Tunnel blijkt val voor rolstoeler OPENT Broedeiland op buizen Eis anderhalf jaar cel voor diefstal en mishandeling Rechters willen twee weken langer denken over geding Philips Skatestunts op fun-box 5 zeeuwse almanak Onderzoek VANDAAG Van Gelder luistert kritisch naar Jörg Haider j Nooduitgangen zijn onbereikbaar door betonnen rail PZI zeel land vrijdag 3 maart 2000 door Lukas Fransen MIDDELBURG - Hij gaf een man enkele rake klappen en eis te vervolgens een schadevergoe ding van het slachtoffer, omdat zijn mobiele telefoon op de grond was stuk gevallen. Offi cier H. den Hartog had gisteren bij de Middelburgse rechtbank geen goed woord over voor het gedrag van een 29-jarige Vlis- singer; zij eiste een gevangenis straf van achttien maanden. De verdachte had op 1 oktober 1999 in Walstraat in Vlissingen een man met geweld van zijn fiets gewerkt. Daarbij viel zijn mobiele telefoon stuk op de grond, waarna de Vlissinger in woede uitbarste en zich afrea geerde op het slachtoffer. Hij eiste een schadevergoeding voor zijn kapotte telefoon. De verhalen over wat daarna is gebeurd, lopen uiteen. Volgens de versie van het slachtoffer pakte de Vlissinger zijn porte monnee af. De verdachte vertel de gisteren voor de rechtbank dat de man zelf zijn portemon nee aan hem gaf, waarna hij er geld uitpakte. Ongeloofwaardig Het verhaal van de Vlissinger klonk Den Hartog ongeloof waardig in de oren. „Waarom zou hij zijn portemonnee aan u geven?" Volgens de officier was er overduidelijk sprake van diefstal met geweld. Zij achtte tevens bewezen dat de verdach te dezelfde dag in de Vlissingse binnenstad nog iemand te gra zen had genomen en daarbij het gezicht van zijn slachtoffer tot bloedens toe had bewerkt. Waarom de Vlissinger zo buiten zinnen was geraakt, werd giste ren niet helemaal duidelijk. Wa ren het de zestig biertjes, die hij naar eigen zeggen op had, of lag de reden meer in de persoonlijke sfeer? Volgens zijn raadsman was het gedrag van zijn cliënt vooral te wijten aanhet laatste. „Hetgaat om impulshandelingen, die worden veroorzaakt door zijn eigen frustatie in verband met zijn uitzichtloze positie. Die frustaties namen alleen nog maar toe, toen zijn GSM kapot was gevallen. De raadsman vond een werk straf meer op zijn plaats. Uitspraak op 15 maart. Advertentie bandolera mac oui Ie comte helena hart moment by moment mystique canoe love zizo coordinate moreland transfer ouiset men's club Hij was er nog niet aan toege komen de enquête over het welbevinden in te vullendie man in Middelburg. Toen de Gemeenschappelijke Ge zondheids Dienst Zeeland hem een zakje Vergeetmij- nietjeszaad had gestuurd om hem te herinneren aan de toe zending der formulieren, be sloot hij echter met gezwinde spoed de pen ter hand te ne men. Gaandeweg kreeg hij er aar digheid in. Terwijl hij kruis jes m vakjes achter de vragen zette, groeide namelijk het besef dat het hem goed gaat. Hij werd er al doende bij be paald dat hij plezier beleeft aan zijn dagelijks bezighe den en dat hij een heleboel dingen niet heeft: geen last van zwakke of pijnlijke voe ten, geen gevoel van neer slachtigheid, geen pijn in botten en spieren, geen dui zeligheid en geen trillende handen of koude vingers. Zo'n onderzoek, dat zou de GGD vaker moeten uitvoe ren. Het draagt, zonder dat met de resultaten ook maar iets wordt gedaan, zeer bij tot gevoelens van welzijn en ge luk. Langstraat 7 - Amemuiden - te). 0118406200 door Richard Hoving MIDDELBURG - De omstre den Oostenrijkse politicus Jörg Ilaider komt in april naar de vergadering van het Comité van de Regio's in Brussel. Een mogelijkheid om hem te weren heeft het Europese adviesor gaan niet, zegt de Zeeuwse commissaris van de koningin Wim van Gelder. Hij leidt de twaalfkoppige Nederlandse delegatie. Haider, die deze week het voor- zitterschap van de extreem rechtse FPÖ neerlegde, is als gouverneur van Karinthië lid van het Comité van de Regio's. In februari van dit jaar liet hij op het laatste moment verstek gaan op een vex-gadering van het comité. Eerder deze week heeft Haider te kennen gege ven op 12 en 13 april wel naar Brussel af te reizen. De Nederlandse delegatie heeft in de aanloop naar de fe- bruai'i-vergadering al een