Toeristische stedenring verwatert Consument is weer eens niks gevraagd PZC Voordelen fabriekswinkel onderbelicht Krantenbezorgers zien problemen in overstap naar PZC Lokale zender wil dit jaar de lucht in zeeland 16 Gezamenlijke promotie stadjes mislukt J. LANDEGENT ra zaterdag 4 maart 2000 door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Het plan voor een toeristische stedenring van elf cultuurhistorische stadjes in Nederland is van de baan. De contacten tussen de initiatief nemers. waaronder Aarden- burg, zijn verwaterd. Het be zoek van een club ondernemers, galeriehouders en gemeente raadsleden uit Aardenburg aan Ootmarsum heeft geen vervolg gekregen. Zij gaan daarom zelf initiatieven ontwikkelen om Aardenburg te promoten. Rabobank-directeur A Veer man is er niet rouwig om dat het samenwerkingsverband de Nieuwe Richting niet de vorm heeft gekregen, die de deelne mers twee jaar geleden voor ogen hadden. Het doel was de stadjes gezamenlijk te promo ten en hun kracht, de aandacht voor cultuurhistorisch erfgoed. Oostburg houdt eerste klusdag in Nieuwvliet NIEUW VLIET - De gemeente Oostburg gaat kleinere klussen verrichten in de kernen. Op een zogeheten 'opplusdag' trekken gemeentewerklieden een dorp in om ergernissen uit de wereld te helpen, zoals een losse tegel of woekerend groen. Nieuwvliet is het eerst aan de beurt. Wethouder C. Bolijn kondigde vrijdag tijdens de vergadering van de dorpsraad de opplusdag aan. Niet alleen de gemeente werkers moeten de handen uit de mouwen steken, ook inwo ners mogen best een handje hel pen. Bolijn wil in samenspraak met inwoners bepalen wat er 14 april, de opplusdag in Nieuw vliet. wordt aangepakt. Ze kun nen vooraf ideeën aandragen bi] de dorpsraad. Een dorpeling vroeg of die dag ook een ver keersremmer kan worden ver wijderd. Dat ging Bolijn nou weer net wat te ver. Het is de bedoeling dat tijdens de klussendag ook het hele col lege het betreffende dorp be zoekt. gastronomie, kunst en interieur, verder uit te buiten. „Degene die de kar trok, is er mee opge houden. Jammer, maar ikga niet zitten wachten totdat er eens nieuwe initiatieven komen." Veerman ziet het niet zitten om persoonlijk de trein weer aan het rijden te brengen. ..Ik heb het al druk genoeg met wat we hier in Aardenburg aan het doen zijn." Hij vindt wel dat de ge sprekken met de andere steden, waaronder Veere, en het bezoek aan Ootmarsum dat daarop volgde, niet zinloos is geweest. „Het heeft het effect gehad dat Aardenburg in beweging is ge komen. Wat we in Ootmarsum hebben gezien, namelijk de noodzaak en de wil tot samen werking, is ook hier van de grond gekomen." Kansen De middenstanders, de galerie houders. de restauranthouders en de mensen die zich met eve nementen in Aardenburg bezig houden, hebben volgens Veer man ingezien dat Aardenburg kansen laat liggen, wanneer zij de koppen niet bij elkaar steken. Dat bracht hen tot de oprichting van Ondernemend Aardenburg en omstreken. De ondernemers vereniging Warvo en de stich ting Promotie Aardenburg hou den daarmee op te bestaan Met financiële hulp van de Ra bobank en de gemeente Sluis- Aardenburg is een aantal initia tieven van de grond gekomen. Veerman: „We hebben enkele taakgroepen opgericht Zo is de Warvo opgegaan in de taak groep evenementen/activitei ten. Ik was heel verrast dat zich voor elke taakgroep spontaan vijf vrijwilligers hebben ge meld. Dat was voorheen nauwe lijks voor te stellen." VVV-kantoor