OESO geeft kabinet pluim Imca Marina nieuw boegbeeld homo's PZC Voorjaarsbeurs Prins Willem-Alexander roemt boek over relaties met Japan Levensverzekering moeilijk bij hoog cholesterolgehalte Kamer neemt in mei het kabinet de maat De binnenland Nederland loopt voorop met hervormingen economie Boetes voor verstoren zeehonden Actrice Ruimschotel overleden Fietsendief haalt helft omzet van fabrikanten Brand Winschoten verwoest drie panden vrijdag 10 maart 2000 Bruna-krantje leidt jongeren naar pornosite HILVERSUM - Een groot aantal kinderen heeft mo gelijk ongewild een por nosite bezocht, omdat uit gever Bruna hen naar een dergelijk adres heeft ge leid. In de Computerkrant voor Kinderen, een uitgave van Bruna, is een door cluble den ingestuurde website vermeld 'die nooit in de krant had mogen staan', schrijft de uitgever in een brief aan 'ouder of verzor ger'. De site die wordt ge noemd verwijst door naar pornografisch materiaal. In de brief, ondertekend door de marketingmana ger, biedt de uitgever zijn excuses aan. ,,Door mid del van deze brief willen wij u waarschuwen dat u deze site dient te vermij den." Voor zover het nog mogelijk is, haalt Bruna het krantje uit de roula tie. GPD Pokemon in de bioscoop door Raymond Peil DEN HAAG - Nederland loopt in tal van opzichten voorop met hervormingen tot een 21-eeuw- se, markteconomie. Wel zijn nog ingrijpende wijzingen in de ge- zondsheidszorg, WAO en Ziek tewet nodig. Bovendien mag de voortrekkersrol niet leiden tot zelfgenoegzaamheid. Zo luiden de belangrijkste aan bevelingen van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO), de in Parijs gevestigde denktank van 29 geïndustriali seerde landen, in haar tweejaar lijkse rapport over ons land. De Nederlandse economie staat er goed voor, meent de OESO. De werkloosheid is gedaald tot 3,25 procent, een niveau dat sinds het begin van de jaren ze ventig niet meer voorkwam. Het aantal vacatures is fors geste gen. Toch vinden de economen dat, gerekend in volledige ba nen, mensen niet zo veel wer ken. Dat komt vooral door het grote aantal deeltijdbanen en de meer dan 900.000 arbeidsonge schikten. Deze en oudere uitke ringstrekkers komen erg moei lijk aan het werk, meent de OESO. De arbeidsmarkt - waar mensen een baan aannemen of verlaten - werkt niet goed. Het Nederlandse systeem van in CAO's vastgestelde lonen is, volgens de OESO, eveneens een belemmering voor de arbeids markt. Die moet flexibeler wor den en meer rekening houden met bijvoorbeeld plaatselijke verschillen en individuele kwa liteiten van mensen. Lagere lo nen zouden meer mensen aan het werk krijgen, zo meent de organisatie. Desondanks is zij vol lof over onder meer de her vormingen die Nederland de af gelopen jaren in de economie doorvoerde. Wel is er een waarschuwing. 'In vele opzichten kan Nederland LEEUWARDEN - De recht bank in Leeuwarden heeft gis teren twee watersporters ver oordeeld tot boetes voor het verstoren van de rust van zee- bonden afgelopen zomer in de Waddenzee. Een 27-jarige jetskiër uit Kat wijk aan Zee kreeg een boete van vij fhonderd gulden. Een 30- jange man uit Alkmaar moet duizend gulden betalen. Officier van justitie P. van Dam liet op de zitting weten dat hij een daad wil stellen. „Als we dit niet aanpakken, is het einde in licht. Dan hebben dieren zelfs ineen natuurgebied geen rust oer." De jetskiër verklaarde dat hij de zeehonden niet eens had gezien. ,Jk was zo druk bezig met m'n jetski, ik heb er gewoon niet bij Igestaan." de zomer zijn de zandplaten ie droogvallen bij laag tij ver- oden gebied voor de toerist, ijdens laag tij voeden de zee- ionden de jongen. Als de dieren laarbij in zee vluchten, kunnen le jongen hun moeder kwijtra- :en. ANP WINSCHOTEN - Drie panden in het cen trum van Winschoten zijn gistermorgen door brand verwoest. Het vuur brak rond zeven uur uit in een winkel voor babyartike len en sloeg over naar twee aangrenzende panden. Een van de verwoeste panden is een monumentaal gebouw uit de negentiende eeuw. Er was een Blokkerfiliaal in geves tigd. Omliggende panden, inclusief het ge meentehuis, zijn uit voorzorg enige tijd ont ruimd geweest. Rond het middaguur, kort nadat de brandweer het vuur had bedwon gen, begon een slopersbedrijf met het neer halen van de drie uitgebrande gebouwen. foto Henk Oosterhuis/GPD worden gezien als de koploper in structurele hervormingen en deregulering in Europa. Dit proces lijkt echter de afgelopen tijd te zijn vertraagd, als gevolg van tien jaar van goede econo mische prestaties. 