Goes heeft last van zetdwang Molen filmster van Zonnemaire Banjaardweg gaat op de schop Schap selecteert wegen Zone-60 PZC Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone houdt hoop op kassen zeeland 18 Nieuwe wet noopt tot snel aanpassen bestemmingsplannen vrijdag 10 maart 2000 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes maakt haast met voorberei- dingsbesluiten voor onder meer de kavels Prins van Oranje en Buys Ballot College. Dat doet zij met het oog op de aankomende wijziging in de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Die zorgt ervoor dat pla nologische procedures in veel gevallen langduriger en inge wikkelder worden. De wijziging, die 3 april ingaat, gaat over de bekende artikel 19- procedure. Die is bedoeld om plannen die in strijd zijn met het bestemmingsplan, toch te kun nen realiseren. Daarvoor moet de gemeenteraad eerst beslissen dat een nieuw bestemmingsplan wordt opgesteld (voorberei- dingsbesluit). Vervolgens kan de gemeente na een inspraakronde vrijstelling verlenen van het geldende be stemmingsplan, op voorwaarde dat de provincie ermee akkoord gaat. De wetswijziging maakt de procedure in veel gevallen aan zienlijk complexer en dus lang duriger. Dat geldt vooral voor bestemmingsplannen die ouder zijn dan tien jaar zijn. Het ge volg is dat het voor de gemeente lastiger wordt om mee te wer ken aan projecten die in strijd zijn met het bestaande bestem mingsplan Gezien de ingrijpende verande ring in de wet wil Goes nog snel enkele voorbereidingsbesluiten nemen, zodat die plannen in elk geval de bestaande procedure kunnen doorlopen. De voorstel len zijn daarom toegevoegd aan de agenda van de raadsvergade ring van donderdag 23 maart. Vanwege 'het spoedeisende ka rakter' is er geen tijd meer om, zoals gebruikelijk, de voorstel len in de commissies te bespre ken. Prins van Oranje Een van de voorbereidingsbe sluiten gaat over de kavel van de voormalige schouwburg Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes. Vorige maand werd be kend dat de Walcherse Bouw Urne (WBU) daar het plan Prin senhof gaat realiseren: een com plex van 28 appartementen, met behoud van de bestaande voor gevel. Voor het gebied geldt mo menteel geen bestemmingsplan. Dat betekent dat de regels uit de bouwverordening van toepas singzijn. Het plan van de WBU over schrijdt de daarin omschreven rooilijnen. Om daarvoor vrij stelling te verlenen moet, vol gens het college, een 'vrije zware procedure' worden doorlopen. Een voorbereidingsbesluit is daarbij een eerste stap. Buys Ballot College Het tweede voorbereidingsbe sluit gaat over het voormalige sportveld van het Buys Ballot College bij de 's-Heer Elsdorp- weg en het gebied aan de Louise de Colignvlaan waar onlangs dertig seniorenwoningen zijn gesloopt. Woningbouwvereni ging RWS wil daar nieuwbouw realiseren. De plannen daarvoor zijn nog met uitgekristalliseerd. Duide lijk is wel dat het project in strijd is met het geldende be stemmingsplan Oost I. Gezien de aankomende wetswijziging acht het college een voorberei dingsbesluit 'in dit stadium on ontbeerlijk'. Van Gilst De gemeenteraad moet zich ook uitspreken over een voorberei dingsbesluit. voor de zogeheten kavel-Korstanje bij 's-Heer Hendrikskinderen, waar de technische handelsonderne ming Van Gilst zich definitief wil vestigen. Daarvoor is al een artikel 19- procedure doorlopen. Dat bete kent dat de gemeente een bouw vergunning zou kunnen verle nen. Het eerdere voorbereidingsbe sluit is echter inmiddels verlo pen en moet dus opnieuw wor den genomen. Of de bouwvergunning er ooit komt, is overigens nog maar de vraag. Van Gilst heeft zich tijde lijk op die locatie gevestigd. Omdat het bedrijf in strijd met de milieuregels zou werken, wil de gemeente daartegen optre den. Het bedrijf weigert dicht te gaan tot de nieuwbouw klaar is, omdat dat funest