ge dragscode afgesproken, zegt Van Gel dei". „Als Haider gaat spreken luisteren we scherp. Zodra hij de fout in gaat krijgt hij lik op stuk." Amendemen ten waaronder de handteke ning van Haider staat worden volgens Van Gelder in geen en kel geval gesteund. De Zeeuwse commissaris vindt het niet verstandig om weg te lopen als Haider aan het woord komt. Dat werkt volgens hem averechts. „Door dat te doen manoeuvreer je iemand in de positie van underdog." De toegang tot de vergadering kan de Oostenrijker niet worden ontzegd. „Elke lidstaat van deEuropese Unie is vrij om zijn eigen vertegenwoordigers naar voren te schuiven." Gaat u Haider een hand geven „Ik denk het niet. Het Comité van de Regio's telt 222 leden. Het is niet doenlijk om ieder een een hand te geven. Ik be perk me meestal tot de mensen die ik ken. Haider komt op u af, zegt 'Gut- entag' en steekt zijn hand uit. Wat doet u? „Ik denk dat ik dan beleefd blijf en zijn gebaar beant woord." Eind vorig jaar, ruim voordat de commotie over de regerings deelname van de extreem rechtse partij in Oostenrijk ontstond, maakte de omstre den politicus voor het eerst zijn opwachting in het Comité van de Regio's. Van Gelder was ook bij deze bijeenkomst aanwezig. Van het optreden van Haider bij die ge legenheid is hem niets bijge bleven. weest, dan was het nu al afgelo pen geweest." Hoewel hij de kansen over twee weken moeilijk kan inschatten, bespeurde Camïnus bij de On dernemingskamer een zeker be grip voor de situatie van de OR. „De rechters gaven blijk van het besef dat Philips een erg com plexe organisatie heeft, en dat er op hoog niveau niet zomaar kan woi'den besloten over we reldwijde kenniscentra zonder daarbij de groepsondeme- mingsraden bij te betrekken." Bij de zitting waren naast de OR van Philips Terneuzen en vak bondsbestuurders ook van elke Nederlandse lichtvestiging vij f- tig werknemers aanwezig. Voorbarig Canrinus verklaart -dat Philips al woensdag een hoogwerker had besteld om de apparatuur in te laden en over te brengen naar het Poolse Pila. „Vrij dag zouden ze daarmee al beginnen, maar dat blijkt nu te voorbarig." Phi lips-woordvoerder G. van Doorn noemt het 'absolute kul' dat Philips van plan zou zijn vandaag al in te laden. „We wachten gewoon op de uit spraak van de Ondernemings kamer, zoals we ook hebben gewacht totdat op 2 maart de behandeling van het conflict zou plaatsvinden." (Advertentie) Beenderen herbegraven door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De menselij ke beenderen die eerder deze week door twee kinderen waren gevonden op de Oude Veerseweg in Middelburg zijn vrijwel zeker afkomstig van het Hofplein in Middelburg. De beenderen zijn inmiddels herbegraven op de Westelijk Oude Havendijk. Bij de aanleg van een riolering in het Hofplein stuitten werkne mers enkele weken geleden op muurresten van de Noord Mon- sterkei-k. Bij nader onderzoek vonden archeologen van het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland (PACZ) graven en een knekelput. „Twee mensen zagen erop toe dat er geen bot- resten tei'echtkwamen in de containers met het af te voeren zand. Desondanks werden de beenderen niet opgemerkt", vertelt P. Weijmans van de ge meente. In samenspraak met het PACZ is ervoor gekozen de bot ten en schedels te herbegraven op de begraafplaats. Het overtollige zand werd afge voerd naar de oude vuilstort plaats op het industrieterrein Ramsburg. Door regenval is het zand verschoven en kwamen de beenderen aan het licht. Twee spelende kinderen vonden de beenderen en waarschuwden de politie. De gemeente bekijkt volgende week of er nog meer botresten I bloot zijn komen te liggen. Die resten worden alsnog hex-begra- ven. De beenderen die de arche- oiogen hadden aangetroffen, zijn op het Hofplein begraven. Redders weten zinken schip te voorkomen BRESKENS - Het Jamaicaanse werkschip Telco Suez is donder dag bijna gezonken, 25 mijl ten westen van Westkapelle. Door een technische fout liep de -I machinekamer onder water. Het lukte de bemanning niet het wa- i ter weg te pompenOm vier uur 's middags wei-den de KNRM- reddingboten Prinses Margriet i van station Breskens en de Graaf van Bylandt van station Burghluis te hulp geroepen. Ook