PROVINGI Vloedgolf bedreigt Mozambique 4 Opstappen van boegbeeld NS verrast Kamer Burgermoed was voor Eichmann geen dienstvoorschrift Jongen (6) schiet klasgenootje dood op school in VS Lugubere vondst op vuilstort Middelburg ook best stoer o r IF Ook buurland Zimbabwe gaat gebukt onder watersnoodramp Woede over het waterspook Personeel Riagg bereid te staken HR-Dubbelglas j W MELIESTE j Ambtenaren vinden gewillig oor Natuur noodt tot excursies 4 WEKEN VOOR PZC door Ad Bloemendaal TEL AVIV - „Meneer Eichmann, heeft het u niet gewoon aan burgermoed ontbroken", vroeg een van de rechters in het befaamde proces in Jeruzalem hem op de man af. De inspecteur van de nazi-concentratiekampen vond het een goede vraag. 'Burgermoed kende het Duitse officierskorps niet', staat in zijn gisteren vrijgegeven me moires. 'Plicht, bevelsuitvoering, gehoor zaamheid en trouw! Maar burger moed kwam in de dienstvoorschriften niet voor', schrijft Eichmann. 'Dat valt eigenlijk te betreuren, moet ik zeggen.' Eichmann was de bureaucraat achter de vernietigingskampen, zo blijkt uit zijn memoires. Hij wist dat joden die naar het oosten werden getranspor teerd, zich geen illusies hoefden te makenHem bereikten geheime bood schappen over executies, maar hij kon zich daar mets bij voorstellen, schrijft Eichmann, zolang hij het niet met ei gen ogen had gezien. Dat zou gauw genoeg gebeuren. Op een van zijn eerste inspectietochten in Oost-Europa zag hij hoe joden ge dwongen werden een autobus zonder ramen binnen te gaan: 'De deuren werden gesloten en de motor werd ge start. Maar de uitlaatgassen stroom den niet weg; ze werden het interieur binnen geleid. Een arts in een witte jas wees me een kijkgat naast de bestuur dersplaats, dat uitzicht bood op het binnenste van de bus. Hij nodigde me uit te zien wat er gebeurde. Dat kon ik niet meer. Ik kon ook niet zeggen wat ik ervan dacht, alles was te onwerke lijk.' 'Even later vertrok de bus. Zelf werd ik naar een soort bosweide gereden en ik kwam daar aan op het moment waarop de bus stopte bij een open groeve. De deuren gingen open en de lijken werden in de kuil gegooid, het ene over het andere. Dat was een hui veringwekkend inferno. Nee, het was een superinferno. Net zag ik hen nog in leven, nu waren ze allemaal dood. Toen sprong een burger in de groeve, controleerde de monden en brak met een tang de gouden tanden uit de ge bitten.' 'Ik weet nog dat ik mijn handpalmen krampachtig samen moest drukken om er zeker van te zijn dat ik wakker was, dat wat ik zag, echt gebeurde en dat ikhet niet droomde.' Volgens Eichmann droegen anderen de verantwoordelijkheid voor de ho locaust. Maar koesterde hij zelf geen enkel schuldgevoel? Hij maakt onder scheid tussen schuld in juridisch en in menselijk opzicht: 'Men beschuldigt mij van het meewerken aan deporta ties. Omdat dit destijds een politieke regeling was, ben ik van mening dat alleen degene die verantwoordelijk heid draagt voor de politieke beslis sing, juridisch gezien schuld kan wor den verweten. Want waar geen ver antwoordelijkheid is, daar is ook geen schuld.' GPD pagina 2: Eichmann minimaliseert rol NW 4 Enlele bui Wisselnd bewolkt en enkele buien. Tempeatuur rond 7 graden. Matige, in de kustwzeren vrij krachtige nw-wind. !43ejaargang no. 52 voersdag 1 maart 2000 osse nummers 1,85 ar oize redactie buitenland IHAPLJTO - In een race te gen ce klok "hebben heli kopterbemanningen gis teren honderden mensen in het door watersnood geiroflen Mozambique van daken, boomtoppen en verspreide eilandjes opgepikt en zo van de ver drinkingsdood gered. ■Volgens meteorologen komt er jhog veel meer water aan. Philip pe Wijmans van Kerken in Actie in de Mozambikaanse hoofd stad Maputo zei gisteren dat 'nog twee vloedgolven' worden verwacht. De Mozambikaanse regering stelde het officiële dodencijfer van de watersnood in het land op tweehonderd. Een woord voerster van het Wereldvoedsel programma (WFP) zei echter dat het aantal doden in de dui zenden loopt. In de nacht van maandag op dinsdag werd Xai-Xai, een kustplaats van 130.000 inwo ners, getroffen door een vloed golf van de Limpopo-rivier. De gehele stad kwam onder water te staan. De inwoners waren echter van tevoren gewaar schuwd en de meesten waren geëvacueerd. Er waren geen helikopters voor het reddingswerk in Xai-Xai. Voor heel Mozambique zijn hooguit tien helikopters be schikbaar. De Zuid-Afrikaanse lucht macht had tot en met gisteren ongeveer zeshonderd Mozambi- kanen gered. In de voorgaande twee dagen brachten de Zuid- UTRECHT - De 1200 werkne mers in de crisisdienst