Bibliotheek ziet lezers weglopen PvZ verlangt nieuwe kans outletcentrum Auto over de kop op A58 Turen naar de bal Camera's Philips zijn legaal Kamervragen na beschuldigingen oud-vishandelaar 15 't Spui leent dertig procent minder uit Nu mobiel bellen vanaf minder dan 7 cent per minuut. Met Libertel Budget. Lek leiding oorzaak van brand in kolencentrale Autokraken m zeeuwse almanak Pestkoppen PZC zeeland donderdag 16 maart 2000 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De nieuwe me diatheek 't Spui in Vlissingen heeft sinds de opening, een half jaar terug, 270 lezers verloren. Die zijn overgestapt naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De uitleenfrequentie van 't Spui is daardoor met dertig procent gedaald. Directeur Cees Hamann zegt de terugloop te hebben ingecalculeerd. Advertentie poeKenweeK| in DE DRVKKERY cot en met 25 maart gratis bij ^ankoop van ten minste ƒ24,50 aan boeken Harry Mulisch Het theater de brief en de waarheid zwerven door de bibliotheek van de klassieke oudheid met de cd-rom Lectori salutem ƒ14,95 doe mee aan onze prijsvraag Lvctor et vinco wedstrijdformulieren in de winkel vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie Sala cattabia (salade met kip) ƒ13,50 Patina volgens Apicius (vegetarische notenomelet) ƒ17,50 Klassieke Ossobuco ƒ21,50 vrijdag 17 maart 16.00 uur Romeins debat leerlingen van Nehalennia debatteren over de genomineerden van De Gouden Uil zaterdag 18 maart 11.00 - 12.30 lezing Herodotus] door Hein L. van Dolen op ons Forvm Romanum zaterdag 18 maart 14.30- 16.30 uur klassieke muziek Carine Gregory, (alt)hobo Aagje Ottervanger, piano [KERY Beeld Geluid Als de tarieven stijgen, vertrek ken er leden. Hamann: „Dat is bij andere bibliotheken gebeurd bij de invoering van een kwartje leengeld naast het abonne mentsgeld. Uit onderzoek blijkt dat 27 procent van de leden het lidmaatschap opzegt. Later herstelde zich dat weer een beetje. Daarop hopen wij ook." Belangrijke grondgedachte van de nieuwe mediatheek 't Spui is dat lezers nooit meer zullen mis grijpen. Daarvoor is een reorga nisatie van het systeem nodig. „Want in de oude Vlissingse bieb aan de Lange Zelke vond 54 procent van de lezers niet het gezochte boek." 't Spui wil een communicatie huis eh ontmoetingsplek zijn. Daarom hecht Hamann niet al leen aan cijfers die een negatief beeld op de uitleenfrequentie werpen. „Misschien is het lees gedrag wel gestegen en hebben klanten met succes informatie ingewonnen over allerlei zaken, van bijstandsregelingen tot tuintips tot surfen op Internet." Experiment 't Spui maakt deel uit van een experiment dat tot 2002 loopt. In het land wordt de mediatheek nauwlettend gevolgd. Vertegen woordigers van meer dan zestig gemeenten hebben al een rondleiding gemaakt door het gebouw en naar de 'marketing- visie' geïnformeerd. De Katho lieke Universiteit Brabant be waakt de voortgang met een lezers- en ledenonderzoek, waarvan spoedig de eerste resu- laten bekend worden. Experimenteel is ook het tarie venstelsel van 't Spui en zijn fili aal in Oost-Souburg. De Spui- pas kost 65 gulden per jaar en de gebruiker krijgt daarvoor één leenweek per boek gratis. Daar na is het een kwartje per dag per boek. Uitkeringsgerechtigden en 65-plussers kunnen voor 15 cent per dag een boek te lenen. De klant die het zonder Spuipas wil doen, is 35 cent per dag per boek kwijt. De Spuipas geeft toegang tot alle andere biblio theken in