Mentoren begeleiden PvdA'ers Pappen en nathouden tot de verkiezingen PZC PZC Thuis Marokkaanse Vereniging blijft aan Schuitvaartgracht Regengoot in stukje middenberm A58 Aannemer hervat na vondst bom werk aan buitenkeersluis Weinig animo voor burgemeesterpost zeeland 17 Commissie moet lijmen vrijdag 3 maart 2000 doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Een commis sie van 'wijze PvdA'ers' gaat de Middelburgse PvdA-fractie be geleiden. Dat clubje moet er voor zorgen dat de vier raadsle den en de twee wethouders weer op één lijn komen. De ledenver gadering van de PvdA Middel burg is daarmee woensdag avond laat in een besloten vergadering akkoord gegaan. Volgens voorzitter H. van Meer kerk is met het externe onder zoek overigens nog steeds niet de kou uit de lucht. lang praten en veel schorsingen akkoord met de conclusies en aanbevelingen. Het eerste deel van het rapport, waarin de pro blematiek wordt geanalyseerd, werd voor kennisgeving aange nomen. Volgens voorzitter Van Meerkerk is dat niet ongebrui kelijk. „Daarin staan een aantal zaken, waarvan het moeilijk is na te trekken of die juist of niet juist zijn. Dat valt niet na te trekken." De twee externe on derzoekers erkennen in het rap port dat het 'door selectief com bineren en/of weglaten altijd mogelijk is een waarheid te con strueren'. Van Meerkerk en fractievoor zitter B. de Reu worden door de ledenvergadering medeverant woordelijk gehouden voor de crisis binnen de PvdA Hen werd met name verweten dat zij niet eerder hebben ingegrepen. Bei den erkennen die verantwoor delijkheid, maar trekken daar uit vervolgens geen conclusies. De ledenvergadering had grote moeite met de eis tot fractiedis cipline. Volgens een aantal kri tische leden is het recht op een eigen mening binnen de PvdA Middelburg een groot goed. Van Meerkerk onderschrijft die stel- lingname. „Maar je moet ook als eenheid naar buiten komen. Dat geldt voor elke politieke partij en dat is binnen de PvdA niet anders." Laatste drie flitspalen gerepareerd MIDDELBURG - Alle flitspalen en radarkasten langs de Zeeuwse wegen doen het weer sinds donderdag. Gisteren zijn de laatste drie palen gerepareerd en in werking gesteld. De af gelopen tijd is veel meetapparatuur vernield. De politie Zeeland heeft ervoor gezorgd dat het landelijk bu reau voor Verkeershandhaving alle vernielde flitspalen en ra darkasten weer recht heeft gezet. De politie streeft ernaar dat eventuele vernielde palen en kasten binnen twee dagen weer in werking zijn gesteld. Vier winkelruiten bekrast MIDDELBURG - Vier ruiten van winkels aan de Lange Delft in Middelburg zijn in de nacht van woensdag op donderdag bekrast met een scherp voorwerp. Er is op alle ruiten een zo genaamde 'tag' (graffitihandtekening) achtergelaten. Tevens is vermoedelijk met een spuitbus op de kozijnen dezelfde tekst geschreven. Bij een vijfde winkel is met verf dezelfde tekst op een deur van de opslagruimte aangebracht. Alle winkeliers hebben bij de politie aangifte van vernieling gedaan. Connexxion bekijkt vervolg proef MIDDELBURG - Vervoersbedrijf Connexxion besluit bin nenkort of de proefrit voor scholieren met buslijn 54 vervolg krijgt. De proefrit ging in december van start na aanhoudende klachten van Westkappelse ouders. De schoolgaande jeugd zou per dag drie uur kwijt zijn om in Middelburg naar school te kunnen. De animo was daarom groot toen vervoersmaatschappij Con nexxion besloot een extra aansluitende bus in te zetten van de Loskade in Middelburg naar Klarenbeek. Of het initiatief volgend jaar doorgaat, is afwachten. Woordvoerder R. Oos- ting van Connexxion: „We verwachten dat na de voorjaarsva kantie het gebruik van de buslijn zal teruglopen. De fietsen zullen weer tevoorschijn worden gehaald. Binnen enkele we ken gaan we kijken of de actie komend najaar een vervolg zal krijgen." Te hard rijden kost rijbewijs RITTHEM - Tijdens een snelheidscontrole