Philips waarschuwt voor illusies «stra Bibliotheek duikt met boekhandel in de huurkoop H-PHONE BRISTOL CM ODE O 1 W I Flitspaal bewaakt de lijnen Officier van justitie Valente adviseur bijzondere opsporing Nog héél even serieus - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG f jrverhui"" Politierechter spaart Vlissingse drankrijder zeeuwse almanak Drama Verplaatsing spaarlampentak gaat volgens directeur hoe dan ook door Middelburg bestrijdt files met miljoenen Ben* Abonnee met Nokia 3210 ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland zaterdag 4 maart 2000 Iedere 1e zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkeri|, C&A, Jordi's, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Dixons, Libertel 7z^e>c o fff ftu. t(/'c a tie Zon neb loomst raat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR PANTHER Sportschoen in wit/zwart 30 - 46 \ti 3£r95' Alléén morgen liMfliiHit Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 (Advertentie) Géijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 Advertentie WINKELINTERIEUR 3xN Mode Arnemuiden uitgevoerd door: Kapelle-Tel. 0113-344151 MIDDELBURG - Een 62-jarige drankrijder uit Vlissingen is vrijdag in Middelburg veroor deeld tot 3300 gulden boete en een voorwaardelijk rijverbod van negen maanden. Met die straf kon de verdachte uit de voeten, want hij zei giste ren op de zitting van de politie rechter zijn rijbewijs niet te kunnen missen. „Ik help mijn zoons, die in de vishandel zitten, door regelmatig met vis naar Urk en Scheveningen te rijden. Ik ben de enige die een groot rij bewijs heeft." De man was 27 november 1998 met te veel drank op van een parkeerplaats in Grijpskerke weggereden, waarbij hij een au to raakte. Een bloedproef wees 1,66 milli gram uit, ruim drie keer zoveel als toegestaan. Officier van jus titie F. van Es eiste 1650 gulden boete en een rijverbod van zes maanden. Politierechter W. ter Berg kwam de Vlissinger, die nog nooit eer der was veroordeeld voorrijden onder invloed, tegemoet door het voorwaardelijke rijverbod te compenseren met het verdub belen van de boete. „Ik wil niet iemand brodeloos stellen", mo tiveerde de politierechter zijn beslissing. Auto gestolen in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Aan de Wil genstraat in Oost-Souburg is in de nacht van donderdag op vrij dag een bedrijfsauto gestolen. Het betreft een grijze Toyota HiLux met een lage witte kunst stof huig. In de auto lag voor en kele honderden gulden aan gereedschap, waardepapieren en persoonlijke spullen. Advertentie LU T Escada Jobis Laurèl cO 1 -I T D s Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes De introductie van de nieuwe flitspaal trok de nodige aandacht; ook over de 'verdrij vingsvlakken' rijden leidt nu tot een boete. door Famke van Loon OUDE-TONGE - Goeree-Overflakkee heeft een na tionale primeur: op de kruising van de N59 en de Schaapsweg voorbij Oude-Tonge werd vrijdag de eer ste flitspaal in gebruik genomen die registreert of au to's over de (verboden) verdrijvingsvlakken rijden. Een verdrijvingsvlak is het weggedeelte bij in-en uit- voegstroken waar witte strepen zijn getrokken. „Veel autobestuurders hebben er mabng aan en dat levert zeer gevaarlijke verkeerssituaties op", stelt J. Egas van de politie Rotterdam-Rijnmond. Hij benadrukt dat de flitspaal niet is neergezet om te pesten, maar puur om de verkeersveiligheid te bevorderen. De ver- keerscijfers en een recent dodelijk ongeval maakten de locatie op de route Rotterdam-Zierikzee de aange wezen plek voor deze primeur. Door middel van detectielussen in het wegdek kan worden waargenomen of een auto over het verdrij vingsvlak rijdt. In dat geval doet de camera zijn werk. Op de foto is niet alleen de overtreder zelf te zien, foto Marijke Folkertsma maar ook de verkeerssituatie op de rechterweghelft. Per situatie wordt vervolgens bekeken of de boete (240 gulden) terecht is, aldus de projectleider. Anderhalve ton Hij verklaart