Mijn papa de heilige moordenaar PZC Snoepjes en prik Heer Bommel en het Nieuwe Denken zijn soms dodelijk varia Gérard Droniou ontdekt na twintig jaar wie zijn verwekker was gezondheid het weer Hm GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 puzzel recept Het hammetje uit de oven Gérard Droniou werd als baby door zijn ouders afgestaan. Meer dan twintig jaar zocht hij vergeefs naar zijn vader, tot hij door een toeval achter diens identiteit kwam. Zijn vader was een moordenaar; hij werd in 1957 onthoofd. Maar als het mee zit, gaat Gérard Droniou toch de geschiedenis in als de zoon van een heilige. Binnenkort spreekt het Vaticaan zich uit over het verzoek van de Franse kardi naal Lustiger om de moorde naar heilig te verklaren. door Cees van Zweeden In zijn flat aan de rand van Parijs graait Gérard Droniou (45) tussen de documenten die rond zijn stoel zijn opgestapeld. Hij schuift een aantal boeken opzij, en haalt een beduimeld artikel uit het weekblad Ex press te voorschijn. „Dit is het artikel dat mij op het spoor van mijn vader heeft gebracht." Het was april 1994. Droniou had al meer dantwintigjaar gezocht naar zijn vader. Maar zijn moei zame tocht door de Franse ar chieven was zonder resultaat gebleven. „Een vriendin had het artikel gelezen in het vliegtuig naar Afrika. Het ging over Jac ques Fesch, een moordenaar, maar ook een man van wie de kerk vond dat hij heilig kon worden verklaard. Mijn vrien din vond dat ik leek op de moor denaar die erin afgebeeld stond." Droniou begon het artikel te le zen en stuitte op een alinea waarin sprake was van de zoon van Fesch. Die zoon, aldus het verhaal, heette Gérard. Hij was geboren uit een eenmalig seksu eel contact met ene Thérèse. Zijn speurtocht in stoffige ar chieven had Droniou nooit op het spoor gebracht van zijn va der, maar hij was wel op de naam van zijn moeder gestuit. Die moeder heette Thérèse. Droniou belde de journalist die het artikel had geschreven, die tevens werkte aan een boek over moordenaar Jacques Fesch. Hij vertelde hem dat hij het vermoe den had de zoon te zijn van Fesch. „De journalist vroeg of ik altijd Droniou had geheten. Ik zei nee, want tot mijn tiende was ik Gérard Tromou. Waarop hij antwoordde: Dan bent u de zoon Gérard Droniou: „Mijn vader heeft me nooit verworpen." van Jacques Fesch." Nadat hij de zoon had opgespoord van wijlen de advocaat die zijn va der had verdedigd, werd het Droniou duidelijk dat de jour nalist gelijk had. De zoon toon de hem de stukken van de rechtszaak, waarin Thérèse Troniou als getuige voorkomt. Stroomversnelling Zijn speurtocht kwam nu in een stroomversnelling. Hij vond het adres van Thérèse, zijn natuur lijke moeder. Maar toen hij haar buiten haar flat in Parijs aan sprak, weigerde ze hem te woord te staan. Ze had Gérard na de geboorte afgestaan, maar de ak te waarin ze afstand deed van het kind pas tien jaar later gete kend. Bij die gelegenheid had ze ook zijn achternaam veranderd, om het voor hem moeilijker te maken haar te vinden. Jacques Fesch had blijkens de documenten ook nog een doch ter, verwekt bij zijn wettige vrouw. Gérard Droniou vond ook haar; ze bewoonde een landhuis in het sjieke Le Vésinet bij Parijs. Waar deze Véronique haar geld vandaan had, werd Droniou snel duidelijk. Ze was de wettige erfgename van de moordenaar, die als zoon van een bankier niet helemaal onbe middeld was. Maar bovenal: ze had de brieven en dagboeken geërfd die haar vader in de ge vangenis had geschreven. Ruim twintig jaar nadat zijn hoofd was gevallen, had dochter Véronique het lumineuze idee gehad de epistels van haar vader uit te geven. Het resultaat was een serie boeken die het oude continent veroverde. Van het eerste boek, 'Lumière sur l'Echafaud' (Licht op het scha vot) werden miljoenen exem plaren verkocht. Het tweede, 'Dans 5 heures je verrai Jésus' (Over vijf uur zie ik Jezus), was ook een bestseller. „Toen ik aan