op de Sloeweg- noord in Ritthem heeft de politie donderdag van drie bestuur ders het rijbewijs ingenomen omdat zij veel te hard reden. Een 38-jarige automobilist uit Vlissingen reed 160 kilometer per uur, terwijl maar honderd is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs afgeven en kreeg een proces-verbaal. Een 49-jarige automobilist uit de gemeente Borsele en een 24- jarige bestuurder uit Vlissingen, die respectievelijk 154 en 153 kilometer per uur reden, ondergingen hetzelfde lot. Onbekenden vernielen auto VLISSINGEN - Een personenauto, die stond geparkeerd op de parkeerplaats van het ziekenhuis in Vlissingen, is woens dag tussen negen uur 's morgens en half vijf 's middags ver nield. De 35-jarige eigenaar uit Roosendaal least de auto en heeft aangifte gedaan van de vernieling. Het schadebedrag is onbe kend. Van de daders ontbreekt elk spoor. Post gestolen in Middelburg MIDDELBURG - Donderdagmiddag is in de Meanderlaan in Middelburg post uit de fietstassen van een postbode gestolen. De post was bestemd voor een aantal woningen aan de Mean derlaan. De postbode, die een gedeelte van de post had rond gebracht, merkte bij terugkomst bij zijn fiets dat de post ver dwenen was. J. Wolf, oud-gedeputeerde van Zuid-HollandenJ.Boelhouwer, gedeputeerde in Noord-Bra- bant, analyseerden de verdeeld- i heid in de PvdA-fractie. Die I scheuring is ontstaan, doordat de raadsleden H. Akdag en P. Kraan regelmatig een minder- heidsstandpunt innemen. Ook het opzeggen van het vertrou- wen in wethouder M. L. Strous I in 1999, waarbij verwachtingen werden gewekt over diens op volging, deed de eenheid geen goed. De PvdA-ledenvergadering ging in meerderheid akkoord met de aanbevelingen en con clusies van Wolf en Boelhouwer. Die komen er in het kort op neer dat Akdag en Kraan niet samen I in één commissie mogen zitten, j dat er functioneringsgesprek- I ken moeten komen en dat de fractie zich moet richten op de toekomst. „Hetverleden", aldus i de twee onderzoekers, „moet in I een kluis worden opgeborgen." De commissie van wijze PvdA 'ers wordt binnen vier weken benoemd. Het bestuur gaat op I zoek naar kandidaten en zal de- ze ter besluitvorming voordra gen aan de ledenvergadering. De commissie moet bekijken of I de verdeelde fractie de conclu- Jsies en aanbevelingen van Wolf en Boelhouwer opvolgt. I De ledenvergadering ging na Inbrekers stelen antieke kachel VLISSINGEN - Bij een inbraak in de Vlissingse Verkuyl Quak- kelaarstraat is in de nacht van donderdag op vrijdag een antie ke kachel gestolen. Het pand stond te koop en was al grotendeels ontruimd. Andere waardevolle spullen, zoals een computer, bleven onaange roerd. Vermoedelijk hadden de inbrekers hun handen vol aan de kachel en was het de bedoe ling op een later tijdstip terug te komen, want ze namen de sleu tel van de achterdeur mee. De inbrekers hadden zichzelf toe gang verschaft dooreen ruitje in te tikken. Woninginbraak DOMBURG - In een vakantie- S; woning aan de Zandplaat in I Domburg zijn tussen woens- dagavond en donderdagoch- 1 tend een besteklade en televisie so weggenomen. De toegang tot de ;le woning was geforceerd. k'j Verlichtingsactie ng MIDDELBURG - De politie Ji- heeft woensdagavond op diver- se locaties in Middelburg ver- jst lichtingscontroles gehouden. Twaalf personen hebben een be- keuring gekregen. de n- op ilt :a-j isej nu! ik ey. es' >r- t.' in; en de og an <9)1 :a-' w- door Ab van derSluis MIDDELBURG - De werk zaamheden voor de Deltaver sterking aan de buitenkeersluis in Vlissingen worden maandag 6 maart hervat. Het werk kwam op 1 oktober vorig jaar stil te lig gen toen een Amerikaanse vliegtuigbom, een duizendpon der, werd gevonden bij het bag geren van een sleuf voor een sta len damwand. Omdat de kans bestond dat er nog meer explosieven gevonden konden worden, hebben de ge meente Vlissingen en de provin cie Zeeland zich de tussenlig gende maanden gebogen