Van der Meijden voelt onbegrip Hervormer in de sportschool Ouwerkerk hoopt op laatste periode Zierikzee vecht voor laatste kans 4 PZC sport s27 J vooruitzicht ro Vrouwelijke scheidsrechter wil alleen beoordeeld worden op kwaliteit tussen burgh en bru vrijdag 10 maart 2000 chcl ILBURG - Eli' kerels? Geen probleem. Vveeëntvvintig? Kom maar op! Gewa- aa, end met slechts een schel fluitje houdt e al die gozers makkelijk onder de ,(jr uim. Vrouwelijke scheidsrechters zijn Ediog steeds een rariteit in het voetbal, .kb ;ina van der Meijden uit Oosterland is e enige dame in het Zeeuwse die wed- trijden leidt. ,,Ik wil beoordeeld wor- en op mijn kwaliteiten. Niet op ge- lacht." Ik heb er helemaal geen moeite mee loor Jasper van der Bliek at ik een meisje ben", begint de twin- igjarige Schouwse het gesprek, waar- i zij zich ontpopt als een ware woord- ornado. „Anderen maken er een robleem van. Ik niet." Deze uitspraak enmerkt Rina van der Meijden. Voor aar is het de normaalste zaak van de 'ereld dat ze voetbalwedstrijden fluit. "n])p haar gemak vertelt ze vanuit haar amer in Tilburg - Van der Meijden is weedejaarsstudent rechten- over haar lobby. Want dat is het. Ik heb sinds ik een klein kind was al iet scheidsrechters te maken. Mijn va- er floot wedstrijden en ik ging heel aak mee. Ik herinner me het moment yjvaarop ik besloot te beginnen nog ,Q oed. We reden over debrugbij Kats, op veg terug van een wedstrijd en ik dacht uj mezelf: waarom zou ik niet gaan 'luiten? Ik was toen veertien, dus ik ïoest nog wel twee jaar wachten voor at ik aan de cursus mocht beginnen, laar vanaf dat moment wist ik dat ik iet wilde doen. Voetballen zelf heeft ne nooit getrokken, ik houd niet van eamsport. Dan is fluiten een goede lanier om er toch mee bezig te zijn." 'oen eenmaal de leeftijd van zestien /0(*ias bereikt, startte Rina van de Meij- he( en met de eerste cursus. Als enige vc ïeisje, uiteraard. „Ik had het allemaal rij snel door. Ik leerde de spelregels, oe te lopen, dat soort dingen. Dat lo- ls en valt trouwens niet mee. Het is een leel tegendraadse, onwennige bewe- a ing- Je bent alleen bezig met niet in de eg lopen." Lviijn eerste wedstrijd viel me niet te- n en. Ik geloof dat het de C-jeugd van ,cj luiveland tegen dezelfde leeftijdsca- c}j egorie van Kapelle was, weet het niet meer zeker. Ik heb er geen slechte g erinnenngen aan. Voorzover ik het ngloorhad, had ik een compleet over- IS jvicht op die mannetjes. Er was natuur- t nijk wel wat verbazing toen een meisje gje scheidsrechter bleek te zijn, maar s gjiet heel veel. Bovendien was ik zo met ;n Tiezelf bezig dat ik niet eens doorhad poe ze reageerden." Tegenwoordig fluit de studente A-, B-, scfn C-junioren. „En dat gaat naar tevre denheid. Ik krijg meestal goede beoor delingen als er een rapporteur komt kijken. Ik hoop ook dat ik aan het eind van het seizoen promoveer en wedstrij den in hogere afdelingen kan leiden." Jonge mannen Als haar gevraagd wordt of het fysiek zwaar is om scheidsrechter te zijn, toont Van der Meijden een flauw glim lachje, nauwelijks zichtbaar. „Weet je, een scheidsrechter loopt het meeste van iedereen in het veld. In het begin had ik daar wel moeite mee, stel je voor dat ik kramp zou krijgen. Gelukkig heb ik vroeger veel gezwommen, dat hielp. Nu gaat het wel redelijk, maar laatst op een tweede cursus moest ik het wel af leggen. Maar dat was tegen ambitieuze jonge mannen, vrij logisch." De Schouwse omschrijft zichzelf als een eerlijke leidsvrouw.,Ik kick niet op macht of zo. Wedstrijden beoordeel ik op hoe ze verlopen. Als er op het scherp van de snede gespeeld wordt, let ik meer op overtredingen dan in een tam potje. Ik ben geen regelfluiter, wil best wel eens