Modder zit Poortambacht hoog PZC Klankbordgroep podiumbeleid mag vaker zegje doen Zierikzeese jeugd moet nog lang wachten op hangplek Heien in eenzaam weiland zeeland 15 Noodbrug Kanaal door Walcheren lost niks op Belangencomité ijvert ook voor meer voorzieningen zaterdag 4 maart 2000 doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Het idee van het CDA-Middelburg om bij de Nieuwlandseweg een noodbrug over het Kanaal door Walcheren lost de verkeersproblematiek in de stad niet op. Dat concludeert het verkeers- adviesbureau Goudappel Cof- feng in een rapport over de file vorming. Een noodbrug aan de westkant, bijvoorbeeld ter hoogte van de Stromenweg, zou beter zijn. De CDA-fractie lan ceerde vorig jaar oktober het idee voor een noodbrug, die de Nieuwlandseweg moet aanslui ten op De Punt. Die brug zou de Schroeweg en de kaaien moeten ontlasten. Automobilisten zijn dan sneller op de Veerseweg richting Veere. Goudappel Coffeng denkt dat een brug op de middellange ter mijn een oplossing kan bieden voor verkeer afkomstig van rijksweg A58 richting Veere en Ramsburg. „Deze oplossing lost nagenoeg niets op wat betreft het toeristenverkeer richting Walcheren", meldt het vrijdag gepresenteerde rapport. Die routes liggen namelijk aan de westkant. De a'anleg van een noodbrug daar zou de proble matiek rond de Schroeweg, de Schroebrug en het Groene Woud meer oplossen, omdat het doorgaande verkeer dan niet langer over die route hoeft te rij den. Onderzoek Het verkeersad viesbureau denkt bovendien dat de nood brug er niet op korte termijn kan komen, omdat er allerlei plano logische procedures nodig zijn. Bovendien, aldus Goudappel Coffeng, moeten de kosten voor plaatsing en de aanleg van aan- voerwegen naar de brug niet worden onderschat. Het college heeft niettemin besloten dat er een onderzoek plaatsvindt naar de noodbrug. Op dit moment kijkt een ander adviesbureau naar de beste ver- keersoplossing in het Stations gebied. De gemeente wil daar een nieuw busstation, woningen en kantoren bouwen. In dat ka der wordt de noodbrug ook on derzocht. Er wordt bijvoorbeeld gekeken of de eventuele aanleg van de brug tegelijk met de her inrichting van het Stationsge bied kan. Wethouder P. Brak man (Verkeer) staat niet echt te popelen. „Een duurzame op lossing heeft meer mijn voor keur." Harde wind zorgt voor overlast VLISSINGEN - De harde wind heeft vrijdagmorgen in Vlis- singen voor overlast gezorgd. Van een woning aan de Burge meester van Woelderenlaan zijn enkele dakpannen van het dak gewaaid. Bij de bouwplaats van de Sardijntoren zijn bouwmaterialen weggewaaid. In Dreischor werd vrijdag een bushokje vernield. De hevige wind blies de zijpanelen er uit. Een melding dat er iets mis was met de graansilo aan de Vis- sersdijk in Zierikzee, bleek achteraf loos alarm. Het lawaai bestond uit kabels die door de harde wind tegen de daarvoor bedoelde kabelgoot sloegen. Op de Elkerzeeseweg bij Scha- rendijke viel een boom om in een tuin. Ook daar bleef de scha de beperkt. De boom kon later op de dag door gemeenteperso- neel weer overeind worden gezet. Oververhitte sterilisatie-oven GOES - Het brandweerkorps Goes rukte vrijdagavond rond half zeven met twee blus wagens, een ladderwagen en een hulpverleningsvoertuig uit voor een oververhitte sterilisatie oven in het Oosterscheldeziekenhuis. De oven vatte geen vlam, maar zorgde wel voor een aanzienlijk rookontwikke ling op de tweede verdieping van het ziekenhuis. Vrienden en familieleden van de patiënten die voor het bezoekuur kwa men, moesten in de hal beneden wachten totdat de brandweer de zaak had