T axichauffeurs over naar Regie PZC PZC Ik was daar harder nodig dan hier Vogelaar op de knieën Kunstbende Millenniumtour houdt ook halt in Oostburg Geringe nucleaire controle in België schokt Greenpeace zeeland 15 Overstap door gunning collectief vervoer Drugsdealer moet voor straf honderd uur werken zaterdag 4 maart 2000 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Regie BV, de taxi- combinatie die de voorlopige gunning heeft voor het verzor gen van het Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CVV) in Zeeuws-Vlaanderen, zal de chauffeurs van Taxicentrale Terneuzen overnemen, die door de gunning buiten de boot zijn gevallen. Onder de taxichauffeurs was onrust ontstaan, omdat de Taxi centrale en openbaar vervoers bedrijf Connexxion, die de Taxicentrale gaat overnemen, vreesden geen werk meer te hebben voor de chauffeurs door het negatief uitvallen van de gunning voor Connexxion. Het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer, waarin alle gemeenten zitting hebben, be treurt de gevolgen van de gun ning voor de Taxicentrale. Daarom is in het bestek opgeno men dat Regie BV de nog beno digde chauffeurs mede moet be trekken van de Taxicentrale. „De emoties van de Terneuzense chauffeurs zijn begrijpelijk, maar we hebben er nu wat op gevonden", zegt L. Wille, voor zitter van het samenwerkings verband. Regie BV is akkoord gegaan met de clausule. „We willen gehoor geven aan de wens van de politiek", zegt L. Uil, woordvoerder van Regie. Directeur S. van Hoeve van Taxicentrale Terneuzen is blij met de toezegging. „Voor de chauffeurs is dit een hele op luchting." Wille vindt het jammer dat Con nexxion de afwijzing van de gunning zo heeft opgevat als zouden Connexxion en de chauffeurs van de Taxicentrale geen goed vervoer kunnen bie den. „Bij de gunning van het CW zijn we uitgegaan van vooraf vastgestelde criteria, waar we de partijen op hebben beoordeeld. Dat is gebeurd door een beoordelingsteam waarin ambtenaren van de zeven ge meenten en de provincie zitting hebben gehad. Er is onder meer gekeken naar de prijs en erva ring met vervoer. Regie behaal de de hoogste score, maar dat wil niet zeggen dat Connexxion niet goed genoeg is. Als twee hardlopers beide dik onder het wereldrecord zitten, kan er toch slechts één winnaar zijn." Het CW is een vervoerssysteem dat voor iedereen tegen betaling toegankelijk is. Voor bepaalde groepen zoals ouderen en ge handicapten geldt een korting. Het collectief vervoer is geen vervanging van het openbaar vervoer, zoals de buslijnen. Aan huis Bij het CW worden passagiers, na vooraf te hebben gebeld, aan huis opgehaald en op de precie ze plaats van bestemming afge zet. Plaatsbewijzen die bij het openbaar vervoer gelden, de zo genaamde ov-kaarten, zijn nóg niet geldig bij het CW. Daar wordt op landelijk niveau wel over gepraat om dat mogelijk te maken. Omdat het CW wel een luxer systeem is, zal er wel altijd moeten worden bijbetaald. Het CW zal vanaf juli 2000 in alle Zeeuws-Vlaamse gemeen ten operationeel zijn. De Euro pese aanbestedingsprocedure voor het CVV heeft bijna een jaar in beslaggenomen. Wille: „Een jaar geleden dachten veel mensen nog dat het nooit moge lijk was alle zeven gemeenten én de provincie hierover op een lijn te krijgen. Dat is toch gelukt en daar mogen we met zijn allen trots op zijn." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Kunstbende, de wedstrijd voor creatieve en muzikale scholieren, bestaat dit jaar tien jaar. De Kunstbende Millenniumtour doet daarom op vrijdag 31 maart Oostburg aan en alle middelbare scholieren van Zeeuws-Vlaanderen zijn uitgenodigd het spektakel bij te wonen en er aan deel te nemen. Het programma begint 's middags om 15 uur met een workshop Tae-bo in het schoolgebouw van het Zwin College aan de Bredestraat. Een uur la- ter begint in de gymzaal aan de Nieuwstraat de workshop Streetdance. In het Oostburgse Ledel- theater begint, eveneens om 16 uur, een popmu ziekworkshop. Iedereen