belde bij Véronique, sloot ze me in de armen'-, vertelt Gérard Droniou „We lunchten, en ik vertelde haar het verhaal van mijn ellendige jeugd bij tal van gastgezinnen. Toen ik wegging, zei ze: Maar je hebt nog geluk gehad, dat je een adoptief gezin hebt gevonden. Ik antwoordde: maar ik ben nooit formeel ge adopteerd Dat was het laatste wat Droniou van Véronique zag. De volgende keer dat hij belde, wilde ze hem niet meer zien. Gerard Droniou begreep waarom: het feit dat hij nooit formeel was geadopteerd, betekende dat hij recht zou kun nen doen gelden op de erfenis van zijn vader. Véronique wilde met haar halfbroer niet delen. Overval De boeken brachten Véronique niet alleen rijkdom, ze waren ook een postuum eerherstel foto Alastair Miller/GPD voor haar vader. Jacques Fesch had op 25 februari 1954 een overval gepland op een joodse geldloper, nadat zijn vermogen de vader hem het kapitaal had geweigerd waarmee hij een boot wilde kopen. Die overval liep slecht af. Fesch duwde de geldloper een pistool onder de neus, maar de man gaf geen krimp. Daarop sloeg hij hem neer, greep het geld, en verdween. Omstanders, gealarmeerd door de schreeuw van het slachtoffer, zetten de achtervolging in. Fesch slaagde erin een gebouw in Montmartre binnen te glippen, maar toen hij weer naar buiten wilde, blok keerde een politieman de uit gang. Fesch schoot het eerst, met fataal gevolg. Frankrijk was verbijsterd. Nie mand begreep waarom de goed opgeleide zoon van een rijke bankier uit Saint-Germain-en- Laye voor een handvol geld een doorTon de Haan In ieders huishouden zijn gifti ge stoffen aanwezig. Ieder jaar belanden duizenden kinde ren bij de huisarts of in het zie kenhuis wegens een (mogelijke) vergiftiging. Meer dan tweedui zend kinderen worden vervol gens opgenomen. Gemiddeld sterven er ieder jaar drie kinde ren aan een vergiftiging. Meestal gaat het om kinderen jonger dan vijf jaar. Jonge kin deren zijn erg ondernemend en willen graag alles onderzoeken. Het in de mond stoppen hoort daar ook bij. zeker als produc ten als snoepje of limonade zijn verpakt. Kinderen laten zich lang niet altijd afschrikken door een vieze geur of smaak. Omdat kinderen kleiner zijn, kan hun lichaam niet zoveel gif aan als het lichaam van een volwassene. Het belangrijkste orgaan bij vergiftigingen is de lever, die als een zuiveringsin stallatie gezien kan worden. De lever van een kind is kleiner en heeft dus minder capaciteit. Bovendien zorgt een zelfde slok van een gevaarlijke stof bij kin deren voor een veel hogere con centratie in het bloed dan bij een volwassene, omdat een volwas sene nu eenmaal meer bloed heeft. Een klein kind kan al ziek worden van een klein glaasje sterke drank. Het opeten van een sigaret of het innemen van een eetlepel zout kan voor een klem kind zelfs dodelijk zijn. Sluiting Het gevaar van producten als terpentine, spiritus en kwasten reiniger is bij de meeste mensen wel bekend. Deze stoffen wor den over het algemeen ook verpakt met een kindveilige sluiting. De grootste risicopro ducten zijn geneesmiddelen (veertig procent), huishoudelij ke producten, cosmetica, tabak, alcohol en planten. Met genees middelen worden niet alleen de middelen bedoeld die u op re cept krijgt, maar ook de midde len die u zonder recept bij de apotheek of drogist kunt kopen, zoals pijnstillers en maagta bletten. Het probleem met vergiftigin gen is dat er niet één manier is om de kwestie op te lossen. Ver schillende vergiftigingen moe ten op verschillende manieren aangepakt worden. Soms is het goed om een kind zo snel mogelijk te laten braken, zoals bij doorslikken van be strijdingsmiddelen, parfum of tabak. Bij zure stoffen (ontkal- kers, azijn) is het juist niet goed om het kind te laten overgeven, omdat de slokdarm dan teveel wordt beschadigd. Bij bewuste loosheid mag u het kind nooit laten braken, omdat het dan kan stikken. Soms moet u het kind water laten