Schoolplein kaal door geldgebrek Opa en kleinzoon duiken verleden in PZC Borduren voor een wereldrecord PAAUWE zeeland 17 Laatste speeltoestel weg Tholen huldigt sporters AO V/Unie 55+ willen bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker Laatste bouwkavels Muijepolder verloot vrijdag 10 maart 2000 door Ali Pankow NIEUWERKERK - Dertigdui zend gulden of dertienduizend gulden. Dat is een groot verschil als het gaat 0111 het opknappen van een schoolplein. Locatie manager G. Oele, van openbare basisschool Duiveland in Nieu werkerk, leefde in de veronder stelling dat de speelplaats bij de school voor dertigduizend gul den zou worden opgeknapt. Aannemingsbedrijf De Ruiter uit Noordgouwe stopte echter met het karwei, toen er voor der tienduizend gulden aan werk zaamheden was verricht. Volgens de aannemer kwam dit overeen met de opdracht, die door de gemeente Schquwen- Duiveland was verstrekt. Had een ambtenaar zich vergist in het bedrag, of was er sprake van een verschrijving? Of was Oele wellicht wat te opti mistisch geweest door te ver wachten, dat alle voorgestelde verbeteringen aan het school plein ook werkelijk uitgevoerd zouden worden?„Ik weet het met en ik wil ook helemaal geen beschuldigende vinger uitste ken naar wie dan ook. Ik wil al leen maar dat er zo snel moge lijk een fatsoenlijk schoolplein komt, want zoals het er nu bij ligt, kan ik het naar de ouders toe niet verkopen"zegt de loca tiemanager. Speeltoestellen Oele trekt de vergelijking met de basisschool Duiveland in Sir- jansland, waarover hij ook de leiding heeft. „Daar hebben we voor 57 kinderen de beschik king over een goed plein met prima speeltoestellen. In Nieu werkerk moeten we het met 120 •kinderen met een kale vlakte .doen." Het toeval wilde dat juist deze .week het laatste speeltoestel werd weggehaald. Dat gebeur de naar aanleiding van een Dorkas helpt Mozambique ZIERIKZEE - De Dorkasgroep Schouwen-Duiveland doet mee met de landelijke actie voor hulp aan het door natuurgeweld getroffen Mozambique. Deze actie is gericht op het inza melen van voedsel en keukenge rei. Dorkas zet zich in om alle ingezamelde goederen binnen zo kortst mogelijke tijd naar Mozambique te sturen. De inle- veradressen op Schouwen-Dui veland zijn: familie Den Boer, Zandweg 33, Zierikzee; familie Vaane, Platteweg 12-14, Scha- rendijke en familie Slaager, Bouwmansweg 10, Burgh- Haamstede. Het eerste transport naar het centrale verzameldepot van Dorkas in Andijk staat gepland op woensdag 15 maart vanuit de Zandweg 33 in Zierikzee. Instuif CJV ZIERIKZEE - In De Driehoek aan het Kerkhof NZ in Zierik zee wordt woensdag 15 maart een mini-instuif gehouden van het CJV. Deze begint om twee uur en is bedoeld voor kinderen van vier tot en met zes jaar. Ze worden afwisselend bezigge houden met zang, dans, knutse len, schminken en spelletjes. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl veiligheidsinspectie, die regel matig plaatsvindt bij alle speel toestellen in de gemeente. Het toestel op het schoolplein in Nieuwerkerk voldeed niet meer aan de eisen en moest derhalve verdwijnen. Volgens wethouder D. van der Wekken gebeurt dat ook op an dere locaties. Speeltoestellen moeten nou eenmaal voldoen aan de veiligheidsvoorschrif ten. Of er nieuwe toestellen voor te rugkomen, hangt af van het be schikbare budget. Wat betreft de situatie in Nieuwerkerk zegt hij niets te hebben vernomen van een ambtelijke misser of verschrijving tussen dertig- en dertienduizend gulden. Wel zijn er volgens de wethouder de af gelopen tijd enkele kleine ver beteringen aan het plein aange bracht, zoals