kan aan de workshops deelnemen en de verrichtingen van de deelnemers Burgemeester Vogelaar van Hontenisse knielt om een carnavalsonderscheiding in ontvangst te nemen. foto Charles Strijd worden allemaal vastgelegd op film. Het avond programma speelt zich helemaal af in het Ledel- theater. Tussen 18 en 19.30 uur is in de foyer het scholierencafé geopend, waar muziek beluisterd kan worden en gezonde en goedkope hapjes te koop zijn. De deelnemers van de popmuziek workshop zullen tijdens het scholierencafé een jamsessie verzorgen. Om 19.30 uur wordt de film vertoond, die opgeno men was tijdens de workshops. Anne May de Lijs- er verzorgt daarna een dance-act, gevolgd door een optreden van de West-Zeeuws-Vlaamse band Midget Power. De hoofdact van de avond is de Zeeuwse topact Racoon. De Kunstbende Millenniumtour is opgezet door Scoop. Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaande ren, Stichting Ledeltheater en het Oostburgse Zwin College. door Edy de Witte HULST- Aan de vooravond van carnaval hebben verschillende prinsen en raden van elf zich la ten zien bij activiteiten in hun kernen. Het programma ver meldde vooral bezoeken aan ba sisscholen. Hier werd met de kinderen een voorproefje geno men op het zottenfeest. Door het slechte weer ging de geplande carnavalstocht van ruim driehonderd leerlingen van basischool Inghelosen- berghe in Sint Jansteen 's mor gens niet door. Als alternatief vierden ze carnaval in het ge meenschapscentrum De Waran de. Het plezier was er niet min der om. Ook bejaardenhuizen en patiënten van ziekenhuis De Honte in Terneuzen kregen car- navalsbezoek. De Mosselkrauwers uit Philip pine en de Betekoppen uit Sas van Gent gingen 's avonds de ca fés verkennen. Bij de laatste in spectie voor het grote feest los barst, vloeide al rijkelijk bier uit de tap. Alle prinsen en raden van elf uit de gemeente Honte nisse verzamelden vrijdag avond in café de Kastanje in Kloosterzande. Hier gaf prins Ginus van de Kloorianen de af trap van het ludieke pietsbak- toernooi. De dertig deelnemen de gekostumeerde duo's streden op vier tafelvoetbalspelen om de hoogste eer. Er waren prijzen voor de leukst verklede carna valssporters. Later trokken de prinsen en him gevolg naar het gemeentehuis. Tijdens een openbare raadsver gadering kregen zij van burge meester A Vogelaar de sleutels overhandigd. Die kreeg op zijn beurt een carnavalsonderschei ding. In het kader van de onder linge verbroedering ging het ge zelschap gezamenlijk naar het land van de Loetzers in Terhole. In het dorpshuis werden polo naises gelopen. Gestrand schip weggesleept TERNEUZEN - Slepers van Multraship en de URS hebben vrijdagmiddag de bulkcarrier Happyman naar de haven van Antwerpen moeten slepenHet schip was rond het middaguur ter hoogte van Saeftinge door machineproblemen stuurloos geraakt. Het schip schoof over boei 83 en liep aan de grond. De bergingssleepboot Fonda van Multraship en twee sleepboten van URS wisten het schip van de zandbank te duwen en terug naar de vaargeul te manoeuvreren. Daarna werd de Happy man naar Antwerpen gebracht. Harde wind zorgt voor overlast VLISSINGEN - De harde wind heeft vrijdagmorgen in Vlis- singen voor overlast gezorgd. Van een woning aan de Burge meester van Woelderenlaan zijn enkele dakpannen van het dak gewaaid. Bij de bouwplaats van de Sardijntoren zijn bouwmaterialen weggewaaid. Nabij de Bosjeslaan is een mo biel toilet omver gewaaid- In Dreischor werd vrijdag een bushokje vernield. De hevige wind bl ies de zij panelen er uitEen meldi ng dat er iets mis was met de graansilo aan de Vissersdijk in Zierikzee, bleek achter af loos alarm. Het lawaai bestond uit kabels die door de harde wind tegen de daarvoor bedoelde kabelgoot sloegen. Op de Elkerzeeseweg bij Scharendijke viel een boom om in een tuin. Ook daar bleef de schade beperkt. De boom kon later op de dag door gemeentepersoneel weer overeind worden gezet Oververhitte sterilisatie-oven GOES - Het brandweerkorps