Zeeland. Ter vergelij king: Het abonnementsgeld van de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg kost 42,50 gulden, naast het kwartje leengeld per boek. Bestsellers Onlangs is er een nieuw feno meen bijgekomen. Het huren van bestsellers. Tot ergernis van enkele klanten. Zij dachten De as van mijn moeder van Frank McCourt te kunnen lenen voor 35 cent per dag. Enkele weken geleden was dat de prijs. „Maar we verhuren nu bestsellers voor twee gulden per dag", legt Ha mann uit. „Hebben lezers dat er niet voor over, dan raad ik hen aan geduld te hebben. Als de hausse rond dat boek voorbij is, dan wordt het van de bestsel lerstafel gehaald en kan het weer voor 35 cent per dag ge leend worden." Op de dag dat een boek ver schijnt,kan het geleend worden Dat is een nieuw fenomeen in de bibliothekenwereld. In de vroe gere bieb hoorde hij klanten maanden klagen dat de bestsel ler er nog steeds niet was. „Wij kunnen niet zomaar tien boeken aanschaffen van 99 gulden per stuk. Want dan schiet een Mar- quez of Van Dis erbij in. Dat is veel en veel te kostbaar met 1,7 miljoen gulden subsidie van on ze hoofdsponsor, de gemeente Vlissingen. Dat bedrag is sinds 1990 niet verhoogd. En wij kun nen intussen toch heel wat meer aan het publiek aanbieden." de Winkel door Richard Hoving MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) dringt aan op een nieuw onderzoek naar de gevol gen van de komst van een facto ry outletcentrum naar Zeeuws- Vlaanderen. Een meerderheid in Provinciale Staten voelt hier voorlopig weinig voor. Het college van Gedeputeerde Staten nam onlangs het besluit om geen mega-winkelcomplex voor afgedankte merkartikelen toe te staan in Zeeuws-Vlaan deren. Volgens GS zijn de eco nomische gevolgen voor be staande winkelcentra in de regio 'onaanvaardbaar'. Het college baseert zich op een stu- (Advertentie) DONDERDAG 23 MAART Het Zeeuwse Gezicht OPENBAAR DEBAT over kunst in de openbare ruimte Stadhuis, Markt te Middelburg 20.00 uur, toegang gratis Advertentie Abonnementskosten Gesprekskosten4 Piek Dal 19,95 per maand Lokaal 18,7 ct./min. 10 ct./min. Nacht- en weekendtarief 6,7 ct./min. Interlokaal 55 ct./min. 30 ct./min. 30 ct./min. Mobiel 75 ct./min. 50 ct./min. 50 ct./min. Piek-, ma t/m vr 08.00 - 20.00 uur. Dat: ma t/m vr 20.00 - 24.00 uur. Nacht- en weekendtarief: ma t/m vr 00.00 - 08,00 uur, za 00.00 uur tot zo 24.00 uur, Het actie-abonnement van Libertel waarmee u mobiel belt voor de prijs van vast. Als u voor 22 mei kiest voor Libertel Budget geniet u voortaan van alle gemakken van mobiel bellen. Bovendien betaalt u nu tot 3 april geen aansluitkosten. Voor meer informatie en de actievoorwaarden kunt u bellen naar 0800-0560. We horen graag van u. Hall® wereld 'Bellen en betalen per seconde n; n starttarief van 10 cent per gesprek en prijswijzigingen voorbehouden. Libertel Budget is o.a. verkrijgbaar bij: Libertel City Point, Libertel Business Point, BelCompany, Dixons, Expert. Halfords. The Phone House en T for Telecom. Hulpverleners halen op de A58 de inzittenden uit de vernielde auto. foto Willem Mieras door Frank Balkenende RILLAND - De zuidelijke rij baan van rijksweg A58 is woensdag ter hoogte van Ril land twee uur gestremd ge weest, nadat een auto over de kop was geslagen. Daarbij raakte een 42-jarige inzittende uit Zundert gewond aan haar hoofd en hand. De 44-jarige be stuurder, ook uit Zundert, bleef ongedeerd. Hij reed vanuit Goes richting