drinken, soms is het beter om het kind koffie room of een klontje boter te ge ven. Zorg ervoor dat u gevaarlijke stoffen buiten bereik van kinde ren houdt en breng gevaarlijke stoffen of geneesmiddelen die u niet meer gebruikt naar een in- zamelingspunt voor chemisch afval. Houdt sigaretten, cosme tica en alcoholische dranken uit de buurt en laat kinderen nooit in handtassen rommelen. Bij de apotheek kunt u informa tie krijgen over wat u moet doen bij verschillende vergiftigin gen. Zorg ervoor dat u deze in formatie in huis heeft en dat u dus snel en doelmatig kunt rea geren. Ton de Haan is apotheker Heer Bommel werd een kaal en hol gebouw binnengeleid, waar een meerdere van muziek genoot. „Zo," sprak de agent, „vertel het nou maar es aan de sersjant. Hij kan beter met dure praatjes omgaan dan ik." „En of," gaf de hogergeplaatste toe. „Daar heb ik mijn vertaal- mesjientje voor. Wat is je nummer en wat doe je al zo? Wat moet dat geruite jasje? Langzaam praten." „Ik ben een heer en geen num- mer," zei heer Ollie. „Mijn naam is Bommel en ik ben hier in dit land onheus behandeld." Daarop vertelde hij in korte trekken wat hem was overkomen, waarbij hij niet weinig gehinderd werd door de zanger, die op het televisiescherm aan het werk was. De sergeant vrijdag 10 maart 2000 Zeeland: Hoge druk politieman had doodgeschoten. Jacques Fesch werd veroor deeld tot de guillotine, maar president René Coty overwoog gratie. Dat zijn hoofd alsnog rolde, kwam door een staatsbe zoek van de Britse koningin Eli zabeth. De politie wilde een executie, opdat een voorbeeld werd ge steld aan de natie. En om haar eis kracht bij te zetten, dreigde zij het nakende staatsbezoek met acties te ontregelen. Dat was wel het laatste dat Coty wil de, en op 1 oktober 1957 legde Fesch als een der laatste Fran sen zijn hoofd op het blok. Dodencel Toen de boeken met zijn aante keningen verschenen, bleek echter dat Jacques Fesch in zijn dodencel bezoek had gehad van het hogere wezen. Zijn relaas over zijn ontmoeting met God en zijn bekering tot het katholi cisme ontroerden kardinaal Lustiger zodanig dat hij het Va ticaan voorstelde Fesch heilig te verklaren. Dat was een bijzon dere daad, want die eer was een moordenaar nooit eerder te beurt gevallen. „Kardinaal Lustiger wilde een moderne heilige, iemand in wie de jonge criminelen van van daag zich kunnen herkennen", zegt Droniou. „Alleen zo ie mand kan als voorbeeld dienen. Jacques Fesch is de ideale heili ge in het nieuwe millennium." Brief Zijn halfzus Véronique was zo helderziend om de meeste ver wijzingen naar 'mijn zoon Gé rard' weg te laten uit de boeken over haar vader. Maar van de zoon van zijn vaders advocaat kreeg hij een brief die Fesch aan de vooravond van zijn executie schreef. Gérard Droniou leest voor: „Middels deze enkele woorden bevestig ik mijn inten tie om mijn zoon Gérard te er kennen. Hij moet weten dat, hoewel hij volgens de wet niet mijn zoon kan zijn, hij wel mijn bloed heeft. Zijn naam staat in mijn hart gegrift." Hij legt het document terug op de stapel, en verzucht: „Weet u, mijn moeder verwerpt me, en mijn halfzus wil niets met me te maken hebben. Maar mijn va der heeft me nooit verworpen." GPD D Toonder Studio's Het einde op de aanvoer van zachte Door: Jan Groot Bramel komt in zicht. We krijgen nog een paar dagen met zachte lucht. Deze lucht is ook vochtig en dat resul teert in veel bewolking met af en toe wat regen. In de komende da gen wordt de aangevoerd lucht iets minder zacht maar daar staat tegenover dat de zon meer tevoorschijn komt. Een hogedrukge- bied bevindt zich over Frankrijk en beïnvloed het weer af en toe. Zo ook vanmiddag na de motregen die nu af en toe nog valt. De afgelopen nacht werd de bewolking al snel weer dichter met aanvoer van opnieuw enige motregen De nachttemperaturen daalden onder de wolkendeken niet verder dan circa 8 graden. Vanochtend houdt de bewolking