het afvlakken van de bovenlaag en het snoeien van wat struiken. Niet florissant Van der Wekken is op de hoogte van de verdere wensen van de schoolleiding. ,,We onderzoe ken of er middelen zijn voor een structurele aanpak van het plein. Daar is even tijd voor no dig. Ik kan me de kritiek van ou ders en school overigens wel voorstellen, want de speelplaats ligt er op het moment inderdaad niet florissant bij." De wethouder kan echter nog geen toezeggingen doen over eventuele verbeteringen. Volgens Oele heeft de school in Nieuwerkerk een zogeheten Verbeterplan bij de gemeente ingediend met daarop wat klei nere en grotere wensen voor voorzieningen, zowel binnen als buiten het gebouw. Op die lijst staat onder meer het egaliseren van een gevaarlijk niveauver schil op het schoolplein en de aanleg van een amfitheater achtige constructie. Oele hoopt van harte dat het er ooit nog van komt. j. «v: L. Roukema met haar merkl foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ruim 260 man nen en vrouwen borduren de komende maanden of hun le ven ervan afhangt. Het moet een project worden waar heel Zeeland trots op kan zijn: een merklap van 140 meter lang. Daarmee zou het de grootste merklap in de wereld zijn, die een plaats in het Guiness Book of Records verdient. ,,Ik vind het gewoon vreselijk leuk", vertelt L. Roukema uit Bruinisse enthousiast. Ze heeft zich direct opgegeven, toen ze van het idee hoorde. In de provincie Zeeland bordu ren in totaal ruim 260 vrouwen en mannen mee. Ook in groepsverband wordt meege daan. Zo borduren in Zierik zee de medewerkers van het Stadhuismuseum en de sup poosten van het Maritiem Mu seum ieder een eigen merklap. Wanneer alle stukken klaar zijn, worden ze aan elkaar ge naaid. Om het één geheel te laten lijken, hebben de deelne mers een borduurpakket ge kregen. Tevens staat om die re den het motief van de onder en bovenrand vast. Hoe de merklap er verder uit komt te zien, is aan de borduurders zelf. Het is wel de bedoeling iets uit de eigen omgeving af te beelden. Roukema heeft voor het volks lied van Bruinisse gekozen. „Dat is echt Brü, hè." Ze maakt er veel werk van en heeft verschillende woorden een aparte, passende kleur ge geven om de boel wat op te fleuren. Zo is het woord 'mos sel' in licht- en donkerblauw geborduurd en voor Nieuw- land heeft zij als kleuren blauw en geel gekozen. „Blauw omdat het gebied aan de zee is ontworsteld en geel omdat er op het land koren stond." Iets bijzonders De 140 meter lange merklap is een imtiatief van het Bureau Provinciaal Museumconsu lent Zeeland. In het jaar van de textiel wilden ze iets bijzon ders doen. Gekozen werd voor de merklap. „Een echte Zeeuwse traditie", licht E. Feijter van het museumconsu lent de keuze toe. Alle borduurders en borduur sters hebben nog tot de zomer de tijd om hun merklap af te maken. Dan moeten de stuk ken aan elkaar genaaid worden. Er wordt nog over na gedacht waar mensen de merklap kunnen bewonderen. „Wij denken bijvoorbeeld aan de Grote Kerk in Zierikzee", merkt de Feijter op. Het moet in ieder geval een plek in Zee land zijn, waar veel mensen het kunstwerk kunnen bekij ken. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK Thoolse sporters kunnen vanaf nu rekenen op wat extra aandacht van de gemeente. De jaarlijkse uitreiking van de ge meentelijke sportprijzen wordt uitgebreid met de huldiging van kampioenen. Deze aanbeveling is gedaan door de werkgroep Sportgala Tholen die onlangs aan het col lege van burgemeester en wet houders een advies heeft uitge bracht over de te benoemen sportlieden van het jaar 1999. De werkgroep betreurt het dat er, sinds de afschaffing van het Sportgala na 1993, geen sprake meer is van een echte huldiging op Tholen en Sint Philipsland. De benoeming van sportman of -vrouw, sportteam en sportta- Setallands Spektakel leidt publiek door geschiedenis van Sint-Annaland door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Matthijs Westdorp (9) en Henny Bunge- ner (60) gaan de hoofdrollen vertolken in het Setallands Spektakel dat op 5 en 6 juli wordt opgevoerd als hoogte punt van het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland. De rolver deling werd donderdagavond bekend gemaakt tijdens een drukbezochte bijeenkomst in de Wellevaete. Het tweetal moet het publiek tijdens de voorstelling in ra zendsnelle vaart door de ge schiedenis van het Thoolse dorp voeren. Zij doen dat in de ge daanten van opa en kleinzoon. Het duo staat bovenaan een lan ge lijst van medewerkers. Wat spelers en figuranten betreft doen 131 dorpsbewoners mee. De muziekvereniging levert vijftig mensen aan. De gymnas tiekvereniging brengt tachtig medewerkers mee en er worden nog eens twintig volksdansers ingezet. Cees van Broekhoven schreef het verhaal en regisseert en Pierre van Broekhoven zorgt voor de muziek. Kleding, grime, requisieten, techniek en kinder opvang zijn enkele van de ande re taken die door verschillende actievelingen op de schouders zijn genomen. Voorproefje In De Wellevaete werd gister avond een klein voorproefje van het megaspektakel gegeven door het gezamenlijk zingen van Setallands Hymne. Na af loop van de bekendmaking van de rolverdeling werd bovendien nog wat praktisch werk ver richt. Van alle medewerkers moesten de maten worden opge nomen. In totaal, schetst kostuumman Peter Moerland, moeten er zo'n vierhonderd kostuums worden Man beschadigt auto lent van het jaar wordt in beslo ten kring gevierd en heeft daar door niet echt het karakter van een huldiging. Er is echter niet genoeg geld om de kampioenen te huldigen tij dens een groots opgezet sport gala. Met de nieuwe opzet hoopt de werkgroep meer uitstraling aan het festijn te geven. SEROOSKERKE (S) - Een man uit Renesse heeft donderdag in Serooskerke de auto van een 46-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland beschadigd. De 46-jarige man reed op de Oude Zandweg en moest stoppen, omdat de doorgang werd belemmerd door een aantal geparkeerde au to's aan de linkerzijde van de weg en een auto met aanhanger aan de rechterzijde. Hij vroeg de uit Renesse afkomstige be stuurder van de auto met aanhanger, die zand loste, of hij er door mocht. Toen deze hier niet voldoende op reageerde, pro beerde de 46-jarige man zijn auto tussen de geparkeerde voer tuigen te manouvreren. Op het moment dat hij de man uit Re nesse passeerde, gaf deze een harde klap op de motorkap van zijn auto. De klap veroorzaakte lakschade Mobieltje uit auto gestolen ZIERIKZEE - Genotsmiddelen en een mobiele telefoon wa ren de buit van een inbraak in een auto die geparkeerd stond op het Havenplein in Zierikzee. De diefstal moet gepleegd zijn tussen woensdagavond 18.00 uur en donderdagochtend 9.00 uur. 