Goes heeft last van zetdwang PZC Vierhonderd kostuums nodig voor uitvoering Setallands Spektakel Hulp cliëntenraad sociale dienst steeds vaker ingeroepen Kanaalzone verliest hoop op kassen niet zeeland vrijdag 10 maart 2000 w 18 Spilzieke regenten waren ondergang Het Zwin Auto Walcheren Dijkwel Een fantastische wagen. Al je vrije tijd gaat erin zitten. Nieuwe wet noopt tot snel aanpassen bestemmingsplannen Bouwkavels op Tholen verloot door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De teloorgang van het Zwin en de handelsstad Brugge heeft niet enkel te ma ken met de verzanding van de vaargeul, maar kent vele oor zaken. In het tweede deel van zijn trilogie Het Zwin, het bi zarre verhaal van een gouden doodskist, beschrijft Juliaan van Belle de omstandigheden waaronder het Zwin zijn volle dige ondergang tegemoet ging. Voor de presentatie van het boek was, na de overhandiging van het eerste deel in septem ber vorig jaar in Sluis, dit keer het gemeentehuis van Oost- burg uitgekozen. Deze keuze hield verband met de rol die IJ- zendijke in de twaalfde eeuw vervulde, als lid van de Vlaam se of Londense Hanze. Wethou der R. Leentfaar mocht het eer ste exemplaar in ontvangst ne men. Het derde en laatste deel komt vermoedelijk in septem ber of oktober uit in Damme. Van Belle komt in zijn meer journalistiek dan wetenschap pelijk verantwoord boek tot de conclusie dat Brugge haar ver val als belangrijkste handels stad van Vlaanderen min of meer aan zichzelf te danken had, Een verval dat voorkomen had kunnen worden, als de stad al in de zestiende eeuw een verbinding met de zee had aan gelegd of baggerinstallaties had ingezet. Tegelijk was dan de strijd om de Schelde niet losgebarsten en was Zeeuws- Vlaanderen niet ontstaan. „Maar gedane zaken nemen geen keer", zei A de Deyne donderdag namens de schrij ver. De Vlamingen namen bijvoor beeld strenge protectionisti sche maatregelen om de eigen textielnijverheid te bescher men. Daardoor weken veel handelaren naar elders uit. Genadeklap Tijdens de Tienjarige opstand van de Vlaamse steden tegen de Habsburger Maximiliaan van Oostenrijk - het gevolg van een ophefmakend huwelijk met Maria van Bourgondië in 1477 - kreeg de economische bedrij vigheid van het Zwin de gena deklap, betoogde De Deyne. „Er bestond geen toekomstvi sie bij de bewindvoerders der Vlaamse steden en nog minder bij de Bourgondische en Habs- burgse regeerders die hun on metelijke rijkdommen ge bruikten voor hun protserige hofhouding, luisterrijke huwe lijksplechtigheden en talrijke oorlogen. Zodoende konden de regeerders geen fondsen ter be schikking stellen voor de com missies die zich bekommerden om de precaire toestand van het Zwin." In het tweede vertelt Van Belle aanschouwelijk over de feeste lijkheden en intriges uit vroe ger tijden. De Deyne: „Van Belle wil het volk leren lezen. Zonder schroom betitelt hij de Bourgondiërs en Habsburgers als koppelaars en gifmengers. Hij durft eigen standpunten in te nemen, zelfs wanneer hij heilige huisjes instampt." Het Zwin, het bizarre verhaal van een gouden doodskist. Juliaan van Belle. Verkrijgbaar bij boekhan dels Ultee in Sluis, Van de Sande in Terneuzen en Basting in Oostburg, 1100 Belgische f rank door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Matthijs Westdorp (9) en Henny Bunge- ner (60) gaan de hoofdrollen vertolken in het Setallands Spektakel dat op 5 en 6 juli wordt opgevoerd als hoogte punt van het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland. De rol verdeling werd donderdag avond bekend gemaakt tijdens een drukbezochte bijeen komst in de Wellevaete. Het tweetal moet het publiek tijdens de voorstelling in ra zendsnelle