«lil Rechter laakt strafmaat EK feng shui Fusieplan UPC-SBS voedt vrees voor kabelmonopolie 28 Dagen kampioensfeest Regelen schade bij ongeluk over grens wordt makkelijker VACATURES* .11° Peper in het nauw door oud rapport Extraharde aanpak hooligans niet uitvoerbaar Rekkelijkheid in uitleg shari'ah Plaaggeest Van Buitenen verlaat Brussel mm ALTENA interieur design Keuken Kampioen Vervuiling is obstakel voor regen Gremdaat spoort aan tot bezinning Leve de republiek? Celta de Vigo vernedert Juve 4 WEKEN VOOR PZC Wodka moet Poetin aan de macht helpen 8° ZW 4 Schaars zonnetje Vanochtend is het eerst bewolkt en valt er enige motregen. In de middag een westenwind en enkele opklaringen. 243e jaargang no. 60 vrijdag 10 maart 2000 losse nummers 1,85 n Dubbelexpositie Theo van Doesburg in Utrechten Otterlo pagina 9 MM doorWessel Penning en Carel van der Velden BRUSSEL - Paul van Buitenen, de Nederlandse ambtenaar die de aanzet gaf tot het vertrek van de vorige Europese Commissie bijna een jaar geleden, gaat weg uit Brussel. Hij heeft een functie als financieel medewerker in dienst van dezelfde commissie aanvaard in Luxemburg. Van Buitenen stapt al op 1 april over. Hij zal voortaan ook alle publiciteit mijden en geen inter views meer geven. „Ik heb be loofd mij koest te houden. Ik wil een nieuwe start maken in Luxemburg en mij aan mijn ge zin wijden", zei hij gisteren Van Buitenen was financieel controleambtenaar toen hij eind 1998 informatie over frau de en vriendjespolitiek in de tommissie naar buiten bracht. een strafschorsing werd hij iudgetbeheerder bij de gebou wendienst. Hij heeft diverse malen geprobeerd buiten de commissie aan de slag te komen, maar die sollicitaties liepen op niets uit. „Toen heb ik het wat subtieler aangepakt." Hij beschouwt zijn vertrek naar Luxemburg niet als een neder laag. „Maar ik wil niet doorgaan als een verongelijkte ambte naar. ANP door Ferdi Schrooten DEN BOSCH - De extra harde aanpak van hooli gans tijdens Euro 2000 staat op losse schroeven. Het Openbaar Ministerie (OM) maakte gisteren bekend tijdens het EK voetbal fors hogere straffen en boetes te eisen tegen hooligans en zoveel mogelijk gebruik te maken van snelrecht, i ROTTERDAM - Het onver wacht opduiken van een 'verge- ten' en voor hem vernietigend rapport uit 1992 heeft minister Peper van Binnenlandse Zaken verder in het nauw gebracht. In het rapport van bureau Beren schot werd destijds zijn be stuursstijl fel bekritiseerd, maar de toenmalige burgemees tervan Rotterdam heeft het rap port een stille dood laten sterven en het niet in het stadhuis be sproken. De Rotterdamse hoogleraar A Zijderveld, die begin jaren ne gentig al eens harde noten kraakte over Pepers opereren en een onderzoek destijds noodza kelijk vond, is stomverbaasd. „Peper blijkt in 1992 opdracht te hebben gegeven voor het door mij aanbevolen onderzoek. Maar kennelijk bevielen de con clusies hem niet", zegt Zijder veld die een persoonlijke vriend is van de minister. Partijen in de Rotterdamse ge meenteraad zijn verrast dat Pe per destijds zichzelf en zijn ka binet heeft laten onderzoeken. De SP, die ooit werd getipt over het bestaan van het rapport maar het nooit boven water kreeg, wil dat het alsnog in de openbaarheid wordt gebracht. En B. Kruse (GroenLinks) zegt: „Vreemd. Je laat onderzoek doen en je doet er vervolgens niets mee. Dat vind ik verbijste rend." Ged rags verandering NRC-Handelsblad citeerde gis teren uit het rapport, waaruit duidelijk wordt dat Peper de onderzoekers van Berenschot poogde te overtuigen van het ongelijk van Zijderveld. Maar onderzoekers stellen dat Pe per de problemen aan zichzelf te wijten heeft. De conclusie luidt dat een burgemeester zijn gezag niet kan ontlenen aan zijn func tie, maar moet verdienen. Als mogelijke oplossing wordt Pe per aangeraden een 'gedrags verandering' te ondergaan, be staande uit 'luisteren, interesse tonen, argumenteren, delege ren, vertrouwen geven'. Gemeentesecretaris N. van Eek kent het rapport. „Het was een initiatief van Peper zelf. "De be vindingen van Berenschot ko men Peper slecht uit. Hij is ver wikkeld in een affaire rond zijn declaratiegedrag. GPD Maar de kans is groot dat rech ters weigeren mee te werken. Dat zegt J. Verburg, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NWR). Hij vreest dat vandalen massaal naar de rechter stappen als zij zwaarder worden gestraft voor delicten tijdens het EK In com binatie met snelrecht, waarmee hooligans meteen lik op stuk moeten krijgen, kan dat leiden tot een enorme verhoging van de werkdruk voor