'Hengelaars' actief in Vlissingen VLISSINGEN - De politie Zeeland waarschuwt voor 'henge laars'. De afgelopen weken is in Vlissingen een aantal inbra ken gepleegd door middel van de zogenaamde hengelmetho- de. Inbrekers maken met behulp van een ijzerdraadje via de brievenbus de deur open. De dieven hadden het voornamelijk voorzien op geld en cheques. De schade per inbraak liep op tot enkele honderden guldens. Volgens de politie zijn dit soort in braken te voorkomen als de deuren goed worden afgesloten. Van der Doef moderniseert GBA VLISSINGEN - Oud-burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen is donderdag door minister R. van Boxtel (Grote Steden- en Integratiebeleid) benoemd in een adviescommis sie die zich gaat bezighouden met de modernisering van de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens (GBA). Voorzitter is I. Th. Snellen, emeritus hoogleraar aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. De GBA is halverwege de ja ren tachtig ontworpen. Sinds de invoering ervan in 1994 is het uitgegroeid tot de belangrijkste bron van persoonsgegevens voor de (semi-)overheid. De snelle ontwikkelingen op het ge bied van de informatie- en communicatietechnologie zijn aanleiding om de GBA tegen het licht te houden. De commis sie brengt uiterlijk september dit jaar advies uit. Middelburgse brandstichter bekent MIDDELBURG - De Zeeuwse recherche heeft woensdag een 22-jarige inwoner van Middelburg aangehouden. De man wordt verdacht van brandstichting in een duplexwoning aan het Prinses Marijkeplein in Middelburg. Hij heeft inmiddels bekend en zal vandaag worden voorgeleid. Het motief voor de brand is onduidelijk. Speel-o-theek krijgt subsidie HULST - Speel-O-Theek Aap Noot Mies in Hulst krijgt 16.530 gulden van de gemeente voor onder meer de aanschaf van speelgoed en een computer en voor een bijdrage in de huurkosten. De speelgoeduitleen verhuisde in 1999 van ba sisschool De Nobelhorst naar cultureel centrum Den Dul- laert. Door de hogere huur zijn de kosten gestegen. Bijkomend probleem is het grote succes dat de Speel-O-Theek sindsdien kent, want sinds de verhuizing is het aantal leden en uitlenin gen aanmerkelijk vergroot. Daarom is er meer speelgoed no- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De ouderen partijen AOV/Unie 55+ in Vlis singen, Middelburg en Veere willen dat de GGD de bevol kingsonderzoeken uitbreiden. De fracties pleiten voor een on derzoek naar prostaatkanker onder mannen voor vijftig jaar en ouder. Sinds enige tijd al kan in een vroeg stadium en op vrij een voudige wijze prostaatkanker worden aangetoond. Dat is af te meten aan een verhoging van de zogeheten PSA-waarden in het bloed. „Deze medische en baan brekende wetenschappelijke ontdekking", aldus de ouderen partijen in een brief aan de GGD, „mag naar onze mening niet aan de Zeeuwse bevolking worden onthouden. Er moet zo snel mogelijk zo'n bevolkings onderzoek in de Zeeuwse sa menleving worden ingepast." In hun brieven vragen de oude renpartijen of de GGD bereid is zich in te zetten voor een groot onderzoek naar prostaatkanker onder mannen van vijftig jaar en ouder. Voor zo'n onderzoek moet de wet worden aangepast, maar de AOV/Unie 55+ vinden de GGD de aangewezen organi satie om daarvoor te pleiten in Den Haag. De partijen zullen daarnaast de wethouders in Vlissingen, Mid delburg en Veere vragen zich sterk te maken voor een bevol kingsonderzoek. De GGD krijgt per jaar onge veer tien miljoen gulden. Eén van de taken van de instelling is de volkgsgezondheid van de Zeeuwse bevolking zorgvuldig en op alle terreinen te bewaken. „Als wij uw jaarverslag lezen", schrijven de ouderenpartijen, „en zien hoeveel taken uw orga nisatie ter hand neemt, dan zijn wij niet ontevreden, maar toch willen wij dat deze wordt uitge breid naar het bevolkingson derzoek voor mannen. Want mannen komen er maar bekaaid vanaf." De AOV/Unie 55+vinden dat el ke medische vooruitgang en nieuwe mogelijkheden direct moeten worden toegepast in de praktijk, ook al zijn deze nog in een vroeg stadium. De maten van de toneelspelers in het