Wellink vreest spilzucht PZC Voortgezet onderwijs heeft geen trek in lessen Turks en Arabisch Japanse musea niet happig op expositie over bezetting Indië Waarschuwing voor gele koorts Suriname binnenland Hiswa blijft vechten tegen verbod verf Baas Nederlandsche Bank kapittelt politici Linda Wagenmakers wint Nationaal Songfestival Water houdt pontje uit de vaart 28 februari 1950 maandag 28 februari 2000 EDAM - De vereniging van de plezierbootbranche Hiswa stapt naar de rechter om een verbod op aangroeiwerende verf van tafel te krijgen. Het wettelijke verbod op de zogehe ten antifoulings is volgens de Hiswa in strijd met een conve nant uit 1997. In augustus vorig jaar maakte het ministerie van Milieu be kend dat de koperhoudende be- schermverven niet meer ge bruikt mogen worden op plezierschepen. „Maar in 1997 hebben wij daar nog afspraken over gemaakt. Wij zouden gaan zoeken naar alternatieven, die overigens nergens ter wereld nog bestaan", stelt A Willem- sen, hoofd Milieu van de Hiswa. De nieuwe minister van Milieu kwam toch met een verbod. De Hiswa heeft een half jaar lang vergeefs geprobeerd het via de politiek tegen te houden. Nu is het seizoen aangebroken om de gewraakte koperhoudende aan groeiwerende verf aan te bren gen. Daarom is haast geboden, vindt de Hiswa. Een datum voor het kort geding, dat in Den Haag moet dienen, is nog niet vastge steld. De Hiswa wijst erop dat er nog geen enkel milieuvriendelijk al ternatief is voor de koperhou dende beschermlaag. Volgens Willemsen gaan botenbezitters massaal naar het buitenland om de beschermlaag te laten aan brengen. ANP Urn met as van Duitser spoelt aan bij diens geliefde camping TERSCHELLING - Op Ter schelling is een urn met men senas aangespoeld. Na enig speurwerk heeft de politie de fa milie van de overledene terug gevonden in Duitsland. De urn was op zee ten noorden van Duitsland overboord gesla gen voordat de nabestaanden de as konden uitstrooien. De stof felijke resten zijn daarna hon derden kilometers wegedreven. De havenmeester zag de urn in de haven van Terschelling rich ting camping Dellewal dobbe ren. De man was erg verknocht aan het eiland. Hij ging er vaak op vakantie en verbleef dan op camping Dellewal. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - President Wellink van De Nederlandsche Bank heeft geen goed woord over voor de wensenlijstjes van de diverse politieke partijen nu de over heid geld over heeft. Volgens de bankdirecteur verliest de poli tiek uit het oog dat Nederland nog steeds een staatsschuld heeft van 500 miljard gulden. Wellink wil het overschot dan ook gebruiken voor aflossing van de schuld, „Dat is op ter mijn de beste investering voor het land", zei hij gisteren in het televisieprogramma Buitenhof. „Na vijfentwintig jaar schuld te hebben opgebouwd, hebben we Minder publiek Westfriese Flora BOVENKARSPEL - De 67e Westfriese Flora heeft minder toeschouwers getrokken dan de afgelopen jaren. Dit jaar kwa men er 57.000 op af. Bij voor gaande edities lag dit aantal rond de 80.000. Voorzitter J. Haanstra van de Flora is niettemin tevreden. Na de legionella-uitbarsting van vorig jaar was het voor de orga nisatie onzeker hoeveel belang stellenden de tentoonstelling zou trekken. De eindstand ligt iets lager dan het aantal van 60.000 dat vooraf al voorzichtig was voorspeld. De 67e Westfriese Flora beleef de gisteren zijn tiende en laatste dag en was anderhalve week lang omgeven met extra veilig heidsmaatregelen. Zo was de consumentenbeurs ingekrom pen, waren er geen bubbelba den, watervernevelaars en fon teinen. De organisatie kreeg tijdens de opemng zelfs een offi cieel certificaat 'legionellavei- lig' van KTWA overhandigd. Na de Westfriese Flora van vo rig jaar werden ruim 240 men sen ziek doordat ze waren be smet met