Conflict haven zit muurvast Lammerenburg is in trek PZC PZC Spanjaardstraat zet strijd tegen bouwplan voort zeeland Veere bemiddelt tussen beheerders Oostwatering CDA verlangt meer goedkope huisvesting senioren Middelburg Hydro Agri ontkomt aan bezuinigingsdans Klucht in Biggekerke woensdag 8 maart 2000 w 19 Ouderen leren veiliger fietsen door Veers project KOUDEKERKE - De Stichting Welzijn Oude ren Platteland Walcheren houdt in april een groot fietsproject in vier kernen van de gemeente Veere. Daaraan nemen ongeveer honderd ouderen deel. Be doeling van het project is dat ouderen kennis nemen van de vele veranderingen in het verkeer. Als vervolg op een onder zoek naar de verkeersvei ligheid voor ouderen tij dens de zomermaanden in Koudekerke. kwam de stichting op het idee om een fietsproject voor seni oren te organiseren. Ge bleken is dat veel ouderen zich nogal eens onveilig voelen als ze op de fiets stappen. Bij de meeste on gevallen met fietsers zijn 55-plussers betrokken. De stichting heeft vier middagen georganiseerd in vier kernen: in Bigge- kerke op 12 april, in Kou dekerke op 13 april, in Zoutelande op 14 april en in Meliskerke op 18 april. Tijdens de bijeenkomsten wordt aandacht geschon ken aan de verkeersregels voor fietsers en eventuele knelpunten in de desbe treffende kern. Op 25 april wordt voor alle deelne mers een grote fietsdag gehouden met verschil lende activiteiten in de Couburg te Koudekerke. Daar is onder meer een fietsmarkt te zien. Verder kunnen ouderen hun fiets laten afstellen, is er een fietsparcours, kunnen se nioren een ogen-, gehoor- en reactietest doen en wordt er een verkeersquiz gehouden, ie Met het fietsproject wilde organisatie ouderen de kans bieden om kennis te nemen van alle verande ringen in het verkeer. Ouderen worden vaak on zeker in het verkeer naar mate ze ouder worden. Door voorlichting en praktische oefening a„ hoopt de ouderenstich- i| ting dat ouderen zelfver- uf zekerder aan het verkeer )pi deelnemen. door Miriam van der Schot VEERE - Twee beheerders van de haven Oostwatering nabij Veere leven al jaren met elkaar in onmin. De één zou te com mercieel zijn en zich niet hou den aan het contract. De ander wordt er van beschuldigd com merciële kansen te laten schie ten. De gemeente Veere waagt binnenkort een laatste bemid delingspoging. De gemeente is op afstand bij het conflict betrokken, omdat ze tientallen jaren geleden de haven in onderpacht bracht bij drie partijen. Dat waren de zeil- school Jongepier, watersport vereniging Ame en Beheers- en exploitatiemaatschappij A J. Verstraeten bv. (ofwel Bemav bv). Deze laatste bouwde er een jachtwerf en restaurant. Tussen Bemav bv. en water sportvereniging Arne botert het zo'n tien jaar niet meer. In 1996 stokten de onderlinge discussies en werd de gemeente gewaagd te bemiddelen. „Er zijn inmid dels diverse pogingen onderno men. Maar nu zijn we het, om het zo maar even te zeggen, een beetje zat", zegt wethouder L. P. C. Wisse. „Het heeft ons al een heleboel manuren en geld gekost. En het heeft ongetwij feld ook geen goede uitwerking op bezoekers en watersporters." Een maand geleden voerde de gemeente het laatste gesprek met Bemav bv. „De klachten over de watersportvereniging die tijdens dat gesprek naar vo ren kwamen, zijn onderzocht. Bijna alle bezwaren zijn weer legd", aldus Wisse. „Er is nu al leen nog onzekerheid over de ligprijzen." Volgens de exploitant van de jachthaven en het restaurant houdt de watersportvereniging er concurrerende tarieven op na. De advocaat van Bemav bv. heeft inmiddels stukken naar