Windmolens in de polder Dorpsraad Sluiskil wenst geen pottenkijkers bij vergadering PZC Oostburg wil hogerop in twist verhuisgeld Fieret kijkhuis GEEF WAT VRIJE TIJD AAN EPILEPSIE Hontenisse vindt j nieuwe argumenten voor bouw sporthal Borduren voor record Maand van het Huis zeeland 18 Plan voor minstens twaalf turbines bij Terneuzen raab karcher bouwstoffen Nationaal Epilepsie Fonds vrijdag 10 maart 2000 Zoektocht naar steenuil in Braakman TERNEUZEN - Natuur liefhebbers kunnen er de komende weken weer op uit trekken onder begelei ding van een ervaren gids. Staatsbosbeheer, stich ting Het Zeeuwse Land schap en natuurbescher mers van De Steltkluut en 't Duumpje hebben diver se excursies op touw ge zet. Zaterdagochtend 11 maart om 10 uur kunnen jongeren de agrarische tentoonstelling in het Westdorpse bezoekers centrum De Baeckermat bezoeken. Van daaruit start De Steltkluut een excursie door het gebied. Aanmelden kan tot vrij dag 10 maart. Diezelfde avond wordt in de Braak- manbossen vanaf 18.30 uur gezocht naar de steen uil. Met een recorder met daarop de roep van de uil. wordt geprobeerd de vo gel te lokken. Verzamel plaats is de receptie van De Braakman. Kraanvogels Staatsbosbeheer stelt be langstellenden woens dagavond 15 maart vanaf 20 uur in de gelegenheid het werk van de Belgische natuurfotograaf Ludo Goossens te bekijken. Zijn fotoserie over kraan vogels is te zien in De Baeckermat. Vanaf De Baeckermat start zaterdagochtend 18 maart om 9 uur een wan deling door het Westdorp se natuurgebied Canis- vliet, onder leiding van de boswachter. Aanmelden kan tot en met vrijdag 17 maart. De Steltkluut en 't Duum pje houden die dag diverse werken in het landschap, zoals het knotten van wil gen. De verzamelplaats van de Steltkluut is de garage aan de Walstraat in Ter- neuzen. Het vertrek is om 9 uur. Aanmelden voor vrijdag 17 maart. Voor de werkzaamheden van 't Duumpje is de verzamel plaats bij de boomkikker pui (Platteweg) in Retran- chement om 9 uur. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het bedrijf Ke nia Nederland in Arnhem wil in de Terneuzense Eendragtpolder een park aanleggen met twaalf tot zestien windmolens. In de polder staan al twee turbines. Het gaat om windmolens met een ashoogte van tussen de ze ventig en negentig meter en een rotordiameter van tussen de 65 en tachtig meter. De turbines beschikken over een vermogen van anderhalf tot twee mega watt. Het definitieve aantal hangt af van het geluid dat de molens zullen produceren. Het is de be doeling dat de turbines in een lijnopstelling langs de bestaan de dijken komen te staan. Het windmolenpark valt onder de milieu-effectrapportage Grootschalige locaties winder- gieopwekking, die de provincie in de zomer van 1998vaststelde. In een afspraak met de rijks overheid hebben de windrijkste provincies acht jaar geleden een zogenaamde inspanningsver plichting voor windenergie op zich genomen. Zeeland zegde daarbij toe dat in 2000 voldoen de plekken zijn aangewezen om 250 megawatt aan windenergie op te wekken. In maart vorig jaar wees Terneuzen onder meer de Eendragtpolder aan als een geschikte locatie voor groot schalige opwekking van wind energie. Wel moet de gemeente het be stemmingsplan Buitengebied wijzigen, omdat de strook waar de windmolens moeten komen nu nog een agrarisch gebied is. Bovendien hebben de dijken ter plaatse een 'landschappelijk waardevolle of waterstaatkun dige functie'. De bouw van het windpark is daarmee in strijd, maar de gemeente ziet planolo gische noch landschappelijke bezwaren om de turbines toch te plaatsen. Voordat met de versnelde wijzi ging van het bestemmingsplan kan worden begonnen, moet er nog een milieu-effectrapporta- V^SS9 In de Eendragtpolder staan al twee windmolens. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat hoogstwaar schijnlijk in beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten om geen subsidie toe te ken nen voor de verhuizing van het transportbedrijf Fieret van de kern van Oostburg naar de Bruggendijk in Zuidzande. Wethouder L. Wille gaat zijn collega-bestuurders voorstellen de beslissing zo nodig tot aan de Raad van State uit te vechten, omdat de motivatie van de pro vincie volgens hem niet deugt. Transportbedrijf Fieret ver huisde vorig jaar van de locatie aan de Oude Kerkstraat in Oost burg naar de Bruggendijk in Zuidzande. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het bedrijf zich op het Oostburgse bedrij venterrein Stampershoek zou vestigen, maar dit bleek finan cieel niet haalbaar. Gedeputeer de J. van Zwieten heeft volgens Wille en ambtenaar F. Sanderse toen zelf gezegd dat de aan vraag zonder probleem gewij zigd kon worden. Twee weken geleden bleek dat GS stellen dat het om een geheel ander project gaat. De toegezegde bijdrage van 108.000 gulden gaat daar om aan de neus van de gemeente voorbij. Wille meent dat de provincie voorbij gaat aan het feit dat een bedrijf waar omwonenden last van hadden, daadwerkelijk uit het woongebied is verdwenen. En daar is het geld uit het Fonds Stads- en Dorpsvernieuwing toch voor bestemd, voert hij aan. Ook aan de verplaatsing van Ver strae ten/Ver brugge- /Bron uit Waterlandkerkje wil de GS eerder niet meewerken, omdat er in Waterlandkerkje nog twee bedrijven achterble ven. Deze redenering was voor Oostburg reden om naar de rechter te stappen, die de zaak waarschijnlijk in april behan delt. Volgens Wille heeft hij nu weer een zaak, omdat de argu menten van het provinciebe stuur niet deugen. Zo meent de gemeente dat het bestemmings plan de vestiging van een trans portbedrijf aan de Bruggendijk in Zuidzande toestaat. De pro vincie echter zegt dat voor transportbedrijf Casteleijn (nu overgenomen door Fieret) dat op die plek zateen 'ontheffings- situatie' gold. Ook het argument van de provincie dat er meer verkeer te verwachten is, en dat er dus extra verkeersveilig- heidsmaatregelen moeten wor den genomen, snijdt in zijn ogen geen hout.,Ik durf te stellen dat het minder druk wordt. Duur zaam Veilig heeft niets te maken met deze bedrijfsverplaatsing. Als Fieret niet was verhuisd, was Casteleijn blijven zitten en hadden er ook maatregelen genomen moeten worden. Bo vendien zit aan diezelfde paral lelweg het mestverwerkingsbe- drijf van Kunst." Wille zegt dat het voor hem een principiële zaak is: Is dit pro ject subsidiabel of niet? Daar willen we een uitspraak over. Als het uiteindelijke subsidie bedrag dan lager uitpakt, dan zij dat zo, daar gaat het ons niet om. Wij willen gewoon dat GS uitvoering geeft aan principes die zij zelf hebben vastgesteld." ge worden opgesteld. Boven dien zal het verzoek worden ge toetst aan de Vogelrichtlijn. De Terneuzense raadscommissie VROM bespreekt het verzoek van Kema Nederland op don derdag 16 maart om 19.30 uur. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Burge meester en wethouders van Hontenisse houden, zoals om wonenden al verwachtten, vast aan een sport- annex evene mentenhal aan de Emmastraat in Kloosterzande. Het intrek ken van de bouwvergunning vo rige week was niet meer dan een formeel besluit om nog deze maand een nieuw voorberei- dingsbesluit te kunnen nemen volgens de juiste procedurele re gels. Het Hontenisser college heeft de locatiekeuze in het nieuwe voorstel voor een 'sport- en eve nementenhal met aanvullende parkeerplaatsen' met heel wat meer argumenten onderbouwd dan de vorige keer. Zo presen teerde het adviesbureau RBOI deze week een rapport waarin het tot de conclusie komt dat een multifunctionele hal het beste aan de Emmastraat kan komen. De hal dient bij de sportvelden en het zwembad te komen, omdat alleen daarin het centrum van Kloosterzande ge noeg plaats is. De hal moet in het middelpunt van het dorp komen om voor iedereen bereikbaar te zijn. Vooral de nabijheid van de twee basisscholen is van belang, omdat de kinderen lopend naar de gymlessen moeten kunnen. Op het sportveld is eventueel ook ruimte voor een hal op het zogeheten F-veldje (een voet balveldje voor pupillen). Voor andere mogelijke bouwplekken moeten gebouwen of tennisvel den sneuvelen en het kost teveel om die opnieuw op te bouwen of aan te leggen. De locatie aan de Emmastraat is toegankelijker, sociaal veiliger en beter bereik baar voor hulpdiensten in geval van brand of ongelukken dan het iets verder van de openbare