Eind dreigt voor Poolse herdenking Spilzieke regenten luidden ondergang in van Het Zwin PZC PAAUWE Zitadvies op maat na rit op de pasfiets j- Meer opstootjes dan vorig jaar tijdens Z-Vlaams carnaval Terneuzenaar klaagt over te grote Hema zeeland vrijdag 10 maart 2000 z 17 Axelse organisatie stopt Zeeuws-Vlaanderen stopt wildgroei GSM-antennes Hulst scheldt basiliek lening kwijt HULST - De gemeente Hulst scheldt het kerkbestuur van de H. Willibrordusbasiliek het laatste restant kwijt van een ren teloos voorschot. Hulst had de kerkbestuurders in totaal 440.000 gulden geleend en daarvan moest nog 25.000 gulden afgelost worden. De gemeente strijkt echter met de hand over het hart omdat het bestuur van de basiliek geen enkele kans ziet om het laatste deel op te hoesten. De restauratie van de Willibrordusbasiliek kostte ongeveer 11,5 milj oenBi j na tien jaar stond half Hulst op z 'n kop om dat geld bij elkaar te krijgen via subsidies, overheidsgelden en fondsenwerving. De gemeente stelde de 4,4 ton beschikbaar toen de rijkssubsidie voor de restauratie halverwege de jaren negentig onverwacht met tien procent verlaagd werd. De commissie financiën vergadert over deze kwestie donderdag 23 maart om 19.30 in de raadzaal van het stadhuis in Hulst. Speel-o-theek krijgt subsidie HULST - Speel-O-Theek Aap Noot Mies m Hulst krijgt 16.530 gulden van de gemeente voor onder meer de aanschaf van speelgoed en een computer en voor een bijdrage in de huurkosten. De speelgoeduitleen verhuisde in 1999 van ba sisschool De Nobelhorst naar cultureel centrum Den Dul- laert. Door de hogere huur zijn de kosten gestegen. Bijkomend probleem is het grote succes dat de Speel-O-Theek sindsdien kent, want sinds de verhuizing is het aantal leden en uitlenin gen aanmerkelijk vergroot. Daarom is er meer speelgoed no dig. De stichting heeft de uitleenprijzen inmiddels verhoogd maar rekent ook op een bijdrage van de gemeente. B en W willen voortaan jaarlijks 8.780 gulden subsidie geven en daarnaast nog een eenmalige bijdrage leveren voor een aan geschafte computer en voor de hogere huurkosten. De raads commissie financiën praat over dit voorstel op donderdag 23 maart om 193 0 uur in het Hulster stadhuis Hengelaars actief in Vlissingen VLISSINGEN - De politie Zeeland waarschuwt voor 'henge laars'. De afgelopen weken is in Vlissingen een aantal inbra ken gepleegd door middel van de zogenaamde hengelmetho- de. Inbrekers maken met behulp van een ijzerdraadje via de brievenbus de deur open. De dieven hadden het voornamelijk voorzien op geld en cheques. De schade per inbraak liep op tot enkele honderden guldens. Volgens de politie zijn dit soort in braken te voorkomen als de deuren goed worden afgesloten met een nachtslot. Van der Doef moderniseert GBA VLISSINGEN - Oud-burgemeester J. C.Th. van der Doef van Vlissingen is donderdag door minister R. van Boxtel (Grote Steden- en Integratiebeleid) benoemd in een adviescommis sie die zich gaat bezighouden met de modernisering van de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens (GBA). Voorzitter is I. Th. Snellen, emeritus hoogleraar aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. De GBA is halverwege de ja ren tachtig ontworpen. Sinds de invoering ervan in 1994 is het uitgegroeid tot de belangrijkste bron van persoonsgegevens voor de (semi-)overheid. De snelle ontwikkelingen op het ge bied van de informatie- en communicatietechnologie zijn aanleiding om de GBA tegen het licht te houden. De commis sie brengt uiterlijk september dit jaar advies uit. Middelburgse brandstichter bekent MIDDELBURG - De Zeeuwse recherche heeft woensdag een 22-jarige inwoner van