PZC zeeland Uitverkoopcentrum kost klanten Grote drukte op open dag Zeeuws Archief CDJA blijft bij openhouden van Borssele tot 2013 Grenzen van mosselpercelen minder star Lente kondigt zich aan Karei V terug in West-Souburg Bureau voorspelt inkomstenverlies Zeeuws-Vlaamse middenstand zeeuwse almanak Luchtje maandag 28 februari 2000 door Hans Hollestelle WEST-SOUBURG - De vijf honderdste geboortedag van Keizer Karei V is zaterdag in West-Souburg feestelijk herdacht. Gerda Rutters met haar Karei de Vijfde. foto Lex de Meester Dat gebeurde met de onthul ling van een borstbeeld van de vorst die van 1515-1555 tevens Graaf van Zeeland was. Hij had een kasteel in West-Souburg en verbleef daar regelmatig. Ongeveer op de plaats waar het slot heeft gestaan verrees het Keizer Karelhof Het borstbeeld, dat zater dagmorgen door de Vlissing- se wethouder L. C. Poppe-de Looff werd onthuld, kijkt uit over die nieuwe woonwijk. Het werk van de Middel burgse kunstenares Gerda Rutters heeft twee gezichten; het laat een jonge en een ou dere Karei V zien. Het initiatief om met een beeld de figuur van Karei V te herdenken is van de Stich ting Aldegonde. Die was al eerder in die wijk actief met onder meer de Aldegonde- herdenking. Stichtingsvoor zitter J. P. Deij hield bij de onthulling de genodigden evenals een groot aantal hof- bewoners een stukj e geschie denis over Karei V voor. In middels is er ook een aantal brieven van de Graaf van Zeeland boven water geko men, waarmee voorzitter Deij later in het jaar nog grootse plannen heeft, zo liet hij weten. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het onder zoeksbureau BRO uit Vught ziet een groot aantal nadelen in de komst van een factory outlet- centrum naar Zeeuws-Vlaan- deren. De verwachting is dat be staande koopcentra in de regio veel bezoekers en inkomsten mislopen. BRO heeft in opdracht van het dagelijks provinciebestuur een studie uitgevoerd naar de gevol gen van de vestiging van een mega winkelcomplex in Sas van Gent, Hulst of Terneuzen. Morgen (dinsdag) worden de be vindingen van het onderzoeks bureau besproken door Gede puteerde Staten. Onduidelijk is welke consequenties GS aan het BRO-onderzoek verbin den. Een van de mogelijkheden is dat het dagelijks provinciebestuur geen enkele medewerking ver leent aan de vestiging van een outletcentrum in Zeeuws- Vlaanderen. Een andere moge- Politie krijgt gestolen spandoek na jaren terug GOES - Enkele jaren gele den verdween in Goes een spandoek dat op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Grote Markt was op gehangen als waarschu wing tegen zakkenrollers. Sinds zondagavond heeft de politie het gestolen spandoek terug. Een man meldde zich op het bureau met het spandoek onder zijn arm. Hij verklaarde het doek, opgerold en wel, op zijn zolder te hebben gevonden en geen idee te hebben hoe het daar te recht was gekomen. lijkheid is dat de provincie de minst nadelige locatie kiest en voorwaarden stelt aan de win keloppervlakte en de te verko pen artikelen. De provincie is partij omdat ze de in alle drie gevallen noodza kelijk geachte wijziging van het gemeentelijke bestemmings plan moet goedkeuren. Tot dus verre heeft overigens alleen Sas van Gent een bestemmingsplan ter beoordeling voorgelegd aan de provinciale subcommissie Bromfietsster aangereden KOUDEKERKE - Bij een onge val op de kruising Middelburg sestraat Prinses Beatrixlaan in Koudekerke is zondagmid dag een 40-jarige bromfietsster gewond geraakt. Een 18-jarige automobilist uit Vlissingen gaf haar geen voorrang. Zij liep kneuzingen aan haar benen op. Meisje gewond bij aanrijding voor stoplicht SEROOSKERKE (S) - Een vijf tienjarig meisje uit Zierikzee is zondagmiddag met rugletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht, nadat de auto waarin zij zat van achteren werd aangere den. Het ongeval gebeurde rond vier uur op de Serooskerkseweg in