Schap selecteert 60 km-wegen daders burenruzie Hoogste punt caisson Ellewoutsdijk in zicht Officier ziet alle daders burenruzie als slachtoffers Vandalen zijn slopers te snel af in Zierikzee o q|c cljiphtnttprs ^Nieuwe ch ;drie distrh politiekorj |FjMJS Tijdloze toren in Kruiningen Voor het einde van 2001 maximumsnelheid in polders omlaag Officier ziet alle ïis voor ten bij s Zeeland zeeuwse almanak Afgedaan Pieter van Vollenhoven bezoekt Z-Vlaanderen effaoor Ben Jansen le GOES - Op een groot deel van de r-plattelandswegen in Midden- ;eEeeland, Schouwen-Duive- leland, Tholen en Sint-Philips- jnjand gaat de maximumsnelheid jdomlaag van 80 naar 60 kilome- ï-ter per uur. Het waterschap injZeeuwse Eilanden treft vóór isjeind volgend jaar op 800 kilo- et jjueter polderweg maatregelen i- om dit te bereiken. Doel: de ver keersveiligheid op het platte- verbeteren. 10 L lepe nadruk van Zone-60 ligt op )eEuid-Beveland. Daar staat 340 le kilometer weg op het program- •-pia voor de verlaging van de ^-maximumsnelheid. Op Walche- s. ren komt 171 kilometer aari bod, nop Tholen en Sint-Philipsland isü.28 kilometer, op Schouwen- lT I l. poor Jacques Cats irMIDDELBURG-Met de benoe- '-ming van nieuwe chefs zijn de vacatures aan de top van de dis tricten bij de politie Zeeland in gevuld. plCommissaris van politie J. S. löalebout krijgt de leiding van liet district Walcheren. Hij d neemt de plaats in van J. Immin- ga, die eerder moest terugtre den. tussentijds nam plaatsvervan gend korpschef F K. Gouds waard die functie waar. Dale bout komt uit de politieregio Usselland. Hij was daar dis trictschef in Zwolle. M. E. Siderius wordt belast met de leiding van het district IERNEUZEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt op vrijdag 24 maart een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Hij doet dat in zijn functies van j/oorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid en voorzit ter van het Fonds Slachtoffer- (Advertentie) door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - De beton nen doos wekt de indruk van een planologisch misbaksel. Wie bedenkt nu zoiets: zo'n kolos aan de Westerscheldedijk bij El lewoutsdijk. Dit is geen plek voor een torenflat of een indu strieel bouwsel met een ondui delijk doel. Gelukkig maar dat de verbinding tussen de tunnel onder de Westerschelde en de noordelijke toerit over zeven maanden onder de grond is ver dwenen. De betonnen constructie waarin de boormachines voor de Wes- terscheldetunnel eind 2001 na hun 6,5 kilometer lange tocht onder de rivier op Zuid-Beve- landse bodem moeten aanko men, heeft bijna haar hoogste 'punt bereikt. Het wapenings- jjzer op de zijwanden van het gevaarte geeft aan hoeveel ho ger de bak nog wordt. Het dek somt op 18 meter hoogte. Voor de scheepvaart op de Wester schelde heeft de Zuid-Beve- landse oever er een tijdelijk ba- ken bij. Afgezonken Binds begin april vorig jaar is hn ploeg van ongeveer 25 bouwvakkers bezig met de cais son, zoals het bouwwerk wordt genoemd. Hij wordt tenslotte afgezonken, al is het niet in het kater maar in de bodem. Het karwei begon met het afvoeren van de bovenste 4 meter van de pompige grond achter de dijk Jen westen van Ellewoutsdijk. Duiveland 99 kilometer en op Noord-Beveland 62 kilometer. In theorie komen bijna alle we gen van Zeeuwse Eilanden (in totaal 2200 kilometer) in aan merking om als weg te worden gekwalificeerd waarop hooguit 60 kilometer per uur mag wor den gereden. Het waterschap heeft evenwel besloten in elk ge