Middelburg aangehouden. De man wordt verdacht van brandstichting in een duplexwoning aan het Prinses Marijkeplein in Middelburg. Hij heeft inmiddels bekend en zal vandaag worden voorgeleid. Het motief voor de brand is onduidelijk. en het ledenbestand van de af deling Axel. Ook weigerden Luczak en de zijnen om ooit nog op een her denking in Axel te verschijnen zo lang deze door de plaatselijke afdeling werd georganiseerd. Omdat de verdachtmakingen richting Zeeuws-Vlaanderen bleven aanhouden, zetten de Axelse Vrienden er afgelopen weekeinde een punt achter. De First Polish Armoured Divi sion in Engeland is furieus over de gang van zaken. De volko men verraste secretaris-gene raal J. H. Weber zegt dat het Ax else bestuur zich nodeloos heeft laten intimideren door Kajpus, Luczak en Gneba. Weber: „Die drie zijn alleen maar jaloers op het succes van de afdeling Axel. Ze brengen ons volkomen in dis krediet. Iemand moet ze een schop onder hun kont geven." Kransen De stopzetting van de vereni ging is inmiddels ook kenbaar gemaakt aan de gemeente Axel. Woordvoerder J. van Meurs van de gemeente vermoedt dat er nu een definitief einde is gekomen aan de jaarlijkse herdenkings plechtigheid die normaal altijd plaats had rond 19 september. De hele ceremonie daarbij werd georganiseerd door de afdeling Axel. Op deze dag werden in aanwe zigheid van oud-strijders onder meer kransen gelegd bij Poolse graven op de Algemene Be graafplaats en het oorlogsmo nument aan de Zeestraat. Volgens secretaris Zegers ko men hij en zijn collega-bestuur ders met meer terug op hun besluit, ondanks de vele sympa thiebetuigingen uit de hoek van Poolse oud-strijders. Zegers: Het is in en in triest dat het zo is gelopen, want door dit geschil raakt het hele imago van de her denkingen beschadigd. Dat ver dienen de gesneuvelde Poolse soldaten niet." door René Hoonhorst KOEWACHT - Op een echte derrière is het zadeltje van de pasfiets niet berekend. Op een standaardzitje kan een bui tenmodel achtersteven zich niet stevig en veilig door het verkeer bewegen. Maar om de juiste hoogte tot de grond en de juiste afstand tot het stuur te bepalen, bewijst het zeteltje donderdagmiddag goede diensten in gemeenschapscen trum De Vlaschaard in Koe wacht. De pasfiets is niet voor ieder een geschikt. De 73-jarige R. Elegeert bijvoorbeeld zit zelfs als het zadel op de laagste stand staat niet echt lekker op de computergestuurde home trainer. Haar redelijk strakke jurk helpt haar ook niet echt bij het vinden van een comfor tabele fietshouding. „Dan hadden ze me de kledingvoor schriften wel even kunnen doorgeven", zegt Elegeert half mopperend, half lachend. Hoewel ze geen precies pas send computerplaatje mee naar huis kan nemen, is ze heel blij met het advies van H. Post, één van de medewerkers van de actie Fiets op Maat van Vei lig Verkeer Nederland. Post heeft direct gezien dat de fiets waarop Elegeert naar De Vlaschaard is gekomen veel te groot is. „Een grote meisjes- fiets of een kleine damesfiets zou veel beter voor u zijn. Ik mag en wil natuurlijk geen re clame maken, maar ik weet dat Gazelle een fiets heeft met een zeer lage instap en wieltjes van 24 inch. Op zo'n rijwiel zou u zich veel comfortabeler door het verkeer bewegen." Elegeert schrijft het advies di rect op een papiertje, want eer lijk gezegd gebruikt ze haar fiets nu niet vaak. Veel te ver moeiend. „Als ik op een ander rijwiel makkelijker uit de voe ten kan, rijd ik toch wat sneller naar mijn dochter in Sint Jan steen denk ik." Hometrainer De uitdraai van de pasfiets - een door een student van de Technische Universiteit ont wikkelde hometrainer die pre cies aangeeft