zou zijn voor de onderneming. Volgens de gemeente heeft Van Gilst nog altijd geen bouwaan- vraag ingediend. De voorbereidende werkzaamheden voor het veiliger maken van de Banjaardweg op Noord-Beveland zijn gisteren begonnen. foto Willem Mieras door Alwin Baart KAMPERLAND - De Banjaardweg op Noord-Beveland is tot begin april afge sloten voor het verkeer. In het Banjaard- gebied worden verschillende werkzaam heden uitgevoerd om de verkeerssituatie te verbeteren. In januari 1999 besloten het waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Noord- Beveland de problemen aan te pakken. De voorbereidende werkzaamheden begon nen op donderdag. Vandaag worden ver keersborden opgeruimd en wordt het as falt van de Banjaardweg in stukken gezaagd. De komende weken zullen pla teaus aangebracht worden op verschil lende plaatsen op de Banjaardweg, waar door auto's minder hard kunnen rijden In de toekomst moeten weggebruikers in de Banjaard hun snelheid minderen. De maximumsnelheid wordt op verschillen de plaatsen teruggebracht naar 30 of 60 kilometer per uur. Doordat op hoogtijdagen overal wordt geparkeerd heeft het verkeer last van in- en uitrijdende auto's. Dit wildparkeren wordt tegen gegaan door het plaatsen van anti-parkeerpaaltjes langs onder andere de Vredenhofweg. Roompot Recreatie, ei genaar van het Résidence park dat een van de oorzaken is van de toegenomen drukte, financiert de aanleg van een voet pad vanaf het park. De overige kosten van het project bedra gen ruim 300.000 gulden en worden be taald door de gemeente Noord-Beveland en het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat ongeveer tweederde voor zijn rekening neemt. Het werk is uitbesteed aan Merwe- combinatie BV uit Ritthem. door Ben Jansen GOES - Op een groot deel van de plattelandswegen in Midden- Zeeland, Schouwen-Duive- land, Tholen en Sint-Philips- land gaat de maximumsnelheid omlaag van 80 naar 60 kilome ter per uur. Het waterschap Zeeuwse Eilanden treft vóór eind 2001 op 800 kilometer pol derweg maatregelen om dit te bereiken. Doel: de veiligheid op het platteland verbeteren. De nadruk van Zone-60 ligt op Zuid-Beveland. Daar staat 340 kilometer weg op het program ma voor de verlaging van de maximumsnelheid. Op Walche ren komt 171 kilometer aan bod, op Tholen en Sint-Philipsland 128 kilometer, op Schouwen- Duiveland 99 kilometer en op Noord-Beveland 62 kilometer. In theorie komen bijna alle we gen van Zeeuwse Eilanden (in totaal 2200 kilometer) in aan merking om als weg te worden gekwalificeerd waarop hooguit 60 kilometer per uur mag wor den gereden. Het waterschap heeft evenwel besloten in elk ge val voorlopig een net van ver keersaders in stand te houden, waarop 80 kilometer per uur ge reden mag blijven worden. Zo blijven dorpen goed bereikbaar. Bovendien wil het waterschap West-Zeeuws-Vlaamse toe standen voorkomen door niet overal snelheidsremmers als verhoogde plateaus, rammel- hoeken en overrijdbare mid dengeleiders aan te leggen. In 1998 raakten op water schapswegen in Midden- en Noord-Zeeland 109 personen betrokken bij een ongeval. Ne gen van hen overleden en 38 moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Verlaging van de maximumsnelheid en andere maatregelen om de verkeersvei ligheid te vergroten moeten de ze aantallen sterk terugbren gen. Voor het Zone-60 project van Zeeuwse Eilanden zijn wegen geselecteerd waar veel ongeluk ken gebeurèn en waarvan veel gebruik wordt gemaakt door sluipverkeer. Ook klachten van aanwonenden over te hoge snel heden waarmee het verkeer passeert, spelen een rol. Sandra Minneboo van het waterschap. ,,We willen dit soort wegen vei liger maken voor bewoners, voor fietsende scholieren, voo: landbouwers en voor recrean ten." De wegen die het waterschaj heeft uitgekozen, zijn in 22 Zo. ne-60-gebieden verdeeld. Pq gebied zal met bewoners en an