Nieuwe wijk wil af van bedrijfje Kanldksiui?rijf Scheepswerf neemt loswal over Wijkagent adopteert school PZC zeeland zaterdag 4 maart 2000 s 16 Wraakactie bestraft met dienstverlening Kunstbende Millenniumtour Activiteiten Nieuw erkerkse ondernemer blijken in strijd met bestemmingsplan Philips waarschuwt J. LANDEGENT ra ALTIJD VERTROUWD DICHTBIJ daihatbu DAIHATSU Charade, rood 1.3116V '91 8.950,- Charade, rood TS 1,3i '94 14.500,- Charade, wit TS '90 7.950.- Charade. I.blauw 1.3 16V '95 14.450,- Applause, grijs 1.6 EFi '90 6.950,- Applause, groen 1.6 EFi '92 12.950,- ANDERE MERKEN Audi 80 CD S5, zilver '82 3.950.- BMW M5. zwart '87 4.950.- BMW 316. grijs '87 3.450,- Chrysler GR Voyager, grijs '91 12.950,- Chrysler Voyager •97 38.950,- Citroen AX, wit '89 3.950,- Ford Mondeo, automaat, rood '90 14.950,- Ford Scorpio, beige '89 4.950,- Nissan Primera. grijs 1.61 '93 9.850,- Opel Corsa GSi, wit 16 EFi '88 3.950,- Peugeot 405 estate GLD, rood '92 12.950.- Suzuki Swift, groen 1.3 GX '95 15.950,- Toyota Corolla 1.8 D, bruin '90 4.950,- Volvo 440 DL, rood '91 9.450,- Volvo 440 DL. d.rood '95 17.950,- Volvo 440 CL, rood '90 8.950,- TERREINWAGENS Jeep Cherokee, grijs •88 14.950,- Mitsubishi Pajero, zwart '95 14.450,- Nissan Patrol, wit 3.3 d '90 19.950,- Suzuki Vitara, grijs '92 14.450,- Toyota Hillix, grijs •90 23.450,- BEDRIJFSWAGENS Opel Campo 2.5 D, zwart '90 12.450,- Opel Combo, blauw '95 13.950,- Peugeot J5 Plck-üp, wit '91 8.950,- VW Transporter, wit '91 13.750,- GRAAG TOT ZIENS BIJ!!! Autobedrijf J. LANDEGENT De Rotenj 22 - 4328 BA Burgh-Haamstede V Tel. 0111-658042-Fax 0111-658053 v door Ingrid Huibers HANSWEERT - Scheepswerf Reimerswaal uit Hansweert mag de loswal in de gemeenten Reimerswaal en Kapelle van Rijkswaterstaat (RWS) overne men. Omdat RWS niet direct met particulieren zaken doet, fungeert de gemeente Reimers waal als intermediair. De gemeente krijgt de wal van RWS in erfpacht en draagt deze erfpacht vervolgens over aan de scheepswerf. De gemeente Ka pelle die het grootste gedeelte van de loswal op haar grondge bied heeft, stemt met de regeling in. De scheepswerf wil de wal ge bruiken voor het afmeren van schepen, waaraan reparaties moeten worden uitgevoerd. Die schepen liggen nu nog langszij de twee drijvende dokken van de werf, maar moeten binnen kort plaatsmaken voor een der- dedok. Behalve de eerste honderd me- vervelende erfenis op te zade len, willen we daar nu alvast geld voor reserveren." Over de overname van de wegen in het gebied onderhandelt de ge meente nog met het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Uiterlijk 1 juni - tot die datum verlengt de provincie hoogst waarschijnlijk de gedoogver gunning - moet de scheepswerf een gedeelte van het bedrijf dat nu langs de Werf dij k ligt verhui zen naar de locatie aan de Kaai. De werf is al jaren met RWS in gevecht over een mogelijke schadevergoeding voor die ver plaatsing. De verhuizing vloeit voort uit verscherpte milieu-ei sen die de rijksdienst ruim vijf jaar geleden afkondigde. Het voorstel van het college van Reimerswaal om de loswal over te dragen wordt donderdag 16 maart behandeld in de commis sie wonen en milieu. Die bijeen komst vindt plaats in het gemeentehuis in Kruiningen vanaf 19.30 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Zierikzee is vrij dag in Middelburg veroordeeld tot 140 uur werkstraf. De man maakte deel uit van een groep jongeren die geweld gebruikte tegen een Zierikzeese familie. Met zijn vijven gingen ze 8 mei vorig jaar - gewapend met een honkbalknuppel en een hockey stick - verhaal halen bij een stadsgenoot die eerder op de avond bij twee van hen vernie lingen aan een woning en auto zou hebben aangericht. De wraakactie liep volledig uit de hand. Toen ze bij de woning aankwamen deed de vader van de jongeman de deur open. Hij kreeg meteen de nodige stoksla gen te verwerken. Ruiten van de woning werden aan diggelen geslagen. Ook de zoon ontving enkele klappen. Officier van justitie F van Es concludeerde dat er