hoe een fiets moet zijn afgesteld voor de meest veilige en gezonde hou ding - laat ook I. Kips zien dat haar fiets niet helemaal aan de eisen voldoet. Nieuw Het zadel kan weliswaar wat lager, maar het stuur staat een beetje te ver van de fietszetel af. De fiets is net nieuw, dus een nieuwe kopen zit er vol gens Kips niet in. Met de lagere stand van het zadel en het aan nemen van èen iets andere houding hoopt Kips in de toe komst minder snel pijn in haar onderrug te krijgen. Ouderen kunnen zich de ko mende weken nog een juiste fietshouding laten aanmeten op de pasfiets in onder meer in De Lieve in Hulst (vandaag en De Halle in Axel (donder dag 22 maart). door Barend Pelgrim AXEL - De Axelse afdeling van de organisatie Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdivisie staakt definitief al haar activi teiten. In een brief aan alle 115 leden wordt als voornaamste re den gegeven dat er niet meer viel samen te werken met een aantal Poolse oud-strijders uit het be- arol stuur van de Kring Benelux. De gemeente dent dat dit het einde betekent van de jaarlijkse her denking van de Poolse soldaten die in 1944 sneuvelden bij de be vrijding van Axel. De bestuurders van de afdeling Axel zijn het voortdurend geru zie met het Kringbestuur Bene lux beu, meldde secretaris Hendrik Zegers donderdag. Kringvoorzitter R. Luczak en diens penningmeester B. Gneba en secretaris C. Kajpus, allen woonachtig in België, maakten hen voortdurend het leven zuur. Zo beschuldigden de Poolse oud-strijders de Axelse pen ningmeester A de Jonge volko men onterecht van verduiste ring van contributiegel den. De Jonge wist dit overigens te weerleggen met zijn admini stratie. Verder ondernamen de Polen verwoede pogingen om beslag te leggen op de financiën Met de pasfiets bekijken idewerkers van Veilig Verkeer Nederland hoe ouderen het beste op de fiets kunnen zitten. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer l SAS VAN GENT - Het carna- valsfeest in Zeeuws-Vlaande ren werd dit jaar overschaduwd door meerdere vechtpartijen en vernielingen. Zowel in Hulst, Kloosterzande als Sas van Gent raakten carnavalsvierders slaags met elkaar en moesten auto's, winkelruiten en par- keermeters het ontgelden. Hoe wel carnaval vorige jaren rusti ger is verlopen, vindt de politie dat het geweld is meegevallen. In Sas van Gent moest de politie in vier dagen tijd ongeveer ze ven keer tussenbeide komen. Vier vechtpartijen vonden j plaats op de Westkade. Een 16- jarig meisje uit Terneuzen werd daar in elkaar geslagen door een groep jongeren, na een woor denwisseling. De daders zijn nog niet opgepakt. Wel kon de politie een 20-jarige Terneuze- naar aanhouden die betrokken was bij een andere vechtpartij. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtem@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl In de Noordstraat werd twee keer gevochten en de politie moest een keer ingrijpen in de Brandspuitstraat. Van deze laatste knokpartijen zijn geen aangiften gedaan. Een 29-jarige Hulstenaar werd door de politie uit een café in Sas van Gent geplukt omdat hij in dronken toestand amok maakte en het personeel be dreigde. In de Roselaer zijn op de laatste dag van carnaval en kele jongeren slaags geraakt met elkaar. In Hulst deden twee mannen aangifte van mishandeling. Zij waren met elkaar op de vuist ge gaan in een café aan de Lange Nieuwstraat. Een van de vech tersbazen. een 18-jarige Hulste naar, werd daadwerkelijk aan gehouden. Hij zou de eerste klappen hebben uitgedeeld. De carnavalsfestiviteiten in Kloosterzande gingen ook niet geruisloos voorbij. Een nog on bekende man gaf een 20-jarige man uit Hontenisse een