weg gelegen F-veld, oordeelt het adviesbureau. De gekozen locatie is ook 'ac ceptabel' voor de welstands commissie. Het dichtstbijzijnde huis ligt op veertig meter af stand, een groensingel onttrekt het gebouw (na een aantal jaren) grotendeels aan het zicht en een 'gedekte kleur' zorgt ervoor dat het gebouw minder massaal overkomt, legde wethouder F. van Driessche donderdag uit. Het dagelijks bestuur van Hon-j" tenisse wil het nieuwe voorbe-i y reidingsbesluit nog deze maand v door de raad laten bekrachti- y gen, omdat na 1 april nieuwe re- t gels gelden voor snelle bestem-; t: mingsplanwijzigingen volgens artikel 19. Bovendien moet de sporthal op 30 juni 2001 wel ge opend zijn om in aanmerking te blijven komen voor ruim een kwart miljoen gulden aan Euro pese subsidie. De te verwachten bezwarentermijnen en juridi sche procedures in ogenschouw nemend, moet die datum net haalbaar zijn, verwachten B en W. De bouw van de hal zal door hogere loon- en materiaalkos ten nog iets duurder uitvallen dan de eind vorig j aar geraamde 2,9 miljoen. Van Driessche denkt echter dat de coalitiepartijen, ondanks hun eerder waarschuwingen te gen nieuwe kostenstijgingen, toch akkoord gaan. „De bouw van een sporthal is opgenomen in het collegeprogramma en aan deze kostenstijging kan nie mand iets doen." Te optimistisch Ook de rechter en GS zullen, j verwachten B en W, geen roet in het eten gooien. Volgens I. van den Hoffwoordvoerster van de omwonenden, is het college dan toch iets te optimistisch. „Ik zal natuurlijk maandag (13 maart,; red.) gebruik maken van het in-i spraakrecht tijdens de commis-i sievergadering. En wij zullen zeker opnieuw naar de rechter: stappen en reken er maar op dat wij nog wel met enkele nieuwe argumenten tegen de sporthal en de locatiekeuze op de prop pen komen." Kooktips voor Hulster ouderen HULST - Ouderen uit de ge meente Hulst kunnen zondag 12 maart op de culinaire toer gaan. Voor het activiteitenprogram ma 'Uit op zondagmiddag' van Dienstencentrum De Lieve zijn j twee koks uitgenodigd. Zij ver- j tellen over hun beroep en geven 1 de aanwezigen praktische tips over de geheimen van de keu- ken. De culinaire bijeenkomst j begint om 14.30 uur. door Joost Bosman SLUISKIL - De vergaderingen van de dorpsraad van Sluiskil zullen in het vervolg besloten zijn. Wel blijven insprekers de kans krijgen om het eerste half uur van de zitting hun zegje te doen. Voorzitter F. Saerens zegt dat de dorpsraad deze week voor het eerst in besloten zitting bijeen is geweest, en dat dat 'goed is be vallen Volgens hem is de beslis sing niet genomen als gevolg van de commotie die ontstond rond de komst van asielzoekers naar Hotel Sluiskil. Tijdens de dorpsraadvergadering van 4 ja nuari dit jaar werd daar voor het eerst over gesproken. Er werden toen, met name door Saerens zelf, harde woorden gesproken. De uitlatingen van Saerens, ge richt tegen de komst van de asielzoekers, worden momen teel onderzocht door de politie. Volgende week besluit het Openbaar Ministerie in Middel burg of de dorpsraadvoorzitter vervolgd zal worden voor het maken van discriminerende op merkingen. „De vergadering van januari hebben we gelukkig allemaal uit ons geheugen ge- L. Roukema met haar geborduurde merklap. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ruim 260 mannen en vrouwen borduren de komende maanden of hun leven ervan afhangt. Het moet een project worden waar Zeeland trots op kan zijn: een merklap van 140 meter lang. Daarmee zou het de groot ste merklap in de wereld zijn, die een plaats verdient in het Guiness Book of Records. „Ik vind het gewoon vreselijk leuk", vertelt L. Roukema uit Bruinisse enthousiast. Ze heeft zich direct opgegeven, toen ze van het idee hoorde. In Zeeland borduren in totaal ruim 260 vrouwen en mannen mee. Ook in groeps verband wordt meegedaan. Zo borduren in Zierikzee medewerkers van het Stadhuismu seum en de suppoosten van het Maritiem Mu seum ieder een eigen merklap. Wanneer alle stukken klaar zijn, worden ze aan elkaar genaaid. Om het één geheel te laten lij ken, hebben de deelnemers een borduurpakket gekregen. Tevens staat om die reden het motief van de onder- en