Windkracht 30 teistert Jupiter Hospartij live in cyberspace PZC Beelden van sonde Galileo wetenschap en techniek 43 Vraagbaak Windows 98 postzegels puzzel zaterdag 4 maart 2000 De gigantische wolkenwervelingen op de reuzenplaneet Jupiter ontstaan vrij wel zeker door verticaal gerichte vochttransporten. Dat betekent, dat de oorzaak van de geweldige stormen op Jupiter dezelfde is als die van de grote tropische cyclonen hier op aarde. Die op Jupiter zijn alleen nog véél groter en krachtiger, met snelheden van zo'n 700 kilometer per uur. Het is voor het eerst dat men een duidelijk beeld heeft gekre gen van de letterlijk en figuurlijk diepe oorzaak achter de woeste wervelingen op Jupiter. De waar neming kwam tot stand met het instrumentarium van de al enige jaren door het Jupitersysteem zwervende aardse sonde Galileo. De sonde beschrijft even uitge strekte als uitgekiende banen door dat systeem en doet daarbij beur telings een van de vier grote ma nen (Callisto, Europa, Io of Gany- medes) en de reuzenplaneet zelf aan. Amerikaanse onderzoekers, ver bonden aan diverse instituten en universiteiten, kozen twee van de vele duizenden stormen uit die op de naar de aarde gezonden Gali- leobeelden zichtbaar waren. Eén van deze twee stormen werd tot in detail geanalyseerd. De beelden werden in mei vorig jaar gemaakt toen de ruimtesonde dicht langs Jupiter trok. Het on derzoek van de storm nam een aantal maanden in beslag en de re sultaten ervan zijn nu bekend ge maakt in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. De storm in kwestie was een 4000 kilometer lange en bijna 2000 kilometer bre de, turbulente cilinder die zich. over een niveauverschil van maxi maal 50 kilometer, hoog in de Ju- piteratmosfeer afspeelde. Deze storm zou op aarde dus gemakke lijk heel Europa hebben kunnen bedekken. ,,We hebben twee stormen op de Galileobeelden uitgekozen", zegt dr A P. Ingersoll van de afdeling Planetaire Geologie van het Cali fornia Institute of Technology (CalTech) in Pasadena en een van de mede-auteurs van de twee arti kelen in Nature. „Die twee hebben we gedurende ten minste een halve omwenteling van de Jupiterbol kunnen volgen op de Galileofoto's met de bedoeling ze ook aan de nachtzijde te kunnen onderzoe ken op eventuele bliksemontla- dingenBliksem is al wel eerder op Jupiter waargenomen, maar tot dat de Galileo bij Jupiter arriveer de is nooit echt duidelijk gewor den in welke atmosferische verschijnselen die ontladingen zich voordoen." Warm vocht Het bleek dat de aan de nachtzijde door de Galileo waargenomen bliksemontladingen geassocieerd konden worden met de twee stor men. „Bliksemontladingenzijn op aarde het directe gevolg van om hoog gerichte stromingen van re latief warm vocht", aldus Inger soll. „Dit proces ligt aan de basis van het ontstaan van tropische stormen, zoals orkanen en cyclo nen en is het sterkst in de waterrij ke gebieden rond de Evenaar. Elk moment zijn er duizenden superstormen in de turbulente atmosfeer van de gasreus Jupiter. Dóódsimpel omdat het water daar het warmst is. Door de stromingen worden enorme hoeveelheden energie omhoog gepompt en dat uit zich weer in de verwoestende kracht van de betreffende storm." Op Jupiter ligt hetzelfde proces ten grondslag aan de daar heer sende stormen. De waargenomen bliksemontladingen vormen op zich al een onwrikbaar bewijs voor verticaal gerichte vochtstro- mingen, maar de vochtige be standdelen zelf zijn ook door de spectrometers van de Galileo in de ruim 50 kilometer hoge wolken van de stormen geregistreerd. Het blijkt inderdaad om veel water damp te gaan, maar men heeft ook sporen van ammoniak en methaan gevonden. Verwoestend „In de storm die we diepgaand analyseerden zijn snelheden waargenomen tot bijna 200 meter per seconde", zegt Ingersoll. „Dat is zelfs nog groter dan de windbe- wegingen in het meest verwoes tende type tornado: type vijf. Maar op Jupiter is de uitgeoefende kracht nog veel groter omdat de luchtdruk in het gebied waar die windsnelheden gemeten zijn twee Met het verschijnen, al weer enige maanden geleden, van de Tweede Editie van Windows 98 was er ook weer werk voor de