arend van Wijngaarden elkaar samen", zegt OR-woord- voerder W. Witsenboer. „De re organisatie en het ontslag van twee- tot driehonderd mensen waren nodig vanwege de twee andere trajecten. Nu die stran den, mogen de ontslagen van ons ook niet doorgaan." Hij wijst erop dat steeds meer personeel ontslag neemt en op het ziekteverzuim van meer dan zestien procent. „We maken ons allemaal ernstige zorgen." GPD GRONINGEN - Het ministerie van Onderwijs en de onderne mingsraad (OR) zijn ontevreden over de voortgang van de reor ganisatie bij de Informatie Be heer Groep (de voormalige Stu diefinanciering) in Groningen. Er heerst grote onrust onder het personeel omdat een reorgani satie en de ontwikkeling van een nieuw computersysteem mis lukt en er tientallen miljoenen guldens te kort zijn. De OR| vraagt zich af of het manage- Advertentie ment op zijn taak berekend is. a ttt T7 T De overheidsdienst, waar zes- tienhonderd mensen werken. begon in 1997 met een reorgani- V/-"» satie op drie fronten. De klan- (eenmalig binnen zes maanden) tenafhandeling moet beter en er ja wjj. komt een nieuw computersys- *«■»- V-, J «n proefabonnement van 4 we- een andere plek gaan werken. ken voor 16.70 en geef daarbij Die drie processen zijn nu in het eenmalig toestemming voor auto slop geraakt, doordat het niet matische incasso van onder- lukt op tijd en voor het gereser- staand rekeningnummer veerde geld een nieuw systeem een abonnement. De eerste twee te ontwikkelen. weken ontvang ik de krant gratis. Minister Hermans van Onder- Daama „a betalen vvajs laat in een brief aan de a maand automatisdle Tweede Kamer weten dat hij B r ,.oc niet van plan is extra geld te ge- jj automatische ven aan de IB Groep. De organi- 3 ^o^OOH satie heeft 185 miljoen gulden lbeéindistof san „Wmenten uit. gekregen om het nieuwe com- 544^ maand vto putersysteem te maken. Daar- het einde van de betaalperiode) van is nu al 120 miljoen op maar I het systeem is er nog bij lange na Naam: n^et:Voorletters:m/v De IB Groep schat de kosten nu op 227,5 miljoen gulden. Her- straat:nr mans wil dat niet geven, onder- Postcode: meer omdat zijn ministerie Woonnlaats- heeft berekend dat zelfs die 227 p a miljoen niet genoeg is. Telefoon: De OR heeft zijn instemming Voor automatisdle incass0 stem ik onthouden aan de volgende stap in het reorganisatieplan. „De foe ^chnjvmg van m.jn (post) drie trajecten hangen nauw met DankreK.-nr PARIJS - Het door overstromin gen geteisterde Mozambique hoeft voorlopig geen buiten landse schuld meer af te lossen. De Club van Parijs, een samen werkingsverband van rijke lan den die geld hebben geleend aan ontwikkelingslanden, heeft dat gisteravond besloten. De totale buitenlandse schuld van Mq- zambique beloopt momenteel zo'n achttien miljard gulden. AFP/EFE/DPA (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Ichthus Hogeschool Met vestigingen in Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Oegstgeest Voorlichtingsdag zaterdag 18 maart 2000 van 10 00 tot 15.00 uur Meek informatie: Studie Informatie Centrum 010 - 20 12 800 Ichthus Hogeschool Kennis vanuit het hart van de stad www.ichthus-hsinl ren niet bijster groot, maar daar begint langzaam verandering in te komen. Na Frankrijk heeft ook Italië inmiddels een batal jon van vijf- a zevenhonderd militairen toegezegd. Vrijheidsstrijders Oplopende spanningen in Koso vo zorgen ervoor dat generaal Clark meer gehoor krijgt. Niet alleen zijn er in de noordelijke stad Kosovska Mitrovica onge regeldheden, ook in de Presevo- valleinet over de grens met Ser vië, stoken Albanese 'vrijheids strijders' de laatste weken on rust. NAVO-diplomaten vrezen dat deze strijders een bloedig offen sief van Servische troepen wil len uitlokken, in de hoop dat de NAVO vervolgens tussenbeide komt. Het Kosovo Bevrijdings leger (UQK) volgde eenzelfde strategie, voorafgaand aan het NAVO-ingrijpen 24 maart vorig jaar. De Alliantie wil zich echter niet een tweede keer door Alba nese separatisten in een conflict met Belgrado laten lokken. In Kosovska Mitrovica stelden Franse KFOR-militairen giste ren een veiligheidszone in, ten noorden van de riv i er Ibar die de stad in voornamelijk