Goes heeft last van zetdwang Cineast Meijsen vereeuwigt dorpsleven van Zonnemaire PZC Bedreigd zwembad Wissenkerke doet het nu uitstekend Spelers Setallands Spektakel staan klaar Kanaalzone verliest hoop op kassen niet AOV/Unie 55+ willen bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker Rechtzaak inbreker gaat vooral over geld zeeland b 18 Zoektocht naar steenuil in Braakman Nieuwe wet noopt tot snel aanpassen bestemmingsplannen vrijdag 10 maart 2000 door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - Het gaat goed met het Wissebad in Wis senkerke. Het zwembad dreigde een paar jaar geleden nog te ver dwijnen, omdat de gemeente de tekorten ervoor niet meer wilde ophoesten. Maar nu wordt het bad professioneel geleid en draait het prima, na wat aan loopproblemen van het particu lier initiatief. De gemeente Noord-Beveland is zelfs van plan 25.000 gulden per jaar bij te dragen in het exploitatiete kort en wil ook een halve ton steken in het achterstallig on derhoud. De bevolking van Wissenkerke verzette zich een aantal jaren geleden tegen de sluiting van het Wissebad, het buitenbad TERNEUZEN - Natuurliefheb bers kunnen er de komende we ken in Zeeuws-Vlaanderen weer op uit trekken onder bege leiding van een ervaren gids. Staatsbosbeheer, stichting Het Zeeuwse Landschap en natuur beschermers van De Steltkluut en 't Duumpje hebben diverse excursies op touw gezet. Zater dagochtend 11 maart om 10 uur kunnen jongeren de agrarische tentoonstelling in het West- dorpse bezoekerscentrum De Baeckermat bezoeken. Van daaruit start De Steltkluut een excursie door het gebied. Aan melden kan tot vrijdag 10 maart Diezelfde avond wordt in de Braakmanbossen vanaf 183 0 uur gezocht naar de steen uil. Met een recorder met daarop de roep van de uil, wordt gepro beerd de vogel te lokken. Verza melplaats is de receptie van De Braakman. Staatsbosbeheer stelt belang stellenden woensdagavond 15 maart vanaf 20 uur in de gele genheid het werk van de Belgi sche natuurfotograaf Ludo Goossens te bekijken. Zijn foto serie over kraanvogels is te zien in De Baeckermat. waarvan ook scholen gebruil maakten voor het schoolzwem men. De gemeente kon en wild de kosten niet meer betalen om dat die de pan uit rezen. De ex ploitatie werd uiteindelijj overgenomen door een stick ting, die wel steun kreeg van gemeente. Toen de stichtwj echter in 1998 verzocht he huurcontract voor een langer periode te verlengen, zag de ge meente nogal wat hobbels. He bestuur bestond bijvoorbeeli maar uit een persoon en er wa geen behoorlijk inzicht in de ex ploitatiecijfers. Het contrac werd voor één jaar verlengd e de gemeente stelde een aanta voorwaarden. Zo moest d stichting bestuurlijk breder ge dragen worden en ook de cijfer moesten, bijgewerkt en gever, fieerd, op tafel. Dat lukte. Inmiddels is er ee bestuur van zeven personen e houdt een boekhouder de admi nistratie goed bij. Gebleken dat een bijdrage van 25.000 gul den op jaarbasis van de gemeen te in het exploitatietekoi voldoende is, dat de bezoekers aantallen tot tevredenheii stemmen en dat het schoolzem men van een leien dakje loopt Weliswaar staat er voor dit jaa maar 15.000 gulden voor hel Wissebad op de gemeentebegro ting, maar het Noord-Beve landse college stelt toch voa een kwart ton beschikbaar ti stellen. Rooskleurig De commissie openbare werke en milieu van de gemeenti Noord-Beveland behandel maandag 13 maart een voorste voor het Wissebad. Daarin staat dat het contract nog één keer met een jaar zal worden ver lengd, waarna er volgend jaa over een periode van vijf jaar Z4< worden gesproken. Ook wil de gemeente het achtei stallig onderhoud in orde breit gen. De afgelopen jaren is e geen geld gestoken in het Wisse bad omdat de toekomst zc onzeker was. Nu alles er vee rooskleuriger uitziet, wil de ge meente als een goede huisbaas de voorziening in een beten conditie brengen. De commissie vergadert in he; gemeentehuis in Wissenkerkei De openbare vergadering be-J gint om 19.30 uur De maten van de toneelspelers in het Setallands spektakel worden opgemeten. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-ANN ALAND - Matthijs Westdorp (9) en Henny Bunge- ner (60) gaan de hoofdrollen vertolken in het Setallands Spektakel dat op 5 en 6 juli wordt opgevoerd als hoogte punt van het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland. De rol verdeling werd donderdag avond bekend gemaakt tijdens een drukbezochte bijeen komst in De VVellevaete. Het tweetal moet het publiek tijdens de voorstelling in ra zendsnelle vaart door de ge schiedenis van het Thoolse dorp voeren. Zij doen dat in de gedaanten van opa en klein zoon. Het duo staat bovenaan een lange lijst van medewer kers. Wat spelers en figuranten betreft doen 131 dorpsbewo ners mee. De muziekvereniging levert vijftig mensen aan. De gym nastiekvereniging brengt tachtig medewerkers mee en er worden nog eens twintig volksdansers ingezet. Cees van Broekhoven schreef het verhaal en regisseert en Pierre van Broekhoven zorgt voor de muziek. Kleding, gri me. requisieten, techniek en kinderopvang zijn enkele van de andere taken die door ver schillende actievelmgen op de schouders zijn genomen. In De Wellevaete werd gister avond een klein voorproefje van het megaspektakel gege ven door het gezamenlijk zin gen van Setallands HymneNa afloop van de bekendmaking van de rolverdeling werd bo vendien nog wat praktisch werk verricht. Van alle mede werkers moesten de maten worden opgenomen. In totaal, schetst kostuumman Peter Moerland, moeten er zo'n vierhonderd kostuums worden gehuurd om het eeu wenoude verleden in beeld te brengen. Het toververleden, de Watersnood, het landleven en de grote brand zijn enkele historische hoogte- en diepte punten die de revue passeren Voor de hoofdrolspelers Mat thijs en Henny, in het dagelijks leven overburen, is het spekta kel nog wat specialer. Als hoofdrolspelers zetten zij de rode draad door het stuk neer „Hardstikke leuk, vooral om voor zoveel publiek op te tre den", reageert Matthijs spon taan. „Ik heb er heel veel zin in", is de reactie van zijn to neelopa. Bungener deed audi tie 'vanuit zijn dorpsgevoel' „Ik ben import, maar ik woon hier al 32 jaar en mijn vrouw komt uit Sint-Annaland. Ik vind dit een uniek dorp met een groot verenigingsleven en een groot saamhorigheidsge voel." De voorstelling wordt gegeven aan de haven, tussen tien en half twaalf zodat er tot in het donker kan worden doorge speeld. De tribune biedt plaats aan 1375 mensen De voorstel ling op woensdag 5 juli is be doeld voor sponsors. De uit voering voor publiek vindt een dag later plaats. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes maakt haast met voorberei- dingsbesluiten voor onder meer de kavels Prins van Oranje en Buys Ballot College. Dat doet zij met het oog op de aankomende wijziging in de Wet op de Ruim telijke Ordening. Die zorgt ervoor dat planologische proce dures in veel gevallen langduri ger en ingewikkelder worden. De wijziging, die 3 april ingaat, gaat over de bekende artikel 19- procedure. Die is bedoeld om plannen die in strijd zijn met het bestemmingsplan, toch te kun nen realiseren. Daarvoor moet de gemeenteraad