Actiegroep begint slag om groen Skaters laten kunsten zien PZC Stichting Open Huis zoekt vrijwilligers voor noodopvang Fameus orkest gaat op speelse manier met muziek om Andere opzet voor Poolse herdenking Gehandicapten vieren carnaval in Hanzehat zeeland maandag 28 februari 2000 kunst cultuur Eerste doel Vlissingers is behoud Spuikom door Esme Soesman GOES - De stad Goes is omge doopt tot Hanzehat en dat was zaterdag onder meer te mer ken in het hoofdgebouw van De Betho aan Klein Frankrijk in Goes. De Oudervereniging voor verstandelijk gehandi capten organiseerde daar voor de vijfentwintigste keer car naval. Buiten spuit een moeder de ha ren van haar kind nog snel even zwart. De feestgangers binnen hebben de metamorfo se al ondergaan. Pruiken met kleurige vlechten, hoedjes en petten én uiteraard haarverf in alle mogelijke tinten dansen door de met vlaggetjes en slin gers versierde zaal. Jong en oud, mensen met een verstan delijke handicap en him vrien den en familie drommen eens gezind samen om dweilband Wa d'un Getob uit Bergen op Zoom. „Die kunnen hier even warmdraaien. Als het eenmaal carnaval is, is er overal al ge noeg te doen en zijn zij voort durend bezet. Dat is voor ons reden om net iets eerder carna val te vieren", licht secretaris Dieneke van der Tempel van de oudervereniging toe. Radio Casablanca draait de hele middag feestnummers. Nog een hoogtepunt is het be zoek van Prins Alex met ge volg aan het bedrijfsgebouw. De locatie voor het feest ligt voor de hand, vertelt Van der Tempel. Een groot deel van de feestgangers werkt hier. Hoe wel het aantal belangstellen den door de jaren heen iets is afgenomen, blijft de ouderver eniging carnaval trouw. ,,De mensen die hier komen hebben heel veel plezier en daar gaat het om", zegt de secretaris over het clubje van zo'n veertig tot vijftig mensen. Carnaval is de enige activiteit die de vereni ging, om principiële redenen, niet met oudervereniging Phi ladelphia samen organiseert. „Verder houden we samen sportdag, gaan we zwemmen en hebben we bijvoorbeeld theatermiddagen. Voor Prins Carnaval zat de klus er na het bezoek aan De Betho nog niet op. In wijkge- bouw de Westkant in Goes- west ging het feest vrolijk ver der. Vrijdag 3 maart worden de Goese scholen aangedaan. Skater Gijs Peetsold uit Middelburg in actie. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een echte skater huilt niet. Een echte skater is gewend aan grove kneuzingen aan pols of elle boog en open wonden aan scheenbeen, knie en heup. Een echte skater laat zich boven dien 'oppompen' door een an dere skater. Dat was te merken zaterdag in het Middelburgse skatepark Meker, waar zo'n dertig skaters elkaar opjutten tot grote hoogte. Zij brachten met vallen en opstaan spekta kel in de titelstrijd Skater of the day. Het publiek koos met gejuich Steven Tonnon uit Haarlem uit tot de beste skater. „Ze konden geloof ik wel waarde ren wat ik deed. Ik heb van daag geen nieuwe trucs uitge probeerd. Daarvoor is dit park te klein. Het is klein, maar wel vet." Vijf uur lang lieten de skaters zien wat ze in hun mars heb ben. Bij wedstrijden elders in het land moeten de pirouettes of wallrides in één run van 45 seconden getoond worden. „Dit is veel relaxter. Want van daag kon het een keer mis gaan zonder dat er direct pun ten afgingen", zei de winnaar. En soms ging het ook aardig mis. Met gekromde tenen ke ken twee EHBO-ers naar de shows. „Dit is toch wel een beetje link. Maar him reactie vermogen is gelukkig aardig ontwikkeld", zei Ton Droste. De EHBO-er hoefde zaterdag 'alleen voor een paar polsjes in actie komen'. „Niets ernstigs gelukkig." Idee Het idee van een halve dag lang voor de punten skaten, kwam van Middelburger Gijs Peetsold. Peetsold, zelf een fervent skater, is ook de drij vende kracht achter het kle dingmerk Truth. „Ik ben