Rechtszaak over aanleg Mortiere Wijkagent adopteert school Straten op de schop CDA-idee noodbrug helpt verkeer niet Kinderdagcentrum verhuist mogelijk naar Brede School zeeland zaterdag 4 maart 2000 w 1 5 Bewoners willen geen bedrijventerrein Haltbureau tracteert scholen op theater ar' j door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bewoners van de Torenweg in Middelburg hebben de rechter in Middel- buig vrijdag gevraagd de werk zaamheden op het toekomstige bedrijventerrein Mortiere stil te leggen. Volgens de bewoners heeft de gemeente geen aanlei ding om haast te maken met de ontwikkeling van het nieuwe bedrijventerrein. „Het industrieterrein Arnestein heeft nog braakliggende grond met een omvang die het plange bied Mortiere benadert. De ge meente kan daar nog jaren voor uit. Daarom heeft de gemeente geen reden om de zorgvuldige bestemmingsplanprocedures te doorkruizen door alvast te be- I ginnen met het bouwrijp maken van het terrein", zeggen J. Elen- I baas en J. Groenenberg. Niet in de rij De omwonenden menen dat nieuwe bedrijven bovendien niet in de rij staan om zich mo menteel in Middelburg te vesti gen. „In het verleden zijn bedrijven uit de kern van Mid delburg en uit de dorpen op Wal cheren naar Arnestei n verhuisd Die zullen nu niet opnieuw ver huizen. Voor nieuwe bedrijven is, geografisch gezien, Goes een Bromfietsster breekt pols bij botsing SINT-ANNALAND - Een 69- jarige bromfietsster uit de ge meente Tholen is donderdag rond half twee's middags bij een aanrijding op de kruising Oude Zeedijk/Vellingweg in Sint-An il naland gewond geraakt. 3 Zij werd met een vermoedelijk gebroken pols naar het zieken- 1 huis gebracht. De vrouw ver- I zuimde op de kruising voorrang e te verlenen aan een 41-jarige s bestuurster uit de gemeente r> Westvoorne. Jk. veel aantrekkelijker vestings plaats. Zeker met de komst van de Westerscheldetunnel. Daar door ontgaat het ons waarom er plotseling met zoveel haast een nieuw bedrijventerrein moet worden ontwikkeld." Urgentie Volgens advocaat M. H. J. Ben ders van de gemeente is er wel degelijk sprake van urgentie. Een aantal bedrijven dat naar de Mortiere wil, staat nu voor de beslissing de huur van het be drijfspand te verlengen of op te zeggen. Een bedrijf dat momen teel in het Stationsgebied staat, MIDDELBURG - Het Amster damse theatergezelschap Steil is door het Regionaal Halt Buro Walcheren ingehuurd om op ba sisscholen een proefvoorstel- ling op te voeren van hun nieuw ste productie 'Strak'. De voorstelling is een vervolg op de succesvolle opvoering 'Tuig', die bestemd was voor scholieren in het voortgezet onderwijs en handelde over jongerenproble- matiek. Het theaterstuk 'Strak' gaat over actuele onderwerpen als vriendschap en groepsdruk, en wordt gespeeld door vier jonge ren. De gedachte achter de to neelproductie is via actieve deelname van scholieren uit groep 7 en 8 van het basisonder wijs meer inzicht te kunnen krijgen in de problemen, waar zij mee zitten. Dit gebeurt onder het motto: voorkomen is beter dan genezenHet is de bedoeling dat de proefvoorstelling 'Strak' op 19 april wordt opgevoerd. Mocht het net zo aanslaan als haar voorganger, dan zal er ko mend schooljaar of het jaar daarop een vervolg komen. heeft de huur al per 1 september aanstaande opgezegd. Naast schorsing van de werk zaamheden vroegen Groenen berg en Elenbaas aan de rechter om een groenstrook van 25 me ter tussen hun woningen en de eerste ontsluitingsweg van de Mortiere. Volgens het gemeen telijk plan wordt die strook tien a vijftien meter breed. De ver zoekers vinden het vreemd dat toekomstige bewoners op de Mortiere wél een brede- groen strook krijgen als afscheiding van de bedrijven. „En dat ter wijl die mensen al op de hoogte zijn van de situatie vóórdat ze er wonen. Maar voor de mensen die er al woonden voordat de plannen er lagen, is het volgens de gemeente niet mogelijk. Wij menen evenveel of zelfs meer rechten daarop te hebben dan