de legionellabacterie. In totaal overleden tot nu toe 29 mensen. Het RIVM oordeelde in augustus vorig jaar dat een ten toongesteld bubbelbad de bron van de bacterie was. De betref fende standhouder is aanspra kelijk gesteld voor het uitbre ken van de epidemie. ANP nu eindelijk een klein beetje geld over. Dat geld hoeft niet op. Ik heb de indruk dat sommige partijen het te gemakkelijk wil len weggooien." Wellink doelde onder andere op de PvdA die ex tra wil investeren in onderwijs en zorg. „Ik heb de indruk dat sommigen 'iets' willen doen aan de problemen, zonder er goed over te hebben nagedacht. Maar de knelpunten in de zorg en in het onderwijs los je niet op door er zomaar een extra miljard voor uit te trekken." Rentebesparing Volgens Wellink levert aflossing van de schuld de burger op ter mijn meer op, doordat er zo rentebetalingen worden uitge spaard die kunnen worden geïn vesteerd in de samenleving. Ook het geld dat de Staat kan verdie nen door verkoop van het over heidsaandeel in KPN, moet hiervoor worden gebruikt. Twee weken geleden maakte premier Kok bekend dat er vol gend jaar extra geld wordt uit getrokken voor het onderwijs en de zorg. De regeringspartijen denken dit te doen door de extra uitgaven die gepland staan voor 2001 en 2002 een jaarnaarvoren te halen. Het eerder uitgeven van het be grote geld, is volgens de drie partijen verantwoord doordat de economie harder groeit dan bij het opstellen van de begro ting werd aangenomen. Volgens Wellink kan dit wel, mits hier niet de belastingmeevallers voor worden gebruikt, maar het geld dat het kabinet overhoudt aan onder meer het dalend aan tal werklozen. GPD ROTTERDAM - Miss Saigon-hoofdrolspeelster Linda Wagen makers brengt het winnende liedje No Goodbyes ten gehore waarmee ze gisteravond het Nationaal Songfestival won. Ze wordt afgevaardigd naar het Eurovisie Songfestival, dat op 13 mei wordt gehouden in Stockholm. De publieksjury, die bestond uit 130 mensen in de Rotterdmase Ahoy, koos Wagenmakers met 106 punten overtuigend tot win nares. De kijkers deden daar nog 146 punten bij, waardoor Wa genmakers met 252 punten de nummer twee, Splash met Close Harmony (118 punten), riant achter zich liet. Miss Saigon-collega Arno Kolenbrander.werd dankzij de kijkers onverwacht derde met het nummer One step behind. Hij behaal de 115 punten). foto Marcel Antonisse/ANP Busje weg na anti-Haiderlied DELFT - Het busje met geluidsapparatuur van het Delftse kinderkoor De Buddy's is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen. Het koor kwam onlangs in het nieuws toen ophef ontstond over het anti-Haiderlied 'Kauft nicht von Österrei- cher'. Het busje stond voor de woning van dirigent Buitinga in Delft. Geluidstechnicus Molier vermoedt een verband tussen de diefstal en het anti-Haiderlied. Hij zoekt de daders in ex- treem-rechtse kring. Het halve koorbestuur stapte onlangs op omdat het zich niet kon verenigen met het lied. Eerder zei de Oostenrij kse ambas sadeur ontsteld te zijn over het lied waarin wordt opgeroepen tot een boycot van zijn land. ANP CAO voor grafici bij de media DEN HAAG - De 50.000 werknemers in de grafische media hebben een nieuwe CAO voor twee jaar. Na ruim zestien uur onderhandelen kwamen de bonden en de werkgevers tot een akkoord. De werknemers krijgen er in totaal acht procent bij De eerste drie procent krijgen de werknemers met ingang van 1 februari 2000. In december krijgen ze nog eens een procent. In januari 2001 volgt nog twee procent en in oktober 2001 krijgen ze wederom twee procent loonsverhoging. CNV Media spreekt bij monde van onderhandelaar S. Bak van een 'volwassen akkoord'. ANP Dieven in jachthaven betrapt AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft zaterdagmid dag zes mannen tussen de 40 en 50 jaar