NS vrezen voor chaos bij EK snel berecht Slopers flitspaal Surinaamse politie pakt drie verdachten cocaïnesmokkel op Wellink noemt internetaandelen riskant 9° Straf voor agent Warmoesstraat Gezondheid vogelvrijwilligers Feyenoord pakt punt tegen Lazio Auto Leasen? 4 WEKEN VOOR Varken redt boerin uit moeras Nederland en België ruziën over gratis vervoer supporters Hilda Verwey-Jonker krijgt Aletta Jacobsprijs CDA-leider hekelt verbod van RK Kerk op gebruik condooms Zeeland maakt weinig kans op extra geld voor wegen en spoorlijnen Nu mobiel bellen vanaf minder dan 7 cent per minuut. Met Libertel Budget. 12° W 5 Even droger Eerst van tijd tot tijd regen of motregen. Vanmiddag droger en misschien een opklaring bij minder wind. 243e jaargang no. 59 donderdag 9 maart 2000 losse nummers 1,85 De rechtbank in Amsterdam heeft een 29-jarige agent veroor deeld tot 140 uur dienstverlening wegens zijn betrokkenheid bij de dood van zwerver Adrie van Driel. Voor de rechtbank staat vast dat de politieman Van Driel uit het Amsterdamse politiebureau Warmoesstraat (foto) heeft geduwd. De korpsleiding heeft besloten de agent niet te ont- O slaan. In Frankrijk start een onderzoek naar de gezondheidsrisico's van het schoonmaken van met olie besmeurde vogels. Ook Nederlandse vrijwilligers, zoals die van De Mikke in Middel burg, praten binnenkort over de gang van zaken na de olieramp voor kust van Bretagne. Zij willen zich, 1 "7 net als de Franse hulpverleners, laten registreren. Feyenoord heeft gister avond in de thuiswed strijd tegen Lazio Roma een verdienstelijk gelijk spel uit het vuur gesleept: 0-0. Vorige week versloeg Feyenoord Lazio nog in Rome. Na het vierde duel in de tweede ronde van de Champions League de len de Rotterdammers met Chelsea de eerste plaats in groep D met uitzicht op de kwartfi nales. Lazio Ro ma volgt nu op O twee punten. I door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se politie heeft gisteren drie medewerkers van de Surinaam se Luchtvaart Maatschappij (SLM) aangehouden. Het trio wordt ervan verdacht meer te weten over de negen kilo cocaï ne die vorige week op Schiphol tussen diplomatieke post uit Paramaribo werd ontdekt. De aanhoudingen volgden na urenlange verhoren van perso neelsleden van de SLM. De ver dachten ontkennen de man te kennen die vorige week dinsdag de twee diplomatieke postzak ken afleverde op de luchthaven Zanderij. Deze man deed zich voor als een medewerker van het Surinaamse ministerie van Buitenlandse Zaken. De zakken hadden als bestemming de am bassade in Den Haag. De cocaïne is de ochtend na aan komst van vlucht KL 714 op Schiphol ontdekt, nadat vol gens de lezing van het Neder landse ministerie van Justitie een zak van de bagagewagen was gevallen en openscheurde. President Wijdenbosch sprak vorige week het vermoeden uit dat de mislukte smokkel op touw was gezet om zijn nieuwe politieke partij Democratisch Advertentie U least al een VW Passat vanaf/ 619,- per maand Belof<a*"°°r een otfe** op maat'- AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 416699 Nationaal Platform 2000 (DNP2000) in diskrediet te brengen. In hetzelfde KLM-toe- stel zaten ook de president van de Centrale Bank van Surina me, Goedschalk en de chef van de defensiestaf, Boerenveen. Beiden maakten kort daarvoor de overstap van de Nationale Democratische Partij (NDP) van ex-dictator Bouterse naar de partij van de president. GPD ^M(Advertentie)^M (eenmaligbinnen zes maanden] Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,—i (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 van onze redactie economie AMSTERDAM - President A Wellink van de Nederlandse Bank waarschuwt beleggers tegen te hoge koersen van internetaandelen. Kleine in- I vesteerders nemen volgens je I Wellink grote risico's door te beleggen in aandelen van be drijven die nog nooit winst hebben gemaakt. „Wees voorzichtig met aande len van internetbedrijven", zei de bankpresident gisteren in het RTL Nieuws. Wellink doel de op de hype die is ontstaan naar aanleiding van de aan staande beursgang van inter- netprovider World Online. Dat bedrijf krijgt 17 maart een beursnotering. Nu al lijken alle stoppen doorgeslagen. Op de grijze markt doet een (nog niet bestaand) aandeel al ruim 150 euro terwijl de introductieprijs is vastgesteld op 43 euro. Wellink vindt de betrokken beleggers 'op hol geslagen paarden die achter elkaar aan rennen op zoek naar een goud mijn'. Hij adviseert om niet te veel te betalen voor zulke aandelen. Zo'n explosief koersverloop is volgens hem niet reëel. ANP pagina 4: overschat medium van onze redactie buitenland WHITLAND - Een vier maanden oud varken heeft gisteren een Britse boerin ge red van de verdrinkingsdood in een moeras. De vrouw kwam tijdens een wandeling vast te zitten in een moeras bij Whitland in Wales. Het varken, Pru ge naamd, is getraind om samen met een hond een schaaps kudde te leiden. Toen de vrouw verder wegzakte, gooide ze een touw om het varken en gaf hem opdracht 'naar bed' te gaan. Daarop keerde het beest huiswaarts en trok en passant de vrouw uit de smurrie. ANP IdoorHans Leber DEN HAAG - De NS vre- 1 zen voor chaotische si tuaties rond het vervoer van supporters bij het Europees kampioenschap voetbal in juni. De organi serende landen Nederland en België ruziën namelijk over het transport. Neder land laat de EK-suppor- jters gratis reizen, België weigert dat. De verschillende regelingen lei den naar verwachting van de NS tot organisatorische pro blemen en verwarring bij de be zoekers. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat zit met de zaak in de maag. „We proberen op collegiale wijze druk uit te oefenen op de Belgische colle ga's. Zo nodig wordt de zaak aangekaart in een gesprek tus sen de beide ministers-presi denten. Zij hebben zich altijd voor eenheid van beleid uitge sproken. Zo'n verschil is niet handig en ook niet te verkopen" aldus een woordvoerder. De Belgen willen een speciaal treinkaartje introduceren voor EK-bezoekers. Gratis treinver voer vinden ze te duur. Het is de bedoeling dat stadsbussen in beide landen wel gratis zijn. Volgens een NS-woordvoerster geeft het extra rompslomp dat de twee landen tijdens het kam pioenschap verschillende rege lingen hanteren. „Alleen al om dat we dan aan mensen moeten uitleggen hoe het zit. En wat als iemand van Nederland naar België reist? Veel landen spelen in België en Nederland. Komen er dan bij Roosendaal Belgische conducteurs op de trein om kaartjes te verkopen of moeten wij dat Belgische kaartje in Ne derland al verkopen." Een woordvoerder van de Euro 2000-organisatie verwacht niet dat de verschillen tot problemen leiden. „De twee landen werken goed samen. Die samenwerking staat hierdoor niet onder druk. Gebaar De Nederlandse regering be sloot tot gratis vervoer op de wedstrijddagen om verkeers overlast te voorkomen. Boven dien is de maatregel bedoeld als vriendelijk gebaar naar de be zoekers. Verkeer en Waterstaat sloot over het gratis treinver voer een principe-akkoord met NS. Met de busondernemingen lopen de onderhandelingen stroever omdat die meer finan ciële compensatie willen, aldus de woordvoerder van het minis terie. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Toen Hilda Verwey-Jon- ker (91) hoorde dat ze de Aletta Jacobs prijs zou krijgen zei ze: „Weet wel dat mijn moeder onenigheid had met Aletta." Moeder Verwey vond Aletta een dominan te vrouw. Die anekdote bracht de juryle den evenwel niet aan het twijfelen. Dus kreeg de voorvechtster van vrouwen gis teren op de Internationale Vrouwendag een oorkonde en tienduizend gulden. Hilda Verwey-Jonker werd gehuldigd op de Rijksuniversiteit van Groningen. „Of ik die prijs als feministe van de twintigste eeuw verdien, ach ik weet het niet. Andere vrouwen die er ook voor in aanmerking kwamen zijn helaas al overleden." De tienduizend gulden wil Verwey-Jon ker bestemmen voor een onderzoeker die een biografie schrij ft over Liesbeth Ribbi- us-Peletier en Marianne Teilegen. Dat tweetal zette zich in de vorige eeuw ook in voor de verbetering van de positie van de vrouw. Hilda Verwey-Jonker, jarenlang actief in de SDAP en PvdA, werd aan het eind van de huldiging toegesproken door premier Kok, die haar van harte felici teerde met de prijs. Hij was op werkbe zoek in Groningen. GPD foto Harry Tielman/GPD pagina 17: man en vrouw nog niet gelijk werden betrapt bij het omzagen van een flitspaal, snel voor de rechter brengen. Persofficier van justitie J. Eland kondigt aan dat de zaak van de vernieling naar voren wordt getrokken om het publiek zo snel mogelijk via de strafzitting te laten weten dat dergelijk gedrag niet wordt getolereerd. Justitie beschuldigt de mannen, die vorige week bij Vogelwaarde werden betrapt, van openlijke geweldpleging tegen goederen. Daarop staat een maximale straf van vier jaar en zes maan den of een geldboete van ten hoogste 25.000 gulden. Daar naast wacht de daders een reke ning voor de aangebrachte schade. Hoewel de zaak meer aandacht zal krijgen dan gebruikelijk, is het volgens Eland niet zo dat over de ruggen van de twee ver nielers ook de andere, niet ach terhaalde vandalen worden ge straft. Tussen Kerstmis en nu werden in Zeeland zestien flitspalen vernield. Ook moesten veel meetkasten het ontgelden. De meeste vernielingen worden van onze redactie binnenland PRETORIA - CDA-fractie- voorzitter De Hoop Scheffer vindt dat de Rooms-Katho- lieke kerk het gebruik van condooms niet langer moet bestrijden. „Het aidsprobleem in Afrika dreigt zo groot te worden, dat het continent eraan ten on der gaatzei de fractieleider, die met collega's op werkbe zoek is in Zuid-Afrika. De Hoop Scheffer: „Kerken spelen in Afrika een grote rol, ook de Rooms-Katholieke. Ik vind dat mijn kerk geen goe de rol speelt in het debat over de aidskwestie. In officiële uitspraken wordt bepaald geen bijdrage geleverd aan een oplossing van het pro bleem. Ik vind dus dat ik kan en mag vragen het debat over condoomgebruik niet langer te blokkeren." Zeker één op de vijf zwange re vrouwen in Zuid-Afrika heeft de ziekte. In het hele land zijn nu naar schatting 4,5 miljoen mensen geveld door aids, oftewel een op de vijf volwassenen. ANP geregistreerd in Zeeuws-Vlaan- deren en op Schouwen-Duive- land. Volgens politiewoord voerster D. Lang is niet vastgesteld dat er een samen hang tussen de gepleegde ver nielingen bestaat. Ongelukken Er staan in Zeeland negentien flitspalen en vijftien combipa- len, die ook het rijden door rood licht registreren. De