toekomstige bewoners." Afstand Volgens Benders bedraagt de af stand tussen de bestaande wo ningen en de nieuwe bedrijven 47 tot 70 meter. Dat is dan ver plicht. „Voor het soort bedrijven dat op de Mortiere zijn gepland, geldt er een wettelijke afstand van maximaal 50 meter." De buurtbewoners verklaarden op de zitting dat de brede groen strook een groot deel van hun bezwaren zou oplossen. Een bredere afstand beperkt ge luidsoverlast van bijvoorbeeld warmdraaiende vrachtwagens. Ook visuele overlast van moder ne bedrijven achter de wonin gen, neemt door een bredere af stand af. Bestuursrechter T. Damsteegt wilde, voordat hij zich over zijn oordeel gaat buigen, nog van de gemeente weten of verbreding van de groenstrook problemen zou opleveren voor de huidige werkzaamheden. L. Groutars, gemeentelij k pro j ectleider Mor tiere, verklaarde dat verbreding in die zin geen probleem is. Wel komen de werkzaamheden in de knel als ook de eerste ontslui tingsweg verplaatst moet wor den. De rechter doet maandag uit spraak. Harde wind zorgt voor overlast VLISSINGEN - De harde wind heeft vrijdagmorgen in VI is- singen voor overlast gezorgd. Van een woning aan de Burge meester van Woelderenlaan zijn enkele dakpannen van het dak gewaaid. Bi] de bouwplaats van de Sardijntoren zijn bouwmaterialen weggewaaid. Nabij de Bosjeslaan is een mo biel toilet omver gewaaid. In Dreischor werd vrijdag een bus hokje vernield. De hevige wind blies de zijpanelen er uit. Een melding dat er iets mis was met de graansilo aan de Vissers- dijk in Zierikzee, bleek achteraf loos alarm. Het lawaai be stond uit kabels die door de harde wind tegen de daarvoor bedoelde kabelgoot sloegen. Op de Elkerzeeseweg bij Scha- rendijke viel een boom om in een tuin. Ook daar bleef de scha de beperkt. De boom kon later op de dag door gemeenteperso- neel weer overeind worden gezet. Vijf weken cel voor steunfraude MIDDELBURG - Vijf weken gevangenisstraf voor een 35-ja- rige man uit Oost-Souburg wegens steunfraude was vrijdag het vonnis van de Middelburgse politierechter. De verdachte had in het tweede halfjaar van 1998 aan de gemeentelijke so ciale dienst niet opgegeven dat hij naast zijn uitkering werk te. Hij verkeerde in de veronderstelling dat vakantiewerk niet moest worden gemeld aan de gemeente Vlissingen. Het nadeel voor de gemeente was 14.000 gulden. School steunt De Mikke MIDDELBURG - Leerlingen uit groep zeven en acht van de Franciscusschool in Middelburg hebben vrijdag een cheque ter waarde van 610 gulden overhandigd aan Coby Louwerse, beheerdster van vogel- en egelopvangcentrum De Mikke. Het geld was ingezameld op een spelletjesavond. De Mikke gaat het geld gebruiken voor de bouw van een nieuw buitenbassin, dat 25.000 gulden kost. Boete voor mishandelen vrouw MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft vrij dag een 39-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete voorwaardelijk. De verdachte had 26 janu ari vorig jaar in Middelburg zijn ex-vrouw in haar woning mishandeld door haar een duw te geven.Spanningen in de re latie vormde de aanleiding tot de mishandeling. Vlissinger trapt deurruit in door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Wilhelminastraat en Nieuw- straat in Vlissingen worden de komende maanden opnieuw ingericht. Een deel van de parkeervak ken in de Wilhelminastraat krijgt een andere op stelling. Daarvoor wordt de rijbaan enkele meters verlegd. De werkzaamheden duren naar ver wachting tot begin juni. Vanaf de kruising met de Nieuwstraat tot aan het Groenewoud wordt de rijbaan in de Wilhelmina straat zo dicht mogelijk tegen het parkeerplein Stenen Beer aangelegd. Daardoor ontstaat er aan de zijde van de woningen ruimte om de parkeer vakken ten opzichte van de rijbaan schuin aan te leggen. Dat levert extra parkeerplaatsen op. De twee wegen en de trottoirs worden opnieuw bestraat. Op een aantal plekken worden daarvoor nieuwe tegels en stenen gebruikt. Ook komen er aan het begin van de straten en op kruisingen pla teaus. De bestaande beplanting blijft behouden. Voor de nieuwe woningen van het bouwcomplex de Dobberende Doosjes aan de zijde van de Wil helminastraat worden drie extra bomen geplant. De herinrichting van de straat begint 9 maart, maar deze week is begonnen met de vervanging van de riolering en waterleidingen. Omwonenden worden verzocht hun auto's tijdens de werkzaam heden elders te parkeren. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Een 25-jarige man uit Vlissingen is vrijdag morgen door de politie aangehouden, nadat hij een deurruit in de Nieuwstraat in zijn woonplaats had ingetrapt. De man raakte hierbij lichtgewond aan zijn been en wilde zich laten behandelen in het ziekenhuis. De politie kon hem op weg daar naartoe aanhouden. Na verhoor mocht de Vlissinger gaan. Middelburg polst Veere over N57 MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder P. Brakman (verkeer) gaat binnenkort zijn Veerse collega opheldering vragen over het uitblijven van een bestemmingsplan voor de N5 7De gemeente Middelburg heeft haar deel van het plan tot aan Sint Laurens geregeld. Veere is nog niet zo ver.,We zullen Veere om medewerking vragen om het bestemmingsplan voor de N57 op te starten", aldus Brakman vrijdag bij de presenta tie van een rapport over de verkeersproblematiek in Middel burg. „Ik zal me daar met het college van Veere over verstaan en aandringen om er ernst mee te maken." De Middelburgse wethouder is bang dat als de poging tot voorfinanciering lukt de voortgang van de N57 in gevaar komt als er nog geen be stemmingsplan is. Het onderzoek naar voorfinanciering is nog niet af. Project moet jeugdcriminaliteit verminderen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Doe effe normaal." Onder dat motto probeerde politieagente Mir jam Vrijhoek vrijdag kinderen van basisschool De Bever- burch in Middelburg iets te le ren over vandalisme. Kinde ren van de groepen zeven en acht van basischolen in Zee land kunnen sinds kort op een ontspannen manier kennis maken met de politie. Ge meente en politie werken sa men in het project school adoptie. Het project houdt in dat wijk agenten scholen in de buurt 'adopteren'. Ze maken kennis met de kinderen door op school lessen te verzorgen over onder andere geweld, diefstal en vuurwerk. De bedoeling van het project is om de con tacten tussen jongeren en agenten te verbeteren en om de drempel voor jongeren om de politie te benaderen te verla gen. De politie probeert met schooladoptie de jeugdcrimi naliteit terug te dringen. Het plan heeft nog een ander voor deel: kinderen die in de proble men zitten, durven sneller naar de politie te stappen als ze de agenten in de wijk per soonlijk kennen. Vandalisme Vrijdag kregen de groepen ze ven en acht van De Beverburch voor de vierde keer les van agente Vrijhoek. Deze keer gaat het over vandalisme. De kinderen krijgen een flitsend vormgegeven folder, waarin verschillende opdrachten staan. Ze moeten nadenken over hoe ze op vandalisme zouden reageren en hoe ze zich kunnen verweren tegen groepsdruk. Daarna maken de kinderen een berekening van het aantal weken dat ze zou den moeten sparen als ze een speelhuisje zouden vernielen. In totaal wordt in Nederland per dag voor drie miljoen gul den vernield. De kinderen zijn zichtbaar onder de indruk van die getallen. Vrijhoek vraagt de kinderen of ze zelf wel eens met vandalis me te maken hebben gehad. Een stoer uitziend jongetje vertelt: „Bij de flat aan de Ha- ringvlietstraat lag een keer een televisie. Die hebben we naar boven getild en toen lie ten we hem vallen." Als de agente hem vraagt hoe hij daar nu over denkt, zegt hij: „Het was dom, want er kan glas af springen in iemands gezicht of zo." Aan het einde van de les deelt Vrijhoek buttons uit met de tekst 'Doe effe normaal'. De kinderen krijgen de opdracht die op te spelden bij iemand die iets aan het vernielen is. Ze is erg benieuwd of ze dat dur ven. Jair