een Belgische helikopter schoot te hulp. Deze bracht pompen over van een schip dat in de buurt kabels legde. Dankzij de pompen kon het schip drijvende gehouden worden en uiteinde- i lijk de machinekamer 'droog' worden gemaakt. De KNRM- reddingboten bleven standby tot de klus was geklaax-d. door Joost Bosman TERNEUZEN - De onzekerheid voor het personeel van Philips Lighting Terneuzen blijft voort bestaan. De Ondernemingska mer in Amsterdam doet pas over twee weken uitspraak over de rechtmatigheid van het besluit om de spaarlampenafdeling naar Polen over te plaatsen. Philips heeft tot die tijd een ver huisverbod opgelegd gekregen. De vijf rechters van de Onder nemingskamer besloten don derdag hun oordeel uit te stel len, omdat ze meer bedenktijd noclig hadden. De argumenten over en weer waren zo complex, dat een directe beslissing niet mogelijk was. De ondernemingsraad (OR) van Philips legde het voornemen om de spaarlampenafdeling in Ter- neuzen te sluiten vorig jaar de cember voor aan de Onderne mingskamer. Het argument van de OR is dat de centrale directie procedurefouten heeft gemaakt bij het besluit tot de verplaat sing naar Polen. De OR werpt Philips onder meer voor de voeten, dat niet de groepsondernemingsraad (GOR) van de hele lichtdivisie bij de verhuisplannen betrok ken is geweest. Volgens de OR had dat wel gemoeten, omdat de vestiging in Roosendaal ook deel uitmaakt van de verhuis plannen: zeventig van de 240 werknemers die in Terneuzen hun baan verliezen, worden overgeplaatst naar Roosendaal. Vrolijke dag Ondanks het feit dat de onze kerheid nu nog langer duurt, toonde ondernemingsraad- voorzitter A Canrinus zich gis teren 'niet ontevreden' met de gang van zaken.,Het is voor ons een vrolijke dag. Kennelijk wo gen onze argumenten voor de rechters zwaar genoeg. Het had ook zo kunnen zijn dat onze grieven veel te slap waren ge- De officiële opening volgt nog, maar de jeugd in Goes-Oost maakt al druk gebruik van de zelfgekozen skatevoorziening. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Officieel is het nog niet open, maar de jeugd van Goes-Oost doet er al drie weken kunsten op. Het skate- baant je aan de Bergweg is er bepaald niet voor zijn tijd gekomen. Een 'grote fun-box' is het geworden: een ver hoogd platje, waar je aan vier kanten met je skates op en af kimt. De vier rampen zijn verschillend van hoogte en curve, zodat de jeugd al skatend de grenzen kan verleggen. De kinderen van Goes-Oost hebben de fun-box zelf uitge zocht. Tijdens inspraaksessies van de Wijkinfowinkel hadden ze de voorziening tamelijk snel uitgekozen, er rekening mee houdend dat de kleintjes én de groten er plezier van moeten hebben Geharrewar Dat het zo lang heeft geduurd voordat er in Goes-Oost een ontmoetingsplaatsje voor jongeren kwam, lag veel meer aan het geharrewar in de buui-t. Veel mensen wil den wel een skatebaan maar niet naast hun eigen deur. Uiteindelijk is gekozen voor een terreintje aan de Berg weg bij het vijvertje tussen de bomen, vlakbij het wijk- gebouw in de vooi-malige Jan Ligthartschool. Een be zwaar tegen die plaats werd ongegrond verklaard en enkele bomen die moesten wijken, worden elders op nieuw geplant. De jongeren die gebruik maken van de skatevoorzie ning hebben beloofd er goed voor te zullen zorgen. Ze zullen er op letten dat de kleinere skaters ook toegang hebben tot de fun-box. De wijkinfowinkelhoudt de lin ger aan de pols tijdens de inloopmiddagen voor jonge- ren. „Tot nu toe is er nog geen enkele klacht binnenge komen en de skaters zijn dolenthousiast", verzekert een woordvoerder van de Wijkinfowinkel. 