Kim de Booij maakt nieuwe start Dick Busch: passie voor basketbal Voor HVV'24 zijn belangrijke laatste weken aangebroken Belgisch avontuur luidt nieuw tijdperk in voor volleybalster vooruitzicht achter de schermen Voorwaarts overleefde sombere tijden dankzij vrouwenteam tussen schelde en grens n d door Peter van Kouteren MELSELE - Als jcugdspeelster droomde Kim de Booij van een mooie carrière op het hoogste niveau, maar eind vorig seizoen leek de volleybalster uit Hulst haar sport de rug toe te keren. Met vier jaar ervaring in de tweede divisie van de nationale competitie overwoog de 21-jari- ge middenspeelster om hele maal te stoppen nadat bekend was geworden dat het team van Morres zou worden terugge trokken. Kim de Booij maakte zich op voor een jaar zonder vol leybal. Totdat Melsele zich aan diende. De Belgische ereklasser kreeg verschillende keren nul op re- .val kest, maar hield uiteindelijk ind met succes het pad warm. Kim d de Booij ging een sportieve uit- lin daging aan en meldde zich half augustus voor de eerste trai ning. Een halfjaar later maakt haijze de balans op. „Ik heb al ver- ran schrikkelijk veel geleerd en de r bi laatste tijd ook veel mogen spe- vol len", stelt ze vast. „Ik moet er voo niet aan denken dat ik dit had 'laten lopen." Het klinkt tevreden uit de mond van een bescheiden speelster, die niet ontkent in de eerste maanden zwarte sneeuw te heb ben gezien. De stap naar het hoogste niveau van de Belgische competitie heeft vooral haar ge duld op de proef gesteld. „Ik heb inmiddels een gesprek met het zieijbestuur gehad", vertelt ze. „Ze oor willen graag dat ik blijf. Dat ïeef geeft kriebels om het volgend ver jaar nog maar eens te proberen, be Ik begin me er thuis te voelen, voel me er Vlaming en zit lekker in mijn vel. Ik weet nu waar ik moet staan en ken mijn plek." da Dat heeft wel even geduurd, be- al i kent ze. „In het begin dat ik mocht invallen, trilde ik overal. Ik had weer dat gevoel toen ik chtizeventien jaar was en voor de diei eerste keer bij Morres speelde. Dat is nog niet zo lang geleden, gel Het hangt natuurlij k veel samen ïg ti met het feit of je lekker speelt, s te Op dit moment speel ik zonder tna< stress." Er, „Drie weken geleden verloren we met 3-1 van Temse, maar speelde ik voor mezelf de beste wedstrijd tot nu toe. Het liep eindelijk allemaal eens goed: service, maar ook in het di eZ: me Korfballers van Luctor strijden voor lijfsbehoud TERNEUZEN - De korf ballers van Luctor staan zaterdag voor een cruci aal duel. De Terneuzense derdeklasser reist voor de laatste competitiewed strijd af naar Stormvo gels. Het doel van de mis sie is degradatie uit de derde klasse voorkomen. Routinier Carlo Hamelink (32) kent de opponent als geen ander. „Het is een ploeg met een redelijk goed dameskwartet", weet hij. „Thuis hebben we er dankzij een scheids rechter die ons niet lag een beetje ongelukkig van verloren. Ik schat onze kansen op fiftyfifty." Luctor vertoeft alweer ja ren in de derde klasse en speelde veelal een rol in de bovenste regionen. „We wisten dat we niet meer het topteam van een paar jaar geleden hadden", kijkt Hamelink terug op het begin van dit seizoen. „Maar we hadden niet verwacht dat we het zo moeilijk zouden krijgen. Het is een rare klasse, waarin iedereen van ie dereen wint." In een reeks wedstrijden met maar heel weinig krachtsverschillen heeft dat tot een spannende laatste wedstrijddag