Albanese fensiein Moskou. Hij is een sleu telfiguur geweest bij de onder handelingen tussen de NAVO en Rusland over het lot van Koso vo. Volgens hem is de NAVO enkel op papier een defensief ver bond. In de praktijk handelt het agressief en dat zelfs zonder enige bedreiging voor de NAVO van buitenaf, aldus Ivasjov. De NAVO zou bijvoorbeeld uit zijn op de vernietiging van Joe goslavië. Het geduld van Mos kou wordt voorts op de proef ge steld door de uitbreiding van de NAVO met oud-Oostbloklan den. GPD/APJDPA WADLA - Duizenden mensen wachtten gisteren in de stad Wadla in droogte. De bevolking is afhankelijk van voedselzendingen door nia kampen met een tekort aan voedsel, veroorzaakt door waterte- het noorden van Ethiopië op voedsel. Het gebied is getroffen door hulporganisaties. Ook delen van Somalië, Eritrea, Djibouti en Ke- korten. foto Sayyid Azim/AP MADRID - NAVO-bevelhebber §§jj Clark heeft gisteren in Madrid §jP gewaarschuwd dat de Joegosla- (533 vische president Milosevic be zig is met 'voorbereidingen om tot militaire actie tegen Mon tenegro over te gaan'. Clark voegde eraan toe niet te weten of Milosevic al een beslis sing heeft genomen, maar hij zei dat de NAVO de situatie nauw lettend in de gaten houdt. Het kleine en westers georiën teerde Montenegro vormt sa men met het grotere Servië de Joegoslavische federatie. AP DEN IIAAG - Jonge criminelen moeten veel vaker doorverwe zen worden naar de op Ameri kaanse leest geschoeide Glen Mills school in Wezep. Minister Korthals van Justitie moet zich actief inzetten om er voor te zor gen dat jeugdige delinquenten in dergelijke nieuwe program ma's terechtkomen, vinden CDA en VVD. Er moeten meer speciale projec- ten voor jongeren komen, zo be- j togen beide fractie vandaag in een debat met Korthals over jeugdgevangenissen. Nu pak ken veel te veel jongeren als zij uit de cel komen hun oude le vensstijl weer op. De jeugdge vangenissen worden steeds meer een kopie van de 'gewone' instellingen voor volwassenen. CDA en WD zijn zeer onder de indruk van de Glen Mills school. Daar heerst een bijna militair regime om jongeren weer in het gareel te krijgen. Wie zich goed gedraagt krijgt steeds meer pri vileges. Leerlingen begeleiden en beoordelen elkaar zelf. GPD ian onze redactie buitenland 5RUSSEL - De interna- tionale vredesmacht in Kosovo, KFOR, moet met zeven- a achtduizend mi litairen worden uitge breid. De versterkingen zijn nodig voor ordehand having, grenscontroles en het afschrikken van voor jaarsoffensieven in de re gio. De negentien NAVO-ambassa- deurs stelden dat gisteren vast tijdens hun wekelijkse vergade ring in Brussel. Volgens een hoge NAVO-func- tionaris blijft de sterkte van KFOR ver achter bij de oor spronkelijk toegezegde aantal len. Opperbevelhebber Clark wees er gisteren op dat er een te kort is van vijf- a zesduizend militairen. Daar bovenop vraagt hij tweeduizend man schappen extra. Dat zou het to taal aantal KFOR-militairen op ruim 47.000 brengen. Eerder deze maand was de be reidheid bij de NAVO-bondge- noten om extra troepen te leve- en Servische wijken verdeelt. Bij rellen met Servische burgers op de bruggen vielen opnieuw gewonden. De Servische plaat selijke leider Ivanovic waar schuwde dat de bevolking 'com pleet' in opstand komt als KFOR de terugkeer van Alba nezen naar de Servische delen van de stad blijft bevorderen. Rusland Ondertussen verklaarde de Rus sische generaal Leonid Ivasjov gisteren dat de NAVO de natio nale veiligheid van Rusland bedreigt. Ivasjov is hoofd van internationale afdeling van De- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sluizen in de Haringvlietdam gaan op een kier om het Haringvliet op nieuw een natuurlijk brakwa tergebied te maken. Staatsse cretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor woensdag de plannen naar de Tweede Kamer ge stuurd. In 2005 moet het echt zover zijn. De Haringvlietsluizen die in 1970 in gebruik zijn genomen, worden dan een stukje openge zet om zout zeewater het Ha ringvliet op te laten. Het duurt nog zo lang, omdat er allerlei voorzieningen moeten worden getroffen. Zo moet het inlaat- punt voor drinkwater van Delta Nutsbedrijven bij