een voorop gezet plan was geweest en dat het toepassen van geweld niet Auto beschadigd HEINKENSZAND - Een 31-ja- nge vrouw uit Heinkenszand heeftbij de politie aangifte ge daan van de beschadiging van haar auto. Het linker voorspat bord en de bumper zijn kapot. De hoogte van het schadebe drag is nog niet bekend de manier was geweest om het conflict op te lossen. „Dan weet je dat dit uit de hand kan lopen. De vader had er nota bene niets mee te maken. Dit soort geweld moet zwaar bestraft worden." Reden voor de officier om tegen de Zierikzeese verdachte, die zijn rol bagatelliseerde, vijf maanden cel te eisen. De verde diging kon zich de wraakgevoe lens goed voorstellen, maar hij keurde de handelwijze af. De raadsman verzekerde dat zijn cliënt geen knuppel had ge bruikt. „Het geweld was zeker niet tegen de vader gericht. Toen het verkeerd ging. heeft mijn cliënt zich omgedraaid." Hij vroeg om vrijspraak. Eigen rechter Politierechter W. ter Berg achtte bewezen dat de verdachte sa men met zijn vrienden getracht heeft vader en zoon zwaar te mishandelen. „U hebt niet voor eigen rechter te spelen." Ter Berg dichtte de man een beperk te rol toe. Daarmee hield hij re kening in de strafoplegging van 140 uur dienstverlening. De kwestie speelt onderling nog steeds, zodat de politierechter vreesde dat er in de toekomst weer iets kan gebeuren. De eis totschade vergoeding (8.000 gulden) van het slachtoffer werd met ontvankelijk verklaard. De overige vier verdachten ver schenen gisteren niet op de zit ting. Hun zaak wordt begin mei behandeld. door Margreet van den Broek NIEUWERKERK - De activi teiten van het bedrijf Wesdijk Homestyle in de Tuinstraat in Nieuwerkerk blijken in strijd te zijn met het bestemmingsplan. Ook is A Wesdijk. directeur en eigenaar, niet in bezit van de benodigde milieuvergunning. Dit werd deze week bekend, na dat de dorpsraad met vragen en klachten van bewoners over het bedrijf naar de gemeente stapte. Voor Wesdijk komt het stand punt van de gemeente als een complete verrassing. Het woongebiedje aan de Tuin straat is nog jong. Het terrein was tot 1997 eigendom van aan nemersbedrijf Wandel. Toen de toenmalige gemeente Duive- land het gebied als inbreidings- locatie wilde gebruiken, moest Wandel verhuizen naar het in dustrieterrein. De gemeente kwam de aannemer destijds met anderhalf miljoen gulden tege moet. maar heeft het bestem mingsplan van het terrein nooit gewijzigd. Eén pand van Wan del bleef in het nieuwe woon- wijkje staan en wordt nu ver huurd aan Wesdijk Homestyle. ..Eigenlijk had de gemeente Duiveland destijds ruimer moe ten aankopen. Nu zitten we met een probleem opgescheept: een bedrijfspand midden in een woongebied", vindt gemeente lijk beleidsmedewerker A Bos- selaar, die betrokken is bij het onderzoek naar de activiteiten Opgepakt na achtervolging VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagmorgen om vijf uur in Vlissingen een 18-jarige auto bestuurder uit Vlissingen aan gehouden na een wilde achter volging. De Vlissinger, die niet in het be zit was van een geldig rijbewijs, ging er snel vandoor toen hij op het Bellamypark een politieau to zag. Tijdens zijn vlucht ram de hij twee geparkeerde auto's op de Oude Markt. Hij sloeg ver volgens lopend op de vlucht. De politie kon hem na een achter volging aanhouden, toen hij probeerde een fiets te stelen. van Wesdijk. Volgens hem zit er wel een bedrijfsbestemming op het pand, maar niet voor de ca tegorie waar Wesdijk onder valt. Overlast Wesdijk Homestyle levert onder andere kant-en-klare garage deuren. Regelmatig zouden vrachtwagens en bestelwagens met aanhangers door de straat rijden. ..Dat kan tot gevaarlijke situaties leiden, want er spelen daar regelmatig kleine kinde ren". vertelt M. Overbeeke. voorzitter van de dorpsraad. Wesdijk verwijst de klachten pertinent naar het rijk der fabe len. „Het is gewoon belachelijk. Er was al een brief naar de ge meente gestuurd, voordat er ook maar één vrachtwagen was ge weest. Momenteel zijn we ons pand nog