dat het niet de bedoeling is de palen luk raak in het hele land te plaatsen. De opstelling, inclu sief borden, detectielussen en de paal zelf, kost zo'n anderhalve ton. Wel verwacht Egas dat in het najaar de apparatuur op andere 'ongevalsgevoelige' plaat sen wordt geïnstalleerd. door Anita de Jong VLISSINGEN - Bezoekers van de Vlissingse bibliotheek kun nen sinds gisteren bestsellers leasen. Populaire boeken zijn te huur voor twee gulden per dag. Wie het boek vervolgens wil houden, krijgt het huurbedrag bij aankoop terug. De bibliotheek start de bestsel lerservice samen met boekhan del De Ruiter en Fanoy, die ook in het nieuwe pand aan de Spui straat is gevestigd. De boekhan del levert een aantal titels uit de tophonderd. Zijn de bestsellers verhuurd, dan wordt de voor raad aangevuld. De boekhandel neemt de uitgeleende boeken na verloop van tijd terug en ver koopt ze tegen ramsj-prijzen. Actueel aanbud De bibliotheek wil op deze ma nier voorkomen dat leden vrij wel altijd misgrijpen bij het ac tuele aanbod. „We hebben nu het nieuwe boek van J. JVoskuil liggen, dat vandaag verschenen is", licht directeur K. Hamann toe. „Daar zijn al twee exempla ren van verhuurd. Precies het aantal dat we normaal gespro ken zouden aanschaffen. An ders hadden we nu dus drie we ken lang 'nee' moeten verkopen aan belangstellenden.Voor een bibliotheek is het niet te doen om van populaire boeken meer exemplaren te kopen, want het gaat vaak maar om een korte hype en bovendien wil de bi bliotheek zoveel mogelijk ver schillende titels in huis hebben, zegt Hamann. „Op deze manier hopen we lezers tegemoet te ko men terwij 1 het financiële risico bij de boekhandel ligt." Drempel De Ruiter en Fanoy hoopt met de service een nieuw koperspu- bliek aan te spreken, laat direc teur D. Anbeek weten. „Voor de mensen die een nieuw boek niet meteen kopen, maar ook niet willen wachten met lenen was er nog niks. De nieuwe Voskuil kost 69 gulden. Voor een laag bedrag kunnen mensen dat boek nu toch meteen lezen." En als eenmaal een tientje huur is betaald, is de drempel om een boek aan te schaffen lager, meent hij. De boekhandel is het project be gonnen met vijftig titels uit de tophonderd. Pockets en goed kope herdrukken vielen af. An beek: „Daarbij heeft eerst huren geen zin.Maar bij voorbeeld De Passievrucht van Karei Glastra van Loon, Dubbelliefde van Adriaan van Dis en Retour Nij- megen-Den Haag van Mar jet van Zuilen zijn wel voorradig. De huuropbrengst gaat groten deels naar de boekhandel; de bi bliotheek houdt iets van de twee gulden in voor de uitleenservice. Dat betekent dat de jongste af levering van Het Bureau van J. J. Voskuil 35 dagen moet worden verhuurd om quitte te draaien, rekent Anbeek voor. Of wat minder dagen verhuurd en dan nog tegen gereduceerd tarief verkocht. „Het is een experi ment. We gaan ervan uit dat het kostendekkend is. Na verloop van tijd moet blijken of de huur prijs van twee gulden naar bo ven of naar beneden moet wor den bijgesteld." Beduimeld Wie een gehuurd boek wil ko pen. krijgt geen beduimeld werkje in de boekenkast, vertelt hij. Leners ontvangen bij de balie van de bibliotheek een waardebon ter hoogte van het huurbedrag voor een nieuw ex emplaar. „We snappen ook wel dat mensen niet de volle prijs betalen voor een tweedehands- boek." De Boekhandel en de biblio theek willen het experiment ten minste een jaar voortzetten. Journalistiek, dat is een mooi J ambachtJ Maar deformeren doet het wel, goede lezer. Wij zagen dat deze week tref fend gedemonstreerd toen Lize van tien, met haar vader die aan dit blad meewerkt, op het redactiekantoor ver- scheeji. Ze had iets ver schrikkelijks meegemaakt, I liet ze weten. Ze keek dan ook heel bedroefd. i Toen ze werd uitgenodigd over die vreselijke gebeurte nis dan maar eens een bericht te vervaardigen, zette ze zich achter een beeldscherm om het volgende nieuios te note- i ren: „In de Griffioen zat er bij de familie de Jonge een sperwer in de