knietje in het gezicht en nog een kop stoot na. Het slachtoffer liep een gescheurde wenkbrauw op die hij moest laten hechten. Vernielingen Naast de mishandelingen deden zich ook meerdere vernielingen voor. In Sas werd het rolluik van een woning aan de Westkade vernield. Hierbij sneuvelde ook de ruit van de achterliggende deur. Een garagedeur werd be klad met racistische leuzen. In Hulst werd met een betonklin- ker een ruit van een pand aan de Tabakstraat ingegooid. Een 22- jarige Hulstenaar is in de kraag gevat omdat hij zich uitleefde op bij de basiliek gestalde fiet sen, en tegen parkeermeters schopte. Volgens een woordvoerster van de politie is er tijdens carnaval echter niet méér gebeurd dan normaal in de weekeinden het geval is. „Het is ons niet opge vallen dat we meer meldingen hebben gehad dan voorgaande jaren." Bekeuringen TERNEUZEN - Bij een ver keerscontrole op de Mr. F. J. Haarman in Terneuzen heeft de politie twee bekeuringen uitge deeld voor het niet dragen van de autogordel. De verkeerscon trole werd gehouden tussen 10.20 en 12.00 uur. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN-Degemeenten in Zeeuws-Vlaanderen gaan de wildgroei van GSM-anten- nes op kerken en andere ge bouwen aan banden leggen met een regionale verorde ning. Donderdag spraken de ge meenten binnen het Interge meentelijk Samenwerkings verband af dat de hoofden van de technische diensten van de gemeenten gezamenlijk de re gels zullen opstellen. Vervol gens zal die verordening, die in de zeven gemeenten moet gel den, voorgelegd worden aan de raden. Dit moet voor de zomer zijn beslag krijgen. Verder werd overeengekomen om in Zeeuws-Vlaanderen een eigen regionaal platform Arbeidsvraagstukken op te richten. In Zeeland moet een dergelijk platform komen en werkge vers-en werknemersorganisa ties vinden dat één Zeeuws platform genoeg is. De ge meenten vinden echter dat Zeeuws-Vlaanderen met zijn specifieke ligging en proble men (grensarbeid) beter een eigen platform kan onderhou den. Dat zal de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten worden meegedeeld. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De teloorgang van het Zwin en de handelsstad Brugge heeft niet enkel te ma ken met de verzanding van de vaargeul, maar kent vele oorza ken. In het tweede deel van zijn trilogie Het Zwin, het bizarre verhaal van een gouden doods kist, beschrijft Juliaan van Bel le de omstandigheden waaron der het Zwin zijn volledige ondergang tegemoet ging. Voor de presentatie van het boek was, na de overhandiging van het eerste deel in september vorig jaar in Sluis, dit keer het gemeentehuis van Oostburg uit gekozen. Deze keuze hield verband met de rol die IJzendijke in de twaalfde eeuw vervulde, als lid van de Vlaamse of Londense Hanze. Wethouder R. Leentfaar mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Het derde en laatste deel komt vermoedelijk De Oostburgse wethouder Leentfaar (rechts) krijgt het eerste ex emplaar van het historische werk van Juliaan van Belle. foto Charles Strijd in september of oktober uit in Damme. Van Belle komt in zijn meer journalistiek dan weten schappelijk verantwoord boek tot de conclusie dat Brugge haar verval als belangrijkste han delsstad van Vlaanderen min of meer aan zichzelf te danken had. Een verval dat voorkomen had kunnen worden, als de stad al in de zestiende eeuw een ver binding met de zee had aange legd of baggerinstallaties had ingezet. Tegelijk was dan de strijd om de Schelde niet losge barsten en was Zeeuws-Vlaan deren niet ontstaan. „Maar ge dane zaken nemen geen keer", zei A de Deyne donderdag na mens de schrijver. De Vlamingen namen bijvoor