gecontroleerd. Nadat de oven was uitgeschakeld en de verdieping geventileerd, konden de bezoekers toen het ziekenhuis weer in. Vijf weken cel voor steunfraude MIDDELBURG - Vijf weken gevangenisstraf voor een 35-ja- rige man uit Oost-Souburg wegens steunfraude was vrijdag het vonnis van de Middelburgse politierechter. De verdachte had in het tweede halfjaar van 1998 aan de gemeentelijke so ciale dienst niet opgegeven dat hij naast zijn uitkering werk te. Hij verkeerde in de veronderstelling dat vakantiewerk niet moest worden gemeld aan de gemeente Vlissingen. Het nadeel voor de gemeente was 14.000 gulden. School steunt De Mikke MIDDELBURG - Leerlingen uit groep zeven en acht van de Franciscusschool in Middelburg hebben vrijdag een cheque ter waarde van 610 gulden overhandigd aan Coby Louwerse, beheerdster van vogel- en egelopvangcentrum De Mikke. Het geld was ingezameld op een spelletjesavond. De Mikke gaat het geld gebruiken voor de bouw van een nieuw buitenbassin, dat 25.000 gulden kost. Boete voor mishandelen vrouw MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft vrij dag een 39-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete voorwaardelijk. De verdachte had 26 janu ari vorig jaar in Middelburg zijn ex-vrouw in haar woning mishandeld door haar een duw te geven. Middelburg polst Veere over N57 MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder P. Brakman (verkeer) gaat binnenkort zijn Veerse collega opheldering vragen over het uitblijven van een bestemmingsplan voor de N5 7De gemeente Middelburg heeft haar deel van het plan tot aan Sint Laurens geregeld. Veere is nog niet zo ver. „We zullen Veere om medewerking vragen om het bestemmingsplan voor de N57 op te starten", aldus Brakman vrijdag bij de presenta tie van een rapport over de verkeersproblematiek in Middel burg. De wethouder is bang dat als de poging tot voorfinan ciering lukt, de voortgang van de N57 in gevaar komt als er nog geen bestemmingsplan is. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder P. Berrevoets-Ringelberg (CDA) wil de klankbordgroep Podium kunsten meer betrekken bij de uitwerking van de theater- en popzaalplannen voor Zierikzee. Binnen twee maanden verwacht ze het door de gemeenteraad ge wenste projectplan te kunnen presenteren, dat de leidraad moet gaan vormen voor het ge meentelijk podiumbeleid. Binnen de klankbordgroep is gemor ontstaan over het nut van de bijeenkomsten. De door de gemeente aangestuurder 'praatclub van ervaringsdes kundigen' is sinds haar oprich ting slechts onregelmatig bij el kaar gekomen. Desondanks slaagde de groep er begin vorig jaar in een advies op tafel te leg gen. Dat behelst de realisatie van een gecombineerd podium voor theater en pop in de Nieu we Kerk (op te delen in twee ver diepingen), inclusief de inrich ting van een cultuurplein in het omliggende gebied. Na dat ad vies werd het echter stil rond de klankb ordgroep Pas onlangs werden de zeven le den spoorslags bijeen geroepen, toen het dagelijks gemeentebe stuur verlegen zat om een oor deel over een tussentijdse, ruim vijf ton kostende, opknapbeurt van Mondragon. De groep ging akkoord, maar eigenlijk zonder dat ze wist waar ze over sprak, luidt de interne kritiek. „Dat hoeft ook niet", vindt wethou der Berrevoets nog steeds. Functie „De technische „deskundigheid over het gebouw hebben wij als gemeente in huis. Daar moet je zo'n klankbordgroep niet mee gaan vervelen. We hebben de le den gevraagd of ze met een der gelijke tijdelijke oplossing uit de voeten zouden kunnen. Hun mening was dat een theater voorziening voor Schouwen- Duiveland