dere belanghebbenden overleg worden gevoerd over de aard en de omvang van de problemen en de te treffen maatregelen Zeeuwse Eilanden is begonnen met het zuidelijke gedeelte van Tholen en in twee gebieden op Walcheren: ten zuiden van Nieuw- en Sint-Joosland en rond de Schellachseweg. Nadruk Het waterschap heeft twee bro chures vervaardigd over Zone- 60. Een over de achtergronden, de doelstellingen en de aanpak van het project en een over de maatregelen die kunnen wor den getroffen om de platte landswegen veiliger te maken Die lopen uiteen van een bocht- re flectorpaal tot een beweegba re afsluiting en van een rand- markering tot een diagionaal plateau. Minneboo: „Over de maatregelen die uiteindelijk worden gekozen, praten we uit voerig met de mensen die in hel gebied wonen en werken, want dat zijn immers de deskundi gen. Zo krijgen we maatwerk voor elk gebied" Noodzaak Uit de informatie-avonden die Zeeuwse Eilanden tot dusver over Zone-60 heeft gehouden, blijkt volgens Minneboo dat veel bewoners de noodzaak van een verlaging van de maximum snelheid wel inzien. „De veilig heid van hun kinderen is daarvoor een vaak gehoord ar gument. Het is daarbij opmer kelijk dat ze zelf hun snelheid liever niet terugbrengen. Dal moeten anderen dan maar doen." Het waterschap gaat op basis van verkeerstellingen, kente- kenonderzoek en analyse van ongevallencijfers volgen of Zo ne-60 de beoogde effecten heeft. De politie zal op de plattelands wegen regelmatig snelheids controles houden. Ook buiten de Zone-60 gebieden beperkt het schap de snelheid. Zo zijn onlangs op de weg onderaan de Westerscheldedijk tussen Bors- sele en Ellewoutsdijk 60-kilo- meterborden verschenen Rechtzaak tegen inbreker gaat vooral over geld MIDDELBURG - Tja, die scha de hè. Die gebroken ramen en deuren, die gestolen kluis; de 26-jarige Vlissinger wil het alle maal wel vergoeden, maar hij heeft geen geld. Het duurt dus nog wel even, zei hij voor de rechtbank in Middelburg. De Vlissinger stond donderdag terecht voor inbraken in een school, een bedrijf en het zwem bad in zijn woonplaats. Boven dien meldde de aanklacht een bedreiging van een leraar. De verdachte gaf alle misdrijven toe, evenals vijf andere delicten die 'ter informatie' op de aan klacht stonden. Officier van jus titie F. van Es eiste een gevange nisstraf van achttien maanden. Bij de inbraken zou de Vlissin ger achtduizend gulden aan 'misdadige winst' hebben buit gemaakt; dat bedrag moet hij dus eigenlijk terugbetalen aan de Staat. Maar diverse bedrij ven, de school en het zwembad eisten een vergoeding voor de tijdens de inbraken aangerichte schade. Dat kost de verdachte ook geld dus verlaagde hij het geëiste bedrag aan terug te be talen 'winst' tot vier mille. Raadsman E. Smit merkte op dat, als de rechtbank de schade vergoedingen toewijst, dat héle bedrag moet worden afgetrok ken van de behaalde winst. Daarmee zou het aan de Staat te betalen bedrag op ruwweg tweeduizend gulden uitkomen en dat kan de rechtbank net zo goed kwijtschelden, vond Smit: zijn cliënt heeft toch geen geld. Verder vroeg de advocaat om een lagere straf, omdat de Vlis singer dit keer écht een punt achter de misdaad zou willen zetten. Uitspraak op 22 maart. Beurs met kinderkleding ZIERIKZEE - In openbare ba sisschool 't Kofschip aan de Scheldestraat in Zierikzee wordt zaterdag 1 april van 10 tot 11.30 uur een kinderkleding- beurs gehouden. Het aanbieden van kleding voor de verkoop kan de avond tevo ren vanaf half acht. Daarbij gaat het zowel om babvkleding (ook slaap- en draagzakken en zachte schoentjes) als sport- en regenkleren, laarzen en rol schaatsen voor de oudere cate gorie. Niet verkochte kleding wordt, indien aangegeven door de eigenaar, beschikbaar ge steld voor goede doelen in Po len. Molen De Korenbloem zal een prominente plek krijgen in de documentaire over