spelen met de regels. Een scheidsrechter kan een wedstrijd soms verpesten door beslissingen die niet in het belang van de partij zijn." Of een wedstrijd nu goed gaat of niet, achteraf kijkt Rina van der Meijden uitvoerig terug op haar prestaties. „Ik sta dan als het ware voor de spiegel en bekijk hoe het gegaan is, analyseer mijn goede en slechte punten. Daar neem ik de tijd voor, want het is belang rijk." Positie Onherroepelijk komt Van der Meijden 's positie als vrouw ter sprake. „Ik wist dat je het zou vragen. Ik wil beoordeeld worden op mijn kwaliteiten als scheidsrechter, met als een speciaal ge val gezien worden. Daar denken velen anders over. Iedere keer ga ik dan ge duldig de discussie aan. Leg mijn posi tie uit. Ondanks dat blijft er veel onbe grip. Mensen, vooral mannen, kunnen het niet los van elkaar zien. Honderd duizend keer is er al gevraagd: hoe rea geren ze nu op je?" Die reacties waar de Oosterlandse aan refereert verschillen. „Soms zijn trai ners en vaders langs de lijn heel verve lend. Regelmatig krijg ik opmerkingen die met mijn geslacht te maken hebben. Op die momenten ben ik Oostindisch doof. Voetbal is nu eenmaal een man nenwereld, daar kan ik weinig aan ver anderen. Ik hoop dat ik andere meisjes kan overtuigen om ook te beginnen als scheidsrechter, want het is een fijne hobby. Een uitdaging om iedere keer te proberen na een wedstrijd een positief gevoel te hebben." mm. Rina van der Mei jden: „Ik heb sinds ik een klein kind was al met scheidsrechters te maken." foto Willem Mieras «Start en finish Jurgen de Lang streeft naar modernisering in aerobicswereld door Pierre Pourquié spjloorSjaakSinke ZIERIKZEE - Volgens Jurgen de Lang vormt de wereld van de aerobics een wereld op zich. Zelf maakte hij vijf jaar gele den kennis met deze bewe- gingssport tijdens zijn oplei ding tot leraar bij het Cios. Me teen raakte hij min of meer aan het wereldje verslaafd. Op 20 februari werd De Lang uitge roepen tot 'Rookie of the Year', een belangrijke prijs in de we reld van de aerobics. Hij hoopt met de prijs zijn steentje te kunnen bijdragen aan de mo dernisering van de sport. „Nog te veel mensen denken bij het woord sportschool dat dit een soort centrum is van en voor bodybuilders", vertelt Jurgen de Lang. „Dat idee is de laatste vier, vijf jaar eigenlijk al helemaal achterhaald. In de laatste jaren is een sportschool meer een soort club geworden, waarin ook de gezelligheid een belangrijke plaats inneemt, naast de zaken die te maken hebben met kracht, conditie en gezondheid." Samen met Mare Oosterwaal en Angelique Baay is De Lang mede-eigenaar van sport- en gezondheidscentrum Life Line in Zierikzee. „Die naam geeft zelf ook al aan dat er sprake is van meer dan alleen een sport school", zegt De Lang. „Ik durf zelfs te stellen dat er maar wei nig sportscholen in Nederland zullen zijn die de zaken aan pakken zoals wij dat hier doen." Eigenwijs De Lang: „Waarschijnlijk is het ook die eigenwijsheid die ertoe heeft bijgedragen dat ik 'Rookie of the Year' werd. Tij dens die wedstrijd voor aero bicsleraren deed ik namelijk iets dat uiterst ongebruikelijk is binnen het kader van de voorgeschreven oefeningen. Die kennen een zogenaamde eerste een tweede cool-down, zeg maar een soort omgekeerde warming-up, en ik maakte daarbij gebruik van een stuk punkmuziek. Ik denk dat ik juist daarom tot winnaar van de originaliteitsprijs werd uit geroepen." Toch was De Lang ook voor het behalen van de prijs, waarvoor zeven deelnemers in aanmer king kwamen, al geen onbe kende meer in de aerobicswe reld. „Zelf heb ik als leraar en -bij 28e uitgave Pannenkoekloop op andere plaats -er5URGH-HAAMSTEDE - De an£tart en finish van 28e editie van )a/zde Pannenkoekloop, die zater- qudag wordt gehouden, is in ver- natband met de verbouwing van café Zeelust verplaatst naar de Adriaan van de Weijdeweg in Burgh-Haamstede. pDe inschrijvingen voor de lood zware vijftien kilometer in het natuurgebied van de boswach- 4erij Westenschouwen zijn met jil zeventig atleten op de deelne- merslijst veelbelovend. Uwin Vermeulen en Rini Brug- beiden lid van AV'56, kunnen hun krachten meten "met de steeds sterker wordende - -lopersgroep van de organiseren- _de vereniging Delta Sport. Met mannen zoals Han van Achter berg, Peter Vader en Arjan J3eije, die vorig week in de Den Inkelloop in Kruiningen lang in ■pe kopgroep liep, kan de jBchouwse club goed voor de dag «omen. Ongetwijfeld zal de deelne merslijst van de Pannenkoek- loop nog aangevuld worden met Sterke lopers van binnen en bui- :n de provincie. Zo schrijven de [ebroeders Punt uit Rotterdam iltijd pas op het laatste moment en beiden zijn vervolgens me ieen kanshebber voor de over- 'inning. lij de veteranen H40 is een leu- ;e strijd te verwachten tussen ibu<Wim Besuyen (Dynamica) en de (ltajA.V'56-atleten Jan de Wilde en Jan Guiljam, die vorige week in iningen in de laatste kilo- leters de overwinning ver- ipeelde aan Lion van Luyk (Dy- lamica). Iddy Smit kan de organiseren- le vereniging Delta Sport aan !en overwinning helpen bij de 'eteranen H50 met Karei van de •ruiter (Dynamica) in zijn )oor. rouwen hrlies Kort (Delta Sport) is tot iu toe de enige deelneemster bij Ie vrouwen senioren. De deel- iemerslijst bij de veteranen- uwen is beter gevuld. Plaat- ilijk favoriet Greetje Smit loet het opnemen tegen Rita •hlenroth (Dynamica), Joke de "ock (Diomedon), Betsie van liels (Diomedon) en Coby Lou- 'erse (Dynamica), ie start van de 28e Pannen- ïoekloop is om 14.30 uur. Het ideènschrijf-secretariaat is geves- in manege Lisiduna, Hoge- eg 57-59 te Burgh Haamstede. 'presenter' al meerdere malen in Denemarken en België les gegeven. Ook geef ik regelma tig work-outs en lezingen en bijscholingen in opdracht van bijvoorbeeld sportschoolhou ders. Al geruime tijd werk ik zelf samen met mensen als Henry de Weerd en Jan Rogge veen. Dat zijn mensen die ook internationaal hoog aange schreven staan en die, net als in veel oosterse vechtsporten het geval is, doorgaan voor een soort meesters, dus de leraren van de leraren van de leraren." Modernisering „Helaas is het zo dat er ook in de hogere regionen van de ae robics toch nog steeds een aan tal mensen is dat aan de sport school het karakter van een soort bodybuilderscentrum toedicht. Op dit moment is er echter sprake van de komst van een heel nieuwe generatie 'presenters', die daar andere ideeën over hebben. De wed strijd waarin de 'Rookie of the Year' wordtgekozen, is een uit stekende gelegenheid om bin nen de hiërarchie van de aero bics ook op het hoogste niveau door te kunnen dringen, en daardoor ook hier te kunnen zorgen voor een stukje moder nisering." Van die modernisering is na tuurlijk ook binnen zijn eigen sport- en gezondheidscentrum Life Line in Zierikzee van alles te merken. „Nieuwe cursisten, die bij ons overigens gasten worden genoemd, beginnen eerst met het invullen van een gastenformulier, dat uit een soort vragenlijst bestaat. Op dit formulier kunnen de men sen dan aangeven wat zij met het sporten willen bereiken, dus wat hun doelen zijn. Dat gaat niet alleen om zaken als conditieverbetering en kracht training, maar bijvoorbeeld ook om zaken als afvallen, re validatie, meer zelfvertrouwen krijgen, stoppen met roken, vermindering van stress, het voorkomen van rug- of nek pijn, vermindering van bloed druk of cholesterol of gewoon het verkrijgen van meer soci aal contact." Blessures „Daarnaast kan men ook li chamelijke klachten of blessu res melden, zodat we daar re kening mee kunnen houden. Vervolgens wordt dan een op de wensen, doelen en mogelijk heden van de klant afgesteld trainingsprogramma samen gesteld: een programma dat zelf weer zowel fitness, aero bics, een vorm van tae bo of speciale fietstrainingen kan bevatten, zoals spinning of an dere vormen van indoor cy cling. Verder kunnen we altijd inspelen op speciale wensen of rages, zoals bijvoorbeeld de onlangs gegeven cursus ska ting." „Wel is het zo dat de oefenin gen natuurlijk wel gemeen hebben dat ze gericht zijn op het bereiken van een zo opti maal mogelijke gezondheid. Inmiddels wordt steeds meer bewezen dat sporten niet al leen een effectief, maar ook een uiterst prettig middel is voor het tegengaan van stress. Zelf heb ik het met al mijn werk hartstikke naar mijn zin, maar wat is er nu leuker en beter dan andere mensen werkelijk te kunnen helpen met het verbe- teren van hun gezondheid? Vooral als dat ook nog op een goede en gezellige manier kan." In de laatste jaren is een sportschool meer een soort club geworden, waarin ook de gezelligheid een belangrijke plaats inneemt. foto Janne Wolterbeek door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Ouwerkerk maakt in de zesde klasse C tot nu toe een anoniem seizoen door. De Duivelandse vereniging be zet slechts een achtste plaats en heeft al vroeg in de competitie kansen op een hoge klassering vergooid. Maar toch, in Ouwer kerk hoopt trainer/speler Jak- koo Brouwer alsnog op een stunt. Zijn ploeg gaat namelijk voor de laatste periodetitel. In de derde periode speelde Ou werkerk tot nu toe drie duels. Een keer was er winst en twee maal een gelijkspel. Brouwer: „Er staat een aantal ploegen bo ven ons in de periode die nog meedoen voor het kampioen schap of al een periode hebben. De Geeren speelt nog tegen Groot Alexander en Groot Alexander nog tegen Groen Wit. Die gaan toch allemaal punten verliezen. Zolang wij niet ver liezen doen we nog mee." Zondag komt Oudenbosch op bezoek in Ouwerkerk en mag er van de thuisploeg, ondanks de blessures van Arjan Brouwer, Joeri Pankow en Jan de Vrieze, drie punten verwacht worden. Oudenbosch is namelijk hek kensluiter met slechts één punt uit achttien duels. En dat ene punt? Inderdaad, Oudenbosch - Ouwerkerk op 31 oktober 1999: 1-1. Brouwer: „Dat was een heel slechte pot van onze kant. Vorig jaar hadden we uit ook moeite met Oudenbosch, maar rolden we ze thuis met 10-1 op. Toen zette ik een vat bier op een over winning met tien doelpunten en nu weer. Alleen eis ik nu een te genprestatie van de spelers. Als ze het niet halen, betalen ze zelf een vat." Voor Brouwer is dit seizoen het laatste als trainer van Ouwer kerk. Komend seizoen is Nico Kind, eerder werkzaam bij DFS en Renesse, de verantwoordelij ke man in Ouwerkerk en Brou wer weer gewoon speler. Brouwer is opgelucht door de aanstelling van een opvolger. „Er is een behoorlijke last van mijn schouders af. Ik was al bang dat we niemand meer kon den krijgen. Nico Kind komt bij mij als zeer fanatiek over. Hij weet in elk geval hoe het is om bij een kleine club te werken." Voor Brouwer resten vier duels als speler/trainer. Met zeges op Oudenbosch, Groen Wit, Noordhoek en FC de Geeren zou het nog wel eens een leuk af scheid kunnen worden. Trainer/speler Jakkoo Brouwer van Ouwerkerk heeft een vat bier gezet op een overwinning op Oudenbosch met tien doelpunten of meer. foto Marijke Folkertsma door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - In Zierikzee, Brouwershaven, Nieuwerkerk en Kerkwerve knijpen ze hem zo langzamerhand als een ouwe dief. Degradatie voor de plaat selijke voetbalclubs