Veere verzonden. Daaruit moet blijken of er inderdaad sprake is van prijsverschil. „Mocht dat het geval zijn, vormt het liggeld nog het enige punt van discus sie. We kunnen dan alleen nog proberen de prijzen op elkaar af te stemmen. Als dat niet lukt, houden we er mee op en dan hoop ik dat beide partijen hun gezond verstand gaan gebrui ken", zegt de wethouder. Controle Vorige maand verklaarde Bem av bv dat Arne haar loods ge bruikt voor reparatie, onder houd en verbouwing van schepen om er aan te verdienen. Ook niet-leden van de vereni ging zouden er terecht kunnen. De afdeling milieu van de ge meente heeft daarvan niets kunnen constateren bij een re cente controle. De loods wordt uitsluitend gebruikt voor op slag. Ook gaat Arne, volgens de te genpartij, een nieuw clubge bouw bouwen op een nieuwe locatie in de haven en is de ver eniging bezig met de bouw van illegale steigers. Maar ook daar van is bij de gemeente niets be kend. Wel heeft de watersportvereni ging onlangs aan de gemeente toestemming gevraagd om de buitenzijde van het bestaande clubgebouw te renoveren en is ze begonnen met de renovatie van oude steigers. Als bemiddeling en redelijkheid niet helpt, moeten de twee par tijen het volgens het college van B en W maar samen gerechtelijk uitvechten. Jachthaven Oostwatering nabij Veere. Het conflict spitst zich toe op de ligprijzen. foto Ruben Oreel jedoor Arjan van Westen D ïeMIDDELBURG - De CDA- ïifractie in Middelburg wil dat idiet college van burgemeester en aiwethouders verzorgingshuizen ten de woningbouwvereniging ÜWoongoed BV gebruik laat ma ken van het gemeentelijk ge- handicaptengeld. Tevens vraagt 'ede partij het college om samen 'eaiet Woongoed goedkope ver zorgingshuizen voor ouderen te nabij het centrum. ie fractie van de christen-de- iocraten pleit ervoor dat zorg- istellingen voor ouderen en de foningbouwvereniging ge- ik gaan maken van geld dat it de Wet voorzieningen Ge- indicapten (WvG) voorkomt, idividueel kunnen oudere ge- ndicapten daar al aanspraak maken. „Daardoorkrijgjenu situatie dat in een galerij >r de ene ingang een drempel gt en voor de andere niet", al- üs fractievoorzitter S. Buis- lan. De infrastructuur in ver- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zorgingshuizen zal volgens hem voor bijvoorbeeld rolstoelge bruikers aanzienlijk verbeterd worden als de instellingen WvG-gelden krijgen. „Het ge beurt elders in het land al." Buisman zegt dat er nog vol doende geld in de WvG-pot zit. De fractie bracht onlangs een werkbezoek aan het Jacob Rog geveenhuis aan de Noordweg in Middelburg. De politici zijn daar door vertegenwoordigers van de Thuiszorg en Stichting Rustenburg uitvoerig over het Middelburgse ouderenbeleid geïnformeerd. Buisman: „Het werd ons duidelijk dat het colle ge ernst maakt met het ouderen beleid." Desondanks maakt het CDA zich zorgen over het aanbod van goede betaalbare woningen in woonzorgcomplexen. Veel ou deren moeten op gezag van het rijk zelf de huur van een woning in een woonzorgcomplex beta len. Voor bejaarden die een AOW met een aanvullend klein pensioen hebben, is dat volgens Buisman haast niet op te bren gen. Het CDA constateert dat er een te grote wachtlijst is voor de be taalbare aanleunwoningen na bij het centrum. De partij wil dat het college in samenspraak met Woongoed BV plannen ont wikkeld om meer aanleunwo ningen te bouwen. „Zodat deze groep ouderen met huursubsi die toch in een nieuw en modern complex gehuisvest kan wor den", schrijft Buijs aan het col lege. Scholieren tafeltennissen voor de eer ARNEMUIDEN - De Tafelten