Scheelhoek worden verplaatst. Voor die in vesteringen is 70 miljoen gulden uitgetrokken. Volgens staatssecretaris De Vries is dat geld goed besteed. De Haringvlietsluizen scheiden nu abrupt zout en zoet water. Alleen zoet water mag het Ha ringvliet uit. Zout water mag er niet in. Dat is een tegennatuur lijke situatie, aldus Verkeer en Waterstaat. Het ministerie wil het Haring vliet weer gedeeltelijk brak ma ken. Om trekvissen, zoals zalm en zeeforel, door te kunnen la ten. Vogels, waaronder de lepe laar, brandgans en kluut, zullen ervan profiteren. En in een na tuurgebied als de Biesbosch keert eb en vloed terug. Bijko mend voordeel is dat er in vaar geulen minder onderhoudsbag- gerwerk nodig is. Het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen is een eerste stap. De sluizen zullen in deze fase 9 5 procent van de tijd maxi maal 10 procent open staan. De Vries wil uiteindelijk, na tien tot vijftien jaar, de sluizen aanmer kelijk langer openhouden; een derde van de sluizen 95 procent van de tijd. Op het Haringvliet keert dan een getemd getij te rug. Getemd getij Verkeer en Waterstaat kiest voor een geleidelijke weg naar het einddoel 'getemd getij', om dat de praktijk moet uitwijzen welke effecten in het Haring vliet optreden. Een belangrijke vraag is bijvoorbeeld hoever het zoute water doordringt en wel ke consequenties dat heeft voor de zoetwatervoorziening van de Hollandsche IJssel. (Advertentie) Extra investeringen in (jacht )havens zijn ook nodig, als de eb- en vloedbeweging verder wordt hersteld. Vaste steigers zullen door drijvende steigers vervangen moeten worden. En er zal eenmalig verdiepingsbag- gerwerk moeten plaatsvinden. Tezijnertijd wordt een gedeelte van de Biesbosch onbevaarbaar voor diep stekende pleziervaar tuigen. „Maar voor waterrecre anten die van natuur en avon tuur houden, zal de Biesbosch juist aantrekkelijker worden", stelt De Vries daartegenover. De plannen zijn gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd, nadat er eind vorig jaar een inspraak ronde is gehouden over de toe komst van het Haringvliet. De voorstellen zijn in grote lijnen ondersteund, volgens het minis terie De Tweede Kamer moet er officieel nog mee instemmen, maar dit project zit al vrij lang in de pen. De Vries wil half mei de definitieve beslissing nemen. Daartegen is beroep mogelijk. door Harm Harkema LONDEN - De telefoonkosten voor internetgebruikers dienen drastisch te worden verlaagd. Dat is van wezenlijk belang in het streven 0111 het Internet ook toegankelijk te maken voor zwakkere groepen in de samen leving en 0111 niet verder achter op te raken bij de Verenigde Staten. Premier Kok heeft dat gisteren gezegd in Londen, waar hij een werkbezoek bracht aan zijn Britse collega Blair. Na afloop van het bezoek zei Kok zich zeer bewust te zijn van de nieuwste ontwikkelingen in Groot-Brittannië. Daar zijn te lefoonmaatschappijen en inter- netproviders sinds twee weken een - ook voor de rest van Euro pa belangwekkende - concur rentiestrijd begonnen om de gunst van de internetgebruiker. De een na de ander schaft de verraderlijke telefoontikken af en biedt voor een vast bedrag per maand ongelimiteerd inter netgebruik. Daluren De nieuwste aanbieding beloof de gisteren voor een bedrag van zo'n twintig gulden per maand ongelimiteerd toegang tot In ternet in de daluren en tijdens de weekeinden. Kok vindt dat het ook in Neder- Kok (1) en Blair poseren voor de pers. foto Adrian Dennis/EPA land die kant op moet en is er vrij zeker van dat dat ook gaat gebeuren: Volgens hem wordt bij de Nederlandse telefoon- en internetbedrijven 'de bood schap heel goed verstaan'. Eén van de redenen dat het Internet in de VS veel sneller massaal is opgepikt, is het feit dat na beta ling van de abonnementskos ten, lokale gesprekken gratis zijn. Alleen voor interlokale ge sprekken worden daar tikken gerekend. Kok reist dezer dagen verschil lende Europese regeringsleiders af, ter voorbereiding op een Eu ropese top volgende week in Lissabon waar werkgelegen heid, nieuwe technologie en een rechtvaardige verdeling van de welvaart centraal staan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1