Vaker cocaïne in post diplomaten Suriname [ONDAG OPEN Pinochet keert opvallend fit terug in Chili Raadslid krijgt kostenvergoeding schoon in handje tF Kruibeke is Premier Kok gaat uit van meer drugszendingen Hof bepleit vervolging Bouterse voor moorden Kerncentrale sluiten wordt 5 heel moeilijk tfótcLt wwcAjUrii Ontslag voor ambtenaren Ceteco-zaak Den Haag Tweetal gaat flitspaal met slijpzaag te lijf Hoogste straf voor generaal Blaskic Nieuwe flitspaal bewaakt strepen Twijfels rond Marianne Timmer 0) KEUKENS 30-70% KORTING 4 WEKEN VOOR PZC 0& HANS VERKERK KEUKENS Vrij koud Wisselend bewolkt en een enkele winterse bui. Matige tot krachtige noordwesten wind. Maxima rond 5 graden. 243e jaargang no. 55 zaterdag 4 maart 2000 losse nummers 2,75 door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes DEN HAAG - De diplo matieke post van Surina me vormt mogelijk een tot dusver onbekende drugs lijn naar Nederland. Deze week werd negen kilo gram cocaïne aangetrof fen in een zak met diplo matieke post uit Suriname die bestemd was voor de Surinaamse ambassade in Den Haag. Premier Kok sluit allerminst uit dat er meer van dergelijke zen dingen zijn geweest. De vondst van de cocaïne duidt er volgens Kok in elk geval op dat er 'iets systematisch' aan de hand kan zij nHij zei nu niets te kunnen bewijzen, maar hij vond het al te toevallig, dat juist in die ene postzak die op Schiphol op de grond viel en door een voor bijkomend wagentje werd ka pot gereden, zo'n grote hoeveel heid cocaïne zat. „Je zou bijna veronderstellen dat het wel eens vaker gebeurt." Kok houdt er daarom rekening mee dat er sprake is van drugssmokkel via de diplomatieke dienst van Su riname. De premier wil de zaak tot de bodem uitgezocht zien. „Ik denk dat wij recht hebben op een duidelijke verklaring", zo zei hij gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Het is so- 'o DEN HAAG - Sluiting van de ie kerncentrale Borssele op basis 3) van de huidige Kernenergiewet ?3 wordt heel moeilijk, zegt een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, die betrokken is bij advisering van WD-minister Jorritsma. 4 Volgens de direct betrokken u ambtenaar is sluiting alleen te rechtvaardigen als de veiligheid I in het geding is: „En de veilig heid schiet in Borssele niet te- kort." Over drie weken verwacht het ministerie van EZ met een reac tie te komen op de uitspraak van 2 de Raad van State, op grond waarvan het kabinetsbesluit tot j sluiting van Borssele is vernie- tigd. Dat voorstel wordt bespro ken met verschillende ministe- ries die bevoegdheden hebben |j op het gebied van kernenergie, i; waaronder Sociale Zaken en e Volkshuisvesting, Ruimtelijke B| Ordening en Milieu (Vrom). J Vervolgens neemt minister -. Pronk van Vrom het voortouw; zijn departement is sinds kort H als eerste verantwoordelijk ivoor kernenergie. Pronk is voor stander van sluiting van de J' kerncentrale. De vernietigde jj beschikking voor sluiting van a Borssele kwam nog van EZ. pagina 17: kernenergiewet lijkt grabbelton Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg; Potten bakkerssingel wieso ernstig dat er op deze schaal wordt gesmokkeld, maar het feit dat het in diplomatieke postzakken zat, maakt het dub bel problematisch." De Surinaamse ambassadeur in Nederland, Azimullah, is er donderdag al voor op het matje geroepen bij Buitenlandse Za ken. De ambassadeur zei daar 'totaal verrast' te zijn door de vondst, aldus een woordvoerder van het ministerie. Voor Kok kan het niet bij zo'n verklaring blijven. „Wie was de afzender, voor wie was de cocaïne be stemd. Misschien kunnen we bepaalde contactpersonen op het spoor komen." Kok vond het een 'gelukkige sa menloop van omstandigheden' waardoor de smokkel aan het licht is gekomen. Normaal im mers wordt diplomatieke post die heen en weer gaat tussen een land en zijn ambassade in Ne derland niet opengemaakt of anderszins onderzocht. Dat zou de integriteit van dat land aan tasten. In het geval van deze week was het volgens Kok puur toeval men de drugssmokkel op het spoor kwam, doordat de zak op de grond terecht kwam en nog eens door het karretje werd overreden en stukgetrokken. Volgens de Surinaamse presi dent Wij denbosch betreft het incident een complot om zijn enkele dagen geleden opgerich te partij in een kwaad daglicht testellen. GPD van de redactie binnenland AMSTERDAM - De Suri naamse ex-legerleider Bou terse moet worden vervolgd voor zijn rol in de December moorden in Suriname. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren bepaald in een procedure die door twee nabestaanden is aange spannen. In december 1982 vermoordden Surinaamse militairen onder leiding van Bouterse vijftien tegenstan ders van de junta. Het hof vindt dat er ernstige verden kingen zijn dat Bouterse een grote rol heeft gespeeld tij dens de Decembermoorden. Ze zijn zo ernstig dat hij voor een strafrechter ter verant woording moet worden ge roepen. Dat zou moeten ge beuren door een rechtbank in Suriname. Maar het is vol gens het rechtscollege niet te verwachten dat Bouterse in Suriname voor de moorden wordt vervolgd. Daarom moet een deskundi ge volkenrecht onderzoeken of Bouterse in Nederland kan worden berecht. De rechters denken dat het mogelijk is hem aan te pakken. Volgens hen zijn er aanwijzingen dat ten minste één van de slacht offers de Nederlandse natio naliteit bezat. 'Vervolging in Nederland zou op grond van dit alles opportuun zijn', al dus het Hof. ANP Pinochet (1) wordt op het vliegveld welkom geheten door de Chileense opperbevelhebber generaal Inzurieta. foto Rickey Rogers/RTR van onze redactie buitenland SANTIAGO - Voor het oog op vallend fit duwde de 84-jarige generaal zich uit zijn rolstoel omhoog. Steunend op zijn stok maar rechtop stond oud-dicta tor Augusto Pinochet gisteren weer op Chileense bodem. Zes tien maanden na zijn bezoek aan Londen was hij thuis. De Britse regering had een dag eerder besloten dat Pinochet niet zou worden uitgeleverd naar Spanje, omdat hij lichame- lijk en geestelijk niet in staat mocht worden geacht om te recht te staan voor de wandaden tijdens zijn dictatoriale bewind. Pinochet werd in zijn rolstoel het militaire vliegtuig uitgere den dat hem van Engeland naar zijn vaderland had overge bracht. Maar eenmaal op het platform van het militaire vliegveld bij Santiago kwam hij uit zijn rolstoel overeind om met een omhelzing de commandant van de Chileense strijdkrach ten, generaal Inzurieta, te be groeten. De militaire kapel speelde Pinochets favoriete me lodieën: Duitse marsmuziek. De oud-dictator, die in Londen de laatste maanden steeds als een zielig, in elkaar gedoken hoopje mens in zijn rolstoel zat, zag er verbazend goed uit. De socialist Lagos, die over ruim een week het president schap van het huidige staats hoofd Frei overneemt, zei giste ren dat het 'moment is gekomen om te laten zien dat Pinochet in eigen land in aanraking kan ko men met justitie'. De Chileense rechter Guzman gelastte giste ren een medisch onderzoek naar de lichamelijke en psychische conditie van Pinochet. De rech ter wil laten onderzoeken of de generaal geestelijk nog in staat is om een proces tegen hem in ei gen land te kunnen volgen. Guzman onderzoekt de bijna (Advertentie) N NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND TERRE DES DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland ontslaat de ban kierende ambtenaar Baarspul en zijn oud-chef Bloemendaal. De twee zijn sinds afgelopen zo mer geschorst vanwege hun rol in de Ceteco-affaire. Bloemendaal heeft gisteren zijn ontslagbrief ontvangen. Hierin wordt toegezegd dat hij 'het normale wachtgeld' krijgt. De provincie neemt Bloemendaals aandeel in de zaak minder zwaar op dan dat van Baarspul. Bloemendaal wordt verweterf dat hij als chef van de afdeling financiën niet voldoende heeft toegezien op het doen en laten van Baarspul. Die kon in het provinciehuis een bankiersysteem opzetten dat leidde tot een verlies van 25,9 miljoen gulden. De ontslagprocedure voor Baarspul loopt langer door, me de omdat tegen hem nog een jus titieel onderzoek loopt wegens valsheid in geschrifte. GPD WÊÊÊammmÊÊÊÊÊÊÊm SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES zestig aanklachten die in Chili tegen Pinochet zijn ingediend. De aanklachten, die bijna alle maal betrekking hebben op moorden en verdwijningen die tijdens het bewind van Pinochet (1973-1990) hebben plaatsge- VOGELWAARDE - Twee man nen hebben gisterochtend bij Vogelwaarde geprobeerd een flitspaal om te zagen met een motorslijpzaag. Het duo, een 28-jarige Noord-Hollander en een 30-jarige Fries, is