uitgevers van computerboeken om hun soms vuistdikke handleidingen aan te passen. Zo kwam Easy Computing onlangs met een aangevulde versie van 'Hét boek Windows 98', een dikke pil van bijna 1300 pagina's over het bestu ringssysteem van Microsoft. De vernieuwingen van de Tweede Editie zitten vooral in de internet- functies, zoals de mogelijkheid om in een thuisnetwerk twee of meer pc's een enkele internetaansluiting te laten delen. Maar ook allerlei andere functies zijn aangepast en uitgebreid. Het zijn dus vooral deze verbeteringen die in de herdruk van het boek in teressant zijn. Wie het oorspronkelijke boek had en inmiddels op W98-II is overgestapt, moet zelf maar beoordelen of nu ook de nieuwe handlei ding moet worden aangeschaft. Een feit is dat dit Data Becker-boek haast alles beschrijft wat je als ge vorderd gebruiker van het besturingssysteem zou willen weten. Tuning, register, stuurprogramma's, ondersteuning van hardware en noem maar op: het staat er allemaal in. Daarnaast bevat het boek een cd-rom met een groot aantal interessante en bruikbare hulpprogramma's, onder meer door het onderhoud van de harde schijf. Al met al is het boek dus een naslagwerk dat goede diensten bewijst. Het boek kost 69,95. tot drie maal groter is dan hier op zeeniveau. Supersuperorkaan- kracht dus. Zoiets als windkracht 20 of 30. Zelfs het sterkste gebouw zou worden platgewalst." Van dergelijke stormen zijn er elk moment duizenden van in de tur bulente atmosfeer van de gasreus Jupiter die ruim duizend maal groter is dan de aarde. Alvorens te verdwijnen leveren ze hun voor ons onmetelijke hoeveelheden energie af in een van de twee don kere, equatoriale gordels. Deze gordels zijn in feite te beschouwen als reusachtige, ziedende draai kolken die de gehele planeet om vatten. Aan de rand van een van die gordels bevindt zich de zoge heten Grote Rode Vlek (Great Red Spot, GRS): dé maalstroom in ons zonnestelsel; de moeder der cyclo nen en groot genoeg om onze hele aarde in te laten verdwijnen. „Ongeveer twintig procent van al le bewegingsenergie in Jupiters atmosfeer komt terecht in de GRS", legt Ingersoll uit. „En zijn de stoi'men die wij bestudeerden na één of hoogstens enkele dagen verdwenen, de GRS bestaat, schrik niet, zeker al vier eeuwen. Door de eerste telescopen die in de eerste helft van de zeventiende eeuw op Jupiter werden gericht, was hij al te zien." Wat daar voor windsnelheden en krachten heersen gaat ons voor stellingsvermogen ver te boven. Maar men denkt nu in ieder geval te weten wat er aan ten grondslag ligt: opstijgende nattigheid. Ben Apeldoorn 1) htlp://home.wanadoo.nl/homepage/ 2)http:/carnaval.pagina.nl/ 3)http://members, tripod.lycos.n l/ca niavalsmagazine/ 4)http: Uwww.pinkelotie.nl/carnaval.html 5)http:/lwww.mediaport.org/gkmwl 6)http:/lwww.tempeleers.nl/video/video.html 7)h t lp://www. carnaval, lol.nl 8)ht.tp://members.tripod.lycos.nl/poepgoed/ 9)http:/lwww.euronet.nl/usersljaneric/lamarkomme/ 10)h.ttp://dit.is/carnaval/ 11 )http://208.17.151.67/plezierkapel/ 12)htlp:/lwww.dweilorkesten.net/ 13)http:/lwww.carnaval.com/global/carnival-linkswhemi.htm 14)http:/lwww.karneval.delrundgangldefault.htm 15)http://wwwl .fasnacht.ch/ 16)http:/lwww.swr-online.de/naerrische-wochen/ 17)http://www.roidesodyssees.com/GB/indexGB. html 18)http:/lioww.delpiano.com/carnival/html/venicecar.html 19)http://www.carnivalofvenice.com/ 2 0)http://rethymnon .com/ 21)http:/ lwww.mardigras.com.au/home.asp Terwijl het bovenste deel van Nederland zich alweer voorbereidt op de eerste school- of werkdag na de krokusvakantie, is in het zuiden het carnaval (1) in volle hevigheid losgebarsten. Wie het feest wel wil meebele ven, maar zich niet in het gewoel wenst te storten, kan zich virtueel helemaal laten on derdompelen. Het narrenfeest dat de vasten in luidt, heeft zelfs een eigen startpagina (2). Een heel leuk begin van een hospartij in cyber space is het Carnavalsmagazine (3), terwijl voor kinderen de site van peuterspeelzaal Pin- kelotje uit Purmerend (4) er wezen mag. Er zijn nogal wat carnavalsverenigingen die zo op het oog behoorlijk wat tijd in hun sites hebben zit ten, zoals Ge