Veerman vindt het positief dat ook ondernemers van buiten de as Kaai. Weststraat, Markt straat en Markt, zich bij de nieu we organisatie hebben aange sloten. De toetreding van de Escargotkwekerij of mini-cam ping De Bonte Hoeve bijvoor beeld. „Zij zien ook in dat On dernemend Aardenburg iets VeKaBo SEROOSKERKE (W) - De Ver eniging voor Kampeerboeren (VeKaBo) afdeling Zeeland houdt op dinsdag 14 maart een ledenvergadering. Er zijn lezin gen over kleinschalig kamperen en verbrede landbouw.De ver gadering wordt gehouden in De Zandput in Serooskerke en be gint om 19.30 uur. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Hulsterse, Sasse en Terneuzense consu menten voelen zich de dupe van het afblazen van plannen voor een fabriekswinkel ofwel facto ry outletcentrum. Bijna alle maal hadden ze graag de fa briekswinkel bezocht en ze vinden het dan ook ronduit jam mer dat Gedeputeerde Staten hen die kans door de neus boren. „Die van de provincie hebben ons een gemene streek gele verd", zegt J. Berrevoets uit Sas van Gent. „Natuurlijk zou ik klant worden! We hebben hier in Sas niks, dus van mij had die outlet er zeker mogen komen." Berrevoets heeft medelijden met haar burgemeester J. Lo- nink. „Ach, ik vind het zó zielig voor die man. Hij heeft zich er zo voor ingezet en heeft dan ook al le reden om boos te zijn op de provincie. Mag Sas alsjeblieft ook eens wat hebben?" Ook de Sasse A Elshout heeft te doen met Lonink. „Het is een fij ne vent, hij wordt hier in de stad erg gewaardeerd. Alleen al voor hem had ik het prachtig gevon den dat de uitverkoopzaak hier zou komen, we zitten hier in Sas toch al in een verdomhoekje. Of ik vaste klant zou worden, weet ik niet. Het heeft ook geen zin om daarover na te denken, want die winkel komt toch niet, maar ik zou vast en zeker wel eens zijn gaan kijken." Sportkleding Sassenaar K. van Dorst weet wel zeker dat het outletcentrum hem tot klant mocht rekenen. „Jazeker wel! En dan voorna melijk sportkleding en schoe nen. Het is jammer dat het nu al lemaal niet doorgaat. Al die inspanningen van onze burge meester zijn voor niks geweest. Erg sneu voor die man. De rol die GS in dit alles gespeeld heb ben, is niet bepaald netjes, want eerst moedigen ze Sas aan en dan boren ze alle plannen de grond in." De Terneuzense F. van Asten, moeder van drie kinderen, ziet de kans om goedkoop haar kroost, en natuurlijk ook zich zelf, in het nieuw te steken aan zich voorbij gaan. ..Een gemiste kans! Ontzettend jammer. Als je een groot gezin hebt, dan zoek je toch naar spullen met redelijke prijzen. In zo'n fabriekswinkel vind je echt niet alleen spullen die uit de mode zijn, maar ook trendy kledij in felle kleuren zo als dat nu 'in' is, dus ik zag het allemaal wel zitten. Dat wordt dus weer óp naar de Hennes en Mauritz voor leuke sweaters en slobsokken." Hoop Van Asten koestert een beetje hoop dat er net over de grens alsnog een outletcentrum komt. „Ik zou zeker gaan. Zo ver is het niet, want het is bij wijze van spreken even de straat uitrijden en je bent er." Stadsgenoot C. van Cleemputte zou zeker wel eens gaan winkelen als de outlet in zijn stad zou komen. Dat dit nu niet kan, vindt hij vooral jammer voor de bedrijvigheid in Terneuzen. „Dat gaan we nu missen. Voor Terneuzen is dat misschien niet zo erg, maar Sas van Gent zal nu wel altijd 'Sas van Ellende' blijven." Volgens de Hulstenaren had hun stad wel het meeste recht op de vestiging van een fabriekswin