vaart door de ge schiedenis van het Thoolse dorp voeren. Zij doen dat in de gedaanten van opa en klein zoon. Het duo staat bovenaan een lange lijst van medewer kers. Wat spelers en figuranten betreft doen 131 dorpsbewo ners mee. De muziekvereni ging levert vijftig mensen aan. De gymnastiekvereniging brengt tachtig medewerkers mee en er worden nog eens twintig volksdansers ingezet. Cees van Broekhoven schreef het verhaal en regisseert en Pierre van Broekhoven zorgt voor de muziek. Kleding, gri me, requisieten, techniek en kinderopvang zijn enkele van de andere taken die door ver schillende actievelingen op de schouders zijn genomen. Voorproefje In De Wellevaete werd gister avond een klein voorproefje van het megaspektakel gege ven door het gezamenlijk zin gen van Setallands Hymne. Na afloop van de bekendmaking van de rolverdeling werd bo vendien nog wat praktisch werk verricht. Van alle mede werkers moesten de maten worden opgenomen. In totaal, schetst kostuumman Peter Moerland, moeten er zo'n vierhonderd kostuums wofden gehuurd om het eeu wenoude verleden in beeld te brengen. Het toververleden, de Watersnood, het landleven en de grote brand zijn enkele historische hoogte- en diepte punten die de revue passeren. Zij hebben een vertaling ge kregen in spelmuziek en dans Zo zal de gymnastiekvereni ging met bewegende doeken het onstaan van aarde en land demonstreren. Dezelfde club verzorgt acrobatiek aan het - latere - bourgondische hof. Overburen Voor de hoofdrolspelers Mat thijs en Henny, in het dagelijks leven overburen, is het spekta kel nog wat specialer. Als hoofdrolspelers zetten zij de rode draad door het stuk neer. „Hardstikke leuk, vooral om voor zoveel publiek op te tre den", reageert Matthijs spon taan. „Ik heb er heel veel zin in en zal er ook alles aan doen om het tot een goed einde te bren gen", is de reactie van zijn to neelopa. Bungener vond het Oproer van Zierikzee, waar van hij vorig jaar een voorstel ling bezocht, erg indrukwek kend. Zelf deed hij auditie vanuit zijn 'dorpsgevoel'. „Ik ben import, maar ik woon hier al 32 jaar en mijn vrouw komt uit Sint-Annaland. Ik vind dit een uniek dorp met een groot verenigingsleven en een groot saamhorigheidsgevoel. Als er iets gebeurt, vindt iedereen dat prachtig. Ik ook." De voorstelling wordt gegeven aan de haven, tussen tien en half twaalf zodat er tot in het donker kan worden doorge speeld De tribune biedt plaats aan 1375 mensen. Het speel vlak is dertig bij twintig meter groot. De voorstelling op woensdag 5 juli is bedoeld voor sponsors. De uitvoering voor publiek vindt een dag la ter plaats. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Uitkerings gerechtigden doen steeds vaker een beroep op de in 1998 opge richte cliëntenraad van de Mid delburgse sociale dienst. Dat blijkt uit het jaarverslag van de raad over 1999. bij de balie van de afdeling soci ale zaken moet verbeterd wot den. Verder wil de raad dat* geen korting op de inkomst^ van de partner mag komen wat neer het jongste thuiswonend kind de leeftijd van 18 jaar bi reikt. De nieuwe Mazda 323 Sports. Van uw vrije tijd wilt u natuurlijk zoveel mogelijk genieten En het lijkt ons dan ook logisch dat u aan de besteding daarvan hoge eisen stelt Met de 323 Sports slaat u deze twee vliegen in één klap. Zo komt hij aan al uw wensen tegemoet doordat hij onder meer is uit gerust met airconditioning, stuurbekrachtiging, startonderbreker, bestuurdersairbag, dakspoiler met derde remlicht, centrale deurver grendeling, pollenfilter en een bestuurdersstoel met zithoek- en hoogteverstelling. En zoals eén sportief karakter betaamt, is de Mazda 323 Sports uitgerust met de krachtige en zuinige 1.5 liter 