ge leid. Onclo is weliswaar al ge degradeerd, maar van de drie derde klassen degra deert zo goed als zeker ook de slechtste ïjummer voorlaatst. Carlo Hame link: „Ik hoop dat Ondo ons een dienst bewijst en wint van Olympia. Dan zijn we gered. Maar we moeten ei-van uitgaan dat we het zelf moeten doen." Knokken „Als we er met zijn allen voor willen knokken, dan acht ik ons niet kansloos tegen Stormvogels. Het wordt zonder meer span nend. Ik ga er niet naar toe met de grote vrees dat we volgend jaar een klasje la ger zullen spelen. Het zou ook jammer zijn als we het seizoen zo zouden moeten afsluiten. Maar daar gaan we niet vanuit." achterveld en voorin. Dat was een geweldig gevoel. Vierhon derd man die op je vingers kij ken en goed spelen. Dan is het heerijk om te kunnen volleybal len." Kim de Booij is een typisch pro duct van de alom geprezen school van Morres/Hulst, waar volleybal op een perfecte bewe ging en techniek is gebaseerd. ,.Ik heb er eigenlijk alles aan te danken", beseft ze. „Als je niet zó lang bent, zul je het vooral van je techniek moeten hebben. Ik hoorde van Elly de Theije dat Melsele belangstelling voor me had. Ze bleven maar bellen, maar eigenlijk wilde ik gewoon stoppen. Ik had het vier jaar lang heel goed naar mijn zin ge had op het niveau van de tweede divisie, maar absoluut geen zin om in de promotieklasse te gaan spelen. Van jongsaf, tot mijn ze ventiende, heb ik altijd ge droomd van de ereklasse, maar ik wilde eigenlijk gewoon iets anders gaan doen." Vakantie Maar uiteindelijk ging ze in op een sportieve uitdaging. „Ik ben op vakantie gegaan en had hele maal niet getraind. Lekker va kantie gehouden, ech lui ge weest. Ik weet nog goed dat ik op zestien augustus mijn eerste training had. Verschrikkelijk", verzucht ze. „Ik liep twee weken achter op de rest van de ploeg en heb echt afgezien. We begonnen gelijk met een uurtje powertrai- ning, gevolgd door twee uur vol leybaltraining. De volgende dag heb ik de trainer gebeld dat ik het niet meer zag zitten. Ik kon zelfs bijna niet wandelen. Hij vond dat ik toch moest komen. Met tranen in mijn ogen ben ik gegaan", weet ze nog. „Weereen uur powertraining, maar met hele kleine gewichtjes. Diezelf de week nog moest ik meedoen in onze eerste oefenwedstrijd. Ik stond vooral gigantisch pijn te lijden." „Ik wilde als volleybalster beter worden", verklaart ze haar keu ze voor Melsele. „Ik dachtdat de ereklasse ver boven mijn niveau zou liggen en dat ik het nooit aan zou kunnen. Maar de laatste tijd gaat het echt goed. Ik krijg steeds meer speelgelegenheid, omdat er een speelster gebles seerd is geweest en daarna ziek is geworden. De eerste keren dat ik mocht invallen, liep het ver schrikkelijk slecht", weet ze. „Ik was niet ingespeeld op de rest van het team en mocht vaak pas aan het eind van een set het veld in. Ik ging nooit echt met het gevoel iets te kunnen laten zien. Het ging allemaal te snel. Ik moet juist lekker in mijn vel zitten om mee te kunnen." Sprongkracht Rond de jaarwisseling kwam de Hulsterse meer aan spelen toe. „Het is wel strijden voor een ba sisplaats, maar ik heb al veel ge leerd", beseft ze. „Mijn aanval is wat sneller geworden, maar vooral mijn service is een stuk beter. Bij Morres wist ik nooit goed waar ik mee bezig was. Dan was het weer eens met top spin, soms een floatertje. In Melsele is er veel meer plek in de zaal. Je kunt er drie, vier meter