val voorlopig een net van ver keersaders in stand te houden, waarop 80 kilometer per uur ge reden mag blijven worden. Zo blijven dorpen goed bereikbaar. In 1998 raakten op water schapswegen in Midden- en Noord-Zeeland 109 personen betrokken bij een ongeval. Ne gen van hen overleden en 38 moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Verlaging van de maximumsnel heid en andere maatregelen om de verkeersvei- Zeeuws-Vlaanderen, waar K. de Vos tijdelijk chef was. De nieuwe commissaris was voorheen teamchef Roosen daal/Bovendonk van de regio politie Midden en West-Bra bant. Het chefschap in het district Oosterscheldebekken wordt sindskort vervuld door J. Kasse, die bij de staf werkzaam was. Kasse treedt in de plaats van J.W. Eckhardt die de wijkzorg onderzijn hoede neemt. De nieuwe districtschefs heb ben minder bevoegdheden. Zij zullen zich vooral met de opera tionele taken bezig houden. An dere managementstaken en de leiding van de recherche zijn bij het hoofdkantoor in Middel burg ondergebracht. hulp. Van Vollenhoven bekijkt de bouwplaats van de Weste'r- scheldetunnel nabij Terneuzen en gaat naar het Bureau Slacht offerhulp in Sas van Gent. Bij de Westerscheldetunnel laat hij zich informeren over de vei ligheidsaspecten rond de bouw van deze tunnel. Hierbij komt tevens de verkeersveiligheid in de 6,6 kilometerlange verkeers- tunnel ter sprake. Tijdens het bezoek aan het Bu reau Slachtofferhulp in Sas van Gent wordt, behalve over de huidige stand van zaken, ge sproken over de problemen die men voor de nabije toekomst verwacht. Ook wordt gesproken welke wensen het Sasse bureau heeft met betrekking tot het Fonds Slachtofferhulp en de Landelijke Organisatie Slacht offerhulp. „Grond?" grijnst Rinus Verha- ge, projectleider toerit noord van de aannemerscombinatie KMW, „je kimt beter spreken van dik water. Het is hier je rein ste moerasgebied." In de bouwput is een dikke laag goed verdicht zand aange bracht. waaromheen de schuine snijranden van de caisson zijn ligheid te vergroten moeten de ze aantallen sterk terugbren gen. Voor het Zone-60 project van Zeeuwse Eilanden zijn wegen gemaakt. Die randen vormen een onderdeel van de methode om de bak later dit jaar in de bo dem te laten zakken. Stalen ringen Op de snijranden en het zand- pakket ertussen is de bodem ge stort (3 meter dik. 35 meter breed en 25 meter lang), waarna geselecteerd waar veel ongeluk ken gebeuren en waarvan veel gebruik wordt gemaakt door sluipverkeer. Ook klachten van aan wonenden over te hoge snel- met de zijwanden en de tussen wand is begonnen. In november werd het doel van de constructie zichtbaar, toen de twee stalen ringen werden geplaatst, waar in de boormachines moeten uit komen. Die ringen worden dichtgemaakt met lage sterkte beton, zodat de boorkoppen zich er doorheen kunnen wer- heden, spelen een rol. Sandra Minneboo van het waterschap: „We willen dit soort wegen vei liger maken voor bewoners, voor fietsende scholieren, voor Mieras ken. Nu wordt onder meer ge werkt aan de noordwand, waar op de weg in de toerit aansluit op de caisson. Een wirwar van wapeningsijzer en buizen voor de koeling van het beton. Er lijkt nauwelijks ruimte over voor de betonspecie. De caisson is tegen de bouwvak vakantie klaar. In september landbouwers en voor recrean ten." De wegen die het waterschap heeft uitgekozen, zijn in 22 Zo- ne-60-gebieden verdeeld. Per gebied zal met bewoners en an dere belanghebbenden overleg worden gevoerd over de aard en de omvang van de problemen en