'De regering moet voorkomen dat verre gaande hervormingen het slachtoffer van hun eigen succes worden. Er zijn nog tal van za ken rijp voor verandering', al dus de onderzoekers Nodeloos duur Een belangrijk punt van zorg is het Nederlandse systeem van gezondheidszorg. Er zijn veel te veel regeltjes en instanties, zo dat de kosten onnodig hoog zijn en de wachtlijsten enorm lang. Prijsafspraken tussen specialis ten maken medische ingrepen nodeloos duur. De OESO is een warm voorstander van meer privé-klinieken. De organisatie pleit voor een verdere vermindering van re gelgeving. De gas-, water-, licht-, post-, telecom- en open baar vervoerbedrijven moeten elkaar beconcurreren en wel zo snel mogelijk. Dat leidt tot lage re prijzen voor de consument, voorspelt de OESO. GPD DEN HAAG - De actrice Elly Ruimschotel is woensdag in Ier land overleden. Zij werd vooral bekend in haar rol van Tante Toetie naast Wieteke van Dordt in de Late Late Lien Show. Ook speelde zij de rol van mevrouw Van Does in de Stille Kracht van Louis Couperus. Collega en vriendin Wieteke van Dordt maakte het overlijden gisteravond bekend. Elly Ruim schotel is 68 jaar geworden. De afgelopen 32 jaar woonde de ac trice in Ierland, samen met haar echtgenoot Piet Kamerman. De laatste jaren werkte zij vooral als dramaturg voor de televisie. Als Margje maakte Elly Ruim schotel in 1952 in de productie Schip op het Strand haar de buut bij het Nederlands Volks toneel. Van 1953 tot 1955 werkte zij bij de Haagse Comedie. ANP AMSTERDAM - Pokemon komt in de Nederlandse bioscoop. Vanaf 20 april draait in een kleine negentig zalen de anderhalf uur durende film met de Japanse fantasiediertjes, aldus dis tributeur Warner Bros. De animatiefilm, geregisseerd door Kunihiko Yuyama, is van Japanse makelijHet uitbrengen van de film volgt op de popu laire tv-serie, het kaartspel en computerspelletjes met de diertjes in de hoofdrol. De Pokemonrage ontstond in 1996 in Japan. ANP Huisartsen somber over toekomst MAARSSEN - Een grote meerderheid (87 procent) van de huisartsen ondervindt problemen bij het uitoefenen van zijn beroep. Slechts een kwart gelooft dat er een oplossing is voor de problemen. Dat blijkt uit een telefonische enquête die het Rotterdamse marktonderzoekbureau vDMA deed in op dracht van Hét, carrièreblad voor de gezondheidszorg. In de topdrie van problemen staat de hoge werkdruk boven aan. Onregelmatige diensten en mondigheid van de patiënten scoren ook hoog. Er deden 258 huisartsen mee aan het onder zoek. Zij hebben gemiddeld 2250 patiënten. ANP Bouwproef nekt Utrechtsebaan DEN HAAG - Een experimentele bouwmethode voor een nieuw kantoorpand boven de Utrechtsebaan, de belangrijk ste verkeersader naar Den Haag, is de oorzaak van de komen de volledige afsluiting van deze oost-westverbinding. De snelweg gaat van 28 april tot 6 mei dicht voor reparatie- werk. Het zogeheten Equinox-gebouw, dat op dit moment over de weg wordt gebouwd, komt met zijn volle gewicht te steunen op de fundering van het wegdek. Die wordt daardoor zo zwaar beproefd dat scheuren in het beton onder de Utrechtsebaan direct moeten worden gerepareerd. De afsluiting van de verkeersader heeft tot woedende reacties geleid bij het Haagse bedrijfsleven. GPD Jongenskoor schrapt Haiderlied DELFT - Dirigent Buitinga blijft het Delftse jongenskoor De Buddy's