aange houden. De beide mannen zijn door een Noord-Hollands bedrijf gede tacheerd bij een Zeeuws- Vlaamse onderneming. Zij re den in de bedrijfswagen; ook de slijpzaag was eigendom van hun Noord-Hollandse baas. De politie werd om half drie 's nachts getipt door een passant die mensen had zien rondhan gen bij de paal op de Rijksweg 61. Bij aankomst troffen de agenten de mannen aan. Een van de twee had de motorslijp zaag in de berm gegooid, toen hij de politiewagen zag nade ren. De agenten zagen op de flitspaal duidelijke slijpsporen, waarop het tweetal werd aangehouden en naar het bureau in Hulst ge bracht. De slijpzaag is in beslag genomen. Het landelijk Bureau Verkeershandhaving heeft aan gifte gedaan van vernieling. De politie gaat ervan uit dat de mannen uit balorigheid hebben gehandeld. Ze waren in elk ge val niet geflitst: er zat geen ca mera in de paal. had, zouden kunnen leiden tot een rechtszaak tegen de oud dictator. Pinochet onderging gisteren een medisch onderzoek in het mili tair hospitaal in Santiago. Na enkele uren verliet hij het zie kenhuis weer. GPD/RTR/AFP/AP pagina 2: recht wint in zaak-Pinochet (Advertentie) Het Joegoslavië-Tribu- naal heeft de Bosnisch- Kroatische generaal Ti- homir Blaskic gisteren tot 45 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor de etni sche zuivering die het Bosnisch-Kroatische le ger in 1993 onder zijn lei ding doorvoerde in de Lasva-vallei in Centraal- Bosnië. Het is de hoogste straf die het tri- bunaal ooit heeft S»* opgelegd. Een nieuw soort flitspaal betrapt automobilisten die over de zogeheten verdrijvingsvlakken, strepen bij in- en uitvoeg- stroken, rijden. De nieuwe camera werd gisteren gepresen teerd op de N59 bij Oude-Tonge. Volgens de politie levert het rijden over de strepen veel gevaar in het (j verkeer op. Schaatsster Marianne Timmer heeft voor opschudding ge zorgd tijdens de WK afstanden in Japan. Bij een test bleek dat de hematocrietwaarde in het bloed van de olympisch kampi oene te hoog was. Dat zou kunnen wijzen op het gebruik van doping. Bij een tweede test bleek het bloed in orde. Timmer zei dat ze door alle consternatie een medaille V j[ op de 500 was misgelopen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27,29,31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; au to motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43 door Bert van Nieuwenhuizen UTRECHT - Gemeenteraadsle den krijgen dit jaar hun onkos tenvergoeding netto in de hand. De verschuldigde belasting over deze vergoeding komt voor re kening van de gemeenten. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën giste ren bevestigd. Ook over de onkostenvergoe ding die ze in 1999 netto hebben ontvangen, hoeven ze niet met terugwerkende kracht belas ting te betalen. Dat is het resultaat van de 'op stand' die er onder de gemeente raadsleden was uitgebroken tegen een maatregel van het mi nisterie van Financiën. Het ministerie had na onder zoek geconstateei'd dat veel raadsleden niet kunnen aanto nen dat ze het bedrag dat zij aan onkostenvergoeding beuren ook daadwerkelijk aan onkos ten uitgeven. „Dan is er sprake van loon en daarover dient ge woon belasting te worden be taald", vonden minister Zalm en staatssecretaris Vermeend. De raadsleden beachten met hulp van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een 'truc' om de belastingheffing over hun onkostenvergoeding te ontlo pen. Ze zouden een contract kunnen tekenen met hun ge meente, waardoor ze in dienst van die gemeente zouden ko men. Maar deze contracttruc' is nu niet meer nodig. Voor 1999 blijft alles bij het oude en voor (Advertentie) Mk - jg| 3.000 Showroom keukens en inbouw-apparaten h| moeten ruimte maken voor de nieuwe collectie. Zondag 5 maart geopend van 10 00 tot 17.00 uur dit jaar nemen de gemeenten de belasting voor hun rekening. „Het dossier inzake de belasting op onkosten voor raadsleden heeft in zeer korte tijd een ver rassende wending genomen", stelt R Lamers van het ministe rie van Financiën. De VNG toont zich verheugd over de om mezwaai bij Financiën. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:.....m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. ZWOLLE: NEWTONWEG 21 - 038-4600181 3214 000019 r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1