van elf vindt het wel een goed idee om lessen van de po litie te krijgen. Hij heeft nog nooit iets met vandalisme te maken gehad en hij denkt dat hij dat in de toekomst wel be stand zal zijn tegen de verlei ding om mee te doen: „Nu weet ik hoeveel je moet sparen, om alles terug te betalen. Agente Vrijhoek vertelt dat de kinderen de lessen leuk vin den: ,Het spreekt ze erg aanze herkennen het. We willen de kinderen aan het denken zet ten en dat lukt: ze projecteren de lessen op hun eigen situa tie." Ze hoopt dat de kinderen er iets van opsteken en dat ze ook de weg naar het politiebureau vinden. „Ze moeten weten dat ze bij ons terecht kunnen om over hun problemen te praten, daarom is het belangrijk om een band op te bouwen." Vrijhoek geeft les als een vol leerd docente, hoewel ze maar een dag training heeft gehad. Ze steunt bij het lesgeven op haar ervaring als agente. Soms past ze een trucje toe: ze laat de kinderen allemaal een tele foonnummer opschrijven dat ze kunnen bellen als ze proble men hebben. Zo sluit ze uit dat kinderen die echt hulp nodig hebben, zich schamen als ze de enige zijn die het noteren. Genoten Wethouder C. J. van Dijk- Sturm was gisteren ook bij de les, omdat de gemeente Mid delburg de kosten voor de les pakketten van het project be taalt. Het viel haar vooral op dat de kinderen zo aandachtig luis terden. Ze hoopt dat van de lessen een preventieve wer king uitgaat: „In groep zeven en acht gaat vandalisme leven, je moet de kinderen nu pak ken. op deze leeftijd is er nog wat aan te doen." Zelf heeft ze ook van de les ge noten: „Het uur was zo om." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het idee van het CDA-Middelburg om bij de Nieuwlandseweg een noodbrug over het Kanaal door Walcheren lost de verkeersproblematiek in de stad niet op. Dat concludeert het verkeers- adviesbureau Goudappel Cof- feng in een rapport over de file vorming. Een noodbrug aan de Nvestkant, bijvoorbeeld ter hoogte van de Stromenweg, zou beter zijn. De CD A-fractie lanceerde vorig jaar oktober het idee voor een noodbrug, die de Nieuwlandse weg moet aansluiten op De Punt. Die brug zou de Schroe- weg en de kaaien moeten ontlas ten. Automobilisten zijn dan sneller op de Veerseweg richting Veere. Goudappel Coffeng denkt dat een brug op de middellange ter mijn een oplossing kan bieden voor verkeer afkomstig van rijksweg A58 richting Veere en Ramsburg. „Deze oplossing lost nagenoeg niets op wat betreft het toeristenverkeer richting REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Walcheren", meldt het vrijdag gepresenteerde rapport. Die routes liggen namelijk aan de westkant. De aanleg van een noodbrug daar zou de proble matiek rond de Schroeweg, de Schroebrug en het Groene Woud meer oplossen, omdat het doorgaande verkeer dan niet langer over die route hoeft te rij den. Het verkeersadviesbureau denkt bovendien dat de nood brug er niet op korte termijn kan komen, omdat er allerlei plano logische procedures nodig zijn. Bovendien, aldus Goudappel Coffeng, moeten de kosten voor plaatsing en de aanleg van aan- voerwegen naar de brug niet worden onderschat. Het college heeft niettemin besloten dat er een onderzoek plaatsvindt naar de noodbrug. Stationsgebied Op dit moment kijkt een ander adviesbureau naar de beste ver- keersoplossing in het Stations gebied. De gemeente wil daar een nieuw busstation, woningen en kantoren bouwen. In dat ka der wordt de noodbrug ook on derzocht. Er wordt bijvoorbeeld gekeken of de eventuele aanleg van de brug tegelijk met de her inrichting van het Stationsge bied kan. Wethouder P. Brak man (Verkeer) staat niet echt te popelen. „Een duurzame oplos sing heeft meer mijn voorkeur." Bedreiging en vernieling om parkeerboete MIDDELBURG - Een 43-jarige Middelburger is vrijdag aange houden voor vernieling en be dreiging. De man maakte amok aan de balie van parkeerbeheer, omdat hij het oneens was met een par keerboete. Hij bedreigde een personeelslid