achter de acherlijn staan. Ik geef eigenlijk een korte tik voor een lage, snelle service." Daarnaast is ze aanzienlijk veel sterker geworden. Twee kracht trainingen per week hebben hun vruchten afgeworpen en in alle opzichten tot meer kracht geleid. „Het dringt niet zo tot je door, maar je slaat scherper en hebt een beter blok", spreekt ze uit ervaring. „Mijn sprong kracht is enorm toegenomen. Ik zag een foto in de krant en heb er wel dertig keer naar gekeken. Ik zat met mijn handen veel hoger boven het net dan in mijn tijd bij Morres. Ik denk dat ik vijftien tot twintig centimeter hoger spring." Vooralsnog heeft de persoonlij ke ontwikkeling echter nog niet tot goede prestaties met de ploeg geleid. Melsele legde het meer dan eens nipt af en vertoeft in de onderste regionen van de rangschikking. De ploeg die laatst eindigt, degradeert auto matisch. Maar verder is er nog veel onzeker. Kim de Booij: „Gooik heeft zich voor het begin van dit seizoen al teruggetrok ken, zodat we alleen nog maar voorlaatst kunnen worden. Dan zouden we eventueel een barra gewedstrijd moeten spelen." Kim de Booij is opgebloeid in Melsele. „Ik heb er al verschrik kelijk veel geleerd." foto Charles Strijd door Aector Dooms WESTDORPE - Er gaat geen dag voorbij of in het Westdorpse gezin Busch wordt gepraat over basketbal. Vader Dick Busch is al dertig jaar verslingerd aan basketbal. Hij traint dit jaar de jeugd en het mannenteam van de basketbalvereniging Voor waarts. Zijn drie kinderen, Hans (16), Anouk (14) en Nienke (8), spelen ook basketbal. Zijn zoon komt uit voor Sylaba uit Zelzate, de dochters zijn lid van Voorwaarts. Zijn passie voor de zaalsport heeft er volgens Busch niet toe geleid dat zijn kinderen zijn ge dwongen om voor het basketbal te kiezen. „Natuurlijk zal ik ze wel hebben aangestoken, maar ik heb ze nooit tot iets ver plicht", zegt de 48-jarige onder wijzer, die les geeft aan de basis school De Kreekè in Westdorpe. Dick Busch speelde ruim twin tigjaar basketbal, was (en is nog trainer van verschillende Zeeuws-Vlaamse basketbal- ploegen, is in de regio al jaren een gerespecteerd scheidsrech ter en bekleedde tal van be stuursfuncties. Als hij tijd over heeft, bezoekt hij in de weekein den Belgische wedstrijden in het Gentse en Zelzate, niet zo ver van zijn woonplaats West dorpe. Het basketbal heeft hem nooit losgelaten. „Ik ben wel veel te laat met deze mooie sport be gonnen", zegt hij. Ik had bij voorbeeld ook graag hogerop willen komen als scheidsrech ter. Wedstrijden fluiten in Bra bant, dat lijkt me fantastisch, maar door de reistijden voel ik me daarin belemmerd." Het was door zijn studie aan de pedagogische academie (tegen woordig Pabo) in het Brabantse Dongen dat Busch voor de eer ste keer in aanraking kwam met het basketbal. Daar volgde nog een Zeeuws-Vlaming, Rinus Seijs, de lerarenopleiding. Seijs nam samen met Jo Neve het ini tiatief tot de oprichting van een basketbalclub in Axel, die aan vankelijk ressorteerde onder een omniumvereniging, waar toe ook de gymnastiekvereni ging en de volleybalclub be hoorden. Busch werd door het tweetal benaderd voor het be stuur. Het bleek achteraf een prima zet, want Busch bleek op meerdere terreinen inzetbaar. Voorwaarts startte met een mannenteam, niet veel latei- volgden de vrouwen. Zo'n rijf- Dick Busch is bijna vergroeid met de basketbalsport.