Wie wil knoeien, kan dat zo doen Expo 2000 bezorgt beeldhouwer Boezem kater PZC Eigenaar casino is niet van plan aanslag te betalen Terneuzense soldaat krijgt werkstraf wegens steekpartij Twee weken cel voor wapen- en drugsbezit zeeland 21 Fietsenmakers zijn het niet eens met conclusie landelijk onderzoeksrapport Verkrachter moet van aanklager in therapie vrijdag 10 maart 2000 van onze regioredactie ARNHEM - Een twintigjarige inwoner van Terneuzen heeft gisteren bij de militaire politie rechter in Arnhem 140 uur dienstverlening en een voor waardelijke celstraf van drie maanden opgelegd gekregen wegens zware mishandeling. De man stak op 21 maart vorig jaar in Terneuzen een bezoeker van een discotheek met een mes in zijn buik, arm en pols. Het slachtoffer kreeg 1500 gulden schadevergoeding toegewezen. De Terneuzenaar kreeg ruzie met een dronken man, die een kennis van hem uitschold. Toen hij daarover iets zei. ontstond er een handgemeen. Daarbij kreeg de Terneuzenaar twee schoppen en een klap. Op het moment dat een vriend van zijn opponent zich met de ruzie dreigde te be moeien, greep de verdachte zijn militaire zakmes. „Dat hield ik in mijn hand, om dat ik bang was dat ik nog meer klappen zou krijgen", liet de man de rechter weten. „Maar het is nooit de bedoeling ge weest om iemand te steken. Ik heb ook niemand gestoken. Dat slachtoffer bleef maar slaan en kwam daardoor zelf in het mes terecht." Oogetuigen verklaar den dat de Terneuzenaar ste kende bewegingen had ge maakt. Hoewel de man dat ontkende, liep zijn tegenstander diverse snijwonden op en werden acht pezen van zij n hand afgesneden. Volgens de politie redde een portier het leven van het slacht offer door tijdig eerste hulp te verlenen en overmatig bloed verlies te voorkomen. Aanvankelijk verweet het Openbaar Ministerie de ver dachte poging tot doodslag, maar de officier van justitie vond dat de twintigjarige niet opzettelijk had geprobeerd een ander van het leven te beroven. Wegens zware mishandeling eiste de aanklager zes maanden gevangenis. Namens het slacht offer vorderde hij ruim 2300 gulden schadevergoeding. De advocaat van de Terneuze naar bepleitte vrijspraak, om dat zijn cliënt het zakmes steeds omlaag had gehouden en alleen bij het afweren van klappen zijn handen in de lucht stak. De rechter oordeelde dat de ver dachte het mes bewust had opengemaakt en daarmee ook het onvermijdelijke risico nam dat daarmee verwondingen zouden ontstaan. APA van onze regioredactie ARNHEM - Wegens wapen- en drugsbezit is een 21-jarige in woner van Tholen gistermiddag bij verstek door de militaire po litierechter in Arnhem tot twee weken gevangenisstraf veroor deeld. In de legeringskamer van de man in Nieuw-Milligen werd op 2 december vorig jaar een nep- pistool gevonden, dat sprekend op een echt vuurwapen leek. De speelgoedrevolver hing aan een spijker boven de deur. Nog geen vier maanden later vond de Koninklijke Mare chaussee in de kast van de intussen ontslagen soldaat bij na anderhalve gram speed. De militaire politie was de drugs op het spoor gekomen na een anonieme tip. Voor de officier van justitie vormde de vergrijpen aanlei ding twee weken celstraf tegen de Tholenaar te eisen. Hoewel de aanklager zich niet uitdruk kelijk verzette tegen een omzet ting van de celstraf in dienstver lening ging de militaire politie rechter daartoe niet over. Om voor werkstraf in aanmer king te komen, moet de vef- dachte een persoonlijk aanbod tot onbetaalde arbeid bij de rechter doen. Aangezien de man gisteren niet op de zitting ver scheen, kon de politierechter niet anders dan het opleggen van een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. APA door René Hoonhorst KAPELLEBRUG - De eigenaar van de voormalige Casinoclub Hulst in Kapellebrug, D. van Puyvelde, is niet van plan acht ton aan de Nederlandse Belas tingdienst over te maken. De Antwerpse handelaar in onroe rend goed kreeg een aanslag voor vierhonderdduizend gul den aan achterstallige kans spelbelasting