kel van formaat. „Wij hebben het publiek al. Ik zie al die men sen nog niet naar Sas of Terneu zen gaan", zegt F. Schillemans, die naar eigen zeggen regelma tig de fabriekswinkel binnen had willen stappen. „GS durf den de knoop niet door te hak ken en nu hebben we allemaal niks. Voor kleding had ik er wel eens willen gaan kijken, maar dat gaat nu dus mooi niet door." Ook M. Traas zag het koopjes paleis graag in haar stad neer strijken. „Ik zie zo'n winkelcen trum niet als vervanger voor de andere winkels, maar als extra, als uitbreiding. Het is jammer dat het nu niet doorgaat. Zoals het altijd het geval is, zijn wij, de consumenten weer eens niet be trokken bij de beslissing. Aan ons wordt gewoon nóót wat ge vraagd." Kip, ik heb je", dachten ze in Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. Maar nee, de spreekwoordelijke kip met de gouden eieren, werd door het provincie bestuur geslacht voor ze maar één ei kon produce ren. Gedeputeerde Staten meenden, op basis van een onderzoeksrapport Zeeuws-Vlaanderen te moeten vrijwaren van een duurzame ontwrichting van de detailhandelssec tor. Een fabriekswinkel complex in één van de drie gemeenten zou bepaalde zaken in het midden-en kleinbedrijf elders in de regio te veel klanten kos ten. Het bureau BRO uit Vught kwam tot omzet- dervingen oplopend tot dertig procent en vond dat een slechte zaak. Zo ook het provinciebestuur. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente besturen van Sas van Gent, Hulst en in mindere mate Ter neuzen voelen zich nu onheus bejegend door GS. Ze 'vinden dat er sprake is van onbehoor lijk bestuur. De gedeputeerden hebben de gemeenten nooit tot voorzichtigheid gemaand, maar eerder aangemoedigd om vooral met de ontwikkeling van de plannen door te gaan. Vooral voor Sas van Gent had een fac tory outletcentrum een behoor lijke economische opsteker kunnen betekenen. Om die reden kreeg burgemees ter Jan Lonink, die met tal van Zeeuwse provinciebestuurders gesprekken voerde over het Sas se initiatief, veel steun en sym pathie. Dat neemt niet weg dat gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening, WD) di- Impressie van hoe het outletcentrum in Sas van Gent eruit had kunnen zien. verse malen nadrukkelijk ge zegd heeft dat de race nog lang niet gelopen was. Of deze porte feuillehouder bestuurlijk onbe hoorlijk handelen verweten kan worden, is dan ook maar de vraag. Vreemd is wel dat Sas van Gent voor een aantal infra structurele werken in het stadje, die direct te maken hadden met de outletontwikkeling, wel on middellijk financieel gesteund werd door de provincie. Iets wat met het oog op de onzekerheid over het doorgaan van de plan nen beter niet had kunnen ge beuren. Dan is er het verwijt dat de pro vincie het besluit om geen out letcentrum te bouwen, volledig baseert op de bevindingen van de BRO-onderzoekers en daar mee eerdere onderzoeken over de effecten van een fabrieks winkelcomplex voor de regio - onder meer van het Rotterdam se bureau Kolpron - volledig ge negeerd heeft. Daar valt ook iets voor te zeggen. Het is opvallend dat de onder zoeksresultaten van Kolpron en BRO op tal van punten niet ver schillen, maar juist wel als het gaat om de gevolgen voor de om zet van andere bedrijven in de regio. Zo verwacht BRO dat een outletcentrum slechts beperkte aantallen nieuwe kooptoeristen aantrekt. In percentages gaat men niet verder dan 20 procent. Kolpron verwacht juist dat er een