Bergen op Zoom en was bij Ril land door onbekende oorzaak de macht over het stuur verlo ren, waarna de auto enkele ma len over de kop sloeg. De brand weer moest het tweetal uit het autowrak bevrijden. Beiden zijn voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Door het onge val ontstond een file van vijf ki lometer. De politie leidde het verkeer over de vluchtstrook. die van het onderzoeksbureau BRO uit Vught. De PvZ gaat het dagelijks pro vinciebestuur vrijdag tijdens een vergadering van Provincia le Staten om opheldering vra gen, omdat het Kolpron-rap- port, gemaakt in opdracht van Sas van Gent, nauwelijks nade len voor de regio ziet. De drie mansfractie is niet overtuigd van de argumenten die het col lege aanvoert. De gemeenten Sas van Gent en Hulst, twee van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten die plannen hebben voor de ontwikkeling van een outletcentrum. hebben eerder al in felle bewoordingen gerea geerd op het standpunt van GS. Woordvoerders van twee van de drie collegepartijen, WD en CDA noemen de reactie van de PvZ voorbarig. Zij wijzen erop dat begin volgende maand in de Statencommissies economie en ruimte, milieu en water over het onderwerp wordt gesproken. Ook de SGP. met zeven zetels de grootste oppositiepartij, wacht volgens fractievoorzitter W. Ko- lijn liever tot die vergaderingen. CDA en WD steunen het colle ge en de SGP min of meer. Een deelnemer aan het toernooi volgt geconcentreerd de 'krul' van de koersbal. foto Lex de Meester door Johannis Kosten OOSTKAPELLE - Het tweede team van Kou- dekerke heeft woensdagmiddag het koersbal- toernooi in Oostkapelle gewonnen. De zesmansformatie won op overtuigende wij ze het toernooi, dat door verschillende teams uit Koudekerke werd gedomineerd. Het evene ment wordt eens per jaar georganiseerd door de stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren. Bij het koersbalspel gebruiken de deelnemers verzwaarde ballen. Deze verzwaring zorgt er voor dat de bal met een boog rolt. Vandaar de naam koersbal. Als eerste gooit de ene ploeg een wit balletje de acht meter lange groene mat op. De beginnende ploeg kan met drie ballen deze witte bal zoveel mogelijk afschermen. De opponent moet proberen deze bal te raken en op die manier punten te scoren. Het koersbalspel wordt voornamelijk gespeeld door 55-plussers. Waarom het spelletje zo po pulair is onder ouderen weet H. Louwerse van het Gapingse koersbalteam wel. „Wat moet je als oudere anders met je middag doen, het is een leuk en ontspannend tijdverdrijf." Volgens Louwerse is een eindoverwinning in het toernooi afhankelijk van verschillende factorenJe moet goed kunnen aanvoelen hoe je een bal moet rollen. We spelen niet met een bewuste tactiek. Het is net als met voetbal. Je kan maar je best doen, maar uiteindelijk komt er altijd een dosis geluk bij kijken." door Joost Bosman TERNEUZEN - De bewakings camera's op de spaarlampenaf deling van Philips Lighting Ter- neuzen blijken daar legaal te staan. Omdat overal in de fa briek bordjes hangen met daar op de waarschuwing dat het re gistratiesysteem aanwezig is, zijn de camera's toegestaan. De vakbonden maakten zich twee weken geleden nog kwaad, omdat ze de indruk kregen dat de camera's waren neergezet om het personeel in de gaten te hou den. De Philips-directie zou bang zijn dat werknemers uit wraak voor de overplaatsing van de spaarlampen afdeling naar Polen de nieuwe machines zouden