nisvereniging uit Arnemuiden houdt donderdag (morgen) voor de zestiende maal haar jaarlijk se scholierentoernooi. Leerlingen van basisscholen uit Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland doen mee aan de wed strijden, die om half tien begin nen in zaal Matchpoint '82 van de tafeltennisvereniging aan de Korenbloemlaan. Het toernooi staat onder leiding van Elroy Crucq en Hans Oosterling. Vijf tien vrijwilligers verlenen assis tentie. Na afloop van de finales, die gepland zijn om 15 uur, wor den de prijzen uitgereikt. V. HP. •v *-% De eerste opgeleverde vrijstaande woning in de Vlissingse wijk Lainmerenburg. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De vijftig kavels uit de nieuwe Vlissingse wijk Lammerenburg zijn sneller verkocht dan verwacht. Vorig jaar deed de gemeente de kavels in de ver koop en trok daar een paar jaar voor uit. Door de grote vraag wil de gemeente haast maken met de tweede bouwfase. In februari 1999 werden de kavels aange boden. De gemeente dacht twee jaar voor de verkoop nodig te hebben. Door de eco nomische situatie en de overwaarde op de woningen gingen de stukken grond als warme broodjes over de toonbank. „Ook is duidelijk zichtbaar dat mensen bezig zijn met een kwaliteitsslag. Ze verruilen hun oude woning voor een nieuwe", zegt H. Eggink van de gemeente. De eerste woning van de vrije kavels wordt op korte termijn opgeleverd. „Nu zijn we begonnen met de invulling van het tweede deel van de wijk. Daarvoor had den we geen datum gepland. We zouden er aan beginnen, zodra zichtbaar werd dat we kavels te kort kwamen." De tweede fase omvat veertig kavels. Maar door de grote vraag wordt gepro beerd alvast tien kavels aan het Heideveld gereed te maken voor verkoop. Binnen twee jaar zullen projectontwikkelaars met het tweede deel van Lammerenburg aan de slag gaan. door Joost Bosman SLUISKIL - Hydro Agri Sluiskil (HAS) zal voorlopig niets merken van de herstructu reringen op de Europese kunst- mestmarkt. Hoewel de HAS-di- rectie de ondernemingsraad (OR) dinsdag wel op de hoogte stelde van bedrijfssluitingen in Engeland, Frankrijk en Zwe den, zullen deze geen gevolgen hebben voor de fabriek in Sluiskil. Volgens OR-voorzitter P. Meeu- sen verdwijnen er in Engeland ongeveer 220 banen en in Zwe den rond de dertig. Over Frank- rijk was gisteren nog niets be- kend. De beëindiging van de activiteiten elders in Europa zullen HAS in zoverre kunnen beïnvloeden, dat er een deel van de Engelse productie wordt overgenomen. Maar volgens Meeusen heeft dat positieve noch negatieve effecten tot gevolg. „We draaien nu al op topcapaciteit. Het betekent ge woon de verschuiving van acti viteiten." Ook voor de toekomst is er op basis van de informatie die de HAS-directie gisteren verstrekte, geen reden voor on gerustheid, aldus Meeusen. Precies een jaar geleden maakte Hydro Agri Europa bekend een ingrijpende reorganisatie door te voeren. Door slechte ontwik kelingen op de markt voor ureum en ammoniak zag het Noorse concern zich genood zaakt om een reeks maatregelen af te kondigen. Die moeten de komende twee jaar resulteren in Souburg krijgt naschoolse opvang OOST-SOUBURG - Oost-Souburg beschikt vanaf maandag 13 maart over een locatie voor naschoolse kinderopvang. Die opvangmogelijkheid is gevestigd in openbare basisschool De Tweemaster aan de Jan de Priesterstraat. De groep kinderen in de basisschoolleeftijd wordt geleid door Annabel Joncker, pedagogisch medewerker bij Kinderop vang Walcheren, een samenwerkingsverband van de drie stichtingen op Walcheren. Joncker verzorgt tevens de