Zalm trekt zijn knip eerder Geen straf maar hulp voor notoir boefje Overspannen man richt ravage aan met shovel Werkgevers laks met aannemen van allochtonen Kok breekt lans voor vorming Twentestad IBERTUS OP Z'N NORTON. Partner minister mag van Kok soms mee op reis Overheid kan dit jaar 1,8 miljard extra uitgeven Tanker zinkt op IJsselmeer VANDAAG! Carel kijkt naar het Rijks binnenland zaterdag 4 maart 2000 door Hans van Soest DEN HAAG - Ministers en staatssecretarissen mogen zelf bepalen of hun partner mee gaat op een dienstreis naar het buitenland. Er geldt echter een 'interne hoofdregel' dat be windslieden zich niet door hun partner laten vergezellen. Dat schrijft premier Kok aan de Tweede Kamer. Volgens Kok kunnen er echter 'goede gronden' zijn om van die hoofdregel af te wijken. Be windslieden hebben 'een eigen verantwoordelijkheid', zei de minister-president gistennid- dag. De regels omtrent dienst reizen zijn actueel geworden, nadat bleek dat minister Peper van Binnenlandse Zaken zijn vrouw op kosten van het minis terie meenam op een reis naar de Nederlandse Antillen. In het 'blauwe boek' dat be windslieden bij hun aantreden krijgen, staat dat echtgenoten 'in beginsel' niet mee mogen met dienstreizen. Volgens de premier is het wel toegestaan als de partner door het betref fende land is uitgenodigd, of wanneer zijn of haar aanwe zigheid gewenst is voor het protocol. Kok laat zich er niet over uit of dit bij de Antillen- reis van Neelie Kroes ook het geval was. De premier verklaarde gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat hij er geen moeite mee heeft dat er discus sie ontstaat over het naleven van de regels met betrekking tot dienstreizen. GPD pagina 2: commentaar Toezicht op kinderopvang is gebrekkig DEN HAAG - Volgens hoofdinspecteur kinder opvang M. Monné van de Haagse GGD, is er bij de kinderopvang in Neder land sprake van structu rele misstanden. „Ik ben ervan overtuigd dat er tientallen malen per jaar in een kindercentrum in Nederland dingen gebeu ren die niet door de beugel kunnen en die ouders, als ze het zouden weten, be slist niet zouden accepte ren." Monné zei clat gisteren in een radioprogramma. Het kabinet trekt de komende vier jaar vierhonderd mil joen gulden uit voor ruim 70.000 extra kindplaatsen om de lange wachtlijsten in de kinderopvang tegen te gaan. Dit geld is alleen bedoeld voor uitbreiding, niet voor kwaliteitsverbe tering, aldus Monné. Zij vreest op dit moment zelfs voor een verslechtering van de kwaliteit. De meest voorkomende problemen in de kinder opvang zijn te grote groe pen, niet gekwalificeerde leiding, slechte leiding en te krappe accommodatie. In Den Haag worden der gelijke problemen vijftig tot honderd maal per jaar geconstateerd. De VOG, de werkgevers organisatie in de sector welzijn, hulpverlening en gezondheidszorg, erkent dat er problemen zijn, maar zegt dat die lande lijk niet van hetzelfde ka liber zijn als in Den Haag. De landelijke ouderorga nisatie Boink heeft ge schokt gereageerd op de uitspraken van Monné. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Zalm (Financiën) is bereid de reeds eerder voorgenomen extra over heidsinvesteringen iets ver sneld te doen, zoals de Tweede- Kamerfracties van WD en PvdA hebben voorgesteld. Daarvoor wil hij een gedeelte van de verwachte financiële meevallers voor dit jaar gebrui ken. Het Rijk heeft dit jaar 1,8 mil jard gulden beschikbaar voor extra uitgaven. Deze kunnen worden besteed aan de doelen, die het regeerakkoord aangeeft, zoals onderwijs, zorg en veilig heid. Voor volgend jaar is er zelfs 2,2 miljard gulden extra beschikbaar. Minister