eerst beslissen dat een nieuw bestemmingsplan wordt opgesteld (voorberei- dmgsbesluit). Vervolgens kan de gemeente na een inspraakronde vrij stelling verlenen van het geldende be stemmingsplan, op voorwaarde dat de provincie ermee akkoord gaat. Complexer De wetswijziging maakt de procedure in veel gevallen aan zienlijk complexer en dus lang duriger. Dat geldt vooral voor bestemmingsplannen die ouder zijn dan tien jaar zijn. Het ge volg is dat het voor de gemeente lastiger wordt om mee te wer ken aan projecten die in strijd zijn met het bestaande bestem mingsplan. Gezien de ingrijpende verande ring in de wet wil Goes nog snel enkele voorbereidingsbesluiten nemen, zodat die plannen in elk geval de bestaande procedure kunnen doorlopen. De voorstel len zijn daarom toegevoegd aan de agenda van de raadsvergade ring van donderdag 23 maart. Vanwege 'het spoedeisende ka rakter' is er geen tijd meer om, zoals gebruikelijk, de voor stellen in de commissies te bespreken. Prins van Oranje Een van de voorbereidingsbe sluiten gaat over de kavel van de voormalige schouwburg Prins van Oranje aan de Nieuwstraat. Vorige maand werd bekend dat de WalcherseBouw Unie (WBU) daar het plan Prinsenhof gaat realiseren: een complex van 28 appartementen, met behoud van de bestaande voorgevel. Voor het gebied geldt momen teel geen bestemmingsplan. Dat betekent dat de regels uit de bouwverordening van toepas sing zijn. Het plan van de WBU over schrijdt de daarin omschreven rooilijnen. Om daarvoor vrij stelling te verlenen moet, vol gens het college, een 'vrije zware procedure' worden doorlopen. Een voorbereidingsbesluit is daarbij een eerste stap. Buys Ballot College Het tweede voorbereidingsbe sluit gaat over het voormalige sportveld van het Buys Ballot College bij de 's-Heer Elsdorp- weg en het gebied aan de Louise de Colignylaan waar onlangs dertig seniorenwoningen zijn gesloopt. Woningbouwvereni ging RWS wil daar nieuwbouw realiseren. De plannen daarvoor zijn nog niet uitgekristalliseerd. Duide lijk is wel dat het project in strijd is met het geldende be stemmingsplan Oost I. Gezien de aankomende wetswijziging acht het college een voorberei dingsbesluit 'in dit stadium on ontbeerlijk'. Van Gilst De gemeenteraad moet zich ook uitspreken over een voorberei dingsbesluit. voor de zogeheten kavel-Korstanje bij 's-Heer Hendrikskinderen, waar de technische handelsonderne ming Van Gilst zich definitief wil vestigen. Daarvoor is al een artikel 19-procedure doorlo pen. Dat betekent dat de ge meente een bouwvergunning zou kunnen verlenen. Het eer dere voorbereidingsbesluit is echter inmiddels verlopen en moet dus opnieuw worden ge nomen. Of de bouwvergunning er ooit komt, is overigens nog maar de vraag. Van Gilst heeft zich tijde lijk op die locatie gevestigd. Omdat het bedrijf in strijd met de milieuregels zou werken, wil de gemeente daartegen optre den. Het bedrijf weigert dicht te gaan tot de nieuwbouw klaar is, omdat dat funest zou zijn voor de onderneming. Volgens de ge meente heeft Van Gilst nog al tijd geen bouwaanvraag inge diend. door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is nog lang niet uit beeld als vestigingsge- bied voor grootschalige glas tuinbouw. Een studie naar de mogelijkheid om restwarmte van Hydro Agri te benutten, geeft de bouw van kassen in het gebied weer een kans. Minister Brinkhorst (Land bouw) mag dan begin dit jaar het gebied Westdorpe/Zuiddor- pe aangemerkt hebben als een minder goed alternatief voor tuinders uit het Westland, de Kanaalzone is volgens burge meester Barbé van Terneuzen wel interessant