Settalands Spektakel worden opgemeten. foto Willem Mieras (Advertentie) gehuurd om het eeuwenoude verleden in beeld te brengen. Het toververleden, de Waters nood, het landleven en de grote brand zijn enkele historische hoogte- en dieptepunten die de revue passeren. Zij hebben een vertaling gekregen in spel, mu ziek en dans. Zo zal de gymnas tiekvereniging met bewegende doeken het onstaan van aarde en land demonstreren. Dezelfde club verzorgt acrobatiek aan het - latere - bourgondische hof. Voor de hoofdrolspelers Mat thijs en Henny, in het dagelijks leven overburen, is het spekta kel nog wat specialer. Als hoofd rolspelers zetten zij de rode draad door het stuk neer. „Hardstikke leuk, vooral om voor zoveel publiek op te tre den", reageert Matthijs spon taan. „Ik heb er heel veel zin in en zal er ook alles aan doen om het tot een goed einde te bren gen", is de reactie van zijn to neelopa. Bungener vond het Op roer van Zierikzee, waarvan hij vorig jaar een voorstelling be zocht, erg indrukwekkend. Zelf deed hij auditie vanuit zijn 'dorpsgevoel'. „Ik ben import, maar ik woon hier al 32 jaar en mijn vrouw komt uit Sint-An naland. Ik vind dit een uniek dorp met een groot verenigings leven en saamhorigheidsgevoel. Als er iets gebeurt, vindt ieder een dat prachtig. Ik ook." De voorstelling wordt gegeven aan de haven, tussen tien en half twaalf zodat er tot in het donker kan worden doorgespeeld. De tribune biedt plaats aan 1375 mensen. Het speelvlak is dertig bij twintig meter groot. De voorstelling op woensdag 5 juli is bedoeld voor sponsors. De uitvoering voor publiek vindt een dag later plaats. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Van de laatste zeven bouwkavels van het plan Muijepolder in Sint-Maartensdijk gaan er vijf naar Thoolse inwoners en oud inwoners. De twee overige percelen zijn door loting te rechtgekomen bij belangstel lenden in Bruinisse en Helle- voetsluis. Zevenenvijftig kandidaten schreven zich in om in aan merking te komen voor een ka- vel.De loting is donderdag morgen verricht door notaris P. C. Knook uit Tholen-stad. Van de gelukkigen zijn er twee afkomstig uit Sint-Maartens dijk en één uit Tholen-stad. Twee anderen, nu wonend in Etten-Leur en Uden, zijn van oorsprong eveneens uit de re gio Tholen afkomstig. Twee van de zeven komen van el ders. De eerst getrokkenen heeft eerste keuze. Zo wordt het rij tje afgewerkt. De toekomstige kavelbezitters krijgen over een dag of tien officieel bericht van de gemeente. Daarna gaat de selectie van kavels van start. Tegelijkertijd zijn drie bouw blokken verloot onder aanne mers. Kleinbouw Techniek uit Sint Philipsland, aannemers bedrijf P. J. J. Deurloo uit Tho len-stad en Muller Franken uit Sint-Maartensdijk behoorden tot de eerste drie. De grootte van het totale verlote gebied bedraagt ruim 11.000 vierkan te meter Nederlandse naam, internationale allure! Nou ja, Jan des Bouvrie klinkt niet bepaald alledaags Nederlands. Toch is hij een van Nederlands succes volste ontwerpers. Hij tekende voor Anton - eetkamertafeis en - stoelen. Massief Amerikaans geolied kersenhout. Je kunt ook Anton salontafels krijgen. Kenmerk is puur natuur. Door groei en tijd getekend hout. Er zit leven in zo'n tafel, zo'n stoel. Niet cosmetisch, maar eerlijk van karakter en structuur. Zo'n oerhollands design van Jan des Bouvrie's internationale allure vind je bij Paauwe in Goes. Waar anders? v\<V o0ze collect,e, a"Xan des Bouvrie 12000m2 showroom Marconistraat 15. Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond iNTEIWIEUBEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37