Zalm van Financiën heeft deze cijfers gisteren voor gelegd aan de ministerraad. Zalm denkt dat er in 2000 en 2001 veel ruimte zit in de rijks begroting, omdat de uitgaven veel lager uitvallen dan begroot Dat komt onder meer omdat de kosten van de sociale zekerheid lager zijn. De extra bedragen komen bo venop reeds geplande miljar denuitgaven, die waren afge sproken in het regeerakkoord. De ministeries bekijken nu hoe ze de extra middelen kunnen besteden. Ook in de Tweede Ka mer wordt hierop gestudeerd. Het ministerie van Financiën heeft de afgelopen weken uitge rekend of de rijksuitgaven dit en volgend jaar inderdaad zo laag uitkomen als het Centraal Plan bureau (CPB) voorspelt. Vol gens een woordvoerder van minister Zalm komen de bere keningen van Financiën en het CPB vrijwel overeen. Uitbundig Het CPB voorziet dat de uitbun dige economische groei zich in ieder geval voortzet tot en met 2001. Dat geeft grote financiële meevallers voor het Rijk. Later dit jaar zal het kabinet een be slissing moeten nemen over de zogeheten inkomstenmeeval lers, die het gevolg zijn van ex tra aardgasbaten en belastin gen. Maar Zalm wil absoluut vast houden aan de afspraak in het regeerakkoord dat alleen de uit- gavenmeevaller wordt gebruikt voor extra investeringen, ter wijl de inkomstenmeevaller wat hem betreft helemaal moet wor den besteed aan aflossing van de staatsschuld en verlaging van de belastingen. GPD/ANP Peper gebelgd over kritiek op auto DEN HAAG - Minister Peper (Binnenlandse Zaken) begrijpt geen snars van het 'geboekhoud' over zijn dienstauto. Voor een middelgroot land getuigt dat van 'kneuterigheid en veel spruitjeslucht', zei hij gisteren na de ministerraad. De getergde bewindsman wordt al langer achtervolgd door schandalen in zijn uitgavenpatroon. „Ik moet volgende week naar Groningen, dus ik begin morgen maar vast met lopen", zei hij gisteren gekscherend naar aanleiding van de discussie. Die is onder meer ontstaan omdat de Chrysler van Peper duurder per kilometer is, dan de norm voor dienstauto's van bewindslieden. Die ligt op 0,77. Pepers wagen komt echter uit op meer dan een gulden. Bovendien ligt de aanschafprijs van de auto bijna achtduizend gulden boven de norm. ANP Ook zorgverlof voor pleegouders DEN HAAG - Ook pleegoudei's krijgen in de toekomst recht op een zorgverlof van maximaal tien dagen per jaar voor de verzorging van zieke kinderen of partner. Oorspronkelijk zou zo'n nieuw zorgverlof alleen gelden voor biologische ouders, maar het kabinet heeft gisteren besloten de voorgestelde re geling iets op te rekken. Tijdens het zorgverlof krijgen de ouders zeventig procent van hun loon doorbetaald. De werkgever draait daarvoor voor de helft op. De andere helft is voor rekening van de overheid. Het kabinet heeft ook besloten tot betaald kraamverlof voor nieuwbakken vaders of andere partners. Zij krijgen recht op twee dagen betaald vrij. ANP Aanpak wachtlijsten duurt te lang DEN HAAG - De werkgeversorganisatie VNO-NCW en de landelij ke patiëntenorganisatie NP/CF willen dat ziekenhui zen snel duidelijk maken wat de tientallen miljoenen extra voor de aanpak van de wachtlijsten hebben opgeleverd. Het platform dat zich hiermee bezighoudt, meldt dat ziekenhui zen soms onvoldoende personeel hebben om patiënten sneller te helpen. Beleidsmedewerker R. van der Plank van VNO-NCW vindt dat de overheid ziekenhuizen moet opleggen de wachtlijsten te verkorten. Het Rijk kan volgens hem bijvoorbeeld bepalen dat een ziekenhuis 30.000 patiënten per jaar meer moet be handelen. ANP Fregat ziet toe op embargo Irak DEN HAAG - Het Nederlandse fregat Witte de With en een