Zonnemaire van filmmaker Andries Meijsen. foto Marijke Folkertsma Cineast Meijsen vereeuwigt plattelandsleven op verzoek van dorpsraad door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Filmmaker Andries Meijsen gaat een do cumentaire maken over Zon nemaire. Hij woont zelf al meer dan twintig jaar in dit dorp en geniet nog steeds met volle teu gen. Meijsen heeft dan ook en thousiast gereageerd op het verzoek van de dorpsraad een beeld van Zonnemaire in 2000 vast te leggen. De cineast hoopt de financiën zo snel mo gelijk rond te krijgen via subsi diemogelijkheden en sponsors. Hij verwachtte in eerste in stantie met vijftien- a twintig duizend gulden rond te komen, maar heeft inmiddels bere kend dat het wel 'iets' duurder wordt. Als het budget beschik baar komt, wordt het een film- portret van circa vijftig minu ten. Meijsen is niet zo gecharmeerd van de wijze waarop de meeste documentaires tegenwoordig worden gemaakt. „Te snel en te overrompelend. Dat heeft niks meer met communicatie te ma ken. In een goede documentaire dienen tijd en ruimte te zijn in gebouwd voor de eigen ge dachten van de toeschouwer. Dat heet interactief, want in teractie gaat voor mij niet via knopjes, maar ontstaat tussen je oren", aldus de filmmaker. De film dient met alleen als een soort familie-album de inwo ners van Zonnemaire aan te spreken, maar kan volgens Meijsen ook interessant zijn voor buitenstaanders. „Zien hoe mensen leven in die kleine kern op het platteland, roept ook vragen op over hoe je zelf leeft. Ook de inwoners zelf kunnen zich kritische vragen stellen over de wijze van sa menleven naar aanleiding van zo'n documentaire." Molen De Korenbloem zal een centrale plaats in de documen taire innemen. „Het is een mooi bouwwerk en het biedt een goed middelpunt, van waaruit naar alle richtingen een wipe kan worden gemaakt. Er zijn ook prachtige opnamen te maken van het zetten van de zeilen, 's ochtends in alle vroegte door de jonge mole naar." Meijsen wil met zijn film een beeld van Zonnemaire in alle seizoenen geven. Hij over weegt zelfs de weersomstan digheden als rode draad te nemen. „Ik hoop de kans te krijgen in de meest extreme weersituaties te filmen." De filmmaker houdt van Zon nemaire in alle seizoenen. De herfst in al zal zijn schakerin gen spreekt hem het meeste aan, maar hij koestert ook her inneringen aan warme, verstil de zomerdagen in de polder. Ter illustratie van zijn erva ring, haalt hij een uitspraak van Dylan Thomas aan: And then all of a sudden nothing happens'. Boeren Vooral op het platteland wor den de activiteiten binnen de dorpsgemeenschap bepaald door het weer, vindt Meijsen. Ook de agrarische bedrijvig heid heeft een grote invloed Het respect voor de boeren vindt hij kenmerkend. „Zelf heb ik ooit eens m'n auto zoda nig geparkeerd dat de bieten wagens gedwongen waren om af te remmen bij m'n woning. Daar werd ik op aangespro ken. Het ging tenslotte om het vervoer van de bieten. Dat diende je geen strobreed in de weg te leggen." Meijsen is naast programma maker ook docent aan de Aca demie voor Beeldende Kunst Sint Joost in Breda. Hij voert straks zelf de regie van de Zon- nemaire-documentaire, maakt een groot deel van de opnamen, maar zal daar ook enkele leer lingen van de academie bij be trekken. In zijn optiek geeft de film straks niet alleen een beeld van Zonnemaire in 2000, maar wordt ook een voorbeeld geleverd van hoe documentai res gemaakt kunnen worden. Mocht zijn strooptocht naar geld niet het gewenste resul taat opleveren, dan moeten de ambities worden bijgesteld. „Dan wordt het allemaal wat korter en minder omvattend, maar een film over Zonnemai re komt er in elk geval." door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is nog lang niet uit beeld als vestigingsge- bied voor grootschalige glas tuinbouw. Een studie naar de mogelijkheid om