aan het inrichten, en dan komen er inderdaad wei eens wat auto's. En onze eigen wagens beginnen pas rond acht uur 's ochtends te rijden." Ook de krititek van de gemeente is volgens hem onterecht. „Me neer Wandel heeft bij de ge meente nagevraagd of wij een bedrijf in zijn pand mochten vestigen en dat was geen enkel probleem. Wat de milieuver gunning betreft: in januari was er nog een inspecteur die beloof de met ons een borrel te komen drinken als we helemaal klaar zijn met de inrichting." Toch is het bedrijf na een aantal controles milieuplichtig bevon den. De milieuambtenaren heb ben Wesdijk te kennen gegeven dat het bedrijf uit de Tuinstraat moet vertrekken, als niet aan de voorwaarden wordt voldaan. „Als dit niet gebeurt, kan ik me voorstellen dat aan burgemees ter en wethouders het advies worden gegeven om bestuurlij ke maatregelen te treffen", ver wacht Borsselaar. Volgens Wesdijk zou het 'ver schrikkelijk' zijn als hij uit de loods moet. Maar mijn vrouw was al jaren op zoek naar een goede locatie om de hulpgoede ren op te slaan die haar stichting Help Oekraïne inzamelt. Die kunnen we hier heel goed kwijt. Als we hier weg moeten, zitten we met onze handen in het haar." Aanstaande maandag vindt een gesprek plaats tussen Wesdijk en de gemeente. lopige voorziening. Zij inter-L preteren de uitspraak als eeaj 'morele opsodemieter' voor cl*- Philips-directie, meldde J. Cu1| perus van de FNV gisteren aan' het personeel. Hij wenste niet vooruit te lopen« op de definitieve uitspraakjl maar stelde desondanks dat 'dei" stand 1-0 in het voordeel van he% personeel is' en dat enige vreug-jj de best op zijn plaats is. Stinkei De werknemers wilden van Cu perus weten hoe de stand vat. zaken is in het overleg tussei OR, bonden en de directie. Zo- wel Cuperus als Canrinus stelde dat de deur openstaat, maar da de directie de eerste stap moe doen. Het initiatief wordt nip door de werknemers genomei en aan een gesprek over een so^ ciaal plan willen de bonden nies beginnen voor er een definitievi uitspraak van de Onderne mingskamer is. Canrinus: „Philips zit met eet stinkei. Klawer doet er nie geheimzinnig over dat de tiji begint te dringen voor de spaar lampentak. Ze willen in sep tember de marktintroductie vai de Deltaburner (nieuw typ spaarlamp, red.) doen. Laat z< dus maar verzinnen wat ze wil len gaan doen. De onderne mingsraad is in elk geval bereii als de bliksem te gaan produce ren." Veilig fietsen voor ouderen ZIERIKZEE - Op vrijdag 31 maart kunnen 50-plussers io Zierikzee deelnemen aan een themadag over veilig fietsen. I Er is een ogentest, er zijn specia le seniorenfietsen te zien en d politie Schouwen-Duivelan geeft verkeersles. Ook is er ee pasfiets aanwezig die met ee computeruitdraai precies aan geeft hoe de eigen fiets het bes afgesteld kan worden. De organisatie is in handen vai Fietsen voor Senioren Schou wen-Duiveland in samenwer king met ouderenorganisaties. 1 Opgeven kan bij de Stichtinj Welzijn Ouderen Schouwen] Duiveland: 0111-413224. Wijkagente Mirjam Vrijhoek voor de klas op de Beverburch. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Doe effe nor maal." Onder dat motto pro beerde politieagente Mirjam Vrijhoek vrijdag kinderen van basisschool De Beverburch in Middelburg iets te leren over vandalisme. Kinderen van de groepen zeven en acht van basi- scholen in Zeeland kunnen sinds kort op een ontspannen manier kennis maken met de politie. Gemeente en politie werken samen in het project schooladoptie. Het project houdt in dat wijk agenten scholen in de buurt 'adopteren'. Ze maken kennis met de kinderen door op school lessen te verzorgen over onder andere geweld, diefstal en vuur werk. De bedoeling van het pro ject is om de contacten tussen jongeren en agenten te verbete ren en om de drempel voor jon geren om de politie te benaderen te verlagen. De politie probeert met school adoptie de jeugdcriminaliteit terug te dringen. Het plan heeft nog een ander voordeel: kinde ren die in de problemen zitten. durven sneller naar