Orion patrouillevliegtuig nemen tot eind maart deel aan een operatie waarbij toezicht wordt gehouden op de naleving van het VN-embargo tegen Irak. De Witte de With is in opdracht van de Koninklijke Marine gebouwd door de Koninklijke Scheldegroep in Vlissmgen. Het fregat gaat de lading inspecteren van koopvaardijsche pen die Iraakse havens in- en uitvarenHet gaat een onderdeel vormen van het Amerikaanse marinecommando voor Zuid- West Azië, waarbij schepen uit de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittanië zijn aangesloten. ANP Bezoek Japanse keizer bevestigd DEN HAAG - De keizer en keizerin van Japan brengen van 23 tot en met 26 mei op uitnodiging van koningin Beatrix en prins Claus een staatsbezoek aan Nederland. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren officieel bevestigd. Officieus was al langer bekend dat het keizerlijk paar naar Nederland zou komen. Dit jaar worden de 400-jarige betrek kingen tussen Nederland en Japan herdacht. Premier Kok en minister Van Aartsen reisden vorige maand naar Japan, om spijt en excuses in ontvangst te nemen voor de rol van Japan in de oorlog. Over het programma van het staatsbezoek zijn nog geen nadere gegevens bekend. ANP ENKHUIZEN - De binnen- vaarttanker Christa, die gister middag in zwaar weer op het IJsselmeer zonk, ligt stabiel op vijf meter diepte. Voor zover bij Rijkswaterstaat bekend is er geen olie uit de lading vrijgeko men. Het schip was met 687.000 liter stookolie onderweg van Delfzijl naar Amsterdam. De tanker maakte gisteroch tend water bij hoge golfslag. Volgens een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie diensten is het ongeval vermoe delijk veroorzaakt doordat de luiken open stonden. Zo'n zeven kilometer ten noorden van Enk huizen ging het schip ten onder. - Doordat water in de machine- - kamer liep, vielen de stroom en de motor van het schip uit. Een reddingboot van het Kust wachtcentrum in IJmuiden ruk te rond 11.30 uur op een nood signaal van de Christa uit. De twee opvarenden werden gered, waarna de tanker rond 13.00 uur zonk. Rijkswaterstaat heeft een olie- bestrijdingsschip bij de gezon ken tanker paraat. Mocht een oliescherm door de golfslag on bruikbaar zijn, dan heeft het schip olie-absorberende midde len aan boord. Volgens Rijkswaterstaat is een kleine hoeveelheid olie uit het schip vrijgekomen, afkomstig uit de machinekamer en het ont- luchtingssysteem. Het risico dat I er meer olie in het milieu te- rechtkomt, acht Rijks water- I staat niet groot. De Christa is eigendom van een reder uit Ro- zenburg. ANP/GPD Advertentie HEROPENING OOST-SOUBURG Kom kijken naar DE NIEUWE COLLECTIE IN DE NIEUWE WINKEL! De overspannen Heerdenaar beschadigde zijn eigen huis zwaar. De totale schade beloopt volgens de politie een miljoen gulden. door Hans Lambrechts HEERDE - Een 58-jarige bewoner van de Kanaaldijk in Heerde (bij Zwolle) heeft gistermorgen in zwaar overspan nen toestand met een shovel enorme ra vage aangericht op zijn eigen erf en bij de buren. Met de grondverzetmachine reed hij eerst in op zijn eigen woning, beschadig de vervolgens het huis van de buren en reed op de tussenliggende route ook nog een personenauto van de dijk. Bovendien trok de Heerdenaar, eigenaar van een loonbedrijf, enkele in de grond liggende kabels kapot. De Heerdenaar heeft volgens de politie voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. De voor- en achterkant van zijn eigen huis stortten gedeeltelijk in en bij de buren werd een deel van de voorge vel in puin gereden. Een eerste poging van de politie de dol gedraaide Heerdenaar te stoppen mis lukte. Een agent werd uit