de te treffen maatregelen. Zeeuwse Eilanden is begonnen met het zuidelijke gedeelte van Tholen en in twee gebieden op Walcheren: ten zuiden van Nieuw- en Sint-Joosland en rond de Schellachseweg. Het waterschap heeft twee bro chures vervaardigd over Zone- 60, Een over de achtergronden, de doelstellingen en de aanpak van het project en een over de maatregelen die kunnen wor den getroffen om de platte landswegen veiliger te maken. Die lopen uiteen van een bocht- reflectorpaal tot een beweegba re afsluiting en van een rand- markering tot een diagionaal plateau. Minneboo: „Over de maatregelen die uiteindelijk worden gekozen, praten we uit voerig met de mensen die in het gebied wonen en werken. Zo krijgen we maatwerk voor elk gebied" Noodzaak Uit de informatie-avonden die Zeeuwse Eilanden tot dusver over Zone-60 heeft gehouden, blijkt volgens Minneboo dat veel bewoners de noodzaak van een verlaging van de maximum snelheid wel inzien. „De veilig heid van hun kinderen is een vaak gehoord argument. Het is daarbij opmerkelijk dat ze zelf hun snelheid liever niet terug brengen. Dat moeten anderen dan maar doen." Het waterschap gaat op basis van verkeerstellingen, kente- kenonderzoek en analyse van ongevallencijfers volgen of Zo ne-60 de beoogde effecten heeft. De politie zal op de plattelands wegen regelmatig snelheids controles houden. Drie gewonden bij ongeval bij W aterlandkerkj e WATERLANDKERKJE - In de nacht van woensdag op donder dag zijn drie inwoners van Oost burg gewond geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval op de Turkeijeweg bij Waterland kerkje. De drie, de 44-jarige bestuur ster van de auto en twee inzitt- inden, een 49-jarige man en een 17-j axrig meisje, werden per am bulance overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde om streeks half een, toen de vrouw rijdend in de richting Oostburg ergens voor moest uitwijken en met haar auto in een slip raakte. De auto schoot van de weg af en kwam vervolgens m een sloot tot stilstand. De auto werd volledig vernield. begint het afzinken. In vier tot rijf weken tijd verdwijnt de gro te doos langzaam in de bodem. Een spectaculair karwei, maar volgens Verhage gaat het om een beproefde methode. „Deze ma nier van werken wordt vaker gebruikt als je geen diepe droge bouwput kunt aanleggen of niet met onderwaterbeton wilt wer ken." Een vorig project dat Ver hage heeft uitgevoerd, was de bouw van een schutsluis in Lith. De sluishoofdenzijnmet dezelf de werkwijze op hun plaats ge bracht. Waterkanonnen Voor het in de bodem laten zak ken van de caisson huurt KMW een gespecialiseerd bedrijf in. Door het zand tussen de snijran den onder de bodem van de cais son en vervolgens de eronder liggende grond met waterka nonnen los te spuiten en het zand-watennengsel weg te pompen, gaat de caisson lang zaam naar beneden. Dat proces kan door te variëren met de manier van spuiten of door het verhogen van de lucht druk onder de bodem enigszins worden gestuurd om te voorko men dat de betonnen doos scheef zakt of om zijn loodrech te as draait. Verhage: „Als het goed is, valt er in het najaar niets meer van de caisson te zien. We kunnen dan verder gaan werken aan de toe rit die op de bak aansluit." Bo venop de caisson komt uiteinde- lijk een dienstengebouw voor de Westerscheldetunnel te staan, zie pagina 19: weekboek tunnel door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Eigenlijk was iedereen al gestraft, vond offi cier van justitie J. Eland. Een man uit Oud-Vossemeer had zijn