Milieucontrole bij tankstations Jakob of de lange weg naar inkeer PZC s22 Scholieren planten bomen voor eeuwen D66 wil voortaan alleen advies uit eigen keuken Felle brand verwoest binnenvaartschip Veerdienst zet veel meer auto's over Tophengsten tonen niveau Huwelijk in fort of op toren wordt mogelijk zeeland Strenge eisen aan benzinepompen Musical in dorpskerk Renesse Politie ruimt wietkwekerij op in Ritthem Man zonder rijbewijs aangehouden woensdag 15 maart 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Houdt het in ei gen huis. Al die adviesbureaus kosten ons handenvol geld en zo'n beleidsnota kunnen ge meentelijke ambtenaren zelf ook wel schrijven. Dat is vrij vertaald het advies van D66'er J. van der Veer aan het adres van Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur. Er worden op Schouwen nog al wat beleidsnota's geprodu ceerd en vaak worden voor het opstellen ervan adviesbureau in de arm genomen. Die vra gen meestal forse bedragen. Die zijn Van der Veer eigenlij k net iets te hoog, zo liet hij dinsdagavond weten tijdens de vergadering van de com missie Externe Contacten. Van der Veer, die steun kreeg van alle andere politieke frac ties, stelde dat binnen het ge meentelijk ambtenarenkorps toch meer dan genoeg kennis en ervaring moet zijn om te gen veel lagere kosten zelf be leidsnota's op te stellen. Klopt, beaamde wethouder D. van der Wekken (PvdA). Al leen ontbreek het volgens hem aan tijd. ,,Aan het schrijven van beleidsnota's komt de af deling sociale zaken gewoon niet toe. Als u wilt dat wij zelf het werk doen, dat we nu uit besteden, zullen er daar men sen bij moeten." Van der Veer nam in reactie daarop een voorschotje op de komende discussie over een KPMG-rapport over het func tioneren van de gemeente. Uit uitgelekte informatie over dat rapport blijkt dat de gemeen te volgens de onderzoekers eerder te veel dan te weinig ambtenaren heeft. Van der Veer: „Dan haal je toch men sen van een afdeling die over bezet is naar sociale zaken. En wees nou eerlijk, zo'n beleids nota kunnen u en ik op een mooie achternamiddag toch ook wel in elkaar zetten Van der Wekken: „Als ik tijd had zeker. Maar dat heb ik niet." Van der Veer wilde de zaak niet op de spits drij ven en deed er verder het zwijgen toe. Scène tijdens een repetitie voor de musical Jakob. foto Janne Wolterbeek door Marcel Modde ZIERIKZEE - Milieu-inspec teurs van de gemeente Schou- wen-Duiveland zullen de ko mende weken tankstations op het eiland controleren. De dienst wil onderzoeken of de in stallaties voldoen aan de aange scherpte milieuwetgeving. De zwaarste sanctie in geval van een overtreding is sluiting van de pomp. Op Schouwen-Duiveland zijn twintig tankstations. In 1991 werd landelij k een werkplan ge presenteerd om de pompen aan te passen ten gunste van het mi lieu. Dat plan werd stapsgewijs doorgevoerd. In 1995 en in 1997 had een belangrijk deel van de pomphouders de voorgeschre ven maatregelen uitgevoerd. Uiterlijk vorig j aar zomer moes ten tankhouders actie hebben ondernomen. De landelijke coördinatiecom missie milieuhandhaving wil nu voor 15 april in beeld hebben hoe de gehele operatie is verlo pen- De gemeentelijke milieu-in spectie heeft alle pomphouders op Schouwen-Duiveland schriftelijk geïnformeerd over de controle-actie. Om te zoigen dat de inspecteurs de alledaagse situatie te zien krijgen, is ervoor gekozen de tankhouders niet het exacte tijdstip van de con trole te vertellen. Nu al staat vast dat een aantal door de mand zal vallen, zegt A Scheers op basis van de beschikbare er varingsgegevens. „Hoeveel dat er precies zijn, weet ik niet exactMaar waar het om gaat. is dat alle stations acht jaar de tijd hebben gehad om hun inrich ting aan te passen aan de nieuwe milieu-eisen. De meesten heb ben daar gevolg