en een even groot bedrag aan boete. De aanslag is 'volledig uit de lucht gegrepen', vindt Van Puy velde. Hij stelt dat er in het sinds twee maanden gesloten casino nimmer kansspelen zijn ge speeld. Bezoekers, altijd leden van de Vereniging Casinoclub Hulst, konden slechts meedoen aan behendigheidsspelen. Met de aanslag voor kansspelbelas ting gaat de Belastingdienst op de stoel van het Openbaar Mi nisterie zitten. Terwijl, zegt Van Puyvelde, justitie in Middel burg een paar jaar geleden na onderzoek juist tot de concluu- sie .kwam dat de casinoclub werd gedoogd, omdat de vereni ging juridisch gezien niets ver keerd deed. De Antwerpenaar werkt druk aan een verweer schrift, omdat hij zich 'de hetze' van de Belastingdienst niet laat welgevallen. Om niet meer belastingaansla gen op zijn nek te krijgen én om dat de klandizie toch al terug liep door geregelde controles van belastingambtenaren, staat het casinopand al twee maan den leeg. Van Puyvelde wilde het gebouw graag verhuren aan hamburgergigant McDonald's, maar het bedrijf vond volgens hem de parkeerplaats niet groot genoeg. Een woordvoerster van het hoofdkantoor liet echter weten dat McDonald's zich in Zeeuws-Vlaanderen 'alleen op Terneuzen concentreert'. Van Puyvelde kan de zaak wel verhuren aan uitbaters van een discotheek of 'een bar met blote vrouwen", maar wil dat het dorp niet aandoenMochten er geen goede kandidaat-huurders ko men, dan blijft het gebouw des noods een jaar leegstaan. Dan begin ik na afloop van de proce dures tegen de Belastingdienst, weer een casinovereniging." door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Nee is nee. En als een vrouw dat zegt, heeft een man zich daaraan te houden. Dat had deze Middelburger niet gedaan, dus was hij schuldig aan verkrachting, ïei officier van justitie J. Eland donderdag bij de rechtbank in Middelburg. De 53-jarige Middelburger had seks gehad met zijn vriendin, terwijl zij diverse keren had ge zegd dat ze dat niet wilde. Bo vendien had hij geweld gebruikt door haar benen uit elkaar te wringen. „Ik heb er vreselijk spijt van", zei de verdachte gis teren. „Voortaan zal ik haar 'nee' wel accepteren." De Mid- delbux-ger heeft nog steeds een relatie met het slachtoffer. De psychiater die de man onder zocht, kwam tot de conclusie dat hij licht verminderd toere keningsvatbaar was. De ver dachte lijdt niet aan een psychi sche aandoening, maar heeft wel een dwangmatige persoon lijkheid, waardoor hij zijn zin nogal eens doordrukt. Boven dien heeft de man last van min derwaardigheidsgevoelens doordat hij grotendeels doof is, voelt hij zich vaak minder dan horende mensen. Het advies van de psychiater was dat de Mid delburger een behandeling moet ondergaan. Tot die conclu sie kwam de reclassering ook. Officier van justitie Eland eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht voor waardelijk. De Middelburger zit al drie maanden in voorar rest, dus met deze straf zou hij over een maand al met een psy chiatrische behandeling kun nen beginnen. De therapie kan meteen beginnen, vertelde raadsvrouw W. Tiggelaar. Ze- vroeg de rechtbank haar cliënt direct vrij te laten, zodat hij met de behandeling kon beginnen. Op dat verzoek ging de recht bank niet in. Vonnis op 22 maart. o; door Famke van Loon door Arjan van Westen MIDDELBURG - De Middelburgse beeldhouwer Marinus Boezem eist een financiële vergoeding van de Stichting Nederland Wereldtentoonstelling. De stichting heeft op het allerlaatste mo ment een bijdrage van een groep Ne derlandse beeldend kunstenaars aan de Expo 2000 in Hannover afgeblazen. De vijftien beeldend kunstenaars wa- *n gevraagd werk te leveren aan een överzichtstentoonstelling over de Ne derlandse beeldhouwkunst. Boezem: ,De contracten waren al getekend, naar op het allerlaatste moment gaf de organisatie de voorkeur aan architec tuur op het Nederlandse paviljoen." Voor de beeldend kunstenaars een re den om een advocaat in de arm te ne men. Enkele kunstenaars hadden zelfs speciaal