leiden. Hij is met de ouders overeengekomen dat de jongens het omstreden anti-Haiderlied niet meer bij optre dens zingen. De beslissing is de uitkomst van een stemming onder ouders van de koorleden. Het lied wordt wel uitgebracht op cd. De di rigent had zijn lot verbonden aan de stemming. Bij het jon genskoor was een crisis ontstaan omdat het bestuur zich niet kon verenigen met de tekst van het lied 'Kauf nicht von Öster- reicher'. Daarin wordt opgeroepen tot een boycot van Oosten rijk als teken van verzet tegen de deelname van de extreem rechtse partij FPÖ aan de regering. In een brief aan de ambassadeur van Oostenrijk heeft Buitin ga inmiddels zijn excuses aangeboden. ANP Politie gebruikt richtmicrofoons DEN BOSCH - De Nederlandse politie gaat binnen enkele weken voor het eerst zware criminelen afluisteren met kleine microfoontjes (bugs) en richtmicrofoons. Procureur-generaal J. Hulsenbek verwacht dat na de zomer de eerste zaak voor de rechter komt waarbij bewijsmateriaal is verzameld met de nieuwe apparatuur. In bijvoorbeeld de Verenigde Staten wordt al jaren veelvuldig gebruik gemaakt van bugs en richtmicrofoons, waarmee ge sprekken op grote afstand direct zijn af te luisteren. In Neder land was dat verboden, maar met de nieuwe Wet Bijzondere Opsporingsbevoegdheden (BOB) is daar per 1 februari veran dering in gekomen. In die wet worden ook de bevoegdheden verruimd voor het aftappen van communicatie per telefoon, fax, computer, ether en kabel. GPD door Dolf Ruesink OUDENDIJK - Imca Marina is de nieuwe 'koningin-moe der van de Nederlandse ho mo's'. Zij krijgt de onder scheiding van de Nederlandse Gay Discjockeys Vereniging omdat ze een belangrijke bij drage leverde aan de accepta tie van homo's. De zangeres uit het Noord-Hollandse Ou dendijk volgt Willeke Alberti op. Die zal de kroon op 5 juni in Maastricht overdragen. „Geweldig dat ik dit op mijn oude dag nog mag beleven", reageert Imca Marina (55 jaar). „Twee dagen achtereen moeder worden, dat is niet niks. Gisteren kreeg ik op mijn boerderij lammetjes en van daag roepen ze me uit tot koningin-moeder van de ho mobeweging." De trotse zangeres denkt dat ze de titel te danken heeft aan haar openhartigheid. „Ik heb veel homo's op een gevoelige plek geraakt toen ik jaren ge leden waarschuwde dat ze te shockerend bezig waren. De Gay Parade, Roze Zaterdag en allerhande bonte bijeenkom sten, het sloeg volkomen door. Te nichterig, te bloot en teveel op seks gericht. Het deed de acceptatie van homofielen geen goed." Niet geaccepteerd Imca zegt dat ze altijd een zwak heeft gehad voor homo seksuelen. „Ik heb vaak men sen in huis gehad die niet voor hun geaardheid durfden uit komen. Daar zaten jongens bij die uit het leven wilden stap pen omdat ze in hun dorpsge meenschap niet werden geac cepteerd. Helaas komen dat soort tragedies nog steeds voor. Er is nog veel werk te verzetten en daar wil ik me graag voor inzetten." In COC-kringen is Imca een bekende verschijning. „Eind jaren zestig kwam ik al in ten ten voor homo's. Adele Bloe- mendaal, Nelly Frijda, Mimi Kok en ik, meer vrouwen kwamen daar toen niet over de vloer. Ik was er niet als pot tenkijker maar als medestan der." De zangeres heeft niet alleen in haar kennissenkring homo-vrienden. „Ik had jarenlang twee hanen die het met elkaar hielden, Jansen en Tilanus. Toen Jansen dood ging volgde Tilanus kort daar na. Hij kon het liefdesverdriet niet verwerken." Bij de kroning in Maastricht zal Imca het lied 'Ook als ik er niet ben' ten gehore brengen. Dat nummer zong ze twee stemmig met de enkele jaren geleden overleden Manfred Langer, oprichter van de tren dy Amsterdamse discotheek IT. „Ik wil daar mee aangeven dat de strijd voor acceptatie door moet gaan. Na mij komt er wel weer een nieuw boeg beeld voor de homo's." GPD Trade Mart Utrecht, het grootste non-food handels- en orientatiecentrum van nederland mieuwscierig en nog geen e Bel: 030 295 55 