beII-phone r «fftia Middelburg gaat zomerfile te lijf BRISTOL Flitspaal bewaakt de lijnen Bibliotheek duikt met boekhandel in de huurkoop Officier van justitie Valente adviseur bijzondere opsporing Dagje blussen voor bezorgers - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG miWiA zeeuwse almanak Drama JMODE Miljoenenplan voor betere doorstroming verkeer binnenstad Ben" Abonnee met Nokia 3210 MIDDEN PZ( zeeland zaterdag 4 maart 2000 Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend De Drukkerij, C&A, Jordi's, Decorelte, Kreymborg, Fabneksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Dixons, Libertel m BTe-^zco/xmatt/c a tie Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR PANTHER Sportschoen Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 Journalistiek, dat is een mooi ambacht. Maar deformeren doet het wel, goede lezer. Wij zagen dat deze week tref fend gedemonstreerd toen Lize van tien, met haar vader die aan dit blad meewerkt, op het redactiekantoor ver scheen. Ze had iets ver schrikkelijks meegemaakt, liet ze weten. Ze keek dan ook heel bedroefd. Toen ze werd uitgenodigd over die vreselijke gebeurte nis dan maar eens een bericht te vervaardigen, zette ze zich achter een beeldscherm om het volgende nieuws te note ren: „In de Griffioen zat er bij de familie de Jonge een sperwer in de tuin. Hij is vier dagen geleden voor het laatst ge zien. Hij zat in hun tuin een tortelduifje op te eten. De sperwer had het duifje ge vangen bij de walnotenboom. Het duifje was erg gehegt aan de ceder die bij hun in de tuin staat." Ze vond het, terecht, een ge slaagd stukje. En of dat nou maar in de krant gezet kon worden. Welzeker. Lize was er opgetogen over. Zo heilzaam werkt de jour nalistiek nu op de beoefe naars van het vak. Wat het ene moment nog een gruwe lijk drama is, wordt in geen tijd omgezet in een mooi be richt. Zes mannen aangehouden na mishandeling 15-jarige jongen GOES - De recherche van het district Oosterscheldebekken in Goes heeft vrijdag zes jonge mannen, tussen de zeventien en twintig jaar oud, aangehouden op verdenking van mishande ling van een vijftienjarige jon gen uit de gemeente Kapelle. De jongen werd afgelopen dins dag tijdens een vechtpartij met een medescholier op de Bergweg in Goes met een stuk hout op zijn hoofd geslagen. Het slacht offer moest zich na de vechtpar tij in het ziekenhuis laten be handelen. De verdachten, afkomstig uit de gemeenten Reimerswaal, Mid delburg en Vlissingen, waren door één van de ruziezoekende scholieren opgetrommeld om te komen helpen. Vijf van hen mochten vrijdag na verhoor weer naar huis. Eén man is inmiddels in bewaring gesteld. (Advertentie) ijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 Advertentie WINKELINTERIEUR 3xN Mode Arnemuiden i uitgevoerd dóór: Kapelle -Tel. 0113-344151 (Advertentie) T" Escada Jobis Laurèl O I co I -I T UJ I Lange Vorstslraat 12 4461 JP Goes De introductie van de nieuwe flitspaal trok de nodige aandacht; ook over de 'verdrij vingsvlakken' rijden leidt nu tot een boete. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon OUDE-TONGE - Goeree-Ovcrflakkee heeft een na tionale primeur: op de kruising van de N59 en de Schaapsweg voorbij Oude-Tonge werd vrij dag de eer ste flitspaal in gebruik genomen die registreert of au to's over de (verboden) verdrijvingsvlakken rijden. Een verdrijvingsvlak is het weggedeelte bij irt-en uit- voegstroken waar witte strepen zijn getrokken. „Veel autobestuurders hebben er maling aan en dat levert zeer gevaarlijke verkeerssituaties op", stelt J. Egas van de politie Rotterdam-Rijnmond. Hij benadrukt dat de flitspaal niet is neergezet om te pesten, maar puur om de verkeersveiligheid te bevorderen. De ver- keerscijfers en een recent dodelijk ongeval maakten de locatie op de route Rotterdam-Zierikzee de aange wezen plek voor deze primeur. Door middel van detectielussen in het wegdek kan worden waargenomen of een auto over het verdrij vingsvlak rijdt. In dat geval