gearresteerd wegens het leegroven van een boot in een jachthaven aan de Oude Haagseweg. Toen de gealarmeerde politie arriveerde, wilden de daders net wegrijden in hun auto's. Eén van hen probeerde hierbij op een agent in te rijden. Hem wordt poging tot doodslag verweten. De hoofdverdachte bleek de voormalige eigenaar van de boot te zijn. Hij had het vaartuig onlangs gekocht, maar kon dat niet betalen. De deurwaarder had beslag laten leggen. Om bij de boot te kunnen komen hadden de mannen de eigenaar van de jachthaven met geweld overrompeld. ANP Agent schiet messentrekker neer AMSTERDAM - Een agent van het Amsterdamse politie korps heeft zaterdagmiddag in een flat in Zuidoost een 36-ja- rige man neergeschoten die een politieman en een vrouw be dreigde met een groot mes. De man is geopereerd en verkeert buiten levensgevaar. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de toedracht. De politie was gealarmeerd wegens een ruzie in de flat Gran der. Toen de politie naar binnen ging, stond ze oog in oog met de heer des huizes. Na een worsteling met de agenten stapte de man met het mes in de aanslag op de vrouw af. Om hem tegen te houden schoot een van de agenten de man neer. ANP Inbreker verraadt wietkwekerij AMERSFOORT - In Amersfoort is een thuiskweker door toe doen van een inbreker zijn 120 wietplanten kwijtgeraakt. De man belde zaterdag de politie nadat er in zijn woning was in gebroken. De man had zich kennelijk niet gerealiseerd dat er in zijn wo ning een sterke wietlucht hing. Agenten die de situatie na de inbraak in ogenschouw kwamen nemen, gingen hun neus achterna. Op zolder troffen ze de kwekerij aan. Al snel bleek dat de lucht ook de belangstelling van de inbre kerhad getrokken. Hij had uit veel planten de toppen geknipt. De bewoner kreeg een proces-verbaal. Niet alleen wegens de verboden teelt van wiet, maar ook wegens het illegaal aftap pen van elektriciteit. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een tentoon stelling over de Japanse bezet ting van Nederlands-Indië en de herinneringen eraan, blijkt niet erg welkom in Japan. Een expositieruimte in Tokio heeft volgens de krant Japan Ti mes besloten de expositie af te gelasten wegens dreigtelefoon- tjes. Het internationaal vredes- centram in Osaka zegt 'om logistieke redenen' geen gele genheid te hebben om de ten toonstelling in te passen in het schema. Alleen twee musea in Kyoto en Nagasaki zijn bereid de expositie te tonen. De tentoonstelling, die is ont wikkeld door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (NIOD) in samenwer king met het Rijksmuseum in Amsterdam, heet 'Nederlan- ders-Japanners-Indonesiërs; de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië herinnerd'. Zij was vorig j aar in het Rij ksmuseum te zien. Het was de bedoeling dat zij daarna op een aantal plaat sen in Japan getoond zou wor den. Maar nu heeft het Iki Iki Plaza Ichibancho in Tokio laten weten de expositie daar toch niet te willen. Reden is dat er een tien tal dreigtelefoontjes is binnen gekomen, mogelijk van rechtse groeperingen. Een woordvoer dervan het centrum zei tegen de Japan Times dat besloten is de expositie niet te laten doorgaan uit zorg voor de veiligheid van de patiënten die in een verpleeg huis in hetzelfde gebouw ver blijven. Hij zei dat aanpassing van de expositie het standpunt van zijn centrum niet zou veran deren. In Osaka zou de tentoonstelling een onderkomen moeten vinden in een internationaal vredes- centrum. Een woordvoerder zei dat het schema van dit jaar geen plaats biedt aan de expositie. „Bovendien hebben we al een Anne Frank-tentoonstelling. Het zou niet juist zijn twee ex posities te hebben over Neder land en de Tweede Wereldoor log." Oud-strijders Van dreigtelefoontjes is het NIOD niets bekend, maar een