restwarmte van Hydro Agri te benutten, geeft de bouw van kassen in het gebied weer een kans. Minister Brinkhorst (Land bouw) mag dan begin dit jaar het gebied Westdorpe/Zuiddor- pe aangemerkt hebben als een minder goed alternatief voor tuinders uit het Westland, de Kanaalzone is volgens burge meester Barbé van Terneuzen wel interessant voor Belgische tuinders, die rond Gent even eens met uitbreidingsproble men kampen. Daarnaast zijn er volgens hem ook in Nederland nog tuinders te vinden die hun bedrijf naar Zeeuws-Vlaanderen willen ver plaatsen. Er zijn in Zeeland drie mogelij ke locaties voor glastuinbouw: Reimerswaal, het Sloegebied en de Kanaalzone. Voor die loca ties wordt een milieu-effectrap portage opgesteld. Mede op aandringen van de burgemees ters J. Lonink en R. Barbé van Sas van Gent en Terneuzen wordt in dat kader nog een aan vullende studie uitgevoerd, waarin wordt bekeken of glas tuinbouwers gebruik kunnen maken van restwarmte en C02 van Hydro Agri Sluiskil. Ook de Dienst Landelijke Gebied (DLG had bij gedeputeerde J. G. van Zwieten aangedrongen op een nadere studie voor de Kanaal zone-locatie. Die studie loopt nu en verwacht wordt dat de mi lieu-effectrapportage medio mei afgerond zal zijn. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen: „Wij hebben van begin af aan gezegd dat de Kanaalzo ne voor deze bedrijfstak poten tie heeft. Is het niet direct als al ternatief voor het Westland, dan wel voor tuinders uit andere re gio's. De belangstelling is er wel degelijk. Van Zwieten heeft, voorzover ik kan inschatten, de Kanaalzone lopende de milieu- rapportage niet afgeschoten. Wij hebben hem er begin dit jaar op gewezen dat ons gebied mi lieuvoordelen biedt, die in onze optiek nog te weinig zijn be licht. Daarnaast hebben we ge wezen op het belang van Hydro Agri voor de regio. Dat bedrijf wilde twee warmtekrachtkop pelingscentrales bouwen met een vermogen van 450 Mega watt elk. Het niet doorgaan van glastuinbouw in onze regio zou voor de bouw van die tweede centrale wel eens een breekpunt kunnen worden." Directeur J. Duerloo van Hydro Agri gaat er overigens nog steeds van uit dat die twee cen trales gebouwd worden. „De mogelijkheden voor glastuin bouw spelen een rol bij de bouw van de tweede centrale, maar niet de hoofdrol. Onze onderne ming wil met de nieuwe voorzie ningen inspelen op ontwikke lingen op de energiemarkt. Dat is de hoofdreden, maar daar naast is het natuurlijk wel zo dat wij als bedrijf voor de glastuin bouw van grote betekenis kun nen zijn. We beschikken over de technische mogelijkheden om de restwarmte en CO, aan de kassen te leveren. De vraag naar restwarmte is erg groot. Voor een kassengebied van zo'n 400 hectare is een vermogen nodig van 250 Megawatt om aan de warmtevraag te voldoen. Dat kunnen wij ook in de toekomst", benadrukt Duerloo. Bijkomend voordeel is volgens Duerloo dat de warmte en stik stof in de Kanaalzone niet over grote afstanden getranspor-1 teerd dienen te worden. „In Rei merswaal spreken ze over het aanwenden van restwarmte van BASF. Die fabriek ligt vele kilo meters van de beoogde locatie daar. Hier sluit alles beter aan, er gaapt tussen onze fabriek en Autrichepolder slechts een kilo meter of drie." Van Vollenhoven bezoekt Zeeland TERNEUZEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt op vrijdag 24 maart een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Hij doet dat in zijn functies van voorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid en voorzit ter van het Fonds Slachtoffer hulp. Van Vollenhoven bekijkt de bouwplaats van de Wester- scheldetunnel nabij Terneuzen en gaat naar het Bureau Slacht offerhulp in Sas van Gent. Bij de Westerscheldetunnel laat hij zich informeren over de vei ligheidsaspecten rond de bouw, van deze tunnel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38