palen zijn met name geplaatst langs wegen waar veel ongelukken gebeu ren, zoals op de route Goes-Gre- velingendam en Terneuzen- Biervliet. Het landelijk bureau Verkeers handhaving, belast hiet groot scheepse snelheidscontroles, gaat na of het optreden van Ve- ronica-dj Jeroen van Inkel een strafzaak kan opleveren. Hij riep in zijn programma luiste raars op flitspalen te vernielen. Nadat Van Inkel het houden van een landelijke 'antiflitspaal- avond' had aangekondigd, ge lastte het college van procu reurs-generaal als hoogste instantie bij het Openbaar Mi nisterie, de directie van Veroni ca met de oproepen te stoppen. Volgens OM-woordvoerder E. Stolwijk wordt geprobeerd Van Inkel te vervolgen voor oprui ing. „Hij heeft in zijn program ma zelfs een aantal methoden genoemd hoe je die flitspalen het beste kunt vernielen." Thans wordt onderzocht of er een verband bestaat tussen de oproepen en de aangerichte ver nielingen. Advertentie Het actie-abonnement van Libertel waarmee u mobiel belt voor de prijs van vast. Als u voor 22 mei kiest voor Libertel Budget geniet u voortaan van alle gemakken van mobiel bellen. Bovendien betaalt u nu tot 3 april geen aansluitkosten. Voor meer informatie en de actie- voorwaarden kunt u bellen naar 0800-0560. We horen graag van u. HaU© wereld Bellen en betalen per seconde na een starttarief van 10 cent per gesprek en prijswijzigingen voorbehouden. Libertel Budget is o a verkrijgbaar bij. Libertel City Point, Libertel Business Point, BelCompany, Dixons, Expert, Hallords. The Phone House en T for Telecom ui door Harmen van der Werf de /er DEN HAAG - Zeeland maakt 'niet bijzonder veel kans' op ex- tra geld van het Rijk voor wegen en spoorwegen, volgens woord- "7 voerster E. Timmer van Verkeer en Waterstaat. jo ol Het dagelijks bestuur van de 'id:iprovincie wil volgende week in 'en een brief aan Verkeer en Water- (staat aandringen op versnelde aanleg van de Dammenroute (de N57 over Walcheren met eenka- lai_|naaltunnel bij Middelburg) en ras van de N61 tussen Schoondijke ark jen Hoek. Ook de realisatie van -goederenspoorlijnen naar Vlis- e smgen-Oost en vanaf de Axelse ;io-(Vlakte naar België staan op de ce-verlanglijst. Plus een tunnel bij sjjfcluiskil. at0(Gedeputeerde J. I. Hennekeij verwacht dat het Rijk een deel aP' van de miljardenmeevallers wil 3 benutten voor infrastructuur. jan Hij wil er daarom vlug bij zijn imet een brief. dnijOf er extra geld uit de miljar denmeevallers naar Verkeer en Waterstaat komt, durft woord voerster Timmer echter niet te voorspellen. Onderwijs en zorg scoren hoger, naast aflossing van de staatsschuld. „Ik kan niet vooruit lopen op wat het kabinet gaat beslissen", houdt de voorlichtster een slag om de arm, „maar de kans dat Zeeland extra geld zal krijgen, lijkt niet bijzonder groot. Het meerjarenprogramma voor in frastructuur en transport, waarin al die projecten staan, zit in beton gegoten. En er zijn nogal wat verlanglijstjes, uit al le regio's." De Dammenroute is eind 1998 doorgeschoven naar 2006-2010, de N61 (Schoondijke-Hoek) ook. De goederenlijn Axelse Vlakte-Zelzate staat in een ak koord dat Rijk en provincie heb ben afgesloten, maar in het meerjarenprogramma van Ver keer en Waterstaat is er geen geld voor gereserveerd. En voor een nieuwe goederenspoorlijn naar Vlissingen-Oost is zeker 60 in plaats van de begrote 35 mil joen gulden nodig. door Jacques Cats MIDDELBURG - Justitie wil de twee mannen, die vorige week

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1