Goes rukte vrijdagavond rond half zeven met twee bluswagens, een ladderwagen en een hulpverleningsvoertuig uit voor een oververhitte sterilisatie oven in het Oosterscheldeziekenhuis. De oven vatte geen vlam, maar zorgde wel voor een aanzienlijk rookontwikke ling op de tweede verdieping van het ziekenhuis. Vrienden en familieleden van de patiënten die voor het bezoekuur kwa men, moesten in de hal beneden wachten totdat de brandweer de zaak had gecontroleerd. Nadat de oven was uitgeschakeld en de verdieping geventileerd, kon de laatste bluswagen rond kwart over zeven 's avonds weer naar huis. Tegelijkertijd kon den de bezoekers toen het ziekenhuis weer in. Vijf weken cel voor steunfraude MIDDELBURG - Vijf weken gevangenisstraf voor een 35-ja- rige man uit Oost-Souburg wegens steunfraude was vrijdag het vonnis van de Middelburgse politierechter. De verdachte had in het tweede halfjaar van 1998 aan de gemeentelijke so ciale dienst niet opgegeven dat hij naast zijn uitkering werk te. Hij verkeerde in de veronderstelling dat vakantiewerk niet moest worden gemeld aan de gemeente Vlissingen. Het nadeel voor de gemeente was 14.000 gulden. School steunt De Mikke MIDDELBURG - Leerlingen uit groep zeven en acht van de Franciscusschool in Middelburg hebben vrijdag een cheque ter waarde van 610 gulden overhandigd aan Cobv Louwerse, beheerdster van vogel- en egelopvangcentrum De Mikke. Het geld was ingezameld op een spelletjesavond. De Mikke gaat het geld gebruiken voor de bouw van een nieuw buitenbassin, dat 25.000 gulden kost. Boete voor mishandelen vrouw MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft vrij dag een 39-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete voorwaardelijk. De verdachte had 26 janu ari vorig jaar in Middelburg zijn ex-vrouw in haar woning mishandeld door haar een duw te geven. Politiek café Terneuzen gaat niet door TERNEUZEN - Het maande- lijkse politiek café in De Vriend- 1 schap in Terneuzen gaat van- daag, zaterdag 4 maart, niet door. Deze keer zou de discussie-och- tend in het teken staan van de factory outletontwikkelingen. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent, die over deze kwestie zou spreken, is echter ziek ge worden en heeft afgezegd. De organisatoren hebben nog ge- i probeerd om andere sprekers te strikken. Dat is niet gelukt, om dat veel betrokkenen dit week- einde vakantie of carnaval vie ren. Auto de sloot in door verblinding HULST - Een 82-jarige auto- mobilist uit de gemeente Honte nisse is donderdagavond op rijksweg N60 bij Hulst in de sloot beland. Tegenliggers attendeerden de bestuurder erop dat hij geen licht aan had. De lichtsignalen verblindden de man, waarop hij de sloot inreed. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Nienke Buijs terug van stage in Boliviaanse gezondheidszorg door Jean-Lou de Gucht CLINGE - Na vijf maanden buffelen in de Boliviaanse ge zondheidszorg is Nienke Buijs nog steeds even idealistisch. Sinds dinsdag is ze weer thuis: in Clinge. „Ik denk echter wel dat ik realistischer tegen ont wikkelingshulp aankijk." Nienke verbleef in het Zuid- Amerikaanse land om er stage te lopen voor haar studie hoge re beroepsopleiding voor ver pleegkundigen in Nijmegen. Gedurende haar stage werkte ze in twee ziekenhuizen en in een gezondheidscentrum. „Ik denk dat ik goed werk voor de mensen daar heb verricht. Al leen is de hulp die je als wester ling kunt bieden zo miniem. Ik heb nu niet meer de illusie dat ik iets wezenlijks aan de situa tie daar kan veranderen. De mensen daar zullen het voor het grootste gedeelte zelf moe ten doen. Dat is een proces dat nog jaren zal duren, dat zal moeten groeien in de mensen. Het leven daar is immers to taal anders dan hier. Je bent en blijft als westerling uiteinde lijk een buitenstaander. Kijk maar naar me, ik ben blond en blank en compleet anders dan de mensen inBolivia. Dat vond ik in het begin heel frustre rend, maar ik heb me er ten slotte maar bij