Renesse loopt uit voor eerste strao ^"iekenhufsSs" Want één op de vfjf kogels wordt nog bedreigd! PZC Patiënt merkt weinig S/- yv* Metamorfose zeeland 10 Net als de paarden wassen ook toeschouwers hun benen in de zee Vogelbescherming KMUDDK. DOMINICUS BV La Plaisanterie Heropening woensdag 1 maart a.s. LET OP DIT KEURMERK ALS U AAN! GOED DOEL! Basisvorming? Kranten van vandaag ie klas maandag 28 februari 2000 door Ali Pankow RENESSE - Porthos. Athos en Aramis, oftewel De Drie Muske tiers leken zaterdag zo weggere den uit het bekende boek van Alexandre Dumas om op het straofeest in Renesse hun op wachting te maken. De drie bo den in hun historische kledij en met hun fraai versierde paarden de ruiterstoet extra grandeur. Bovendien benadrukten zij met hun stijlvolle verschijning de eeuwenoude traditie van het straofeest. Renesse had zich geen betere start van de straoserie in de Westhoek kunnen wensen. Dankzij zon en aangename tem peratuur werd deze eerste strao in 2 0 00 een vrolij k lentefeest dat tal van belangstellenden naar het dorpscentrum trok. Volgens de traditie togen de paarden en hun berijders 's och tends al naar het strand om in de zee de paardenbenen te wassen. Velen dichten dat ritueel een magische invloed toe: de boze geesten zouden ermee uitgedre ven worden zodat het nieuwe jaargetijde gelouterd tegemoet gezien kan worden. Anderen komen met een praktischer uit leg: het stof op de paardenbenen van een wmter lang op stal staan moet worden wegge spoeld. Bovendien heelt het zil te water snel eventuele wondjes en infecties Dorpspredikant P. Goodijk lan ceerde tijdens deze eerste strao in 2000 een nieuw gebruik: de menselijke voetwassing in het koude maar reinigende zoute zeewater. Hij riep de burgers van Renesse op zaterdagoch tend met hem mee te gaan naar het strand, sokken en schoenen uit te doen en met de broekspij pen omhoog de zee in te gaan. Zelf had de dominee dat de af gelopen twee jaar voorgedaan en nu hoopte hij op navolging. Die kreeg hij. Met vijfentwintig kinderen en volwassenen fietste hij zaterdagochtend naar de duinovergang bij de Juliana- hoeve. Op zijn stuur prijkte een houten stokpaardje versierd met het straolint. In één van de water geulen op het strand werd proefgedraaid, waarbij de kin deren wat natter werden dan de bedoeling was en daarna spoed de het gezelschap zich naar de vloedlijn. ..Het was koud. maar zeer verkwikkend. We kunnen er weer tegen voor het komend seizoen", aldus Goodijk. ..Dit initiatief geeft een nieuwe dimensie aan het straofeest in Renesse", zei burgemeester J. Asselbergs 's middags in zijn welkomstwoord op de Lange Reke. Hij prees ook de organisa tie voor het in ere houden van de unieke folklore. Volgens hem stoelt het succes van het strao feest vooral op de combinatie van paarden, feest en lentege- voel. Hoewel de indrukwekkende stoet ruiters met hun versierde paarden de kern van het festijn vormen, biedt het feest in Re nesse nog vele andere onderde len. Zo leverde de verkleedwed- strijd voor kinderen een bonte verzameling opmerkelijke figu ren op: Donald Duck, een ijs beer, een prinses, een cowboy, een gevangenisboef, Pippi Langkous met heel wijd uit staande staartjes en enkele kleurrijke clowntjes. Verzameld op vijf boerenkarren en vooraf gegaan door muziekvereniging Luctor et Emergo haalden de kinderen de ruiterstoet aan de rand van het dorp op.Het strao- programma bood verder ring steken, wedstrijden playback, soundmix en flessenpost. De zon maakte van de eerste strao een vrolijk lentefeest. foto's Janne Wolterbeek door Esme Soesman GOES - De samenvoeging van verpleegafdelingen in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes is een logisch gevolg van ontwik kelingen die al jarenlang aan de gang zijn, zegt voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. Patiënten zullen weinig van de nieuwe opzet merken, verwacht hij. Alleen in de eerste weken worden wat aanloopproblemen verwacht. Per 1 maart worden de zelfstan dige afdelingen urologie en gy naecologie opgeheven en sa mengevoegd met de afdelingen chirurgie en orthopedie. Deze combinaties komen het beste uit de bus, gelet op organisatiemo gelijkheden, de aard van de spe cialismen en hygiënische facto ren. In de praktijk komt de