„Ik ben alleen veel te laat met deze mooie sport begonnen" tien jaar geleden besloot de bas- ketbaltak zich op advies van de toenmalige voorzitter Jaap van Sabben af te zonderen van de andere sporten. „De stap werd vooral genomen uit financieel oogpunt", meent Busch. Voor waarts kon zich bedruipen met twee seniorenteams en er meld de zich schoorvoetend jeugd aan. Trainersdiploma Trainer was Luc Dierickx, de Belg die in de jaren zeventig en tachtig impulsen gaf aan het Zeeuw-Vlaamse basketbal. Busch behaalde in die periode zijn trainersdiploma en volgde met succes een scheidsrechters- cursus. De basketbalfanaat, die toen in Axel woonde, trainde in die tijd twee jaar de vrouwen en de jeugd van BV Oostburg., maar Voorwaarts bleef zijn eerste liefde. Uit onverwachte hoek re zen echter problemen. „Het ver trek van de middelbare scholen uil Axel hadzijnweerslagophet verenigingsleven", weet Busch zich te herinneren. „Daardoor bleef aanvulling voor de senio ren uit." Na het overlijden van Dierickx werd de situatie er niet beter op. Een spelerstekort be tekende het einde van de man- nenploeg. Enkele basketballers kozen hun heil bij een nieuwe club: Ston- edunkers. Anderen stopten. Busch was in eerste instantie speler. Vervolgens werd hij trai ner van de basketbalvereniging uit Sint Jansteen, die onder im puls van Dierickx was opge richt. Voorwaarts zat toen in een be hoorlijke dip. De club werd be dreigd in het bestaan. Te weinig kader, geen vrijwilligers, maar ook te weinig spelende leden. De vrouwen hielden Voorwaarts op de been, wat belangrijk was voor de continuering. „Voor waarts heeft zes jaar geen man- nenploeg gehad, we hadden alleen de vrouwen in de compe titie. Gelukkig zijn deze basket - balsters, van wie een aantal de dertig waren gepasseerd, in die moeilijke periode nooit gestopt. Speelsters als Tilly Lensen, He- leen van Espen, Evelien de Vries, Sonja Geelhoedt, om er maar eens wat te noemen, heb ben het basketbal in Axel gered van de ondergang", beseft Bus ch. „Inmiddels spelen de dochters van Sonja en Evelien al bij de se nioren, waardoor er meer arm slag is. Ook trainster Maureen Vaal is fanatiek bezig", voegt de duizendpoot eraan toe. Klappen Sinds twee jaar heeft de Axelse club, die opnieuw wordt geleid door voorzitter Rinus Seijs, weer een mannenteam. Dick Busch realiseert zich dat de teamsporten flinke klappen hebben moeten incasseren. Veel sporters kiezen voor de i n- dividuele sport. De laatste tijd gaat het gelukkig weer de goede kant op. Voorwaarts heeft zestig leden, onder wie veel jeugd." „We hebben drie speelvelden en trainen gezamenlijk op woens dag. We proberen alle teams thuis op vrijdagavond in 't van onze sportredactie TERNEUZEN - Na een onder breking van drie weken, met slechts een beperkt aantal wed strijden, wordt de voetbalcom petitie dit weekeinde hervat met de negentiende speeldag. Voor Terneuzen houdt dat de thuis wedstrijd tegen Dongen in, voor HVV'24 de uitwedstrijd tegen RKTW In beide gevallen zijn de belan gen groot: Terneuzen mag niet verliezen om de concurrentie op afstand te houden, HW'24 moet winnen om zijn kansen op lijfsbehoud in eigen hand te houden. In het zaterdagvoetbal hoopt Terneuzense Boys zich thuis te gen Tholense Boys definitief in veiligheid te spelen. Hoewel Terneuzen in zijn laat ste competitiewedstrijden niet al te best op dreef was, vaart de ploeg van trainer Paul Telussa nog altijd op kampioenskoers. De 4-1-nederlaag van drie we ken