doet de camera zijn werk. Op de foto is niet alleen de overtreder zelf te zien, maar ook de verkeerssituatie op de rechterweghelft. Per situatie wordt vervolgens bekeken of de boete (240 gulden) terecht is, aldus de projectleider. Anderhalve ton Hij verklaart dat het niet de bedoeling is de palen luk raak in het hele land te plaatsen. De opstelling, inclu sief borden, detectielussen en de paal zelf, kost zo'n anderhalve ton. Wel verwacht Egas dat in het najaar de apparatuur op andere 'ongevalsgevoelige' plaat sen wordt geïnstalleerd. door Anita de Jong VLISSINGEN - Bezoekers van de Vlissingse bibliotheek kun nen sinds gisteren bestsellers leasen. Populaire boeken zijn te huur voor twee gulden per dag. Wie het boek vervolgens wil houden, krijgt het huurbedrag bij aankoop terug. De bibliotheek start de bestsel lerservice samen met boekhan del De Ruiter en Fanoy, die ook in het nieuwe pand aan de Spui straat is gevestigd. De boekhan del levert een aantal titels uit de tophonderd. Zijn de bestsellers verhuurd, dan wordt de voor raad aangevuld. De boekhandel neemt de uitgeleende boeken na verloop van tijd terug en ver koopt ze tegen ramsj-prijzen. Actueel aanbod De bibliotheek wil op deze ma nier voorkomen dat leden vrij wel altijd misgrijpen bij het ac tuele aanbod. „We hebben nu het nieuwe boek van J. J. Voskuil liggen, dat vandaag verschenen is", licht directeur K. Hamann toe. „Daar zijn al twee exempla ren van verhuurd. Precies het aantal dat we normaal gespro ken zouden aanschaffen. An ders hadden we nu dus drie we ken lang 'nee' moeten verkopen aan belangstellenden.Voor een bibliotheek is het niet te doen om van populaire boeken meer exemplaren te kopen, want het gaat vaak maar om een korte hype en bovendien wil de bi bliotheek zoveel mogelijk ver schillende titels in huis hebben, zegt Hamann. „Op deze manier hopen we lezers tegemoet te ko men, terwijl het financiële risico bij de boekhandel ligt." Drempel De Ruiter en Fanoy hoopt met de service een nieuw koperspu- bliek aan te spreken, laat direc teur D. Anbeek weten. „Voor de mensen die een nieuw boek niet meteen kopen, maar ook niet willen wachten met lenen was er nog niks. De nieuwe Voskuil kost 69 gulden. Voor een laag bedrag kunnen mensen dat boek nu toch meteen lezen." En als eenmaal een tientje huur is betaald, is de drempel om een boek aan te schaffen lager, meent hij. De boekhandel is het proj eet be gonnen met vijftig titels uit de tophonderd. Pockets en goed kope herdrukken vielen af. An beek: „Daarbij heeft eerst huren geen zin.Maar bijvoorbeeld De Passievrucht van Karei Glastra van Loon, Dubbelliefde van Adriaan van Dis en Retour Nij- megen-Den Haag van Marjet van Zuilen zijn wel voorradig. De huuropbrengst gaat groten deels naar de boekhandel; de bi bliotheek houdt iets van de twee gulden in voor de uitleenservice. Dat betekent dat de jongste af levering van Het Bureau van J. J. Voskuil 35 dagen moet worden verhuurd om quitte te draaien, rekent Anbeek voor. Of wat minder dagen verhuurd en dan nog tegen gereduceerd tarief verkocht. „Het is een experi ment. We gaan ervan uit dat het kostendekkend is. Na verloop van tijd moet blijken of de huur prijs van twee gulden naar bo ven of naar beneden moet wor den bijgesteld." Beduimeld Wie een gehuurd boek wil ko pen, krijgt geen beduimeld werkje in de boekenkast, vertelt hij. Leners ontvangen bij de balie van de bibliotheek een waardebon ter hoogte van het huurbedrag voor een nieuw ex emplaar. „We snappen ook wel dat mensen niet de volle prijs betalen voor een tweedehands- boek." De Boekhandel en de biblio theek willen het experiment ten minste een jaar voortzetten. doorTheo Giele MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente vertrekt bin nen enkele maanden uit Middelburg en wordt hoofd helpdesk Bijzondere Opspo ringsbevoegdheden (BOB) bij het landelijk parket in Rotter dam. In die functie zal Valente officie ren van justitie in heel het land adviseren over de toepassing van de