Zierikzee, Brouwershaven, SKNWK en WIK'57 dreigt. Komend week einde volgt een nieuwe ronde met nieuwe kansen. Wellicht wordt dan nog duidelijker wie in de zaterdag- en zondag derde klasse de laatste troeven in han den krijgt. Voor Zierikzee is het zondag er op of eronder. Rood Wit W. uit St. Willibrord staat één plaats en één punt onder Zierikzee, maar heeft wel een wedstrijd minder gespeeld. De voorlaat ste plaats betekent rechtstreek se degradatie en de Brabanders zullen met geslepen messen naar Schouwen-Duiveland ko men, zo oordeelt Zierikzee-spe- ler John van der Have. „Het zal een keiharde wedstrijd worden. Het is weer een finale voor ons. We zitten in een cirkel tje, maar zondag moeten we winnen. Dat het zo gaat, ligt niet aan de mentaliteit. Er wordt fa natiek genoeg getraind, maar in de wedstrijden zit het gewoon niet mee. We scoren zo ver schrikkelijk moeilijk." Van der Have scoorde dit sei zoen slechts drie keer. Samen met Thomas Vos, die vier kruis jes achter zijn naam heeft staan, tekent Van der Have voor vijftig procent van de productie. Met de resterende duels tegen VES'35, Dosko en Internos na dert het uur U „Het zou dramatisch zijn voor Zierikzee als we degraderen. Dan is alles voor niks geweest. Toch heb ik nog hoop dat we het redden." Zesde klasse In de zesde klasse A spelen zo wel Renesse als Dreischor uit. Koploper Renesse speelt in Schoondijke tegen.de nummer tien van de ranglijst. Dreischor ontmoet Groede en beide teams hebben 25 punten uit achttien duels verzameld. Zaterdagvoetbal Een dag eerder speelt Bruse Boys op eigen terrein tegen SSV'65. De ploeg uit Goes is nog een-serieuze kandidaat voor het kampioenschap in de tweede klasse E. Eerder dit seizoen kreeg de Bruse ploeg met 3-0 klop van SSV'65. Trainer John Ebert is met DFS in de derde klasse A al acht duels op rij ongeslagen. Op 20 novem ber werd met 3-0 verloren van Rillandia, maar daarna won DFS twee van de acht wedstrij den en werd er zes keer gelijkge speeld. „Toch hadden we best een paar keer meer mogen win nen. We zijn nu nog niet ver ge noeg om al te zeggen dat we vei lig zijn", aldus de Middelburger. „Het flitsende van het begin van het seizoen is eraf. Het scoren gaat moeizamer, maar verdedi gend zit het dichter. In het begin hadden we aan een halve kans genoeg. Nu missen we soms de mooiste kansen." Het wegvallen van de concur rentiestrijd is volgens Ebert de belangrijkste oorzaak voor het mindere spel. Ronald Braam, Jeroen Grefkens en Herbert Goudzwaard zijn al enige tijd geblesseerd. Zaterdag gaat DFS op bezoek bij Nieuwdorp, waarvan in Burgh-Haamstede met 3-1 ge wonnen werd. „Dat is geen ga rantie voor succes. Nieuwdorp is een aardige ploeg met een goe de spits, een goede linksbuiten en een s'terk middenveld. We mogen in elk geval niet verlie zen." Bevelanders en Colijns- plaatste Boys, de nummers tien eh elf uit de stand, staan theore tisch gezien slechts op drie ver- liespunten van DFS. In de derde klasse B ontvangt Brouwershaven DVO'60 uit Roosendaal. Het geloof in eigen kunnen is er weer bij Brouw na twee opeenvolgende overwin ningen en dat zou wel eens de garantie kunnen zijn voor een nieuwe stunt. Papendrecht wacht op "de komst van SKN WK. Zowel de Nieuwer kerkers (degradatie) als de thuisploeg (derde periode en/of tweede plaats) kunnen de punten goed gebruiken. Boeiend is ook de confrontatie tussen Noad'67 en WIK'57 in St. Philipsland. Bei de teams zijn nog niet veilig, maar Noad'67 heeft wel vijf punten meer dan de ploeg uit Kerkwerve. In de vierde klasse ontmoet Me- vo in Zierikzee koploper Se- rooskerke, reist Duiveland af naar Hoedekenskerke en speelt ZSC'62 uit tegen Wolfaartsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43