met een eigen merk begonnen, om dat ik het beu was dat deze speciale kleding zo duur is en zo slecht van kwaliteit is. Ik was het ook beu om me daar aan te ergeren. Vandaar dat ik zelf iets ben begonnen." Hij vult aan dat het voor het publiek wel aardig is om een aantal trucs in een run van 45 seconden te zien. „Maar dit is voor de skater veel en veel aar diger", zei Peetsold. toen hij even buiten zat om bij te ko men van een val. „Ik viel niet eens zo slecht, maar niet zo lang geleden kwam ik ver keerd terecht op diezelfde heup. Die is nog beurs." Pijn? „Ach, nogal, maar wat water helpt." Politie deelt bekeuringen uit MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagmiddag in Middel burg, bij een controle die tussen half drie en drie uur werd ge houden, acht bekeuringen uitgedeeld. Dat gebeurde in het kader van het project Binnenstad Middelburg. De politie be strafte het rijden zonder helm, het rijden zonder bromfiets certificaat, wildplassen en het drinken van alcohol op de openbare weg. Streep verf op auto MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond in de Ooster- scheldestraal in Middelburg is zondag besmeurd met verf. Over de rechterkant werd een streep geschilderd. Jongen in elkaar geslagen HONTENISSE - Een 18-jarige jongen uit Hontemsse is zon dagochtend vroeg in een horecagelegenheid in zijn woonge- meente in elkaar geslagen door een groepje van zo'n vier per sonen. Door de vechtpartij heeft hij een gekneusde kaak, een dichtgeslagen oog, een wond aan zijn oor en mist hij een tand. De aanleiding voor de mishandeling is nog onduidelijk. Motorrijder belandt in sloot STAVENISSE - Een 38-jarige motorrijder uit Antwerpen is zaterdag rond drie uur gewond geraakt bij een ongeval in Sta- venisse. In een bocht in de Stavenisseweg verloor hij de con trole over zijn voertuig, kwam ten val en belandde in de naast de weg gelegen sloot. Hij werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Diepe kras op auto WILHELMINADORP - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Westhavendijk in Wilhelminadorp is voor enkele hon derden guldens schade aangebracht.Aan de rechtervoorzijde van de auto is een diepe kras in de lak gezet. Twee auto's opengebroken KAPELLE - In twee in Kapelle geparkeerd staande auto's is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De voertui gen stonden geparkeerd aan Voorburcht en de Kromme. Uit de wagens zijn voor enkele honderden guldens aan cd's en ra- dio/cd-spelers gestolen.Daarnaast werd voor enkele tiental len guldens schade toegebracht. Drankrijders aangehouden GOES - Op de Westsingel in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een 39-jarige Goese automobilist aangehouden voor rijden onder invloed. De man had ruim drie keer meer gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding uit gereikt. Ook is zijn rijbewijs ingenomen en kreeg hij een rij verbod van zeven uur opgelegd. Een nacht eerder werd een 33-j arige vrouw uit de gemeente Borsele op de Van de Spiegel straat in Goes om dezelfde reden aangehouden. Zij had drie ënhalf keer meer gedronken dan is toegestaan. Dat kwam haar op een rijverbod van negen uur te staan. Ook haar rijbe wijs werd ingetrokken en ze kreeg een dagvaarding. Inbraak restaurant Scharendijke SCHARENDIJKE - Inbrekers hebben in de nacht van zater dag op zondag de gokkast van een restaurant in Scharendijke opengebroken en leeggehaald. De buit bedraagt enkele hon derden guldens. door Esme Soesman GOES - De stichting Open Huis, die noodopvang verzorgt in Goes, zoekt dringend slaapvrij- willigers. Om de mensen die al aan het project zijn verbonden vaste roosters te kunnen bieden, heeft de stichting veertien extra vrijwilligers nodig. Momenteel zijn er zo'n vijfen twintig vrijwilligers aan de stichting Open Huis verbonden. Omdat het niet voorspelbaar