aan gegeven. Van hogerhand staat men dan ook op het standpunt dat diege ne die met hebben geïnvesteerd in maatregelen economisch ge win hebben ten opzichte van hun collega's. Dat is ongelijk heid en dat kan dus niet." Volgens Scheers kunnen alle RITTHEM - De politie heeft dinsdagochtend om elf uur een hennepkwekerij aan de Zand weg in Ritthem ontmanteld. Een 40-jarige en een 21-jarige Vlissinger zijn aangehouden. In vier kassen achter een schuur vond de politie in totaal 853 wietplanten. In hun auto werd nog twee kilo hasj gevonden. De politie kwam in actie na klachten van bewoners uit Rit them. De illegale kwekerij lag naast een volkstuinencomplex. Huurders daarvan klaagden over loslopende pitbullterriërs die het terrein bewaakten. Twee van de vier kassen werden ge bruikt voor het snel opkweken van de wietplantjes, die gezaaid werden in de andere kassen. De politiie nam ook professioneel installatiematériaal, waaron der veel lampenbakken, in beslag. De waarde van de inbe- slag genomen spullen is onbe kend. OOST-SOUBURG - Een 56-ja- rige automobilist uit Vlissingen is maandagavond nö een aanrij ding in Oost-Souburg aange houden omdat hij geen geldig rijbewijs had. De man was in de Lekstraat in Souburg tegen de auto van een 49-jarige Vlissinger gereden. De auto van het slachtoffer liep schade op en de medepassagiere werd onwel. Zij kon na onder zoek in het ziekenhuis naar huis terugkeren. De tegenligger werd aangehouden maar hij ontkent bij de zaak betrokken te zijn. Zijn auto werd in beslag genomen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Botsing op veerplein KRONINGEN - Bij een botsing nabij het veerplein in Kruinin- gen zijn dinsdagmiddag twee auto's beschadigd. Het ongeval gebeurde toen een 53-jarige automobiliste uit Middelburg, die van de veer boot kwam, van rijstrook wis selde. Daarbij liet zij een 37-ja- rige bestuurder uit Goes niet voorgaan. Niemand raakte ge wond. Schouwse stations binnen vier weken een controle verwachten. Blijkt er sprake van een overtre ding, dan krijgt de pomphouder binnen een bepaalde termijn verbeteringen aan te brengen. Blijft hij nadien alsnog in gebre ke, dan kan als uiterste sanctie worden bevolen tot sluiting van het tankpunt. Eén van de maatregelen die in het landelijke werkplan staan omschreven, betreft het saneren van verontreinigde grond. Ook moet de vloer rond de pompin- door Ali Pankow RENESSE - Aartsvader Jakob heeft volgens het verhaal in het bijbelboek Genesis een lange weg te gaan voor hij beseft wat hij verkeerd heeft gedaan. Hij vormt het symbool van de mens die vaak een leven lang nodig heeft om tot inkeer te komen. Het met vallen en opstaan ver werven van levenswijsheid vormt de rode draad in de musi cal Jakob die op vrijdag 24. za terdag 25 en zondag 26 maart wordt opgevoerd in de Her vormde Jacobuskerk in Renes se. Tekstschrijver Gerard van Mid den en componist Gerard van Arhstel zijn met deze musical dicht bij het oorspronkelijke verhaal over het wel en wee van Jakob gebleven. Hoewel het een stallatie voortaan zijn voorzien van een speciale vloeistofdichte bestrating, om te voorkomen dat gemorste brandstof in de bodem verdwijnt. Verplicht is eveneens een zogeheten damp- retourinstallatie. Daarmee worden vrijkomende benzine dampen tijdens het tanken te ruggevoerd naar een onder grondse opslagruimte. Met een dergelijke voorziening wordt de uitstoot van koolwaterstoffen (schadelijk voor de ozonlaag) teruggedrongen aardige metafoor biedt voor het alledaagse leven, hadden er wat regisseur Henk Blom betreft best wat meer bruggen naar het heden geslagen mogen worden. „Ik had Jakob bijvoorbeeld wel als computerdeskundige willen zien", zegt Blom. Maar die ruimte bood het script hem niet en anderzijds zag hij het ook als een uitdaging om met het