de politie te stappen als ze de agenten in de wijk persoonlijk kennen. Vrijdag kregen de groepen ze ven en acht van De Beverburch voor de vierde keer les van agen te Vrijhoek. Deze keer gaat het over vandalisme. De Idnderen krijgen een flitsend vormgege venfolder, waarin verschillende opdrachten staan. Ze moeten nadenken over hoe ze op vanda lisme zouden reageren en hoe ze zich kunnen verweren tegen groepsdruk. Daarna maken de kinderèn een berekenmg van het aèntal weken dat ze zouden moeten sparen als ze een speel- huisje zouden vernielen. In to taal wordt in Nederland per dag voor drie miljoen gulden ver nield. De kinderen zijn zicht baar onder de indruk van die ge tallen. Dom Vrijhoek vraagt de kinderen of ze zelf wel eens met vandalisme te maken hebben gehad. Een stoer uitziend jongetje vertelt: „Bij de flat aan de Haringvliet - straat lag een keer een televisie. Die hebben we naar boven ge tild en toen lieten we hem val len." Als de agente hem vraagt hoe hij daar nu over denkt, zegt hij: „Het was dom, want er kan glas afspringen in iemands ge zicht ofzo." Aan het einde van de les deelt Vrijhoek buttons uit met de tekst 'Doe effe normaal'. De kin deren krijgen de opdracht die op te spelden bij iemand die iets aan het vernielen is. Ze is erg be nieuwd of ze dat durven. Jair van elf vindt het wel een goed idee om lessen van de poli tie te krijgen Hij heeft nog nooit iets met vandalisme te maken gehad en hij denkt dat hij dat in de toekomst wel bestand zal zijn tegen de verleiding om mee te doen: „Nu weet ik hoeveel je moet sparen, om alles terug te betalen." Agente Vrijhoek vertelt dat de kinderen de lessen leuk vinden: „Het spreekt ze erg aan, ze her kennen het. We willen de kinde ren aan het denken zetten en dat lukt: ze projecteren de lessen op hun eigen situatie." Ze hoopt dat de kinderen er iets van opsteken en dat ze ook de weg naar het politiebureau vin den,Ze moeten weten dat ze bi j ons terecht kunnen om over hun foto Lex de Meester problemen te praten, daarom is het belangrijk om een band op te bouwen." Vrijhoek geeft les als een vol leerd docente, hoewel ze maar een dag training heeft gehad. Ze steunt bij het lesgeven op haar ervaring als agente. Soms past ze een trucje toe: ze laat de kin deren allemaal een telefoon nummer opschrijven dat ze kunnen bellen als ze problemen hebben. Zo sluit ze uit dat kin deren die echt hulp nodig heb ben, zich schamen als ze de eni ge zijn die het noteren. Genoten Wethouder C. J. van Dijk- Sturm was gisteren ook bij de les, omdat de gemeente Middel burg de kosten voor de lespak ketten van het project betaalt. Het viel haar vooral op dat de kinderen zo aandachtig luister den. Ze hoopt dat van de lessen een preventieve werking uit gaat: „In groep zeven en acht gaat vandalisme leven, je moet de kinderen nu pakken, op deze leeftijd is er nog wat aan te doen." Zelf heeft ze ook van de les ge noten: „Het uur was zo om." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Kunstbende, de wedstrijd voor creatieve en muzikale scholieren, bestaat dit jaar tien jaar. De Kunstbende Millenniumtour doet daarom op vrijdag 31 maart Oostburg aan en alle middelbare scholieren van Zeeuws-Vlaanderen zijn uitgenodigd het spektakel bij te wonen en eraan deel te nemen. Het programma begint 's mid dags om 15 uur met een work shop Tae-bo in het schoolge bouw van het Zwin College aan de Bredestraat. Een uur latei- begint in de gymzaal aan de Nieuwstraat de workshop Streetdance. In het Oostburgse Ledeltheater begint, eveneens om 16 uur. een popmuziekwork shop. Iedereen kan aan de work shops deelnemen en de verrich tingen van de deelnemer worden allemaal vastgelegd o film. Het avondprogramm speelt zich helemaal af in he Ledeltheater. Tussen 18 en 19.3 uur is in de foyer het scholieren café geopend, waar muziek be luisterd kan worden en gezond en goedkope hapjes te koop zijn Om 19.30 uur wordt de film ver toond, die opgenomen was tij dens de workshops. Anne Ma; de Lijser verzorgt daarna ee dance-act, gevolgd