buurman in elkaar gesla gen, maar was later weer door de vrouw van die buurman neergestoken. „Het was een drama waar het strafrecht eigenlijk niets meer aan toe kon voegen", zei de offi cier donderdag bij de rechtbank in Middelburg. Toch stond de 36-jarige vrouw gisteren terecht. Geëmotio neerd vertelde zij de rechters hoe de gespannen verhoudingen tussen de Oud-Vossemeerse bu ren op 5 februari 1998 tot een uitbarsting waren gekomen. Drie dagen eerder hadden de vrouw en haar echtgenoot bij de woningbouwvereniging ge klaagd over hun buurman. De man zou zijn honden in zijn ei gen achtertuin uitlaten. Ook zou hij de inhoud van de katten bak tegen de schutting gooien, waardoor het echtpaar vanwe ge de stank nauwelijks naar buiten kon. De klacht bij de corporatie schoot de buurman in het ver keerde keelgat. Op 5 februari sloop hij in een dronken bui 's nachts de woning van het echtpaar in. Hij trof de man sla pend op de bank aan en mishan delde deze met een hard voor werp. De vrouw, wakker geworden, zag het gebeuren. Nadat de buurman was vertrokken, belde zij de politie. Een kennis bracht het slachtoffer naar de dokter en de agenten vertrokken, ondanks de vrees van de vrouw dat de buurman zou terugkeren. Mes Op hetzelfde moment dat haar man terugkwam van de dokter, zag de vrouw de buurman ook weer arriveren. Er volgde wat door Marcel Modde ZIERIKZEE - De boerderijen in Zierikzee die plaats moeten ma ken voor het nieuwe gemeente huis, zijn ten prooi gevallen aan diefstal en vandalisme. Uit bei de woonhuizen is de complete centrale verwarmingsinstalla tie gestolen. Ook de ramen van de panden sneuvelden. Projectleider A Reinbergen van de gemeente Schouwen-Duïve- land zit zeer met de acties in z:n maag. Dat geldt vooral voor het huisje aan de Houwersweg. De bedoeling is dat pand geduren de de nieuwbouw van het ge meentehuis te gebruiken als di rectiekeet en dus nog twee jaar intact te houden. „Ik snap het wel. De mensen die dit soort dingen doen, denken waarschijnlijk dat de hele boel toch in containers verdwijnt en nemen daar alvast een voor schotje op." Diefstal Reinbergen is zich ervan bewust dat de leegstaande gebouwen een makkelijk doelwit vormen. „Maar zo werkt het niet. Ten eerste is het verboden als onbe voegde het sloopterrein te be treden. Alles wat daar wordt weggenomen, is diefstal. Daar bij komt dat de woning tegen over het bruggetje nog prima dienst kan doen als vergader ruimte en keukenvoorziening voor de bouwers. Dat is tenmin ste altijd de bedoeling geweest." gescheld en geschreeuw, waar op de vrouw in de keuken een mes haalde. Om de buurman af te schrikken, vertelde zij de rechtbank. Maar toen de buur man op haar afkwam, haar sloeg en schopte, stak zij hem di verse malen. De buurman overleefde de steekpartij ternauwernood „Een medisch wonder dat hij het er levend vanaf heeft ge bracht", zei de officier. Spijt Allemaal slachtoffers, vond Eland. De buurman had gesla gen, maar was ook gestoken. De vrouw had gestoken, maar was ook geslagen; bovendien had zij sindsdien vreselijk spijt van haar daad en was ze daarvoor inmiddels in behandeling bij een psychiater. Poging tot doodslag was bewe zen, zei de officier. Maar de psy chiater en de psycholoog waren beide tot de conclusie gekomen dat de vrouw de messteken in volledig ontoerekeningsvatbare toestand had gemaakt. Sadistische vader Toen de buurman op haar af kwam, zag zij in plaats van zijn gezicht het gelaat van haar va der voor zich. De sadistische va der, die haar een ellendige