woordvoerder beaamt dat de expositie door verschillende Ja panse musea is geweigerd: „De tentoonstelling roept in Japan veel weerstand op. Vooral oud strijders zetten stadsbesturen en museumdirecties onder druk om haar tegen te houden." Niettemin zijn volgens het NIOD twee musea in Japan be reid de controversiële expositie een plekje te geven. „Musea in Kyoto en Nagasaki zijn ak koord. De tentoonstelling wordt 31 juli geopend in Kyoto" aldus de woordvoerder. ANP Het veerpontje tussen Olst en Welsum ligt er, omgeven door het hoge water van de IJssel, werkloos bij. Door de hoge waterstand van de rivier staat de veerstoep onder water en is het scheepje niet meer bereikbaar voor weggebruikers. foto Vincent Jannink/GPD Flevo Ferries is bijna failliet AMSTERDAM - Het Gemeente Vervoer Bedrijf Amsterdam (GVB) en streekvervoerder Ar- riva Nederland gaan niet in zee met Flevo Ferries. Aanleiding is het faillissement waarop de veerdienst onafwendbaar lijkt af te stevenen. In januari was er nog een plan dat het GVB en Arriva voor een symbolisch bedrag 35 procent van de aandelen van Flevo Fer ries zouden overnemen. Dit is nu definitief van de baan. De Amsterdamse wethouder G. ter Horst (Vervoer) schat het finan ciële risico voor de gemeente op 15 miljoen gulden. De veerdienst, die vorig jaar met een rijkssubsidie van 8 miljoen gulden van start ging tussen Le lystad en Amstex'dam, kampt met financiële problemen. Die worden onder meer veroorzaak doordat de passagiers het laten afweten. De veerdienst was be doeld om automobilisten uit hun wagen te lokken om de we gen tijdens de spitsuren te ont lasten. Het GVB heeft Flevo Ferries een kredietraimte versterkt van 3,8 miljoen gulden. Het wilde die ruimte aanvankelijk oprekken tot 5 miljoen. Maar het college van B en W van Amsterdam eist nu dat Flevo Ferries eerst de openstaande schuld van circa 4 miljoen gulden aflost, ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland heeft de. Wereldgezondheidsorganis- tie (WHO) gewaarschuwd dat mogelijk de gele koorts rond waart in Suriname. Een Neder lander die vorige maand uit Su riname terugkwam, droeg het zeer besmettelijke virus moge lijk bij zich. Officieel is in Suri name de gele koorts uitgeroeid. De man is ziek geworden in Ne derland en inmiddels hersteld, aldus een woordvoerder van het departement van Volksgezond heid. Hij bleek niet gevacci neerd tegen de gele koorts. „Ontzettend stom. Iedereen moet onderhand weten dat in enting tegen dit virus raadzaam is als je op reis gaat naar tropi sche landen", stelde de woord voerder. Met welk virus de man nu pre cies is besmet, is nog niet duide lijk. Hij is in het ziekenhuis po sitief getest op zowel de gele koorts als het aanverwante vi rus dengue, dat nog wel regel matig voorkomt in Suriname. „We vermoeden dat het om den gue ging. Dat is een virus dat evenals gele koorts kan worden overgebracht via muggenbeten. Het is ook besmettelijk, maar minder heftig als gele koorts", zegt de woordvoerder. In Nederland komt gele koorts niet meer voor sinds de jaren zestig. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De invoering van Turks en Arabisch als moderne talen in het voortgezet onder wijs verloopt uiterst moeizaam. De talen roepen bij directies en leraren grote weerstand op. Turks en Marokkaans gelden veelal als 'gastarbeiderstalen' met weinig status, die vooral veel allochtone probleemleer lingen aan zouden trekken. Dat zeggen Gerard van Hoof van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum en Ali Ocak van het Algemeen Pedagogisch Stu- diecentrum. Beide instanties proberen in opdracht van het ministerie van Onderwijs al twee jaar meer middelbare scholen warm te maken voor in voering van Turks en Marok kaans. „Er is vooi-al bij docenten dui- del ij k sprake van