neergelegd. Ik zou er toch nooit helemaal bij horen." Gynaecologie Nienke had al tijdens haar middelbare schooltijd het plan opgevat om iets in een ontwik kelingsland te gaan doen. Toen ze voor haar studie verpleeg kunde een stageplaats moest zoeken, hoefde ze dan ook niet lang na te denken. Het moest een ontwikkelingsland wor den, het liefst in Zuid-Ameri- ka. „Ik had het gevoel daar harder nodig te zijn dan hier." Vorig jaar september was het zover Nienke vertrok voor vijf maanden naar Bolivia. Ze kwam terecht in Cochabamba, een stad met 800.000 inwoners ten zuiden van de hoofdstad La Paz. Na eerst haar Spaans bijgespijkerd te hebben kon ze een paar maanden werken in een staatsziekenhuis voor de armen, waar ze op de afdeling gynaecologie terechtkwam. Na vervolgens twee weken aan een vaccinatiecampagne voor kinderen in een gezondheids Nienke Buijs over Bolivia: „De gezondheidstoestand van vrouwen is er schrikbarend slecht. foto Charles Strijd centrum meegewerkt te heb ben, besloot ze haar stage in een klein ziekenhuis in een dorpje in de buurt van Cocha bamba. Water „Daar had ik het gevoel dat ik iets kon betekenen voor de be volking. Hoewel we beperkt waren in vrijwel alles. We had den bijvoorbeeld niet genoeg medicijnen en er was amper water. Het enige water wat we hadden zat in een tank en was regenwater dat opgevangen werd. Ik hoef er niet bij te ver tellen dat de bacteriën in dat ziekenhuis vrij spel hadden. We deden drie bevallingen per dag. Soms kwam er maar één kind levend ter wereld. Dit komt omdat de gezondheids toestand van vrouwen schrik barend slecht is. De overheid voert op dit moment een cam pagne om gezonder te leven. Daar hoort ook bij dat vrou wen minder vaak zwanger zijn. Iedere vrouw die meer dan drie kinderen heeft wordt aangeraden een spiraaltje te laten plaatsen. Mijn ervaring is dat vrouwen dat wel willen, maar dat hun mannen daar te gen zijn. Zij zijn bang dat hun vrouw dan wel eens vreemd zou kunnen gaan. Een echt staaltje macho-cultuur." MIDDELBURG - Een 28-jarige dealer uit Hulst is vrijdag door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Hulstenaar gaf toe vorig jaar drie maanden vanuit zijn wo ning te hebben gehandeld in hasj en wiet. Bij een huiszoeking op 6 december stuitte de politie op zeven kilo softdrugs. De ver dachte, die weieens een joint rookt, zei de handel te hebben opgebouwd om in zijn eigen on derhoud te kunnen voorzien. In zijn woning werd ook nog 33.000 Belgische franken en 8.300 Franse francs aangetrof fen. Het geld was volgens hem slechts voor een klein deel af komstig van de handel; het me rendeel was zwart geld dat hij als loonwerker zou hebben ver diend. Officier van justitie F. van Es ge loofde daar niets van. Hij eiste naast zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, verbeurdver klaring van het in beslag geno men geld. Verder kondigde de officier een ontnemingsvorde ring aan. Handeltje Raadsman H. den Hollander had de indruk dat het Openbaar Ministerie was gebruikt door de plaatselijke overheid. „Het is algemeen bekend dat Hulst een afzonderlij k standpunt inneemt ten aanzien van het gedoogbe leid. Mijn cliënt is niet meer dan een huiskamerdealer, die een paar maanden heeft geprobeerd om een handeltje op te zetten." De officier repliceerde dat alle perikelen met de overheid hier buiten staan. „Het is belangrijk dat er geen wildgroei ontstaat. Dat moet voorkomen worden." Ook de verdachte realiseerde zich best dat hij buiten de wet had gehandeld, maar hij was er van overtuigd dat binnen een paar jaar de handel in softdrugs zal worden toegestaan. Politie rechter W. ter Berg wees erop dat de handel volgens de wet nog steeds strafbaar is. Hij oor deelde dat het buitenlands geld terug moest worden gegeven aan de verdachte, omdat de offi cier toch al van plan was om de vermeende drugswinsten terug te vorderen. De komende maan den moeten in het kader van het onderzoek nog meer verdachten zich voor de politierechter ver