over een oplossing. In opdracht van de provincie Zeeland werd vorig jaar zomer begonnen met de aanleg van een m. B.de Reu dam met een uitwateringssluis. Die dam vervangt de buitenste keersluis die al jaren niet meer door schepen is gebruikt. Op de dam komen een geasfalteerd fietspad en een voetpad. Nadat de bom was geruimd, hebben de gemeente Vlissingen en de provincie onderzocht hoe het werk het beste kon worden voortgezet. B en W van Vlissin gen kwamen in januari tot de conclusie dat een onderzoek naar meer explosieven rond de zeshonderdduizend gulden zou kosten. De provincie zou daar van zeventig procent voor haar Het blijft gisten in de Mid delburgse PvdA-fractie Middelburg. De fractie is hopeloos verdeeld tussen de 'hardliners' Hayati Ak dag en Piet Kraan en de meer volgzame raadsle den, fractievoorzitter Ben de Reu en Wim Kooiman. Ook extern onderzoek door ex-gedeputeerde J. Wolf van Zuid-Holland en J. Boelhouwer, gedepu teerde te Noord-Brabant, naar de crisis binnen de sociaal-democraten bracht deze week geen uit komst. De analyse heeft een hoog pappen en nat- houden-gehalte tot de vol gende verkiezingen in 2002. doorAb van derSluis MIDDELBURG - De PvdA zit in een diepe crisis. De partij heeft dat aan zichzelf te wijten. Voor de buitenwacht werd wet houder Tjeu Strous in septem ber 1998 met ziekteverlof ge stuurd. De waarheid bleek een half jaar later totaal anders te liggen. De volledige fractie had het vertrouwen in de politieke beginneling opgezegd en Akdag werd aangewezen als mogelijke opvolger. Aldus werden verwachtingen gewekt. Ver wachtingen die tijdens de wet houderscrisis niet konden waargemaakt, omdat de fractie door coalitiepartners CDA en WD vorig jaar maart gedwon gen werd het vertrouwen in Strous te herstellen. rekening moeten nemen. Afge sproken nu is dat er voor de vei ligheid van de omwonenden en de werkers aan de sluis een zandkade wordt aangelegd met daarin een stalen scherm wand, die net tot boven de bestaande sluisvloer komt. Explosieven, die mogelijk nog in de bodem zitten, worden hierdoor niet aangeroerd. De stalen dam wand, die dieper in de grond zou moeten komen, is dan niet no dig. Op deze manier kan worden afgezien van een verder onder zoek naar de aanwezigheid van bommen in de bodem. De affaire leidde de tweespalt in de fractie in. Strous keerde ove rigens na twee maanden 'ziekte verlof terug in de politiek. Akdag en Kraan wilden een ter mijn verbinden aan de terug keer van Strous. De Reu en Kooiman gunden de geplaagde wethouder het voordeel van de twijfel. Het onderlinge vertrouwen in de fractie is sindsdien zoek. Kraan en Akdag varen hun ei gen koers. Regelmatig brengen zij tijdens raadsvergaderingen hun minderheidsstandpunt naar voren. Dat ontlokte de coa- analyse litiepartners WD en CDA al en kele malen de opmerking wie nu hét PvdA-standpunt verkon digt: Kraan en Akdag of De Reu en Kooiman en namens wie de twee wethouders beleid voeren. Op de achtergrond van het in terne conflict speelt ook het bestuurlijk verleden mee. Het zittende college vindt dat Mid delburg pas sinds 1997 weer goed wordt bestuurd en dat vo rige colleges Middelburg heb ben laten indutten. Kraan en Akdag nemen nadrukkelijk af stand van dat soort opmerkin gen. Zij vinden dat er in het ver leden wel degelijk goede zaken zijn gedaan. Wolf en Boelhou wer vinden dat 'sommigen' het verleden op 'overdreven' en 'ge zochte' wijze zien als een alles bepalend ideaalbeeld. Met an dere woorden: Sterft, gij oude vormen en gedachten! Zo'n onderzoek zou bestaan uit oppervlakte- en dieptemetin gen, baggeren en het vervolgens zeven van de baggerspecie. Doordat op de bewuste plek veel stenen en metaalresten in de bo dem zitten, zou dit het onder zoek aanmerkelijk bemoeilij ken en vertragen. Bovendien zouden containerwanden rond de hele werkplek moeten wor den gemaakt om de veiligheid van omwonenden en passanten te kunnen garanderen. De