is hoe vaak en wanneer er opvang benodigd is, zijn deze mensen veelvuldig oproepbaar. Meer vrijwilligers betekent, schetst stichtingsvoorzitter R. Heij- boer, dat er roosters kunnen worden gemaakt waardoor die oproepbaarheid kan worden beperkt. Deelnemers hoeven dan alleen in aangewezen perio des rekening te houden met een eventuele oproep. Het project wordt verder gedra gen door zes coördinatoren die om beurten telefoondienst - er is REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlïssingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLÏSSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl 24 uur per dag een telefoonlijn geopend - en weekdienst draai en. De stichting Open Huis is eind 1997 opgericht als samenwer kingsproject van zeven Goese kerken. Eén van de twee activi teiten van de stichting is kort durende noodopvang in het ge bouw van het Leger des Heils aan Ravelijn de Groene Jager in Goes. Er zijn vier bedden be schikbaar, waar mensen desge wenst enkele nachten opgevan gen kunnen worden. Bij zware psychologische problemen ver wijst de stichting door. Slapers zijn dan ook vaak, zegt Heijboer, mensen met relatieproblemen. In een enkel geval gaat het om iemand die door de woning bouwcorporatie uit zijn of haar huis is gezet. Heijboer: „We willen niet dat mensen 's nachts buiten moeten rondlopen. Het draait tot nu toe om een aantal dat goed met vrij willigers is te doen. We voorzien in een behoefte." Gemiddeld maken per jaar zo'n veertig mensen gebruik van de noodopvang van Open Huis. De stichting onderhoudt verder contacten met particulieren en organisaties die mensen voor langere tijd kunnen opvangen. Aan uitbreiding van die contac ten wordt gewerkt. Meer informatie over het vrij willigerswerk is verkrijgbaar bij R. Heijboer: 0113 -212814. Meewerken op de boerderij MIDDELBURG - Kinderen kunnen op 8 maart meewerken op de kinderboerderij 'De Klep perhoeve' aan het Meiveldpad in Middelburg. Ze helpen onder leiding van medewerkers met het schoonmaken van hokken en het voeren van de dieren. De kinderen zijn welkom vanaf 13.30 uur, de toegang is een gul den per kind. Hardrijder VLÏSSINGEN - Een 19-jarige automobilist uit Vlissingen heeft zondagochtend rond vijf uur een bekeuring voor te hard rijden gekregen. Hij reed 77 ki lometer per uur over de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissin gen waar een snelheidslimiet van 50 kilometer geldt. doorRené Hoonhorst AXEL - De jaarlijkse septem- ber-herdenking voor gesneu velde Poolse soldaten in Axel moet een nieuwe opzet krijgen. Nu de Axelse afdeling van de vereniging 'Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdivisie' in onmin is geraakt met de Kring Benelux is het tijd om de her denking op nieuwe leest te schoeien, vindt wethouder J. van Schaik. Herdenken 'in een MIDDELBURG, Stadsschouwburg Tour Unlimited, met Het Groot Niet Te Vermijden, met Louis Kockel- mann zanggitaar), Peter Tinke (toetsen), Martin Bakker en Sjoerd Plak (gitaar, basgitaar) en Jochem Kroon (slagwerk). Licht van Bregje Coolegem, vormgeving Henk Jan Kamerbeek, kostuums Gerda Knui- ver. doorWillem Nijssen Het Groot Niet Te Vermijden (al een paar jaar zonder Dansorkest) heeft een grote kring van liefhebbers opge bouwd. En die zaten allemaal bij de vanwege ziekte uitgestel de voorstelling, want een optre den van Het Groot Niet Te Ver mijden laat je hoe dan ook niet schieten. Daarvoor zijn ze - jaar najaar - veel te leuk geworden. Een optreden van dit fameuze orkest is in feite één grote paro die, een kettingreactie van mu zikale persiflage. Geen genre en geen roem ontsnapt aan het be spotten. De humor ligt er soms nogal dik bovenop, maar het muzikale vakmanschap blijft onbetwist. Louis Kockelmann is de grote gangmaker, maar uit eindelijk is heel het kwintet wel in voor een geintje. Het