be staande stuk aan de slag te gaan. Hij heeft er overigens wel even over moeten nadenken toen de kerkenraad hem vorig jaar vroeg de regie van deze musical op zich te nemen. Als schooldi recteur, dirigent van Luctor et Emergo en ooit ook als regisseur bij toneelvereniging Op Drift bouwde hij een schat aan erva ring op binnen de amateuristi sche kunstbeoefening. „Maar, ja zo'n groot project", aarzelde Blom. Natuurlijk stemde hij toe, maar wel onder voorwaarde dat er veel zaken gedelegeerd kon den worden: koorleiding, kle ding, decor, licht en geluid. Over de plek waar het allemaal moest gaan plaatsvinden, werd nauwelijks geaarzeld. Streven van initiatiefnemer dominee Pi- ter Goodijk was immers de dorpskerk tot daadwerkelijk centrum van de dorpsgemeen schap te maken. „In die opzet is hij bij voorbaat al geslaagd", zegt Blom. „Het is toch fantas tisch om maanden lang met ruim tachtig mensen in de kerk met zo'n project bezig te zijn." Zonder budget begin je niks, wist Blom uit ervaring. Hij stel de voor een aparte stichting op te richting voor het werven van fondsen. De zogeheten 'club van vijftig' bracht aardig wat geld binnen en hoofdsponsor Con grescentrum De Zeeuwse Stro men zorgde voor de rest. Het publiek volgt Jakob bij het ont futselen van het eerstgeboorte recht aan zijn tweelingbroer Ezau, bij het bedriegen van zijn vader Isaak, tijdens zijn vele ar- beidszame jaren bij zijn oom Laban, in zijn huwelijken met Lea en Rachel, tijdens een moei lijke confrontatie met zijn ge weten en uiteindelijk bij de her eniging met zijn broer. „Het koor levert commentaar net als in de Griekse tragedie en dat doen ook de eigenwijze bijbel kenners die vanaf een steiger op Jakob neerkijken", vertelt de regisseur. Het was voor hem de eerste keer om met zo'n grote cast te werken. Dat vergde sou plesse erkent hij. Niet iedereen bijvoorbeeld nam de opkomst plicht bij repetities even serieus en dan waren er ook de kleine kinderen, die niet al te laat naar bed mochten. Mooie momenten bood vooral de snelle wijze waarop koorleden en spelers zijn regie-aanwijzigingen op pikten. Blom heeft dan ook alle vertrou wen in de goede afloop. Hij roemt niet alleen spel en zang, maar ook de vormgeving zoals de fraaie achterwand in woes- tijnkleuren, de daarbij passen de kleding en de prima belich ting vanaf flinke hoogte in de kerk. De belangstelling blijkt groot; de twee oorspronkelijk geplande voorstellingen waren in een mum van tijd uitver kocht. Daarom is er een matinee op zondagmiddag 26 maart aan toegevoegd. De avondvoorstellingen van Jakob beginnen om 19.30 uur, de malinee om 15,00 uur. Voor reserveringen kan men bellen naar: 0111-461610. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland viert woensdag 22 maart voor de 44ste keer boomfeest dag. Thema dit jaar is Bomen voor eeuwen. In totaal 27 Schouwse scholen, waaronder de Beatrixschool, doen mee. Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde plant om half negen de eerste linde in de Oosterschcl- destraat in Zierikzee. De opening krijgt dankzij de Zierikzeese openbare basis school Theo Thijssen een feeste lijk tintje. De andere zes Zierik zeese basisscholen planten vervolgens nog 38 linden aan de Oosterscheldestraat. Na het planten volgt traditiegetrouw een educatieve wandeling door Zierikzee onder leiding van een aantal oudei's. Leerlingen van OBS De Klimop uit Dreischor planten op hun schoolplein één boom en gaan vervolgens naar het Dijk water om daar de door hen geadopteerde wilgen te knotten. Kinderen van de Zon- nemairse basisschool De Zon newijzer reizen woensdag 22 maart af naar de boswachterij waar zij onder het toeziend oog van de boswachter eiken plan ten. Leerlingen van de Brouwse ba sisscholen De Schouw en De door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Bij