nieuwe dikke koopstroom richting Zeeuws-Vlaanderen vloeit (70 tot 80 procent). BRO voorziet verder dat met de komst van een fabriekswinkel complex de modische sector, die sterk vertegenwoordigd is in de Zeeuws-Vlaamse koopstadjes, een behoorlijk klap krijgt. Het onderzoeksbureau rekent voor dat de omzet van bijvoorbeeld kleding- en schoenenzaken met 30, tot zelfs 40 procent kan te ruglopen. Ook Kolpron voor spelt negatieve effecten voor de ze specifieke sector, maar denkt dan aan omzetdalingen van analyse hooguit 18 procent. Waarom BRO zo fors inzet en Kolpron een stuk lager, is volstrekt on duidelijk. Het zijn aannames, niet meer dan dat. Het lijkt er op dat de negatieve effecten die BRO voorziet, voor de gedeputeerden zwaarder we gen dan de positieve. Want, al verschillen de rapportages van de bureaus op punten, beide on derzoeksteams dichten een fa briekswinkelcomplex in Zeeuws-Vlaanderen ook kan sen toe. Per saldo levert zo'n complex het totale midden- en kleinbedrijf in de regio een klei ne omzetstijging op van vier tot negen miljoen gulden. Ook de werkgelegenheid in de sector neemt dankzij een outlet centrum toe. Afhankelijk van waar het complex komt, kan dat variëren van 75 tot 360 arbeids plaatsen. De bestedingen in ho reca- en andere sectoren (op de modische na) zal door zoge naamd combinatiebezoek in het voordeligste geval stijgen met 7,2 (BRO) tot 23 (Kolpron) mil joen gulden. Omdat het dagjesmensen trekt, kan een outletcentrum een grote stimulans betekenen voor de toeristische sector. Het fa- voor hen kan betekenen." Het op te richten VVV-kantoor in de Paardenstal op de Markt speelt hierin een centrale rol. Hier kunnen excursies worden geboekt of kunnen mensen wor den doorverwezen naar cam pings in de directe omgeving. Ook de geleide wandelingen door het Romeins/Middeleeuw se Aardenburg en de tochtjes op de paardenkoets vertrekken voortaan vanaf het VVV-kan toor. Op de zolder van het pand zal een doorlopende videoverto ning te zien zijn. briekswinkelcomplex is in de ogen van de BRO-deskundigen ook een belangrijk middel om het imago van de streek op te krikken. BRO somt verder op dat een outletcentrum zorgt voor nieuwe dynamiek in de de tailhandel en tevens een positie ve uitwerking kan hebben op de ontwikkeling van de directe omgeving. Dat laatste gaat vooral op in Hulst en Sas van Gent. Het oordeel van GS is volledig gebaseerd op de bevindingen van BRO en dat moet niet alleen het gemeentebestuur van Sas, maar ook de deskundigen van het gerenommeerde bureau Kolpron een slag in het gezicht zijn. Ook heeft het provinciebestuur maling aan het advies van het stedebouwkundig bureau RBOI uit Middelburg. Dat had luttele dagen voor het GS-besluit het provinciebestuur nog laten we ten dat 'vooreen gunstige stede- bouwkundige ontwikkeling van Sas van Gent het noodzakelijk is de unieke kans van een outlet centrum te benutten. Anders zouden de negatieve ontwikke lingen in Sas van Gent niet meer gekeerd kunnen worden. Hoe het ook zij, GS willen dat het fenomeen factory outletcen trum aan Zeeland voorbijgaat. In Amerika zijn er inmiddels al diverse ketens (Horizon, Prime, Belz) met tientallen outlet-cen tra. In Engeland staan er bin nenkort zeventien, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk volgen in het spoor van de Britten. De bestaande fabriekswinkelcom plexen trekken miljoenen be zoekers, draaien deels goed, deels slecht. Ook de gevolgen voor de omgeving