Kunt Me Wa (5) uit het Betuwse Ravenstein, met liedjes, een spelletje, chatten en informatie over optochten. Over optochten gesproken: die in Maastricht (6) is morgen - zondag - live op Internet te vol gen. De Mestreechter karneval wordt sowieso goed in de gaten gehouden. Op drie plaatsen, onder andere het Vrijthof, hangen webcams (7) die alles registreren. Wie surfend langs de sites van de Carnavals Webring (8) gaat, zal merken dat er nogal wat pagina's zijn opgezet in het plaatselijke dia lect. Alleen daarom is een gang naar bijvoor beeld die van de dweilband La Mar Komme (9) uit Krabbegat oftewel Bergen op Zoom bijzon der informatief. Deze site heeft bovendien een aantal kostelijke links. Carnaval is natuurlijk niets zonder muziek. Maar liefst 4421 voornamelijk Limburgse car navalskrakers zijn verzameld op dit.is/carna- val (10) en een groot aantal is ook te beluiste ren Het is ook alles muziek wat de klok slaat op de site van de Nederlandse Plezierkapellen (11) en die van de dweilorkesten (12). Over de grens Maar niet alleen Zuid-Nederland is dit week einde nauwelijks aanspreekbaar, over de hele wereld (13) wordt vastenavond gevierd, zeker ook bij onze oosterburen. De Sparkasse van Duitse Keulen heeft een speciale carnavalssite met onder meer een virtuele rondleiding (14). Zelfs de wat stijve Zwitserse stad Basel (15) foto Tom van Dijke host zich dit weekeinde los. Veel over Fas- snacht in de Duitstalige landen is te vinden op de site van de SüdWest Rundfunk (16), die ter ere van carnaval verwijzingen naar andere delen van de eigen site maar op de kop heeft ge zet. Ook in Frankrijk wordt op veel plaatsen uit bundig gefeest, zeker in Nice (17) waar het car naval al op 10 februari begon. De maskers die de Venetianen (18) dragen zijn ook ver buiten Italië fameus en dagelijks zijn op Internet tien tallen actuele foto's (19) te zien. Dat zelfs op het Griekse eiland Kreta (20) carnaval wordt ge vierd, zal menigeen tot nu toe zijn ontgaan, maar dit j aar kan het worden meebeleefd op de mooie site van Rethymnon. En zelfs de Aussies vieren Mardi Gras. De bis schop van Sydney heeft weliswaar wat moeite met dit 'roze' carnaval en bezoekers van de site worden van tevoren gewaarschuwd voor mo gelijk schokkende beelden, maar leuk is-ie wel (21). Rian van Kuppenveld Voor de specialisten: de ontwer per van de Beatrixzegels, Pe ter Struycken, heeft van enkele waarden de juiste kleurstelling opnieuw vastgesteld. Bij de zegels van 80 cent (oranjebruin), die'het meest wordt gebruikt, heeft deze herijking tot gevolg gehad dat er een tintverschil in het woord 'Ne derland' en in de frankeerwaarde is ontstaan ten opzichte van de ze gels die in omloop zijn. De kleur stelling is nu echter wel zoals Struycken het destijds bedoelde. Door een andere instelling van de drukpers is bij de herdruk boven dien de velrandinformatie anders weergegeven. Tot nu toe was de aanduiding van de drukdatum '02-feb-00' gebruikelijk, bij deze oplage is de instelling '02-02-00' gebruikt. De zegels zijn leverbaar tot en met 1 januari 2002 en ze zijn geldig tot en met 30 juni 2002. zie zegel 1 cent met tevens 2x3 zegels in een velletje. zie zegel 2 Opnieuw zijn er op de zegels oude ren actief bezig. De ontwerper heeft 'actieve mensen' binnen een cirkel geplaats, waarbij hij de om geving heeft weggelaten: vier da mes in badpak, die blij lachend in de camera kijken, een man en een vrouw die de spieren soepel hou den met een bal(spel) en een vrouw, die in gezelschap, appels gaat plukken. Het Fonds Zomerzegels, dat tot 1993 vaak het Nederlandse cultu rele erfgoed op de zegels verbeeld de, meende zich vanaf dat jaar bezig te moeten houden met oude ren. Ik heb toen direct geschreven dat men qua thema een doodlo pende weg was ingeslagen, omdat je al gauw te veel krijgt van het zelfde en helaas heb ik gelijk ge kregen. REPUBLIK ÖSTERREICH Egypte, Hongarije, Hongkong- China, Ierland, Indonesië, Japan, Luxemburg. Maleisië, Oekraïne, Oostenrijk, Paraguay, Slowakije, Spanje, Thailand en Turkije. zie zegel 5 Luxemburg blijft niet achter bij Nederland, België en Spanje bij de herdenking van Karei V. die vijf