het Ka naaleiland bij Sas van Gent is dinsdagochtend het binnen vaartschip Genesis 5 uit Ever- gem uitgebrand. Oorzaak van de brand is vermoedelijk een de fect aan de kachel geweest. Er vielen geen gewonden. De scha de bedraagt twee ton. De brandweer kreeg de melding om 9.15 uur, waarop de vrijwil lige korpsen van Sluiskil en Sas van Gent met drie bluswagens uitrukten. De Genesis lag voor reparatie bij scheepswerf De Schroef. Drie personen waren bij het uitbreken van de brand op het schip aanwezig, maar zij konden zich op tijd in veiligheid brengen. De schipper bemerkte door Ben Jansen VLISSINGEN - Het provinciale veerbedrijf PSD heeft in febru ari opmerkelijk meer auto's de Westerschelde overgezet. Vori ge maand zijn 15 procent meer auto's vervoerd dan in februari 1999. De grootste stijging deed zich voor op de dienst Kruinin- gen-Perkpolder: 23 procent. Op die dienst Vlissingen-Breskens bedroeg de groei bijna 9 pro cent. Directeur H. Thomaes van de PSD heeft geen verklaring voor het gegroeide verkeersaanbod. „We hebben er met verrassing kennis van genomen. Misschien is het een combinatie van facto ren. Februari was dit jaar een schrikkelmaand; een dag langer dus dan in andere jaren en dat scheelt al gauw 3 procent in het aanbod. Misschien was februari 1999 extreem stil. Misschien heeft het iets te maken met eco nomische groei." Ook in januari zat de PSD in de plus, zij het dat de stijging toen minder opmerkelijk was: bijna 6 procent op Kruiningen-Perk- polder, ruim 2 procent op Vlis- singen-Breskens en bijna 4 pro cent voor beide diensten samen. Volgens Thomaes mag de PSD zich al sinds september vorig door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Trouwlustige stelletjes in Vlissingen kunnen vanaf 1 mei ook trouwen in de uitkijktoren van het Arsenaal- complex of in Fort Rammekens bij Ritthem. Voorlopig gaat het om een proef van één jaar. Vorig jaar werden bij wijze van experiment twee huwelijk gesloten in de Arse naaltoren cn twee in Fort Ram mekens. Met aanwijzing van de toren en het eeuwenoude verde digingswerk tot 'huis der ge meente', komt het college van B en W tegemoet aan de vraag van toekomstige echtparen. Het da gelijks gemeentebestuur wil nsen de gelegenheid geven hun mooiste dag van hun leven naar eigen wens vorm te geven. De twee alternatieve locaties moeten officieel benoemd zijn tot huis der gemeente om de hu welijken en de registraties van Schoener zorgen voor de aai plant van vijftig lindebomen i het Smalstadse slingerbos. Kin deren van De Springplan (Noordgouwe) en 't Meetje (El lemeet) brengen gezamenlij een bezoek aan De Punt in Ou< dorp waar hen een boswande ling wacht. In Bruinisse plante leerlingen van basisscholen D Meerpaal, Op Dreef en de Piete van Dijkeschool 41 bomen aa de Molenweg. Oosterland krijgt er eveneen! een aantal bomen bij dankzij d inspanningen van leerlinge van de Oosterburght en de ds. Boogermanschool. Scholiere van de OBS Duiveland in Sii jansland voorzien het dorp va vijftien eiken terwijl de kinde! ren van 't Stoofje in Ouwerker voor een aantal nieuwe es doorns zorgt. In Nieuwerker planten leerlingen van OB Duiveland en de School met d Bijbel samen eiken aan d Stolpweg. In de Kop van Schou wen knotten leerlingen van On der de Wieken (Haamstede), D Kirreweie (Haamstede), en 1 Staepel'of (Renesse) wilgen. Ba sisschool Helchersee uit Scha rendijke plant eiken aan D Weel. Leerlingen van OBS Di Stove uit knotten wilgen aan d( Smidsweg, maar dat doet da niet woensdag, maardonderdaj 23 maart. de brand toen hij in het woonge deelte koffie ging halen. De rook kwam hem tegemoet. Volgen; commandant C. de Hulsten werden de bluswerkzaamheden bemoeilijkt doordat het schip niet aan de kade lag, maar mid den in de kanaalarm. Naast de brand deed zich