voor Belgische tuinders, die rond Gent even eens met uitbreidingsproble men kampen. Daarnaast zijn er volgens hem ook in Nederland nog voldoende tuinders te vin den die hun bedrijf naar Zeeuws-Vlaanderen willen ver plaatsen. Er zijn in Zeeland drie mogelij ke locaties voor glastuinbouw: Reimerswaal, het Sloegebied en de Kanaalzone. Voor die loca ties wordt een milieu-effectrap portage opgesteld. Mede op aandringen van de burgemees ters J. Lonink en R. Barbé van Sas van Gent en Terneuzen wordt in dat kader nog een aan vullende studie uitgevoerd, waarin wordt bekeken of glas tuinbouwers gebruik kunnen maken van restwarmte en CO. van Hydro Agn Sluiskil. Ook de Dienst Landelijke Ge bied (DLG) had bij gedeputeer de J. G. van Zwieten aange drongen op een nadere studie voor de Kanaalzone-locatie. Die studie loopt nu en verwacht wordt dat de milieu-effectrap portage medio mei afgerond zal zijn. Potentie Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen: „Wij hebben van begin af aan gezegd dat de Kanaalzo ne voor deze bedrijfstak poten tie heeft. Is het niet direct als al ternatief voor het Westland, dan wel voor tuinders uit andere re gio's. De belangstelling is er wel degelijk. Van Zwieten heeft, voor zover ik kan inschatten, de Kanaalzone lopende de milieu rapportage niet afgeschoten. Wij hebben hem er begin dit jaar op gewezen dat ons gebied mi lieuvoordelen biedt, die in onze optiek nog te weinig zijn be licht. Daarnaast hebben we ge wezen op het belang van Hydro Agri voor de regio. Dat bedrijf wilde twee warmtekrachtkop pelingscentrales bouwen met een vermogen van 450 Mega watt elk. Het niet doorgaan van glastuinbouw in onze regio zou voor de bouw van die tweede centrale wel eens een breekpunt kunnen worden." Directeur J. Duerloo van Hydro Agri gaat er overigens nog steeds van uit dat die twee cen trales gebouwd worden „De mogelijkheden voor glastuin bouw spelen een rol bij de bouw van de tweede centrale, maar niet de hoofdrol. Onze onderne ming wil met de nieuwe voorzie ningen inspelen op ontwikke lingen op de energiemarkt. Dat is de hoofdreden, maar daar naast is het natuurlijk wel zo dat wij als bedrijf voor de glastuin bouw van grote betekenis kun nen zijn. We beschikken over de technische mogelijkheden om de restwarmte en CO_, aan de kassen te leveren. De vraag naar restwarmte is erg groot.." Bijkomend voordeel is volgens Duerloo dat de warmte en stik stof in de Kanaalzone niet over grote afstanden getranspor teerd dienen te worden. „In Rei merswaal spreken ze over het aanwenden van restwarmte van BASF. Die fabriek ligt vele kilo meters van de beoogde locatie daar. Hier sluit alles beter aaner gaapt tussen onze fabriek en Autrichepolder slechts een kilo meter of drie." Terneuzenaar klaagt over Hema DEN HAAG - Terneuzenaar Chris Smallegange meldde zich donderdag bij de Raad van Sta te in Den Haag om te klagen over zijn gekrenkte rechtsge voel. Dat heeft alles te maken met de vestiging van de Hema, enige jaren terug, aan het Schoolplein. Smallegange woont daar tegenover. De Terneuzenaar is geen fan van de Hema. De vroege bevoorra dingen storen hem. Dat zag hij van het begin af aan aankomen en daarom verzette hij zich in dertijd tegen de komst van het winkelbedrijf. Echt boos werd hij toen bleek dat de Hema niet een winkel ter grootte van 1200 maar van 1300 vierkante meter ging bouwen. De gemeente merkte dat ook op en paste het bestemmingsplan aan. De Ter neuzenaar vocht donderdag bij de Raad van State het bestem mingsplan aan. Over een week of zes doet de Raad van State uitspraak, Molen De Korenbloem