's Middags ska ten de kleintjes en 's avonds de groten. We zijn er heel blij mee." De skatevoorziening wordt binnenkort officieel geopend. WAARDE - In een poging een aanrijding met een konijn te vermijden, is een 55-jarige au tomobiliste uit de gemeente e Reimerswaal woensdagnacht met haar auto in een sloot be land. I Het ongeval gebeurde op de Ha- venoordseweg, net buiten de be bouwde kom van Waarde. Bij I haar uitwijkmanoeuvre kwam de vrouw met haar auto in de berm, wilde corrigeren maar raakte daarbij een paal en reed de sloot in. De wagen werd be schadigd, maar de bestuurster bleef ongedeerd. buizen, afgedekt met gaas en doek, vormen de ondergrond voor zo'n zeventienduizend ki lo schelpen. „Het eilandje moet eind deze week af zijn", zegt De Regt. „Binnenkort vliegen de eerste sterns weer langs de kust om een plekje te zoeken en dan ligt er hier een prachtig eiland." Kijkhut Behalve een vogeleiland wil De Regt deze zomer in het gebied ook een vogelkijkhut bouwen, voorzien van een informatie- plaat. Zo worden bezoekers op de bijzondere vogels in het ge bied gewezen. „Mensen fietsen soms de hele middag rond zon der iets te zien", meent De Regt. „Maak je ze op bijzon derheden attent, dan genieten ze dubbel." Hij hoopt de in richting van het gebied in au gustus af te ronden met de aan leg van ongeveer dertien hec- tai-e veenmos/rietland. Twee medewerkers bouwen de buizenmat waarop uiteinde lijk het nieuwe broedparadijs voor honderden sterns moet komen, foto Willem Mieras l door Wout Bareman TERNEUZEN - De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO) vindt de I veiligheidsvoorzieningen voor gehandicapten in de Wester- scheldetunnel onvoldoende. Bij een calamiteit zijn ze helemaal afhankelijk van de hulp van derden. Zonder die hulp kunnen ze on- s mogelijk de vluchtgangen be reiken. Voorzitter F. de Pauw van de ANGO vindt dat onver antwoord. De ANGO wil op korte termijn overleg met de di rectie van de NV Westerschelde- tunnel. Ook de Zeeuwse belan genorganisatie het Klaverblad bemoeit zich met de zaak, die in december werd aangezwengeld door de Vrouwen Advies Com missie Zeeland (VAC). Die kaartte de problematiek schrif telijk aan bij de tunneldirectie. Projectmanager voorbereiding exploitatie C. de Reu heeft schriftelijk gereageerd op de klachten van de VAC. Bij grote re ongevallen worden de vlucht gangen (dwarsverbindingen) geopend, schrijft hij. Gehandi capte tunnelgebruikers zijn dan in eerste instantie aangewezen op hulp van medeweggebrui kers, geeft hij toe. Een andere klacht is dat de on onderbroken betonnen geleide- rail een onneembare hindernis vormt voor rolstoelgebruikers. „Bij pech of kleinei-e ongevallen waarbij geen sprake is van brand of gevaarlijke stoffen zul len de vluchtgangen niet wor den geopend. Dan spelen pro blemen met betrekking tot de toegankelijkheid van die gan gen dus geen rol", luidt de reac tie van De Reu. Vei"der is er een niveauverschil tussen de rijbaan en de vlucht- deuren. De Reu: „De Wester- scheldetunnel wijkt wat betreft de directe toegankelijkheid van de vluchtvoorzieningen voor rolstoelgebruikers niet wezen lijk af van de situatie, zoals we die in de meeste andere tunnels in Nederland aantreffen." Dooddoener ANGO-voorzitter De Pauw vindt dat de tunneldirectie zich er met die vaststelling al te ge makkelijk vanaf maakt. „Het moet mogelijk zijn die geleide- rail op een aantal plaatsen te onderbreken om het de rolstoel gebruiker gemakkelijker te ma ken zich in veiligheid te stellen. Daarnaast zijn er nog wel meer voorzieningen denkbaar. Dat de situatie in de Westerschelde tun nel nauwelijks verschilt van die in andere tunnels in Nederland vind ik een dooddoener. Wij ne men daar in elk geval geen ge noegen mee." doorlngrid Huibers COLIJNSPLAAT - De natuur een handje helpen door een flinke lading kunststof buizen en stalen matten in het water te gooien. Dat is de koers die agrariër Rinus de Regt uit Co- lijnsplaat gekozen heeft. In de inlaag langs de Oosterschelde die 'al 150 jaar in de familie is' legt hij een vogeleilandje aan. Drie- tot vierhonderd stems hoopt De Regt str-aks aan een broedplaats te kunnen helpen. De vogels krijgen in de inlaag die al een jaar of vijftien op na tuurvriendelijke wijze wordt beheerd, een liypermodern on derkomen. Marco Borsato schalt door het anders zo stille gebied, als twee in lieslaarzen gestoken mede- werkers van machinefabriek en ingenieursbureau Wisse Kramer uit Colijnsplaat lang zaam een nieuwe buizenmat naar het midden van het water duwen. De holle kunststof bui zen vormen de eerste laag van het nieuwe broedparadijs. Het driehonderd viei'kante meter grote gevaarte wordt straks door vier scheepsankers op zijn plaats gehouden, De auto in de sloot - Konijn gered,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15