begint al goed met een aar dige travestie: Louis Kockel mann als bejaarde (jazzzange res (Mr. Wonderful en I say a little prayer for you), die een beetje kippig over het toneel dwaalt en moeite heeft om met zo'n kort rokje koket op een trapje ?e gaan zitten. Gevolgd door een optreden van een groep urologen die onder de naam The Incontinent al Singers een twee tal mooie a capella nummers brengen. In één daarvan. Beau tiful Kate, wordt zelfs stotte rend gezongen. Volgen nog Blue Hawaiian Moonlight (onverstoorbare sli- de-gitaar in regen, storm en donderslag), Blind Date (schit terende persiflage op de Neder pop) en een lang Indisch sprook je met dwaze Shiva-dans onder het liedje Always take the weather with you. Een Vene- tiaanse gondelier zingt uit volle borst een Marco Borsato-imita- tie (uit zijn Italiaanse tijd) en drie cowboys spelen de country- blues in Turning loose. En pas dan is het pauze, en hebben we al een flink stuk van het spec trum muzikaal op een aansteke lijke wijze belachelijk gemaakt zien worden. Aanstekelijkheid is wel het geheim van Het Groot Niet Te Vermijden. Die mannen hebben echt plezier in wat ze doen, en maken er echt werk van om op een speelse wijze met mu ziek om te gaan en er de grap en de grol in te vinden. Na de pauze is het pas echt tijd voor verschil lende hoogtepunten. Eerst een verlopen jazz-zanger (even moest ik aan Chet Baker denk en) in een knap arrangement How deeply I adore you. Na een dwaas Oostenrijks jodelonder- deel komt dan een groepje zeer oude muzikanten een Latijns- Amerikaanse sessie doen. Lach wekkend en toch bijna vertede rend, die stijve danspasjes van zo'n oudje, maar heel mooi ge speeld en gezongen. Absoluut hoogtepunt voor mij was het Arbeitslied van de Duit se communisten (uit 1929), dat eindigde met een schitterend slagwerkstuk, opgebouwd uit klinkende steeksleutels, schep pende geluiden in een kruiwa gen, slagen op een oliedrum. Het ziet er zo eenvoudig uit, maar dat is echt professioneel werk. Tenslotte mocht Cor van Ton ningen - imitatie van een goed kope succeszanger - de avond besluiten met een paar stevige meeklappers. Zo'n avond met Het Groot Niet Te Vermijden is muzikaal en theatraal bijzon der onderhoudend, vlot vorm gegeven, goed belicht en op een bepaalde manier zeer verfris send door het aanhoudende re lativeren van commercie en suc ces. Uitvoering Kerkkoor RENESSE - Het Hervormd Kerkkoor in Renesse geeft za terdag 11 maart in de Jacobus- kerk in Renessse de jaarlijke uitvoering. Het koor verzorgt onder leiding van Janny Lemsom twee pro- grammablokken. In het eerste deel komen de reli gieus getinte werken aan bod en het tweede blok biedt een keus uit het werelds repertoire. Ver dere medewerking aan deze avond wordt verleend door het dames barbershopkwartet Side by Side,'de regionale cabaret groep Kant'ooi. Ans van Kreve len met een pianorecital en organist Kees Groenleer. De uit voering begint om 20.00 uur. ruziesfeer' past volgens hem niet. Hij wil een frisse start voor de herdenking aan de felle ge vechten tussen Axel en Hulst in september 1944. Een nieuw be stuur van de 'Vrienden' en nieu we afspraken met de Polen moe ten tot een waardige herdenking leiden. De Stichting Axel-Polen hief zichzelf vijf jaar geleden op na de herdenking een halve eeuw te hebben georganiseerd. Het Her denkingscomité Axel, onder deel van de Oranjevereniging, zette de plechtigheden daarna enkele jaren op touw. Maar drie jaar terug namen de Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdi visie het over, omdat de herden king volgens hen dreigde te ver wateren. De gemeente Axel stuurt sinds die tijd geen officië le vertegenwoordiger meer naar de plechtigheden, omdat ze geen partij wil kiezen. „Daarom staan we al drie jaar gedwongen aan de zij lijn." door Edith Ramakers VLÏSSINGEN - Het wordt