beeld strenge protectionistische maatregelen om de eigen tex tielnijverheid te beschermen. Daardoor weken veel handela ren naar elders uit. Genadeklap Tijdens de Tienjarige opstand van de Vlaamse steden tegen de Habsburger Maximiliaan van Oostenrijk - het gevolg van een ophefmakend huwelij k met Ma ria van Bourgondië in 1477 - kreeg de economische bedrij vigheid van het Zwin de gena deklap, betoogde De Deyne. „Er bestond geen toekomstvisie bij de bewindvoerders der Vlaamse steden en nog minder bij de Bourgondische en Habsburgse regeerders die hun onmetelijke rijkdommen gebruikten voor him protserige hofhouding, luisterrijke huwelijksplechtig heden en talrijke oorlogen. Zo doende konden de regeerders geen fondsen ter beschikking stellen voor de commissies die zich bekommerden om de pre caire toestand van het Zwin." In het tweede vertelt Van Belle aanschouwelijk over de feeste lijkheden en intriges uit vroeger tijden. De Deyne: „Van Belle wil het volk leren lezen. Zonder schroom betitelt hij de Bour gondiërs en Habsburgers als koppelaars en gifmengers. Hij durft eigen standpunten in te nemen, zelfs wanneer hij heilige huisjes instampt." Het Zwin, het bizarre verhaal van een gouden doodskist. Juliaan van Belle. Verkrijgbaar bij boekhandels Ultee in Sluis. Van de Sande in Ter- neuzen en Basting in Oostburg, 1100 Belgische frank. door Theo Calkoen DEN HAAG - Terneuzenaar Chris Smallegange meldde zich donderdag bij de Raad van State in Den Haag om te klagen over zijn gekrenkte rechtsgevoel. Dat heeft alles te maken met de vestiging van de Hema, enige jaren te rug, aan het Schoolplein. Smallegange woont daar te genover. De Terneuzenaar is geen fan van de Hema. De vroege be voorradingen storen hem. Dat zag hij van het begin af aan aankomen en daarom verzette hij zich indertijd te gen de komst van het winkel bedrijf. Echt boos werd hij toen bleek dat de Hema niet een winkel ter grootte van 1200 maar van 1300 vierkan te meter ging bouwen. De ge meente merkte dat ook op een goed moment ook op en paste het bestemmingsplan zo aan dat de Hema toch het gewenste gebouw kon neer zetten. Dat planologische gladstrij ken zit Samallegange hele maal niet lekker. „Wat voor de een geldt, moet voor de an der ook gelden", vindt hij. Om die reden vocht de Ter neuzenaar donderdag bij de Raad van State het bestem mingsplan aan, waarin de voor de Hema getroffen rege ling is verwoord. Over een week of zes hoopt de Raad van State met een uit spraak te komen in deze zaak. Prettiger Overigens meldde Smalle gange dat 'het allemaal niet zo ver had hoeven komen' Als de gemeente „netjes" met hem onderhandelingen was begonnen over een eventuele schadevergoeding, had hij zich een stuk prettiger ge voeld. Smallegange is zelf een scha devergoedingsprocedure be gonnen bij de rechtbank in Middelburg Daarin kreeg hij onlangs nul op het rekest, maar hij tekende hoger be roep aan bij de Raad van Sta te. Dat beroep wordt over enige tijd behandeld. (Advertentie) naam, internationale allure! Nou ja, Jan des Bouvrie klinkt niet bepaald alledaags Nederlands. Toch is hij een van Nederlands succes volste ontwerpers. Hij tekende voor Anton - eetkamertafels en - stoelen. Massief Amerikaans geolied kersenhout. Je kunt ook Anton salontafels krijgen. Kenmerk is puur natuur. Door groei en tijd getekend hout. Er zit leven in zo'n tafel, zo'n stoel. Niet cosmetisch, maar eerlijk van karakter en structuur. Zo'n oerhollands design van Jan des Bouvrie's internationale allure vind je bij Paauwe in Goes. Waar anders? des Bouvrie*^ onze collect,'e, 12000m2 showroom Marconistraat 15. Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47