op het schip een explosie voor. In eerste instantie werd gedacht dat een gasfles, waarvan er verschui lende boord lagen, was ontploft. Bij nadere inspectie bleek dat de brandblusser was geëxplo deerd. De overige gasflessei zijn van boord gehaald. Na een uur blussen met schuim was de brand onder controle. Het woongedeelte van het schip is volledig is de as gelegd en er is eveneens grote schade aan de stuurhut en de motor. jaar over een toename van het aantal vervoerde auto's verheu gen. Het doet de directeur van de PSD vooral goed dat de daling op de dienst Kruiningen-Perk- polder tot staan lijkt te zijn ge bracht. Op deze lijn zakte het vervoers aanbod in de maand februari van bijna 89.000 auto's in 1997 tot 79.000 in 1999. Vorige maand waren het er ineens ruim 97.000. Aanleiding om het ge stegen vervoersaanbod te ana lyseren, heeft Thomaes nog niet. „Als je over een lange reeks van jaren kijkt, zie je steeds schom melingen. Maar mocht ook over! maart en april sprake zijn van een duidelijke groei in het aan-l tal auto's dat we overzetten, dan; zullen we er zeker eens naar kij ken. Nu lijkt het me nog toe vroeg om conclusies te verbin den aan deze opleving." Door het toegenomen aanbod is ook het aantal auto's gestegen! dat een half uur of langer moest wachten op een plaatsje op de boot. In januari zijn bijna 3200 achterblijvers geteld; in februa ri bijna 17.000. Het aantal achterblijvers was vorige maand het grootst in Breskens (6600). In Perkpolder moesten ruim 2600 auto's wach ten. partnerschappen rechtsgeldig te laten zijn. Die aanwijzing is inmiddels gebeurd. Het 'trouwen op locatie' wint in het hele land aan populariteit. Mensen willen niet, zoals ge bruikelijk is, trouwen in een stadhuis. Steeds vaker worden daarvoor alternatieve plekken gezocht, zoals kasteeltjes en buitenplaatsen. Vorig jaar kwa men bij de gemeente Vlissingen een aantal verzoeken binnen om op andere plaatsen dan in het stadhuis te mogen trouwen. Vier maal werd zo'n vraag gehono reerd. Op dit moment worden nog en kele praktische zaken geregeld die het trouwen vanaf 1 mei mo gelijk zullen maken. Niet uitge sloten is dat het college na het proefjaar meer locaties aan wijst als alternatieve trouw- plek. Er wordt gedacht aan het Lampsinshuis, waarin een ma ritiem museum wordt geves-, tigd. door Lucien Roelandt HEIKANT - Ruim dertig hengsten dongen gister avond in Manege Heikant naar de gunst van de fokkers. De show was georganiseerd dooreen aan tal Zeeuwse en Brabantse hengstenhouders. Alle rassen werden vertegenwoordigd door fraai opge poetste vaderdieren. Hoog in het bloed staande sporthengsten die, door hun begeleiders aangewakkerd met rammeldoos je en geklap van de zweep, zich fraai en lichtvoetig door de piste bewogenMaar ook de zware Zeeuw se koudbloeds die de bodem van het hippisch cen trum onder hun hoeven lieten dreunen ontbraken in Heikant niet. Volgens speaker en kenner Rino Gelok stuk voor stuk schitterende types en bewezen verervers. Een bewering die werd onderstreept meteen dressuur- demonstratie door de jeugdinternational Laurens van Lieren met de hengst Rubiquil en zijn oudste zoon, de vierjarige Ollnght onder het zadel van de tot de Nederlandse juniorenselectie behorende Thamar Zweistra. Met een springdemonstratie door ex-internatio nal Tan ja Kommers met de veel vermogen tonende Jasper Egon, nakomeling van de wereldvermaar de hengst Jasper, werd tot slot nogmaals het hoge niveau van de Nederlandse fokkerij onderstreept. De hengsten presenteren zich donderdag nog maals aan het publiek tijdens een show in manege De Eendracht in Vrouwenpolder. Deze begint om 19,30 uur. De fjord Halstor van hengstenhouderij De Linge uit Oostkapelle laat zich van zijn beste kant zien. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48