terug tegen EBOH zorgde maar even voor onrust, omdat één week later ook Longa en TAC/BWB puntverlies leden. Het feit dat met nog slechts vier wedstrijden op het programma de marge van de achtervolgers nog altijd vier en vijf verlies- punten bedraagt, heeft Terneu zen volgens Telussa het gevoel gegeven „dat we in een zetel naar het eind gaan en dit nooit meer weg mogen geven." Zondag speelt de koploper thuis tegen Dongen en dat is een te genstander waarvan „een Ter neuzen in goeden doen weinig te vrezen heeft", denkt Telussa. „Uit verloren we weliswaar met 1-0, maar dat konden we meer onszelf aanrekenen dan dat het de verdienste van Dongen was." Voor de wedstrijd van zondag heeft Terneuzen een vrijwel complete selectie beschikbaar. De hoop is erop gevestigd dat Geertjan de Smet en Dannv van de Velde weer voldoende fit zijn om in de basis te starten, zodat vermoedelijk alleen Peter Nies- kens en Danny Magito ontbre ken. Nieskens mag na drie gele kaarten één wedstrijd toekij ken, Magito is na zijn rode kaart tegen EBOH nog in afwachting van een schorsing. HVV'24 HW'24 stak zichzelf twee we ken terug een hart onder de riem door de cruciale thuiswedstrijd tegen Dongen met 3-2 te win nen. Dat was nodig ook, omdat de ploeg na een serie van twee nederlagen en twee gelijke spe len een plaats innam die aan het eind van het seizoen degradatie inhoudt. „Niet dat we de laatste weken slecht speelden", zegt Hubert van den Hemel. „Maar als je geen punten pakt gaat dat aan het zelfvertrouwen knagen. Daarom ook kwam de overwin ning op Dongen als geroepen." Zondag speelt HW'24 uit tegen RKTW de eerste van de laatste vier wedstrijden en daarin moet volgens HW's laatste man „uit gegaan worden van drie punten. Aan een gelijkspel hebben we niets, omdat ook de concurren tie punten pakt en het gat naar RKTW in dat geval rijf punten blijft." Thuis verloor HW'24 met 2-1 van RKTW, maar dat zegt Van den Hemel op zich niet zoveel. „RKTW was een tech nisch ploegje, maar dat zijn wij toch ook?" Harald Verschueren, Wim Pop- pe en Thierry de Waele zijn nog steeds niet beschikbaar. Terug is weer wel Carlo Blommaert. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal heeft Breskens met nog vier wedstrijden te spelen nog altijd een voorsprong van drie punten op Axel. Maar meer nog dan de concurrentie van Axel heeft de koploper te vrezen van de opmax-s van Middelburg, dat nog wel tegen een achter stand van vijf punten aankijkt, maar ook nog twee wed strijden meer te gaan heeft. Zondag speelt Breskens thuis tegen Aardenburg, dat de num mer één van de ranglijst eerder dit seizoen op 1-1 hield. Axel gaat op bezoek bij Steen en Mid delburg krijgt od eigen veld IJ- zendijke als tegenstander te genover zich. Verder staan nog de ontmoetingen Hontenisse- Sluiskil, Luctor'88-Vogelwaar- de en Hansweertse Boys-Zee- landia op het programma. Terneuzense Boys Voor Terneuzense Boys staat in de tweede klasse van het zater dagvoetbal in de laatste vier wedstrijden niet veel meer op het spel. De ploeg van trainer Eddy van der Hooft maakt geen kans meer op een prijs en heeft nog één overwinning nodig om zich veilig te spelen. Morgen is nummer twee Tholense Boys in Terneuzen de tegenstander en daar won Terneuzense Boys eer der dit seizoen met 3-0 van. „Ik snap absoluut niet dat die ploeg zo hoog op de ranglijst staat", vertelt aanvaller Tim Louwiesse. „We hebben ze in de uitwedstrijd helemaal