4-cilmder motor van 88 pk (65KW). Z'n sportiviteit wordt nog eens extra geaccentueerd door 5-spaaks lichtmetalen velgen, sportieve bekleding, roofrails en ABS. U rijdt al een Mazda 323 Sports vanaf f 37.995,- in 6 voor u speciaal geselecteerde kleuren. Na alle plus sen is er slechts één min. De nieuwe Mazda 323 Sports is beperkt leverbaar. Kom daarom snel bij ons langs. Als u wat vrije tijd kunt missen, uiteraard. Gildeweg 33 - 4383 NJ Vlissingen - Telefoon 0118-440022 - Fax 0118-413964 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9,00-18.00 uur, vrijdag koopavond 19.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 Internet: www.mazda.nl/walcherendijkwel DRIE JAAR ALGEMENE GARANTIE TOT EEN MAXIMUM VAN 100000 KILOMETER DRIE JAAR LAKGARANTIE, ZES JAAR GARANTIE TEGEN DOORROESTEN VAN BINNENUIT DRIE JAAR MAZDA EUROSERVICE. PRIJS EXCLUSIEF KOSTEN RUKLAAR MAKEN VERWIJDERINGSBIJDRAGE. DAKDRAGERS, FIETSEN EN METALUC LAK. GET IN. BE MOVED. De maten van de toneelspelers in het Setallandsspektakel worden opgemeten. foto Willem Mieras door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is nog lang niet uit beeld als vestigingsge- bied voor grootschalige glas tuinbouw. Een studie naar de mogelijkheid om restwarmte van Hydro Agri te benutten, geeft de bouw van kassen in het gebied weer een kans. Minister Brinkhorst (Land bouw) mag dan begin dit jaar het gebied Westdorpe/Zuiddor- pe aangemerkt hebben als een minder goed alternatief voor tuinders uit het Westland, de Kanaalzone is volgens burge meester Barbé van Terneuzen wel interessant voor Belgische tuinders, die rond Gent even eens met uitbreidingsproble men kampen. Daarnaast zijn er volgens hem ook in Nederland nog voldoende tuinders te vin den die hun bedrijf naar Zeeuws-Vlaanderen willen ver plaatsen. Er zijn in Zeeland drie mogelij ke locaties voor glastuinbouw: Reimerswaal, het Sloegebied en de Kanaalzone. Voor die loca- tiesjwordt een milieu-effectrap portage opgesteld. Mede op aandringen van de burgemees ters J. Lonink en R. Barbé van Sas van Gent en Terneuzen wordt in dat kader nog een aan vullende studie uitgevoerd, waarin wordt bekeken of glas tuinbouwers gebruik kunnen maken van restwarmte en CO, van Hydro Agri Sluiskil. Ook de Dienst Landelijke Ge bied (DLG) had bij gedeputeer de J. G. van Zwieten aange drongen op een nadere studie voor de Kanaalzone-locatie. Die studie loopt nu en verwacht wordt dat de milieu-effectrap portage medio mei afgerond zal zijn. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen: „Wij hebben van begin af aan gezegd dat de Kanaalzo ne voor deze bedrijfstak poten tie heeft. Is het niet direct als al ternatiefvoor het Westland, dan wel voor tuinders uit anderef re gio's. De belangstelling is er if el degelijk. Van Zwieten heeft, voor zover ik kan inschatten, de Kanaalzone lopende de milieu rapportage niet afgeschoten. Wij hebben hem er begin dit jaar op gewezen dat ons gebied mi lieuvoordelen biedt, die in onze optiek nog te weinig zijn be licht. Daarnaast hebben we ge wezen op het belang van Hydro Agri voor de regio. Dat bedrijf wilde twee warmtekrachtkop pelingscentrales bouwen met een vermogen van 450 Mega watt elk. Het niet doorgaan van glastuinbouw in onze regio zou voor de bouw van die tweede centrale wel eens een breekpunt kunnen worden." Hoofdrol Directeur J. Duerloo van Hydro Agri gaat er overigens nog steeds van uit dat die twee cen trales gebouwd worden. „De mogelijkheden voor glastuin bouw spelen een rol bij de bouw van de tweede centrale, maar niet de hoofdrol. Onze onderne ming wil met de nieuwe voorzie ningen inspelen op ontwikke lingen op de energiemarkt. Dat is de hoofdreden, maar daar naast