rechters. Het OM maakte gisteren een lijst bekend met de verhoogde strafmaten. Zo is discriminatie tijdens het EK goed voor een boete van 1000 gulden (normaal 625). De straf voor lichte mis handeling, vernieling en zwarte handel in kaartjes stijgt van 500 naar 750 gulden en op wapenbe zit staat tijdens het EK geen 625 maar 750 gulden. „Dat kan het OM allemaal wel eisen, maar doorslaggevend is wat de individuele rechter be slist. Die is onafhankelijk in zijn oordeel," aldus Verburg. Procu reur-generaal T. van Daalen, voorvechter van de harde aan pak van het OM, erkent dat er gaten in het plan zitten.,Als ie mand de boete niet betaalt, gaat de zaak naar de rechter. Dan is het nog maar afwachten wat die doet, ja." Bij boetes aan bui tenlandse hooligans ligt het vol gens Van Daalen wat gemakke lijker. „Die kunnen we makke lijker oppakken en vasthouden. Dat zullen supporters niet snel riskeren." Verburg begrijpt wel dat van de verhoogde strafmaat een afschrikwekkende werking uit moet gaan. „Maar onderzoek heeft al vaak genoeg aange toond dat een hogere straf een beperkte invloed heeft op soort en aantal delicten. Of denkt u soms dat de hooligan met de zakjapanner rondloopt om uit te rekenen welk delict hij zich nog kan veroorloven?" GPD pagina 5: cellen in Charleroi speciale lezing als eerste in Zeeland i.s.m. Leolux en Dick Evers Seheldestraat 25-29 Vlissingen w ww .akena-id.nl Nieuw in Delft, Rotterdam en Numansdorp (in alle vestigingen) Rad van fortuin! Draai aan het rad en bepaal Gratis 'bolle' Bosch Gratis Amerikaanse koelkast Gratis inductie kookplaat Graniet 1/2 prijs Gratis montage Gratis combimagnetron 1.000,- korting Gratis vaatwasser Gratis gaskookplaat Gratis afzuigkap Gratis koelvriescombinatie 1.500,- korting De goedkoopste ter wereld e.o.! Na Kaatsheuvel, Mijdrecht, Almere en Utrecht, voortaan ook in Delft, Numansdorp en Rotterdam. WASHINGTON - Weten schappers hebben aange toond dat de verruiling van industriegebieden een groot obstakel vormt voor het vormen van neer slag. Voor dichtbevolkte gebieden geldt hetzelfde. Dat leert onderzoek van het Instituut voor Geowe- tenschappen van de Uni versiteit van Jeruzalem. Het vermoeden bestond al jaren dat milieuverontrei niging de vorming van neerslag kan hinderen. Het is voor het eerst dat daar met satellietbeelden bewijs voor is gevonden. Regen ontstaat uit piep kleine druppeltjes. Een miljoen druppeltjes moe ten zich aan elkaar binden om één regendruppel te vormen. In zwaar vervuil de lucht verloopt dat pro ces moeizaam omdat de druppeltjes zich aan vuil- deeltjes hechten. Bij de vorming van sneeuw is dat ook zo .DPA (Advertentie) DEN HAAG - Dominee Gremdaat, alias Paul Haenen, opende gisteren in de cen trale hal van het Ministerie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in Den Haag het kunstproject Regelland@VROM. Enkele grote wanden zijn tijdelijk beplakt niet ongeveer vijftig affiches. Elk affiche is een foto van een situatie of locatie in Nederland. Over de foto's is een tekst afgedrukt die de kijker aanzet na te denken over de regelgeving in Nederland. Het kunstproject kan tot 31 maart worden bezocht. foto Toussaint Kluiters/ANP De islamitische wetgeving wordt op verschillende manieren uitgelegd. In Nigeria(foto) leidde het verzet tegen het voorne men de shari'ah in te voeren tot rellen. Maar volgens deskun dige islamitisch recht Ruud Peters hoeft de come-back van de shari'ah niet te leiden tot een stortvloed van amputaties. Hij stelt dat justitiële apparaten in islamitische naties over het algemeen terughoudend zijn bij het opleg- O gen van de hardste sancties uit de shari'ah. 4L Voor de afschaffing van de monarchie krijgt de republikeinen in Zeeland de handen nog niet echt op elkaar. Alleen Groen Links zegt openlijk op termijn de erfelijke troonop- volging in te willen ruilen voor het systeem van een "1 K democratisch gekozen staatshoofd. Juventus ging gister avond even verrassend als kansloos ten onder bij Celta de Vigo: 4-0. De Ita liaanse ploeg, die thuis met 1-0 had gewonnen, is daardoor uitgeschakeld in het Uefa Cup toernooi. De return van de vierde ronde leverde nog meer verrassingen op, want ook AS Roma en Par ma liepen de vol- O C gende ronde mistL O (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! door Paul Koopman BRUSSEL - De nachtmerrie van een aanrijding in het bui tenland met minimale kansen op een behoorlijke schaderege ling, gaat tot het verleden beho ren. Blikschade binnen de vijf tien EU-Ianden en in sommige gevallen zelfs daarbuiten, wordt veel gemakkelijker