honderd jaar geleden werd gebo ren. Op 7 maart wordt de keizer herdacht met een A-zegel 16 Luf waarop een geharnaste Karei staat. De al enkele jaren lopende toeris tische serie 'landschappen en dor pen en steden' wordt eveneens op 7 maart uitgebreid met twee zegels. Beide met een A-waarde (16 Luf.). LUXEMBOURG Er gaat geen jaar meer voorbij of dat wordt wel door de Verenigde Naties tot een bepaald jaar uitge roepen. Zo was 1999 het 'Jaar van de ouderen/senioren'. Een van de landen dat daar postaal gehoor aan heeft gegeven was Nederland. Maar dat was eigenlijk geen kunst, want het Fonds Zomerze gels had zich sinds 1993 al op het pad van de ouderen begeven. Dit jaar krijgen we dus voor de achtste keer zomer/ouderenzegels voorgezet. Op 4 april verschijnt editie 2000. drie zegels van 80 40 zie zegel 3 In 1993 stonden er onder anderen ouderen op van 'kijk ons eens', in 1994 ouderen aan de telefoon (te lefooncirkel), in 1996 ouderen in een zwembad, aan de piano en met een baby op schoot, in 1999 oude ren die stiekem om een hoekje kij ken en nu dus weer ouderen die een bal of een appel in de hand houden met opnieuw een blik in hun ogen van 'kijk ons eens'. Ver der kregen we onder andere voor geschoteld.: een prentbriefkaart uit Indonesië en videokijken na een dagje uit (1995), rozen in knop en bloeiend (1997), een snoepje (veel liefs van oma) en een bood schappenlijstje (1998). zie zegel 4 Behalve Nederland hebben - voor zover op dit moment is na te gaan - de volgende landen gehoor gege ven aan de oproep van de VN postaal aandacht te besteden aan ouderen: Australië, Bahrein, Ca nada, Chili, China, Duitsland, Op de ene zegel het slot van Wal- ferdingen in Walferdange, dat koning Willem II in 1825 liet bou wen, en op de andere het voorma lige stationsgebouw van Wasser- billig (thans in gebruik als ge meentehuis). Walferdange bestaat dit jaar 500 jaar. Niet alleen de VN blijkt 'jaren' uit te roepen, ook de IMU, de Interna tionale Mathematisch Unie, doet dat. Dat betekent dat WMY2000 staat voor World Mathematical Year 2000. Luxemburg wijdt 7 maart een 80 Luf.-zegel aan dit jaar met daarop een deel van de wereldbol, de letters WMY, het jaartal 2000 en wiskundige for mules. Hero Wit Woordzoeker s E E M L O O K E 1 T P O O Z G 1 D E O L V R E V O B T B E V E S T 1 G 1 N G L R U R E T E 1 G E F E B 1 E E A 1 B N E P V A E O K E E E E E A O S R R P L S S G N D C L S K U G O C E 1 N A O 1 N T E C P H E M N R E T s C A R M U E F B E O N P E R E L R E E R E T A O F O V E C U 1 N O Z N O F R A L H P T B M T O E E L D K 1 P C F 1 M S E K N A A L Z A O N A A A K E K A L J T R A W K T P L B A R R E S T A T 1 E S In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Enkele letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. Re resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. Actief Ambulanceauto Animo Antilope Arrestatie Basement Bekentenis Bevestiging Bliksembezoek Breed Churchill Curve Effect Etage Gieter Grafiet Kadaver Koolmees Kroon Kwart Oogbol Opeen Oplopen Optiek Overvloedig Pastor Raden Sjalot Stafpersoneel Super In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel ge bruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor re gel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een brief kaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdag morgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschik baar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW- bonvan 25,-. De oplossing en de namen van de prijs winnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing cryptogram: De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: VVV-bon van 50,-: M. Visser, Oranjeplein 4 te Breskens, VVV-bonnen van 25,-J. Verlinde, Toutenburg 16, Vlissingen; Y. v. Nieuwenhuijze, Obsidiaan 2, Middelburg en A.L. Patmos, Caustraat 30, Zierikzee. De prijzen worden zo spoedig, mogelijk toegezonden. -nk-w- raapolie- -o-j-u-e-1 spaarbrieven- -g-a-l-n-a-e zeurpiet-aster- -1e-j-r-b-o- wasbak-enterkoe -t-e-e-po-i- beer-vuistregel -n-o-r-l-r-k-r- nero-stofj as -p-up-e- - wegwerker -n-e-a-n- inval ---d-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43