de cabine van de shovel geslagen en raakte licht ge wond. Pas na de moedwillige botsing te gen het huis van de buren kon de politie de man overmeesteren. Hij werd afge voerd naar het politiebureau en voor zijn zwaar aangeslagen echtgenote werd het Bureau Slachtofferhulp ingeschakeld. Omwonenden reageerden boos en ver bijsterd op het gebeuren. Helemaal mis Buurman Geert Kuper constateerde gis terochtend dat 'het helemaal mis ging' met zijn buur. „Ik keek uit het raam en zag hem met een shovel tegen zijn huis beuken. Ik heb meteen de politie gebeld en ben vervolgens naar buiten gerend." Vervolgens zag Kuper dat de buurman, na het in puin rijden van de achter- en voorgevel van zijn eigen huis, de weg op draaide. Kuper sprong in zijn auto en zette die midden op de Kanaaldijk. De volledig over zijn toeren geraakte buur man liet zich niet door deze blokkade te genhouden. Hij duwde de auto van Ku per zonder pardon van de dijk om zo door te kunnen rijden naar diens woning. Volgens burgemeester Hoornstra van Heerde kampt de man met problemen, zowel in de persoonlijke sfeer als op het gebied van de bedrijfsvoering. Omwonenden hebben de gemeente re gelmatig verzocht op te treden tegen 'de rotzooi op het erf' en activiteiten die in foto Marianne Stevens/GPD van onze redactie binnenland strijd zouden zijn Ynet de milieuvoor schriften. De Heerdenaar is in dit ver band al vaker met de gemeente en de po litie in aanvaring gekomen. Volgens een buurtbewoner heeft de man de actie een dag eerder al aangekondigd. „Ik heb gehoord dat de burgemeester donderdag nog contact heeft gehad met hem. Hij heeft zijn dreigementen nu in praktijk gebracht." Hoornstra beaamt die lezing: „Hij had gehoord dat er bezwaren waren inge diend tegen zijn aanvraag voor een mi lieuvergunning. Daar heeft hij naar ge keken en met mij over gepraat." Volgens Hoornstra was het weliswaar een lang durig, maar rustig gevoerd gesprek. Dat de zaak zo zou escaleren, heeft volgens Hoornstra niemand kunnen voorzien. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jongeren die zich herhaaldelijk hebben schuldig gemaakt aan strafbare feiten, kunnen straks intensieve bege leiding krijgen in plaats van cel straf. Minister Korthals van Justitie wil deze individuele trajectbegeleiding (ITB) lande lijk invoeren, schrijft hij aan de Tweede Kamer. De begeleiding door een reclas- seringsambtenaar zal zes tot twaalf maanden duren. Als een jongere zich niet aan de afspra ken houdt, volgt alsnog de cel. Uit experimenten blijkt dat de ze aanpak goed werkt. De leefsi tuatie van de jongere verbetert, waardoor de kans vermindert dat die zich opnieuw schuldig maakt aan criminele activitei ten. De regeling is vooral bedoeld voor de harde kern jeugdige cri minelen, die meex-dere keren in verhouding ernstige delicten pleegt. Bij velen van hen spelen problemen zoals werkloosheid, slechte familierelaties of een af gebroken schoolopleiding. De begeleider helpt de problemen aan te pakken en de betrokkene uit het dal te krijgen, maat schappelijk en persoonlijk. Over de aanpak, zoals scholing en werk, worden concrete af spraken gemaakt en die worden ook streng gecontroleerd. ITB komt alleen in beeld als het Openbaar Ministerie dit aanbod doet en de jonge crimineel er mee instemt. De Raad voor de Kinderbescherming of de Re classering adviseert vooraf per geval over de maatregel. Korthals wil de ITB in fases in voeren. Dit jaar zal in vier re gio's worden begonnen. In 2003 zal ITB in alle arrondissemen ten mogelijk moeten zijn. ANP Scriptiesanctie ROTTERDAM - Een 22-jarige studente van de HEAO in Rot terdam heeft van de officier van