60 of bezoek www.trademart.nl 12T/M 15 MAART 2000 JAARBEURS - UTRECHT Prins Willem-Alexander neemt het boek 'Bewogen Betrekkingen' in ontvangst, foto Cees Zorn/GPD AMSTERDAM - Amsterdam heeft gisteren met lede ogen de finitief afscheid genomen van het noodlijdende Flevo Ferries. Zelfs als potentiële nieuwe partner DVG volgende week be sluit mee te doen, zal het Ge meentevervoerbedrijf (GVB) daar niet meer aan meewerken, zei GVB-directeur H. van Vliet. Het GVB deed aanvankelijk al leen het beheer en leverde kapi teins, maar werd naarmate de problemen groter werden steeds meer adviseur. Het mocht niet baten. Dinsdag staakte het GVB haar dienstverlening omdat de direc tie geen afbetalingsplan voor een schuld van 4 miljoen gulden kon presenteren. Woensdag is collectief ontslag aangevraagd voor de 23 kapi teins en twee medewerkers. De volgende ochtend werden zij ge ïnformeerd over het voorstel om het personeel drie maanden sa laris te geven als zij vrijwillig vertrekken en de aanbiedingen van het Gemeentevervoerbe drijf ander werk voor ze te zoe ken. ANP door Ron Meerhof LEIDEN - Prins Willem- Alexander heeft gisteren in Lei den het boek Bewogen Betrek kingen, over 400 jaar Neder lands-Japanse relaties, in ontvangst genomen. In het Groot Auditorium van de Rijks universiteit Leiden roemde hij de relatie tussen beide landen 'die ondanks alle ingrijpende veranderingen en ontwikkelin gen in de wereldgeschiedenis heeft stand gehouden en nog steeds bloeiende is'. Het boek kwam de prins goed uit, zo zei hijIn april brengt hij een uitgebreid bezoek aan Ja pan. „Gewapend met de kennis opgedaan uit dit boek zullen wij in ieder geval goed beslagen ten ijs komen." Het boek, uitgegeven door Tele- ac/NOT, geeft een overzicht van de betrekkingen tussen de twee landen. Meer dan zestig Neder landse en Japanse auteurs ge ven een goed leesbaar, compleet en soms verrassend inzicht in de relatie in al zijn aspecten. Opvallend is een uitgebreide bijdrage van de Japanse profes sor Kenichi Gotoh over de ge- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het gaat goed met de fietsbranche. Vorig jaar werd een recordaantal nieuwe fietsen verkocht: 1,45 miljoen. Anderzijds worden er jaarlijks ongeveer 700.000 gestolen, meldde de Amsterdamse poli tiewoordvoerder K. «Wilting. Wilting opende gisteren de Fietsrai 2000. Hij dacht even dat het verzoek te maken had met zijn betrokkenheid bij de presentatie van een boek van een fietsendief vorig jaar. Hij werd ervoor op het matje geroe pen door zijn korpschef en moest zijn deelname aan tv- spelletjes en -quizen opgeven. Bij de opening van de fietsen- tentoonstelling kon Wilting een waarschuwing uitdelen. De Amsterdamse politie gaat de fietsendief hard aanpakken. Verder vooral positieve gelui den op de Fietsrai. Nederland zet binnen Europa nog altijd de toon bij de productie van inno vatieve en geavanceerde fiet sen. Terwijl in veel omliggende landen de verkoopcijfers dalen, stijgen ze in Nederland. De branche zette vorig jaar 1,5 mil jard gulden om. De Nederlander heeft veel geld over voor een goede fiets, gemiddeld 974 gul den. Buitenlanders kopen steeds vaker een goedkope via een postorderbedrijf of Inter net. ANP beurtenissen die leidden tot de Japanse inval in Nederlands- Indië. Kenners van de periode schetsen zijn artikel als 'kri tisch, zelf-kritisch en eerlijk'. Het verwijt van een stiefmoe derlijke benadering van de oor log kan de samenstellers niet ge maakt worden. Bijna dertig van de nog geen driehonderd pagi na's zijn ingeruimd voor een periode die een jaar of vier omspant. Alle pijnlijke onder werpen - troostmeisjes, interne ringskampen, racisme - passe ren de revue. Teleac/NOT zendt met ingang van 23 april een vierdelige tv- serie uit over de betrekkingen tussen Nederland en Japan. In het najaar volgt een radioserie waarin allerlei aspecten van het hedendaagse Japan belicht worden. Verdere informatie daarover is