zal een prominente plek krijgen in de documentaire over Zonnemaire van filmmaker Andries Meijsen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Filmmaker Andries Meijsen gaat een do cumentaire maken over Zon nemaire. Hij woont zelf al meer dan twintig jaar in dit dorp en geniet nog steeds met volle teugen. Meijsen heeft dan ook enthousiast gerea geerd op het verzoek van de dorpsraad een beeld van Zon nemaire in 2000 vast te leggen. De cineast hoopt de financiën zo snel mogelijk rond te krij gen via subsidiemogelijkhe den en sponsors. Hij verwachtte in eerste in stantie met vijftien- a twintig duizend gulden rond te ko men, maar heeft inmiddels berekend dat het wel 'iets' duurder wordt. Als het budget beschikbaar komt, wordt het een filmportret van circa vijf tig minuten. Meijsen is niet zo gecharmeerd van de wijze waarop de meeste documentaires tegenwoordig worden gemaakt. „Te snel en te overrompelend. Dat heeft niks meer met communicatie te maken. In een goede docu mentaire dienen tijd en ruimte te zijn ingebouwd voor de ei gen gedachten van de toe schouwer. Dat heet interactief, want interactie gaat voor mij niet via knopjes, maar ont staat tussen je oren", aldus de filmmaker. De film dient niet alleen als een soort familie-album de in woners van Zonnemaire aan te spreken, maar kan volgens Meijsen ook interessant zijn voor buitenstaanders. „Zien hoe mensen leven in die kleine kern op het platteland, roept ook vragen op over hoe je zelf leeft. Ook de inwoners zelf kunnen zich kritische vragen stellen over de wijze van sa menleven naar aanleiding van zo'n documentaire." Middelpunt Molen De Korenbloem zal een centrale plaats in de documen taire innemen. „Het is een mooi bouwwerk en het biedt een goed middelpunt, van waaruit naar alle richtingen een wipe kan worden ge maakt. Er zijn ook prachtige opnamen te maken van het zetten van de zeilen, *s och tends in alle vroegte door de jonge molenaar." Meijsen wil met zijn film een beeld van Zonnemaire in alle seizoenen geven. Hij over weegt zelfs de weersomstan digheden als rode draad te nemen. „Ik hoop de kans te krijgen in de meest extreme weersituaties te filmen." De filmmaker houdt van Zon nemaire in alle seizoenen. De herfst in al zal zijn schakerin gen spreekt hem het meeste aan, maar hij koestert ook her inneringen aan warme, ver stilde zomerdagen in de polder. Ter illustratie van zijn ervaring, haalt hij een uit spraak van Dylan Thomas aan: And then all of a sudden nothing happens'. Vooral op het platteland wor den de activiteiten binnen de dorpsgemeenschap bepaald door het weer, vindt Meijsen. Ook de agrarische bedrijvig heid heeft een grote invloed. Het respect voor boeren vindt hij kenmerkend. „Zelf heb ik ooit eens m'n auto zodanig ge parkeerd dat de bietenwagens gedwongen waren om af te remmen bij m'n woning. Daar werd ik op aangesproken. Het ging tenslotte om vervoer van de bieten. Dat diende je geen strobreed in de weg te leggen." Regie Meijsen is naast programma maker ook docent aan de Aca demie voor Beeldende Kunst Sint Joost in Breda. Hij voert straks zelf de regie van de Zon- nemaire-documentaire, maakt een groot deel van de opnamen, maar zal daar ook enkele leerlingen van de aca demie bij betrekken. In zijn optiek geeft de film straks niet alleen een beeld van Zonne maire in 2000, maar wordt ook een voorbeeld geleverd van hoe documentaires gemaakt kunnen worden. Mocht zijn strooptocht naar geld niet het gewenste resul taat opleveren, dan moeten de ambities worden bijgesteld. „Dan wordt het allemaal wat korter en minder omvattend, maar een film over Zonnemai re komt er in elk geval. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De ouderen partijen AOV/Unie 55+ in Vlis- singen. Middelburg en Veere willen dat de GGD de bevol kingsonderzoeken uitbreiden. De fracties pleiten voor een on derzoek naar prostaatkanker onder mannen voor vijftig jaar en ouder. Sinds enige tijd al kan in een vroeg stadium en op vrij een voudige wijze prostaatkanker worden aangetoond. Dat is af te meten aan een verhoging van de zogeheten PSA-waarden in het bloed. „Deze medische en baan brekende wetenschappelijke ontdekking", aldus de ouderen partijen in een brief aan de GGD, „mag naar onze mening niet aan de Zeeuwse bevolking worden onthouden. Er moet zo snel mogelijk zo'n bevolkings onderzoek in de Zeeuwse sa menleving worden ingepast." In hun brieven vragen de oude renpartijen of de GGD bereid is zich in te zetten voor een groot onderzoek naar prostaatkanker onder mannen van vijftig jaar en ouder. Voor zo'n onderzoel moet de wet worden aangepast maar de AOV/Unie 55+ vindei de GGD de aangewezen organi satie om daarvoor te pleiten ie Den Haag. De partijen zullen daarnaast de wethouders in'. Vlissingen, Middelburg en Vee- re wagen zich sterk te makeE voor een bevolkingsonderzoek. De GGD krijgt per jaar onge veer tien miljoen gulden. Eén van de taken van de instelling is de volkgsgezondheid van de Zeeuwse bevolking zorgvuldig en op alle terreinen te bewaken „Als wij uw jaarverslag lezen' schrijven de ouderenpartijen, „en zien hoeveel taken uw orga nisatie ter hand neemt, dan zijn wij niet ontevreden, maar toch willen wij dat deze wordt uitge breid naar het bevolkingson derzoek voor mannen. Want mannen komen er maar bekaaid vanaf." De AOV/Unie 55+ vinden dat el-j ke medische vooruitgang en nieuwe mogelijkheden direct moeten worden toegepast in de praktijk, ook al zijn deze nog in een vroeg stadium. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Tja, die scha de hè. Die gebroken ramen en deuren, die gestolen kluis; de 26-jarige Vlissinger wil het alle maal wel vergoeden, maar hij heeft geen geld. Het zal dus nog wel even duren, zei hij donder dag voor de rechtbank in Mid delburg. De Vlissinger stond terecht voor inbraken in een school, een be drijf en het zwembad in zijn woonplaats. Bovendien meldde de aanklacht een bedreiging van een leraar. De verdachte gaf alle misdrijven toe, evenals vijf andere delicten die 'ter infor matie' op de aanklacht stonden. Officier van justitie F. van Es eiste een gevangenisstraf van achttien maanden; daarbij hield hij rekening met het uitge breide strafblad van de ver dachte. Bij de inbraken zou de Vlissin ger achtduizend gulden aan 'misdadige winst' hebben buit gemaakt; dat bedrag moet hij dus eigenlijk terugbetalen aan de Staat. Maar diverse bedrij ven, de school en het zwembad eisten een vergoeding voor de tijdens de inbraken aangerichte schade. Dat kost de verdachte ook geld, redeneerde de officier, dus verlaagde hij het geëiste be drag aan terug te betalen 'winst' tot vierduizend gulden. Kwijtschelden Raadsman E. Smit merkte op dat, als de rechtbank de schade vergoedingen toewijst, dat héle bedrag moet worden afgetrok ken van de behaalde winst. Daarmee zou het aan de Staat te betalen bedrag op ruwweg tweeduizend gulden uitkomen en dat kan de rechtbank net zo goed kwijtschelden, vond Smit: zijn cliënt heeft toch geen geld. Verder vroeg de advocaat om een lagere straf, omdat de Vlis singer dit keer écht een punt achter de misdaad zou willen zetten. Uitspraak op 22 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 32