aan waarbij er in de middag een kans is op een klein gaatje. Hetzal dan ook weer droog zijn. De wind is westelijk en matig van kracht. De middagtemperatuur weet op te klimmen naar circa 11 graden. In de nacht van vrijdag op zaterdag komt er een koudefront voorbij waarbij er minder zachte lucht wordt aange voerd. Tevens is de lucht wat opener van structuur en kan de zon af en toe tevoorschijn komen. Droog lijkt het niet te blijven want de bovenlucht wordt alweer kouder en geeft daarbij de kans op vorming van enkele buien. De mid dagtemperatuur wordt circa 10 graden. Zondag heeft een hogedrukgebied een positief karakter op het weer met weinig wind enkele wolken velden en droge condities. Maandag passeert er op nieuw een storing waarbij er tijdelijk enige regen valt. Een periode met wat minder zacht weer lijkt aangebroken. Bijna droog ZW 3 ZW 3 ZW3 ZW4 r* Minimumtemperatuur voor de komende i n»cW Vooruitzichten weer max. min. wind zaterdag zondag maandag dinsdag Sêu 11° 10° 11° 11° 9° 7° 7° 8° ZW 5 ZW 3 W 3 ZW 4 Zon Maan m vrijdag onder 18.41 zaterdag op 7.07 vrijdag onder 23.47 zaterdag op 9.42 - Nautisch bericht Eerst een zuidwestelijke 4 a 5 Beaufort, maar vrijdagmiddag draait de wind naar west met 4 a 5 Beaufort. Het zicht is goed maar in motregen matig. De zeewatertemperatuur circa 7 graden. luisterde echter aandachtig en drukte van tijd tot tijd op een toets van het toestelletje dat op zijn bureau stond. Toen heer Ollie ten slotte uitgeput zweeg, drukte hij een knop in en nu begon een meta len stem uit een luidsprekertje te dreunen. „Heer," sprak de stem, „uitslover. Denkt achterstevoren. Stand; slecht soort. Teer gestel; kneusje. Lafheid; verstandig inzicht." Het apparaat was nog lang niet uitvertaald, doch de agent en de sergeant barstten in zo'n luid gelach uit, dat het niet langer verstaanbaar was. „Nou, jij bent er eentje!" sprak de hoogstgeplaatste beambte ten slotte. „Rijp voor de school. Breng hem weg, Nul Dertig!" Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 10 MAART cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.33 240 16.53 240 11.12 226 23.22 192 Terneuzen 04.55 26617.16 265 11.42 235 23.52 202 Bath 05.56 307 18.16 310 00.18 231 12.47 258 Roompot Buiten 04.23 178 16.42 181 10.56 165 23.06 133 Zierikzee 06.15 157 18.45 160 12.25 168 Stellendam Buiten 04.50 166 17.10 178 10.46 110 22.49 079 Wemeldinge 06.20 186 18.40 188 00.00 151 12.25 182 Krammersl. West 05,35 165 19.20 167 00.05 139 12.28 172 Hansweert 05.25 271 17.46 271 12.06 252 - ZATERDAG Hoog water Laag water 11 MAART uur cm uur uur cm uur cm Vlissingen 05.13 233 17.37 223 11.56 217 Terneuzen 05.34 258 17.56 247 12.23 226 Bath 06.36 299 18.59 289 00.56 226 13.26 248 Roompot Buiten 05.02 174 17.27 168 11.40 163 23.49 133 Zierikzee 06.45 155 19.20 152 00.30 138 13.00 168 Stellendam Buiten 05.32 164 17.52 164 11.26 109 23.35 081 Wemeldinge 06.50 183 19.20 179 00.35 153 13.00 182 Krammersl. West 06.18 165 19.46 155 00.41 140 13.05 170 Hansweert 06.02 264 18.27 254 00.16 220 12.46 241 Advertentie Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies. Doorloper Horizontaal: 1. Stadium, zeurkous; 2. evenredig heid, wreedaard; 3. Turkse titel, blij heid; 4. geknotte stam, prul; 5. insec teneter, geldstraf; 6. vorm van neer slag, ontploffing; 7. mening, vreemde munt; 8. kleine rivier, vorstenzetel; 9. trechter v.e. gieter, flink; 10. oude Fran se munt, onlangs; 11. dierenriem, Spaanse uitroep; 12. slotwoord, insect; 13. rolletje geldstukken, oevergewas. Verticaal: 1. Hol gezegde, te ruim zittende kle ding; 2. soort appel, uithangteken bij drogist, bewusteloosheid; 3. bevel, spelleiding, vader of moeder; 4. geheel gevuld, voetgewricht, dochter van Cadmus; 5. losse naad, zeer modieus, mestvocht; 6. een zekere, etui, Oosters tovenaar; 7. troep jachthonden, nim mer, Japanse gordelband; 8. dus (La tijn), kaartspel,voertuig; 8. kwaadspre