vernielen. De camera opnames konden in dat geval dienen als bewijsmateriaal. CNV-bestuurder N. Boogaard meldde twee weken geleden na te zullen gaan of de Registratie kamer, die waakt over de priva cy van burgers, dat goed zou vinden. „Het is toegestaan. Er is geen speciale toestemming no dig om de camera's te plaatsen, omdat de medewerkers door de bordjes op de hoogte worden ge steld van de aanwezigheid er door Harmen van der Werf DEN HAAG - CDA-Kamerlid A van Ardenne-van der Hoeven heeft Kamervragen gesteld over een forse overschrijding van Europese visquota door Neder landse vissers. Zij heeft dit ge daan naar aanleiding van uitla tingen eerder deze week van C. de Ridder, die in Arnemuiden een vishandel heeft gehad. De Ridder beweert dat in Ne derland nog steeds te veel vis wordt aangevoerd. De Neder landse overheid weet daarvan, heft btw op de grijze vis en laat vissers belasti ng betalen over de winst, aldus de beschuldigingen van de voormalig vishandelaar. Hij heeft de Europese Commis saris voor Visserij, H. Fischler, in een brief om onderzoek ge vraagd. Het CDA in de Tweede Kamer is gealarmeerd door de stevige aantijgingen. Kamerlid Van Ar denne-van der Hoeven eist op heldering van staatssecretaris G. H. Faber (PvdA) van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij Zij wil met name van de be windsvrouwe weten of visfrau- de 'van deze omvang' plaats vindt met medeweten van ambtenaren van haar ministe rie. En of Faber bereid is de door De Ridder geuite beschuldigin gen te onderzoeken. Visfraude Het ministerie van LNV heeft begin deze week, toen De Ridder naar buiten trad, direct alles met kracht ontkend. Volgens een woordvoerder zal er af en toe wel een visje door de contro le glippen, maar overtredingen van regelgeving komen in elke bedrijfstak voor. De Ridder handelde eind jaren tachtig in vis, die buitenom de vismijn in Vlissingen werd aan gevoerd. Zijn bedrijf is op defies gegaan na justitieel onderzoek naar die activiteiten. Omdat het BORSSELE - De brand op de kolencentrale Borssele is ver oorzaakt door een lek in de poe- derkoolleiding. Dat blijkt uit onderzoek door de Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ). De schade wordt geraamd op een kleine 70.000 gulden. De steenkool die door EPZ wordt gebruikt om elektriciteit te maken, wordt eerst vermalen tot poeder. De leiding waardoor het poeder in de ketel wordt ge bracht, bleek te lekken. Daar door is poeder op het isolatie materiaal aan de buitenkant van de ketel gekomen. Omdat de leiding rechtstreeks de brand haard in gaat, kon het poeder vlam vatten. Hoe het lek is ont staan, weet EPZ nog niet. Dat wordt de komende dagen on derzocht. EPZ is woensdagochtend be gonnen met het repareren van het lek. Verwacht wordt dat dat zaterdagochtend klaar is. Dan zal de kolencentrale weer in ge bruik worden genomen. EPZ stelde die direct na het ontdek ken van de brand buiten wer king. Andere energiecentrales in Nederland namen de stroom- productie over. De hoge schadekosten, naar schatting 60.000 tot 70.000 gul den, hebben vooral te maken met arbeidsloon en materiaal kosten voor de reparatie van het lek. Hoeveel inkomsten EPZ misloopt, omdat de kolencen trale vier dagen lang geen stroom kan leveren, wil woord voerder R. Kok niet zeggen. „Dat weten we wel, maar dat zeggen we niet. We leven tegen woordig in een vrije energie markt. Dergelijke gegevens ver strekken we dus niet meer. Dat is interne bedrijfsinformatie." ministerie de visfraude alsmaar niet onder controle kreeg, moest CDA-minister G. Braks van LNV in 1990 aftreden onder zware politieke druk. De rust is begin jaren negentig teruggekeerd in de visserij, on der meer dankzij de oprichting van beheersgroepen, waarin vissers zelf de verantwoorde lijkheid hebben genomen voor het beheer van de visquota. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van LNV is blijven con troleren. Overtredingen wor den, volgens gegevens van het ministerie, nauwelijks meer ge constateerd. AXEL - Uit twee auto's in Axel is in de nacht van dinsdag op woensdag gereedschap gesto len. In de Johannastraat werden uit een busje een boormachine, slij per, drukmeter met een totale waarde van duizenden guldens gestolen. Een boor, accuboor en zaagmachine verdwenen in dé Pieter Brueghelstraat uit een bedrijfsauto. De waarde daar van is niet bekend. Vrijdag 17/03 Roompot, Kamperland en De Parel, Domburg Familiebuffet vanaf 17 00 uur met 1 uur bowlen volw 26,50 p.p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 16,- p.p.* kinderen t/m 5 jr. grcltis! Zondag 19/03 Roompot, Kamperland 10.00 -12.00 uur Wandeling o.i.v. gids gratis! 12.00 - 1C00 uur Familiebrunch volw. 23,50 p.p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 13,- p.p.* kinderen t/m 5 jr. gTcltiS Zondag 26/03 De Banjaard, Kamperland Brunch 11.00 -14.00 uur met aansluitend zwemmen in het subtropisch zwemparadijs volw. 28,50 p.p.* kind. (6 t/m 12 jr.) 18,- p.p." kinderen t/m 5 jr. gfcltiS Woensdag 05/04 Roompot, Kamperland en De Parel, Domburg Kinderfeestje (frietmenu bowlen of zwemmen) 9,50 p.p.* In Theater De Parel, Domburg Zondag 19/03 't Kliekske 'Nen toffen avond' Een Vlaamse 'avond' met muziek en Vlaamse cafèspelen 15.00 uur, entree 27.50 p.p.* Zondag 02/04 Samba Salad 'In mijn droom' voor kinderen van 4 tot 8 jr. kind. t/m 3 jr. gratis! kind. t/m 12 jr. 10,- p.p.* volw 15,- p.p.* n.imn:UU Huur eens een camperl Reizen, slapen en genieten in een volledig ingerichte luxe camper voor 4, 5 of 6 pers. Weekend (vr.-ma.) al vanaf 750,- incl. 100 km vrij reizen per dag' (Excl. bijkomende kosten.) RESERVEER SNEL, WANT VOL VOL! To u r i s t Sljop Markt 65c, 4331 LK Middelburg id, 0118 - 674300 Fax:0118-674333 Deze prijzen gelden alleen als u van tevoren via bovenstaand nummer reserveert. van", verklaart Boogaard. Wel wijt hij de commotie rond de ca mera's aan de Philips-directie. „Ze bonden de kat op het spek door zo onhandig te doen over het doel van de camera's. Terwijl ze gewoon 'waken over uw en onze eigendommen'. Net zoals dat in de Hema of V&D gebeurt. Waarom zeggen ze dat dan niet gewoon?", aldus Boogaard, die zegt er verder geen woord meer aan vuil te willen maken. Ook ondememingsraadvoorzit- ter A Canrinus maakt zich niet meer druk over de camera's. „Het was een storm in een glas water." Vader is onderwijzer. Dus ook pa, weet de vijfjarige Je roen uit Oost-Souburgzit gewoon op school. En heeft het daar ook wel eens moei lijk. Deze week kwam hij dan ook in niet zo'n beste stem ming thuis, 's Avonds aan ta fel, klaagde hij dat de klas zo rumoerig was geweest, en dat een paar klierende pestkop pen het hem knap lastig had den gemaakt. Jeroen keek zijn vader enigs zins meewarig aan en besloot hem een wijze raad mee te ge ven. „Als ze je dwars zitten pa, dan zeg je dat toch ge woon tegen de juf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15