angst en weer stand," zegt Van Hoof, die spreekt van een 'euro-etnische' houding. „Turks en Arabisch zijn wereldtalen, met een rijke culturele achtergrond, die door honderden miljoenen mensen worden gesproken. In het on derwijs worden deze talen ech ter vooral geassocieerd met een bedreigende islam en leerach- terstanden." Turks en Arabisch worden nu gegeven op dertig middelbax-e scholen, voornamelijk in de Randstad. Les- en examenpro gramma's zijn op dezelfde leest geschoeid als bij andere moder ne talen, zoals Engels, Duits en Frans. „Hetzijngeenbijspijker- cursussen voor allochtonen of leerlingen met achterstanden, maar volwaardige vakken voor alle leerlingen, ook autochto ne," zegt Van Hoof. Promotie Het is de bedoeling het komende jaar nog minstens tien scholen over de streep te trekken. Daar na moeten nog tientallen scho len volgen. „Maar het schiet niet op," zegt Ocak. Hij heeft de voorbije weken ruim 120 scho len in heel Nederland per brief uitgenodigd voor een voorlich tingsdag op 15 maart. Na een extra telefonische belronde langs zestig scholen is de teller blijven steken op veertien posi tieve reacties. „Teleurstellend. Ik betwijfel of er uiteindelijk voldoende scholen overblijven die echt Turks en Marokkaans gaan invoeren. Ik heb er nog mi nimaal vijf nodig." Volgens Ocak vrezen veel scho len ten onrechte dat invoering van Turks en Arabisch ten koste gaat van de andere talen. „Maar het ministerie stelt er extra mid delen voor beschikbaar." En dan is er ook nog de maatschap- pelij ke discussie over grote taal achterstanden op zogeheten zwarte basisscholen. „We signaleren een angst voor magneetwerking," doelt Ocak De Zwaan Verenigingsgebouw De Zwaan in Souburg is gisteren feeste lijk in gebruik genomen. De plannen voor de bouw van het nieuwe gebouw zijn in 1946 ontstaan, toen het water uit Souburg verdwenen was en het verenigingsleven weer op gang kwam. Burgemeester Stemerding sprak een wel komstwoord uit. Panter Het Amerikaanse leger en de politie maken al enkele dagen jacht op een ontsnapte panter. Het dier is ontsnapt uit een dierentuin in Oklahoma. De klopjacht is zo massaal, dat een omstander opmerkte: „In dien men de panter ontdekt, zal zij waarschijnlijk onder de voet gelopen zijn." Taxidief Een taxichauffeur uit Arnhem is zijn wagen kwijtgeraakt. De man vervoerde een klant die hem aan het einde van de rit vriendelijk vroeg uit te stap pen en even voor hem aan te bellen. Toen de chauffeur aan dit verzoek voldeed, ging de passagier er met zijn auto van door. Blindvliegen Prins Bernhard gaat proberen in de Amerikaanse plaats Browsville zijn diploma blind vliegen te halen. Hij zal daar toe zijn bezoek aan Mexico met een dag verkorten. op de vrees van middelbare scholen dat Turks en Arabisch leerlingen aantrekt die de ge middelde schoolprestaties naar beneden zouden halen. Dat het tegendeel het geval is, bewijst volgens hem scholenge meenschap Schoonoord in Zeist. Daar wordt nu al voor het tweede jaar Arabisch gedo ceerd. Vrees „We merken een groeiende be langstelling bij leerlingen van Nederlandse komaf," zegt di rectrice Marijke Holland. Zij kent de beweegredenen van an dere scholen om Turks en Ara bisch buiten de deur te houden. „Soms is er de vrees dat het ima go van de school erdoor ver slechtert. Maar nog belangrij ker is dat Turks en Arabisch in ons land toch nog erg vaak wor den geassocieerd met sociale achterstanden en criminali teit." GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren; Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst van 8 30 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie- mternet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36.70 (n.v.t per kwartaal: ƒ100,00 (ƒ101.65) per jaar. ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3