door een op treden van de West-Zeeuws Vlaamse band Midget Powe De hoofdact van de avond is d Zeeuwse topact Racoon. De Kunstbende Millennium tour is opgezet door ScoojT Stichting Welzijn West Zeeuws Vlaanderen, Stichting Ledel theater en het Oostburgse Zwir College. ter langs de zuidzijde van de wral die de scheepswerf zelf nodig heeft, blijft de kade openbaar. „We verplaatsen de bergen zand die nu langs de kade liggen wat naar achteren, zodat er meer ruimte ontstaat", zegt directeur E. Mattheijssen van Scheeps werf Reimerswaal, die blij is dat de gemeente de overname nu mogelijk wil maken. Met de overname van de wal verplicht de werf zich voor het onderhoud te zorgen. Om dat te kunnen bekostigen wil het be drijf liggeld gaan vragen. Vol gens Mattheijssen zijn er 'veel belangstellenden' die straks goederen op de wal willen over slaan. In eerste instantie waren de ge meenten Kapelle en Reimers waal zelf geïnteresseerd in de exploitatie van de loswal. Ook Vlak voor de geplande over dracht, afgelopen januari, haakten niet alleen het haven schap, maar ook de beide ge meenten af. Er zat te weinig mu ziek in de wal, die vanaf de Westerschelde bekeken achter de sluis ligt en waar bovendien van RWS niet gebouwd mag worden. Hoewel de onderhan delingen tussen de werf en de gemeente Reimerswaal nog niet zijn afgerond, ziet het ernaar uit dat het bedrijf in ieder geval moet bijdragen aan een 'dam- wandfonds'. De gemeente stort daar op haar beurt een gedeelte van de afkoopsom in. „Het ziet ernaar uit dat de dam- wand over een jaar of 45 ver nieuwd zal moeten worden", legt bedrijfscontactfunctiona- ris P. van Dijke van de gemeente Reimerswaal uit, „Om de vol gende generatie niet met een door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Directeur S. Klawer van de Terneuzense ves tiging van Philips heeft de werknemers gisteren gewaar schuwd dat ze zich geen illusies moeten maken over de kansen van de spaarlampenfabriek. Het uiteindelijke resultaat zal verplaatsing van het werk naar Polen zijn, ongeacht de aan staande uitspraak van de On dernemingskamer. Hoogwerker De Ondernemingskamer doet over veertien dagen een defini tieve uitspraak. Tot 16 maart geldt een voorlopige voorzie ning, zodat in elk geval de ko mende twee weken de produc tielijn van spaarlampen kan blijven lopen. Voorzitter A Can rinus van de OR suggereerde gisteren dat Philips al een hoog werker gereed had staan om de boel te ontmantelen en naar Po len te verplaatsen. Bonden en OR hebben triom fantelijk gereageerd op de voor- Scheepswerf Reimerswaal in Hansweertfoto WillemMleras Zeeland Seaports zou daar mo- een afkoopsom van 1,2 miljoen gelijk in participeren. Na lang gulden voor het onderhoud van onderhandelen met RWS was de wal overeengekomen. De omwonenden van Wesdijk Homestyle in de Tuinstraat willen af van de activiteiten in en om het bedrijfje. foto Marijke Folkertsma Project moet jeugdcriminaliteit verminderen De vakbonden, de onderne mingsraad en de directeur brachten het personeel gisteren op de hoogte van de stand van zaken. Klawer zei dat Philips zich netjes zal houden aan de door de rechter opgelegde spel regels. De Ondernemingskamer heeft twee weken nodig om tot een oordeel te komen over het besluit, de productie van spaar lampen naar het Poolse Pila te verplaatsen. In de tussentijd mag Philips nog niets naar Pila verhuizen. De Ondernemingskamer denkt dat de directie van Philips de zo genoemde salamitactiek toe past in Terneuzen. Eén van de drie rechters zei dat donderdag tijdens de zitting, die was aan gespannen door de onderne mingsraad (OR). De OR probeert via de Ondernemings kamer de opheffing van de Zeeuws-Vlaamse afdeling te voorkomen. De rechters ver moeden dat Philips, na de slui ting van de montageafdeling in 1998 en het huidige plan om de spaarlampenfabricage te ont mantelen, binnen afzienbare tijd met een initiatief komt om ook de ITM-afdeling (Innova tion To Market) in Terneuzen op te doeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 60