zijn divers. De Belgen zijn ook al bezig met het ontwikkelen van plannen voor outletcentra in Gent, Sint- Niklaas en Eeklo. In Zeeuws- Vlaanderen vreest men dat straks bestaande koopstromen drastisch zullen wijzigen en dat door de komst van outletcentra net over de grens de detailhan- delssecor in de streek toch 'duurzame ontwricht' zal wor den. door Bas Lippmann TERNEUZEN - Krantenbezor gers van BN/De Stem in Zeeuws-Vlaanderen zijn bereid actie te voeren als hun arbeids omstandigheden erop achteruit gaan. Zij vrezen dat dat het ge val zal zijn als Uitgeverij Pro vinciale Zeeuwse Courant de krantenbezorging van de Zeeuws-Vlaamse editie per 13 maart overneemt. Dat werd vrijdag in Terneuzen duidelijk tijdens een bijeen komst. die vakbond FNV-Kiem had belegd. T. Pietersma van de vakbond voor kunsten, infor matie en media noemde het hoogst merkwaardig dat De Stern-bezorgers twee weken ge leden van de ene op de andere dag werd medegedeeld dat zij straks voor de PZC werken. „De informatie-voorziening van BN/De Stem is ondeugdelij k ge weest. Haar werknemers heb ben geen kans gehad om iets te doen. Krantenbezorgers heb ben geen arbeidsovereenkomst, omdat de concerns dat veel te duur vinden. Als zoiets in een normaal bedrijf zou gebeuren zou de hel losbreken. Hier is het slikken of stikken. Klaarblijke lijk zijn zij vogelvrij." Vergoedingen Daarom werd er vrijdag een bij eenkomst belegd in het Terneu zense café Ter Nose. De ongeveer vijftig ongeruste aan wezigen hebben volgens J. Schout, hoofd expeditie en op lage van de PZC, niet goed opge let tijdens de vorige vergade ring. „Die mensen hebben een voor ingenomen standpunt. Ze hebben blijkbaar niet willen luisteren toen ik ze twee weken geleden heb verteld over de ver goedingen die de PZC voor haar medewerkers regelt. In ieder ge val is het ook niet zo dat de PZC minder betaalt." Krantenbezorgster M. van Col- paart ziet dit geheel anders. Zij bezorgt al jaren 23 kranten in de omgeving van Hengstdijk. Per vier weken krijgt zij daarvoor ongeveer 290 gulden. „Vanaf 13 maart ga ik nu nog maar 1,7 0 per krant per maand verdienen. Plus kilometervergoeding kom ik nu nog maar uit op ongeveer honderd gulden, een verlaging van zestig procent." Volgens Schout vergeet zij ech ter de insteekvergoeding, de dertiende maand en de wijkver- goeding, die kan oplopen tot meer dan tweehonderd gulden. „Bovendien verwacht ik dat het merendeel van de aanwezigen zowel bezorger van BN/De Stem als de PZC is. Eerst kregen zij betaald door beide organisa ties. Nu wordt dat een halt toe geroepen: Uitgeverij PZC kan ze moeilijk dubbel betalen. Dat lijkt me helemaal niet zo moei lijk te begrijpen. Ook de vak bond had beter op moeten let ten. Zonder kennis van zaken geeft die nu signalen af." Verbreding Naast de financiële strop klagen de BN/ de Stem bezorgers over een verbreding van het werk pakket. In Zeeuws-Vlaanderen verzorgt uitgeverij PZC naast haar eigen krant ook de bezor ging van vijf landelijke dagbla den Dagbladbezorgers van BN- /De Stem krijgen dit nu ook hun pakket. De verdel ing van de wij ken voor na 13 maart is rond. In Terneu zen worden de bezorgeenheden uitgebreid van 27 naar 34. In de stad leidt dat niet tot. ontslagen, maar in de kleine kernen zullen er verschillende mensen op straat komen te staan. FNV- Kiem gaat contact opnemen met de directies van de beide kran ten en beslist volgende week over verdere acties. Automobielclub houdt puzzelrit