Serooskerke. Het meisje zat in een auto die stond te wachten voor het rode licht op de krui sing N59/Delingsdijk, toen een 44-jarige bestuurder uit Roo sendaal hen aan de achterkant naderde. Nog voor de Roosen daler stilstond, was hij aangere den door een automobilist uit Zierikzee die niet op tijd remde. De Roosendaler reed daardoor op de wachtende auto in. Themamiddag over dementie in Middelburg MIDDELBURG - Alzheimer- vereniging Rond de Schelde houdt op 3 maart in de biblio theek in Middelburg een thema middag over omgaan met de mentie. Bère Miesen, klinisch psycho- gerontoloog, gaat in op de psy chologische kanten van demen tie, een ziekte waarbij de patiënt te kampen krijgt met vervreemding, onmacht en ont heemding. De inleiding is gebaseerd op on derzoek en omgang met demen terenden, hun naasten en pro fessionele verzorgenden. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. gemeentelijke plannen. De be handeling van dit plan - de Zeeuwse Poort - werd afgelopen donderdag uitgesteld omdat het BRO-onderzoek nog niet in het college van GS was besproken. Haaks De bevindingen van BRO staan haaks op een studie die het Rot terdamse Kolpron Consultants vorig jaar mei in opdracht van de gemeente Sas van Gent uit voerde. Kolpron stelde dat een fabriekswinkel in Sas nauwe lijks economische nadelen voor de regio zal opleveren. Alleen de middenstand in Hulst moest re kening houden met een verlies van ongeveer een half miljoen gulden doordat een deel van hun klanten naar Sas van Gent zal uitwijken. Volgens onderzoeker T. Kooien geen bedrag waar de Hulster ondernemers van wakker moes ten liggen. „Hulst zal er inder daad bij inschieten, maar dit is marginaal, slechts twee pro cent", zei hij destijds. Andere gemeenten zouden alleen maar profiteren van de ongeveer 1.7 miljoen bezoekers die in Sas van Gent worden verwacht. Het gemeentebestuur van Sas van Gent toog afgelopen vrijdag niet voor de eerste keer naar het provinciehuis om verantwoor delijk gedeputeerde voor ruim telijke ordening J. G. van Zwie- ten voor hun plan te winnen. De Sasse delegatie onder leiding door Edith Ramakers MIDDELBURG - De open dag van het Zeeuws Archief trok za terdag ongeveer 1.500 bezoe kers. Voor de tien medewerkers die de rondleidingen verzorg den, was het poot aan. Niet alleen waren alle ruimten in het moderne gedeelte van het complex opengesteld, ook kon pubiiek het monumentale Van de Perrehuis bezoeken. In dit achttiende eeuwse stadspaleis zijn de kantoren van het Zeeuw se Archief ondergebracht. „Ik heb in het Van de Perrehuis werkelijk prachtige kamers ge zien, zoals de tuinkamer", rea geerde een van de bezoekers, de Middelburgse Marijke Kie- boom. De grootte van het com plex verrastte haai1. In het Zeeuwse Archief hebben het rijksarchief Zeeland en de ge meentelijke archieven van Mid delburg en Veere een onderko men gekregen. „Kilometers archiefstukken liggen er opgeslagen", vulde Kieboom na de rondleiding aan. Er liggen veel stukken over de geschiedenis van de Middel- burgse Commercie Compagnie, een zusje van de VOC, de Ver enigde Oostindische Compag nie. „Die VOC heeft me altijd al geïntrigeerd. Ik denk dat ik me er nu maar eens echt in ga ver diepen." Stamboom Theo de Kraker uit Heerhugo- waard werkte zaterdag onver stoorbaar door aan zijn stam boomonderzoek. Hij liet zich niet door de bezoekers afleiden. „Ik ben al bij 1545 uitgekomen, bij mijn stambetovergrootou- der Lieven de Craker", zei hij. Zijn vader woonde in Zeeuws van burgemeester J. Lonink kreeg de gedeputeerde een paar dagen voor de beslissende ver gadering van het college van GS evenwel niet te spreken. Van Z wieten zat vast in een vergade ring van de Statencommissie ruimte, milieu en water. Het ge meentebestuur werd door een ambtenaar te woord gestaan. Lonink wilde na afloop van deze ontmoeting alleen kwijt dat hij de gedeputeerdezeker nog voor dinsdag' wilde spreken. door