kos ten van het onderzoek bedroe gen 630.000 gulden. De zandkade met de stalen Een verdeelde PvdA-fractie is schadelijk voor Middelburg. Om te voorkomen dat de twee spalt blijft, nam de ledenverga dering woensdagavond laat - zij het morrend - de conclusies en aanbevelingen over. Kraan en Akdag wordt de mond gesnoerd. Zij mogen slechts bij 'majeure' punten een afwijkend stand punt innemen. Dat is, zo vindt de PvdA, nu eenmaal gebruike lijk in de partijcultuur. Wat nu precies de oorzaak is van de breuk in de fractie, weten Wolf en Boelhouwer niet te ach terhalen. Zij vinden dat ook niet nodig. De onderzoekscommis sie komt met een aantal globale, vrijblijvende conclusies om de rit tot de verkiezingen in het voorjaar van 2002 zo veilig mo gelijk uit te zitten. De andere politieke partijen mogen abso luut geen garen spinnen bij de PvdA-problemen. De PvdA'ers moeten niet langer achterom kijken. Éénmaal in de maand moet er een werkbezoek komen aan een instelling of aan een wijk. Naar buiten moet één mening worden geventileerd. Feit is dat de huidige fractie ge woon kan blijven zitten. En dat geldt ook voor de beide PvdA- wethouders. De onderzoekscommissie kiest uiteindelijk voor de weg van de minste weerstand door een ter mijn te verbinden aan het raadslidmaatschap. Gemeente raadsleden mogen maximaal drie periodes blijven zitten. Het probleem van een verscheurde fractie lost zichzelf op. Akdag zit al vanaf 1990 in de gemeen teraad en zal dus afscheid moe ten nemen. Dat geldt ook voor fractievoorzitter De Reu. Hij heeft de termijn al overschre den. Tot hun aftreden blijft het pappen en nathouden. schermwand kost op de oor spronkelijke begroting van bij na 6,7 miljoen gulden een extra bedrag van 420.000 gulden. Een bijkomend voordeel is dat vol gens deze methode het werk het snelst kan worden hervat. Aannemer Hakkers-Werken dam begint maandag met de aanvoer van het materieel. Aan het einde van volgende week kan dan worden begonnen met het aanbrengen van het zand voor de kade en het dijklichaam. Het zand wordt met behulp van een persleiding en via een kraanschip aangevoerd. Na drie weken kan dan de schermwand worden geplaatst, waarna het water uit de bouwput wordt ge pompt en met de bouw van de uitwateringssluis wordt begon nen. Als alles meezit, is de klus aan het einde van dit jaar klaar. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Marok kaanse vereniging in Vlissingen kan tot 2005 in het gebouw aan de Schuitvaartgracht blijven. Na die tijd moet de vereniging op zoek naar een ander onder komen. Het bestuur is dat met wethouder L. C. Poppe-deLooff overeen gekomen. Het gebouw zou eigenlijk in ja nuari ontruimd en gesloopt worden. De vereniging had een forse huurschuld opgebouwd. Met de gemeente is in december vorig jaar afgesproken dat de vereniging orde op zaken zou stellen. De vereniging heeft nu aangegeven in te willen gaan op het aanbod van de wethouder om het pand voor een geredu ceerd bedrag van 25.000 gulden voor vijf jaar te huren. Dat voorstel was al in oktober gedaan, maar het toenmalige bestuur had daar niet op gerea geerd. Er is nu, tot blijdschap door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De provincie is teleurgesteld over het aantal reacties op de vacatu re van burgemeester van Tho- len. Hooguit twintig mensen stuurden een sollicitatiebrief naar Commissaris van de Ko ningin W. T. van Gelder. De post van eerste burger van Tholen komt 1 juli vrij door het vertrek van H. A van der Murmik (61), die na een ambts periode van veertien jaar met pensioen gaat. Nadat de ge meenteraad eind januari de pro fielschets voor diens opvolger aan Van Gelder had gepresen teerd, is de vacature openge steld. Begin deze week sloot of ficieel de inzendtermijn. Stafmedewerker E. E. van der Hoop van het kabinet van de commissaris zegt nog geen com pleet beeld te hebben van de re acties, maar telde er enkele da gen geleden