de dag om de Spuikom als het aan hel Vlissings Groen Hart ligt. Danny Mense, Jules Timmer man, Suzanne en Katarina Hol- lebrandse vormen de kern van de nieuwe actiegroep die gaat fcnokken voor het behoud van groen in Vlissingen. „Groen, we hebben er al zo weinig van in Vlissingen." Voor het Vlissings Groen Hart is 'de redding van de Spuikom het eerste actiepunt'. „Die moet groen en waterrijk blijven. Het is zo'n mooi natuurgebied, het kan toch niet zo zijn dat dat zo maar volgebouwd wordt met huizen, appartementen en een meubelboulevard", zegt Suzan ne Hollebrandse. Ze zijn het beu dat de natuur tel kens moet wijken voor econo misch belang. „We begrijpen wel dat de gemeente veel geld kan slaan uit nieuwbouw in de Spuikom, omdat het op gunsti ge afstand ligt van strand en binnenstad. Maar daardoor zijn er al zoveel mooie plekjes verlo ren gegaan. £n is Vlissingen er aantrek kehj - ker op geworden? Nee dus. Wij vinden ook dat de Spuikom als park centraal ligt voor de Vlis- singers." Foeilelijk Van de vroegere Spuikom is nog ongeveer eenderde deel over. Voor wegen, een supermarkt en een parkeerplaats is eerder een belangrijk deel van de Spuikom gedempt. „Breek nu die Edah weer af. Dat is toch een foeilelijk gebouw. Zet daar een paar nieu we woningen neer. Graaf ver volgens de parkeerplaats weer uit, leg een kronkelpad aan door het park en plaats een paar bankjes. Meer cultivering is echt niet nodig en dan heeft Vlissingen al een park waar het trots op kan zijn", vult Holle brandse aan. Natuurschoon Op die manier ontstaat een 'prachtig spanningsveld tussen de hoogbouw aan de boulevard zijde en natuurschoon aan de stadszijde', merkt de actiegroep op. „Het is een mooie tegenhan ger. De gemeente denkt dat spanning bereikt wordt door af wisseling in hoogte van woning bouw, zoals die hoge twinto wers van zo'n zestig meter en de lage re huizenbouw ertussen in. Wij houden ook van spanning, maar zien die meer in de afwisseling van natuur en cultuur." De gemeente Vlissingen maakte onlangs haar stedenbouwkun dig plan voor de Spuikom bekend. In het gebied dat ingeklemd ligt tussen de Spuik- omweg en de Badhuisstraat zijn seniorenwoningen, eengezins woningen en appartementen voorzien. Ook is rekening ge houden met een woonthema- centrum. Parkeergarage Over de volle lengte is een on dergrondse parkeergarage in getekend met ongeveer 800 plaatsen, waarvan er 470 voor openbaar gebruik zijn. Het mo del van Kuiper Compagnons biedt ruimte voor in totaal 270 nieuwe woningen. „Er wordt telkens maar gezegd dat er in Vlissingen behoefte is aan zo veel nieuwe woningen en win kels. Maar is dat nu werkelijk zo? Straks komt het Scheldeter- rein vrij. Daar kan prima ge bouwd worden", vult Danny Mense aan. Het Vlissings Groen Hart wil het Vlissings publiek wakker schudden, of ten minste op de hoogte brengen van de plannen voor stadsontwikkeling van de gemeente. „De gemeente schijnt al jaren van plan te zijn om de Spuikom vol te bouwen, terwijl wij daar pas een paar maanden geleden van hoorden. Zo ver gaat het volgens ons veel bur gers. Ineens wordt er gebouwd en vervolgens ben je weer een stuk groen kwijt." Vandaar dat het groene hart 'be gint met burgers op ludieke wij ze te informeren'. Dat gebeurt met een Loesje-achtige actie. Op A-viertjes staan teksten als: Laat uw Vlissings hart niet ver stenen: Zeg nee tegen de bebou wing in de Spuikom. Of: De steniging van de Spuikom? De doodstraf is toch afgeschaft. „We hebben nog veel meer in petto." In maart wordt het bestem mingsplan van het voorontwerp van de invulling van de Spuik om in procedure gebracht. De inspraak begint eind maart. Danny Mense, Suzanne Hollebrandse, Katarina Hollebrandse en Jules Timmerman: „Breek nu die Edah weer af. Dat is toch een foeilelijk gebouw." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9