Esme Soesman BORSSELE - De CDA-jonge- ren houden vast aan hun eind vorige jaar ingenomen stand punt de kerncentrale in Borssele tot 2013 open te houden. Tot die tijd moet er naarstig naar duur zame energiebronnen worden gezocht. Landelijk bestuurslid van het CDJA Jeroen de Graaf ver woordde deze visie zaterdag tijdens een bezoek van de chris ten-democratische jongerenor ganisatie aan de centrale. Eerder stuitte dit standpunt op emotionele reacties van eigen leden, wat ook de reden was om naar Borssele af te reizen. Er is altijd een mogelijkheid dat er een tegenresolutie komt, hield de in Zeeland wonende De Graaf nog een slag om de aim. Onder de ruim twintig aanwezi gen leek er echter weinig tegen stand tegen het huidige stand punt te bestaan. Uitzondering vormde Erwin Coenen uit Til burg, die aangaf in ieder geval van plan te zijn nog tegengas te gaan geven. Coenen vindt dat Nederland, met het openhouden van de cen trale, een verkeerd signaal naar andere landen afgeeft. Door zelf snel de overstap naar duurzame energie te maken, kan de fase van kernenergie in de Derde Wereld wellicht worden overge slagen - meent hij. En zolang er niet met kernenergie wordt ge stopt, zal er minder in duurzame energiebronnen geïnvesteerd worden. Coenen voelt er bovendien wei nig voor om de komende gene raties op te zadelen met niet- verwerkbaar kernafval. Twee kwaden Een keuze tussen twee kwaden, vindt ook De Graaf. Maar hij - en met hem de meeste CD JA'ers - voelt meer voor het beheers baar opslaan van kernafval dan voor een grotere uitstoot van kooldioxide (CO,) als gevolg van het gebruik van fossiele brand stoffen. De CDA-jongeren zijn er in meerderheid van overtuigd dat er ooit een oplossing voor het afval zal zijn. Aan al uitge- stote C02 valt in de toekomst Vlaanderen en zijn moeder op Walcheren, in Arnemuiden. Na de Eerste Wereldoorlog ver huisden zijn ouders naar Hare karspel. „Mijn verleden ligt voor een groot deel hier in Zee land, daarom reis ik vaak af naar Middelburg om nog meer over mijn familie te weten te ko men. In alleen droge feiten ben ik niet geïnteresseerd. Ik wil ook een tijdsbeeld krijgen, weten hoe de mensen vroeger leefden- "Leuke dingen is hij in die elf niets meer te veranderen. Bizar, concludeert Peer de Rijk van het wereldwijd actief zijnde World InformationService on Energy (WISE). Betrek je de hele cyclus, inclusief bijvoorbeeld het ver rijken van uranium en zaken als transport, bij de rekensom dan is - in zijn ogen - de CO,-uitstoot bij kernenergie even groot. „Wat ik verbijsterend vind is dat ook de mensen van de kerncen trale, die ondertussen toch veel geleerd zouden moeten hebben, nog steeds dingen zeggen die niet kloppen." Slechts over één ding was De Rijk het met de politieke club eens. „We moeten heel hard in zetten op duurzame bronnen als zon en wind." Zonde De Rijk noemt de uitspraak die de Raad van State donderdag deed in de zaak die was aange spannen door het personeel van de Borsselse centrale 'een streep door de rekening'. „Het is zonde als we die hele discussie over de sluiting van de kerncentrale weer over moeten gaan doen. Dat leidt alleen maar af van bij voorbeeld het zoeken naar duurzame oplossingen." Het CDJA ziet dat anders, aldus De Graaf: „Ik ben er voorstan der van dat er opnieuw een de bat gevoerd gaat worden in de Kamer. Maar ik ben bang dat ze dat wel zullen proberen te om zeilen door een kunstgreep toe te passen." Inbreker slaat vrouw in gezicht SINT-MAARTENSDIJK - Een bewoonster van de Hogeweg in Sint-Maartensdijk is in de nacht van zaterdag op zondag door een inbreker in het gezicht geslagen. De vrouw werd 's nachts wakker en betrapte de inbreker. Toen zij vroeg wat hij deed, kreeg ze een klap in haar gezicht. De inbre ker ging er vervolgens vandoor zonder iets mee te nemen. De vrouw werd hard geraakt; haar jukbeenderen, lip en kin zijn op gezwollen. doorHarmen