AXEL- De Zeeuws-Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) houdt zaterdag 11 maart een puzzelrit. De deelnemers in de wedstrijd klasse rijden 65 kilometer, de f tour klasse 55 kilometer. In- schrijven kan vanaf 19.00 uur in café Bacchus aan de Bastion straat. De start is om 19.30 uur. Na afloop van de rit omstreeks 22.30 uur is er in Bacchus een j optreden van de band Storm. De groep brengt Engels- en Neder landstalige covers ten gehore. Winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen. Daar kan moeder Van Asten niet altijd iets van haar gading vinden. „Als je een groot gezin hebt, dan zoek je toch naar spullen met redelijke prijzen." foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Ruim een jaar na toewijzing van de zendmach tiging aan de Stichting Stads- omroep Terneuzen (SST), is de zender nog steeds niet in de lucht. Toch denkt J. Snelders, bestuurslid van de stichting, dat de omroep er komt. Op 29 maart heeft hij een ge sprek met een nog geheime par tij over de toekomst van de zen der. Hierbij zullen onder meer de financiering en de bestuurs- opzet aan de orde komen. Om deze partij niet voor het hoofd te stoten, wil Snelders hierover verder niets kwijt.Vol gens Snelders is de kans groot dat na 29 maart kan worden ge bouwd aan een nieuwe omroep. Aan enkele belangrijke rand voorwaarden is inmiddels vol daan: SST heeft een zendmach tiging, er is een representatieve programmaraad en er zijn vol doende vrijwilligers om pro gramma's te maken. Snelders realiseert zich dat alles erg lang duurt. „Omdat ik enig overgebleven bestuurslid ben, komt alles op mijn bordje te recht. Dan is het wel eens moei lijk om voor continuiteit in de organisatie te zorgen. Ik ver wacht echter wel dat we na de besprekingen op 29 maart in een stroomversnelling geraken", al dus Snelders. Over de locatie van SST bestaat nog onduidelijkheid. Het lijkt aannemelijk dat voorlopig ge bruik wordt gemaakt van de ou de studio van Slot FM aan de Bellamystraat. Deze ruimte is nog steeds beschikbaar en ook zou de apparatuur al in gereed-j heid zijn gebracht. ALTIJD VERTROUWD DICHTBIJ pajhatbu DAIHATSU Charade, rood 1.3i 16V '91 8.950,- Charade, rood TS 1,3i '94 14.500,- Charade, wit TS '90 7.950.- Charade, l.blauw 1.3 16V '95 14.450,- Applause, grijs 1.6 EFi '90 6.950,- Applause, groen 1.6 EFi '92 12.950,- ANDERE MERKEN Audi 80 CD S5, zilver '82 3.950,- BMW M5, zwart ■87 4.950,- BMW 316, grijs '87 3.450,- Chrysler GR Voyager, grijs '91 12.950,- Chrysler Voyager '97 38.950,- Citroen AX, wit '89 3.950,- Ford Mondeo, automaat, rood '90 14.950,- Ford Scorpio, beige '89 4.950,- Nissan Primera, grijs 1.6i '93 9.850,- Opel Corsa GSi, wit 16 EFi '88 3.950,- Peugeot 405 estate GLD, rood '92 12.950,- Suzuki Swift, groen 1.3 GX '95 15.950,- Toyota Corolla 1.8 D. bruin '90 4.950,- Volvo 440 DL, rood '91 9.450,- Volvo 440 DL, d.rood '95 17.950,- Volvo 440 CL. rood '90 8.950,- TERREINWAGENS Jeep Cherokee, grijs '88 14.950.- Mitsubishi Pajero, zwart '95 14.450.- Nissan Patrol, wit 3.3 d '90 19.950.- Suzuki Vitara, grijs •92 14.450,- Toyota Hillix, grijs '90 23.450,- BEDRIJFSWAGENS Opel Campo 2.5 D, zwart '90 12.450,- Opel Combo, blauw '95 13.950,- Peugeot J5 Pick-Up, wit '91 8.950,- VW Transporter, wit '91 13.750,- GRAAG TOT ZIENS BIJ!!! Autobedrijf J. LANDEGENT De Roterij 22 - 4328 BA Burgh-Haamstede Tel. 0111-658042 - Fax 0111-658053

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 68