ken, loopstok. Oplossing donderdag Kwaad, steel, parel, passer, bonus, spons, ponton, braam, bleek, limbus, fluit, humus, penter, stiel. Het citaat is van William Congreve: 'Berouw snijdt dieper dan het scherpste zwaard'. Vergeten is ze nog net niet: het varkenshammetje met kruidnagels en honing uit de oven. Honderd jaar geleden kwam het in de huizen van de beter gesitueerden vaak op ta fel. Vooral wanneer men er gasten ontving. Beter gesitueerd zijn we tegenwoordig vrijwel allemaal en waarom zouden we dat hammetje niet op onze tafels laten terugkeren? Vraag daarom uw slager om een mooi stuk fricandeau meteen laag je vet er omheen. Vertel hem van uw plannen, dan kiest hij voor u het allermooiste stuk uit. (Het kan verstandig zijn om zo'n machtig stuk vlees een of twee dagen van tevoren te be stellen!) Voor ca. 8 personen: ca. 1,25 kg varkensfricandeau; 2 theel. kaneelpoeder; 1 theel. fijngemalen witte peper; ca. 75 gram kruidnagels; 2 eetl. li moen- of citroensap, gezeefd; 4 eetl. vloeibare honing; 1 eetl. fijne Franse mosterd; 2 eetl. donkerbruine basterdsuiker; 2 theel. (zonnebloem)olie. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd met de punt van een scherp mes ruiten van 3x3 cm. en 1 cm. diep in het vlees. Wrijf het vlees daarna aan alle kanten stevig in met het mengsel van kaneel en peper. Steek op alle hoeken van de rui ten kruidnagels diep in het vlees. Vermeng limoen- of citroensap met honing, mosterd en bas terdsuiker. Blijf zo lang roeren tot een vrij glad mengsel is ver kregen. Roer er vervolgens de olie door. Bestrijk, met een kwastje, het vlees aan alle kanten met het mengsel. Leg het vlees op het rooster dat iets onder het midden van de tot 200 C. voorverwarmde oven is geplaatst. Zet er een ovenslee of bak plaat onder om het lekvocht en dergelijke op te vangen. Reken op een totale oventijd van 60 minuten. Die tijd is afhan kelijk van de vorm van het vlees. Geef een opvallend dik stuk 5 rrfinuten meer en een veel dunner stuk 5 minuten minder. Schakel echter wel altijd na 20 minuten de ovenwarmte terug tot 160 C. Bestrijk het vlees tijdens het braden nog enkele ma len met het honingmengsel. Het vlees behoeft niette worden gekeerd. Neem na de aangegeven tijd het vlees uit de oven. Dek het af met aluminiumfolie en laat het ten minste 10 minuten rusten voordat het wordt aangesneden. Presentatie: snijd het vlees aan tafel in niet al te dunne plak ken. Geef er in deze tijd van het jaar gekookte groene asperges of broccoli, gekookte aardappeltjes en een blanke botersaus (beurre blanc) bij. Hans Beiterman Europa: Niet winters In het merendeel van Europa is de winter ver te zoeken. Het is er vrij zacht en van winterse neerslag is dan ook geen spra ke. Alleen het binnenland van Scandinavië en Rusland kunnen en kele sneeuwvlokken naar beneden zien dwarrelen. Daar ligt de temperatuur op diverse plaatsen dan ook onder het vriespunt, tot - 7 graden in het noorden van Ffnland. Ook Polen krijgt nog net een winterse speldeprik uitgedeeld: een enkele (natte) sneeuwbui, bij temperaturen rond 3 graden. In het buurland Duitsland is het met 7 tot 12 graden veel zachter, maar hebben perioden met regen de overhand. Ook de noordkant van de Alpen krijgt met regen te ma ken, maar ook daar is het zacht. De Britse eilanden maken nauwe lijks kans op zon en zowel in Schotland als Ierland valt regen. Een intensiever regengebied vinden we in het noorden van Turkije en rond de Zwarte Zee. In het zuiden van Turkije is het echter droog 'en schijnt geregeld zon. Aan de kust kan het zelfs 17 graden worden. In Griekenland en Italië is het volop zonnig en wordt het zo'n 20 graden. De hoogste temperaturen zijn echter weggelegd voor Spanje en Portugal. Vrijwel overal wordt het ruim 20 graden en aan de zuidelijke Costa's kan het zelfs lokaal 28 graden worden. Bovendien schijnt de zon er uitbundig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4