wegge speeld. Ik vind het echt ongelo felijk, want een ploeg als SSV'65 is bijvoorbeeld tien keer beter.De lijst van afwezigen bij Terneuzense Boys is ten opzich te van de afgelopen weken nog niet echt geslonken. Leon Goos- sen, Jack Scheele en Mark de Pooter zijn nog altijd gebles seerd en ook Mare de Kunder (vakantie), Marco Faassen en eventueel Louwiesse zelf (werk) zijner niet bij. „We spelen thuis, maar ik denk dat een gelijkspel het uitgangs punt moet zijn. Of ze moeten zo tegenvallen als in de eerste wed strijd, want dan maken we zelfs met het tweede een goed kans", aldus Louwiesse. AZVV Voor zaterdag-derdeklasser AZW kan het seizoen eigenlijk al niet meer kapot. Twee weken geleden werd een goede reeks in de thuiswedstrijd tegen GPC bekroond met de tweedeperio- detitel. „We moeten nu in de laatste wedstrijden zorgen dat we de goede vorm vasthouden", zegt verdediger Peter van de Velde. „Want als je de competi tie niet goed afsluit, dan wordt het in de nacompetitie ook moeilijker." AZW verkeert nog in het onge wisse over wie de tegenstanders in de nacompetitie zijn, maar Van de Velde ziet het positief te gemoet. „We moeten er dan ge woon het beste van maken. We hebben inmiddels tegen alle ploegen gespeeld en daarin is gebleken dat we zeker niet min der zijn dan welke ploeg ook." Morgen speelt AZW thuis te gen Bevelanders waarvan eer der dit seizoen vrij overtuigend werd gewonnen. De geblesseer de Jochem Gajewski ontbreekt en achter de namen van Ferry van der Veeken, Jochem van Leeuwen-en Van de Velde zelf staat vanwege lichte blessures nog een vraagteken. Zaamslag Zaamslag greep twee weken ge leden door een 1-O-overwinning op De Meeuwen de laatste stro halm in de strijd tegen degrada tie. Toch lijkt de gang naar de vierde klasse onafwendbaar. „Theoretisch kan het nog wel, maar dan moeten Bevelanders en Colijnsplaatse Boys alles verliezen en wij alles winnen. En dat zie ik nog niet zomaar ge beuren", aldus middenvelder Erik Tissink, die dit seizoen niet meer in actie zal komen.,Ik heb een ontsteking in mijn enkel. Ze dachten eerst aan een gezwel, maar na een MRI-scan bleek het toch een ontsteking in mijn spieren te zijn", zegt Tissink. Morgen staat voor zijn ploeg de uitwedstrijd tegen Apollo'69 op het programma en behalve Tis sink zijn ook Jacco den Hamer (geblesseerd) en Coen Goossen (geschorst) niet van de partij. foto Charles Strijd Sportuus te laten spelen. Dat geeft een extra sfeertje, ook na de wedstrijden." De Westdorpe- naar hecht daar veel waarde aan. „Als ik in België naar wedstrij den ga kijken, dan zie je meteen het verschil. Daar leeft het bas ketbal meer. Familie en kennis sen zitten op volgepakte tribu nes." Hij ziet de toekomst voor het Zeeuwse basketbal rooskleuri ger in. Wat zijn ervaringen als trainer betreft, valt er nog veel werk te verrichten bij Voor waarts. Bij de mannen heeft hij rond de ervaren spelers Ruud de Bruin en Arjan Joziasse ge bouwd aan een jonge ploeg, die fysiek voorlopig nog te licht be vonden is. Maar er zit progressie in. Dick Busch rekent in de reste rende wedstrijden op meer suc ces. Hij kan zich een week zon der basketbal niet voorstellen. Hoewel. „In de zomer ga ik er graag met mijn platbodem op uit. Zo hoef ik me nooit te verve len." HW-speler Hubert van den Hemel over het uitduel met RKTW: „Aan een gelijkspel hebben we niet:foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53