te vinden op de internetsite www.deliefde.org. De naam van de site is een verwij zing naar het Nederlandse schip dat in 1600 schipbreuk leed voor de Japanse kust. Die gebeurtenis was het onbedoelde startschot van een langdurige verbintenis tussen een Aziatisch en een Europees land. ANP (Advertentie) RefLamM CV'6t«avc.'Mirfes Een heerlijk culinair adres aan de Laone 2 in Renesse. Tel 0111-462500 van onze redactie binnenland UTRECHT - Zeker eenderde van de mensen met familiaire hypercholesterolemie (FH) of een hoog cholesterolgehalte, of een vermoeden daarvan, onder vindt problemen bij het afslui ten van een levensverzekering. Dat is in strijd met de richtlijnen omtrent genetische screening die overheid en verzekerings maatschappijen in 1990 over eenkwamen en die in 1998 wet werden. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling Sociale Geneeskun de van het AMC in Amsterdam, dat in het tijdschrift Medisch Contact is gepubliceerd. FH houdt verband met een zeer hoog cholesterolgehalte, wat een sterk verhoogde kans geeft op hart- en vaatziekten. In Nederland spoort de stich ting Opsporing Erfelijke Hypo- cholesteromie (Stoeh) via be kende FH-patiënten actief familieleden op die kans hebben op de ziekte, met het doel die mensen tijdig te kunnen behan delen. De Amsterdamse onderzoekers maakten gebruik van het adres senbestand van de Stoeh en on dervroegen 202 mensen. Van die groep hadden er 46 een verzeke ring aangevraagd. Zeventien mensen hadden problemen met het sluiten van een levensverze kering. Al deze personen had den FH. In een vergelijkbare ge zonde groep kampt vijf procent problemen met levensverzeke raars. Bij zestien van de zeven tien personen betrof het levens verzekeringen onder de drie ton, waarbij verzekeraars niet mogen wagen naar erfelijke aandoeningen. Wel mag worden gevraagd naar hart- en vaat ziekten in de familie, zodat de weigering vaak is gebaseerd op een vermoeden van FH. De on derzoekers wensen meer con trole op naleving van de richtlij - nen. ANP door Jaco van Lambalgen en Maurice Wilbrink DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën zal op de 'Derde Woensdag in Mei' de Tweede Kamer voor het eerst de zogehe ten jaarverslagen aanbieden, waarmee het kabinetsbeleid in het afgelopen jaaT kan worden beoordeeld. Deze woensdag krijgt een vaste plaats op de Ka merkalender, naast de 'Derde Dinsdag in September' (Prins jesdag), als de Miljoenennota met de kabinetsplannen voor het komend jaar wordt aange boden. Eerst zullen de ministers zich verantwoorden voor hun pres taties, in juni volgt dan een af sluitend debat tussen premier Kok en de fractievoorzitters. PvdA-vice-fractievoorzitter Van Zijl, die aan de wieg stónd van het idee, heeft grote ver wachtingen van de Derde Woensdag in Mei. De ministe ries worden gedwongen hun in formatie zo te presenteren, dat de Kamer kan zien of op Prins jesdag aangekondigd beleid in derdaad is uitgevoerd. Bij sommige ministers bestaat dan ook enige huiver voor deze nieuwe debatten. „Maar het is niet de bedoeling dat het een af rekening wordt. Ministers heb ben wellicht een heel goed ver haal waarom iets niet is gelukt. Dat moeten ze dan maar vertel len," aldus Van Zijl. Financiën studeert nog op een manier waarop Zalm de 'Derde Woensdag' enige luister kan ge ven. Volgens zijn woordvoerder neemt de minister later deze maand een besluit. GPD Extra gipsvlucht AMSTERDAM - De alarmcen trale SOS International zet van daag een extra vliegtuig in om gewonde Nederlandse winter sporters op te halen. Honderden Nederlanders hebben de afgelo pen dagen de hulp van alarm centrales ingeroepen, omdat ze in verband met skiletsel terug naar Nederland vervoerd moe ten; worden. ANP Amsterdam neemt afscheid van Flevo-veer (Advertentie) 12 t/m 15 maart 2000 voor elke non- Doe goede zaken en kom met uw eigen Trade Mart- kaart naar de Voorjaarsbeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3