i s het natuurlijk wel zodat wij als bedrijf voor de glastuin bouw van grote betekenis kun nen zijn We beschikken over de technische mogelijkheden om de restwarmte en CO, aan de kassen te leveren. De vraag naar restwarmte is erg groot. Voor een kassengebied van zo'n 400 hectare is een vermogen nodig van 250 Megawatt om aan de warmtevraag te voldoen. Dat kunnen wij ook in de toekomst", benadrukt Duerloo. Bijkomend voordeel is volgens Duerloo dat de warmte en stik stof in de Kanaalzone niet over grote afstanden getranspor teerd dienen te worden. „In Rei merswaal spreken ze over het aanwenden van restwarmte van BASE Die fabriek ligt vele kilo meters van de beoogde locatie daar. Hier sluit alles beter aan, er gaapt tussen onze fabriek en Autrichepolder slechts een kilo meter of drie." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes maakt haast met voorberei- dingsbesluiten voor onder meer de kavels Prins van Oranje en Buys Ballot College. Dat doet zij met het oog op de wijziging in de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. die straks wordt doorge voerd. Deze wet zorgt ervoor dat planologische procedures in veel gevallen langduriger en in gewikkelder worden. De wijziging, die 3 april ingaat, gaat over de bekende artikel 19- procedure. Die is bedoeld om plannen die in strijd zijn met het bestemmingsplan, toch te kun nen realiseren. Daarvoor moet de gemeenteraad eerst beslissen dat een nieuw bestemmingsplan wordt opgesteld (voorberei- dingsbesluit). Vervolgens kan de gemeente na een inspraak ronde vrijstelling verlenen van het geldende bestemmingsplan, op voorwaarde dat de provincie ermee akkoord gaat. De wetswijziging maakt de procedure in veel gevallen aan zienlijk complexer en dus lang duriger. Dat geldt vooral voor bestemmingsplannen die ouder zijn dan tien jaar zijn. Het ge volg is dat het voor de gemeente lastiger wordt om mee te wer ken aan projecten die in strijd zijn met het bestaande bestem mingsplan. Gezien de ingrijpende verande ring in de wet wil Goes nog snel enkele voorbereidingsbesluiten nemen, zodat die plannen in elk geval de bestaande procedure kunnen doorlopen. De voorstel len zijn daarom toegevoegd aan de agenda van de raadsvergade ring van donderdag 23 maart. Vanwege 'het spoedeisende ka rakter' is er geen tijd meer om, zoals gebruikelijk, de voorstel len in de commissies te bespre ken. Een van de voorbereidings besluiten gaat over de kavel van de voormalige schouwburg Prins van Oranje aan de Nieuw- straat. Vorige maand werd be kend dat de Walcherse Bouw Unie (WBU) daar het plan Prin senhof gaat realiseren: een com plex van 28 appartementen, met behoud van de bestaande voor gevel. Voor hét gebied geldt mo menteel geen bestemmingsplan. Dat betekent dat de regels uit de bouwverordening van toepas sing zijn. Het plan van de WBU overschrijdt de daarin omschre ven rooilijnen. Om daarvoor vrijstelling te verlenen moet, volgens het college, een 'vrije zware procedure' worden door lopen. Een voorbereidingsbe- sluit is daarbij een eerste stap. Buys Ballot College Het tweede voorbereidingsbe- sluit gaat over het voormalige sportveld van het Buys Ballot College bij de 's-Heer Elsdorp- weg en het gebied aan de Louise de Colignylaan waar onlangs dertig senioren woningen zijn gesloopt. Woningbouwvereni ging RWS wil daar nieuwbouw realiseren. De plannen daarvoor zijn nog niet uitgekristalliseerd. Duide lijk is wel dat het project in strijd is met het geldende be stemmingsplan Oost I. Gezien de aankomende wetswijziging acht het college een voorberei- dingsbesluit 'in dit stadium on ontbeerlijk'. Van Gilst De gemeenteraad moet zich ook uitspreken over een voorberei- dingsbesluit. voor