wet BOB. De wet is sinds 1 februari van kracht en is een voortvloeisel uit de zogeheten IRT-affaire. Tijdens de parle mentaire enquête onder leiding van wijlen M. van Traa bleek dat de politie zich bediende van al lerlei methoden die volgens de wet verboden zijn. De wet moet een einde maken aan de kloof tussen bestaande wetgeving en de praktijk van de bestrijding van zware georgani seerde criminaliteit. Informe ren, infiltreren, inkijken, afluis teren en doorlaten, het staat allemaal in de nieuwe wet, om geven met strikte procedures. De politie zal steeds van een of ficier van justitie toestemming moeten krijgen voor het toepas sen van dergelijke methoden. Bij het landelijk parket is een expertisecentrum onderge bracht die politie en justitie helpt bij het toepassen van de nieuwe wet. Valente, als officier van justitie in Amsterdam begin J. Valente jaren negentig betrokken bij de parlementaire enquête, zal de helpdesk gaan leiden. Valente kwam in april 1995 naar Middelburg. Hier bleef hij zich bezighouden met de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Hij bestreed het beeld dat er in Zeeland geen zware criminali teit zou bestaan en zijn dagen nu in de luwte kon slijten. Zijn op vallendste vangst was de bijna 1300 kilo cocaïne in het schip Fogo Isle in Hans weert. Ander half jaar geleden uitte Valente nog forse kritiek op het voorne men van de douane om de sterk te in Zeeland te verkleinen. „Dat is de kat op het spek bin den", was zijn commentaar. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg trekt 2,7 miljoen gulden uit om het verkeer naar en vanuit de stad sneller te laten doorstro men. Voor dat geld komen er nieuwe verkeerslichten en bre dere wegen op het Groene Woud en het Tangent. De Koudekerk - seweg/Breeweg en Koninginne- laan worden 30 kilometerge- bicd om sluipverkeer tegen te gaan. De maatregelen moeten vóór 1 juni zijn genomen. Middelburg heeft in de zomermaanden te maken met een enorme toename van het verkeer. Dat leidt, mede door de regelmatig gesloten spoorwegovergang en de ge opende Schroe- en Stations- brug, tot files op de Schroeweg en het Groene Woud. Afgelopen zomer was de chaos compleet, omdat de verouderde verkeers lichteninstallaties het lieten af weten. Daar kwam bij dat door de invoering van eenrichtings verkeer op de Poelendaeleweg en de reconstructie van de Kou- dekerkseweg er sluipverkeer op de Langevieleweg ontstond. Het verkeersadviesbureau Goudappel Cöffeng onderzocht november vorig jaar hoe het verkeer zich in Middelburg ver plaatst. Uit die studie blijkt dat de kern van het probleem is dat het Groene Woud tijdens spitstijden het autoverkeer niet aankan. De beste oplossing is verkeer om de stad heen leiden, zodat automobilisten niet meer via de Schroeweg en het Tan gent hoeven. Op de lange ter mijn biedt de aanleg van de N57, inclusief een aquaduct onder het Kanaal door Walcheren soe laas. Tot die tijd wordt er vol gens wethouder R Brakman fors geïnvesteerd in het verminde ren van de files. Een belangrijke oorzaak voor de files is het slecht functione ren van de verkeerslichtenin stallaties op de Schroeweg, pal na de Schroebrug en het Groene Woud. Die worden zo snel moge lijk vervangen. Daarnaast constateert Goudap pel Coffeng dat de rijstrokenin deling op het Groene Woud en het Tangent niet optimaal is. Vóór de reconstructie van het kruispunt Poelendaelesingel/- Nieuwe Vlissingseweg was de verhouding links- en rechtsaf- slaand verkeer vanuit de rich ting van de brug ongeveer gelijk verdeeld. Sinds de herinrich ting rijdt nog maar een kwart over de Poelendaelesingel naar het rondwegenstelsel, de rest maakt gebruik van het Tangent en de Langevieleweg. Bewegwijzering Door de huidige rijkstrokenin- deling op het Groene Woud (twee stuks linksaf Poelendae lesingel, één richting Tangent) en de bewegwijzering op de Schroeweg, wordt het verkeer gedwongen om snel na de brug voor te sorteren. Dat leidt tot fi les, omdat de toegangswegen naar het Groene Woud (Blau- wedijk en Schroeweg) twee- baanswegen zijn. B en W willen geld uittrekken om een extra rijstrook te maken op het Groe ne Woud. Daarvoor wordt een stuk van de middenberm en van de stoep aan de rechterzijde 'af gesnoept'. Op het viaduct bij de Konmar wordt met behulp van belijning en een slingerende middenberm een extra rijstrook gecreëerd. Kort na de Zand straat moet het verkeer weer op één rijstrook. Om sluipverkeer in de Stromen- wijk, 't Zand en de Breewijk tegen te gaan wordt een maxi mumsnelheid van dertig kilo meter per uur ingevoerd op de Koudekerkseweg/Breeweg en Koninginnelaan. De gemeente hoopt zo automobilisten te ont moedigen gebruik te maken van de sluiproute. De wegen worden ook heringericht. Mochten die maatregelen niet leiden tot het gewenste effect, dan overweegt het college van éénrichtingsver keer in te voeren op de Koude- kerkseweg de stad uit. B en W willen daarnaast de hou ten Langevielebuitenbrug bij de Zandstraat, waarvan veel fiet sers en voetgangers gebruik ma ken, verplaatsen naar het tracé Langevielesingel/Tangent, waar ook al een voet-/fietstun- nel ligt. Zo kan het verkeerslicht bij het kruispunt Zandstraat- /Langevieleweg langer op groen staan, wat de doorstroming ook versnelt. „We moeten niet de il lusie hebben dat we stremmin gen kunnen voorkomen", aldus Brakman. „Maar we kunnen de doorstroming wel verbeteren. Files blijf je altijd houden." pagina 15: Noodbrug biedt geen soelaas Jonge krantenbezorgers leven zich tijdens de droomwensdag uit met een korte brandweeropleiding. foto Ruben Oreel door Johannis Kosten VLISSINGEN - „Verbazing wekkend dat een beetje water in een frituurpan zo'n enorme brand teweeg kan brengen", zei een dagbladbezorger van de PZC. Hij was gisteren een van de bezorgers die gisteren hun wensberoep mochten uitprobe ren: een dagje blussen bij de brandweer. Via het bezorgersblad Koerier kunnen bezorgers worden uit gekozen voor zo'n droomwens dag. Het evenement vond plaats op het trainingscentrum van de stadsgewestelijke brandweer van Middelburg/Vlissingen, aan de buitenhaven in Vlissin gen. Alle ingrediënten waren gister middag volop aanwezig om er een heet middagje van te ma ken. 's Ochtends was daar nog weinig van te merken. Wind kracht 8 en een dichte regen sluier bezorgden de derde droomwensdag allesbehalve een aantrekkelijk affiche. Toch was het frisse winterzonnetje van vrijdagmiddag 'slechts' een meevallertje. Aanhoudend slecht weer had het gebeuren niet kunnen tegenhouden. Na de lunch werden de jeugdige pseudo-brandweerlieden door Sjaak Vermeulen, hoofd oplei dingen en voorlichting van de brandweer, onderwezen in de theoretische kant van het be roep. Een simpel brandje blus sen bleek toch ingewikkelder dan verwacht. Uitleg over het belang van de windrichting en een waterscherm als bescher ming werden afgewisseld met praktijkvoorbeelden. De vijf deelnemers mochten hierbij hun potentiële kwaliteiten als brandbestrijder volop benut ten. Met een nerveus lachje en van spanning twinkelende ogen was na het kleine bluswerk de beurt aan het échte werk. Onder het motto teamwork moesten de deelnemers een bx-and in een gasleiding zien te blussen, in groepjes van vier. Van het blussen van een brand in een gesloten ïrnimte tot het bestrijden van een brand in een frituui-pan; de deelnemers von den het achtei-af allemaal 'tof'. Het sjiekste van alles vonden ze het afsluitende spektakelstuk. De jongens moesten in het pik kedonker de juiste uitgang zien te vinden in een labyrint. Dat brandweerlieden het moeten kunnen met bepakking leek de enthousiaste deelnemers wel veel van het goede. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Bellen in binnen/buitenland Verwisselbare frontjes Slechts 150 gram o rg f\ v a J /"9- ♦I.c.m. 2-jarig Ben Extra abonnement 65,-/maand incl. 260 gratis belminuten. Tevens opruiming van nieuwe en ge bruikte telefoontoestellen, gsm toestel len, draadloze toestellen etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13