samenvoeging neer op de over gang van drie afdelingen, met elk zesendertig bedden, naar twee afdelingen met evenzoveel bedden. Daarnaast worden, zegt Broertjes, vier extra bed den aan andere afdelingen toe gevoegd. Opname Lagen mensen vroeger gemid deld een dag of tien a elf in het ziekenhuis, tegenwoordig duurt een ziekenhuisopname gemid deld nog maar zo'n acht tot ne gen dagen. Het aantal verpleeg- dagen - dat zijn dagen dat ziekenhuisbedden bezet zijn - is sinds 1995 met zo'n vijfentwin tig procent gedaald. „De tijd is rijp om te gaan schui ven. Niet alleen hier, dat zie je overal in Nederland terug", licht Broertjes toe. Steeds vaker is er sprake van poliklinische behandelingen en van dagver- pleging. Het gevolg is, schetst de bestuursvoorzitter, dat de kli niek in Goes geleidelijk aan te groot is geworden. De polikli niek daarentegen is te klein. De bedoeling is dan ook om de leeg komende ruimten te gaan ge bruiken voor dagverpleging en voor de polikliniek. Budget Voor de kinderen, die zoals gewoonlijk verkleed kwamen, waren er spelletjes. Musketiers benadrukten de eeuwenoude traditie van het straofeest. De trend dat er steeds minder bedden bezet zijn, wordt door het ziekenhuisbestuur aange grepen om twee problemen aan te pakken. Het ziekenhuis heeft te kampen met een steeds krap per budget (en daar tegenover hogere kosten) en met steeds schaarser wordend personeel. Door bezette bedden op twee af delingen te concentreren kan personeel en geld efficiënter worden ingezet. Die trend zal zich, voorspelt Broertjes, in de toekomst door zetten. „De minister gaat uit van twee bedden per duizend inwoners. In dit gebied beschikken wij nog over drie bedden per duizend inwoners." In het algemeen stel len mensen een zo kort mogelijk ziekenhuisverblijf op prijs, weet de voorzitter van de Raad van Bestuur. Opname kost bo vendien geld. Volgens hem zijn langere wachttijden geen auto matisch gevolg van de nieuwe aanpak. Er is, stelt Broertjes, juist spra ke van een veel strakkere orga nisatie van opname en ontslag. Wel kunnen zich aanlooppro blemen voordoen,die eventueel tot gevolg kunnen hebben dat er in de eerste weken opnamen en operaties verschoven moeten worden. Voor acute gevallen worden speciale bedden vrij gehouden. Vogels kijken bij Veerse Meer WOLPHAARTSDIJK - Vereni ging Natuurmonumenten ver zorgt verschillende excursies op Zuid-Beveland. De eerste daar van is een vogelexcursie op za terdag 4 maart. Het vogels kijken gebeurt op de Middelplaten bij het Veerse Meer. Hier rusten en fourageren vo gels die in het zuiden overwin terd hebben en nu weer op weg zijn naar het noorden. Rond de ze tijd van het jaar zijn er ver schillenden eendensoorten, ple vieren, wulpen, tureluurs en scholeksters te zien. Op de excursiedag wordt verza meld bij het informatiepaneel van Natuurmonumenten aan de Muidenweg, tussen Arnemui- den en Wolphaartsdijk. De ex cursie begint om tien uur. De ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Werefdwijd dreigen 1 op de 5 vogelsoorten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee. word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of een Nestkast als welkomstcadeau. NEDERLAND Ja, ik word lid voor 40,- per jaar (65+ 27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus. Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist. Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974. 3700 WB Zeist Postzegel hoeft niet. mag wel steenhouwerij tegel handel Dagelijks geopend van: 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 u Zaterdag geopend van: 9.00 tot 16.00 uur Oude Zandweg 2 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118-571436 Restaurant Familie Van der Bruggen Haven Noordzijde 9 Brouwershaven, 0111-691739 Want alleen fondsenwervende organisaties die op verantwoorde wijze geld inzamelen en besteden krijgen hetCBF-keur. Voor vragen over het CBF-keur: Centraal Bureau Fondsenwerving.Tel. 0900-2025592 (75ct./min.) of internet: www.cbf-keur.nl VOOR GOEDE DOELEN teraS et kranten wïSiïfën? Krant in de Klas helpt u met lesmateriaal en gratis kranten. Voor informatie: Tel. 020 - 430 91 90 Fax 020 - 430 91 99 E-mail :kik@uitgeversverbond. nl INTERNET: www.kiknet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30