de zogeheten kavel-Korstanje bij 's-Heer Hendrikskinderen, waar de technische handelsonderne ming Van Gilst zich definitief wil vestigen. Daarvoor is al een artikel 19-procedure doorlo pen. Dat betekent dat de ge meente een bouwvergunning zou kunnen verlenen. Het eer dere voorbereidingsbesluit is echter inmiddels verlopen en moet dus opnieuw worden ge nomen. Of de bouwvergunning er ooit komt, is overigens nog maar de vraag. Van Gilst heeft zich tijde lijk op die locatie gevestigd. Omdat het bedrijf in strijd met de milieuregels zou werken, wil de gemeente daartegen optre den. Het bedrijf weigert dicht te gaan tot de nieuwbouw klaar is, omdat dat funest zou zijn voor de onderneming. Volgens de ge meente heeft Van Gilst nog al tijd geen bouwaanvraag inge diend. In de cliëntenraad van de socia le dienst zitten uitkeringsge rechtigden die onder meer als onafhankelijk adviersorgaan tussen cliënten en directie van de sociale dienst functioneren. Het aantal uitkeringsgerechtig den dat contact opneemt met de raad is fors gestegen. In 1998 waren dat er 90. Vorig jaar wil den 151 personen informatie. Opvallend is de piek van het aantal telefoontjes in februari en maart. Deze hadden voorna melijk te maken met kwijtschel ding van de Zalmsnip en vragen over de collectieve ziektekos tenverzekering. De meeste mensen die naar het spreekuur van de raad komen, hebben problemen met het in vullen van formulieren of ze zijn op zoek naar maatschappelijke organisaties. Verder had een aantal cüënten klachten over de sociale dienst, omdat er bij voor beeld niet op tijd betaald werd. Overigens is het totale aantal klachten over de werkwijze van de sociale dienst vorig jaar ge daald. Probleem blijft volgens de raad dat de dienst telefonisch zo slecht bereikbaar is. Gesprekspartner Volgens het bestuur van de cli ëntenraad wordt de raad tegen woordig door tal van instanties als een serieuze gesprekspart ner gezien. Dat blijkt onder meer omdat de raad nu een gra tis servicenummer bij de afde ling sociale zaken heeft en de kwijtscheldingsnorm van de ge meentelijke heffingen is aange past. Verder claimt de raad de eindejaarsuitkering van 200 gulden voor uitkeringsgerech tigden te hebben bereikt. De cliëntenraad heeft in het jaarverslag ook een aantal aan dachtspunten voor 2000 opge nomen. De privacy van cliënten SINT-MAARTENSDIJK - Va, de laatste zeven bouwkave) van het plan Muijepolder i,. Sint-Maartensdijk gaan er vi) naar Thoolse inwoners en oud- inwoners. De twee overige pet celen zijn door loting terechtgt. komen bij belangstellenden i,. Bruinisse en Hellevoetsluis. Zevenenvijftig kandidatq schreven zich in om in aanmei king te komen voor een kava. Van de gelukkigen zijn er tw<) afkomstig uit Sint-Maarten» dijk en één uit Tholen-stad. Twee anderen, nu wonend in Et ten-Leur en Uden, zijn van ooi sprong eveneens uit de regi Tholen afkomstig. Twee van c zeven komen van elders. I eerst getrokkenen heeft eers' keuze. Zo wordt het rijtje afge werkt. De toekomstige kavelbf zitters krijgen over een dag tien officieel bericht van de g< meente. Daarna gaat de selecti van kavels van start. Tegelijkertijd zijn drie bouv blokken verloot onder aanni mers. Kleinbouw Techniek u Sint Philipsland, aannemersbf drijf P. J. J. Deurloo uit Tholei stad en Muller Franken uit Sir Maartensdijk behoorden tot eerste drie. Eveneens op volgo de van trekking kunnen zij ki zen tussen een blok van vi vrijstaande woningen, een blo van vier hal f vrijstaande wonin gen en een blok van vier hall vrijstaande en een vrijstaand woning. De grootte van het tota le verlote gebied bedraagt ruin 11.000 vierkante meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18