zeventien. Hij verwacht dat het definitieve aantal uitkomt op ongeveer twintig. „Datvalt wattegen." De provincie had op meer solli citanten gerekend, temeer om dat zij de vacature breed onder van de gemeente, een nieuw be stuur gekozen. A Elfassi, voorzitter van de ver eniging, gaat binnen de Marok kaanse gemeenschap geld inza melen om de schulden af te lossen en om de hum- voor de ko mende jaren te betalen. De Ma- rokaanse vereniging is in finan ciële moeilijkheden geraakt nadat de gemeenteraad in 1996 besloten had om de subsidies voor huisvesting van zelforga nisaties af te bouwen. Het centrum aan de Schuit vaartgracht is een ontmoetings plek voor Marokkaanse mannen en jongeren. In het weekend krijgen kinderen er Arabische les en er zijn culturele en spor tieve activiteiten. De plannen voor de komende j a- ren zijn nog niet duidelijk. Het bestuur van de vereniging zal zich daar op korte termijn over buigen. Met de gemeente is af gesproken dat de vereniging de gemaakte afspraken nog schrif telijk zal bevestigen. de aandacht heeft gebracht. „De commissaris was zo en thousiast over de profielschets, dat we actief de markt zijn op gegaan", zegt Van der Hoop. Daarbij zijn onder anderen de Commissarissen van de Konin gin in de andere provincies en de lobbyisten binnen de Kamer fracties benaderd. De geringe belangstelling voor de burgemeesterspost in Tholen zou er volgens Van der Hoop op kunnen duiden dat kandidaten zich laten afschrikken door het behoudende imago van de ge meente. Hij wijst erop dat in de profielschets juist wordt ge vraagd om een moderne en be stuurlijk vernieuwende burge meester. Banden vernield OOST-SOUBURG - Van twee auto's in de Amstelstraat in Oost-Souburg zijn in de nacht van dinsdag op woensdag enke le banden lek gestoken. De eige naren van de auto's hebben hiervan aangifte gedaan bij de politie. De schade bedraagt .'én kele honderden guldens. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Wegwerkers zijn op de snelweg bij tankstation Selnisse bezig met de vervanging van de drainagesleuf door een betonnen regengoot. foto Willem Mieras door Ben Jansen GOES - Op de A58 ter hoogte van Selnisse tussen 's- Heer Arendskerke en Lewedorp laat Rijkswaterstaat in de middenberm over een afstand van ongeveer een kilometer een nieuw afwateringssysteem aanbren gen. Regenwater dat in de berm tussen de beide rijba nen terechtkomt, wordt niet langer in een met grind gevulde drainagesleuf opgevangen, maar in een be tonnen goot. Na 25 jaar was de weg in dit opzicht aan een opknapbeurt toe. Op andere plaatsen langs de A58, bijvoorbeeld bij Oost-Souburg, is al eerder over een afstand van ver scheidene honderden meters in de middenberm pal tegen het wegdek aan een betonnen goot aange bracht. De noodzaak van een goed functionerende af watering doet zich vooral voor in bochten waar het hellingsvlak van de weg naar binnen loopt. Zware buien De drainagesieuf met grind - 25 tot 30 cm breed en 80 tot 90 cm diep - begint na een kwart eeuw wat minder te functioneren, waardoor bij grote hoeveelheden neerslag de hele middenberm verzadigd dreigt te ra ken. De noodzaak het grondpakket te vervangen en de ervaring van de laatste jaren dat zware buien in korte tijd voor veel nattigheid zorgen, hebben Rijkswater staat doen besluiten te kiezen voor een ander systeem. Het water loopt via de betonnen goot terecht in op- vangputten, die zijn aangesloten op afvoerbuizen dwars onder de rijbaan. Uiteindelijk belandt het wa ter in de sloot naast de weg. Rijkswaterstaat laat de aanleg van betonnen goten op plaatsen waar dat nodig is pas uitvoeren na de ver vanging van het dichte asfalt wegdek door zeer open asfaltbeton (zoab). Dit om te voorkomen dat de goot niet goed aansluit op het wegdek. Tegelijk met de werkzaamheden in de middenberm wordt ook de vangrail opnieuw op de juiste hoogte gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17