tuin. Hij is vier dagen geleden voor het laatst ge zien. Hij zat in hun tuin een tortelduifje op te eten. De sperwer had het duifje ge- j vangenbïj dewalnotenboom. Het duifje was erg gehegt aan de ceder die bij hun in de tuin staat." Ze vond het, terecht, een ge- slaagd stukje. En of dat nou i maar in de krant gezet kon worden. Welzeker. Lize was er opgetogen over. Zo heilzaam werkt de jour- I nalistiek nu op de beoefe- j naars van het vak. Wat het ene moment nog een gruwe- lijk drama is, wordt in geen tijd omgezet in een mooi be- 1 richt. doorTheo Giele door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Directeur S. Klawer van de Terneuzense ves tiging van Philips heeft de werknemers gisteren gewaar schuwd dat ze zich geen illusies moeten maken over de kansen van de spaarlampenfabriek. Het uiteindelijke resultaat zal verplaatsing van het werk naar Polen zijn, ongeacht de aan staande uitspraak van de On dernemingskamer. De vakbonden, de onderne mingsraad en de directeur brachten het personeel gisteren op de hoogte van de stand van zaken. Klawer zei dat Philips zich netjes zal houden aan de door de rechter opgelegde spel regels. De Ondernemingskamer heeft twee weken nodig om tot een oordeel te komen over het besluit, de productie van spaar lampen naar het Poolse Pila te verplaatsen. In de tussentijd mag Philips nog niets naar Pila verhuizen. De Ondernemingskamer denkt dat de directie van Ph ilips de zo genoemde salamitactiek toe past in Terneuzen. Eén van de drie rechters zei dat donderdag tijdens de zitting, die was aan gespannen door de onderne mingsraad (OR). De OR probeert via de Ondernemings kamer de opheffing van de Zeeuws-Vlaamse afdeling te voorkomen. De rechters ver moeden dat Philips, na de slui ting van de montageafdeling in 1998 en het huidige plan om de spaarlampenfabricage te ont mantelen, binnen afzienbare tijd met een initiatief komt om ook de ITM-afdeling (Innova tion To Market) in Terneuzen op te doeken. Hoogwerker De Ondernemingskamer doet over veertien dagen een defini tieve uitspraak. Tot 16 maart geldt een voorlopige voorzie ning, zodat in elk geval de ko mende twee weken de produc tielijn van spaarlampen kan blijven lopen. Voorzitter A Can- rinus van de OR suggereerde gisteren dat Philips al een hoog werker gereed had staan om de boel te ontmantelen en naar Po len te verplaatsen. Bonden en OR hebben triom fantelijk gereageerd op de voor lopige voorziening. Zij inter preteren de uitspraak als een 'morele opsodemieter' voor de Philips-directie, meldde J. Cu perus van de FNV gisteren aan het personeel. Hij wenste niet vooruit te lopen op de definitie ve uitspraak, maar stelde des ondanks dat 'de stand 1-0 in het voordeel van het personeel is' en dat enige vreugde best op zijn plaats is. Stinkei De werknemers wilden van Cu perus weten hoe de stand van zaken is in het overleg tussen OR, bonden en de directie. Zo wel Cuperus als Canrinus stelde dat de deur openstaat, maar dat de directie de eerste stap moet doen. Het initiatief wordt niet door de werknemers genomen en aan een gesprek over een so ciaal plan willen de bonden niet beginnen voor er een definitieve uitspraak van de Onderne mingskamer is. Canrinus: „Phi lips zit met een stinkei. Klawer doet er niet geheimzinnig over dat de tijd begint te dringen voor de spaarlampentak. Ze willen in september de marktin troductie van de Deltaburner (nieuw type spaarlamp, red.) doen. Laat ze dus maar verzin nen wat ze willen gaan doen. De ondernemingsraad is in elk ge val bereid als de bliksem te gaan produceren." (Advertentie) (Advertentie) De laatste serieuze loodjes voor het carnaval; maar sommige bezoekers van de gebedsdienst in Aarden burg liepen al op de feestelijkheden vooruit. foto Charles Strijd door Frank Gijsel AARDENBURG - 'Het leven is een ritme. Wie geen maat kan houden loopt naast de muziek van het leven'. Voordat het car naval losbarst, was er gister avond nog even tijd voor bezin ning en ernst tijdens