behouden moet blij ven en daarmee ondersteunden ze de noodoperatie. Dat is in feit ook hun functie: vanuit hun per soonlijke ervaring in de cul tuurwereld reageren op vragen van onze kant." Het is zekermiet zo, verzekert de wethouder, dat de klankbordgroep wordt mis bruikt om ambtelijke stukken 'maatschappelijk aanvaard baar te maken', waardoor de ge meenteraad min of meer voor het blok wordt gezet bij de uit eindelijke besluitvorming." Berrevoets onderkent dat in de hele discussie rond de podium voorziening tot dusver te weimg gebruik is gemaakt van de dien sten van de klankbordgroep. „De zaak is inderdaad wat ge stagneerd. Maar ik denk dat er woensdag door de gemeente raad een duidelijk stap voor waarts is gezet. Het behoud van Mondragon de komende vier jaar is gegarandeerd én er is een niet onbelangrijk amendement aangenomen om nu daadwerke lijk te komen met een inhoude lijk projectplan waarin de verschillende opties van het po diumbeleid nader worden uit gewerkt." PvdA-pIan Behalve het cultuurplein wordt ook bekeken of het PvdA-plan voor een cultureel centrum in combinatie met het Pontes- schoolgebouw realistisch is. Meegenomen wordt tevens de wens van de Zeeuwse Theater Stichting om een nieuwe voor ziening in Zierikzee te beperken tot een zaal met maximaal drie honderd zitplaatsen en een vlakke vloer. De wethouder gaat er vanuit dat het concept-projectplan in mei aan de commissie maatschap pelijke aangelegenheden kan worden voorgelegd. Haar be doeling is de klankbordgroep nauw te betrekken bij dat ver dere traject. Rond 2004 zou dat moeten uitmonden in de bouw van een nieuwe podiumvoorzie ning voor Schouwen-Duivè- land. Leden VeKaBo komen bijeen SEROOSKERKE (W) - De Ver eniging voor Kampeerboeren (VeKaBo) afdeling Zeeland houdt op dinsdag 14 maart een ledenvergadering. Tijdens de vergadering geven adjunct-directeur D.J Ver stand van Recron en K. van Heesbeen van ZLTO lezingen over 'kleinschalig kamperen en de verbrede landbouw'. De vergadering wordt gehou den in De Zandput in Seroos- kerke en begint om 19.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Famke van Loon ZIERIKZEE - Aan de Lange Slikweg, ver de polder in ten zuiden van Zierikzee, wordt druk geheid. Midden in het eenzame weiland worden de eerste palen gesla gen voor een nieuwe melkveehouderij. Wie over de Zeelandbrug Zierikzee nadert, zal meteen de activiteiten in de lager gelegen weilanden opval len. Een heimachine torent boven de dijk uit en slaat gaten in het landschap. De procedure voor het bebou wen van het perceel pal achter de inlaag, is op be stuurlijk gebied vorig jaar afgerond. Alle milieu- en bouwvergunningen zijn vorig jaar verleend door de gemeente Schouwen-Duiveland, licht wethouder G. van de Velde-de Wilde de plannen toe. Ook de provin ciale overheid heeft zijn fiat aan het plan voor de bouw van een nieuwe melkveehouderij gegeven. Het gebied heeft een agrarische bestemming zodat de plannen voor een koeienstal daar prima inpassen, al dus de wethouder Milieuzaken. Desalniettemin heeft er wel een kleine verschuiving in het bestemmingsplan voor de polder onder Zierik zee plaatsgevonden. „Een bouwblok van de overkant van de weg is opgeheven en verplaatst naar de grond waar nu gewerkt wordt," stelt Van der Velde. „Maar deze kleine verandering leverde verder geen proble men op." Intussen is het bouwbedrijf van M. Capelle uit Ooster- land druk doende op het perceel aan de Lange Slik weg. Momenteel worden de eerste palerf geslagen van de fundering. In de stal zullen straks zo'n tachtig koeien worden ondergebracht, heeft de ondernemer van zijn opdrachtgever Verbree uit Noord-Brabant begrepen. Bij de stallen wordt verder een woonhuis en een twee de bedrijfsgebouw voor de benodigde machines ge bouwd. Capelle vernacht de boerderij uiterlijk in au gustus te kunnen opleveren. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In Scharendijke en Ouwerkerk gaat het de goede kant op met de plannen voor een plaatselijke Jongeren Ontmoe- tings Plek (JOP), maar in Zie rikzee wil een hangplek voor de jeugd maar niet van de grond komen. Dat er in Zierikzee nog steeds geen hangplek is, ligt volgens welzijnswethouder P. W. Berre voets-Ringelberg niet aan de gemeente. „Wij willen wel. En we hadden ook een goede plek op het oog, bij de halfpipe op het terrein van de Pontes scholen- groep aan het Hatfieldpark, maar daar willen de jongeren weer niet naar toe. Dus moet er verder gezocht worden." J, Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland beaamt dat er inderdaad weer een nieuwe hobbel - een eerder geopperde mogelijke hangplek ketste af op protest van omwo nenden - op de weg naar een ontmoetingsplaats in Zierikzee is ontstaan. Hij tekent er wel meteen bij aan dat de mogelijke hangplek bij de halfpipe nog niet helemaal uit beeld is ver dwenen. „Er zijn verschillende groepen 'hangjongeren', ook in Poort ambacht. Ik denk dat die best wel oren hebben naar een jop op die plaats," Malta-groep Wat lastiger ligt het voor jonge ren uit de wijk Malta. Nu hou den die zich nog vaak onder de Beuze in het centrum van Zie rikzee of andere officieuze hangplekken in de binnenstad op. Elenbaas: „Zij willen bij voorkeur iets in Malta zelf, maar dat is moeilijk omdat daar een hoge bebouwingsdichtheid is en je dus heel snel te maken krijgt met klachten van omwo nenden." Eigenlijk willen de Malta-jongeren liefst een eigen jeugdsoos. „Die kans hebben ze tot twee keer toe gehad met The Pit en The Morgue en dat heb ben ze zelf verziekt", zegt Elen baas. „En dat beseffen ze ook dondersgoed." D66 hekelde onlangs in een nieuwbrief van de partij het uit blijven van de jongerenontmoe tingsplaatsen. De democraten willen in elke kern zeker één jop en in op z'n minst vier in Zierik zee. Elgnbaas: „Ik kan me de ir ritaties best voorstellen, maar ik denk zelf dat D66 toch iets te kort door de bocht gaat met de wens voor een jop in elke kem. Ik denk dat je niet in het wilde weg overal hangplekken moet scheppen, maar eerst moet kij ken naar de samenstelling van de bevolking in een dorp." Wipkippen Wel vindt Elenbaas dat er in nieuwe woonwijken al bij de bouw rekening moet worden ge houden met een eigen plek voor jongeren. „Want je ziet wel overal kleine speelplaatsjes met van die wipkippen in een jonge wijk en een parkje met bankjes in een straat met seniorenwo ningen, maar aan de jongeren wordt vaak niet gedacht." door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De leefbaarheid van de nieuwbouwwijk Poort ambacht 10 laat nog steeds te wensen over. Bij slecht weer veranderen de straten regelma tig in grote modderpoelen. Ook het voorzieningenniveau schiet tekort, vinden veel bewoners. Sinds 21 februari hebben zij een spreekbuis: het belangencomité Beter Wonen Poortambacht 10. Deze week besprak het comité de belangrijkste grieven met de wethouders C. W. Veerhoek (VVD, ruimtelijke ordening) en G. J. van de Velde-de Wilde (VVD, openbare werken). Het weer van de afgelopen da gen bezorgde de wijk veel over last. In een aantal straten ligt het slib centimeters dik op de weg en sommige trottoirs zijn beschadigd door het werkver keer. Ook zitten er diepe gaten in de weg, die vollopen bij slecht weer. M. Van