van de Riaggs, de psychiatrische nood hulpdiensten, zijn bereid het werk neer te leggen om zo een hogere toeslag af te dwingen. Dat bleek gisteravond bij een le denvergadering van de vakbon den AbvaKabo en CFO. De komende twee weken wor den ludieke acties gevoerdVoor een werkonderbreking is het nog te vroeg, omdat er op 15 maart nog één keer wordt on derhandeld met de werkgevers. Maar de kans dat dat overleg slaagt is klein: de AbvaKabo wijst erop dat het laatste bod van de werkgevers een eindbod was, en dat is door de leden af gewezen. Daarom hebben de vakbondsle den besloten tot een staking op 29 maart, mocht het overleg in derdaad mislukken. ANP Feyenoord stunt in Rome pagina 25 van onze redactie buitenland FLINT - Een 6-jarige leerlinge van een Amerikaanse basisschool is gisteren doodge schoten door een klasgenootje. Het gebeurde voor de ogen van haar medeleerlingen en leraar op de Buell-school in een bui tenwijk van het stadje Flint in de staat Michigan. De schutter is gearresteerd. Het zesjarige jongetje vuurde één kogel af in zijn klas, die het meisje dodelijk trof. Onduide lijk was gisteravond of het een gerichte moordaanslag betrof of dat het pistool per ongeluk af ging. De school in kwestie is geves tigd in een economisch zwakke buurt. Dat blijkt onder meer uit het feit dat van de 530 leerlingen liefst 87 procent in aanmerking komt voor gratis verstrekking van lunches. Kort nadat het schot had ge klonken, waarschuwde het schoolhoofd via de intercomin stallatie alle docenten de deuren van hun klaslokaal te sluiten en op slot te doen. De politie was snel ter plaatse. De kinderen werden geëvacueerd naar een nabije kerk. De Verenigde Staten kregen de laatste jaren vaker te maken met fatale schietpartijen op scholen, maar het ging daarbij doorgaans om incidenten op middelbare scholen. Zo schoten in april vorig jaar twee scholie ren twaalf medeleerlingen dood in een school in de staat Colora do. Daarna pleegden ze zelf moord. Een maand later was het raak in de staat Georgia waar in een school zes gewonden vielen door een schietpartij. Het is ongewoon dat een derge- lij k drama plaatsvindt in de eer ste klas van een lagere school, met een 6-jarig slachtoffer en een 6-jarige dader. Wat wel in het grotere beeld past, is dat de schutter een jongen is. De vraag die Michigan nu bezighoudt, luidt hoe een kind van zeven jaar aan een vuurwapen plus scherpe munitie wist te komen en waarom de jongen het gela den pistool mee naar school nam. GPD/ANP/RTR/AP (Advertentie) N\ Glashandel I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Twee Middel burgse jongens hebben bij de voormalige vuilstortplaats op de Oude Veerseweg in Middel burg oude menselijke resten ge vonden. Volgens de politie zijn debotres- Timo Leijnse (links) en Perry Witte vonden gisteren menselij ke beenderen op de oude vuil stort Ramsburg in Middelburg. foto Frank Viergever tanten meegekomen met een la ding zand afkomstig van opgra vingen in Middelburg. De gemeente heeft op die plek op het industrieterrein Rams burg grond gestort. Door regen val zijn de botten en enkele schedels bloot komen te liggen. De politie onderzoekt met de ge meente waar de beenderen van daan komen. Ook wordt nog be sproken wat er met de restanten moet gebeuren. Ti mo Leij nse 12en Perry Witte (11) waren langs het Kanaal door Walcheren aan het spelen toen ze op de oude vuilstort plaats terechtkwamen. „We wa ren daar nog maar net toen we allemaal botten zagen", vertelt Timo. „Perry raapte opeens iets ronds op en dat bleek een sche del te zijn. We zijn gelijk naar huis gerend en hebben het onze ouders verteld. Een kennis is met ons mee teruggegaan en die zei dat het waarschijnlijk men senschedels waren. Want in één kaak zaten nog tanden. Hij heeft toen de politie gebeld." Hoewel de jongens aanvanke- lij k erg geschrokken waren, vin den ze hun lugubere vondst nu weer best een beetje stoer. swwnawi Afrikanen 4823 mensen in vei ligheid. Het WFP schat dat landelijk ge zien 300.000 mensen onmiddel lijk hulp nodig hebben. De rege ring schat dat meer dan 200.000 mensen dakloos zijn geworden sinds het land drie weken gele den door zware regens werd ge troffen. De Verenigde Naties hebben in totaal om 13,6 mil joen dollar voor Mozambique gevraagd; de regering in Mapu to zelf denkt zeker 65 miljoen dollar nodig te hebben. Legerboten Minister Herfkens van Ontwik kelingssamenwerking zei giste ren maximaal twintig miljoen gulden beschikbaar te hebben voor Mozambique. Ze verklaar de dat geld pas over te maken als er vanuit het land verzoeken