tussen- de-middagopvang in dezelfde school. Tot 13 maart werden kinderen uit Oost-Souburg opgevangen bij de naschoolse opvang Ons Speelhuis in Vlissingen. Dat is nu niet meer nodig. De kinderen worden door de leidster van school opgehaald of komen zelfstandig naar de opvang. Dooi de verhuizing van de Souburgse kinderen komt er ook weer ruimte bij de naschoolse opvang in Vlissingen. Subsidie voor bevrijdingsfeest MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de oranjevereniging Oostkapelle vijfduizend gulden geven voor het organiseren van een groot bevrijdingsevenement. De vereniging herdenkt van 3 tot en met 6 mei de bevrijding van 55 jaar geleden. Ter gelegenheid daarvan heeft een speciale commissie een uitgebreid programma samengesteld. Dat voorziet onder meer in het overvliegen van tientallen vliegtuigen. Er zijn ook oude legertrucks te zien. In de brief aan de oranjevereniging schrijft het dagelijks provinciebestuur dat de subsidie bij wij ze van uitzondering wordt toegekend, omdat de bevrijding van Nederland nauw samenhangt met het thema verdraag zaamheid, dat weer centraal staat in de Maand van de Vrij heid die van 22 april tot eind mei wordt gehouden. Inbreker krijgt twee maanden cel MIDDELBURG - Een 41-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Daarnaast moet hij nog een deel (86 uur) van een eerder opge legde werkstraf verrichten. De man had 22 januari dit jaar in Vlissingen geprobeerd in te breken in een pand van de Kinder opvang Walcheren. De verdachte heeft door zijn jarenlange drugsverslaving een reputatie op het gebied van diefstallen. Volgens zijn raads man E. Smit was daarin een kentering gekomen. „Zijn docu mentatie kan zo naar de boekbinder worden gestuurd, maar de laatste periode gaat het goed. Dit delict past niet bij hem. Hij had gedronken en medicijnen gebruikt." Twee weken cel voor diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde dinsdag bi j verstek een 4 8 -j arige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad tot twee weken cel voor een winkeldiefstal. De Middelburgse stal 26 april vorig jaar goederen bij Gamma in Vlissingen. Bij het passeren van de kassa ging het alarm af, waarna ze werd aangehouden door het winkelpersoneel. Op haar strafblad staan nog meer winkeldiefstallen. Winkeldief zonder wroeging MIDDELBURG - Een 24-jarige Vlissinger tilde niet zo zwaar aan een diefstal, waarvoor hij zich dinsdag voor de Middel burgse politierechter moest verantwoorden. De verdachte verscheen niet op de zitting, maar uit het proces-verbaal bleek dat hij geen moment spijt heeft gehad van de diefstal bij Albert Heijn in Zierikzee. De man had geprobeerd een aantal blikken soep in zijn binnenzak voorbij de kassa te smokkelen. Officier van justitie F. van Es eiste hiervoor een week gevan genisstraf. plus een extra week, omdat de diefstal binnen de proeftijd van de Vlissinger had plaatsgevonden. De politie rechter nam de eis over. weggeredeneerd." De commis sie volkshuisvesting hekelde dinsdagavond de gebrekkige communicatie tussen de wet houder en de buurt. „Dat is niet lekker gelopen", drukte VVD- fractievoorzitter E. de Visser zich eufemistisch uit. „Je moet elkaar op een volwassen manier behandelen. De wijze waarop het college met mede-Middel burgers is omgegaan, is ons in het verkeerde keelgat gescho ten." een reductie van de productie kosten van de diverse fabrieken met 250 miljoen gulden en een verhoging van het concerninko men met 480 miljoen. Een en an der heeft tot gevolg dat er in drie jaar tijd jaar een paar duizend banen verdwijnen. De vestiging in Sluiskil (800 werknemers) kondigde een jaar terug aan te proberen gedwon gen ontslagen te vermijden, maar HAS-directeur J. Duerloo kon toen nog niet zeggen of dat zou lukken. Dat dat nu wel het geval lijkt te zijn. verheugt M. Alvarez van FNV Bondgenoten. „We hopen dat het zo blijft, en hebben ook niet de indruk dat het onrustig is in Sluiskil." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Bewoners van de Spanjaardstraat en omge ving in Middelburg blijven zich met hand en tand verzetten te gen de bebouwing van het oude hbs-terrein aan de Sint Pieter straat. De buurt heeft nog negen beroepsmogelijkheden. Voorzitter M. C. Verburg van de bewonersvereniging De Vijf Ringen beloofde wethouder P. M. Bruinooge (Volkshuisves ting) dinsdag tijdens een com missievergadering dat zijn club gebruik zal maken van alle mo gelijke procedures. Daarnaast kan de gemeente rekenen op forse schadeclaims. Op het oude hbs-terrein wil de gemeente huur- en koopwonin gen bouwen. De buurtbewoners zijn daar fel op tegen. Zij vinden dat er te veel huizen komen en te weinig parkeerplaatsen. De om wonenden zijn daarnaast bang voor schaduwwerking, vermin dering van de privacy en ver keersoverlast. „Dit plan heeft geen enkel maatschappelijke draagvlak", betoogde buurtbewoner M. C. van Amerongen. „Overleg heeft nooit plaatsgehad. Van meet af aan is ons een panklaar ontwerp gepresenteerd. Er is sprake van een veel te hoge dichtheid. Oog voor historie en zichtlijnen ont breken. Er is geen sprake van groen of van verblijfsruimte. Het is alleen stenen stapelen." Halvering Ook Verburg brak andermaal een lans voor minder woningen. Aantallen noemde hij "niet. „U wilt van mij een ontwerp? We zouden akkoord kunnen gaan met éénderde of een halvering van het bouwblok. Maar ik doe geen uitspraak over aantallen." Volgens de bewonersvereniging wil wethouder Bruinooge 'ab surde haast' maken met de be bouwing van het hbs-terrein, terwijl de grond al zeker drie jaar braak ligt. Verburg vindt dat de gemeente zich schuldig maakt aan onbe hoorlijk bestuur door procedu res te laten verlopen om ze ver volgens te herstellen. „Dit is een verfoeilijk, miserabel en erbar melijk plan, zonder enige in spraak. Nul procent van onze ideeën zijn gerealiseerd. Bebou wing levert een volgepropte gri bus op. Onze bezwaren worden Gemeenteraad Bruinooge erkende dat een ge sprek tussen de gemeente en de buurtbewoners in januari 'niet de meest gelukkige' bijeen komst was. „Ik heb daar geen prettig gevoel aan over gehou den. We zijn er niet in geslaagd om tot open communicatie te komen." De gemeenteraad is verdeeld over de bebouwing van de Sint Pieterstraat. Op maandag 20 maart neemt de politiek een be sluit over de ingediende be zwaarschriften op het ontwerp- bestemmingsplan. Een krappe meerderheid lijkt wethouder Bruinooge te steunen. Bloedafname in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Het Neder landse Rode Kruis houdt woensdagavond 15 maart de jaarlijkse bloedafnameavond in openbare basisschool De Kame leon aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Mensen tussen de achttien en zeventig jaar die bloed willen geven en die geen ziekte, opera tie of bevalling achter de rug hebben, kunnen er terecht van 18.30 tot 21.00 uur. BIGGEKERKE - Oranjevereni ging Biggekerke houdt zaterdag 11 maart haar winteravond in café Juliana aan de Dorps straat. Toneelvereniging Ter leringhe ende vermaeck speelt de klucht De gezusters Hobbelduif. De avond begint om acht uur; in de pauze is er een verloting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19