en vernielde een ruit. De man kreeg een proces verbaal. Auto gestolen OOST-SOUBURG - Aan de Wil genstraat in Oost-Souburg is in de nacht van donderdag op vrij dag een bedrijfsauto gestolen. Het betreft een grijze Toyota Hi- Lux met een lage witte kunst stof huig. In de auto lag voor en kele honderden gulden aan gereedschap, waardepapieren en persoonlijke spullen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het kinder dagcentrum van Arduin ver huist waarschijnlijk naar de Brede School in de Magistraat- wijk in Middelburg. Het zou twee lokalen krijgen in de zoge naamde 'Unilocatie'. De bedoe ling is dat de kinderen integre ren in de peutergroepen en kin deropvang van het reguliere on derwijs. Wethouder J. C. van Dijk- Sturm bevestigt dat er plannen zijn om het kinderdagcentrum in het gebouw van de Brede School onder te brengen. De verhuizing past in het streven van de gemeente om de activi teiten van de brede school steeds verder uit te breiden. „De school wordt meer dan een leer fabriek, er komen onder meer ook plaatsen voor kinderop vang en naschoolse opvang." O. Jongewaard, manager van Arduin, vindt het nog te vroeg om op de plannen in te gaan: „De partijen zijn nog met elkaar aan het praten en er is nog niet met iedereen gesproken. Er is nog niets officieel." Samenhang In de Brede School worden twee basisscholen samengevoegd: de Cypressenhof en de Leeuwen- burch. Zo hoopt de gemeente meer sociale samenhang in de wij k te brengen. Het is de bedoe ling dat het gebouw na school tijd gebruikt wordt voor buurt - activiteiten, zoals cursussen, ouderenwerk en sport. In de unilocatie komt ook een wijkcentrum. Enkele weken ge leden wérd bekend dat kinderen Goesenaar gewond bij aanrijding GOES - Een 45-jarige Goese naar is vrijdag gewond geraakt bij een aanrijding op de Lijn baan in Goes. De man reed met zijn bedrijfs wagen achteruit en botste tegen een bedrijfswagen die bestuurd werd door een 51-jarige man uit Zierikzee. Beide auto's werden beschadigd. De Göesenaar moest met letsel in het gezicht en ribfracturen worden overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. van de brede school een wijk krant gaan maken. Waarschijn lijk zal een wijkagent in de Unilocatie een post openen. Wethouder van Dijk-Sturm wijst op het experimentele ka rakter van de school: „We willen graag in alle wijken zo'n brede school, maar die zal er overal anders uitzien. Aan de hand van wijkonderzoek worden de plan nen afgestemd op de behoeften en knelpunten in de wijk." Flatbewoners vinden weer onderdak MIDDELBURG - De bewoners van de hoogbouwflats in de Ma- gistraatwijk in Middelburg hebben bijna allemaal een an dere woning gevonden. Bewoners die nu nog in de flat wonen, zullen binnenkort ver huizen. De flat zal volgens wo ningbouwvereniging Woongoed op 1 mei leeg zijn. De sloop van het interieur begint direct daar na. Met de echte sloop wordt ge wacht tot na de bouwvakvakan tie. De bewoners zijn verspreid over de stad terechtgekomen; gezinnen met kinderen zijn voor een groot deel geplaatst in de Magistraatwijk; jongere bewo ners hebben vaker voor een wo ning in de binnenstad gekozen. Vlissinger opgepakt na achtervolging VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagmorgen om vijf uur in Vlissingen een 18-jarige auto bestuurder uit Vlissingen aan gehouden na een wilde achter volging. De Vlissinger, die niet in het be zit was van een geldig rijbewijs, ging er snel vandoor toen hij op het Bellamypark een politieau to zag. Tijdens zijn vlucht ram de hij twee geparkeerde auto's op de Oude Markt. Hij zette ver volgens zijn auto stil en sloeg lo pend op de vlucht. De politie kon hem na een achtervolging aanhouden, toen hij probeerde een fiets te stelen. De geparT keerde auto's raakten flink be schadigd. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. foto Lex de Meester Wijkagente Mirjam Vrijhoek voor de klas op de Beverburch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15