justitie strafwerk gekregen, omdat ze kleding ter waarde van 650 had gestolen. De studente roofde de kleding naar eigen zeggen om voor een werkstuk aan te tonen hoe ge makkelijk winkeldiefstal is. Ze werd echter betrapt en ver klaarde toen dat ze de kleding na voltooiing van haar werk stuk terug zou brengen. De offi cier van justitie besloot daarop dat de studente tijdens haar va kantie een scriptie over haar 'onderzoek' moet maken. ANP DEN HAAG - Werkgevers blij ven terughoudend met het aan nemen van allochtonen. Ook maakt bijna de helft van de be drijven geen verplicht jaarlijks verslag van het aantal allochto nen dat zij in dienst hebben. Daarmee houden ze zich niet aan de Wet stimulering arbeids deelname minderheden (Sa men), die twee jaar geleden werd ingevoerd. Dat blijkt uit een rapport over de wet, die werkgevers moet dwingen meer allochtonen aan het werk te helpen. Minister De Vries van Sociale Zaken heeft het verslag gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Van de 21.000 bedrijven met meer dan 35 werknemers die een jaar-verslag over 1998 moesten inleveren, heeft 49 procent dat gedaan. Daarin moet staan hoe veel allochtonen er werken en welke maatregelen zijn geno men omhet aantal minderheden te vergroten. Het departement meldt dat van de wet wel een licht positief ef fect uitgaat. Zo blijkt dat bij dertig procent van de bedrijven die wel een jaarverslag inlever den, meer allochtonen zijn ko men werken. Van de bedrijven die geen verslag hadden, was dat 23 procent. Verder meldt zeven procent van de werkgevers die voldeden aan de wet, dat de nieuwe regels hun personeelsbeleid hebben beïn vloed. Ook geeft een kwart van de be drijven aan bewuster te zijn ge worden van de problematische positie van allochtonen op de arbeidsmarkt. Bijna twaalf pro cent zegt zijn wervingsbeleid te hebben aangepast. De wet 'Samen' heeft volgens Sociale Zaken wel meer effect dan zijn voorganger, de Wet be vordering evenredige arbeids deelname allochtonen (Wbeaa). Toen leverde slechts een kwart van de bedrijven een verslag in over allochtonen in het perso neelsbestand. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De vorming van Twentestad moet wat premier Kok betreft doorgaan. „Ik hecht daar zeer aan", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. Daarin was overigens niet ge sproken over de vrijwel zekere afwijzing van Twentestad door de Eerste Kamer. Wat het kabinet doet als de se naat 'nee' zegt tegen deze fusie van Enschede, Hengelo en Bor ne is volgens de premier pas aan de orde als 'het debat zich heeft ontwikkeld'. Minister Peper (Binnenlandse Zaken) moet dinsdag 14 maart een onwillige senaat zien te overtuigen van de voordelen van Twentestad. Kok sloot gis teren niet uit dat hij 'die dag in Den Haag blijft'. Hij geeft zo aan, zonder het uit te spreken, er rekening mee te houden dat hij Peper moet helpen het wets voorstel te redden. De laatste keer dat de minister president in de senaat verscheen om Peper bij te staan, was vorig jaar bij het debat over de invoe ring van het referendum. De komst van Kok hielp toen niet. De Eerste Kamer verwierp het voorstel met een meerderheid van een tegenstem: die van WD-Senator Wiegel. D 66 stap te daarop uit het kabinet. Dat werd na een paar weken ge lijmd. GPD AMSTERDAM - Amsterdam heeft er sinds gisteren een beeld bij en wel van de schilder Carel Willink. Zijn weduwe Sylvia Willink-Quiel maakte het bronzen borstbeeld. Het kunstwerk werd gisteren ont huld en staat op de hoek van de Ruysdaelkade, met uitzicht op het Rijksmuseum. foto Cor Mulder/ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3