beelden voor het Nederlandse paviljoen ontworpen. Boezem was ge vraagd een aantal granieten sculptu ren in bruikleen af te staan. „Het is een enorme domper dat het niet doorgaat. Zo'n tentoonstelling is enorm goed voor je naamsbekendheid. Je bereikt er een groot publiek mee datje doorgaans niet in een museum ziet." Er wordt dan ook niet alleen schade voor contractbreuk gevraagd maar ook voor het mislopen van opdrachten en contracten als gevolg van het ontbre ken op de Expo. Boezem stelt dat de organisatie niet erg sterk staat. „Dat zien ze zelf ook wel in want nu proberen ze ons tegemoet te komen." Zo is door de stichting aange boden om de beelden in een park in een meer in het midden van Hannover te exposeren. Boezem: „Maar dat is toch anders. Het is buiten het terrein van de paviljoens en er is minder publiek, Het is dus niet echt een alternatief." J. Comelissen van de Stichting Neder land Wereld tentoonstelling, denkt daar anders over. „Op de tentoonstel ling komt toch meer het entertainment publiek, zeg maar de mensen die anders naar de Efteling gaan. Ik denk dat de beelden in het park veel meer tot hun recht komen." De deelname van de kunstenaars is volgens Comelissen af geblazen omdat deze te controversieel was en niet paste bij de inrichting van hel paviljoen. Beide partijen trachten momenteel nog onderling tot een financiële oplossing te komen. Indien dit op korte termijn geen resultaat oplevert, stappen de beeldhouwers naar de rechter. Come lissen zegt dat het de contractbreuk vergoed wordt en verder voorlopig af te wachten met wat voor de bod de kun stenaars komen. „Kunstenaars moeten niet langer het hoofd buigen voor de bobo's van de kunst." De groep beeldhouwers voelt zich dan ook in de goede naam en eer aangetast, „Het is uiteraard nogal sub jectief maar de bedoeling was dat het Nederlandse elftal van de beeldende kunstenaars in Hannover aanwezig zou zijn." Boezem zegt dat de afwijzing voor hem dubbel tragisch is. „In 1970 kon ik in Osaka ook op het laatste moment niet exposeren op een wereldtentoonstel ling. Toen bleek dat de pakjes voor de hostesses niet waren begroot. Die wa ren ontworpen door Frans Molenaar en waren zo duur dat de er voor de kunst geen geld meer was." foto's Marijke Folkertsma. de 'volautomaat': trap je te zwaar, dan wordt automatisch naar een lichtere versnelling teruggeschakeld. Vering in het frame zat eerst alleen op de mountainbikes, maar komt ook steeds vaker voor op ande re fietsen. Is het frame niet ge veerd, maar moet je toch ieder dag over de kasseien naar je werk of school, dan is een mooie oplossing de verende za delpen. Bijscholing Opletten geblazen dus voor de fietsenmaker die een beetje wil bijblijven. Fabrikanten leve ren weliswaar instructies mee met de nieuwste producten en gadgets, maar om zich de inge wikkelde techniek eigen te ma ken is regelmatige bijscholing een must, geeft De Jonge aan. Het is te verwachten dat deze nieuwe frutsels de fiets gevoe liger maken voor mankemen ten. Dat blijkt echter niet zo te zijn, beweren de fietsenma kers. „Er gaat te weinig aanka- pot", klaagt Hart zelfs. Naar zijn smaak worden de fietsen tegenwoordig iets té goed ge maakt. De meest voorkomende reparaties en klusjes in zijn werkplaats, zijn het afstellen van versnellingen en werk aan de ketting. En dan is er de lekke band. Nog altijd komen mensen met dit probleem bij de fietsenmaker langs. „Gelukkig wel", zegt de Jonge. Toch vindt hij het plak ken van een band een hachelij ke zaak. ..Je plakt de band, maar het kan gebeuren dat de klant na tien meter door glas rijdt en weer plat staat. En dan komen ze weer bij mij terug. Of ik dan mijn werk slecht heb ge daan...?" ZIERIKZEE - Een man komt met een 'SpartaMet' binnen wandelen. „Ik krijg 'em niet aan de praat." De fietsenmaker probeert het rijwiel zelf nog een keer te starten. Niks. Bin nen een handomdraai heeft hij een sleutel uit de werkplaats te pakken. Effe draaien en kort daarna snort het motortje weer tevreden. Net als