Zetten, projectlei der bij de gemeente, erkent dat het in sommige straten nog 'een rommeltje' is. „In de Kieken- diefslraat bijvoorbeeld, zijn de huizen aan de één kant al opge leverd, terwijl er tegenover nog volop gegraven en gebouwd wordt." Regen Aannemer Van den Heuvel uit Werkendam vindt de overlast die onstaat bij slecht weer heel vervelend. Maar er is weinig aan te doen. „Bij regenval moeten we de werkzaamheden even stil leggen. Het zand verandert in drijfzand en dan kun je geen goed werk afleveren." De enige oplossing is wachten op een voorjaarszonnetje.Toch ligt de bestrating van de wijk volgens hem nog op schema. Burgemeester J. Asselbergs gaf de voorzet voor de oprichting van het belangencomité. Tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst in Mondragon raadde hij bewo ners van Poortambacht aan de krachten te bundelen. Het kers verse bewonerscomité maakt zich niet alleen hard voor een betere bestrating van de wijk. Ze hebben de afgelopen weken ex-varen dat de gemeente daar alles aan probeert te doen, door bijvoorbeeld extra schoon te maken. Voorzitter P.Kemink maakt zich het meeste zorgen over het voor zieningenniveau. „Het aller- gx-ootste probleem is het ontbre ken van openbaar vervoer. Ex- wonen hier veel ouderen en ge zinnen met jonge kinderen. De afstand naar het centrum is voor hen vaak te groot om te fietsen of te lopen." Connexxion kan de wijk pas aandoen als er een ro tonde is aangelegd waar de bus kan keren. Die komt er waar schijnlijk pas bij de bouw van Poortambacht 11over drie jaar. Ook een ontmoetingsruimte voor de ouderen in de wijk, is waarschijrxlijk niet eerder dan over drie jaar te verwezenlijken. „Er zijn 84 ouderenwoningen neergezet, maar die mensen kunnen nergens naartoe. Een zaamheid komt hier vrij veel voor", stelt Kemink. De ou- derencomplexen zijn bovendien slecht bereikbaar voor hulp diensten. Er zijn geen parkeex*- plaatsen naast de ingang en voor één van de complexen ligt Modderpoelen in Poortambacht 10. een groenstrook van zo'n vijftig meter. Deze en andere punten, zoals het ontbreken van de Rei gerstraat op de stadsplatte grond en het verzoek om hon- denpoepbakken, zijn ter sprake gekomen in het overleg dat het comité maandag had met de wethouders Veerhoek en Van de Velde. Het verslag van deze bij eenkomst wordt door de ge- foto Marijke Folkertsma meente binnenkort hixis-aan- huis in de wijk verspreid. Het comité gaat over enkele weken in gesprek met Zeeuwland. Voorlichting lozingenbesluit MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden houdt samen met de landbouwbelan genorganisatie ZLTO vier voorlichtingsavonden over de gevolgen van het nieuwe lozin genbesluit, dat afgelopen woensdag in werking trad. Het besluit houdt in dat land bouwers een bijdrage moeten leveren aan de verbetering van de waterkwaliteit. Met name de uitstoot van bestrijdingsmidde len naar sloten en watergangen moet beperkt worden. Akker bouwers en tuinders kx-ijgen behoorlijke beperkingen opge legd. Zo mag er bij hoge windsnelhe den niet meer worden gespoten en moeten er rondom sloten teeltvrije zones ontstaan. Om dat het nieuwe besluit vrij in grijpend is. heeft het water schap besloten overtredingen dit jaar nog niet te beboeten. De eerste voorlichtingsavond vindt plaats op 16 maart in ge meenschapscentrum de Meul- vlietinTholen. Op22maartiser vanaf half acht een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brou- I wershaven. Voor de skyline van Zierikzee, gezien vanaf de voet van de Zeelandbrug, verrijst een grote melkveehouderij. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59