van der Werf YERSEKE - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft ingestemd met een versnelde procedure voor kleine verschuivingen in mosselperce len in de Waddenzee. Voorzitter C. J. van Liere van de adviescommissie optimalisatie mosselpercelen spreekt van een doorbraak. De versnelde procedure maakt het mogelijk binnen vier tot vijf maanden kleine veranderingen in de begrenzing van mosselper celen in de Waddenzee door te voeren. Het gaat, volgens Van Liere, om verschuivingen van bijvoorbeeld twintig tot dertig meter, waardoor de mosselper celen net iets gunstiger komen te liggen ten opzichte van de stroming of minder snel aan- zanden. Natuur Bij grote verschuivingen blijft een procedure van kracht die ze ker negen maanden kan duren. De belangen van de mosselper ceelhuurders worden dan afge wogen tegen die van andere visserijsectoren en de natuur. Aanvragen moeten ingediend worden door een groep huur ders en ze moeten gericht zijn op verbetering van de productie mogelijkheden van mossel- kweekgebieden in de Wadden zee. Voor het project bestaat veel be langstelling. De commissie op timalisatie mosselpercelen Waddenzee heeft al meer dan twintig verzoeken binnen. Door veranderingen in de Wad denzee zijn sommige percelen niets meer waard voor de mos selproductie. „Dat blijf je in een veranderend gebied als de Wad denzee houden", aldus Van Lie re. Tot een vergroting van het are aal mosselpercelen mag de ope ratie niet leiden. Uitgangspunt is dat er een jaarproductie mos selen mogelijk moet zijn van één miljoen mosselton. Derde prijs voor klarinettiste uit Kapelle DEN BOSCH - Andrea Slabbe- koorn uit Kapelle heeft een ge deelde derde plaats behaald op het elfde Prinses Christina Con cours Zuid. De achttienjarige klarinettiste was een van de zeventig deelne mers aan het concours voor jon ge musici. De muziek wedstrijd werd in de Hogeschool van 's-Hertogen- bosch gehouden. Het Prinses Christina Concours wil de beoefening van klassieke muziek bevorderen bij jongeren uit het voortgezet onderwijs. Het concours staat open voor in strumentalisten en zangers en zangeressen. jaar dat hij aan stamboomon- derzoek doet, al vaker tegenge komen. „De naam van mijn moeder is veranderd van Hodding in Od- ding. Dat gebeurde toen haar familie van Gelderland naar Zeeland verhuisde. Met die h hebben de Zeeuwen toch wel moeite." Katholiek Zijn moeder zou zichzelf als zij hooi'de dat haar voorouders ka tholiek geweest waren in haar graf omkeren. „Zij was gerefor meerd. Dat zou ze gewoon niet hebben kunnen geloven." Het Zeeuws archief houdt nog twee keer dit jaar een open dag. Dat gebeurt zaterdag 17 juni en zaterdag 9 september. Ook dan is het Van de PeiTehuis openge steld. Een piepklein terracottapot je had hij cadeau gekregen. In hét minuscule amfoortje moest hij echte etherische olie gieten zodat het lekker zou ruiken. Het kruikje kon het best in een kleine ruimte geplaatst worden, las hij in de gebruiksaanwijzing. „Da's dan mooi voor op de wc", dacht hij. En terwijl hij in het kleinste kamertje op zijn troon zat las hij de ge bruiksaanwijzing nog eens verder door. „Een geur met een geduldig karakter. Leidt tot meer energie en optimisme. Maakt open, gezellig en liefdevol." Da's mooi, dacht Carlo en hij las verder wat het kleine pot je in petto had. „Doordat de intellectuele vaardigheden gestimuleerd worden, is het een geur voor diepgaande beschouwing en analyse." Nooit zullen Carlo's toiletbe- zoeken meer hetzelfde zijn. •- Bijna vergeten beelden doemden zaterdag her en der spontaan op. IJsjes etende mensen op een bankje op het pleintje bij de Stenen Brug in Goes en picknickers die het uitzicht opzochten langs de Oesterdam. Wandelaars op het strand. Zondag boette de zon wat aan kracht in, maar daarvoor kwam een aardig windje in de plaats. foto's Lex de Meester (boven) en Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7