jeugd had bezorgd. Omdat zij ontoere keningsvatbaar was, en dus niet wist wat zij deed, was de vrouw niet strafbaar, concludeerde Eland. De officier van justitie vroeg de rechtbank, de vrouw te ontslaan van rechtsvervolging. De buurman is inmiddels ver huisd en de rust is in de Oud- Vossemeerse buurt weerge keerd. Wel eist de (ex-)buurman een schadevergoeding, maar vol gens de officier was die te inge wikkeld om tegelijk met de strafzaak te behandelen. De rechtbank doet uitspraak op 22 maart. De sloop van de twee boerderij en ligt gevoelig bij veel inwo ners van Schouwen-Duiveland. Tegen het verdwijnen van het agrarisch erfgoed aan de rand van de binnenstad, werd on langs door meer dan achttien honderd mensen bezwaar aan getekend. Die stemmen gelden tevens als een protest tegen de nieuwbouw van het gemeente huis. Of de diefstal en het van dalisme hiermee wat te maken hebben is niet bekend. Politie drijft opstootje uiteen in Middelburg MIDDELBURG - De politie heeft donderdagavond op Plein '40 in Middelburg een gro te groep ruziemakende jongeren met twee honden uiteengedre ven. Aanleiding voor het opstootje, dat rond negen uur plaatsvond, was een ruzie tussen twee meis jes. Volgens een woordvoerster van de politie bemoeiden ongeveer veertig tot zestig jongeren zich met de onenigheid. Gewaarschuwd door stadstoe- zichthouders rukte de politie met acht man en vier wagens uit. Kort na negen uur was de rust weer teruggekeerd in Mid delburg. Er is niemand gearres teerd. Een geanimeerd gesprek werd er gevoerd in die Goese tapperij. Het ging over de ou de en de nieuwe economie en over de vraag waar voor be leggers de meeste toekomst in zit. „Staal, olie en bier", dat heeft afgedaan, verzekerde een in snel gesneden pak gestoken dertiger met grote stellig heid. Wil je echt geld maken, dan moetje het vandaag zoe ken in de hoek van de tele communicatie. Computers, Internet; dat soort dingen." Zijn gesprekspartner, een heer van middelbare leeftijd, keek hem belangstellend aan en liet zijn gedachten eens gaan over de stelling dat bier heeft afgedaan in dit snelle tijdperk. Waarna hij zijn conclusie via de band liet lopen. Hij wenkte de waard en zei: „Doe tochnog maar zo'n gro te jongen met een witte kraag. Die laat zich nog al tijd heel prettig downloa den." door Alwin Baart KRUININGEN - Voor inwoners van Kruinin gen die willen weten hoe laat het is heeft het voorlopig geen zin om naar de kerktoren te kij ken. De wijzers en wijzerplaten van de kerk zijn donderdag van de toren afgehaald voor een onderhoudsbeurt. Naast de kerk staan twee wijzerplaten die van af beneden altijd zo klein lijken, maar die ruim anderhalve meter hoog blijken te zijn. Boven aan de toren hangt een man aan touwkabels, bezig met het demonteren van de derde wijzer plaat. Volgens Coen Veijen, medewerker van Koninklijke Eijsbouts uit Asten, is het werken op deze toren nog betrekkelijk veilig. „Hier is nog een ballustrade, bij sommige torens waar we werken ontbreekt die." Over vier weken worden de wijzerplaten weer opgehangen. „Dat is moeilijker dan de wijzer plaat eraf halen. Het bladgoud mag niet met de vingers aangeraakt worden omdat het daar di rect op reageert." Behalve het bladgoud en de verf is straks ook de verlichting vernieuwd. Tot die tijd is in Kruiningen alleen te horen hoe laat het is: de klokken blijven gewoon slaan. foto Willem Mieras De scheepvaart heeft er op de Zuid-Bevelandse oever een tijdelijk baken bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15