voor begrotingssteun komen. De Mozambikaanse overheid heeft zes legerboten aangekocht die worden ingezet voor red dingsoperaties. Nederland be taalt de boten met een totale waarde van 100.000 dollar. In Zimbabwe, buurland van Mozambique, hebben de regens ook enorme overstromingen veroorzaakt. Volgens een rege ringsfunctionaris, John Nkomo, zijn in de oostelijke en de zuide lijke provincies zeker 300.000 personen dakloos geraakt. Hij stelde het dodencijfer op 71 Nkomo klaagde dat onbekend is hoeveel mensen geïsoleerd zijn geraakt of hoeveel woningen zijn vernield, doordat er bijna geen verkenningsvluchten wor den ondernomen. Het Zimbab waanse leger beschikt over on geveer dertig helikopters, maar de meeste bevinden zich in Con go, waar ze worden ingezet in de burgeroorlog aldaar. Nkomo zei dat sinds 20 februari maar drie verkenningsvluchten zijn uit gevoerd. AP/RTR/DPA pagina 4: na buien nieuwe rampen Dat de overheid met een 'gecontroleerde dijkdoorbraak' hun Bommelerwaard ooit bewust onder water zal zetten, wil er bij de inwoners niet in. Zij zijn de evacuatie tijdens de waterover last van 1995 nog niet vergeten. Ook andere bewoners en be stuurders in het Rivierengebied hebben emotioneel en boos gereageerd op het voorstel van staatssecretaris De Vries om in geval van nood polders in de regio onder O water te zetten. Driehonderd van de dui zend ambtenaren van de provincie Zeeland hebben het werk gisteren een uur lang neergelegd. Zij pro testeerden tegen het vol gens hen te lage CAO- loonbod van de werkge vers. De ambtenaren von den steun bij GS, die hl eerder bij de centrale werkgeversorganisatie hebben gemeld dat het bod wat hen be treft wel ruim- "1 "7 hartiger mag. Nu de dagen lengen en de natuur begint te groenen, hervatten allerlei organisaties op het terrein van natuur en landschap hun excursies. In het Veerse Meer, omgeving Wolphaartsdijk- Kortgene, kunnen vanaf 4 maart gegidst de Middelplaten worden bewandeld. Vandaag - woensdag - worden op Neeltje Jans ook twee nieuwe natuurroutes in ge- O bruik genomen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21,22 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27, 28,29, 30 en 31 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aangekon digde vertrek van NS-topman R. den Besten heeft volgens het Tweede-Kamerlid Leers (CDA) alles te maken met de 'aanva ring' die hij met minister Nete lenbos van Verkeer over de HSL-Zuid heeft gehad. Andere politieke partijen zijn hel daar niet mee eens. De ruzie die over de aanbeste ding van de flitstreinen ontstond is volgens Leers exem plarisch voor 'de botsing van culturen'. Hij meent dat Den Besten een enorme vaart bracht in de verzelfstandiging en beursgang van de Nederlandse Spoorwegen. Leers: „Netelen bos wil de NS juist weer dichter naar de overheid toehalen om dat ze voortdurend op de presta ties van het openbaar vervoer wordt aangesproken." Den Besten (59) stapt op 1 au gustus op. Hij wordt opgevolgd door H. Huisinga (49), nu nog al gemeen directeur van NS Reizi gers. Den Besten gaf ruim acht jaar leiding aan het bedrijf. De WD wil niets van Leers' in terpretatie weten. „Hij druipt niet af", aldus Tweede-Kamer lid Hofstra. „Den Besten laat een bedrijf achter dat er finan cieel aanzienlijk beter voor staat dan enkele jaren geleden." Discussies over de verzelfstan diging van NS staan volgens de liberaal los van de topman. Hof stra verkiest verdere verzelf standiging boven 'de tucht van de overheid'. Tweede-Kamerlid Van Gijzel (PvdA) zegt 'geen echt harde signafen' te hebben dat Den Besten aftreedt vanwege de wrevel met de Rijksoverheid. „Hij heeft niet de gemakkelijk ste periode meegemaakt. Hij was wel succesvol, maar het ging niet altijd vlekkeloos. De verandering is ook nog niet af gerond. Van Gijzel hoopt dat de relatie tussen NS en Netelenbos beter wordt met het aantreden van Huisinga. „Belangrijker is ech ter dat de directie er in slaagt een gemotiveerd, dienstverle nend bedrijf te ^aken", meent de PvdA'er. GroenLinks-Kamerlid Van der Steenhoven denkt niet dat de relatie met Netelenbos heeft meegespeeld bij het vertrek van Den Besten. „Dan hadden ze wel een opvolger gezocht, die met een schone lei kon begin nen." ANP pagina 7: Den Besten buitenstaander Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam:- Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. - Een Mozambikaanse vrouw wacht in Chibuti, in het noorden van Mozambique, met haar kind op een Zuid-Afrikaanse helikopter. fotoThemba Hadebe/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1