een gebedsdienst in de rooms-ka- tholieke kerk van Aardenburg (Uulehat). „De saamhorigheid tijdens een dergelijk feest is bijna niet in woorden uit te drukken. Wat is toch het geheim van die kerk met die vele bezoekers van daag", vroeg pastoraal werkster Ria Koops zich af. „Wat moet het toch zalig zijn om de sleur enkele dagen los te laten. We passen ons al vaak genoeg aan in het dagelijks leven." Paul Scherbeyn durfde te stel len dat de dieren en de dingen in de vrije natuur vaak een geluk kigere indruk maken dan de mensen die met hun 'dansje' nogal eens 'uit de maat' willen raken. Jongerenkoor Aarden burg en de Koninklijke Mu- zieksoeiëteit Aardenburghsche Fanfaren zorgden voor het mu zikale gedeelte. Nadat prins Uule een kaars had ontstoken, zongen de bezoekers het Carna valslied 'Als een Uul'. Vanmorgen om tien uur begint het feest met de intocht van 'prins Willem Alexander', 's Middags om twee uur begint de optocht. MIDDELBURG - Middelburg trekt 2,7 miljoen gulden uit om het verkeer naar en vanuit de stad sneller te laten doorstro men. Voor dat geld komen er nieuwe verkeerslichten en bredere we gen op het Groene Woud en het Tangent. De Koudekerkseweg/- Breeweg en Koninginnelaan worden 30 kilometergebied om sluipverkeer tegen te gaan. De maatregelen moeten vóór 1 juni klaar zijn. Middelburg heeft, vooral in de zomermaan den, te maken met een enorme toename van het verkeer. Dat leidt, mede door de regelmatig gesloten spoorwegovergang en de geopende Schroe- en Sta- tionsbrug, tot files op de Schroeweg en het Groene Woud. Afgelopen zomer was de chaos compleet, omdat de verouderde verkeerslichteninstallaties het lieten afweten. Daar kwam nog bij dat door de invoering van eenrichtingsverkeer op de Poe- lendaeleweg en de reconstructie van de Koudekerkseweg er sluipverkeer op de Langeviele- weg ontstond. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente vertrekt bin nen enkele maanden uit Middelburg en wordt hoofd helpdesk Bijzondere Opspo- ringsbijvoegdheden (BOB) bij het landelijk parket in Rotter dam. In die functie zal Valente officie ren van justitie in heel het land adviseren over de toepassing van de wet BOB. De wet is sinds I februari van kracht en is een voortvloeisel uit de zogeheten IRT-affaire. Tijdens de parle mentaire enquête onder leiding van wijlen M. van Traa bleek dat de politie zich bediende van al lerlei methoden die volgens de wet verboden zijn. De wet moet een einde maken aan de kloof tussen bestaande wetgeving en de praktijk van de bestrijding van zware georgani seerde criminaliteit. Informe ren, infiltreren, inkijken, afluis teren en doorlaten, het staat allemaal in de nieuwe wet, om geven met strikte procedures. De politie zal steeds van een of ficier van justitie toestemming moeten krijgen voor het toepas sen van dergelijke methoden. Bij het landelijk parket is een expertisecentrum onderge bracht die politie en justitie helpt bij het toepassen van de nieuwe wet. Valente, als officier van justitie in Amsterdam begin J. Valente jaren negentig betrokken bij de parlementaire enquête, zal de helpdesk gaan leiden. Valente kwam in april 1995 naar Middelburg. Hier bleef hij zich bezighouden met de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Hij bestreed het beeld dat er in Zeeland geen zware criminali teit zou bestaan en zijn dagen nu in de luwde kon slijten. Zijn op vallendste vangst was de bijna 1300 kilo cocaïne in het schip Fogo Isle in Hans weert. Ander half jaar geleden uitte Valente nog forse kritiek op het voorne men van de douane om de sterk te in Zeeland te verkleinen. „Dat is de kat op het spek bin den", was zijn commentaar. Advertentie Bellen in binnen/buitenland Verwisselbare frontjes Slechts 150 gram v.a. *I.c.m. 2-jarig Ben Extra abonnement 65,-/maand incl. 260 gratis belminuten. Tevens opruiming van nieuwe en ge bruikte telefoontoestellen, gsm toestel len, draadloze toestellen etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65