bovenrand vast. Hoe de merk lap er verder uit komt te zien, is aan de bor- duurders zei fHet i s wel de bedoeli ng i ets uit de eigen omgeving af te beelden. Roukema heeft voor het volkslied van Bruinis segekozen. „Dat isechtBrü, hè." Ze heeft ver schillende woorden een passende kleur gege ven om de boel wat op te fleuren. Zo is het woord 'mossel' in licht- en donkerblauw ge borduurd en voor Nieuwland heeft zij als kleu ren blauw en geel gekozen. „Blauw omdat het gebied aan de zee is ontworsteld en geel omdat er op het land koren stond." De 140 meter lange merklap is een initiatief van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland. Borduurders hebben nog tot de zo mer de tijd om him merklap af te maken. wist", verklaart Saerens. Hij ontkent dat het weren van de pers bij de vergaderingen onde mocratisch zou zijn. „Sluiskil heeft een heel andere dorpsraad dan andere kernen. De meeste hebben maar één keer per jaar een openbare vergadering. Wij vergaderen vijf tot zes keer per jaar, maar van die zittingen brengen we wel verslag uit in onze eigen krant." Bovendien, zo stelt Saerens, had de pers in het verleden toch al geen be langstelling voor de tweemaan delijkse bijeenkomsten. „Alleen tijdens de kwestie rond de asiel zoekers bezochten journalisten onze vergadering. We zijn toen lelijk in de val getrapt. Ik moet wellicht nog veroordeeld wor den en heb geen zin meer in pu blicaties in de media", aldus Saerens. Secretaris A Ivens (34) wordt de nieuwe se cretaris van de dorpsraad. Hij volgt de in januari aan de kant geschoven M. Köllner op. Zij werd door (een deel van) de raad heengezonden, omdat die vond dat zij (als enige voorstander van de opvang van asielzoekers in Sluiskil) te veel haar eigen mening namens de dorpsraad verkondigde. Ivens keerde zich aanvankelijk ook tegen de Aan vullende asielopvang (AVO) in Hotel Sluiskil. Nu zegt hij het standpunt van de dorpsraad te volgen, en er met z'n allen het beste van de te willen maken. „Het is een afgesloten zaak, en we gaan geen oude koeien uit sloot halen. We willen Sluiskil weer op een positieve manier naar buiten brengen." Daarnaast zegt Ivens zich te zullen inzetten voor een 'duide lijke communicatie' met het col lege van burgemeester en wet houders over onder meer de verkeersveiligheid en de speel- mogelijkheden voor kinderen in het dorp. Majoor vertelt ZOUTELANDE - De afdeling Zoutelande van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor dinsdag 14 maart ma joor Bosshardt van het Leger des Heils uitgenodigd. Majoor Bosshardt vertelt die avond over haar werk en haar leven. Alle belangstellenden zijn welkom vanaf 19.30 uur in zaal Middendorp aan de Smids traat in Zoutelande. Plannen om uw huis comfortabeler te maken? Maart 2000 is landelijk uitgeroepen tot de Maand van het Huis en dat biedt u veel extra voordeel! Misschien maakt u uw dromen zelfs wel helemaal gratis waar! Heeft u plannen om uw huis te verbouwen, een keuken of badkamer aan te schaffen? Bezoek ons dan tijdens de Maand van het Huis. Breng een maatschetsje mee of een lijstje met punten waaraan uw plan nen moeten voldoen en u ontvangt: gratis advies gratis krasloten met prachtige prijzen gratis kortingsbon voor CD-rom waarmee u uw interieur of tuin kunt ontwerpen gratis geluks- certificaat met kans op waardevolle wooncheques tot 10.000,- speciale maandaanbiedingen Middelburg: Waldammeweg 2, 4338 PJ Middelburg, tel. 0118-625055, fax 0118-625153. Terneuzen: Hughersluys 22, 4536 HM Terneuzen, tel. 0115-697051, fax 0115-630273. COLLECTANTEN GEZOCHT! Het Nationaal Epilepsie Fonds zoekt vrijwilligers voor de jaarlijkse nationale collecte (5 t/m 10 juni). Al is 't maar een paar uur op één avond. De collecte is van groot belang voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, begeleide vakanties en bijzondere projecten in ontwikkelingslanden. Help. Bel: Henny van Mourik, tel. (030) 6344063. "ZEG GEEN NEE, MAAR HELP MEE! Telefoon (030) 634 4063 Fax (030) 634 4060 Postbus 270, 3990 GB Houten E-mail: info@epilepsiefonds.nl Internet: www.epilepsiefonds.nl ^f) KEURMERK VOOR VI EN .BESTEDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48