antwoorden. door Wout Bareman DOEL - De milieuorganisatie Greenpeace heeft ernstige kri tiek op de manier waarop in Bel gië wordt gecontroleerd op ra dioactieve straling. Door een falend meetsysteem werd half februari een stralingsbron bij de kerncentrale in het Waalse Ti- hange pas na acht uur ontdekt. Greenpeace vindt dat onaan vaardbaar. „Nucleaire controle stelt in België zo goed als niets voor", stelt een woordvoerder van Greenpeace België vast. De milieuorganisatie maakt zich grote zorgen over het ontbreken van die controle, omdat die es sentieel voor het waarschuwen van de bevolking bij een calami teit. Jodiumpillen Doet die zich voor in bijvoor beeld de kerncentrale van Doel, dan dienen de hulpdiensten om wonenden snel te kunnen infor meren over het gebruik van jo- diumtabletten, die bescherming bieden tegen eventuele straling. Met het oog daarop beschikken ook grensgemeenten als Hulst, Hontenisse, Reimerswaal en en kele gemeenten in westelijk Noord-Brabant over een grote voorraad pillen. De zorg van Greenpeace is inge geven door het uitvallen van Te- lerad, het netwerk van snuffel- palen, dat in heel België de radioactiviteit in de lucht moet metenHet is sinds de j aarwisse- ling buiten bedrijf. Het systeem bleek niet millenniumbesten dig. Dat was op het ministerie van Binnenlandse Zaken in juli vorig jaar al bekend, maar aan passing van^het computersys teem zo vele miljoenen guldens kosten en daarom werd volstaan met een minder omvangrijke in greep. Alleen de belangrijkste meetpunten werden aangepast. Het netwerk werd in 1998 in ge bruik genomen. Met het instal leren van een systeem was een bedrag van bijna vijftig miljoen gulden gemoeid. Door heel Bel gië werden om de twintig kilo meter snuffelpalen neergezet, tweehonderdtwintig in totaal. Dagelijks registreren compu ters in onbemande controlepos ten op de 'nuclaire locaties' Doel, Tihange, Flerus en Mol- Dessel zo'n honderdduizend metingen. Telerad is opgezet om snel in te kunnen grijpen bij ca lamiteiten in zowel België als de buurlanden. De afgelopen we ken zijn handmatig metingen verricht in de omgeving van de kerncentrales in Doel en Tihan ge en de centra voor kernenergie in Fleurus en Mol-Dessel. Een woordvoerder van de kern centrale in Doel, op een steen worp afstand van de grens met Zeeland en Brabant ziet geen enkele reden voor paniek. De centrale beschikt over een eigen meetsysteem, dat zelfs het kleinste 'lek' direct signaleert, waarna de overheidsdiensten worden geïnformeerd. Green peace noemt het 'een absurde si tuatie' dat de overheid afhanke lijk is van meetresultaten van de nuclaire sector zelf. Het minis terie van Binnenlandse Zaken heeft opdracht gegeven de com puters van Telerad zo snel mogelijk aan te passen. Het sys teem zou in april weer operatio neel moeten zijn. Carnavalsmarkt in Heikant HEIKANT - De wagenbouwers vereniging 'Magdalenastraat' in Heikant houdt zaterdag 25 maart voor de derde keer een Zeeuwse carnavalsmarkt. Drie jaar geleden hebben Jacco de Rooy, Oswald de Bleyzer, Walter Mortier en Evert van den Branden het initiatief genomen om een Zeeuwse carnavals markt op touw te zetten. Zij zijn lid van verschillende carnavals verenigingen, die wel allen in een loods aan de Magdalen astraat hun wagens bouwen. Momenteel hebben hier tien verenigingen onderdak gevon den. De initiatiefnemers hebben zo'n tachtig Zeeuws-Vlaamse verenigingen aangeschreven. Ook komen vele belangstellen den uit Noord-Brabant. Dit is voor een groot deel te danken aan de samenwerking met de camavalsfederatie De West hoek. De federatie brengt elk jaar een catalogus op de markt, waarin men wagens te koop kan aanbieden. Ook dit jaar brengt de Westhoek een groot aantal advertenties mee van Brabantse praalwagens. Kleine artikelen zoals maskers en kostuums worden in de loods te koop aan geboden. Buiten staan zo'n der tig Zeeuwse carnavalswagens tentoongesteld voor de verkoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 67