te verhalen, beloven het Europees Parlement en de Europese mi nisters van Verkeer in een giste ren gesloten akkoord. Taalproblemen, cryptische for mulieren. nationale eigenaar digheden en onwillige over heidsdiensten zorgen in de EU elk jaar bij aanrijdingen voor rompslomp. Hoewel de 'groene kaart' schade na een aanrijding in de EU waterdicht moet rege len, komt daarvan in de praktijk vaak weinig terecht. „De groene kaart biedt geen oplossing voor de belangrijkste problemen van een verkeersslachtoffer die zijn schade in een andere lidstaat wil claimen", signaleert de zo geheten 'vierde richtlijn voor motorverzekeringen Tolken In de richtlijn wordt een reeks maatregelen aangekondigd. Zo moet het verhalen van verkeers- schade in alle lidstaten wette lijk mogelijk worden. Europese verzekeringsmaatschappijen dienen in alle landen agenten aan te stellen die grensover schrijdende claims behandelen. Dan hoeven slachtoffers geen tolken meer in de arm te nemen. Verzekeringsmaatschappijen die in gebreke blijven, kunnen boetes verwachten. Ook krijgt de benadeelde recht op een ren tevergoeding als de schaderege ling meer dan drie maanden op zich laat wachten. Tenslotte moeten in alle lidstaten waar borgfondsen worden opgericht. Over het akkoord is lang onder handeld tussen het Europees parlement en de Europese mi nisterraad. Het moet nog wel bevestigd worden via een for mele stemming in raad en parle ment. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja4k wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso f 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. van internetactiviteiten. UPC staat daarbij sterker dan inter netaanbieder World Online om dat het over de kabels beschikt om het Internet in de huiskamer te brengen. World Online moet daarvoor kabels huren. Staatsscretaris Van der Ploeg (Media) zei gisteren hij de com binatie goed in de gaten laat houden. „Als het gaat om klas- ieke tv, moet UPC waarborgen dat er eerlijke toegang is voor alle andere zenders. Ze mag niet alleen die zenders bevoordelen die ze toevallig bezit." Een woordvoerster van het Commissariaat van de Media zei: „Als een aantal giganten heel veel programma's in een hand heeft, kunnen ze daardoor de positie van de publieke om roep naar de randen drukken zoals in Amerika is gebeurd. Dat is ongewenst." NMa De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) dient een klacht in bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). De journalistenbond noemt het gevaarlijk dat UPC niet alleen toegang tot de kabel aanbiedt, maar ook bepaalt wat er op die kabel te zien is. „Hier is sprake van ongewenste machtsconcen tratie", oordeelt de NVJ. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - In medialand is onrust ontstaan over het plan van kabelbedrijf UPC om de commerciële televisieonderne ming SBS over te nemen voor 6,4 miljard gulden. Critici vre zen dat UPC (United Pan-Euro- pe Communications) zich als ei genaar van tv-stations zal bemoeien met de toegang van andere zenders tot de kabel. Het Scandinavische SBS heeft in Nederland de zenders SBS 6 en Net 5. De overname brengt twee ver liesgevende bedrijven bij el kaar. Over de eerste negen maanden van vorig jaar bedroeg het verlies van UPC bijna 700 miljoen gulden, terwijl de omzet over die periode 609 miljoen be droeg. SBS leed in 1999 een ver lies van 98 miljoen. Investeerders gaan er echter vanuit dat UPC en SBS in de toekomst geld gaan opleveren, zeker met hun mogelijkheden op Internet. UPC heeft al een belang van 23 procent in SBS en de bedrijven werken als sinds vorig jaar samen bij het kopen van uitzendrechten en het ont wikkelen van themakanalen. (Advertentie) UPC is via UPCtv al aanwezig in de televisiewereld. Samen wor den ze actief in achttien Euro pese landen. De bedrijven willen de kabels van UPC combineren met de in houd van SBS. Dat is vooral van belang voor het ontwikkelen MOSKOU - Vice-voorzitter Koelik van de Doema, de Russi sche Tweede Kamer, wil goed kope wodka op de thuismarkt brengen onder de naam Poet- inskaja. Hiermee wil hij het ge wone volk tegemoet komen na dat het afgelopen halfjaar de prijs van wodka met veertig procent is gestegen. De Poetinskajawodka is ook een extra steun in de rug voor inte rim-president Vladimir Poetin in de aanloop naar de presi dentsverkiezingen op 26 maart. Het volk zal hem immers per soonlijk dankbaar zijn voor het beschikbaar stellen van deze goedkope wodka en dit vertalen in nog meer loyaliteit, denkt Koelik. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1