de klant ove rigens, want het kost hem ook nog eens noppes. „Een deel van het werk is ge richt op service aan de klan ten," legt Henny de Jonge van Jan de Jonge Tweewielers uit. Vaak gaat het om kleine werk zaamheden: het monteren van een kinderstoeltje op de baga gedrager of het opzetten van een fietstas. Kleine klusjes, maar alles bij elkaar gaat er veel tijd in zitten en het levert, buiten tevreden gezichten, niets op. Demensenvan deZie- rikzeese zaak zijn dan ook niet blij met het landelijk onder zoeksrapport, dat stelt dat fiet senmakers er een potje van maken. „Dat slaat gewoon ner gens op", is de eerste felle reac tie. Ze hebben hart voor hun vak. Juist omdat zij servicever lening een belangrijk onder deel van hun werk vinden, heb ben ze door de conclusie van het rapport het gevoel 'een trap na te krijgen'. Fietsenmakers die hun werk niet goed doen, maken hun ei gen bedrijf belachelijk, stelt Cor Hart van Tweewieler Cen trum in Kerkwerve. „Welke fietsenmaker doet nou zoiets", vraagt hij zich hardop af. Wan neer hij een fiets een grote on derhoudsbeurt geeft, loopt hij alles na. „Ik haal de naven uit elkaar, maak ze schoon en be kijk of alle onderdelen nog in orde zijn. Niet meer dan nor maal." Met het kettingsmeer nog aan zijn handen, zegt hij dat mensen die niet tevreden zijn over het werk dat hij afle vert zelf naar hem toe moeten komen. Van zijn klanten heeft hij nog niets gemerkt, maar an dere mensen in zijn omgeving attendeerden hem plagend op het stukje in de krant. „Van de week, tijdens het vissen." Hart haalt er z'n schouders bij op. Fietsenmaker Cor Hart (foto boven) en zijn collega Henny de Jonge (onder). zeer te zien hoe sommigen met hun fietsen omspringen Het ergste van het vak vindt Hart dat mensen, zodra ze een fiets gekocht hebben, verder geen oog meer hebben voor de staat vanhet rijwiel. „Het mag daar na geen stuiver meer kosten. Ik zeg dan: dat mankeert er aan en dat. En dan krijg je als reactie: ja, maar dat is al jaren zo. Dat begrijp ik dan niet; repareer het of laat het doen." Hij schudt zijn hoofd. In het algemeen laten veel mensen het onderhoud aan hun fiets versloffen. Opvallend, omdat fietsen de afgelopen ja ren niet bepaald goedkoper zijn geworden. Een beetje tweewieler voor een volwasse ne kost toch al gauw rond de duizend gulden. Wie zijn keus heeft laten vallen op een popu laire hybride fiets, moet niet schrikken van vijf meier meer. De tijd dat 'een fiets een fiets was', is voorgoed voorbij. Er moet weliswaar nog altijd ge trapt worden om vooruit te ko men, maar technische hulp middeltjes en handigheidjes hebben het wél een stuk com fortabeler gemaakt. Begint het te schemeren, dan springt het achterlicht automatisch aan. Twaalf versnellingen voor een sportfiets waren jarenlang meer dan voldoende, maar nu zijn 21 of zelfs 27 stuks geen uitzondering meer. En wie bo vendien geen zin heeft om te zoeken naar het juiste verzet, kan dat geheel overlaten aan Belazeren Iedere branche kent zijn be kwame en slechte vaklieden. „Wie wil knoeien, kan dat zo doen", stelt Jan de Jonge vast. Al laat hij er snel op volgen dat dergelijke praktijken in de gro te stad een stuk eenvoudiger zijn dan op de straathoek in het Zierikzee van ons-kent-ons. „Mensen belazeren, kun je hier misschien een jaar doen, maar dan is het écht over." Een vaste klant stapt binnen. Een naam genoot van de fietsenmaker, maar absoluut geen familie, zo stelt ze misschien iets te na drukkelijk. „Ik heb alle ver trouwen in het werk dat hij le vert, anders kwam ik hier natuurlijk niet meer", vertelt ze lachend. Haarzoon wordt op een fiets gezet. Vakkundig wordt gekeken of de nieuwe bolide 'past'. Zowel De Jonge als Hart zijn fietsenmakers in hart en nie ren Inde grote showroom staat het nieuwe spul te pronken en ruikt het naar rubber. Verder naar achter, in de werkplaats, hangt de geur van vet, smeer en olie. Het is een mooi vak, zo vinden ze zelf, al doet het hen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21